دانلود مقاله حضرت علی علیه السلام و اهل بیت اسلام در قرآن

word قابل ویرایش
23 صفحه
18700 تومان

حضرت علی علیه السلام و اهل بیت اسلام در قرآن


با مطالعه آیات قرآن مجید این حقیقت برای ما آشکار می گردد که خداوند متعال برای شناساندن علی علیه السلام به مردم و بیاان قدر و منزلت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به مناسبتهای مختلف آیات بسیاری را بر رسول خود نازل فرموده است چنان که پیامبر گرامی می فرماید:
هر آینه قرآن بر چهار بخش نازل شده است: که یک چهارم آن تنها درباره ما اهلبیت است و یک چهارم آن درباره ی دشمنان ما و یک چهارم آن درباره ی حلال و حرام و یک چهارم دیگر آن درباره واجبات و احکام است. و هر آینه خداوند درباره ی آیات بسیار پر معنایی را نازل فرموده است.


از آنجا که مبنای ما بر اختصار است از بیان صدها آیه ای که خداوند متعال درباره علی علیه السلام و اهل بیت پیامبرش اسلام نازل فرموده است فقط به ذکر چند آیه اکتفا می کنیم.
تذکر این نکته نیز لازم است که در بیان شان نزول آیات توضیح و تفسیر آنها فقط احادیثی را که مورد اعتماد اهل سنت می باشد آورده ایم.
بسم ا... الرحمن الرحیم


این طلحه حلبی شافعی در کتابش «البر المنتظر» می گوید: بدان که جمع اسرار کتب آسمانی در قرآن آمدهاست و جمیع آنچه که در قرآن نازل شده در سوره مبارکه حمد جمع شده است و آنچه که در سوره حمد است در (بسم ا... الرحمن الرحیم) آل موجود است و آن چه که درباره بسم ا... است همگی در نقطه زیر باد وجود دارد.
بعد ابن طلحه می گوید حضرت علی علیه السلام فرمود: من نقطه زیر باد (بسم ا... الرحمن الرحیم) هستم.
اهدنا الصراط المستقیم


عبدا... بن علوی از رسول خدا صلی ا... علیه و آله و سلم روایت می کند که حضرت فرمود: اگر کسی می خواهد از شرایط چون باد بگذرد و بدون حساب وارد بهشت شود پس باید که دوست بدارد دوست و وصی ملازم و جانشین من علی بن ابی طالب را و اگر کسی می خواهد به آتش در آید پس ولایت او را رها کند. به عزت و جلال پروردگارم سوگند که هر آینه علی در ورود به پیشگاه خداوند است و کسی نمی تواند بر خداوند وارد شود مگر از دری که آن در علی است و هر آینه علی صراط مستقیم است و به درش که روز قیامت خداوند از

مردم در مورد ولایت از بازخواست می کند. ابن عباس در تفسیر اهدنا الصراط المستقیم می گویند: ای بندگان خدا بگویید اهدنا الی حب النبی و اهل بیته. ما را به دوستی پیامبر و اهل بیتش هدایت فرما مسلم بن حیان می گوید: با بریده شینده که می گفت اهدنا الصراط المستقیم یعنی راه محمد و دودمانش. امام جعفر صادق علیه السلام فرمود: صراط المستقیم: ولایت امیرالمومنین علی است.


رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمود: استوارترین شما بر صراط کسی است که دوستیش به خاندان و اصحاب من شدیدتر باشد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه السلام فرمود: یا علی توئی راه روشن و توئی امیر بزرگ مومنین.
اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون


علی علیه السلام می فرماید: سلمان فارسی به من گفت یا علی! هر گاه که شما خدمت پیامبر می رسیدی و من نزد آن حضرت بودم رسول خدا بر پشت من و میان دو شانه ام می زد و می فرمود ای سلمان این علی و حزبش رستگارانند (هذا و حزبه من المفلحون) رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: یا علی به زودی تو و شیعیانت به پیشگاه خداوند وارد می شوید در حالی که از خدا راضی و خداوند نیز از شما خشنود است. جابر بن عبدالله می گوید روزی در حضور پیامبر اکرم بودیم که علی بن ابی طالب وارد شد. حضرت فرمود: برادرم به جانب شما آمد. و سپس روی به جانب کعبه نمود و با دستش به دیوار کعبه کوبید و فرمود: سوگند به آن کس که جان من در دست قدرت اوست. این شخص و شیعیان او رستگاران روز

قیامتند. سپس فرمود: او نخستین کسی از شماست که من ایمان آورد وفادارترین شما نسبت به پیمان پروردگار استوارترین شما در انجام دستورات الهی عادل ترین شما در تقسیم کردن عادلانه اموال است مقام و منزلتش نیز در پیشگاه خداوند از همه والاتر و بزرگ تر است رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: علی و شیعیان رستگاران روز قیامتند.
فتلقی آدم من ربه کلمات فتابه علیه


عبدالله بن عباس می گوید: از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم درباره کلماتی که آدم با آن کلمات خداوند را خواند و خدا توبه اش را پذیرفت سوال کردم حضرت فرمود: آدم خدا را این چنین خواند: الهی به حق محمد و علی و فاطمه و حسن علیه السلام که توبه مرا بپذیری و خداوند به حرکت این اسماء گرامی، توبه او را قبول علی علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت می کند که فرمود: خدای عز و جل آدم را در سرزمین هند فرود آورد و حوا را در جده آدم در محل فرود خود صد سال بر خطایی که کرده بود، گریست تا آن که خدای متعال جبرئیل را نزدش فرستاد که ای آدم من تو را به دست خود نیافریدم؟ و مگر از جان خود در تو ندمیدم؟ آدم در پاسخ همه سوالات عرض می کرد: آری خداوند فرمود: پس این همه گریه برای چیست؟ عرضه داشت: از این که از جوار رحمت حق دور شده ام.


حق دور شده ام. جبرئیل گفت: به کلماتی که می گویم خدا را سوگند بده و این سوگند را چند بار تکرار کن تا خداوند توبه تو را بپذیرد. آن کلمات این است: بار الها! تو را به حق محمد و آل محمد سوگند می دهم: معبودی جز تو نیست و منزه از هر عیب و نقص هستی. خدایا! بد کردم و به خود هستی روا داشتم: از من در گذر که تو پر گذشت و بسیار مهربانی.
اقیموا الصلوه و آتوالزکوه و ارکعو مع الراکعین


ابن عباس می گوید: به درستی که این آیه، در حق رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و علی بن ابی طالب علیه السلام نازل شده است. همانا ایشان اولین نمازگزاران و رکوع کنندگانند. ابن عباس می گوید: علی علیه السلام چهار امتیاز دارد که احدی ندارد: اول نخستین کسی از عرب و عجم است که با رسول خدا نماز گزارد، دوم: تنها کسی است که در همه جنگها پرچم رسول خدا را به دست داشت، سوم: تنها کسی است که در روز مهراس (جنگ احد) که روزی بسیار خطرناک بود قدمی عقب گذاشت. چهارم: این که او تنها کسی است که عهده دار غسل و کفن و دفن رسول خدا بود. ابی حنیفه به سند خود از چنین روایت می کند از علی شنیدم که فرمود: من اولین کسی هستم که اسلام آوردم و با رسول خدا نماز گزارم ابن عباس می گوید رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اولین کسی که با من نماز خواند علی ابن ابی طالب بود. علیه السلام فرمود: من بنده خدا و برادر رسول خدا هستم من صدیق اکبرم و هر کس بعد از من چنین ادعائی کند کذاب است. من هفت سال قبل از سایر مردم نماز خواندم.


والذین آمنوا و عملو الصالحات اولئک اصحاب الجنه هم فیها خالدون
ابن عباس می گوید: از آیاتی که درباره رسول خدا صلی الله و آله و سلم علیه السلام و اهل بیتش علیهم السلام نازل شده این آیه از سوره بقره است. بخصوص در حق علی که او نخستین ایمان آورنده و نخستین نماز گزارنده پس از پیغمبر در این امت است تو اولین کس از امت من هستی که وارد بهشت خواهی شد و شیعیان تو بر منبرهایی از نور همه شادمان و با چهره ای سفید به همراه تو گرد من خواهند بود: من آن را شفاعت می کنم و ایشان همسایگان من در بهشت خواهند بود. رسول خدا فرمود: یا علی! اولین کسانی وارد بهشت می شوند من، تو، حسن و حسین هستیم و سپس فرزندان ما بعد از ما و همسرانشان وارد می شوند و درآن روز شیعیان در طرف راست و چپ ما می خواهند بود.


رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: علی بن ابی طالب در بهشت برای اهل آن مانند ستاره صبح برای اهل دنیا می درخشند و فرمود: علی شیعیان او اهل بهشت هستند.
و من الناس من یشری نفسه ابتغا مرضات الله و الله رئوف بالعباد


زمانی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مامور به هجرت به سوی مدینه شد. علی علیه السلام را خواست و وقوع را با ایشان در میان گذاشت و فرمود: من امشب باید به سوی مدینه حرکت کنم. لیکن اگر مشرکین مکه که قصد جانم کرده اند. جای خالی مرا ببینند و متوجه رفتن من شوند نقشه ما به شکست می انجامد آیا تو حاضری امشب به جای من در بسترم بخوابی؟ علی علیه السلام عرض کرد: ای رسول خدا! اگر من در جای شما بخوابم آیا شما به سلامت از مکه خارج می شوید؟ حضرت فرمود: آری پس علی علیه السلام

لباس مخصوص حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم را پوشید و روپوش آن حضرت را روی خود انداخت و در محل خواب ایشان به استراحت پرداخت. رسول خدا پنهان از خانه خود خارج شده و راه مدینه را در پیش گرفت. در این هنگام خداوند علی اعلی جبرئیل و میکائیل را مخاطب قرار داده و فرمود «ای ملک مقرب من! من عمر یکی از شما دو نفر را از عمر دیگری طولانی تر قرار داده ام؛ کدامیک حاضرید، زیادی عمر خویش را به دیگری ببخشد؟» هر دو ساکت ماندند و هیچکدام حاضر به بذل عمر خویش نشده در این وقت، خداوند متعال به آنان فرمود: بروید و گذشت و فداکاری را از بنده ام علی بن ابی طالب بیاموزید، من بین او و رسولم برادری برقرار کردم بروید و او را از گزند دشمنانش محفوظ بدارید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 23 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله فاطمه ( علیها السلام ) و تربیت فرزندان

word قابل ویرایش
25 صفحه
18700 تومان
مقدمهفاطمه (عليها السلام) آن چنان در جلوه جمال و جلال خدا محو است كه همه چيز را در راه او فدا مي‌كند، مقامش، رتبه اش، دخت پيامبر بودنش، جلال و اشرافيت مورد انتظار براي خودش، حتي جامه عروسيش، دستبند نقره‌اش، پرده خانه‌اش و ....‌در چنين صورتي‌آيا باز هم او محبوب خدا نباشد.فاطمه (عليها السلام) همسر علي (عليه الس ...

دانلود مقاله اهل بیت در قرآن

word قابل ویرایش
33 صفحه
18700 تومان
اهل بيت در قرآنبخش اول: اهل بيت در قرآن فصل اول: گفته‏ها و نظريات كلمه «اهل البيت‏» در موارد بسيار زيادى از سخنان رسول اكرم‏صلى الله عليه وآله براى‏گروه خاصى كه به آن حضرت‏صلى الله عليه وآله منسوبند، به كار رفته است. براى اينان(اهل البيت) اوصاف و ويژگى‏هايى بيان گشته، منزلتى شايان قرار داده شده ودر قبال آنان، ...

مقاله در مورد نگاهی به زندگی حضرت آدم علیه السلام و ابلیس

word قابل ویرایش
38 صفحه
18700 تومان
نگاهي به زندگي حضرتآدم عليه السلام و ابليسخلقت آدم خداي متعال زمين را در دو نوبت(1) خلق كرد، كوهها را روي زمين بنا نهاد و زمين را بين همه كرات بركت داد و خوراك اهل زمين را در چهار نوبت مقدر كرد.آنگاه آسمان را از ماده اي شبيه گاز مشتعل آفريد و به آسمان و زمين دستور داد، بياييد! آسمان و زمين گفتند: با ميل آمديم ...

تحقیق در مورد اهل بیت ، امامت و فتوریسم

word قابل ویرایش
39 صفحه
18700 تومان
اهل بيت، امامت و فتوريسمفتوريسممسئله انتظار و موعود، در طول تاريخ بشريت و تاريخ اديان الهي، از روزگاران بس قديم مطرح بوده است. در اين ميان اقوام و اديان الهي طرح مسئله «موعود» را به فراخور درک، بينش اجتماعي، ‌معلومات و خصوصاً از زاويه ديدي که اين بشارت‌ها و انتظار موعودها تعبيرهاي متناسب با فرهنگ و مقتضيات زم ...

دانلود مقاله نگاهی تربیتی به ویژگی های پلیس مطلوب در قرآن و روایات اسلامی

word قابل ویرایش
26 صفحه
21700 تومان
1مقدمه و بیان مسئلهدر جوامع امروزی که جمعیت بشری بی شمار، ارتباطات انسانی نامحدود و بهره گیری از ابزار و فناوری در این قلمرو بی انتها شده است، موضوعات مهمی چون امنیت را نمی توان به دست قضا و قدر سپرد؛ چرا که امنیت مبنای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده است و امید به تحقق اهداف در سایه برنامه ریزی، زمانی مف ...

دانلود مقاله شبکه های ماهواره ای در تغییر سبک زندگی خانواده و راهکارهای ترویج سبک زندگی اسلامی بر اساس آموزه های اهل بیت ( علیه السلام )

word قابل ویرایش
17 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مقدمهرسانه در دنیای امروز، پیوند "فرهنگ" و ارتباطات است. فرهنگ و ارتباطات در روابط، هم زیست و در عمل انفکاکپذیرند. به گفته "کرس" جامعه شناس آلمانی، هر رفتار و عمل فرهنگی رویدادی فرهنگی است و هر کنش ارتباطی رویدادیفرهنگی محسوب می شود(.(Kress,1988:1-3 به نظر "تامیلسون" متفکر و پرفسور انگلیسی جامعه شناسی فرهنگی ...

دانلود مقاله جایگاه صله رحم در سبک زندگی اسلامی و راهکارهای مقابله با ضعف در صله رحم از منظر آموزه های اهل بیت ( علیه السلام )

word قابل ویرایش
18 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مقدمه»صله« بهمعنای عطا، احسان، دهش و جایزه است و معنای مصدری آن پیونددادن، نیکی و عطاکردن و ارتباطبرقرارکردنمیباشد (فرهنگ عمید،.(1389 همچنین »صله« در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد رَحِماز«»، خویشاوندانو بستگان میباشد (لغت نامه دهخدا،.(1393در جای دیگر، در اصطلاح، صله رحم به معنای محبت و سلوک داشتن ...

مقاله بررسی روش تربیتی تشویق و تنبیه براساس آیات قرآن کریمو روایات اسلامی

word قابل ویرایش
8 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی روش تربیتی تشویق و تنبیه براساس آیات قرآن کریمو روایات اسلامی چکیده طبق آیات قرآن، خداوند استعدادهاي نیل به کمال را در وجود انسان به ودیعه گذاشـته تـا آ ن هـا را از طریـق تربیـت صحیح از قوه به فعل در آورد. در این بین یکی از اصول مهم تربیتی، روش تشویق و تنبیه است که در این پـژوهش بـه آن پرداخته شده ا ...