دانلود مقاله برنامه ریزی تعمیرات اساسی

word قابل ویرایش
30 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

برنامه ریزی تعمیرات اساسی

فعالیتهای بازسازی به منظور احیاء مجدد تجهیزات مستهلک شده که عمر عملیاتی آنها به پایان رسیده است انجام می‏گیرد. بطور معمول، برای تجهیزات، یک عمر مفید و یا پریود بازسازی (مثلاً بصورت سال) تعریف می‏شود که با فرض اینکه تجهیزات مورد نظر بدون پیش آمدن مشکلی و بصورت استاندارد مورد بهره‏برداری قرار گیرند (و یا اینکه بنا به دلایلی مدتهای طولانی بصورت دپو در انبار باقی نمانده باشد) بایستی در پایان طول عمر مفیدشان بازسازی گردند.

با این تعریف و مفهوم، بازسازی نیز می‏تواند یک فعالیت قابل پیش‏بینی باشد. لکن همیشه اینطور نبوده بلکه ممکن است بنا به دلایل مختلفی لازم شود که تجهیزات زودتر یا دیرتر از پریود تعریف شده برای آنها، بازسازی شوند. در این موارد ممکن است اپراتورها یا بازرسین،

نیاز به بازسازی پیش از موعد را اعلام نمایند و یا سیستم تعمیر و نگهداری، پس از فرارسیدن زمان بازسازی و انجام بازرسی، امکان تأخیر و تعویق زمان بازسازی را مجاز بداند.

تعمیرات اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن دستگاه به یک حالت معین از شکست یا خرابی انجام می‏گیرد. اگر روند و برنامه استفاده از دستگاه در طول دوران بکارگیری برای سازمان مشخص باشد

می‏توان ادعا کرد که بازسازی یا تعمیرات اساسی، یک فعالیت قابل پیش‏بینی است و نقش پیشگیری از شکست دستگاه را ایفاء می‏کند.

در طول پریود تعمیرات اساسی یا بازسازی، تعمیرات جزئی روی دستگاه انجام می‏گیرد که این تعمیرات جزئی حسب مورد بصورت تعمیرات پیشگیری و یا بعد از خرابی‏های جزئی دستگاه صورت می‏گیرد.

شکل زیر نتایج معمول از انجام تعمیرات جزئی، اساسی تا رسیدن به موعد جایگزینی را نشان می‏دهد؛
تعدادی از مشکلاتی که در اجرای سنتی تعمیرات اساسی در گذشته وجود داشت به شرح ذیل می باشد :

– در دوره در سرویس بودن تجهیزات هیچگونه سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه وجود نداشت و تجهیزات اغلب پس از خرابی و از کار افتادگی تحت تعمیر قرار می گرفتند.تفکر حاکم بر واحد نت و برنامه ریزان نیز سازماندهی امور بعد از خرابی بود.

– چنین تفکری وجود داشت که تعمیرات اساسی ، یعنی پیاده سازی و تعمیر کلیه تجهیزات و ماشین آلات کارخانه.در اصل تعمیرات اساسی به یک پروژه پیاده سازی و نصب و راه اندازی مجدد کارخانه بدل شده بود.

– تنظیم شدن برنامه ریزی بر اساس گروه های کاری باعث مشکلاتی در موارد مشترک، شده بود.( برای مثال در برنامه گروه برق به تعمیر الکتروموتوری اشاره شده بود

که پیش نیاز آن دمونتاژ آن توسط گروه مکانیک بود، درحالی که گروه مکانیک اعلام می کرد هنوز موعد کار بر روی الکتروموتور مذکور مطابق برنامه اش را نرسیده است.)

– برنامه بسیار تئوری بود و آنچه در عمل رخ می داد بسیار متفاوت از برنامه بود.گرافها و گزارشها به مرور صوری و غیر واقعی شدند.

– به دلیل حجم بالای فعالیتهای تعمیراتی، کیفیت کار گروه های اجرایی پایین آمده بود و زمان به اندازه کافی برای انجام با دقت امور، وجود نداشت.

– به دلیل عدم انطباق فعالیتهایی که انجام می شد با آنچه در برنامه صوری بود به مرور و در عمل گروه های کاری بدون توجه به برنامه ، گسیخته و خارج از کنترل فعالیتهایشان را انجام می دادند.

مقدمات و مراحل کلی برای برنامه ریزی و کنترل تعمیرات اساسی :
در ابتدای امر بهتر است یک نرم افزار کنترل پروژه مانند مایکروسافت پروژکت یا پریماورا جهت امر کنترل پروژه تعمیرات اساسی انتخاب گردد .

همخوانی کامل مایکروسافت پروژکت با سایر نرم افزارهای کاربردی مانند مجموعه مایکروسافت آفیس در کنار قابلیت های حرفه ای آن می تواند یک امتیاز باشد .

( در پروژه های کوچک با حجم کم فعالیتها و دوره ی زمانی کوتاه مدت، شما می توانید تمام امور پروژه را در محیطی مانند مایکروسافت اکسل طراحی و اجرا کنید)
– برنامه ریزی بر اساس ماشین آلات انجام می گردد. به این معنی که کلیه تعمیرات مورد نیاز یک دستگاه (مکانیکی – تاسیساتی – برق و ایزاردقیق) شناسایی و برنامه ریزی می شود .

– طی جلساتی مشترک با حضور سرپرستان واحدهای تولید ، تعمیرات و بازرسان فنی اولویت بندی و زمانبندی فعالیتهای تعمیراتی انجام می گردد .

– گروه های کاری شناسایی و فعالیتهای موازی و یا توالی کارها براساس گروه های اجرایی برنامه ریزی می شود .
– مواد و متریال مورد نیاز برآورد شده و پروسه خرید و تامین می بایست پیش از اجرای کار پیگیری گردد .

– برنامه نباید درگیر جزئیات گردد . برای مثال یک فعالیت را می توان تعمیر الکتروموتور تعریف نمود و دیگر به جزییاتی نظیر دمونتاژ نمودن – انتفال به کارگاه برق و … اشاره نکرد.

– برای هر فعالیت تعمیر و یا سرویس ، در زمان تعمیرات اساسی دستورکار صادر می گردد و دستورکار باید پس از انجام به تایید بازرسی فنی و تولید به عنوان تحویل گیرنده کار برسد.

– بر اساس ماهیت برنامه، حجم فعالیت ها و برنامه زمانبندی، در دوره زمانی مشخص درصد پیشرفت فعالیت ها می بایست ثبت گردد و نمودارهای مقایسه ای تهیه و پروژه کنترل گردد.

برنامه ریزی تعمیرات اساسی با در نظر گرفتن مراقبتهای قبلی تجهیزات
فواید بهره گیری از مراقبت بر اساس وضعیت در هنگام برنامه ریزی تعمیرات اساسی وجود دارد :
مراقبت وضعیت و بازرسی های ویژه پیش از آغاز تعمیرات اساسی یکی از اساسی ترین مبناهای برنامه ریزی تعمیرات اساسی می باشد.

انجام بازرسی های PM در زمانهای مشخص ، پیش از دوره تعمیرات اساسی و نیز تحلیل و آنالیز نتایج بازرسی های دوره ای نقش موثری در تعیین فعالیتهای مورد نیاز خواهد داشت.

– از برنامه ریزی فعالیتهای تعمیر بر روی تجهیزاتی که بر اساس نتایج بازرسی ها و آنالیزها نیازی به تعمیر ندارند، جلوگیری می نماید.

– با تشخیص نوع عیب موجود در دستگاه (مثلا خرابی بلبرینگ یا الاین نبودن شفت و …) تشخیص نوع فعالیت تعمیر و گروه کاری انجام دهنده کار و در نتیجه برنامه ریزی فعالیت تعمیر دقیق تر و آسان تر خواهد بود.

– به دلیل مشخص بودن تجهیزات معیوب، میزان فعالیتهای غیر ضروری کاهش یافته و در نتیجه بهره گیری موثر تر از زمان با تمرکز بر فعالیتهای ضروری امکان پذیر می گردد.

– با توجه به تمرکز بر فعالیتهای ضروری ، علاوه بر کاهش قابل ملاحظه هزینه های تعمیرات اساسی، تخصیص بودجه نیز موثر تر صورت خواهد گرفت.

به این معنی که برای مثال تامین و تدارک قطعات و مواد ضروری به دلیل کاهش حجم کارهای غیر ضروری آسان تر می گردد.مدیریت امور پیمانکاران نیز منسجم تر صورت خواهد گرفت.

– خسارات متداول در دوره تعمیرات اساسی خصوصا در ارتباط با تجهیزات حساس کاهش می یابد.( برای مثال باز و بسته نمودن یک کمپرسور بدون انجام هیچ گونه تعمیری جهت انجام بازرسی تجهیز خود باعث خسارت بوده و نیاز به تعویض برخی قطعات را ایجاب می کند در صورتی که با انجام بازرسی PM بدون نیاز به باز نمودن کمپرسور از معیوب بودن و یا سلامت تجهیز آگاه خواهیم شد.)

– برنامه ریزی فعالیتها، گروه های کاری ، برآورد مواد و متریال مورد نیاز دقیق تر صورت می گیرد.

لزوم تعریف و تعیین قسمتها و بخشهای مختلف سازمان که به نحوی با سیستم نت مرتبط بوده و نقشی را در فراگرد سیستم ایفاء خواهند نمود، لزوم وجود ارتباط اطلاعاتی بین اجزاء مختلف سازمان و سیستم جهت انجام فعالیتها و عملیات برنامه‏ریزی شده نگهداری و تعمیرات، اعلام نیازهای تعمیراتی و پشتیبانی، هماهنگی انجام امور،

جاری ساختن دستورالعملها، سیاستها و احکام، لزوم تعریف و ایجاد روشهای سیستماتیک رکوردگیری (ضبط و ثبت اطلاعات) در مورد بازخور فعالیتها، گزارش چگونگی و نحوه انجام فعالیتها و عملیات نت، تعیین و ایجاد کانال ارتباطی برای بازتاب اطلاعات و… جملگی لزوم طراحی یک سیستم اطلاعاتی برای اعمال نگهداری و تعمیرات سیستماتیک در سازمان را آشکار می‏سازند

بنحوی که بدون وجود آن، سازمان همانند پیکری خواهد بود که علائم حیات در آن وجود ندارد و اعضاء یا اجزاء ذیربط که هر کدام جهت انجام کاری مشخص در فراگرد سیستم ایجاد گردیده‏اند توان اجرای وظایف تعریف شده را نخواهند داشت و بعبارت دیگر بدون وجود یک سیستم اطلاعاتی، سیستم نگهداری و تعمیرات و اجرای آن در سازمان امکانپذیر نخواهد بود.

سیستمهای نت از جمله سیستمهای باز و در حال تبادل همیشگی اطلاعات و مواد با محیط اطراف خود هستند و ارتباط این سیستمها با محیط بیرونی از یک طرف و از طرف دیگر ارتباطات داخلی اجزاء سیستم باید به گونه‏ای تعیین و تبیین شود که مشخص کننده

دیدگاههای طراحی و اجرای سیستم در سازمان مورد نظر با توجه به ویژگیها، توانائیها و قابلیتهای سازمان باشد علیهذا در سیستم مزبور با هر قابلیتی که مورد نظر باشد یک سری ارتباطات منطقی بین اجزاء تعریف و مدلی برای گردش عملیات نت ارائه شده است.

جایگاه بازرسی فنی در صنعت نفت کشور
جایگاه مهم بازرسی فنی به عنوان پزشک صنعت بر متخصصان پوشیده نیست . بازرسان فنی در جای جای صنعت برای رسیدن به جایگاه مناسبی از رعایت استانداردهای بین‌‌المللی و همچنین نظارت بر طراحی کارخانه‌‌جات و واحدهای مختلف صنعتی تلاش می‌کنند .

البته وظایف بازرسین فنی بسیار گسترده‌تر و حساستر است و نقش واقعی آن در بطن صنعت مشخص می‌شود.در ادامه به نکاتی اساسی راجع به این صنعت اشاره خواهیم داشت.

صنعت نفت ایران به دلیل داشتن بعضاًً تجهیزات فرسوده و یا استفاده بیش از حد ظرفیت و عمر مفید تجهیزات موجود، نیاز بیشتری را نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته، برای بکارگیری این گونه افراد متخصص و همچنین روشهای جدید, احساس می‌کند.

در گذشته بازرسی دستگاهها و قطعات در واحدهای صنعتی پس ازبازه ‌های زمانی خاصی که در استانداردها مشخص شده بود انجام می‌گرفت ، پس از مدتی بازرسان دریافتند که اگر سوابق گذشته قطعات را مورد بررسی قرار دهند ، دید بهتری نسبت به بازرسی در زمان آینده خواهند داشت ;اما این اطلاعات تنها به صورت کیفی ارائه می‌شد .

در سالهای اخیر بازرسی بر مبنای ریسک (RBT) روشی برای‌ ارائه اطلاعات بازرسی هدایت می‌کند. در این روش دو مورد مهم را می‌توان عوامل تعیین کننده ریسک تجهیزات دانست.

• Conscquences
• probability

Probability تعداد دفعاتی است که قطعه در سال نیاز به بازرسی , تعمیر و یا تعویض دارد. به طور مثال اگر یک قطعه یکبار به تعمیر یا تعویض داشته باشد probability آن برای ۱ بار در سال است.

عامل مهم دیگر consquences نیز میزان هزینه لازم برای هر بار بازرسی و تعمیر یا تعویض است که بر اساس واحد پول بیان می‌شود.

حاصلظرب دو عامل فوق میزان ریسک دستگاه را مشخص می‌کند به بیان دیگر ریسک، بیان کننده میزان پولی است که در هر سال برای نگهداری تجهیزات هزینه می‌شود.

این اطلاعات برای کلیه تجهیزات یک واحد صنعتی بررسی می‌شود و پس از آن برنامه بازرسی ریسک بر اساس آن تنظیم می‌شود . این برنامه شامل تعیین فواصل بازرسی, محدوده‌ی بازرسی و روش بازرسی در هر دوره است.

اطلاعات مربوط به ریسک برای تعیین فواصل بازرسی استفاده می شود. هر چه ریسک دستگاه بیشتر باشد ، نیازبه بازرسی در فواصل کوتاه‌تری دارد. محدوده‌ی بازرسی با توجه به Consequcnesمشخص می‌شود و در آخر اطلاعات probability برای تعیین روش بازرسی مورد توجه قرار می‌گیرد.

بازرسی RBI میزان قابل توجهی هزینه‌های اضافی مربوط به بازرسی‌ها و تعمیرات اساسی غیر ضروری را کاهش می‌دهد. علاوه بر این بازرسی‌ها مکرر خود به نوعی دیگر,

به میزان زیادی ریسک دستگاه بازرسی RBI توسط یک گروه که شامل مهندسین فرایند بازرسین فنی و بازرس RBI انجام می‌شود و سعی براین است که هر قطع

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 30 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد