دانلود مقاله مشکلات رایج دهان ودندان

word قابل ویرایش
77 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

مشکلات رایج دهان ودندان

۱- پوسیدگی
اگر هرگز غذا نمی خوردیم ودندانهایمان را روزی دو بار مسواک می زدیم، هرگز دندانهایمان فاسد نمی شد .
پوسیدگی های دندانی به طورمستقیم با شیوه زندگی ، عادتهای غذایی ، میزان مراقبتهای بهداشتی از دهان ودندان ،وجود فلوراید در آب وخمیر دندان و….. بستگی دارد .توارث نیز نقش مهمی را در مستعد بودن دندان به پوسیدگی ایفا می کند .

در یک دهان تمیز ، بلافاصله پس از مسواک زدن یک لایه پوششی نازک میکروسکوبی که منشاء آن پروتئینهای موجود در بزاق می باشد ، بر روی دندانها ایجاد می شود .بلافاصله پس از ایجاد این لایه ، میکروارگانیسمها روی آن می چسبند و برروی دندان ایجاد پلاک می نمایند .
در این مرحله، pH دهان حدود ۶٫۲ تا۷٫۰ است . اگر pH دهان به زیر ۵٫۵ برسد ، مینای دندان قسمتی از مواد معدنی خود را از دست می دهد و آمادگی برای شکسته شدن پیدا می کند.

اگر pH خیلی پائین بیاید ، حتی مغز دندان که درون لثه مستقر است ،دچار آسیب می شود .
خوردن غذا های شیرین به علت وجود قندهای هیدروکربنی در داخل ساختار خود می تواند تحت تاثیر آنزیمهای موجود در بزاق تولید اسید کرده و pH دهان را پایین بیاورد که اصطلاحا“ به این گونه موادقندی ، کربو هید راتهای قابل تخمیر گفته می شود .
علاوه بر تاثیر آنزیمها بر کربوهیدراتها ، باکتریها ی موجود در دها ن نیز به مواد قندی علاقه داشته ونتیجتا“‌فعالیت آنها نیز تولید اسید را دو چندان می کند، تولید اسید بیشتر یعنی فساد سریعتر دندان .

انواع پوسیدگی عبارتند از :
پوسیدگی تاج : که هم در کودکان و هم در بزرگسالان به شدت شایع است و بیشتر روی سطوح افقی دندانها ظاهر می شود .
پوسیدگی ریشه : با افزیش سن ، لثه ها شروع به عقب نشینی می کنند، از آنجا که آن قسمت از دندان که زیر لثه مخفی بوده وپس از عقب نشینی پدیدار شده است ، فاقد مینا می باشد، در مقابل پوسیدگی و فساد بسیار آسیب پذیر است .

پوسیدگی مجدد : اطراف دندان پر شده ، محل مناسبی برای تجمع پلاکها ودر نتیجه پوسیدگی مجدد است .
اشخاصی که دچار خشکی دهان هستند ، به علت کمبود ترشح بزاق ، بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. پوسیدگی را باید جدی گرفت چراکه اگر به موقع درمان نشود ، می تواند به عصب دندان لطمه زده و منجر به آبسه لثه گردد .
چطور می توان از وجود پوسیدگی دندان مطلع شد ؟

تنها یک دندانپزشک می تواند وجود پوسیدگی را در دندان تشخیص دهد . چرا که ممکن است پوسیدگی در داخل دندان اتفاق افتاده باشد و به طور ظاهری قابل رویت نباشد.
۲- پلاک
پلاک یک لایه نازک و بی رنگ است که از تجمع دائمی باکتریها و مواد قندی برروی دندان ایجاد می شود . اگر پلاکها به موقع از سطح دندانها پاک نشوند ، می توانند به پوسیدگی و بیماریهای لثه منجر شوند.

چگونه می توان از وجود پلاک ، مطلع شد ؟
باکتریهای فراوانی در دهان وجود دارند که از مواد غذایی و ترکیبات موجود در بزاق تغذیه می کنند .پس از صرف هر غذا ،اسیدهایی که از باکتریهای روی پلاکها تولید می شوند ، می توانند به دندان صدمه زده وایجاد حفره نمایند . اگر پلاک به موقع تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث بیماریهای دندان یا تورم و خونریزی لثه ها گردد.
۳- جرم دندان

جرم دندان که گاه منشاء آهکی دارد ، در واقع پلاکی است که سخت شده است . اگر جرم در خط لثه ایجاد شود می تواند آنرا دچاربیماری کند .جرم دندان زمینه را برای ایجاد پلاکها ی دندانی تسهیل می کند .

علاوه بر اینکه جرم دندان بر زیبای ظاهری شخص لطمه می زند ، به علت ساختار متخلخلش مستعد جذب مواد رنگی از سیگار ، قهوه ، چای و…. است .
چگونه می توان جرم دندان را تشخیص داد؟
برخلاف پلاک که بی رنگ است ، جرم دندان ، کاملا“‌قابل تشخیص است . علامت مشخصه آن وجود لکهای زرد یا قهوه ای بر روی دندان و لثه می باشد .
۴- بیماری لثه :

بیماری لثه با ورم وآماس لثه شروع می شود که بیماری دراین مرحله به راحتی قابل درمان است .علائم ورم و التهاب ، حساسیت و خونریزی هنگام مسواک زدن می باشد. ممکن است مراحل پیشرفته بیماری لثه به از دست دادن دندانها بیانجامد.
سلامتی لثه ها بر سلامتی عمومی بدن تاثیر گذار است .مطالعات و بررسی های اخیر وجود رابطه میان بیماری لثه و بیماریهای دیگر مانند دیابت ، بیماری قلبی و زایمان زود رس را نمایان ساخته اند.
۵- بوی بد دهان :

امروزه ، ۴۰% از جمعیت جهان از مشکل بوی بد دهان یاHalitosis رنج می برند .
بوی بد دهان ممکن است ، به علل ذیل ایجاد شود :

۱- مواد غذایی ، باقیمانده ذرات غذا در بین دندانها ، همچنین بعضی از مواد غذایی نظیر سیر وپیاز ومشروبات الکلی تولید بوی بد دهان می کنند .
۲- بیماریهای دهان و دندان و عدم رعایت کامل بهداشت دهان ودندان می تواند باعث ایجاد بوی بد گردد.
۳- خشکی دهان : خشکی دهان باعث باقیماندن سلولهای مرده روی سطح زبان و لثه ها می شود .تجزیه سلولهای مرده سبب ایجاد بوی بد می گردد.

۴- بیماریها : عفونتهای ریوی ، بیماریهای کلیوی ، نارسائی کبدی ، دیابت کنترل نشده ،ترش کردن معده وسکسکه نیز می توانند در پیدایش عارضه خشکی دهان و بوی بد مؤثر باشند .
۵- وضعیت دهان ، بینی و گلو : در صورتیکه عفونتهای سینوسی از طریق مجرای بینی به گلو راه یابد ، تنفس را بد بو می کند .اگر تنفس کودکی بد بو شد، ممکن است شیئی کوچکی را در سوراخ بینی خود فرو کرده باشد . برونشیت و عفونتهای مجاری تنفسی نیز از سایر عوامل مؤثر در ایجاد این عارضه به شمار می روند .
۶- استعمال دخانیات : سیگار کشیدن، دهان را خشک وتنفس را بد بو می کند ودر درازمدت انواع بیماریهای دها ن ودندان را ایجاد خواهد کرد.
۷- رژیم غذایی سخت : ضمن روزه یا رژیمهای غذایی سخت به علت کاهش غلظت پاره ای از مواد شیمیایی درخون ، ممکن است مشکل بوی بد دهان ایجاد شود .
علل بوی بد دهان

علل غیر پاتولوژیک بوی بد دهان
افزایش سن
بوی دهان شیرخواران و کودکان شیرین ، بوی دهان در دوره بلوغ ناخوشایند ، بوی دهان بالغین تند و بوی دهان افراد سالخورده سنگین و زننده توصیف شده است. همراه با افزایش سن باکتریهای دهان افزایش می‌یابد و شاید به همین سبب زنندگی بوی دهان با افزایش سن بیشتر می‌شود.
نفس صبحگاهی

شاید نفس صبحگاهی شایعترین علت هالیتوز باشد. دهان سرتاسر روز بوسیله بزاق شستشو می‌شود. PH بزاق حدود ۵/۶ و بطور خفیفی برای باکتریهای گرم منفی و بی هوازیها باکتریواستاتیک است. به هنگام خواب جریان بزاق کم می‌شود و بزاق گرد آمده به آرامی تغییر می‌کند. PH آن به حدود ۷ می‌رسد و آنزیمها تخریب می‌شوند که خود باعث بودار شدن بزاق می‌گردد. از سوی دیگر ذرات غذا و اپیتلیوم جدا شده ، محیطی مناسب برای تغییر فلوئور دهان است. با تشدید رشد باکتریها و تخریب این مواد نفس ناخوشایند صبحگاهی پدید می‌آید. پس از برخاستن از خواب با خوردن ، نوشیدن و صحبت کردن جریان بزاق تحریک شده مواد را شسته و نفس صبحگاهی بطور طبیعی برطرف می‌گردد.
نفس گرسنگی

دهان کسانی که به عللی چون رژیم غذایی یا روزه داری یک یا چند وعـــــده غذایی را نخورده‌اند ، بوی ناخوشایندی می‌دهد، برخی معتقدند این امر به علت بازدم ریوی محصولات فرار متابولیسم چربیها و پروتئینهای بدن است . کاهش جریان بزاق و خشکی دهان نیز قطعا نقش مهمی دارد.
نفس قاعدگی

در برخی منابع به بوی بد دهان در زنان قاعده اشاره شده است. احتمالا روز قبل از شروع قاعدگی شروع می‌شود و گفته شده در زنان با قاعدگی دردناک بیشتر رخ می‌دهد.
غذا
سیر شناخته شده‌ترین غذا در این ارتباط است. دیده شده که دادن سیر از راه فیستولهای دستگاه گوارش و حتی مالیدن آن به پاهای فرد می‌تواند منجر به بوی سیر در دهان وی شود. پیاز ، ماهی ، غذاهای ادویه‌دار ، رژیمهای پرچربی ، نوشابه‌های الکلی و رنگهای غذایی از سایر مواردی هستند که باعث بوی مخصوص به خــــــــود می‌شوند.
داروها

دی متیل سولفوکسید ، آمیل ، نیتریت ، پارالدئید ، ایزوسورباید ، دی نیترات ، تتراسیکلین و برخی ویتامینها مثل ویتامین B6 از داروهایی هستند که می توانند باعث هالیتوز شوند. این امر احتمالا به علت دفع قسمتی از دارو از طریق ریه است. گزارشی از یک بیمار وجود دارد که استفاده نادرست از تتراسیکلین باعث زبان سیاه مودار و هالیتوز شده که با قطع دارو ، هر دو برطرف گشته است.
نفس سیگاری
استفاده از سیگار باعث بوی نامطبوعی در دهان می‌شود که تا مدت زیاد باقی می‌ماند.
علل پاتولوژیک بوی بد دهان
هالیتوز می‌تواند ناشی از بیماریهای موضعی در حفره‌های دهان ، حلق ، بینی یا سینوسها ، بیماریهای ریوی یا مشکلات سیستمیک مثل کتواسیدوزدیابتی ، اورمی یا نارسایی کبدی باشد.

دهان و دندان
شایعترین علت پاتولوژیک هالیتوز مشکلات دهان ، زبان و دندانهاست. باکتریهای فلوئور طبیعی دهان بویژه گرم منفی ها قادر به تولید ترکیبات فرار سولفو (VSC) هستند که بوی بد ایجاد می‌کنند. سولفید هیدروژن و متیل مرکاپتان و دی متیل سولفید مهمترین VSC هستند که ارتباط آنهــــا با بوی بد دهان مشخص شده است. این گازها ناشی از فعالیت فلوئور دهان روی مواد باقیمانده غــــذا ، بقایای سلولی اپی تلیال یا اگزوداتیو و تجزیه اسیدهای آمینه‌ای چون متیونین ، سیستئین و سیستین هستند.

بنابراین باقیماندن ذرات غذا یا هر وضعیت دیگری که باعث تسریع رشد باکتریهای دهان شود، می‌تواند به هالیتوز بینجامد. بهداشت ضعیف دهان باعث باقیماندن ذرات غذا در دهان می‌شود. عدم رعایت بهداشت دهان بخصوص در عقب مانده‌های ذهنی ، معلولین و بیماران شدیدا ناخوش عامل مهمی در ایجاد هالیتوز است. در پریودنتیت و ژنژیویت که بیماریهای وابسته به بافت نگاهدارنده دندان و لثه هستند، در اثر خونریزیهای خفیف و مکرر و وجود بافت نکروتیک و تجمع میکروبی محیط رشد مناسبی برای ایجاد بویی متعفن می‌شود. بوی بدی که در این دو مورد ایجاد می‌شود، جزو ناخوشایندترین موارد است. دندانهای مصنوعی که بخوبی جفت نشده باشند، به علت تجمع ذرات غذا سبب هالیتوز می‌شوند. وسایل ارتودنسی نیز با همین مکانیسم عمل می‌کنند. پلاکهای دندانی توده‌های چسبنده‌ای از میکروارگانیسمها هستند که روی ریشه و تاج دندانها تجمع می‌یابند و بخصوص اگر همراه با پریدنتیت باشند، می‌توانند باعث هالیتوز شوند.

پری کرونیت (التهاب تاج دندان) و پوسیدگی دندانها در معرض اثر پاک کننده بزاق و عمل جویدن هستند و در حقیقت پوسیدگی دندانها نقش کمی در بوی بد دهان دارد مگر آنکه با یک پالپ نکروتیک همراه باشند. طولانی شدن پاپیلاهای فیلی تورم زبان نیز می‌تواند موجب تسهیل رشد باکتریهای موضعی دهان شود. این حالت ممکن است به صورت ایدیوپاتیک یا در اثر استفاده از آنتی بیوتیکها ، مصرف الکل ، هیدراسیون یا بیماریهای سیستمیک رخ دهد. در خشکی دهان کاهش جریان بزاق مکانیسمهای پاک کننده طبیعی دهان را مختل می‌کند و منجر به هالیتوز می‌شود. خشکی دهان در اثر نشانگان سیکا ، پرتودهی به سر و گردن ، تب ، کاهش مصرف آب ، تنفس با دهان ، برخی بیماریهای پاروتید مثل اوریون یا آبسه پاروتید یا مصرف داروهایی چون مدارها ، آنتی کولینرژیکها ، آنتی هیستامینها ، ضد افسردگی سه حلقه‌ای ، داروهای ضد پرفشاری خون می‌تواند دیده شود.

گاه در استوماتیت یا گلوسیت هنگامی که زخمهای باز و شکافها یا پاپیلاهای برجسته شده ، ذرات غذا یا بافتهای جدا شده را گیر بیندازد می‌تواند موجب هالیتوز شوند. کمبود ویتامینهایی مانند A یا B12 و کمبود موادی چون آهن یا روی ممکن است باعث خشکی مخاط دهان شوند. عفونتهایی مثل استوماتیت و نسان ، سرخک، دیفتری یا برفک که زبان یا غشاهای مخاطی را درگیر کند ، به علت تخریب بافتی و تغییر جریان بزاق هالیتوز ایجاد می کنند. خونریزی دهان بخصوص در افراد ناتوان که نمی‌توانند دهان خود را تمیز کنند، یک محیط مناسب جهت تولید گازهای بد بو توسط باکتریها فراهم می‌کند و در ژنژیویت ، هموفیلی ، لوسمی یا شیمی درمانی ناشایع نیست. در ضایعات توموری اولیه بدخیم و خوش خیم دهان شامل تومورهای ران ، لثه ، گونه‌ها یا دهان ، بوی بد به سبب تجمع مواد نکروتیک ، نشت خون و گیر افتادن ذرات غذا ایجـــــــاد می‌شود.

بینی
آبریزش معمولی از بینی بوی ناخوشایندی ندارد. حتی ترشحات چرکی و غلیظ ناشی از عفونتهای مجاری فوقانی تنفسی به ندرت بودار است. پرفوراسیون ساده سپتوم بینی ناشی از مصرف کوکائین ، دست کاری طولانی مدت بینی یا بصورت عارضه‌ای از جراحی معمولا با بوی بد همراه نیست. ضایعات تخریبی مثل جذام ، گوم سیفلیسی ، پیان ، گرانولوم خط وسط یا گرانولوماتوز و گنر که پاسخ التهابی و بافت نکروتیک ایجاد کنند، می‌توانند باعث بوی بد شوند، جسم خارجی فراموش شده در بینی بخصوص در کودکان و افراد عقب مانده ذهنی می‌تواند به هالیتوز بینجامد. در تومورهای حفره بینی گرچه ناشایع هستند ولی به علت نشت خون و نکروز بافتی ایجاد بوی بد شایع است.

سینوسها
بیماران با سینوزیت مزمن ممکن است هالیتوز داشته باشد در چنین حالاتی وجود عفونت یا باکتریهای بی‌هوازی مطرح است. سینوزیت حاد بطور تیپیک با بی‌هوازیها ایجاد نمی‌شود و در صورت وجود هالیتوز باید به اینکه منشا بیماری حاد آبسه دندان باشد، اندیشید.
لوزه ها و حلق

تونسیلولیت یک علت شایع هالیتوز مزمن است. عفونت مکرر لوزه‌ها و آدنوئید منجر به تونسیلیت مزمن فولیکولار می‌شود. منافذ عمقی که بوجود می‌آید، غذا ، بزاق و مواد نکروتیک را جمع می‌کند. اگر مکانیسمهای طبیعی منافذ را پاک نکند، تجمع این مواد به تونسیلولیت می‌انجامد. زخم جراحی ناشی از تونسیلوکتومی به علت خونریزی و وجود بافت نکروتیک برای چند روزی بد بو است. آبسه پری تونسیلار نیز یک عفونت چرکی ، حاد و بد بو است.

فارنژیت بوسیله هر عاملی ایجاد شود، می‌تواند هالیتوز ایجاد کند. شدت بو احتمالا در دیفتری شدیدتر است. این امر به علت اپی تلیوم جدا شده ، بهداشت ناکافی دهان و تشدید رشد فلوئور دهانی است اپیگلوتیت در ابتدا با هالیتوز همراه نیست. با پیشرفت بیماری به علت اختلال در بلع و تجمع مواد التهابی بوی بد ایجاد خواهــــد شد. با بزرگ شدن دیورتیکول زنکر غذا و بزاق در آن تجمع می‌یابد و باعث ایجاد بوی بد می‌شود که اغلب بسته به فعالیت پریستالتیک مری منقطع است. گزارشی مبنی بر هالیتوز مزمن در اثر ماندن گاز جراحی در حلق ، پس از عمل این ناحیه وجود دارد. وجود جسم خارجی در حلق بخصوص در افراد عقب مانده ذهنی می‌تواند سبب هالیتوز شود.
دستگاه گوارش

دیورتیکولهای مری با مکانیسمی مشابه دیورتیکول زنکر هالیتوز ایجاد می‌کنند. در آشالازی به علت تجزیه غذا ، مایعات و بزاق گرد آمده در قسمت گشاد شده مری گازهایی تولید می‌شود که خود را به صورت آروغهای بد بو نشــــــان می‌دهند. آشالازی می‌تواند باعث پنومونی آسپیراسیون مزمن نیز بشود که از علایم آن هالیتوز است. تومورهای مری به علت انسداد و تخریب بافتی می‌توانند با هالیتوز همراه باشند. بیماری بازگشت معدی – مری به ندرت سبب هالیتوز می‌شود. در این بیماری بوی همراه با بازگشت معمولا شبیه به بوی آخرین غذای خورده شده است.

در افراد بالغ مبتلا به انسداد راه خروجی معده ممکن است هالیتوز دیده شود که با درمان آنتی بیوتیک فقط بطور موقت بهبود می‌یابد. گزارشات دیگری مبنی بر وجود هالیتوز همراه با اختلالات دستگاه گوارش وجود دارد. در یک مورد تریکوبزوآر در دختر جوانی باعث هالیتوز بوده است. در مورد دیگری ، فیستول گاستروکولیک در بیمار مبتلا به بیماری کرون منجر به هالیتوز گردیده است. در دو کودک باندهای مادرزادی صفاقی منجر به انسداد دوازدهه گردیده که بوی بد دهان از شکایات هنگام مراجعه بوده است. با آزاد ساختن باندها ، هالیتوز هم بر طرف گردید. اگر چه زمانی ناخوشیهای روده‌ای بخصوص یبوست را از علل هالیتوز می‌دانستند ولی امروزه کمتر به این اعتقاد دارند.
ریه
هالیتوز در آبسه‌های بی‌هوازی ریوی ، پنومونی نکروزان و آمپیم مکررا گزارش شده است. هالیتوز در ۴۰-۵۰ درصد بیماران مبتلا به عفونت بی‌هوازی ریوی وجود دارد. در مواردی که پنومونی ناشی از باکتریهای هوازی ، مایکوپلاسما یا ویروسها باشد، اگرچه ممکن است خلط زیادی تولید شود ولی معمولا با بوی بد همراه نیست. برونشکتازی به هر علتی که رخ دهد، به هنگام تشدید بیماری می‌تواند با بوی بد دهان همراه باشد.
بیماریهای سیستمیک

اگرچه حس بویایی ناتوانترین حس انسان است و استفاده از آن در بالین بیمار کمتر تمرین می‌شود، ولی برخی بوها به اندازه کافی ویژه هستند تا به عنوان یافته‌ای کمک تشخیصی مورد استفاده قرار گیرند. بوی شیرینی و میوه مانند در کتواسیدوز دیابتی یک مثال کلاسیک است. چنین بویی به علت افزایش غلظت مواد کتونی در خون و دفع آنها از ریه بوجود می‌آید. در اورمی بویی آمونیاکی ، ادرار گونه یا ماهی مانند حس می‌شود که احتمالا به علت تجمع دی متیل آمین و تری متیل آمین در بدن است. کتواسیدوز دیابتی ، نارساییمزمن کلیه (اورمی) ، نارسایی کبد و آمینو اسیدوری از بیماریهای سیستمیک تولیدکننده هالیتوز هستند.

بوی بیماران مبتلا به نارسایی کبدی یا بطور مختلفی مانند ماهی ، مانند موش ، مانند متالیک یا شبیه خون در حال تخریب توصیف شده است. احتمالا تجمع متیل مرکاپتان ، اسیدهای الفاتیک C2 و C5 ، اتادی ال و دی متیل سولفید در ایجاد آن نقش دارد. چندین بیماری متابولیک ارثی که دارای آنومالیهایی آنزیمی یا نقص در سیستم انتقال می‌باشند، می‌توانند باعث هالیتوز شوند. تری متیل آمینواسیدوری از این قبیل است. در برخی از این بیماریها ، افراد هتروزیگوت تنها شکایتشان بوی بد دهان است.
بیماریهای روانی منشا بوی بد دهان

هنگامی که بیماری از بوی بد دهان شکایت دارد و در معاینه بویی حس نشود، نباید فورا آن را به حساب مسایل روانی گذاشت، زیرا هالیتوز ممکن است منقطع باشد. به هر حال اگر معاینه مکرر بوی بدی نشان ندهد و علت ارگانیکی یافت نشود، باید به بیماریهای روانی اندیشید. بوهایی که علتی ارگانیک دارند، معمولا با گذشت زمان توسط بیمار کمتر حس می‌شوند ولی در اینها بیمار پیوسته از بوی بد شاکی است. این بیماریها را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد : در گروه اول توهم بویایی از نظر بیمار منشا خارجی دارد . یک علت مهم آن اسکیزوفرنی است . در گروه دوم توهم بویایی منشا داخلی دارد و می‌تواند به علت DH یا MH باشد.

چنین بیمارانی معمولا از اینکه اطرافیان بوی ناخوشایند فرضی را بسادگی تشخیص می‌دهند، رنج می‌برند. ممکن است حرکات ساده دیگران را به نادرست واکنشی نسبت به بوی بد فرضی تلقی کنند. توهم بوی بد می‌تواند به رفتاریهای وسواسی مثل شستن مکرر دهان یا کناره گیری اجتماعی بینجامد. در DH بیمار نمی‌تواند بپذیرد که علت ارگانیکی وجود ندارد و مکررا از پزشکی به پزشک دیگر مراجعه می‌کند، ولی در MH بیمار می‌پذیرد که ممکن است مشکل وی حقیقتی نداشته باشد و حتی ممکن است موقتا قانع شود که مشکلی وجود ندارد.

صرع لوب گیجگاهی
توهم بویایی به ندرت علامتی از صرع لوب گیجگاهی است. توهم کوتاه مدت بوده، کمتر با هالیتوز واقعی اشتباه می‌شود.
بوی بد دهان می تواند بیش از خوردن غذای حاوی سیر و پیاز و یا مسواک نزدن آزاردهنده باشد. بازدم بدبو می تواند نتیجه بیماری لثه ها، خشکی دهان و یا یک بیماری داخلی باشد. متاسفانه حتی سالم ترین افراد نیز از بوی بد دهان در صبحگاه در امان نیستند.

والتر برتز دانشیار کالج دندانپزشکی دانشگاه نیویورک می گوید:«هیچ کس صبحگاه با بوی گل در دهان از خواب برنمی خیزد.» حفره های موجود در دهان و زبان های دارای شیارهای عمیق، اولین مخزن باکتری هایی هستند که عموما پلاک نامیده می شوند. باکتری ها ترکیبات فرار گوگرد ایجاد می کنند که بوی بد دهان را سبب می شوند. دهان بدبو می تواند علامت هشداردهنده بیماری لثه باشد که توسط پلاک ایجاد می گردد. مسواک زدن دندان ها و حتی زبان می تواند به پاک کردن باکتری های بد کمک کند. دندانپزشکان اغلب به بیماران

توصیه اکید می کنند که لکه های بین دندان ها را با نخ دندان بردارند. اما بر طبق گفته برتز تاکنون هیچ پژوهشی انجام نشده است که تاثیر استفاده روزانه از نخ دندان را ارزیابی کند.
در مطالعه ای که اخیرا بر روی دوقلوهای بین سنین ۱۲ تا ۲۱ساله انجام شده است، برتز یک گروه از دوقلوها را واداشت دندان ها و زبانشان را به طور مرتب مسواک بزنند. از گروه دیگر خواسته شد علاوه بر مسواک زدن دندان ها و زبان روزانه از نخ دندان نیز استفاده کنند. پس از گذشت تنها دو هفته کسانی که از نخ دندان استفاده می کردند، در مقایسه با خواهران و برادران دوقلوی خود که از نخ دندان استفاده نمی کردند، نفس خوشبوتری داشته و کمتر به خونریزی لثه دچار می شدند. این یافته ها در نسخه آن لاین مجله پریودونتولوژی در اول

اگوست انتشار یافته است. گاه حتی به کار بردن نخ دندان هم نمی تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند. فقط مصرف اندکی از برخی غذاها می تواند بوی بد را به دهان بازگرداند. بوی غذاهای حاوی سیر و پیاز سرو شده در یک مهمانی ایتالیایی می تواند تا مدت ها پس از صرف غذا باقی بماند. غذا وارد جریان خون شده و به شش ها می رود و موجب بد بو شدن بازدم می شود. دهان شویه و آدامس تنها به طور موقت بوی بد را می پوشانند و این بو تا زمانی که غذا از بدن دفع نشده است ادامه می یابد.

دهان بدبو اغلب نماینده یک بدن ناسالم است. برای مثال دانشمندان به طور مستقیم بیماری لثه و بیماری قلبی را با هم مرتبط می دانند. پژوهش ها نشان می دهد که سایر بیماری ها و مشکلات بهداشتی بوی بد دهان را به عنوان یک عارضه ایجاد می کنند. لوئیس مالکماچر که یک دندانپزشک است و در کلیولند اوهایو در مطب خصوصی اش کار می کند، می گوید:«بوی بد هیچ جای شوخی ندارد و می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند یک عفونت باشد.» دهان خشک بیماری ای است که در آن بزاق تولید نمی شود، دهان را از باکتری های مولد بوی بد خارج آن در امان نگاه می دارد. شب هنگام همگی ما اساسا به خشکی دهان مبتلا می شویم. هیچ کس در زمان خواب بزاق تولید نمی کند و به همین دلیل ما صبحگاه با بوی بد دهان از خواب بر می خیزیم. بیماران مبتلا به سرطان که پرتودرمانی می شوند، اغلب بوی بد دهان را تجربه می کنند.

به گفته برتز یک بیمار مسن مبتلا به بوی بد و خشکی مداوم دهان ممکن است حتی به بیماری های بدتری مبتلا شود. خشکی دهان بلع دشوار را به همراه دارد. به همین دلیل ممکن است غذا به آسانی به لوله تنفسی و شش های بیمار وارد گردد و این امر می تواند ابتلا به ذات الریه را سبب شود. نارسایی کلیه، دیابت، تغییرات هورمونی، و مشکلات ریوی نیز می توانند بوی بد دهان را سبب شوند. تنباکو عامل بدبو شدن تنفس سیگاری ها است. اختلالات گوارشی از قبیل اشکال در سوخت و ساز اسیدهای چرب و اجابت مزاج به دفعات کم می تواند مولد بوی بد دهان باشد. این امر همچنین از عوارض رژیم گرفتن و تغذیه نامرتب است.

پژوهشی که اخیرا در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه سوتا صورت گرفته است، نشان داده است که افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات مصرف می کنند از بوی بد دهان در رنج هستند. برتز توصیه می کند برای دانستن اینکه آیا باید درباره بوی بد دهان خود نگران باشید یا نه، با یک دندانپزشک یا پره اودونتولوژیست مشورت کنید. دندان های خود را مرتبا با یک مسواک الکتریکی مسواک بزنید. مسواک الکتریکی دندان ها را بهتر از مسواک های دستی معمولی تمیز می کند. دندان های خود را مرتبا نخ دندان کرده و دهان خود را هر روز با یک دهان شویه بشویید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود .
بهداشت دهان ودندان:

داشتن دندانها ولثه های سالم ودهان خوشبو نتیجه رعایت کامل بهداشت دهان ودندان است که این امر به مفهوم دارا بودن موارد زیر می باشد :
– دندانهای شما تمیز وعاری از بقایای غذا باشند.
– لثه ها صورتی باشند وهنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن، دچار خونریزی و درد نشوند .
– بوی بد دهان به صورت یک مشکل دائمی نباشد .
چگونه بهداشت دهان ودندان را رعایت کنیم؟

یکی از مهمترین عوامل جهت داشتن دندانها و لثه های سالم و زیبا ، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان است. رعایت نکات زیر جهت حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است :
روزانه حداقل دو بار مسواک زدن صحیح ونخ کشیدن
– داشتن رژیم غذائی متعادل ومناسب ومصرف تنقلات هرچه کمتر بین وعده های غذایی
– استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید

– شتشو با دهان شویه های حاوی فلوراید، در صورت تجویز دندانپزشک
– استفاده از آب فلوراید دار برای کودکان ( در صورتیکه آب فلوراید دار در دسترس نباشد ، می توان از مکملهای حاوی فلوراید استفاده نمود .)
فلوراید چیست ؟

فلوراید یک ماده‌ معد نی طبیعی است که در پوسته زمین وجود داردو در طبیعت به وفور یافت می شود . اغلب جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان،فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه می کنند . مطالعات اخیر نشان داده است احتمال بر ضد پوسیدگی دندانها در افرادیکه در سنین رشد آب حاوی فلوراید می آشامند ، یک سوم افرادی است که آب بدون فلوراید آشامند.
آیا می دانید که فلوراید تنها برای کودکان نیست ؟

هر کس باید هر روزفلوراید مصرف کند. فلوراید نه تنهابرای کودکان بلکه برای تمام سنین سودمند است .
برخی از مردم فکر می کنند که بروز پوسیدگی دندان با افزایش سن امری طبیعی است ، لی آیا می دانید که این فکردرستی نیست؟
فلوراید به دو طریق از پوسیدگی دندانها جلوگیری می کند
– فلوراید در استخوانها ودندانهای درحال رشد کودکان تجمع می کند وبه سفت شدن مینای دندانها قبل از پیدایش آنها کمک می نماید .
– فلوراید در سفت شدن مینای دندان بزرگسالان مؤثر است.
روش صحیح مسواک زدن :

– برس مسواک را با زاویه ۴۵ نسبت به خط لثه قرار دهید و سطوح بیرونی دندانها را با حرکات لرزشی مسواک کنید.
– به آرامی سطوح زبان را مسواک بکشید تا عاری از باکتری شود ودهان خوشبو گردد.
چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنید ؟
مطابق توصیه سازمانها ی بهداشت دهان و دندان، سالیانه دو بار مراجعه به دندانپزشک می تواند از بسیاری از بیماریهای دهان و دندان جلوگیری نماید .
تغذ یه مناسب چیست ؟

تغذیه مناسب به مفهوم داشتن رژیم غذائی متعادلی است که بدن شما برای سلامتی به آن نیاز دارد. روزانه با صرف غذا ،بافتهای مختلف بدن ساخته وترمیم می شوند اگر موادغذایی کمتر از مقدار مورد نیاز به بدن برسد ، در این صورت بدن مقاومت کمتری در برابر عفونتهای دهان خواهد داشت .
کمبود کلسیم ، فسفر وفلوئور در رژیم غذایی کودکان می تواند موجب نامرتب شدن و سستی دندانها شود .
یک رژیم غذایی متعادل شامل موارد زیر است :
– مقداری کربوهیدرات
– اسیدهای چرب لازم ( موجود در چربیها )
– آمینو اسیدهای ضروری ( موجود در پروتئینها)
– پانزده نوع ویتامین
– در حدود ۲۵ ماده معدنی
– آب

دندانپزشکی پیشگیری چیست؟
دندانپزشکی پیشگیری برای کودکان شامل موارد ذیل است: مسواک زدن – تکامل دندانی – استفاده از نخ دندان – فلوراید – عادات دهانی- ارتودنسی – توجه والدین – رژیم غذایی – سیلانت‌ها و مراقبت‌های هنگام ورزش دندانپزشک کودک شما، در تمام این زمینه‌ها به شما کمک کرده و آموزشهای لازم را ارائه می‌دهد.
چرا دندانپزشکی پیشگیری حائز اهمیت می‌باشد؟
دندانپزشکی پیشگیری به کودک شما لبخندی زیبا می‌بخشد. کودکانی که دهانی سالم دارند، غذایشان را به راحتی جویده و مواد غذایی بیشتری را جذب می‌کنند. آنها صحبت کردن را به راحتی و به وضوح یاد می‌گیرند. آنها شانس بهتری برای سلامتی عمومی دارند، زیرا که بیماریهای دهان می‌توانند برای اعضای دیگر بدن خطر آفرین باشند. یک دهان سالم بسیار مورد توجه بوده و به کودکان اطمینان و اعتماد به نفس می‌دهد. نهایتاً دندانپزشکی پیشگیری به معنای محدود شدن بیماری، کاهش هزینه‌ها و مدت درمان می‌باشد.
دندانپزشکی پیشگیری از چه زمانی باید آغاز شود؟
با رویش اولین دندانها در دهان، دندانپزشکی پیشگیری باید شروع شده و اولین ویزیت دندانپزشک اطفال صورت گیرد. شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از سلامتی دندانهای بچه‌تان محافظت کنید. معاینات زود هنگام دندانپزشکی، شانس پیشگیری از بیماریهای دندان را بیشتر نموده و به کودک شما کمک می‌کند که به نسلی تعلق یابد که فاقد پوسیدگی دندانی باشند.

والدین چه نقشی در پیشگیری دارند؟
بعد از ارزیابی، بهداشت دهان ودندان فرزند شما، دندانپزشک اطفال طرحی را برای مراقبت‌های در منزل با توجه به شرایط او، به شما ارائه می‌دهد. این برنامه شامل آموزش مسواک و نخ دندان، تغذیه و در صورت نیاز تجویز فلوراید خواهد بود.

با این کمک‌ها شما می توانید عمری توأم با عاداتی مفید و سلامتی بخش به کودکتان اعطاء نمائید.
دندانپزشک اطفال چگونه می تواند از مشکلات دندانپزشکی پیشگیری نماید؟

تمیز کردن دندانها و فلوراید تراپی از اهم برنامه‌های دندانپزشکی پیشگیری می‌باشند، ولی آنچه که بیشتر می‌توان انجام داد برای مثال عبارتند از: دندانپزشک اطفال شما می‌تواند از سیلانت بمنظور جلوگیری از پوسیدگی استفاده کند. برای تهیه و انتخاب یک محافظ دهانی برای مواقع فعالیت‌های ورزشی مخاطره‌آمیز به شما کمک کند تا از صدماتی که هنگام فعالیت‌های بدنی ورزش ممکن است به صورت و دندانهای کودک شما وارد شود، جلوگیری کند. وی همچنین می‌تواند موارد نیاز به ارتودنسی را تشخیص داده و یا پیش‌بینی نماید و یا در این زمینه نیز اقدام نماید. دندانپزشک کودکان با پیگیری و ترویج مراقبت‌های پیشگیری می‌تواند برای کودک شما لبخندی با نشاط را به ارمغان آورده و بیمه کند.
چند وقت یکبار کودک باید توسط دندانپزشک معاینه شود؟

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا معاینات دندانپزشکی را دست کم دوبار در سال برای بیشتر بچه‌ها توصیه نموده است. البته تعدادی از کودکان که از ریسک پوسیدگی بیشتری برخوردار بوده و یا الگوی رشدی غیر طبیعی داشته و یا دارای بهداشت دهان ضعیفی می‌باشند به معاینات بیشتری نیاز دارند.
اگر بچه‌ای فاقد پوسیدگی دندان باشد چه نیازی به ویزیت دندانپزشکی به میزان ۲ بار در سال دارد؟

معاینات منظم دندانپزشکی به کودک شما کمک می‌کند که همیشه دندانهای سالم داشته باشد دندانپزشک دندانها را تمیز نموده و خرده‌های مواد غذایی بر آنها را برداشته و همچنین تحریکات لثه و عامل ایجاد کننده پوسیدگی را بر طرف می‌سازد. فلوراید تراپی، فلوراید مینا را زیاد کرده و آن را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد. آموزش بهداشت دهان به کودک، مسواک زدن و نخ کشیدن بهداشت بهداشت دندان‌ها را بهبود بخشیده و به او کمک می‌کند تا دندانها را تمیزتر کرده و سلامت لثه نیز بیشتر شود. توجه داشته باشید تنها علت مراجعه به مطب دندانپزشکی پوسیدگی دندان نمی باشد. دندانپزشک سلامت دهان فرزند شما را ارزیابی می‌کند. بعنوان مثال کودک شما بمنظور دستیابی به سلامتی دندانها در حد ایده‌آل، ممکن است به فلوراید اضافی، تغییر در رژیم غذایی یا مسدود کردن شیارهای دندانی بنام سیلانت نیاز داشته باشد. دندانپزشک کودکان مشکلات ارتودنسی را تشخیص داده و یا برای اینکه دندان در محل صحیح رویش یابد درمانهایی را پیشنهاد کند.
معاینه دندانپزشکی چگونه است؟

دندانپزشک کودکان با گرفتن تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی سابقه سلامتی وی را بررسی نموده و به آرامی دهان، دندانها و فکین را معاینه می‌کند. اگر لازم باشد دندانها را تمیز کرده و به آنها فلوراید نیز می‌زند. دندانپزشک کودکان فقط در مورد سلامت و بهداشت دندانها صحبت نمی‌کند و با زبان و لغات قابل فهم و نشان دادن عکس و پوستر با وی ارتباط برقرار می‌کند و کودک شما انگیزه می‌یابد برای اینکه دهانی سالم و لبخندی زیبا داشته باشد، همکاری لازمه را داشته باشد.
آیا در هر نوبت ویزیت و ملاقات با دندانپزشک رادیوگرافی گرفته می‌شود؟

خیر، رادیوگرافی زمانی توصیه می‌شود که لازم باشد. بطور مثال، ممکن است برای تشخیص پوسیدگی دندان و یا موارد ناهنجاری دندانی و نیاز به ارتودنسی گرفته شود.
چگونه می‌توان به بچه کمک کرد تا از سلامت دندانهایش لذت ببرد؟
یکسری مراحل مرتبط به هم به کودک شما کمک خواهد کرد تا فردی از جامعه و نسل بدون پوسیدگی دندان باشد:
۱- اجتناب از خوردن تنقلات

۲- مسواک زدن کامل دو بار در روز با خمیر دندان فلورایددار
۳- استفاده از نخ‌های دندانپزشکی یکبار در روز
۴- یلانت تراپی توسط دندانپزشک(مسدود کردن شیارهای سطح دندان)
۵- نجام معاینات دندانپزشکی بطور منظم
۶- طمینان از رسیدن فلوراید کافی به دندانها با خوردن آب فلورایددار، قرص، دهانشویه فلوراید و با تجویز دندانپزشک
چگونه از دندان های کودکان خود مراقبت کنیم؟
تمیز نگه داشتن دندانها
قبل از اینکه کودک دندان در بیاورد بعداز هر وعده غذا، لثه های او را به نرمی با پارچه ای پاکیزه و مرطوب و تمیز نمایید.بعد از بیرون آمدن دندان ها تا سن سه سالگی دندان های کودک باید توسط یکی از والدین بامسواک نرم، آب ونخ دندان تمیز شود. درحدود سن سه سالگی تا هشت سالگی کودکان باید با نظارت بزرگسالان دندانهایشان را طبق قاعده صحیح مسواک و نخ دندان کنند توجه داشته باشید که مقدار استفاده از خمیر دندان به اندازه یک نخود کافی می باشد! (بهتر است برای تشویق کودکان به مسواک زدن از خمیر دندان کودکان که با طعم انواع میوه آغشته است استفاده شود). در حدود سن هشت سالگی اغلب کودکان می توانند بدون کمک بزرگسالان مسواک بزنند و ازنخ دندان استفاده کنند. البته بهتر است باز هم مسواک بزنندو از نخ دندان کشیدن آنها با نظارت و کنترل بزرگترها باشد.
خرید مسواک و خمیردندان باید با حضور و نظر خواهی کودک انجام پذیرد. زیرا احساس شخصیت اجتماعی کودک در این زمینه تقویت شده و سبب می شود در رعایت بهداشت دهان بیشتر دقت نماید.
چند نکته مهم در مسواک زدن
• شاید مسواک زدن به روش دقیق در ابتدا کمی وقت گیر به نظر برسد اما به مرور انجام آن ساده تر خواهد شد.
• گاهی مسواک زدن در ابتدا ممکن است خونریزی لثه شود اما اگر لثه ها سالم و طبیعی باشند به تدریج متوقف خواهد شد. در صورت ادامه خونریزی با دندان پزشک تماس بگیرید.
• فشار بیش از حد به بر مسواک سبب مچاله شدن الیاف می شود و مسواک زدن را بی اثر می سازد. به علاوه موجب سایش مینای دندان ها و تحلیل یا زخم شدن لثه ها خواهد شد.
• مسواک زدن باید دقیق و بدون عجله باشد.
• هدف از مسوک زدن برداشتن و پاک کردن پلاک میکروبی از روی دندان ها و شیار لثه ای است. در حالی که عده ای گمان می کنند هدف از مسواک زدن سفید کردن دندان هاست. باید توجه داشت که رنگ دندان ها در اثر مسواک زدن عوض نخواهد شد.

• دندان های عقب به علت محل قرار گرفتن آنها در فک و دارا بودن شیارهای فراوان، بیشتر مستعد پوسیدگی هستند بنابراین هنگام مسواک زدن به توجه بیشتری نیاز دارند.
• اگر مسواک زدن به روش صحیح انجام نشود، بهترین مسواک ها و خمیردندان ها نیز فایده ای برای دندان ها نخواهند داشت.

• در پایان مسواک زدن دندان ها باید سطح زبان را هم مسواک زد. این کار باعث پاک شدن میکروب ها از سطح زبان و تازگی و خوش بویی تنفس می شود.
• پس از مدتی به علت استفاده مستمر، موهای مسواک خمیده خواهند شد. در چنین حالتی لازم است مسواک جدیدی را جایگزین مسواک فرسوده نمایند. معمولاً عمر مفید یک مسواک که به درستی مورد استفاده قرار گیرد ۳ تا ۴ ماه است. امروزه مسواک هایی تولید شده که مدت زمان استفاده از آنها به وسیله رنگ مخصوصی مشخص شده است.
• مهم ترین عامل در زدودن جرمهای میکروبی، چگونگی مسواک زدن است و خمیر دندان نقش چندانی ندارد. بنابراین حتی بدون وجود خمیردندان نیز مسواک به تنهایی در حفظ سلامت دندان ها و لثه ها موثر و مفید خواهد بود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 77 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد