دانلود مقاله دیرینه شناسی شفا

word قابل ویرایش
12 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

دیرینه شناسی شفا

اعتقاد به نیروهای ماورایی ، همزاد و همراه انسان از آغاز خلقت بوده است . انسانهای اولیه ، اعتقاد داشتند که بیماری و درد نوعی تجاوز ارواح خبیثه به جسم شخص است . بعدها جادوگران قبیله به تدریج وردهای مخصوص بیرون راندن این ارواح از بدن بیمار را تکمیل کردند . آنها مشاهده گرانی زیرک بودند که پس از مدتی شروع به درک خواص دارویی بعضی ازگیاهان کردند و برای التیام جراحات و تسکین دردها و ناراحتی ها داروهای مختلف ساختند . با گذشت زمان وتوسعه این دانش ، آنها که به واقعیات و حقایق قابل لمس علاقه مند بوند ، به روش معالجه گیاهی متمایل شدند واز سحر و افسون دوری جستند و کسانی که پذیرش حقایق دنیای عینی ونیروهای غیر قابل لمس را داشتند ، در همان زمینه تخصص یافتند و به این ترتیب دو حرفه عالی طب و روحانیت تولد یافت . (۱)

اینکه برخی امراض و بیماریها بدون دخالت عناصر مادی درمان شده و به اصطلاح شفا حاصل آمده باشد ، به لحاظ تاریخی اثبات شده است .

اسناد اولیه انجیل حاوی این مطلب است که مردم اسرائیل خود را با ذخیره شدن به ماری برنجی در بیابان هنگام مار گزیدگی شفا می دادند .

موارد زیادی از شفای روحی ـ فکری پیش از دوره نبوت موسی در اسناد تاریخی آن زمان ثبت شده است . عهد عتیق مملو ازموارد شفای روحی ـ فکری است . الیشا ، الیا ، دانیال ودیگر پیامبران شفا دهنده های روحی بودند و آن را به صورت بخشی ازکار خود انجام می دادند . همه این پیامبران به ژرفای ساختمان بشر دست یافته بودند اصل شفا را که در درون هریک از ما قرار دارد آزاد می کردند (۲)

نحوه شفای عیسای مسیح نیز این گونه بود که او اظهار می داشت تمام بیماریها نتیجه نابسامانی حالات فکری درونی است . مسیح این اصل راتعلیم داد که اگر حالات روانی خود را اصلاح کنیم ، حالات بیماری فیزیکی ناپدید خواهد شد . (۳)

مسیح با افراد در همان سطحی که بودند برخورد می کرد . در بعضی از موارد به زبان آوردن کلمات برای شفا کافی بود . در برخی دیگر او فقط بیمار را لمس می کرد ، ولی حداقل دریک مورد هنگامی که چشمان مرد نابینایی را به گل رس آغشته کرد ، از وسایل مادی استفاده نمود او می دانست که هیچ گونه خاصیت شفا دهنده ای درگل رس وجود ندارد، ولی ازطرفی نیز می دانست که آن مرد نابینا برای شفا به تکیه گاهی مادی نیاز دارد و به همین جهت درکاربرد آن تردید نکرد . مسیح می دانست که شفا از طریق همان اصلی که هنگام ادای سخنانش عمل می کرد انجام گرفته است ، اما آنهایی که نزد وی می آمدند از نظر پذیرش وحی بسیار با هم متفاوت بودند .

بعضی در فاصله های دور و در کشورهای مجاور معالجه شدند و برخی دیگر در فاصله ای نزدیک . یک زن فقیر احساس می کرد که تنها بالمس حاشیه عبایش شفا خواهد یافت .

هرچیزی که بیمار را در پذیرا بودن اندیشه تندرستی کمک کند ، در شفا موثر است ، گرچه شفا دهنده می داند که کارش به طور کلی وکامل در فکر خود او انجام می شود ، درست همان طور که مسیح هنگام معالجه ،آن مرد نابینا به این نتیجه می رسد . (۴)

بحث شفا ، حقیقتی نیست که تنها در عصر کنونی کشف یا مطرح شده باشد ، بلکه تاریخچه آن به پیدایش انسان درعرصه حیات و بیماری او بر می گردد . (۵)

زیربنای تمام روشهای معالجه ، اصل اساسی شفا است که هربار کسی بهبود می یابد ، الزاما به این اصل تماس حاصل شده است . (۶ )

پایدارترین ، فوری ترین و درعین حال مطمئن ترین شفا، شفایی است که منشاء آن روح باشد . برای اینکه روح تحت تاثیر جسم وفکر انسان قرار نمی گیرد ، بلکه بر آنها برتری دارد و این فکر و بدن انسان است که تحت تاثیر مستقیم روح قرار دارد. (۷)

از زمانهای دور شفا و شفاگران روحی ـ فکری وجود داشته اند . قبل از اینکه حضرت موسی از مار برنجی خود استفاده کند، شفای فکری ـ روحی گهگاه انجام می گرفته که به ثبت نیز رسیده است . امکان این مسئله با معالجاتی که بدون دخالت عناصر مادی انجام پذیرفته ، اثبات شده است ، زیرا علم شفا برپایه درک درست فکر ، نحوه عمل آن و ارتباطش با شعور جهانی پایه گذاری شده است . درعین حال روشهای مادی در شفای بیماران ، نه تنها با روشهای معمول در شفای فکری و یا روحی منافات ندارد ، بلکه گاهی مکمل یکدیگر می باشند . به همین جهت پیامبران ، ائمه معصومین (علیه السلام) ، اولیاء الهی ، وشفاگران روحی ، از کلمات یا اوراد و اذکار ویژه ای استفاده می کردند و برای شفای هر دردی ، گاه دعایی

مخصوص می خواندند یا دعاها و اذکار خوانده شده را به طرف شخص می دمیدند یا آن را ، برآب دمیده ، به بیمار می خوراندند . همچنین از مالیدن دست برمحل درد یا محل جراحت بیمار استفاده می کردند . شاید از همه عجیب تر ، نیروی شفایی باشد که در تربت شهیدان راه خدا به ویژه سرور شهیدان حسین بن علی (علیه السلام) وجود دارد که قرنهاست توسط شیعیان یا علاقه مندان به آن حضرت مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 12 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد