دانلود مقاله بیماران معتاد تزریقی

word قابل ویرایش
80 صفحه
13700 تومان
137,000 ریال – خرید و دانلود

بیماران معتاد تزریقی

چکیده
با توجه به افزایش معتادان تزریقی و موارد بستری آنان در بخش‌های عفونی و پیچیدگی‌های مشکلات پزشکی آنان، درک بهتر ویژگیهای بیماریهای عفونی در این افراد ضروری است. این مطالعه با هدف بررسی اپیدمیولوژی، شیوع و سیر انواع بیماریهای عفونی برروی ۱۲۶ مورد بستری در ۱۲۲ معتاد تزریقی در بخش‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از خرداد ۸۱ الی دی ۸۲ انجام شده است. عفونت‌های این افراد در گروه‌های پوست و بافت نرم،

استخوان و مفاصل ، اندوکاردیت و عروقی، ریوی و سل، هپاتیت، CNS ، داخل شکمی، Sepsis و ایدز مورد بررسی قرار گرفت. شایع‌ترین گروه‌های بیماری به ترتیب عفونت‌های پوست و بافت نرم ، ریوی و هپاتیت بود. آبسه بافت نرم، پنومونی و سلولیت به ترتیب بیشترین فراوانی را داشتند. تب شایعترین شکایت و فراوان‌ترین یافته غیر طبیعی بود. شایع‌ترین علل تب به ترتیب عفونت‌های ریوی، عفونت‌های جلدی و بافت نرم و علل غیر عفونی بود. سرولوژی HIV در ۲۰

بیمار( ۷/۳۵%) از ۵۹ بیمار مثبت بود. ۹ مورد سل ریوی اسمیر مثبت ۲۷% عفونت‌های ریوی را تشکیل می‌داد. متوسط زمان بستری ۱۴ روز بود. ۳/۵۷% بیماران با بهبودی ترخیص، ۱/۸% ارجاع، ۱۷% بیمارستان را ترک و ۷/۱۷ % فوت کردند.

مقدمه
عفونت در معتادان تزریقی به علت پیچیدگی ‌ مشکلات پزشکی این بیماران و وضعیت روانی اجتماعی خاص آنان همواره برای پزشکان مشکل‌ساز بوده‌است. عفونت شایع‌ترین علت مرگ در معتادان تزریقی است. (۷) روش برخورد با بیماریهای عفونی در این بیماران نیازمند درک حالات رفتاری معتادان و تکامل روشهای مواجهه با مشکلات آنان می‌باشد به نحویکه منجر به اقدامات درمانی موفقیت‌آمیز گردد. بیشتر پیچیدگی‌های عفونت‌های مرتبط با مواد مخدر از انتشار عوامل عفونی بین معتادان به تزریق هروئین رخ می‌دهد.(۸)

تظاهرات این بیماریها بسیار متنوع و اغلب غیر اختصاصی است مانند تب، ضعف، کاهش وزن، درد و تنگی نفس، لذا تشخیص طیبعت واقعی بیماری در اغلب موارد دشوار است. از طرفی واکنش‌های تب‌دار در یک فرد IVDA 1 ممکن است به واسطه مواد سمی یا ناخالصی‌های موجود در ماده مخدر تزریقی باشد. مشکل دیگر این است که این افراد به طور شایعی بدون تجویز پزشک از آنتی‌بیوتیکها جهت خوددرمانی یا پیشگیری از عفونت‌ها استفاده می‌کنند. لذا کشت‌ها ممکن است منفی باشد یا فقط در مورد برخی از عوامل بیماریزا مثبت شود از سوی دیگر به علت همین مصرف نابجای آنتی‌بیوتیکها شیوع مقاومت‌های دارویی در این افراد بالاتر است.(۷)
اپیدمی ایدز که ارتباط فراوانی با استفاده از سوزن مشترک بین این افراد دارد همراه با کلیه تظاهرات، عوارض و پیچیدگی‌هایش مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. از طرفی به علت احتمال بالاتر رفتارهای جنسی پرخطر در این گروه از افراد احتمال بیماریهای مقاربتی نیز بیشتر است.(۷)
الگوی تظارهرات و عوارض بیماریهای عفونی در افراد IVDA پیوسته در حال تغییر است. در مطالعات قبل از سال ۱۹۷۰ مالاریای فالسیپاروم و کزاز از موارد شایع در این افراد بود ولی در حال حاضر کمتر دیده می‌شوند، در عوض عفونت با ویروس عفونی در افراد IVDA ارگانیسم‌های نامعلومی مانند سراشیا و سودومونا در نواحی جغرافیایی خاص ذکر شده‌اند. بنابراین روند اپیدمیولوژیک در هر منطقه در IVDA ها مهم است.

جامعه ایران طی دهه‌های اخیر همواره از مشکل اعتیاد رنج می‌برده است. شیوع اعتیاد تزریقی همزمان با انتقال HIV و HCV بر مشکل فوق افزوده است.(۹) بر اساس آخرین آمارهای رسمی اکنون سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند. ازا ین تعداد دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سوء مصرف مواد مخدر دارند. این آمار از تعداد معتادان شناسائی شده به دست آمده در صورتیکه شمار معتادان به مواد مخدر در کشور بسیار بیشتر از این میزان است.(۶) بر

اساس یک بررسی در اواخر سال ۱۹۹۸ ، ۲/۱۶ % جمعیت معتاد تحت مطالعه، طی یک ماه منتهی به نمونه‌گیری، تزریق ماده مخدر داشتند. جالب آن است که ۳۰% کسانیکه تزریق وریدی داشتند از قابلیت انتقال ویروس ایدز از این طریق اطلاعی نداشتند. نیمی از این افراد از سوزن مشترک استفاده می‌کردند. (۱۰) جهت مقایسه در آمریکا تخمین زده می‌شود یک میلیون و دویست هزار نفر، در اتحادیه اروپا هفتصدوپنجاه هزار نفر و در استرالیا صدهزار نفر اعتیاد تزریقی دارند.(۱۱)

امروزه ایدز در رأس علل مرگ و میر جوانان و در رتبه چهارم علت مرگ در تمام سنین قرار گرفته است. تا آخر سال ۲۰۰۰، پنجاه و هشت میلیون مبتلا به ویروس HIV در سرتاسر دنیا وجود داشته‌اند و بیست و دو میلیون نفر به واسطه ایدز جان باخته‌اند.(۱۰) قریب سه چهارم موارد ثبت شده در مالزی‌، ویتنام، چین، جنوب شرقی هندوستان و میانمار، در بین افراد معتاد تزریقی رخ داده است. در غرب اروپا نیز اعتیاد تزریقی عامل ۴۴% موارد جدید ایدز می‌باشد. در ایران ۶۷% افراد HIV مثبت معتاد تزریقی هستند.(۵)

علیرغم ابعاد مسئله ، در ایران مطالعات کمی در زمینه تظاهرات بیماری‌های عفونی در معتادان تزریقی انجام گرفته است. به عنوان مثال طی چهار سال گذشته از ۱۳۵۶ مقاله ارائه شده در کنگره‌های سالانه بیماریهای عفونی و گرمسیری تنها دو مقاله در این رابطه بوده است.(۲و۴)
این مطالعه گامی در جهت بررسی اپیدمیولوژی وتظاهرات بیماریهای عفونی در افراد IVDA و مقایسه آن با نتایج مطالعات دیگر و آمار مطرح شده در کتب مرجع است. نتایج این بررسی ضمن آنکه در پایه‌ریزی مطالعات بعدی مفید خواهد بود ، در برنامه‌ریزی‌های راهبردی و طراحی نحوه اداره بیماریهای عفونی در افراد IVDA در ایران کمک کننده است.

 

بازنگری منابع و اطلاعات موجود
Klatt و همکارانش در یک مطالعه جهت بررسی علت مرگ در معتادان تزریقی دریافتند که عفونت شایع‌ترین علت مرگ در IVDA های بستری در بیمارستان است.(۷)

در یک مطالعه بزرگ در اسپانیا طی سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۱ مشخص شد که بیماریهای عفونی ۶۰ تا ۸۰% علل بستری و ۲۰ تا ۳۰ % موارد مرگ را در معتادان تزریقی تشکیل می‌دهد. در بین هفده‌هزار مورد عفونت گزارش شده در IVDA ها از ۷۲ بیمارستان هپاتیت ، ایدز، عفونتهای بافت نرم، آندوکاردیت، TB و کاندیدیازیس سیستمیک بیشترین شیوع را داشتند. آندوکاردیت در هفت درصد معتادان تزریقی رخ داده بود و بیشترین موارد مرگ و میر در زمینه ایدز بود.(۱۱)

Crane و همکارانش در سال ۱۹۸۶ در Detroit در ۱۸۰ معتاد تزریقی که با کتریمی داشتند( ۱۵% کل موارد عفونت) متوجه شدند که ۴۱% این افراد مبتلا به اندوکاردیت و ۳۴% آنها دچار سلولیت یا آبسه‌های جلدی هستند.در ۳۳% استاف حساس به متی‌سیلین، در ۲۴% استاف مقاوم به متی‌سیلین و در ۲۰% استرپتوکوک عامل باکتریمی بود.(۱۲)

Marantz و همکارانش در سال ۱۹۸۷ لزوم بستری معتادان تزریقی تب‌دار را مورد بررسی قرار دادند. در ۸۷ مورد بستری با تب بالای در ۳۸% موارد تشخیص نهایی پنومونی، در ۲۶% موارد بیماریهای خفیف و خود محدود مانند سندرمهای ویرال، فارنژیت و واکنش‌های تب‌زا، در ۱۳% موارد اندوکاردیت و ۲۳% موارد سایر علل عفونی بود. ۲۹% بیمارانی که در ابتدا جهت آنها بیماری خفیف مطرح بود بیماری جدی و خطرناکی داشتند. این مطالعه نشان داد که تشخیص اولیه توسط پزشک اورژانس در این افراد ارتباط کمی با تشخیص نهایی بیماریهای خطیری همانند آندوکاردیت دارد و لزوم بستری هر فرد IVDA تب‌دار را مورد تأکید قرار داد.(۱۳)

جهت بررسی فراوانی عفونت‌های جدی ولی مخفی در معتادان تزریقی Samet در یک مطالعه که نتایج آن در سال ۱۹۹۰ منتشر گردید با پیگیری ۲۸۵ فرد IVDA تب‌دار که به اورژانس مراجعه کرده بودند متوجه شد که ۴% این افراد دچار عفونت پنهان ولی شدید هستند. از ۲۸۳ نفر ۱۸۰ نفر علائم واضح عفونت را داشتند که ۷۱% آنها مبتلا به پنومونی یا سلولیت بودند. از ۱۰۳ نفری که علامت واضحی از بیماری عفونی نداشتند ۱۱ نفر(۴%) دچار یک بیماری عفونی شدید بودند که ۷ نفر آنها باکتریمی داشتند . او دریافت که ارزیابی اولیه توسط پزشک و تست‌های کلینیکی در اورژانس نمی‌تواند این موارد را تشخیص دهد و بهترین کار انجام کشت خون جهت هر فرد تزریقی تب‌دار می‌باشد و در صورتیکه بیمار به نحو قابل اعتمادی در دسترس نباشد لازم است بستری گردد.(۱۴)

در ایران مطالعات کمی در رابطه با عفونت در معتادان تزریقی انجام شده است. بیشتر این مطالعات در معتادان زندانی یا در مراکز بازپروری انجام شده است.
در سال ۱۹۹۸ میراحمدزاده و همکارانش شیوع HIV را در ۱۰۶۱ معتاد( تزریقی و غیر تزریقی) در اردوگاه بازپروری معتادان در شیراز بررسی کردند. ۲/۱% معتادان تزریقی و ۳/۰ % معتادان غیر تزریقی و در مجموع ۷۶/۰% معتادان HIV مثبت بودند.(۱۵)

در مطالعه‌ای که توسط دکتر زالی و همکارانش در سال ۱۹۹۵ انجام و در سال ۲۰۰۱ منتشر شد شیوع سرولوژی مثبت HCV در ۴۰۲ مرد معتاد تزریقی زندانی مورد بررسی قرار گرفت. ۱۸۲ نفر از این افراد(۴۵%) سرولوژی مثبت داشتند.(۱۶)
دکتر مکری در سال ۲۰۰۲ گزارشی مبسوط از وضعیت اعتیاد و مؤلفه‌های اپیدمیولوژیک آن در ایران ارائه داد. این اطلاعات از مطالعه سازمان بهزیستی در سالهای ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ در ۲۸ استان کشور و برروی ۱۴۷۲ معتاد انجام شده بود . تعدادی از این افراد زندانی ، گروهی مراجعین به مراکز درمانی و تعدادی از معتادان خیابانی بودند.۲۵-۲۰% این افراد سابقه تزریق وریدی را می‌دادند و ۱۵-۱۰ % طی یک ماه گذشته تزریق وریدی ماده مخدر داشتند. این افراد عمدتاَ هروئین تزریق می‌کردند و متوسط سنی آنها دو سال کمتر از متوسط سنی معتادان غیر تزریقی بود. ۸/۳۷ % IVDA های مراجعه کننده به مراکز درمانی و ۲/۷۰% IVDA های خیابانی استفاده مشترک از سوزن را جهت تزریق ذکر می‌کردند. میزان بی‌سوادی در معتادان تزریقی کمتر از غیر تزریقی بود.(۹)

خانی و وکیلی در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۱ برروی ۳۴۶ مرد معتاد زندانی در زنجان ارتباط معنی‌داری بین سطح سواد و وضعیت شغلی با آلودگی به HIV,HCV,HBV پیدا نکردند ولی ارتباط محکمی بین سوء مصرف وریدی با دارو با سرولوژی مثبت HCV و HIV و خالکوبی با سرولوژی مثبت HBV و HIV وجود داشت. ۳۷% این افراد تزریق هروئین و ۱۲% از سوزن مشترک استفاده کرده بودند.(۲۰)

رنجبر و همکارانش در فاصله سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ کلیه معتادان تزریقی که با تشخیص بیماری عفونی در بخش عفونی بیمارستان سینا در همدان بستری شده بودند را مورد بررسی قرار دارند. تعداد کل بیماران ۱۰۲ نفر بود که عفونت‌های آنان در چند گروه شامل عفونتهای پوست و بافت نرم، عفونت استخوان ومفصل، اندوکاردیت، پنومونی، هپاتیت، ایدز و سپتی سمی تقسیم می‌شد. طیف سنی بیماران بین ۶۵-۱۶ سال متغیر و همگی مرد بودند. شایع‌ترین عفونت‌ها شامل عفونت پوست و بافت نرم( ۲/۴۰ %)، هپاتیت و سپتی سمی هر کدام( ۶/۲۳ %) بود.

در بین انواع هپاتیت، هپاتیت B در ۷/۴۱% و هپاتیت C در ۸/۲۰ % بیشترین فراوانی را داشتند. مدت زمان بستری بین یک تا ۲۵ روز متغیر بود. میزان مرگ و میر ۶/۱۷% بود که بیشترین علت منجر به فوت سپتی سمی ۶/۵۵% و پس از آن هپاتیت فولمینانت ۴/۳۳ % بود. ۷/۱۰% بیماران اقدام به خود درمانی کرده بودند . نتیجه درمان در ۵۸% بهبودی کامل، در ۶/۱۹ % انتقال به بخش جراحی، ۶/۱۷% فوت، ۹/۲% ترخیص با میل شخصی و ۹۸/۰% نیز متواری شدند.(۲)

روش تحقیق
مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی است که اطلاعات توسط فرم اطلاعاتی و مصاحبه با بیماران و ثبت بررسی‌های پاراکلینیکی و سیر بیماری آنان جمع‌آوری شده است. افراد تحت مطالعه بیماران معتاد تزریقی هستند که در بخش‌های عفونی بیمارستانهای تابع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی( بیمارستان‌های لقمان، لبافی‌نژاد و بوعلی) در فاصله خرداد ۱۳۸۱ الی دی ۱۳۸۲ بستری شده‌اند. ملاک تشخیص اعتیاد تزریقی اظهار خود بیمار و در مورد بیمارانی که به علت

کاهش هوشیاری امکان ایجاد ارتباط با آنها نبوده است اظهار همراهان بیمار توأم با شواهد دال بر تزریق ماده مخدر بر روی بدن بیمار است. محدودیت سنی

وجود نداشته است. اطلاعات اپیدمیولوژیک ، شرح حال و معاینه در فرم اطلاعات ثبت می‌گردید. سپس در طی زمان بستری و با حاضر شدن جواب اقدامات پاراکلینیک که متناسب با نوع بیماری لزوم انجام آنها وجود داشت نتایج مربوطه ثبت می شده است. اقدامات تشخیصی که جهت بیمار اندیکاسیون نداشته انجام نشده است. در نهایت نوع و تعداد آنتی‌بیوتیکهای مصرفی ، تشخیص نهایی ، عوارض احتمالی و سیر بیماری ثبت شده است.

تعداد افراد مورد نیاز جهت مطالعه بر اساس ۵%=‌ و ۱۰%= d ، ۹۶ مورد تعیین شده بود که در نهایت جهت ۱۲۶ مورد بستری معتادان تزریقی فرم اطلاعاتی تکمیل گردید. با توجه به اینکه این مطالعه در سه بیمارستان لقمان، بوعلی، و لبافی‌نژاد در سه نقطه متفاوت تهران که مراجعه کنندگان آنها از طبقات مختلف اجتماعی و اقتصادی می‌باشند، انجام شده است ، جامعه تحت مطالعه می‌تواند تا حدودی نماینده کل جامعه IVDA بستری در تهران باشد. از آنجا که ۴ بیمار مرد دوبار بستری شدند تعداد موارد بستری ۱۲۶ مورد و افراد تحت مطالعه ۱۲۲ نفر هستند. زمان مطالعه از خرداد ۱۳۸۱ تا دی ۱۳۸۲ می‌باشد. این ۱۲۶ مورد

کلیه موارد IVDA در بیمارستانهای فوق نمی‌باشد. معذلک انتخاب بیماران کاملاً اتفاقی و بر اساس حضور مجری تحقیق در بخش مربوطه بوده است.
اطلاعات بدست آمده توسط برنامه SPSS ویرایش ۱۰ آنالیز شده است.
نتایج
نتایج بدست آمده در بررسی ۱۲۶ مورد بستری بیماران معتاد تزریقی در بخش‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دو بخش یکبار به صورت کلی و سپس به صورت تفکیک جهت گروه‌های مختلف بیماری های عفونی ذکر می‌گردد.

۱- نتایج کلی
۱-۱ خصوصیات اپیدمیولوژیک
متوسط سنی جمعیت تحت مطالعه ۳۴ سال( جوانترین ۱۸ ساله و مسن‌ترین ۶۰ ساله بود) و بیشترین پراکندگی در حوالی ۳۰ سال بود.

* جدول ۱ : فراوانی گروههای مختلف سنی در ۱۲۶ مورد بستری معتادان تزریقی در بخش‌های عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲
Age Frequency percent
≤۲۰ ۳ ۲٫۴
۲۱_۳۰ ۴۴ ۳۵٫۲
۳۱_۴۰ ۴۹ ۳۹٫۲
۴۱_۵۰ ۲۶ ۲۰٫۸
۵۱_۶۰ ۳ ۲٫۴
Total 125 100.0
Missing 1
Total 126

از بین ۱۲۶ مورد بستری معتاد تزریقی سه مورد زن( ۴۰/۲%) و ۱۲۳ مورد مرد(۶/۹۷%) بودند. بیماران سابقه تزریق مواد مخدر را به مدت حداقل ۱۵ روز و حداکثر ۲۵ سال و بطور متوسط ۸/۵ سال می‌دادند. در جدول شماره ۲ فراوانی بیماران در سه گروه بر اساس مدت تزریق زیر یکسال، بین یک تا ۵ سال و بالای ۵ سال نشان داده شده است.

* جدول ۲ : توزیع فراوانی دوره تزریق در ۱۲۶ مورد بستری معتادان تزریقی در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲
Duration Frequency Percent Cumulative Percent
≤۱ year 28 29.5 29.5
1_5 year 34 35.8 65.3
>5 year 33 34.7 100.0
Total 95 100.0
از نظر ماده مخدر تزریقی عمده بیماران از هروئین استفاده می‌کردند، ۹/۹۲% سابقه مصرف هروئین را به تنهایی و ۱/۳ % توأم با اپیوم می‌دادند. تنها ۴% بیماران از هروئین استفاده نمی‌کردند.
فراوانی استفاده از انواع مواد مخدر در نمودار شماره ۱ مشخص شده است.

* نمودار یک: توزیع فراوانی انواع مواد مخدر تزریقی در ۱۲۶ مورد بستری معتادان تزریقی در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد‌۸۱ تا دی‌۸۲

۱/۴۴% بیماران منحصراً در ناحیه کشاله ران و ۶/۳۶% در اندام فوقانی( ساعد، بازو، پشت دست) تزریق می‌کردند. درصدکمی از بیماران در یک زمان در دو محل متفاوت تزریق می‌کردند.
فراوانی تزریق درمناطق مختلف بدن در جدول شماره ۳ مشخص شده است.

* جدول ۳ : فراوانی مناطق مختلف تزریق ماده مخدر در ۱۲۶ مورد بستری معتادان تزریقی در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲
LOCATION Frequency Percent
Groin 41 44.1
Upper Ext. 34 36.6
Groin & upper Ext. 6 6.5
Leg & upper Ext. 5 5.4
Scrotom 3 3.2
Leg 2 2.2
Groin & leg 1 1.1
Groin & scrotom 1 1.1
Total 93 100.0

بیماران دفعات تزریق روزانه را از یک بار تا ۲۱ بار و بطور متوسط ۳/۳ بار در روز ذکر کردند. اکثراً بیماران کسانی هستند که روزانه دو بار تزریق ماده مخدر داشته‌اند. ۸۱ نفر از بیماران( ۵/۸۳%) سابقه زندانی شدن را دادند. از این تعداد تنها ۴۷ نفر حاضر شدنذ که به این سؤال که آیا در زندان تزریق ماده مخدر داشتند پاسخ دهند. ۲۶ نفر( ۳/۵۵% از پاسخ دهندگان) تزریق یا خالکوبی در زندان داشته‌اند. ۲/۲۰% بیماران قبلاَ هم در بخش‌ عفونی بستری شده بودند و ۸/۱۶% سابقه بیماری زمینه‌ای می‌دادند. ۷/۵۸% بیماران سابقه مصرف آنتی‌بیوتیک را قبل از بستری نمی‌دادند در حالیکه ۸/۳۴% با تجویز پزشک و ۵/۶% بدون تجویز پزشک قبل از بستری در بیمارستان از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کردند.

۲-۱- علائم و نشانه‌ها
بیشترین شکایت بیماران از تب( ۸/۷۵%) و پس از آن لرز(۱/۵۷%) بوده است. ۱۱% از بیماران لرز تکان دهنده Shaking chills داشته‌اند. فراوانی علایم( شکایت بیمار) در جدول شماره ۴ آورده شده است.

* جدول ۴ : فراوانی علائم(Symptoms) در بیماران معتاد تزریقی بستری در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲
* سایر علایم از قبیل : بی اشتهایی ، کاهش وزن ، تورم مفصل و …

از ۱/۷۱% بیماران درجه حرارت دهانی بالای دراولین ویزیت بدست آمد. پس از آن عفونت مشهود در پوست و بافت نرم و صداهای ریوی غیر طبیعی با فراوانی ۳/۳۶% و ۳۶% به ترتیب بیشترین نکات غیر طبیعی در معاینه بیماران بودند. ۲/۱۹% بیماران کاهش هوشیاری داشتند.
در جدول شماره ۵ فراوانی نشانه‌ها در معاینه اولیه بیمار ذکر شده است. همچنین در نمودار شماره ۲ وضعیت هوشیاری بیماران در معاینه اولیه نشان داده شده است.

* جدول ۵ : فراوانی نشانه‌ها(Signs ) در بیماران معتاد تزریقی بستری در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲

* نمودار ۲ : وضعیت هوشیاری معتادان تزریقی در بدو بستری در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲

۳-۱- آزمایشات
در فرمول شمارش خونی نیمی از بیماران( ۲/۴۹%) لکوسیت در محدوده طبیعی( بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ) قرار داشت. ۲/۸ % بیماران لکوپنیک و ۶/۴۲% لکوسیتوز داشتند.
وضعیت WBC در جدول شماره ۶ مشخص شده است.

* جدول ۶ : فراوانی لکوسیتوز، لکوپنی و شمارش طبیعی لکوسیت در معتادان تزریقی در بخشهای عفونی دانشگاه شهید بهشتی از خرداد ۸۱ تا دی ۸۲
WBC Frequency Percent
<4000 10 8.2
4000_10000 60 49.2
>10000 52 42.6
Total 122 100.0
تنها در ۶ بیمار (۵/۵%) باندمی(Bandcell>10%) وجود داشت. سه بیمار باند سل بیشتر از ۲۰% و دو بیمار باندسل بالای ۳۰% داشتند.
پلاکت در ۳/۱۳% بیماران زیر ۱۰۰۰۰۰ بود.
در ۴۲ نفر از بیماران تست VDRL انجام شد که همه موارد نتیجه منفی بود.
کشت خون در ۶۱ بیمار انجام گردید. ۲/۹۰% موارد منفی و در ۶ مورد(۸/۹%) مثبت بود. سایر کشتها( مایع آسیت، مایع پلور، ترشحات زخم، CSF و …) در ۶۸ مورد انجام شده بود که در ۱۵ مورد(۱/۲۲%) مثبت بود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 13700 تومان در 80 صفحه
137,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد