دانلود مقاله مدیریت از زبان مدیران موفق

word قابل ویرایش
69 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

مدیریت از زبان مدیران موفق

مهارت به اعتماد به نفس تبدیل می شود
الگوی خوبی برای افرادتان باشید . هدفمند و مطمئن نشان دهید اگر حالت عصبی و نگرانی در چهره تان معلوم باشدکارمندان ضعف شما را پیدا می کنند و از آن استفاده می کنند .آدمهایی که بیشتر از همه از حوادث خیابانی می ترسند اغلب طعمه اینگونه حوادث می شوند

چگونگی رهبری و ایجاد انگیزه در افراد
 تمام رهبران خوب از توانایی اظهار وجود و جرات برخوردارند .
 چگونگی تربیت ما در خانه و مدرسه باعث می شود که ما خود را یک مدیر و رهبر تلقی کنیم و یا کسی که تابع و فرمانبردار است . وقتی قدرت رهبری را درک کنید می توانید بر عادتهای تربیتی نا صحیح غلبه کنید .

 به افراد کم تجربه توجه خاصی داشته باشید وقتی با تجربه تر و ورزیده تر می شوند شیوه خود را تغییر دهید و کمی دست آنها را باز بگذارید. همین که کارکنان یاد می گیرند کمتر به شما وابسته باشند آنها را مورد حمایت و تشویق قرار دهید .
 افراد با تجربه نیاز به آزادی عمل دارند و از نظارت شدید،ناراحت می شوند .
 سلامتی خود را حفظ کنید برای سلامتی خود ورزش کنید، خوب لباس بپوشیدو…
 مودب باشید از کلماتی مثل بفرمائید و متشکرم در صحبتهایتان استفاده کنید اما نه زیاد

 به کارایی توجه داشته نه به محبوبیت و پرطرفدار بودن ، گاهی لازم است خشم خود را نشان دهید اما خویشتنداری خود را از دست ندهید
ابتدا برای خود معلوم کنید چه احساسی دارید بعد تصمیم بگیرید که چه وقت با فرد مورد نظر صحبت کنید و مطلب خود را با آرامش مطرح کنید مثلا‌‌ ” من خیلی از اتفاقی که …… عصبانی هستم ” .

 به طرز خوشایند با نظرات آنها مخالفت کنید . آرام باشید اجازه دهید که آن شخص هم حرفهایش را مطرح کند . با دقت به حرفهای او توجه کنید و بعد راه حلی برای آنها پیدا کنید .
 اگر از چیزی ناراضی هستید صریح ابراز کنید. آه نکشید یا اخم نکنید و با بداخلاقی و بی حوصلگی رفتار نکنید .
 عزت نفس و نتایج حاصل آن را در سازمان ترویج کنید کاری کنید که همه ، اهمیت کار خود را درک کنند و این که هر کدام آنها تا چه حد در موفقیت سازمان موثر بوده است .

 بر معیارهای بالا تکیه کنید ، همه افراد باید بفهمند ، همبن قدر که فقط کارها را بدون اشکال انجام بدهند کافی نیست .
 تحت رهبری شما ، یگان ، هویتی یگانه پیدا می کند .
 با ابراز بلند نظری و مصمم و راه هدفدار، عزت نفس را در یگان خود ترغیب کنید .
 وقتی با کارکنان صحبت می کنید از ضمیر ما به جای من استفاده شود
 هر وقت ممکن بود ارتباط رودر رو با کارمندان برقرار کنید وقتی با آنها ملاقات می کنید تعارف ها و احوال پرسی ها را به یک دقیقه محدود کنید و با تلفن بیشتر از ۱۰ دقیقه با کسی صحبت نکنید ، سعی کنید از سوء تفاهم جلوگیری کنید .

رهبری کارکنان

 کارکنان را با عطف توجه آنان به هدف های سازمان دور هم جمع کنید با یادآوری به کامندان خود در عین حالی که کار خود را انجام می دهند باید همدیگر را حمایت و کمک کنند .
 کار گروهی را در بین آنها تقویت کنید .

 کاری کنید که افراد سازمان به هم احساس وابستگی و همبستگی کنند ، کمک کنید که آنها از مسئولیت های هم درک روشنی داشته باشند .
 هر چند وقت یک بار برای توضیح کارهای یگان، افرادتان را دور هم جمع کنید. پیشرفت کار را بررسی کنید و برنامه های آینده را تعیین کنید. در مورد کسانی که در جلسات برخورد منفی دارند ، علت را بررسی کنید .

 افراد را در کارها مشارکت بدهید و کاری را به گروه تحمیل نکنید ، با آنها حرف بزنید ، آنها را تشویق کنید واجازه پیشنهاد بدهید .
 افرادی که خوب کار کرده اند در جلسات تشویق کنید.

 به پایین دستها اعتماد نکنید یا رازی را با آنها در میان نگذارید
 وقتی مشکلاتی بین اعضای گروه وجود دارد سریع اقدام کنید قبل از آنکه اوضاع بحرانی شود افراد را جمع کنید و با صحبت کردن مسائل را حل و فصل کنید .
 با ایجاد جوی مناسب ،محیط کاری دلپذیری به وجود آورید . سختکوش باشید اما افراط نکنید و به کارکنان فشار نیاورید . نگرانی و اضطراب از خود نشان ندهید . با روشی مطمئن و راحت ، گروهتان بیشتر سر شوق می آید .

 ضعفهای گروه را بشناسید و به سرعت و قاطعیت اقدام به حل آنها کنید افراد را راهنمایی کنید و بطور جدی آموزش بدهید .
 وقتی کارکنان تحت فشار قرار می گیرند کمک کنید که از بحران خارج شوند اما حتماً بحران هایی راکه در اثر بی کفایتی یا عدم تلاش پیش می آیند شناسایی کنید .

انگیزه

ایجاد انگیزه در کارکنان
 انگیزه بخشی ، یعنی کمک به افراد برای دستیابی به موفقیت های فردی . کمک کنیم هر یک از افراد گروه بفهمند از کار خود چه نتیجه ای می خواهد بگیرد
 وقت بگذارید و با تک تک کارکنانتان صحبت کنید .
 از هیچ کدام از کارمندانتان دوری نکنید و یا به آنها بی اعتنا نباشید و با همه آنها در هر مقام و مرتبه ای که هستند با احترام رفتار کنید . اعضای سازمان باید در حضور شما آسوده باشند و طبیعی رفتار کنند .

 نگرانی ها را به اطمینان بدل کنید و شور و هیجان آن اعضای گروه را که شهامت بیشتری دارند مهار کنید ، توانایی های افراد را به آنها یاد آوری کنید و به آنها از راه آموزش و واگذاری مسئولیت کمک کنید . استعدادهایشان را پرورش دهید و اساس پیشرفت آینده خود سازید . زمانی که به حق و سزاوار است تحسین کنید.
 با فشار ضوابط و کنترل بیرونی بر روی کارکنانی که فاقد انگیزه باشند نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد
 ایجاد انگیزه در سازمانی که بدنه آنرا افراد مومن، ایثارگر و فداکار تشکیل می دهند کار آسانی است

۱٫ بهره گیری از آیات قرآن
۲٫ بهره گیری از متون اصلی سخنان پیشوایان بزرگ
۳٫ بهره گیری از سنت رسول خدا و سیره ائمه طاهرین
۴٫ بهره گیری از دعاها و مناجات پر محتوا
توجه کنید:
 در کارکنان میل به کار کردن را به وجود آورید باید سعی کنید تا کارکنان با رضایت و رغبت و خودکارانه به دنبال کارها بروند
 به زیردستان بپردازید (توجه به نیاز های کارکنان ……)
 شنونده خوبی باشید با انگشت گذاشتن روی نقاط ضعف و قوت اشخاص و با توجه به شخصیت آنان می توانید آنها را تشویق کنید تا آزادانه گفتگو کنند و سپس با کمال علاقه شنونده با حوصله و علاقه مندی برای سخنان ایشان باشید .
 وقتی انتقاد می کنید پیشنهاد سازنده ای را هم آماده داشته باشید

 به طور خصوصی انتقاد کنید در نزد زیردستان و حضور دیگران انتقاد نکنید زیرا انتقاد در حضور دیگران حکم سرزنش دارد .
 نزد همکاران، زیردستان را تحسین کنید (فرد را خشنود کرده و در دیگران ایجاد انگیزه می کند )
 ملاحظه کار باشید (با درایت جوانب کار را بسنجید و آگاهانه تصمیم بگیرید)
 تفویض اختیار کنید

 از زور گویی و تحمیل نظر خود جداً خودداری کنید نباید زیردستان را بله قربان گو بار آورید
 علاقه مندی خود را به کار زیردستان با برخورد گرم ،خواندن اشخاص به اسم کوچک ،پرس و جو از طرز کار ایشان نشان دهید
 نظریه های دیگران را در طرحها و نقشه هایتان دخالت دهید . با زیر دستان مشورت کنید و به آنها نشان دهیم که در طرحهای ما نظرات آنها نقش عمده دارد .
 نمونه زنده و الگوی خوبی برای زیر دستان باشید . نحوه رفتار و کردار زیردستان بستگی مستقیم با رفتار رهبران دارد
 نشان دهید که به زیردستان اعتماد کامل دارید
 از زیردستان بخواهید تا در صورت نیاز بدون هیچ بیم و تردیدی برای مشورت خواهی و کمک به شما مراجعه کنند در نتیجه تعلق خاطر زیردستان به شما زیاد خواهد شد و با آزادی کامل نظر ها و پیشنهادهای خود را ابراز خواهند کرد.
 به زیردستان احترام بگذارید.

 در کردار و رفتارتان پایدار باشید. رهبری که روحیه زیردستان راخدشه دار می کند موجب می گردد تا در لاک خود فرو روند و از هر نوع اظهار نظری خودداری کنند و هرگز نمی تواند از پشتیبانی زیردستان برخوردار شده و مورد اعتماد آنها باشد .
 فقط در صورتیکی راه دیگری وجود نداشت با منزل کارمندان تماس بگیرید .
 برنامه های جذابی ترتیب دهید که اعضای گروه را بیشتر با هم پیوند دهد تا اینکه بین آنها جدایی اندازد .
 افراد را ترغیب کنید که انتقادهای سازنده را بپذیرند.

 در جلسات اجازه ندهید که افراد پر شور و هیجان وقت شما را تلف کنند .
 به کارکنان خود دلگرمی بدهید ، باید توقعات بالایی از خود داشته باشند و به مشکلات به چشم یک فرصت و موقعیت نگاه کنند نه معضل و گرفتاری . بر مزایایی که این موقعیت ها برای آنها دارد تاکید کنید.
 قبل از آنکه به خاطر عملکرد نامطلوب کسی را سرزنش کنید شاید بهتر باشد که ابتدا خشنودی و رضایت خود را از جنبه های دیگر کار فرد ، مطرح کنید و بعد ضعفها را ذکر کنید .
 با رفتارهای ناپسند قاطعانه برخورد کنید نه پرخاشگرانه . وقتی یکی از افراد گروهتان را توبیخ یا راهنمایی می کنید نشان بدهید که از او بدتان نمی آید. هیچ وقت طعنه و کنایه نزنید . انتقادهایتان نباید شخصی باشد بلکه باید باعث بهبود عملکرد فرد شود.

شیوه رهبری گروه

 قاطعیت را با خشونت و استبداد اشتباه نگیرید اگر حقوق و نیاز های خود را به قیمت لطمه خوردن اطرافیان خود تحمیل کنید مدیری مستبد هستید. مدیران قاطع، همه را سخت به کار وا میدارند تا به هدفها دست پیدا کنند اما بدون نقض حقوق و نیاز های کارکنان . اگر به سوی فرمانبرداری محض گرایش دارید و زیاد از حد در برابر هم رده های خود ، زیردستان خود یا مدیر خود تسلیم می شوید می توانید سعی کنید که قاطع تر و جسورتر باشید.
 شروع کنید به قاطعانه عمل کردن و از خود شهامت و جسارت نشان دادن .

 فضای کار خود را کنترل کنید و یاد بگیرید در قلمرو کار بقیه افراد هم احساس راحتی داشته باشید . راحت و آرام در اداره حرکت کنید .
 وقتی اشتباهی می کنید تظاهر نکنید که خالی از اشتباهید ، اشتباه خود را بپذیرید . با انتقاد ها درست برخورد کنید ، وقتی انتقاد می شود -برخورد خصوصی یا شخصی نیست- پس به همه حرفهای افراد گوش دهید و به آنها قول بهبود مشکل را بدهید
 وقتی مشکلی پیش می آید خونسردی خود را حفظ کنید کنترل اوضاع را در دست بگیرید و مشکل را به شکلی منظم و اصولی بر طرف کنید و سراسیمه و دستپاچه نشوید.

 تشنج ایجاد نکنید باید تمام توجه خود را به نگرشهای مثبت معطوف کنید . عادتهای عصبی ،کارکنان را مایوس می کند ، مراقب رفتارهای عصبی خود باشید . اگر دوستان صمیمی به شما می گویند که حرف خود را مرتب تکرار می کنید ویا …… از نظرات آنها استقبال کنید و سعی کنید این عادتها را کنار بگذارید . نشانه های اضطراب و نگرانی به تمام افراد منتقل می شود.
چگونگی برقراری ارتباط با افراد

 با افراد مافوق و همکاران خود ، در تمام مواقع در ارتباط باشید .
 ارتباط یعنی فرستادن و دریافت پیام ، درک طرف مقابل از آنچه شما در ذهن دارید و درک شما از آنچه او در سر دارد.
 صادق باشید و صریح ، کنایه پرانی یا طعنه زدن خلاف اصل صراحت گویی و قاطعیت است . واضح و روشن آنچه را که می خواهید مطرح کنید .
 یک فرهنگ لغت خوب در اختیار داشته باشید. با پیدا کردن لغاتی که برایتان جدید است دامنه لغات خود را افزایش دهید

 سعی کنید با نگاه کردن به شرایط از دیدگاه فرد مقابل و با توضیح مزایایی که پذیرفتن نظرات شما برای وی دارد اورا متقاعد کنید
 موقع عصبانیت صدای خود را بلند نکنید زور و خشونت باعث نمی شود که نظرات شما متقاعدتر شود
 هیچ گاه به قصد لطمه زدن به دیگران چیزی نگویید و یا ننویسید . وقتی چنین کاری کردید دیگر نمی توانید حرف خود را پس بگیرید . هر چند بعد از آن بسیار اظهار پشیمانی و تاسف کنید . لزومی ندارد برای کار کردن با کسی حتماً از آن شخص خوشتان بیاید اما سعی کنید به جای دشمنی ، بین خود پله های دوستی ایجاد کنید .
 برای آنکه حرفتان تاثیرگذار باشد مبالغه نکنید دیگران تصور می کنند که شما همیشه مسائل را بزرگ می کنید و کوچک جلوه دادن مسایل بسیار موثرتر است .
ارتباط رو در رو

 بهترین راه ارتباط ، ارتباط رو در رو است
 سعی نکنید لهجه خود را پنهان کنید . اما واضح صحبت کنید ، آرام تر صحبت کنید و در نگاه آنها دقیق شوید
 فنون مکالمه را تمرین کنید . افراد را با نامشان صدا کنید . سوال کنید ، علاقه نشان دهید ، با دقت گوش کنید و شیوه هایی برای پایان دادن گفتگو پیدا کنید .
 حرف طرف مقابل را قطع نکنید مگر آنکه از موضوع بحث خارج شده باشد .
 به یاد داشته باشید که فقط گفته شما نیست که در خاطر می ماند بلکه نحوه بیان شما هم در ذهن ثبت می شود، پس از لحن تند و خشن اجتناب کنید هرگز با زیر دستان خود با لحنی تحقیرآمیزوتند و بلند صحبت نکنید .
 صدای خود را ضبط کنید ومنتقدانه به آن گوش کنید .

 سعی کنید با نگاه ارتباط برقرار کنید اما به افراد خیره نشوید . اغلب آن فردی که از توانایی ابراز وجود بیشتری برخوردار است اول تماس چشمی خود را قطع نمی کند بلکه بعد از ۲ الی ۳ ثانیه و آنگاه آرام آرام این کار را می کند .
 صحبت سریع حاکی از عدم اعتماد به نفس است .
 در آخر جملات صدایتان پایین نیاید .
 اکثر مدیران حرفها را می شنوند اما شما باید حرفها راگوش کنید .
 سعی کنید بی طرف باشید هر چه گوینده به حرف خود مطمئن تر است شما باید در جواب خود محتاط تر باشید مراقب کسانی باشید که مواضع افراطی می گیرند .

 افراد را تشویق کنید درباره خودشان حرف بزنند مهارتهای آنها را ارج بگذارید و از آن استفاده کنید
 مدام در فکر مساله خاصی فرو نروید چون به نظر می رسد که قدرت تصمیم گیری ندارید
 همه اوقات جدی نباشید و گرنه همراهی و مصاحبت شما بسیار کسالت آور خواهد بود (دیگران را مسخره نکنید)
 سعی کنید با رازداری و قابل اعتماد بودن در بین کارکنان اعتماد کسب کنید

تقویت مهارتهای شنیداری

 با دقت به حرفهای دیگران گوش بدهید به خصوص به نوسانات صدای آنها دقت کنید که اغلب کمک می کند بهتر طرز فکری را که در پس گفتار آنان است درک کنید .
 از علائم غیر کلامی برای نشان دادن علاقه و توجه خود استفاده کنید . (لبخند ، تکان دادن سر به نشانه تایید و …)
 اگر مطلبی را نمی فهمید توضیح بخواهید تا مطلب برایتان روشن شود
 سعه صدر داشته باشید وقتی کسی به شما حرف می زند به حرفهای او گوش کنید اگر شخصی یا موضوعی خیلی برای شما جالب توجه نیست اجازه ندهید تمرکزتان بهم بخورد و نگذارید حواستان متوجه موضوعی شود که بعد از آن می خواهید بگویید. تمام توجه تان به گفتگو باشد .
 تحت تاثیر کلمات احساس برانگیز قرار نگیرید ، مراقب و گوش به زنگ استدلا ل های غیر منطقی باشید که میان حرفهایتان به گوش میخورد.
فوت کوزه گری در مدیریت

 

 بجای یافتن مقصر و سرزنش او ، مشکل را حل کنید . مدیرانی که سعی می کنند تا مشکل به وجود آمده را حل کنند به مراتب کم هزینه تر و موثرتر از آن است که تلاش کنند تا مقصر را پیدا کنند و او را تنبیه نمایند .
 به کارکنان بگویید نتیجه مورد نظر شما از انجام کار چیست ؟ نه اینکه چگونه کار را انجام دهند . افراد مسئولیت پذیرند اگر آنها را راهنمایی کنید کمتر حالت دفاعی به خود می گیرند تا اینکه روش کار را به آنها دیکته کنید .

 همه کارها را خودتان انجام ندهید ولو اینکه به لحاظ تجربه قبلا آنها را به بهترین نحو ممکن انجام داده اید .
 انتظار نداشته باشید کاری را که بد شروع کرده اید بتوانید به سادگی بهبود ببخشید.
 از دفتر کار خود خارج شوید. با خروج از دفتر کار مدیریت شما کارایی بیشتری خواهد داشت در خارج از دفتر کار بیشتر در دسترس خواهید بود . اطلاعات دست اول بدست خواهید آورد و خواهید دید که در واقع چه رویداد هایی در حال وقوع است .
 در رهبری کارکنان خود کارمندی نمونه باشید اگر می خواهید بیش از وظیفه کار کنند خود هم این چنین باشید.
 رهبر گروه شدن به مراتب موثرتر و ارزشمندتر است تا مدیر واحد شدن .

 کارهای ساده را به دیگران واگذارید، تفویض اختیار کنید .
 تظاهر به خوبی نکنید . سعی کنید از کار خود لذت ببرید و تظاهر به بزرگ منشی و انجام کارهای بزرگ نکنید . محیط امنی به وجود آورید کار را چنان انجام دهید که دیگران در شما صداقت و پاکی ببینند و به شما اعتماد کنند .
 از اشتباهات دیگران درس بگیرید و به روشهای مختلف از تجربیات دیگران استفاده کنید .
 الگو باشید . یکی از مهمترین کارهای مدیریت آن است که الگو را ایفا کنید .

 به مدیران خود آموزش دهید کلید موفقیت شما در بهره وری کارکنان شماست و کلید بهره وری کارکنان درک بالای مدیران مستقیم آنهاست.
 با دهان باز نمی توانید شنونده خوبی باشید همکاران شما حرف های با ارزشی برای گفتن دارند پس به سخنان آنان گوش دهید . ارتباط خوب یعنی خوب گوش دادن و توجه کردن است . به خاطر داشته باشید تنها چیزهایی از دهان شما بیرون می آید که قبلا یاد گرفته اید بنابراین دهان خود را ببندید تا مطالبی جدید فرا گیرید

 هدایت کشتی در آبهای آرام بر همه آسان است آنچه شما را از دیگران متمایز می سازد اقداماتی است که در شرایط دشوار و پیچیده انجام می دهید . موقعی که کارها خوب پیش می رود آرام بنشینید و برای آینده برنامه ریزی کنید .

 ترفیع یعنی مسئولیت بیشتر و مشکلات بزرگتر
 اگر مدیری صادق و قاطع و داور خوبی باشید احترام کارمندان خود و همکارانتان را جلب خواهید کرد و آنها حتی در مورد مشکلاتی که مربوط به کار نیست از شما راهنمایی خواهند خواست .
 یکی از سنن الهی این است که در زندگی بشر حوادث تلخ و شیرین رخ می دهد که هیچکدام پایدار نیست . شکستها ، پیروزی ها ، قدرت ، عظمت ، ناتوانی همه در حال دگرگونی هستند. بنابراین نباید شکست در یک میدان و آثار آن را پایدار فرض کرد بلکه باید با بررسی عوامل و انگیزه های شکست از سنت تحول استفاده نمود و آنرا به پیروزی تبدیل کرد. دنیا فراز و نشیب دارد و زندگی در حال دگرگونی است و خداوند این ایام را در میان مردم به طور مداوم گردش می دهد یا سنت تکامل از لا به لای این حوادث آشکار شده
 پیروزی ها ، خواب آور و اغفال کننده است در حالی که شکستها برای افراد آماده ، بیدار کننده و نشان دهنده ارزشهاست .

 آیه ۱۴۷ آل عمران . مجاهدین واقعی به جای اینکه شکست خود را به دیگران نسبت دهند و یا به عوامل موهوم و مرموز مربوط دانند سرچشمه آن را در خودشان جستجو می کنند و به فکر جبران اشتباهات خویش هستند . حتی آنها کلمه شکست را بر زبان نمی آورند و بجای آن اسراف و تندروی بیجا ذکر می کنند . به عکس ما که امروز سعی می کنیم نقاط ضعفی که سر چشمه ناکامی ها و شکست ها است نادیده بگیریم و همه آنها را به عوامل خارجی و بیگانه مربوط بدانیم و در نتیجه به هیچ وجه به فکر جبران اشتباهات و برطرف ساختن نقاط ضعف خود نباشیم .

عملکرد نامطلوب

 در نظر مدیران کلمه انضباط تداعی کننده مجازات و تنبیه است اما برای شما باید کمک به پیشرفت و رشد افرادی باشد که عملکرد ضعیفی دارند .
 سر و کله زدن با مشکلات گر چه سخت و آزار دهنده است اما بخشی از کار شماست
 درباره مسائل خصوصی کنجکاوی نکنید اما اگر کار کسی غیر قابل تحمل است حق دارید اقدام کنید .
 رازهایی را که با شما در میان می گذارند محترم بشمارید .

 راجع به مسائلی که در مورد آنها مهارت و آشنایی ندارید راهنمایی نکنید .
 کمک کنید که افراد درباره مشکلاتشان با شما صحبت کنند .

رسیدگی به شکایات

 اگر یکی از افراد گروهتان با گله و شکایت پیش شما می آید آمادگی داشته باشید که مساله را با صحبت رفع و رجوع کنید.
 بیشتر نارضایتیها نتیجه عدم موفقیت در برقراری ارتباط یا تبعیض و ناعدالتی است که احساس می شود .
 با کارمندان خود ارتباط نزدیک داشته باشید اما نه به آن شکل که آنها را تحت فشار قرار دهید و ناراحت کنید .
 جلسات منظمی را در اداره خود برگزار کنید و افراد را تشویق کنید هر شکایتی دارند مطرح کنند و برای آنها راه و حلهای واقع بینانه پیشنهاد کنید . نگذارید که افراد فقط شکایت کنند این شکایتها باید سازنده باشد.
 همه مدیران قدرتمند را دوست دارند و افتخار میکنند که برای آنان کار می کنند .
 باید بیش از پیش به موضوع مهم تحول فرهنگ اداری و مدیریت پرداخت
 افراد غیر منطقی را می توان رئیس نامید اما مدیر نمی توان خطاب کرد روسای غیر منطقی اکثرا همیشه بداخلاق ، تندخو و غیر قابل اطمینان هستند .
 تا آنجا که ممکن است کارمندان را در جریان کارها قرار دهید که افراد برای کسب اطلاع بر شایعات تکیه نکنند و سوءتفاهم پیش نیاید.
 صبور باشید اگر شخصی عصبانی باشد وقتی شما به او فرصت صحبت کردن بدهید آرام خواهد شد

 اگر هیچ یک از افرادتان به هدفهای شما نمی رسند احتمالا شما بیش از اندازه توقع دارید .
 کاملا رو راست باشید و نارضایتی خود را به طور واضح توضیح دهید .
 اتهاماتی نزنید که نتوانید آنها را با دلیل و مدرک ثابت کنید .
 از عملکرد آنها اظهار نا امیدی کنید نه عصبانیت و خشم . حفظ آرامش و خونسردی بسیار موثرتر از عصبانیت و از دست دادن کنترل است
هدف از مصاحبه انضباطی

 علل نامطلوب بودن رفتار یا عملکرد فرد را پیدا کنید .
 به بهبود و پیشرفت آنها کمک کنید .
 مشخص کنید عملکرد ضعیف به خاطر عدم تلاش است یا به خاطر عدم انگیزه یا عدم آموزش و یا تلفیقی از اینها .
 قاطع و جدی باشید کارکنان از این که مدیری مقتدر داشته باشند خشنود خواهند بود . اگر سست اراده وضعیف باشید دیگران از این مساله سوء استفاده می کنند و آن افرادتان هم که به موفقیتهای بالایی دست پیدا می کنند شوق و علاقه خود را از دست خواهند داد .
 منصف باشید و ثبات رای داشته باشید . مقتدر بودن با مستبد و زورگو بودن فرق دارد.

 بهترین کارمند همیشه بهترین مدیر نخواهد بود و انتخاب مدیران بر این اساس کاری درست نیست یعنی عملکرد خوب و موفقیت آمیز گذشته هر فرد بهترین شاخص معیار برای تضمین موفقیت آینده فرد نمی تواند تلقی شود .
 مدیر و رهبر کسی است که بتواند آینده را به خوبی ببیند و نتیجه تصمیم های خود را از قبل مجسم سازد .
 مدیر خوب کسی است که بر اساس واقعیت تصمیم گیری کند . اگر افرادی به سمت مدیریت گمارده می شوند بر مبنای درستی انتخاب شوند ، بهتر مورد پذیرش زیر دستان هستند .

تشویق و تنبیه

((یا ایها النبی انا ارسلناک شاهداً ومبشراً و تذیراً و داعیاً الی الله باذنه و سراجاً ومنیراً))
ای رسول، تو را به رسالت فرستادیم تا بر نیک و بد خلق گواه باشی و خوبان را به رحمت خدا مژده دهی و بدان را از عذابش بترسانی و به اذن حق ، خلق را به سوی خدا دعوت کنی و چراغ فروزان عالم باشی .
 علی (ع) می فرماید : تحسین و حق شناسی ، مردان شجاع را در راه نیکوکاری تشویق می کند و مسامحه کاران را به خواست خدا به جنبش و حرکت وا می دارد.

 علی (ع) می فرماید : زیاده روی درملامت و سرزنش ، آتش عناد و لجاجت را مشتعل می کند .
 از توبیخ مکرر پرهیز کن چه آنکه سرزنش ، گناهکار را در اعمال ناپسندش جری و جسور می کند . به علاوه ملامت را بی اثر می سازد
 در قرآن حدود ۱۴۰ آیه در باب بشارت و مژده بیش از ۱۲۰ آیه هم حاوی انذار و بیم دادن آمده است . انذار عاملی بازدارنده و برای کاستن میل به بدی هاست .

تشویق منفی

۱- بر اساس رابطه باشد
۲- نباید مفهوم مخالفی برای دیگران باشد و مایه تحقیر و توهین آنان گردد .
۳- اساس تشویق باید بر جنبه های معنوی باشد تا به افراد شخصیت والا دهد .
۴- نباید مایه غرور و غفلت تشویق شونده شود و موجب خاموش شدن فعالیتها و نظم او شود .

شرایط تنبیه

۱- تنبیه باید مقطعی باشد (راه را به روی افراد متخلف برای اصلاح خویشتن نبندد)
۲- مجازات نباید حس کینه توزی افراد را برانگیزد
۳- رعایت تناسب میان جرم و جریمه

جذب نیروهای صالح

 فرمانده باید سعه صدر داشته و انتقاد و چون و چرا افراد را تحمل وحتی از آن استقبال کند ، البته مشروط بر اینکه انضباطی را که برای مدیریت لازم است محترم بشمارند
 افراد متملق رابطه فرمانده را از واقعیتهای عینی قطع می کند . اینان پرده بر گوش و چشم مدیران می افکنند . عقلشان را می دزدند و حسن تشخیص آنان را به غارت می برند. آنان بلایی هستند مانند صاعقه و زلزله ویرانگر .

(خیال نکنند که او یک پادشاه است و به سبب آن خوف و رعب بر آنها مسلط شود و نتوانند حرفشان را بزنند )
آن ملاحظه کاری ها و موافقتهای مصلحتی که برابر مستبدان اظهار می دارید در برابر من به ظاهر سازی انجام ندهید .
درباره من گمان نبرید که شنیدن سخن حق بر من سنگین باشد یا بخواهید مرا به بزرگی تعظیم کنید . هر کس که گفتن حق یا پیشنهاد عدل بر او سنگین باشد عمل به آن بر او سنگین تر است بنابراین از سخن حق یا مشورت به عدل برابر من هیچگاه خودداری نکنید.

 مدیران و فرماندهان فضایی ایجاد نکنند که مردم در برخورد با آنان خیال کنند پادشاهند و خوف و رعبی بر آنان مسلط شده که نتوانند حرفشان را بزنند .
 فرماندهان اجازه ندهند با ظاهر سازی با آنان رفتار کنند
 به گونه ای رفتار کنند که کارکنان تصور نکنند که پذیرای حرف حق نیستند
 مدیران فضایی را ایجاد کنند که زیردستان حرف حق را صریحاً و بی پرده بگویند و کسی از عرضه عدل و انصاف بر آنان خودداری نکنند .

 با هیچ کس در هر مرتبه ای که باشد عقد اخوت نبسته ام . چارچوب دوستی من در درستی راه هر فرد نهفته است دفاع از اسلام و حزب الله اصل خدشه ناپذیر سیاست جمهوری اسلامی است .( امام خمینی ره )
 فرماندهان در یک نظام اسلامی از یک سو نمایندگان امت مسلمان و از سوی دیگر بازوی اجرایی ولایت فقیهند. و طبعاً باید نمونه ای از همان صفاتی که نزد رهبر بزرگ اسلامی معتبر است داشته باشند (با تقوا ، شجاع ، مدیر و …)
 سعی نکنید همه کارها را یکباره انجام دهید ۲۰ تا از بهترین کارها را که سزاوار توجه خاصی هستند در ابتدای فهرست خود بنویسید . هر روز به فهرست خود مراجعه کنید زمانی که هر کار را به انجام می رسانید روی آن خط کشیده و نکته دیگری را اضافه کنید .(به شرح دفتر فعالیت های در دست اقدام ارسالی مراجعه شود)
 افرادی که در سر کار احساس رضایت و راحتی نمی کنند کارشان را خوب انجام نمی دهند اغلب غایب می شوند احتمال آنکه شرکت را ترک کنند زیاد است پس رضایت شغلی ایجاد کنید . سعی کنید در محیط کار راضی و راحت باشند و انگیزه بالایی داشته باشند .
 محیط مناسبی ایجاد کنید . اول فکر کنید چگونه و تا چه حد نیاز های افراد سازمان خودتان را برآورده می کنید
۱٫ مشارکت در تصمیم گیری
۲٫ تفویض اختیار

۳٫ آزادی عمل بدهیم تا ابتکار عمل خود را بروز دهند .
۴٫ کمک کنیم که کارکنان اهمیت شغل خود را درک کنند.
۵٫ همیشه زبان ما زبان نق زدن ، گله مندی و شکوه نباشد اگر اشتباهی، افراد داشتند وضع را به حالت عادی بازگردانید .
۶٫ به افرادی که تلاش بیشتری می کنند پاداش بیشتری بدهید. مرتب برنامه های جدید و پاداشهای جدیدی را به کار بگیرید و گر نه افراد کم کم پاداش ها را حق خود می دانند و پاداش حساب نمی کنند .

۷٫ بهترین شرایط کاری را ایجاد کنید فراهم نمودن ابزار تولید،وسیله رفت و برگشت مناسب
۸٫ با تشکیل جلسات در خصوص پیشرفت تک تک افراد بحث و گفتگو شود و توانایی ها و مهارت های آنها را بهبود بخشید.
۹٫ طبق هدفهای مشخص شده سازمان را اداره کنید
۱۰٫ میزان مشارکت همه افراد را بسنجید (در ژاپن نتیجه کار هر فرد مشخص است که چند ماشین تولید نموده اند اما در کشور های ضعیف حتی مدیر هم نمی داند که چند خودرو تولید شده )

توجه کنید:
 خیلی راحت تحت تاثیر قرار نگیرید
 هیچ گاه قولی ندهید که نتوانید به آن عمل کنید
 باعث نشوید که افرادتان احساس ناامنی کنند. اگر سخت و خشن باشید افرادتان اشتباهای زیادی می کنند لذا مدیریت خشن رو به زوال است . هیچ وقت افراد را نترسانید و تهدید نکنید. در مورد خبرهای بد صادق باشید و به آنها بگویید که برای عادی شدن وضع چه باید کرد .
 هیچ چیز را از کارکنان خود مخفی نکنید اگر اطلاعات لازم را در اختیار آنها بگذارید باعث جلب احترام و اعتماد آنها می شوید

.
 مودب باشید و سعی کنید الگوی خوبی برای کارکنان خود باشید. همانطور رفتار کنید که دوست دارید آنها رفتار کنند
 ۵۰ الی ۶۰ درصد غیبت ، ناشی از بیماری مربوط به اعصاب و حاصل فشار روحی است. پس راههایی پیدا کنید که از تنش و فشار کار بکاهید.
رابطه شما با افراد گروه

 افراد گروه و سازمان باید برای شما احترام قائل باشند و با شما احساس راحتی کنند وقتی وارد اتاق می شوید از دیدار شما خشنود شوند .
 هیچ گاه طوری رفتار نکنید که انگار مالک کارکنان خود هستید. هر کس زندگی خارج از محل کار برایش مهم است. با ایجاد کارایی و بازده بیشتر کمتر نیاز به اضافه کاری خواهد بود .
 همیشه افراد را به کارهای گروهی و همکاری تشویق کنید . اعضا را ترغیب کنید کارهای یکدیگر را انجام دهند تا هم انعطاف پذیری آنها زیاد شود و هم حس مشارکت و همیاری در آنها بوجود آید.
 محکم و ثابت قدم باشید نور چشمی نداشته باشید .

چند نکته مهم:

۱٫ خداوند در روی زمین فرماندهانی را برای ما قرار داده است که اگر آنها را خوب بشناسیم و سیره و روش آنها را مطالعه کنیم و در مدیریت و فرماندهی از آنها الهام بگیریم هیچ نیازی نخواهیم داشت که پایبند مدیریت های جاری روی زمین مخصوصاً علم مدیریت برآمده از غرب باشیم .
۲٫ سرچشمه مدیریت الهی و اسلامی،زلال ترین ، پاک ترین ، کارآمدترین ، پر ذخیره ترین و مناسب ترین نوع مدیریت برای زندگی اجتماعی انسانهاست.
۳٫ در جلسات باید قاطع و جدی باشیم.

۴٫ مدیریت، الهام بخش اعتماد به نفس و صداقت است ، بر معیارهای عالی تاکید دارد ، در کار انسجام دارد ، منصف است، هدفها را تعیین می کند . کارکنان را مطلع می کند و کارکنان را برای خود نگه می دارد.
۵٫ هنر مدیریت در این است که احساس زیر دستان را از اجبار داشتن به تمایل داشتن تغییر دهیم.
۶٫ یکی از بزرگترین نقاط فوت مدیر عبارت است از : توانایی او برای انجام کارها بدون استفاده از قدرت ناشی از منصب مدیریتی
۷٫ از برنامه های تشویقی برای متحد کردن گروه استفاده کنید
۸٫ صریح و بی پرده با افراد صحبت کنید در مورد کاستیها و اشکالات با کنایه و اشاره تذکر ندهید به شکلی سازنده و سودمند انتقاد کنید
۹٫ با افراد در هر مقام و موقعیتی که باشند با احترام رفتار کنید . به سادگی و بیش از حد از آنها تقدبر و تمجید نکنید.
۱۰٫ وقتی با مقامات بالاتر از خود صحبت می کنید خیلی عادی رفتار کنید در مورد افرادی که کارشان را خوب انجام میدهند صحبت کنید سعی نکنید به واسطه کار دیگران اعتبار کسب کنید و مورد تحسین و تشویق قرار بگیرید . ایده های خوبی که در سازمان مطرح می شود به مقامات بالاتر منتقل کنید ولی طوری نشان ندهید که این ایده ها مال خود شماست چون مدیرانی که افتخار می دزدند سرچشمه ایده های خوب را خشک می کنند و دیگر افراد شان این ایده ها را به آنها مطرح نمی کنند .
۱۱٫ کارکنان را تشویق به غیبت دیگران در نزد خودتان نکنید و اجازه ندهید که راجع به دیگران در پیش شما حرف بزنند
۱۲٫ اگر مشکل یا اختلافی وجود دارد افراد را جمع کنید و مشکل را میان خود حل کنید . شما بیش از همکارانتان خوب نیستید و آنها را کوچک نکنید .رئیس مأب نباشید . شما نیاز به همیاری و مشارکت دارید . بدخلق و عبوس نباشید.

عزت نفس
 افراد با عزت نفس پایین ، بیشتر به همنوائی در موقعیتهای اجتماعی تن در می دهند .
 نشان عزت نفس بالا وظیفه شناسی ، صادق ، درستکار و کمتر مرتکب اعمال اخلاقی می شوند در موقعیتهای تهدیدآمیزدارای دیدگاه واقع گرایانه تری می باشند . علاقه بیشتری به درگیر شدن با مسائل دارند و با شجاعت در مقابل شکستها و تهدیدها ایستادگی می کنند . بیشتر اثرگذاری دارند تا اثرپذیری و همرنگ جماعت شدن .

عوامل ازدیاد عزت نفس : امید به خدا داشتن و خواسته خود را از خدا خواستن
آثار عزت نفس
طرز تفکر ما درباره خودمان تأثیرات شگرفی بر تمام جوانب زندگیمان دارد . افرادی که برای خویشتن ارزش مثبتی قائلند عموماً از جنبه رضایت درونی حالت توازنی را نشان می دهند و احساس امنیت و آرامش خاطر را منتشر می سازند . چنین افرادی به تقویت کننده های اجتماعی و ستایش های دیگران وابستگی ندارند ، در زیر فشار انتقاد خرد نمی شوند . بواسطه طرد شدن احساس نابودی نمی کنند . کمتر به احساسات منفی و افکار آزار دهنده تن می دهد و بین اعمال خویش و باورها و اعتقادات خود هماهنگی ایجاد می کند . در مقابل مشکلات اجتماعی مقاوم تر هستند ، دارای منابع کنترل درونی هستند .
 ایستادگی حضرت امام در برابر سختیها خیلی مهم بوده و همیشه در مقابل مشکلات بسیار محکم و قاطع بودند و ایشان بنا به اظهارنظر نزدیکان هیچگاه مسأله ای را مشکل ندیدند و همه مشکلات به نظرشان آسان می آمد .
 امام صادق (ع) : عزت انسان مؤمن از عزت کعبه بالاتر است . به علت اینکه اگر پلیدی عارض خانه خدا شود با آب می توان آنرا زدود و پاک کرد . اما وقتی عزت مسلمانی خدشه دار می شود یا حرمت و حریم انسانی شکسته می شود با هیچ وسیله ای قابل ترمیم و اصلاح و بازگشت نیست . لذا باید از خدا ترسید که همه ما فردای قیامت و در برابر خداوند برای اعمال ، افکار حتی نیات خویش پاسخگو باید باشیم .
 اسلام انسان را اشرف مخلوقات می خواند و به او سفارش می کند که خود را بشناسد و بر قدر و منزلت خویش واقف گردد و چون این شناخت وقوف بر منزلت،آدمی را به سر منزل عزت رهنمون می سازد. آدم منفی قیمت همه چیز را میداند و لیکن ارزش هیچ چیز را نمی داند .
انتقاد پذیری:خود شکن،آینه شکستن خطاست. کسیکه از شنیدن انتقاد ناراحت می شود و نمی خواهد واقعیات را آنچنان که هست ببیند و از دیدن آینه تمام نمای اوضاع خود که افکار مردم است سخت ناراحت می شود.
نشانه های عزت نفس پایین : رنجورتر ، منفعل تر ،فکر می کنند انتقاد آنها را خرد میکند ، کمرو هستند ، از خود متنفرند، نسبت به خودشان شک دارند ،زود دلسرد و ناامید می شوند،عدم پیروی از اصول اخلاقی ،به انتقاد حساس هستند دارای منافع بیرونی کنترل هستند . دارای اختلالات روانی (افسردگی ، اضطراب،دل پریشانی، احساس حقارت)
اوج تلاش هر فرمانده رسیدن به رهبری است
حضرت علی (ع) :وقتی که از دیگران بی نیاز باشی از همه مردم بلند مرتبه تری
امام سجاد:دست حاجت نزد مردم دراز کردن زندگی را پست و خوار می سازد و حیا و شرم را از بین می برد و وقار و سنگینی را کم می نماید.
عوامل موثر بر عزت نفس : ترک گناه ، نیکو خصال شدن
اطاعت از خداوند ،سبب احساس بی نیازی فرد می شود و در نتیجه تن به ذلت و خواری نمی دهد.
امید نبستن به مردم : وقتی فردی بندگی خدا پیشه کند و فقط از او کمک بخواهد چشم انتظار از دیگران فرو می بندد
خوشایند سازی محیط خدمتی
 با خونسردی و زبان خوش با مافوق صحبت کنید نه از او بترسید و نه او را تهدید کنید .
 هنگامی که فرد از شغل خود احساس رضایت کند ناخودآگاه مسئولیت خود را با دقت بیشتری انجام می دهد و نه تنها از کار خسته نمی شود بلکه از انجام دادن آن احساس مسرت هم خواهد کرد .
 خوشایند سازی را تغییر عوامل محیط کار در جهت رضایت فرد شاغل می نامند
 افراد نه خوبند و نه بد هستند آنها برای کار معینی خوب یا بد می شوند.
 عدم پاسخگویی به نیازهای مادی و معنوی کارکنان درحد امکان به نحوی که با وضعیت روانی و شغلی آنان مطابقت داشته باشد موجب می شود که کارکنان نابالغ و رشد نیافته باقی

بمانند .
 تفویض اختیار و مسئولیت و اجازه دادن به افراد در تصمیم گیری موجب افزایش رضایت شغلی است . پذیرفتن سبک مدیریتی مدیران. عدم ابهام در مسئولیت ، داشتن عزت نفس ، داشتن ارتباط مثبت و دوستانه با همکاران و مدیران ، فرصت ارتقاء و پیشرفت، مبنای دستمزد چون پول می تواند مبنا و نماد موفقیت و احترام باشد ، ایجاد مشارکت با کارکنان ، حذف سیستم بورکراتیک ، داشتن همکاران صمیمی و کمک کننده . ( ما از همکاران خود ابزاری برای بیان مشکلات و یک منبع برای آسایش و راحتی استفاده می کنیم . ) انتخاب و انتصاب مناسب ، وضوح شغلی ( نداشتن ابهام و روشن بودن نقش و وجود باز خورد که نشان دهنده نتایج کار می باشد).

 شرایط فیزیکی محیط کار نقش مهمی در رضایت شغلی دارد ( نور ، درجه حرارت ، بهداشت ، محل کار ، ابزار و … )
 یکنواختی موجب نارضایتی شغلی ( افراد می خواهند مشاغلی داشته باشند که به آنها فرصت بکارگیری مهارتها و توانائی و انجام وظایف متنوع و آزادی عمل را بدهد . )
حالتهای روانی احساس :
۱) افراد باید کارشان را با معنی تلقی نمایند و نتایج کارش محسوس باشد . ۲)کارکنان باید نسبت به کار و نتایج آن احساس مسئولیت نمایند .۳)آگاهی از نتایج کار
با بدگمانی و بدبینی شدیداً مبارزه کنید :

 بدگمانی اعتماد و انگیزه را در کارکنان از بین می برد . همیشه افکار خود را تحت کنترل داشته. نگذارید که بدگمانی شما به دیگران سرایت کند . اگر به کسی بدگمان هستید فوراً قضیه را بطور کامل روشن کنید و به بدگمانی خود خاتمه دهید
 هنگام برخورد با یک مشکل جدید مسائل گذشته را دوباره مطرح نکنید چون اینکار مشکل جدید را سخت و پیچیده می کند . تا آنجا که می توانید با قضایا واقع بینانه برخورد نمائید .

نحوه برخورد با فرد عصبانی و خشمگین
بدون حرکت و آرام بمانید (فرد عصبانی دستانش را در هوا تکان می دهد)
دست شما آرام و حاکی از خونسردی (صورت او با خشم عصبانیت )
دست شما به نشان پذیرش ،باز (او دستانش را به علامت عصبانیت مشت کرده )
با آرامی و متانت صحبت کنید (او داد می زند )
هنگام برخورد با فرد عصبانی به هیچ وجه به او نخندید. متناسب با شرایط ،از یکی از عبارتهای زیر استفاده کنید :
شما راست می گویید – حق با شماست – من نمی توانم شما را مقصر بدانم- من هم مثل شما فکر می کنم
شخص عصبانی نیاز به یک نفر دارد که حرفهایش را بشنود و شما می توانید یکی از دوستان او باشید

به کارکنان ابواب جمعی بفهمانید که می توانیدفرماندهی لایق ،مدیری پرتوان و قابل اعتماد باشید و توانایی آن را دارید که خشم و عصبانیت خود را از بین ببرید و آرامش را به محیط کار خود برگردانید و سازمان را به سوی موفقیت سوق دهید .
نکته مهم:
 نکته مهم و قابل بررسی این است که شخص عصبانی مشکل داشته و به کمک شما نیازمند است او می تواند دوست شما باشد و یا به دوست شما تبدیل شود و چنانچه نتوانیم او را قانع کنیم یا کمکی به وی نمائیم به دشمن ما تبدیل می گردد
 هنگام مواجه شدن بافرد خشمگین و عصبانی نباید از خود ضعف نشان داده و بترسید و یا مقابله به مثل کنید یعنی نباید بر عصبانیت او بیفزاید چون در این صورت به اعتبار شما لطمه خواهد خورد و کارائی شما کم خواهد شد .
 اگر در برخورد با کارکنان تحت امر مرتکب اشتباه شده اید و افراد تحت امر به خاطر آن از شما عصبانی شده اند اشتباه خود را پذیرفته و درصدد جبران آن باشید و اگر مقصر نیستید سعی در آرامش خویش داشته باشید .
نکاتی برای بهتر زیستن
۱) بخشندگی را از گل بیاموز زیرا گل ته کفشی که لگد مالش می کند را هم خوشبو می کند .
۲) اینکه من دست خالی به سوی مردم دراز کنم و کسی چیزی در آن نگذارد بدبختی نیست . بدبختی این است که من دست پر به سمت مردم دراز کنم و کسی چیزی از آن بر نگیرد .
۳) ممکن است کسی را که با او خندیده ای را فراموش کنی ولی کسی را با او گریسته ای را هرگز از یاد نخواهی برد
۴) بیاد داشته باش که خوشبختی این نیست که تو چه داری یا چه هستی خوشبختی صرفاً آن چیزی است که که در درون تو می گذرد.
۵) هرگز نباخته ای ، مادامیکه از شکست خود چیزی آموخته باشی
۶) ریشه ،گلی است بی اعتنا به شهرت و آوازه
۷) آن کسی که در حال تولد نباشد در حال مرگ است .
۸) لاک پشت ها راه را بهتر از خرگوش ها می شناسند .
۹) اشخاص را مانند چای کیسه ای در نظر بگیرید تا در آب داغ نیفتند متوجه جوهر وجودی خود نمی شوند .
۱۰) هرگز تسلیم نشو هر روز معجزه تازه ای اتفاق می افتد
۱۱) دیگران را ملامت نکن مسئولیت های زندگیت را خود بپذیر
۱۲) گوش کردن را یاد بگیر ، فرصتها گاه با صدای آهسته در می زنند .
۱۳) هرگز امید را از کسی سلب نکن شاید این تنها چیزی باشد که دارد
۱۴) وقتت را تلف ماتم گرفتن برای اشتباهات گذشته نکن از آنها درس بگیر و بگذر
۱۵) مردم دار باش هرگز کسی را از خود نرنجانی

۱۶) از زمان یا کلمات با بی توجهی استفاده نکن هیچکدام قابل بازگشت نیستند .
۱۷) هیچ فرصتی را برای ابراز محبت از دست نده
۱۸) نگو وقت نداری تو دقیقاً همان تعداد ساعت در روز را دراختیار داری که پاستور و میکل آنژ و … در اختیار داشتند
۱۹) حال و هوای بچگی رافراموش نکن .

۲۰) به افکار بزرگ فکر کن اما از شادی های کوچک لذت ببر .
۲۱) شریک زندگیت را با دقت انتخاب کن. ۹۵ درصد خوشبختی ها و بدبختی های زندگی ات از همین یک تصمیم خواهد بود
۲۲) علی (ع) : چون از کاری ترسیدی خود را در آن انداز زیرا ترس از آن دشوارتر است از سختی حذر کردن از آن
۲۳) اگر می خواهیم احساساتمان تغییر کند کافی است افکارمان را تغییر دهیم تا احساسات ما از آن تبعیت کند
تصمیم گیری

ارزشهائی را که براساس دیدگاه اسلامی در زمینه تصمیم گیری می توانیم مطرح کنیم :
۱) تقوا ۲) استعانت ( شامل صبر ، نماز ، روزه و دعا) ۳) مشاوره ۴) توکل ۵) ایمان
در بطن ایمان ۱۶ رکن اساسی در برگیرنده ویژگیهای مطلوب انسانی مستقر است

۱) علاقه مندی به کمال (شوق) ۲)ترس و دوری باز دارند (شفق)
۳) پارسائی و برداشت کم برای بازدهی زیاد ( زهد) ۴) مراجعت و آمادگی همیشگی
۴) بینایی و بصیرت زیرکانه ۵) بازگرداندن حکیمانه هرچیز به اول خود
۶) بازگرداندن حکیمانه هرچیز به اول خود ۷)پند گرفتن از عبرتها

۸)درس گرفتن از تاریخ ۹)درک فراگیر و همه جانبه
۱۰)دانش ژرف و عمیق ۱۱)حکم روشن و درست
۱۲)حکمی استوار و ثابت ۱۳)امر کردن به کارهای نیک
۱۴)باز داشتن از کارهای ناپسند ۱۵)صداقت و راستی در جایگاه های صدق
۱۶)بیزاری از افراد فاسد و فاسق

مسئولیت برجسته ای که یک فرمانده باید در آن نقش آفرینی کند در دید مرحوم صیاد شیرازی
۱) قاطعیت در تصمیم گیری ۲)برنامه ریزی ۳)سازماندهی ۴) ایجاد هماهنگی و کنترل ۵)ایجاد انگیزه و ابتکار
۶)چاره جویی و پیشگیری ۷)گزینش افراد صالح ۸)تشویق و تنبیه ۹)جمع آوری اطلاعات و آمار ۱۰) (۱۱و ۱۰ سوره صحف ) ای اهل ایمان آیا شما را به تجارتی سودمند که شما را از عذاب دردناک آخرت نجات بخشد دلالت کنم؟ آن تجارت این است که به خدا و رسول او ایمان آورید و با مال و جان در راه او جهاد کنید در این کار اگر دانا باشید برای شما بهتر است . ره آورد این تجارت آمرزش گناهان ، بهشت برین و مهمترین آن:
((نصر من ا.. و فتح القریب))

نکات مورد توجه در تصمیم گیری

 از تصمیم گیری عجولانه خودداری نمایید تمام اطلاعات را جمع آوری بعد تصمیم گیری کنید . مشورت کنید ،مشکلات را پیش بینی کنید ، تمام افرادی که با مسأله مرتبطند از تصمیم با خبر کنید
 کارکنان را تشویق کنید خودشان بر عملکرد خودشان نظارت داشته باشند ( با برگذاری جلسات کوتاه در مورد پیشرفت کار بر طبق هدفها گفتگو کنید )
 وقتی کار خوب پیش نمی رود بیشتر سعی کنید علل آنرا پیدا کنید و مشکل را حل کنید تا اینکه کارکنان را سرزنش کنید .

 باعث نشوید کارکنانتان از مواجه با مشکل بترسند. اگر افرادتان بدانند زود عصبانی شده و کنترل خود را از دست می دهید اشتباهات را تا زمانی که کاملاً بحرانی نشده است از شما مخفی می کنند. افراد را تشویق کنید با جوابی برای این مشکل پیش شما بیایند .

 افراد را مسئول بررسیهای کیفی خودشان کنید اگر افراد منتظر باشند دیگران اشتباهات آنها را اصلاح کنند معیارها تنزل می کنند .
 بر تمام موجودی سازمان نظارت داشته ، تدابیر امنیتی شدید مانع از فریبکاری می شود با خلافکاران سرسخت باشید
 یقین حاصل کنید که هیچ کس چیزی را بدون اجازه شما به خانه نمی برد نظمی ساده برقرار کنید و آن وقت سخاوتمندانه به افراد اجازه استفاده از ابزار را بدهید .

 مشکلات کارکنان را باید شناخت و هر چه سریعتر آنها را باید رفع کرد . مشکلات خیلی کوچک را اگر نادیده بگیرید کم کم به مشکلات نسبتاً جدی و بعد به بحرانهای نسبتاً حاد تبدیل می شود . اگر لازم بود مشورت کنید باید سریع اقدام کنید وگرنه ممکن است در گرداب مشکلی فرو روید .آل عمران ۱۵۹ ( این آیه پس از جنگ احد نازل شد ) زمانی که به لحاظ شکست غم و اندوه خاصی بر جبهه اسلام حکم فرما شد خداوند با نزول این آیه پیامبر را راهنمایی کرد .
۱- موهبت الهی : به عنایت خداوند تو با آنان خوشخو و مهربان شدی
۲- گذشت : بدخویی عامل تنفر عمومی و انزوا در جامعه

 مدیر باید دارای اخلاقی خوش و رفتاری خوب باشد . این صفت برای مدیر در حوزه ای که مدیریت می کند عامل جذب است
 (اگر تندخو و سخت دل بودی مردم از گرد تو پراکنده می شدند ) (فاعف عنهم) ((پس چون امت به نادانی درباره تو بد کنند تو درگذر ))
۳- فوق گذشت: و برای آنها طلب آمرزش کن از خدا و (استغفرالهم)چون همه حقوق مربوط به تو نیست بعضی ها حق خداست .
۴- مشاورت : و با آنان در کار حکومت و جنگ مشورت کن
۵- تصمیم گیری : در هنگام تصمیم گرفتن قاطع باش و برخدا توکل کن
۶- خشنودی خدا ، اعتماد به خدا

۷٫ که خدا آنان را که بر او اعتماد کنند دوست دارد و یاری کند .
وظیفه شما آن است که فضائی ایجاد کنید که در آن اعضای گروهتان تشویق شوند نظرات نویی ابراز کنند
 حدود اختیارات خود را برای تصمیم گیری بشناسید .
 پیش از هر تصمیم اطلاعات مربوط را جمع آوری کنید . برمبنای واقعیات تصمیم بگیرید نه احساسات
 نگرانی هیچ ثمری ندارد راجع به مسائل خوب فکر کنید بررسی کنید و اگر واقعاً نیاز به کمک دارید از کمک گرفتن از دیگران اکراه نداشته باشید .
 اگر امتیازی به کسی داده می شود وضعیت را برای او روشن کنیم که عادت در او ایجاد نکند و افراد حق خود را بدانند
 مهم : حتماً در اتخاذ تصمیمات مشورت کنید و از تجربه دیگران استفاده کنید .
 همیشه در داخل و خارج یگان به راهنمایی مدیران با تجربه تر گوش کنید . سؤال کنید بعد ساکت باشید و گوش کنید .
 به نظرات همه با دقت گوش کنید افرادی که جوانند تصور نکنید که چون سن آنها کم است اشتباه می کنند . ممکن است آنها مسائل را با وضوحی ببینند که شما نمی بینید .
 با کسانی که تصمیم گیری شما بر آنها تأثیر خواهد گذاشت صحبت کنید با گفتگویی متقاعد کننده نه با تحمیل
 هیچ وقت در موقع تصمیم گیری به فریب و نیرنگ متوسل نشوید ( مشورت کنید و نظرات را نادیده بگیرید .)
 تغییر را بتدریج و در طی یک مدت زمان ایجادکنید ، یک تغییر موضع یک شبه ضربه روحی سختی وارد می کند .
 افراد احتیاج به آزادی برای تصمیم گیری دارند اما در چهارچوب قیود منطقی ، شرح وظایف کاری خوب است ولی نه با چنان تفصیل و ریزه کاری که برای کارمندان خفقان آور باشد و ابتکار عمل را از آنها بگیرد .

 اجازه دهید تصمیم گیریها را پایین ترین رده های ممکن انجام دهند اما باز هم مسئول نهائی شمائید .
 با ارائه الگو و سرمشق ،افراد را در تصمیم گیری راهنمائی کنید به آنها نشان دهید که چگونه مشورت کنند و تصمیمات خود را بقبولانند .
 تصمیم درستی که دیر اتخاذ شود به همان اندازه بی فایده است که تصمیم نادرستی زود گرفته شود .
 درباره افراد یا اوضاع کار قضاوتهای عجولانه نکنید احساساتی که تحت تأثیر ظاهر افراد بوجود می آید با نظرات آنی و زود گذری که در ذهن شکل می گیرد ممکن است کاملاً اشتباه و یا حتی زیانبار باشد .
عجولانه تصمیم گیری نکنید

نظر ۱۰۰۰ نفرکه درمورد مهمترین خصوصیت مدیر عنوان کردند: مصمم بودن است
 همیشه به دنبال پیدا کردن راههای بهتری برای انجام کارها باشید .
 بیش از حد محتاط و محافظه کار بودن کارکنان را خسته می کند
 گرفتن تصمیم تازه آغاز راه است . چالش بزرگتر اجرای آن تصمیم است
 وقتی تصمیم می گیرید تا انتها آن را دنبال کنید . (فراموش نکنید )

 درخصوص –چرا- برای تصمیم شما ناراحت نشوید و پاسخ منطقی برای آن داشته باشید چون افراد در برابر تغییر و تحول مقاومت می کنند .
 مهم : گردهمایی هایی بگذاریم فقط برای ارتقاء کیفی برنامه ها
 کاری کنید که افراد از تصمیمات ضعیف خود درس بگیرند آنها را آموزش دهید و تشویق کنید نه آنکه انتقاد و سرزنش نمایید.
 وقتی خودتان تصمیم می گیرید اشتباه خود را بپذیرید وآن را اصلاح کنید .
دین درمانی و کاربرد مثبت نگری اسلامی در روان درمانگری

 تجربه های مثبت و خوب خود را باز شناسید و نقش آنها را در افزایش احترام به خود و ارتقای عزت نفس بازیابید و توانائی شناخت جنبه های مثبت دیگران را نیز کسب کنید .
 (مریم ۹۶) کسانی که در باطن با ایمان و در عمل نیکوکار هستند خدای مهربان آنها را ( درنظر خلق ) محبوب می گرداند
 ( حضرت علی (ع) ) دارو و درمان تو درتوست ولی احساس نمی کنی و درد تو از توست ولی نمی بینی ، می پنداری که شئ کوچکی هستی حال آنکه دنیای بزرگتری در تو پیچیده شده است .

 نگرش صحیح نسبت به مسائل و ناکامی ها موهبتی است که به واسطه آن آدمی در مواجه با نمونه های به ظاهر موزون خلقت ، زیبایی و توانائی را در آنها می بیند و حتی در زشتیها نیز زیبائی ها را جست وجو می کند . (قرآن کریم) با هدف کاهش فشار وارد بر انسان در رویارویی با مصائب و حوادث شیوه ها و عملکردهائی را آموزش می دهد تا با دستیابی به نتایج مطلوب ، آرامش بیابد (توجه به شیوه هائی چون )
 توکل به خداوند ( مائده ۱۱ ، انفال ۶۱ ) صبر و بردباری ( بقره۱۵۳) توبه (فرقان ۷۰) رضا به مشیت الهی (بقره ۲۱۶) دعا وعبادت ( آل عمران ۳۸ ، مومن ۶۰ ) عفو و گذشت (حج ۶۰، نساء ۹۹ ) سپاس و شکرگذاری ( نمل ۴۰ ، فاطر ۳۰) نگرش در طبیعت و تفکر در آن ( روم ۵۰ و ۲۱ ، انعام ۹۹ )
 فروستر : اگر ارزیابی افراد از خودشان و ذهنیتی که نسبت به خود دارند مثبت باشد از سلامت و سازگاری بیشتری برخوردار خواهند بود .
 وقتی مثبت تر و واقع بینانه تر بیندیشید از عزت نفس و کارائی بیشتری برخوردار می شوید .

 روانشناسان معتقدند که یکی از فراگیرترین بیماریهای زمانه ما تفکر منفی است . تفکر منفی بیماری مهلکی است که ذهن ، احساسات و جسم انسان را مبتلا می سازد . افکار منفی موجب عصبیت ، اضطراب ، دشمنی ، خشم و خستگی تولید می کنند به عکس افکار مثبت موجب امیدواری ، آرامش ، محبت و دلگرمی می شوند .
 پیامبر اکرم (ص) گمانها ی خود را در حق برادران خود نیکو کنید تا دل به آلایش و طبع پاک را ه غنیمت برید .
 آیه ۲۸ نساء : خداوند می خواهد کار را بر شما آسان کند که انسان، ضعیف خلق شده است
 مثبت نگری در اسلام : بررسی آیات قرآن کریم نیز نشان می دهد که اغلب تاکیدها بر خوبی ها ،درستی ها و نقاط قوت افراد است و ضعف و کژی کمتر مورد توجه قرار می گیرد . پروردگار عالم با توجه به توانایی ها و ظرفیت بشر می فرماید (من در زمین انسان را خلیفه خود قرار دادم(بقره ۳۰) از روح خود در او دمیدم (حجر۲۹)ما بر آسمانها و زمین و کوه های عالم امانت عرضه کردیم همه از تحمل آن امتناع ورزیدند تا انسان (آن را )پذیرفت(احزاب۷۲)و به درستی که ما انسان را در زیبا ترین هیات آفریدیم(تین ۴))
 از این رو خداوند با تکیه بر توانایی ها، انسان را به احسان دعوت می کند و می فرمایند: اگر احسان و نیکی کنید در حقیقت به خود نیکی می کنید(بنی اسرائیل ۷)
 خداوند که خالق انسان است به دنبال عیب جویی از مخلوقش نیست و همواره از محاسن و خوبی های او می گویید
 خداوند دوست نمی دارد کسی به عیب خلق صدا بلند کند (نسا ۱۴۸)
 با بررسی مجموعه این آیات می توان نتیجه گرفت که خداوند در مقابل ضعفهای بشر گذشت فراوان دارد و بیشتر بر نکات ومثبت ، دوستی ها و راستی های او تکیه می کند. این نوع نگرش به انسان می فهماند که او هم باید نسبت به سایرین و حتی خود با دیدی مثبت بنگرد . خوبی های مردم را ببیند و به زبان خوش با آنها تکلم کند (بقره ۸۳) و پیوسته نقاط ضعف و سستی خود و دیگران را در نظر نگیرد.البته این مسئله بدین معنا نیست که حقیقت را قلب سازد و از زشتی های حقیقی در گذرد بلکه منظور آن است که انسان بتواند با خود و دیگران در تعاملی صحیح و سازنده ،روابطی همراه با مهربانی و گذشت برقرار کند و در نتیجه در آرامش زندگی کند .

 امام صادق(ع) : لغزش های مومنی را جستجو نکنید زیرا هر که در پی لغزشهای برادرش باشد خداوند لغزشهایش را دنبال می کند. از مجموعه آیات چنین استنباط می شود که رحمت او بر غضب پیشی گرفته است
 خدا فقط پروردگار آدم های خوب نیست بلکه خدای آدمهای بد هم هست و آنها را مورد لطف قرار می دهد.
 امام محمد باقر(ع) : نزدیکترین حالت بنده به کفر این است که با مردی عقد برادری در دین بسته باشد و لغزشها و خطاهای او را شماره کند تا روزی او را به آننها سرزنش نماید .

 امام محمد باقر(ع) : بر شخص مسلمان واجب است حتی اگر هفتادگناه کبیره از مسلمان دیگری سراغ دارد پرده پوشی نموده و آبرویش را حفظ کند .
 در همه این روایات تاکید اصلی بر این است که افراد در روابط خود با دیگران بیشتر به نقاط مثبت و قوت یکدیگر توجه کنند و بدانند که خداوند دوست دارد انسان ها درباره هم خوب فکر کنند و خیر خواه یکدیگر باشند و از ضعف ها بپرهیزند تا آن ضعف ها دامنگیر آنهاو دیگران نشود.
 اما سجاد(ع) : هنگام بیماری یا زمانی که اندوه و گرفتاری ای بر ایشان عارض می شد به جای آنکه آن را بدبختی و شر بدانند به درگاه خدا سپاسگزاری میفرمود و آن را مایه خیر و عامل نجات ازمعاصی و کفاره گناهان می دانستند.

 در واقعه عاشورا وقتی عرصه بر امام حسین (ع) و یارانش تنگ تر شد و جنگ شرایط دشواری یافت ایشان به جای ترس از مرگ و شدت بلا و سردرگمی ،یارانش را به صبر دعوت فرمود و جنبه مثبت موضوع را پیش کشید و آنها را به شهادت متذکر شد و آن را معبر رهایی و پل اتصالی برای رسیدن به لقاءالله یعنی محبوب حقیقی خود معرفی نمود .

 امام علی (ع) اگر از کسی خوبی دیدی از آن بسیار یاد کن و سپاسگزاری نما و اگر متوجه بدی کسی شدی تا حدامکان پرده پوشی کن .

آیین مشورت و شرایط مشاورین

۱- عقل و خرد ۲- آزادگی و ایمان ۳- دلسوز و با محبت و علاقه مند ۴- راز دار
 اگر غیر مسلمانی هم دوست شما باشد و او با شما مشورت کند و مطلبی را به شما بگوید اگر بروید پخش کنید این هم گناه دارد چه برسد به دوست مسلمان
 مشاورین نالایق : بخیل ، حریص ، ترسو ، آدم مستبد و خود رای کسی که پیوسته رنگ عوض می کند لجوج دروغگو

 آفات تصمیم گیری :تردید و دودلی ، احتیاط بیش از حد ، وسواس در برخورد با مسائل مختلف ، امروز و فردا کردن ، ترس و وحشت از مسائل و حوادث بزرگ و احساس حقارت در مقابل آنها ، دستپاچگی در برابر حوادث پیش بینی نشده .
برنامه ریزی (تصمیم گیری در زمان حال برای انجام عملی در آینده )

 هیچ وقت با هدفهایی که میدانید دست نیافتنی است موافقت نکنید در عوض باید تردید های خود را نسبت به آن هدفها قاطعانه ابراز کنید از اینکه مدیر شما در رده بالاتری است نترسید و حرف خود را بزنید
 ماهرانه در شیوه مدیریت تغییر ایجاد کنید
 هنگام برنامه ریزی مشورت کنید

 برنامه ریزی باید روشن باشد یعنی اجرا کننده نیاز به مفسر نداشته و خودش هم تفسیر نکند یعنی باید ها کاملا روشن باشد
 اطلاعات و پیشنهادهای افراد را جمع آوری کنید

 هدفهای روشنی را تعیین کنید . هدفهایی را در نظر بگیرید که نیاز به سختکوشی دارند (اگر هدفها را به آنها تحمیل کنید مقاومت می کنند)
 در جنگ احزاب پیامبر در خصوص حفر خندق چنان دقیق برنامه ریزی کرد که پس از اتمام کار دشمن سر رسید
 تمام توجه خود را به مقصد معطوف کردن کافی نیست باید مسیر را نیز برنامه ریزی کنید .
 خلاقیت را تشویق و حمایت کنیم خیلی مفیدتر است که نظر ها را پرورش دهیم تاآنکه آنها را رد کنیم بدین گونه گروه شما در تفکر خود جسور و مطمئن خواهد بود .

 سعی بر این باشد که افراد ساکت را هم به حرف آوریم
 همه افراد شما خلاقند و بر عهده شماست که کاری کنید ایده های خود را بروز دهند
 برنامه های احتیاطی را در نظر بگیرید اگر برق رفت ، آب قطع شد
 برنامه ریزی کوتاه مدت : فقط با کسب مهارت در برنامه ریزی های کوتاه مدت می توانید به آن درجه ای برسید که آینده شرکت در دستان شما قرار گیرد (برنامه روزانه هفتگی و ماهیانه)

 مدیران از قبل درباره هدفها و اقدامات مورد نظر می اندیشند و کارها یا اقدامات آنها براساس یک روش برنامه یا منطق قرار دارد نه بر اساس نوعی هراس
 در بخشهایی از کارتان که چندان به آن علاقه ندارید سخت کار کنید وقتی در آن بخشها پیشرفت کردید پی میبرید که باید آنها را بیشتر دوست داشته باشید .
 مدیریت بد موجب تضعیف روحیه و اشتیاق افراد گروه می شود
 افراد باید تاوان هرگونه بی کفایتی و عدم کارایی مدیران را بپردازند
 وقت شما باید صرف برنامه ریزی سازماندهی کنترل رهبری شود
 مدیری که هدفی نامناسب انتخاب کند مدیری است بدون اثربخشی

 تعیین زمانبندی مشخص برای برنامه ها .( برنامه ریزی می باید توام با زمان بندی باشد یعنی برنامه در بستر زمان باشد)
 برنامه ریزی توام با زمان بندی معیار مناسبی برای فرمانده در ارزیابی پیشرفت کار خود به شمار می رود
 برنامه ریزی باید دقیق و از نظر کمی و کیفی باید کاملا روشن باشد (برای مجری ایهام نداشته و موجب سرگردانی او نشده لذا برای این منظور باید با ساده نویسی و گویا کردن متن برنامه آشنا باشیم)
 اعلام دقیق برنامه به منظور فراهم آوردن زمینه تحقق آن . برنامه باید از هر گونه کلی گویی خالی و کاملا جنبه عملی و عینی داشته باشد .
 برنامه ریزی برای ماه ، هفته ، روز

(فهرست کنترل فعالیت های روزانه ، فهرست جدید از کارهایی که باید انجام شود ،در پایان روز آن را مرور کنیم ، مشکلات افراد ، تصمیم گیری ، واگذاری مسئولیت به افراد ، رهبری و انگیزش)

سازماندهی

 رسیدگی به تماسهای تلفنی و ملاقات کنندگان غیر منتظره را به دیگران بسپارید . حقوق می گیرید که مدیر باشید نه منشی
 از کارکنان بخواهید برای بهبود بازده کار پیشنهاد دهند از افراد دعوت کنید که پیش شما بیایند و پیشنهاد خود را توضیح دهند .
 دو نکته در سازماندهی و فعالیت در یگانها حائز اهمیت است ::: شناخت نیروی انسانی و به کارگیری منطقی و صحیح نیروی انسانی
 به افرادتان کمک کنید و بازده کارشان را بالا ببرید
 در یک سازمان مهمترین جزء نیروی انسانی است

 برای افراد روشن کنید وقتی که نیستند چه کسی مسئول است با محول کردن بخشی از کارتان به افراد، مدیران مستعد را ارزیابی کرده و از تداوم کار نیز اطمینان حاصل کنید .

 یا پیگیری مداوم کار برای خود وجه کسب کنید . وقتی همکاران و اعضای گروه موافقت می کنند تا در تاریخی مقرر کارهایی را انجام دهند یا اطلاعاتی را به شما بدهند اگر احساس کردید پشت گوش می اندازند آنها را تحت فشار بگذارید
 نیازهای آموزشی را بشناسید و برای ارتقا آموزش تدارک ببینید .
 قدرت تصمیم گیری و مسئولیتهای افرادی را که می توانند از عهده چالشهای بزرگتر هم برآیند افزایش دهید . بسیاری از افراد می توانند خیلی بیشتر از آنچه مدیرشان اجازه می دهد موثر باشند .

 هر وقت که ممکن بود تصمیم گیری را به خود افراد محول کنید این کار جدا از آنکه به شما وقت آزاد بیشتری برای اداره سازمان می دهد ،کمک می کند که کارمندانی با توانایی های بالاتر برای سمتهای پایین تر استخدام کنید
 با صحبتهای مدیرتان متقاعد نشوید که باید ساعتهای طولانی کار کنید و در پایان وقت اداری به خانه بروید (بعد از ظهر به خانه بروید و روی موارد مهم فکر کنید)

 افراد را تشویق کنید که صحبتهای خود را کوتاه و و مختصر کنند (زمان تعیین کنید بهتر است )
 برای اداره سازمان ، در دفترتان به روی همه باز باشد اما افراد را به ملاقاتهای وقت و بی وقت ترغیب نکنید از افراد بخواهید وقت ملاقات بگیرند (آجودان خوب تعیین کنیم)

 کاری نکنید که ملاقات کنندگانی که برای کار کوچکی آمده اند و قرار نیست مدت زیادی بمانند خیلی احساس راحتی کنند
 از تمام حق مرخصی خود استفاده کنید . به قدر کافی استراحت کنید تا سرحال و تندرست بمانید .
 هرگز کارمندی را که حامل حقایق تلخ هست از خود نرانید و مورد مواخذه قرار ندهید اگر چه اخباری که به شما می رسد ممکن است ناراحتتان کند . اما تقصیر با حامل خبر نیست و تنبیه و مجازات وی باعث تغییر حقیقت نمی شود بی خبری از حقایق شاید خوشایند باشد اما باید بدانید که این امر در حرفه مدیریت مهلک و نابود کننده است .

 برای حل مشکلات سریع و مصمم اقدام کنید ولی نه با شتاب (پارچه را دوباره اندازه بگیرید و یک بار ببرید)
 وقتی کارمندان مطلوب لب به شکایت می گشایند اگر چه کارمند برجسته شما انگشت روی مواردی بگذارد که شما خوشتان نمی آید اما باید از این مسائل طرح شده از سوی اینگونه کارکنان خود استقبال کنید . بیشتر کارمندان معمولا فقط آنچه را که شما می پسندید بیان می کنند اما عده کمی از کارکنان با ارزش هستند که لب به طرح حقایق و واقعیتها می گشایند بنابراین به دقت به سخنان اینگونه کارکنان گوش دهید .
نظارت

 عملکرد خود را بر اساس هدفهایتان ارزیابی کنید
 اگر به هدفهایتان نمی رسید ناکامی خود و تقصیر را به گردن بقیه افراد نیندازید ، مسئولیت بپذیرید
 فشار کار مستمر به وجود نیاورید با این کار به سلامتی خود و اعضای گروهتان لطمه میزنید . اگر شیوه شما آمرانه یا تهدید آمیز باشد باعث افزایش میزان غیبتها و تغییرات کارکنان می شوید .

 افراد باید بدانند چه انتظاری از آنها دارید اگر مرتب سوءتفاهم بوجود آید و یا تداوم و پیوستگی در کار نباشد افراد توانا خواهند رفت. پس با تمام کارکنان ارتباط نزدیک داشته باشید .
 از پشت در بسته سازمان را اداره نکنید .در سازمان حرکت کنید و کار را زیر نظر بگیرید و در جریان کار باشید اما منتظر نباشید که مشکلی پیدا کنید . از افراد سوال های سطحی نپرسید مثلا کار چطور پیش می رود بلکه سوال خاصی بپرسد که او هم به سوال توجه کند .

 با افراد فقط وقتی مشکلی پیش می آید صحبت نکنید منصف باشید و وقتی کارها هم روبه راه است از آنها تشکر کنید .
 اگر از چیزی ناراحت هستید رو راست باشید. برای حفظ آرامش مشکلات را نادیده نگیرید مصر باشید که به جزئیات حتی کوچک هم توجه دقیق داشته باشند
 فریاد نزنید، ناسزا نگویید ، زود عصبانی نشوید . کنترل اول از خودداری شروع می شود.اگر مودب باشید و مصر بر حرف خود ،کارکنانتان از فرمانهای شما تبعیت می کنند . به کارکنان هم زیان ناشی از رفتار پرخاشجویانه در محیط کار و در خارج را توضیح دهید .

 یاد بگیرید که چگونه به طرزی خوشایند چیزی را که مطلوب تشخیص نمی دهید رد کنید . بالا بردن صدا باعث نمی شود که حرفهایتان قانع کننده تر باشد .
 همیشه در چارچوب سیاست عمل کنید اگر با سیاستی مخالفید استدلالی قوی بیاورید که موجب تغییر آن شده در این فاصله از سیاست وضع شده پیروی کنید .

 از مدیرتان بخواهید که دستورها را خودش به کارمندان شما ندهد اگر مدیرتان مرتب سعی کند شما را نادیده بگیرد کنترل از دست شما خارج می شود .
 جلساتی را که ریاست آن را بر عهده دارید به موقع آغاز کنید . کار را زود شروع کنید و جلوی وقت نشناسی کارکنان را بگیرید . همه را در بحث شرکت دهید و از موضوع بحث خارج نشوید . خلاصه مذاکرات را فوری تکثیر کنید و اطلاع دهید .
 جلساتی که در پایان روز برگزار می شود افراد در مطلوبترین وضع خود نیستند .

 جلساتی که مدیریت خوبی ندارد وقت را هدر می دهد .
 اگر میزان نقل و انتقال بیش از ۱۰ در صد و میزان غیبت بالای ۳ درصد بوده ایراد را در درون سازمان و در وضع مدیریت خودتان جستجو کنید .
 لنگر مدیریت و فرماندهی خود را به لنگر قویترین مدیریت جهان هستی وصل کنید . مدیریت و فرماندهی مطلقی که کوچکترین عیب و نقصی در آن وجود ندارد از آن خداست .
آموزش

 

 مدیران موفق به طور منظم کارمندان خود را در تمامی سطوح آموزش می دهند ، آموزش به کارکنان کمک می کند از موفقیتها و اشتباهات دیگران درس بگیرند
 افراد از راه حواسشان یاد می گیرند بخصوص با نگاه کردن و انجام دادن پس فقط به مربیان نگویید نشان بده و درس بده
 کاری کنید که کارآموزان در آرامش باشند اگر معضب باشند چیزی یاد نمی گیرند اگر افراد مطلبی را متوجه نمی شوند تشویقشان کنید بدون آنکه احساس کنند خطا کارند یا کند ذهنند ، سوال کنند

 به خاطر آنکه کار دارید کلاس آموزش را با عجله تمام نکنید سرعت کار را قدرت فراگیری فرد مشخص می کند .
 همیشه برای افراد دلیلی برای یادگیری بیاورید
 عملکرد هر فرد را از بالا نگاه کنید و بررسی کنید و به افراد یاد بدهید که قوتهایشان را تقویت و ضعفهایشان را اصلاح کنند و استعدادهایشان را بپرورانند .
 جلسات آموزشی را صبح زود و کوتاه برقرار کنیم .
 کلاسهای آموزشی را در محیطی راحت ، ساکت و دارای تهویه مناسب برگذار کنید
 با همه صحبت کنید طوری که همه مشارکت داشته باشند . سوال کنید تا حواس افراد به شما باشد و کمک کنید که افراد خودشان جواب را پیدا کنند .
پرورش استعدادها

 به هر یک از اعضای گروهتان کمک کنید استعداد خود را به عرضه ظهور برسانند
 از چرخش شغلی استفاده کنید تا تجربه افراد بلند همت بالا رود
 افراد را آموزش می دهید که بر دانش و مهارتهای آنان بیفزایید نه آنکه چیزی را به آنها القا کنید یا آنها را شستشوی مغزی دهید
 اما اگر می توانید به کارمندانتان کمک کنید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند و جسورتر باشند کمتر خجالتی و وابسته باشند .پس چرا نکنید؟
چگونگی حل مشکلات کارکنان

 

 هیچ وقت پیش داوری نکنید پیش داوری یعنی غرض ورزی و تعصب بی جا، ممکن است مساله ای را که شما یک مساله انضباطی تصور می کنید یک مشکل داخلی مربوط به اداره خودتان باشد
 همیشه گفتگو ها را خصوصی برگزار کنید و مطمئن شوید که کسی نمی تواند استراق سمع کند .
 بیشتر گوش کنید اگر سه چهارم گفتگو را فقط گوش داده باشید این رخداد یک موفقیت برای شما بوده است . مطابق شخصیت مخاطب سوال کنید .
 از راه گفتگو با افراد مشکلات را حل کنید .گفتگوی دقیق و ماهرانه به شما نشان می دهد که اشکال کار کجاست .
 فرصتی را برای کارکنان فراهم کنیم که مشکلاتشان را مطرح کنند .

 مشکل را از سر خود باز نکنید و به گردن فرد دیگری بیندازید مشکلات افرادی که در اداره شما هستند مشکل شما هم هست
 در مواقع بحرانی کاری را انجام دهید که درست است نه آن که آسانتر یا معمول تر است .
بررسی و ارزیابی عوامل پیروزی و ناکامی

 انسان می تواند از ناکامی ها عاملی برای پیروزیها ی آینده بسازد به شرطی که
۱٫ ضعف ها را بشناسد
۲٫ کمبود ها را حس کند

۳٫ موضع گیری های نادرست را اصلاح کند و وضع تمام نیروهای خود را مجددا ارزیابی کند در کوره داغ ناکامی به محک تجربه بگذارد
 ناکامی ها در دو صورت خطرناک است :
۱٫ در صورتیکه عامل یاس و نا امیدی و ضعف روحیه ها گردد
۲٫ در صورتیکه به هیچ وجه مورد تحلیل و بررسی قرار نگیرد و از آنها برای تجدید نظر وتکمیل برنا مه های گذشته جبران خطا ها و ارزیابی مجدد نیروها استفاده نشود

 وظیفه مدیر است که با انجام جلسات مکرر و مستمر و منظم به ارزیابی علل ناکامی ها بپردازد و در این جلسات این موارد را مورد بررسی قرار دهد ::
۱٫ پرهیز از چشم پوشی نسبت به ذکر حقایق تلخ و بررسی و اعتراف به آنها با تسلط بر نفس
۲٫ پرهیز از توجیه گری درباره عوامل شکست
۳٫ در بررسی عوامل ناکامی باید شجاعت به خرج داد .تعصب را کنار گذاشت و با توکل بر خدا و خلوص نیت و صفای قلب و شهامت لازم مسائل را مورد بررسی قرار داده و مسئولیت پذیرفت

۴٫ باید به هنگام بررسی این مسائل حساس که وسوسه های شیطانی امور غیر واقعی را در نظر انسان زینت می دهد و بنا به آیه قرآن سعی در گمراه ساختن انسان دارد خود را به خدا سپرد و از پیشگاه مقدسش مدد بخواهد که چشمی بینا و موشکاف و دلی دانا و حقیقت جو برای رسیدن به حقایق به او دهد و مصداق دعای معروف ((خدایا حقایق را آنچنان که هست به من نشان بده))
اطلاعات
 سازمان اطلاعاتی در جمهوری اسلامی باید بر اساس ملاک های اخلاقی و انسانی و مبتنی بر ارزشهای اسلامی باشد .
 حجرات ۱۲::: ای اهل ایمان بسیاری از پندارها (ظن بد) بپرهیزید که برخی از ظن و پندارها معصیت است و نیز هرگز از حال درونی یکدیگر تجسس نکنید و غیبت یکدیگر روا مدارید
((((((اعتماد و اطمینان بین خودتان و زیر مجموعه ایجاد کنید))))))

سرباز ها اهمیت چندانی به گفته ها نمی دهند زیرا به حکم غریزه و تجربه می داند هر آن چه بر زبان آید لزوماً حقیقت ندارد برای او واقعیت مهم است یعنی آنچه که در پیرامونش روی می دهد و او آنها را می بیند و لمس می کند یعنی ساده لوحانه است اگر فرمانده از صرفه جویی سخن گوید و خود اسراف کند . اگر چه سربازان به سخنان چنین فرمانده ای گوش می دهند و از روی ادب سکوت می کنند اما در میان خود به تمسخر و انتقاد از وی خواهند پرداخت .
 با آگاهی ،شجاعت ، جدیت ، راستگویی در گفتار و رعایت عدالت درمیان زیردستان و پرهیز از برتری دادن افراد بر اساس دوستی و خویشاوندی می توان اطمینان سربازان را به خود جلب نمود .

 اگر ما به افرادمان خلاقیت و توانمندی بدهیم این امر موجب می شود تا آنها در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را بگیرند
 نخستین سطح ایجاد سلامت، فراهم کردن ذهنیت نقاد در جامعه است و باید شرایطی ایجاد شود که افراد به راحتی بتوانند وضعیت و مسائل را به نقد بکشند زیرا داشتن ذهن نقاد ، سلامت محیط و جامعه را تضمین می کند .
 به خاطر داشته باشید که منصب و سمت بالاتر در نمودار سازمانی ، شما را شخص بهتری نخواهد کرد. مدیریت ترکیبی از رهبری و خدمت است عده زیادی از مدیران مایل به پذیرش جنبه خدمت کارانه مسئولیت خود نیستند .
رئیس منطقی :

 در برخورد با روسای غیر منطقی عده ای معتقد بر این بودند که ساکت بمانند دم برنیاورند و در سازمان موج ایجاد نکنند و این شعار بسوز و بساز ، اما گاهی سوختن و ساختن بهای گزافی بوده و مدیران جدید باید جرات شکستن سکوت را داشته باشند و بر ضد توهین و بی احترامی قیام کنند .
 در جهت مقابله با رئیس غیر منطقی به دنبال یک موضع منطقی در شخصیت وی باشید تا به او کمک کنید که از همان موضع، بی ثباتی و غیر منطق بودن خود را کشف کند . هیچگاه بدون برخورد مستقیم با رئیس غیر منطقی او را دور نزنید و به سراغ مافوق وی نروید .
مدیران تازه کار

 زیردستانتان در واقع مهمترین عناصر در زندگی کاری شما هستند آنها حتی از رئیس سازمان نیز با اهمیت ترند اما بسیاری از مدیران جدید تقریبا تمام وقت خود را صرف برقراری ارتباط با مدیران بالا دست خود می کنند و تنها نگاهی گذرا به افرادی دارند که واقعا بر آینده آنها تاثیر می گذارند .
 در اول کار حداقل یک بار با تک تک زیردستان واحدتان به گفتگو بنشینید طی گفتگوی رسمی و بدون شتابزدگی از نظرات آنها مطلع شوید . هرگز بیش از آنچه لازم است صحبت نکنید .
زیر دستان خود را بشناسید
 در گفتگو با زیردستان، خود را نسبت به مسائل و نگرانی های آنها علاقه مند نشان دهید و سوالاتی را مطرح کنید که آنها را وادار کنند تا نظراتشان را واضح تر بیان کنند
 توانایی های فنی و تخصصی تان به اندازه روابط انسانی شما و زیردستانتان اهمیت ندارد و اکثر مشکلات شما حول محور انسانی می گردد .
 مدیریت اختاپوسی : مدیرانی هستند که تمام کارها را خود انجام داده و در زمینه واگذاری مسئولیتها و تفویض اختیار به زیردستان دچار مشکل هستند ، این مدیران معمولا یا مشکل استعفا ، تقاضای بازنشستگی ، انتقال و … روبرو هستند.این مدیران به زیردستان خود اعتماد ندارند و نمی دانند چگونه زیردستان خود را بطور مناسب آموزش دهند .

 کسانی که با این مدیران کار می کنند در زمینه ارتقای مقام معمولا دچار مشکل هستند زیرا وظیفه دشواری به آنها محول نمی شود نتیجتاً فرصتی برای نشان دادن و اثبات توانایی خود ندارند. این افراد را نباید به پستهای مدیریتی ارتقا داد . این گونه مدیران هیچگاه نمی پذیرند که امتناع آنها از واگذاری امر به زیردستان دلیل اصلی ضعف مدیریت آنها تلقی میشود .
فرایند حل مشکلات سازمان

۱٫ نباید در نظر مافوق فردی مشکل آفرین قلمداد شوید ، بلکه فردی که دائماً در صدد حل مشکلات است
۲٫ هر گاه می خواهید مشکلی را به مافوق بگویید راه حل را هم در آستین داشته باشید . ایده های کاربردی داشته باشیم
۳٫ مشکل را درست تعریف کنیم . اطلاعات لازم را درست جمع آوری کنیم . فهرستی از راه حل ها و بهترین آنها را مد نظر قرار دهیم
چگونه مشکلات خود را حل کنیم
 استفاده از اهداف جداول زمانی و پاسخگویی . یعنی مشخص کنید که چه کسی . چه کاری را و تا چه زمانی انجام دهد تا انگیزه ای برای اقدام بین کارکنان وجود داشته باشد و موارد زیر مشخص شود :

۱٫ چه کاری باید انجام شود (وظلایف اصلی و فرعی )
۲٫ چه کسی قرار است آن را انجام دهد
۳٫ زمان پایان کار به همراه دستورالعمل زمان اتمام وظایف فرعی

۴٫ زمان برگزاری جلسه ارائه گزارش و بررسی مراحل انجام کار
چگونه مشکلات مافوق خود را حل کنیم
۱٫ بهترین راه کمک این است که بکوشید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید
۲٫ در ارائه پیشنهادکمک است
تعریف رهبر : رهبر عبارت است از توانایی نفوذ در دیگران به نحوی که داوطلبانه نظرات را بپذیرد
فرق رهبر و مدیر : رهبر محدود به زمان و مکان نیست . هم رسمی و هم غیر رسمی است .دارای قدرت عاطفی است.انتخابی و انتصابی است . عامل انگیزش آن مادی و معنوی است. ولی مدیر محدود به زمان و مکان است . رسمی است دارای قدرت نهایی می باشد . انتصابی است و عامل انگیزش آن مادی است .
مقام معظم رهبری :

 در منشور مسئولان نظام اسلامی . احساس نیاز دائمی به تذکر و نصیحت را لازم دانستند . در ایدئولوژی اسلامی واژه مسئولیت جایگزین قدرت شده . رهبران و مدیران در برابر خدا و مردم مسئول و عهده دار خدمتند و به هیچ وجه فرمانروایی ،قدرت طلبی و خود بزرگ بینی در این قاموس معنایی ندارد . از آنجایی که قدرت و مقام بدون معنویت و ارتباط دائمی با خدا فساد آور و گمراه کننده است مسئولین نظام موظفند دائماً خود را در معرض تذکرات ، نصیحت ها و حتی عیب جویی ها و انتقادات آحاد مردم قرار دهند و با شرح صدر شنوایی عیوب و اشکالات خود باشید . و غفلت این نکته مهم عواقب ناگواری را به دنبال خواهد داشت

 ایشان فرمودند رها کردن دل که به جاذبه ها و مغناطیس های مادی به سرعت و آسانی قابل جذب است خطرناک است دچار خودشیفتگی و غرور و غفلت می شویم و لذا احتیاج داریم که بدانیم گوش فرا دادن به تذکر و نصیحت دیگران این خاصیت را دارد که انسان می تواند فرصت اصلاح را برای خود ایجاد نماید .
 ادای وظیفه با خدمت خالصانه و مجاهدانه به همنوعان
چگونگی واگذاری مسئولیت به افراد

 اگر شدیدا علاقه دارید که همه کارها را خودتان انجام دهید شاید به خاطر آن که فکر می کنید هیچ کس نمی تواند به خوبی شما کارهار ا انجام دهد . فکر موفقت در مدیریت را از سر خود بیرون کنید و تصمیم بگیرید که بقیه دوران کاری خود را مرووسی ارزنده باشید و به بقیه مدیران در پیمودن راه ترقی کمک کنید.
 اگر در واگذاری مسئولیت به افراد موفق باشید مدیر موفقی خواهید بود

 افتخار نکنید که بیش ازحد و ساعتهای طولانی اضافه کاری می کنید یا ازحق مرخصی خود استفاده نمی کنید
 مدیر اجرایی رده بالای سازمان ، باید فقط ۱ درصد از وقت شما صرف انجام کار و ۹۹ درصد باید به اداره امور (برنامه ریزی ،سازماندهی ، نظارت و رهبری کردن سازمان) مدیر ناظر رده پایینی سازمان با ترکیبی واقع بینانه تر ۶۰ درصد انجام کار و ۴۰ درصد نظارت و مدیریت
 مسئولیتها را واگذار کنید تا به جریان کار سرعت دهید و از فشار کار بکاهید

 خوشحال باشید که اعضای گروهتان در کارشان موفق تر از آنند که شما ممکن بود باشید . استعدادهای تک تک افراد را در جهت منافع همه به کار بگیرید .
 کاری کنید که شغلها جذاب باشد و کارکنان را به فعالیت وا دارد . کارکنان باید کاملا درگیر کار باشند وقتی شما مسئولیتها را به افراد محول می کنید همه سود می برند .زیرا:
۱٫ خود شما از اینکه وقت بیشتری دارید تا آنچه بر عهده شماست به انجام برسانید و آینده شغلی خود را بهبود بخشید
۲٫ گروه شما از اینکه شغلتان جالب تر است و انگیزه بیشتری برای فعالیت پیدا می کنند
۳٫ شرکت شما از اینکه بهره بیشتری از شما و گروه شما می برد
۴٫ خانواده شما از اینکه بیشتر شما را می بینند

 اگر وظایفی را که شما به افراد محول می کنید درست انجام نمی شود باز هم شما مسئولید . این به آن معنی است که باید کارها را درست و بجا به افراد محول کنید نه اینکه از واگذاری مسئولیت اجتناب کنید .
 اجازه ندهید که کارمندان در روندی عکس ، به شما کاری را واگذار کنند . وقتی مشکلی را به شما ارجاع می کنند باید جوابی هم برای آن داشته باشند .
 برای رئیسان زیر نظر خود توضیح دهید که انتظار دارید تا جای ممکن کار در پایین ترین رده سازمان انجام شود انتظار نداشته باشید که مدیران زیردست تان لزوماً خودشان کارهایی را که به ایشان محول می کنید انجام دهند .
چه کار و چه وقت

 کاری کنید که واگذاری وظایف به دیگران نه به عنوان موردی استثنایی بلکه به صورت یک قانون در آید وقتی کاری از مراتب بالای سازمان به رده پایینی منتقل می شود و به شما می رسد اولین فکر شما باید این باشد که آیا دلیلی وجود دارد که این کار را به افرادم محول نکنم؟ دوم اینکه به چه کسی باید این کار را بسپارم ؟

 وقتی بیرون از سازمان هستید با روشن کردن اینکه چه کسی مسئول چه کاری است از تداوم کار اطمینان حاصل کنید بقیه افرادی را که لازم است از این مساله خبر داشته باشند در جریان بگذارید
اینگونه امور را هرگز به کسی واگذار نکنید
۱٫ مسائل محرمانه
۲٫ امر مربوط به کارکنان (ارزیابی ، مشورت ،توبیخ،رسیدگی به شکایات)
۳٫ وظایفی که قید شده فقط شما انجام دهید
به چه کسی واگذاری مسئولیت شود

 فقط به افرادی که مستقیماً زیر نظر شما هستند مسئولیت واگذار کنید و از رئیس خود بخواهید که به کارمندان شما کاری محول نکند
 جلسات توجیهی را با عجله تمام نکنید و از آن شخص بخواهید آنچه می گویید جمع بندی و خلاصه کند تا مطمئن شوید فهمیده است
 برای آنکه به رده های بالا برسید باید هنر واگذاری مسئولیت را یاد بگیرید
 به یک نفر مسئولیت بدهید نه به یک گروه
 فقط به افراد بلند همت و پر تلاش مسئولیت ندهید . افراد را دست کم نگیرید . آن قدر به هر کدام از افراد خود نزدیک شوید تا بدانید هر کدام چقدر می تواند مسئولیت بر عهده بگیرد.

 بعضی افراد توانا و مشتاق طبیعتاً درونگرا هستند استعدادهای آنها را بشناسید و کاری نکنید که از پیش شما بروند تا در جای دیگر به ارزششان پی برده شود.
 شما کاری را انجام ندهید که کارکنان رده پایینی شما باید آنرا انجام دهند
 به کسانی که در توانایی خود شک دارند مجدداً اطمینان دهید و به تدریج مسئولیت های آنان را بیشتر کنید اما آنها را وادار نکنید که مسئولیت کارهای بزرگتر را به عهده بگیرند .
 جانشین خود را آموزش دهید
چگونه
 واگذاری مکرر و زود به زود مسئولیت موفقیت آمیز نیست چون شتابزده و با عجله صورت می گیرد انتقال مسئولیت باید تدریجی باشد
 وقتی مسئولیتی را محول می کنید یقین پیدا کنید که کارمند شما دقیقاً می داند چه انتظاری از او دارید.
 به افراد اختیار کافی برای انجام کارها بدهید اگر شخص مجبور باشد مرتب به شما رجوع کند و برای ادامه کار خود اجازه بگیرد واگذاری مسئولیت بی فایده است .
 از افراد بخواهید که بجای حرف زدن درباره کارها عمل کنند .
 از اینگونه بهانه ها نیاورید که › اگر خودم این کار را انجام دهم سریعتر تمام می شود ‹ .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 69 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد