دانلود مقاله چین

word قابل ویرایش
18 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

چین

۱-۳-۲- گردشگری
صنعت گردشگری از اوایل دهه ۱۹۵۰ در چین شروع شد و در سال ۱۹۵۴ آژانس مسافرتی بین المللی چین تاسیس شد که در سراسر کشور ۱۴ شعبه داشت.در سال ۱۹۶۴ نیز اداره جذب گردشگر رسماً تأسیس شد، لکن جمهوری خلق چین تا دهه بعد از تاسیس آن محدودیت و ممنوعیت برای مسافران غربی قائل بود . از سال ۱۹۷۱ اگر چه ممنوعیت از سفر اتباع غربی به چین برداشته شد ولی ورود جهانگردان از سال ۱۹۷۸ آغاز شد . در این سال ۱۲۰٫۰۰۰ بازدیدکننده خارجی به چین آمدند . در سال ۱۹۸۱ حجم گردشگر به ۱٫۱۱۰٫۰۰۰ نفر رسید که دویست هزار نفر گردشگران خارجی بوده و الباقی بیشتر هنگ کنگی ، سنگاپوری و

ماکائویی بودند و در سال ۱۹۸۶ میلادی متجاوز از ۸۲/۲۲ میلیون نفر از ۱۷۰ منطقه و کشور از چین دیدار کردند و میزان درآمد دولت در این سال بالغ بر ۵۳/۱ میلیارد دلار گردید . در سالهای اخیر در آمد حاصل از گردشگری ۲۵ درصد ارز خارجی حاصله از صادرات بوده است . البته این رقم در هنگ کنگ ۵۰ درصد و در سنگاپور ۶۵ درصد بوده است . تا سال ۱۹۷۸ میلادی مسافرت خصوصی به چین محدود بود و در حال حاضر و علاوه بر بازدیدکنندگان عادی عده ای نیز در قالب هیئتهای دیپلماتیک ، علمی و دوستی به چین سفر می کنند.

دولت نیز از سال ۱۹۷۷ به بعد صنعت گردشگری را تشویق و توسعه داده است و از هنگام اتخاذ سیاست گشودن درها به خارج و اصلاحات در سال ۱۹۷۸ گردشگری وارد مرحله رشد سریع شد . در سال ۱۹۷۸ تعداد گردشگران ۱۱/۷ میلیون نفر بود در حالی که در سال ۹۸ به ۴۸/۶۳ میلیون نفر رسید و در نتیجه درآمد ارزی ناشی از صنعت گردشگری به ۶/۱۲ میلیارد دلار رسید که ۴۸ برابر سال ۱۹۷۸ بود .

گردشگری داخلی نیز در کشور چین رشد قابل توجهی یافته و در سال ۱۹۹۸ میلادی به ۶۹۵ میلیون نفر رسید که ۱/۲۳۹ میلیارد یوآن هزینه شده است که نسبت به سال ۱۹۹۵ به ترتیب ۱۰ و ۷۴ درصد رشد داشته است. مردم چین با بهبود سطح زندگی تمایل زیادی به سفربه خارج دارند، این کشور با برنامه ریزی های انجام داده در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ از نظر صنعت گردشگری مقام اول جهان را کسب نماید.

جدول – تعداد گردشگران ورودی به کشور چین و درآمدهای حاصله طی سالهای ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۸ میلادی
سال تعداد گردشگر ( به ده هزار نفر ) درآمد ( به صد میلیون دلار )

۱۹۷۸ ۹/۱۸۰ ۶/۲
۱۹۸۵ ۳/۱۷۸۳ ۵/۱۲
۱۹۹۰ ۲/۲۷۴۶ ۲/۲۲
۱۹۹۵ ۷/۴۶۳۸ ۳/۸۷
۱۹۹۸ ۸/۶۳۴۷ ۱۲۶

تعداد ۸۸۸۰ هتل یک تا شش ستاره در سراسر چین با ۸۹۷۰۰۰ اتاق و یک میلیون و ۷۳۰ هزار تخت نقش مهمی در سیاست گردشگری چین باز ی می کنند ، در آمد آنها در سال گذشته با وجود مشکل بیماری سارس بالغ بر ۵/۹۱ میلیارد یوآن بوده است . ۵۷% هتل ها دولتی و ۸ % مالکیت کاملا خارجی و بقیه با مالکیت مشترک اند . ( ۴۹ % سهم خارجی و ۵۱ % سهم داخلی )

بدیهی است در صورتی که سرمایه گذار خارجی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه در گردش داشته باشد می توان صد درصد سهام را مالک شود . در سیاست گردشگری این کشور اولویت بندی سه گانه زیر در مورد گردشگر اعمال می گردد .

اولویت نخست گردشگر خارجی : د رآمد این بخش در سال ۲۰۰۲ بالغ بر نوزده میلیارد دلار آمریکا بوده است .
اولویت دوم گردشگر داخلی : درآمد این بخش در سال ۲۰۰۲ بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار آمریکا با تعداد ۸۰۰ میلیون گردشگر چینی است .
اولویت سوم گردشگران چینی عازم خارج : دفاتر خدمات مسافرتی این بخش در دست معدود آژانس هایی است که با مجوز دولت و بیشتر در سطح ۲۷ کشور مقصد گردشگر اعزام می نمایند .

شایان ذکر است که در روستاهای با قابلیت گردشگری می توان هتل های ۵ ستاره را با ارائه خدمات استاندارد مشاهده نمود . مردم چین حق دارند آزادانه با خارجی ها صحبت کنند و از امسال (سال ۸۴) امکان اسکان خارجی نزد خانواده چینی هم میسر است .

افزون بر جاذبه های طبیعی ، انسان ساخت ( ابنیه تاریخی و هنرهای دستی) و جاذبه های فرهنگی – اجتماعی ، رستوران های مختلف اقلیت های ملی با ارائه غذاهای متنوع ( رنگارنگ ، گیاهی و دریایی ) ، لباس ها و سنت دیرینه خود را به گونه شایسته ارائه می کنند و چون چینی ها به علت کوچکی خانه هایشان اغلب برونگرا و جمع گرا هستند ، غذا را هم بیشتر در خارج از خانه صرف می کنند و این امر سبب اقبال انواع رستوران ها و انواع خوراکیهای دور از ذهن برای غیر چینی شده است. با وجود رشد قارچ گونه رستورانها، خوراکی های محلی اهمیت ویژه خود را حفظ نموده اند و برای گردشگر خارجی یک جاذبه به شمار می رود . غذاهایی که به ذائقه ایرانی خیلی خوش نمی آید زیرا بدون نمک ، بدون نان ، بدون شیرینی و سوپ گونه اند .

از سال ۱۹۸۵ تاکنون که سال پیوستن چین به یونسکو است تعداد ۳۰ اثر تاریخی چینی به ثبت جهانی رسیده و این بر خلاف پنداشت غلط در کشور ماست که اعلام می دارد یونسکو فقط سالی یک اثر را می تواند ثبت جهانی کند .

با عنایت به اینکه امنیت بعد پنهان گردشگری و از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد باید اذعان نمود که میزان جرم و جنایت در چین در سطح بسیار پایین ، امنیت و احساس امنیت در سطح فوق العاده بالا می باشد . برخلاف ایران نرخ ورودی به ابنیه تاریخی برای گردشگر خارجی معادل همان نرخی است که گردشگر چینی می پردازد ، واقعیتی که برای هتل ها نیز صادق است و سیاست دو نرخی در این کشوراساساً مردود است .
۲-۳-۲ موزه ها

از آنجایی که چین کشوری با سابقه تاریخی است لذا دارای آثار فرهنگی باقیمانده از سلسله های مختلف می باشد . اولین موزه در این کشور توسط خارجیان در اواسط قرن نوزدهم تأسیس شد . اولین موزه توسط خود چین بوسیله « جانگ جیان » در سال ۱۹۰۵ تأسیس شد ، در سال ۱۹۱۲ میلادی تمهیداتی جهت تأسیس موزه تاریخ به عمل آمده است. و در سال ۱۹۴۹ میلادی ۲۱ موزه در سراسر چین وجود داشته است .

در اکتبر ۱۹۴۹ اداره دولتی حفظ آثار فرهنگی توسط وزارت فرهنگ تأسیس شد که مسئول حفظ موزه ها بود و یکسری قوانین و اصول را در این رابطه تدوین کرد . تا سال ۱۹۷۷ در سراسر کشور ۱۲۱۰ موزه تأسیس شده بود که تحت نظارت اداره مذکور به کار مشغول بود ند . اگر موزه هایی که تحت نظارت ادارات دیگر نیز هستند را در نظر بگیریم تعداد موزه ها به ۱۸۰۰ خواهد رسید . موزه هایی در رابطه با تاریخ ، هنر ، موادمعدنی ، لباس های محلی ، علوم و تکنولوژی و ….
۳-۳-۲ – منابع گردشگری

چین سرزمینی پهناور و غنی در جذب گردشگری و دارای اماکن تاریخی ، چشم اندازهای شگفت انگیز و آداب و رسوم متعدد و جذابی است .
هم اکنون ، دو محور اصلی گردشگری در کشور چین وجود دارد :
یکی از آنها محور گردشگری سنتی است که به صورت S نشان داده می شود و شامل شهرهای مشهور سیاسی و فرهنگی مانند پکن ، شانگهای ، سوشو و هانگشو است و دیگری خط گردشگری هلالی شکل که نواحی ساحلی و مناطق بازی مانند لیائودونگ و دلتاهای رودخانه پرل و یانگ تسه را در بر می گیرد . به دنبال خط گردشگری S شکل ، گردشگران ممکن است از دیوار بلند بادالینگ بالا روند و از سربازها و اسب های سفالی کشف شده از مقبره اولین امپراطور ، جنگل (Stele ) ، بتکده غاز وحشی بزرگ درشیان (Xian ) دیدن کنند.

از سد معلق و جاده ناجینگ منطقه جدید پادونگ در شانگهای دچار شگفتی شده و از باغ های سوشو و چشم اندازهای دریاچه «وست درهانگ شو» لذت ببرند . به دنبال محور گردشگری هلالی شکل، گردشگران به تغییرات بسیاری در شهرهای ساحلی باز که پس ا ز آشنایی با جهان خارج در آنها ایجاد شده است ، پی خواهند برد و نواحی ساحلی زیبای شمال و جنوب چین را تحسین خواهند کرد . علاوه بر آن ، تمامی شهرهای ساحلی دهکده های ییلاقی مناسب و امکانات تفریحی متعددی برای تعطیلات مسافران فراهم کرده اند . در نود و نهمین سال گردشگری اکولوژی بین المللی ، چین یک محور گردشگری اکولوژیکال را حمایت می کند . هدف این برنامه جدید بهبود درک و دانش مردم از حفاظت محیط زیست از طریق گردشگری اکولوژی است .

این تور از ( Inner Mongolia prarrie ) شروع و تا کوه ( Viashanzi ‘s hengshan ) که یکی از ۵ کوه مشهور چین است ، ادامه می یابد .
( zhangjiajie) و ( jiuzhaigou ) به عنوان کلیدی ترین نواحی گردشگری برای سال گردشگری اکولوژیک طراحی شده اند . محور گردشگری اکولوژیکال شامل مناطق خاص ، مکان های تاریخی ، چمنزارهای شمال چین ، قله های عجیب ، صخره هایی با اشکال عجیب و غریب ، رودخانه های زیبا و مناظر روستایی در جنوب چین ، کوه های مشهور و رود خانه های بزرگ داخلی و ساحل ( Beihan ) در ( Guangxi ) است که برای گردشگران فرصت تجربه تمدن کهن و چشم اندازهای زیبای چین را فراهم می کند .

موزیک ، رقص ، اپرای چین و فرهنگ و آداب و رسوم مینیاتورهای قومی آن از گنجینه های گران بهای گردشگری هستند .
با سفر به چین ، گردشگران هنر محلی را که شامل اجرای اپرای جذاب و خاص پکینگ ( Pecking ) و گفت و گوهای کمدی است ، تحسین می کنند و همچنین درباره آداب و رسوم قومی مانند جشنواره آواز (zhuang) و نمایشگاه ( Mongolian nadam ) آگاهی می یابند .
در کنار آن ، چشیدن غذاهای محلی چین از بخش های با اهمیت گردشگری این کشور به شمار می رود . مرغابی سرخ شده بوجینگ از رستوران کونجید و خورش گوسفند بخار شده مغولی ، خوراک خوک سرخ شده ، ماهی سرکه ای رودخانه غرب هانشو و لوبیای تند سیچوان؛ اینها تنها قسمتی از خوراکی های لذیذ این کشور محسوب می شوند .

 

۴-۳-۲- سازمان مسافرتی و سرویس گردشگری
اداره گردشگری دولتی که تحت کنسول کشور چین فعالیت می کند ، سازمان اداری تجارت گردشگری چین به شمار می آید که با اتخاذ تدابیر لازم ، تنظیم طرح های توسعه ، سازماندهی تبلیغات خارجی ، انتشار اطلاعات گردشگری و در پایان به ارزیابی اجرای خط مشی ها و برنامه های توسعه گردشگری می پردازد . اداره گردشگری چین در تمامی استان ها ، ا ز جمله در مناطق دارای حکومت داخلی مستقل و شهرداری ها شعبه هایی دارد ، همچنین اداره هایی در توکیو ، نیویورک ، پاریس ، لندن ، فرانکفورت و هنگ کنگ ( منطقه اداری خاص ) دارد .

سرویس مسافرتی چین در پکن پایه گذاری شده و وظیفه آن بیشتر پذیرایی از جوانان خارجی ، جوانان چینی در کشورهای دیگر از جمله هنگ کنگ ، ماکائو و تایلند است .
در کنار آن شرکت های مسافرتی ورزش های بین المللی ، سرویس مسافرتی فرهنگ چین ، شرکت مسافرت بین المللی و سرویس مسافرتی زنان چین نیز به گردشگران خارجی خدمات ارائه می دهند . پس از باز شدن درهای چین به سوی دنیای خارج ، آنها تعداد زیادی هتل و رستوران مدرن و وسیع برای رفع احتیاجات گردشگران ایجاد کرده اند.

برجسته ترین هتل های ۵ ستاره آن عبارتند از :
( palacehotel- grand china – shangrila hotel ) علاوه براین ، هم اکنون در شهرهای بزرگ و متوسط چین و مناطق پرتردد آن هتل هایی برای پذیرایی ا ز گردشگران وجود دارد .

۶-۳- ۲ – جاذبه های گردشگری :
۱-۶-۳-۲ شهر ممنوعه
شهر ممنوعه یکی از بزرگترین عمارتهای معماری جهان محسوب می شود و در آن شش قصر بزرگ، چند سالن مراسم و تعداد بسیاری مجسمه وجود دارد . برای بازدید از این مجموعه حداقل نصف روز لازم است و هر روز بین ساعت ۳۰: ۸ تا ۳۰: ۱۶ می توانید برای بازدید مراجعه کنید . موزه گنجینه سلطنتی هم در یکی از عمارت ها وقع است که ساعت ۱۵ تعطیل می شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 18 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد