دانلود مقاله تحقیق در مورد کاخ گلستان ( مرمت )

word قابل ویرایش
24 صفحه
18700 تومان

تصاویر این مقاله کمی تار هستند 

كاخ گلستان
هر اثر هنری حاوی پيام های انسانی و هنری است. اين پيام ها با مطالعه تاریخی اثر هنری مشخص خواهند شد. در حيطه عملكرد يك اثر تاریخی آميزه ای از عقايد و فرهنگ ها تجسم پيدا می كند. بنابراين توجه به اين نكته ضروری است كه يك بنای تاریخی قبل از آنكه معرف صورت مسئله فنی- ساختمانی باشد، در بر گيرنده يك سلسله روش های تفكر و كردار است و به نوعی بازگو كننده راه و رسم زندگی مردم عصر خود می باشد.


از اين ديدگاه, نياز به مرمت بنا امری است كه با خود بنا به وجود می آيد و با گذشت زمان, یعنی به علت تغيير شرايط اوليه ساختمان و تغيير پذیری شرايط كاربرد و بهره وری از بنا، مرمت به شــكل های تازه اي مطــــرح می گردد. توجه به اين نكته ضروری است كه مرمت روندی است كه بايدا ويژگی خاص خود را حفظ كند.
كاخ گلستـان از قدیمی ترين بناهای تاریخی تهران است و تنها بخش بباقی مانده از ارگ تاریخی تهران و در حقيقت قلب اين ارگ قدیمی است. ارگ در زمان

صفويه (903-1113 ش.) ساخته شده است. در حـــال حاضر كاخ گلستان حاصل چهارصد سال ساخت و بازسازی می باشد و در آن آثار متنوع معماری از دوره زنديه (1139) تا پهلوی(1304-1357) به چشم می خورد. اين مجموعه علاوه بر برخورداری از معماری جالب و تزئينات چشم گير معماری , اشياء و آثار نفيس و منحصر به فردی را در خود جای داده است.


مجموعه كاخ گلستان در زمان قاجار و پهلوی دو روند كاملا متفاوت را پشت سر گذاشته است. دورة اول دورة وحدت و استمرار در معماری بناها،‌ و دوره ي دوم دورة تخريب و انهدام بناها می باشد.


مرمت اين بنا
دفتر فنی سازمان حفاظت آثار باستانی متولی بناهای تاریخی و از جمله كاخ گلستان بود. اين دفتردر اوايل انقلاب عمليات مرمتی و حفاظتی را به صورت موردی و حفاظتی روی بناهای كاخ گلستان انجام می داد. در سال 1366 سازمان ميراث فرهنگی كشور تاسيس شد و نگاهداری كاخ گلستان از نظارت بيوتات وزارت امور اقتصادی و دارایی خارج گرديد و به ميراث فرهنگی سپرده شد.


از اين تاريخ به بعد, امور مرمت بناهای تاریخی از جــمله كاخ گلستان انسجام بيشتری يافت و ببرسی های جامع تری برای شناخت عوامل تخريب بناها صورت گرفت. اين برسی ها نشان می دهد كه مهمترين عواملی كه باعث تخريب و تغيير بناهای كاخ گلستان گرديده به شرح ذيل می باشد:
1- عامل محیطی:


الف: رطوبت. وجود چاه های فاضلاب,‌ آب های زيرزمینی و قدرت جذب مصالح به كار رفته در بناهای كاخ گلستان سبب نفوذ آب به پی ديــوارها می شد. همچنين به دليل نامناسب بودن پوشش بام ها و تعويض نكردن بموقع ناودان ها رطوبت از سقف بناها نيز نفوذ مي كرد و اين دو عامــل سبب شد به بخش هایی از اين مجموعه در گذشته آسيب وارد آيد.


ب: آلودگی هوا. قرار گرفتن اين مجموعه در مركز شهر و تاثير اسيد سولفوريك موجود در هوا باعث فرسايش شديد بخش هایی گرديده است.
ج: فرسايش . تغيير خواص مصالح سنتی به كار رفته در بناهای مجموعه كاخ گلستان به دليل گذشت زمان.


2- عامل انسانی:
تخريب به وسيله مردم و حكام وقت كه از آن جمله می توان آسيب به تزئينات اصلی عمارت بادگير را نام بردكه شرح آن بعداَ خواهد آمد. همچنين دخل و تصرف و ساخت و سازهای ناهمگون با معماری مجموعه. عكس شماره 1 نشان دهنده یکی از اين معماری های ناهمــگون م باشد.
ساخت و ساز نا همگون با معماري مجموعه


با توجه به محدوديت ها و با اتكاء به امكانات موجود ‌و روش های مرمتی سعی در نگاهداری و مرمت و تزريق كاربری جديد و متناسب با مجموعه گرديده است. اهم اين اقدامات به شرح زير است :
1- مرمت تالار الماس و تبديل آن به مـوزه آثار و اشــياء دوره فتحعلی شــاه قاجار(1156-1213)
در اين مجموعه ارسي ها, آئينه كاری ها و گچ بری ها مرمت گرديده است. عكس های زير نمای خارجی تالار الماس قبل و بعد از مرمت را نشان می دهد.
تالار الماس قبل از مرمت

تالار الماس بعد از مرمت
2 - سازی حوض مقابل ايوان تخت مرمر كه شامل يك آب نمای طويل و مستطيل شكل و يك آب نمای بیضی شكل می باشد. بازسازی اين دو آب نما از زمستان سال 1373 آغاز و تا پايان 1374 ادامه داشت.

آب نما به هنگام مرمت

آب نما بعد از مرمت
در گذشته در مقابل تالار آئينه آب نمايی به طول تقريبي صد متر قرار داشته كه در سال 1381 بخشی از آن مجددا بازسازی گرديده است.

آب نمای مقابل تالار آئينه قبل از مرمت


آب نماي مقابل تالار آئينه بعد از مرمت
3- گوشواره های شرقی و غربی ايوان تخت مرمر و نقاشی های ترســيم شده بر بدنه اين بناها مربوط به پادشاهی فتحعلی شاه قاجار (1156- 1213 ه. ق)

گوشوار شرقي بعد از مرمت

گوشوار غربي بعد از مرمت
به اين بناها, به دلایلی كه ذكر شد, در زمان پهلوی و انقلاب آسيب های جدی وارد آمد. مرمت اين دو گوشوار از سال 1374 آغاز شد و تا سال 1377 ادامه يافت. عكس های اين دو گوشوار قبل و بعد از مرمت.
4- مرمت عمارت چادر خانه:
در ضلع جنوبی مجموعه, بنایی قدیمی وجود دارد كه به

گوشوار غربی بعد از مرمت
چادر خانه مـعروف اسـت. به نظر می رسد كه اين بنا هم زمان با تالار الماس و بادگير ساخته شده باشد. اين بنا در سال 1377 مرمت گرديد. كارهای مرمتی شامل تعمير سنگ های كف, دفع رطوبت و گچ كاری و نقاشی و نور پردازی می باشد. اين بنا در حال حاضر به عنوان نمايشگاه موقت و سالن سخن رانی مورد استفاده قرار می گيرد.

چادر خانه بعد از مرمت
چادر خانه بعد از مرمت
چادر خانه بعد از مرمتمجموعه زير تالار عاج و تبديل آن به موزه آثار نقاشان اروپایی
حوض خانه قبل از مرمت

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 24 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله موزه کاخ گلستان

word قابل ویرایش
6 صفحه
18700 تومان
موزه كاخ گلستانآدرس: ميدان امام خمينيمجموعه كاخ گلستان، يادگاري به جاي مانده از ارگ تاريخي تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زيباترين و كهنترين بناهاي پايتخت دويست ساله ايران مي‌باشد. اين بنا روزگاري همانند نگيني در ميان اين ارگ مي‌درخشيد.سابقه تاريخي ارگ سلطنتي كه محدوده مكاني تاريخي آن را در شمال خيابا ...

مقاله در مورد مسجد جامع اصفهان ( مرمت )

word قابل ویرایش
44 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
مسجد جامع اصفهانایوان شمالی مسجد جامعمحراب اصلی مسجد جامع که در دوران‌های مختلف از زمان آل بویه تا صفویه تغییر و تحولات اساسی داشته کاشیکاری مسجد جامع اصفهان.مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی ترین ابنیه مذهبی ایران است. کاوشهای باستانشناسی نشان از آن دارد که احتملا این مسجد پیش از تسلط اعراب ب ...

دانلود مقاله کاربرد نور در مرمت آثارباستانی

word قابل ویرایش
64 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
کاربرد نور در مرمت آثارباستانیتاريخچه مرمت :مرمت را مي توان همراه معماري به حساب آورد و به اين مفهوم از همان زماني يك بناي شكل گرفت مرمت آن بنا هم كم كم خود را نشان داد . به اين ترتيب چه در ايران و چه در ديگر ممالك و تمدنها مرمت همواره وجود داشته است مثالهاي كه در اين زمينه براي اين سرزمين مي توان نام برد به ...

دانلود مقاله بررسی تطبیقی بنیان مشترک ادبیات منظوم و هنرهای سنتی در اشعار خسرو و شیرین و کاخ عالیقاپو

word قابل ویرایش
14 صفحه
21700 تومان
خسرو و شیرین و کاخ عالیقاپو۱. بین هنر قدسی و هنر سنتی اسلامی تمایز است. هنر قدسی با اعمال اصلی دین و شیوه زندگی معنوی رابطه مستقیم دارد و بهشیوهای مستقیم اصول و معیارهای اسلامی را باز میتاباند که بهگونهای غیرمستقیمتر در تمامی عرصههای هنر سنتی شامل انواع هنرهای بصری و شنیداری، از منظرهنگاری تا شاعری تجلی یافته ...

دانلود فایل پاورپوینت مرمت بنا

PowerPoint قابل ویرایش
55 صفحه
23700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : معرفی تاریخی بنا: خانه امیر لطیفی از سمت جنوب به مرکز محله و بازار قدیمی نعلبندان مرتبط می شود و در پشت مسجد جامع گرگان قرار دارد . بانی آن مرحوم مهدی خان ملک می باشد و قدمت خانه به اواخر دوره قاجاریه می رسد .   اسلاید 2 : این خانه با وسعتی حدود هزا ...

مقاله مرمت سبکی پل دزفول با استناد به تناسبات ساختار فیزیکی پل

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مرمت سبکی پل دزفول با استناد به تناسبات ساختار فیزیکی پل چکیده پل قدیم دزفول به عنوان اثری تاریخی - فرهنگی بر روی رودخانه دز قرار دارد و دوساحل شرقی و غربی رودخانه را به هم متصل می کند. در حال حاضر پل به عنوان یکی از عناصر شهری در کنار دیگر عناصر شهری دارای کاربری فعال و مؤثر است. پیکر استوار، کشیده و تنو ...

مقاله بررسی مرمت و بازسازی بنای تاریخی دکتر قاسم خان اهری

word قابل ویرایش
6 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی مرمت و بازسازی بنای تاریخی دکتر قاسم خان اهری چکیده در این پژوهش به به بررسی و مرمت بنای تاریخی دکتر قاسم خان اهری پرداخته شده است یکی از بناهای تـاریخی شهرسـتان اهر که در فهرست آثار ملی با شماره 10477 در مورخه 82/8/2 ثبت گردیده بنای دکتر قاسم خان اهری می باشد. این بنا بـه ابعـاد 32 ×13/5 مترمربع در د ...

مقاله مرمت محیطی منظر باستانی تپه میل در منطقه بیابانی ورامین

word قابل ویرایش
17 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مرمت محیطی منظر باستانی تپه میل در منطقه بیابانی ورامین   چکیده منطقه باستانی ری در بخش مرکزی فلات ایران، جایگاه ارزشمندی از توالیهای تاریخ انسانی طبیعی در بسـتر بیابـانی بـا منـابع طبیعی ارزشمند است که مورد توجه متخصصان تاریخ، باستانشناس و گردشگران بومی و غیر بومی مـیباشـد. محوطـه تـاریخی طبیعی آتشکده ری ...