مقاله بررسی جایگاه علمی، فرهنگی و اجتماعی آیت الله جواد عارفی

word قابل ویرایش
8 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
آیت الله جواد عارفی از جمله فقها و علمای به نام خراسان و به طور خاص خراسان جنوبی بوده است که در تحول علم و فرهنگ دیار خراسان و خطه ی خراسان جنوبی سهم بسزایی داشته ؛ به طوری که تمامی علما و طلاب این خطه بعد از ایشان به نوعی به او وامدار هستند لذا؛ با عنایت به جایگاه والای آیت الله جواد عارفی در احیا و اعتلای فرهنگ خراسان ، شناخت مقام علمی، اجتماعی این عالم بزرگ امری مهم و حیاتی به نظر می رسد. قابل ذکر است که آیت الله جواد عارفی در روستایی «خرمی» از توابع شهرستان نهبندان ـ یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی ـ متولد شد و بعد از گذراندن دوران ابتدایی تحصیل خویش در بیرجند برای ادامه تحصیل راهی مشهد مقدس و سپس قم شد. وی در قم موفق به اخذ درجه اجتهاد شد و بعد از دستیابی به این مهم به بیرجند مراجعت نمود و به ارائه ی خدمت به هم دیاری های خویش مشغول شد؛ که تا حد امکان در این جستار به تحلیل و بررسی آن می پردازیم .
واژگان کلیدی: آیت الله جواد عارفی، خراسان ، بیرجند، عرفان ، اخلاق ، تواضع .
مقدمه
آیت الله جواد عارفی در روستای«خرمی» از توابع شهرستان نهبندان ـ جنوبی ترین شهر استان خراسان جنوبی ـ متولد شد و علوم ابتدایی را نزد پدر و مادر خویش که هر دو عالمان به علوم دینی بودند فرا گرفت . ایشان بعد از فراگیری علوم ابتدایی وارد حوزه علمیه ی بیرجند شده و در یازده سالگی موفق به پوشیدن لباس مقدس روحانیت می شوند.
آیت الله جواد عارفی برای ادامه و تکمیل تحصیل راهی مشهد مقدس می شود و در آنجا از محضر اساتید مکتب خراسان بهره می جوید. وی سپس به شهر قم میرود و در محضر علما و فقهای قم موفق به اخذ درجه اجتهاد می شود. ایشان پس از درک درجه اجتهاد به دیار خود ـ یعنی بیرجند ـ مراجعت نموده و به خدمت به هم دیاری های خویش مشغول می شوند. آیت الله عارفی در اعتلای فرهنگ و معرفت مردم خراسان و شهرستان بیرجند ـ مرکز استان خراسان جنوبی ـ خدمات ارزنده ای ارائه نموده که در ادامه به بیان و تبیین آن میپردازیم
دوران ابتدایی حیات علمی و اجتماعی آیت الله جواد عارفی
آیت الله جواد عارفی از علما، عرفا و صاحب نظران به نام خراسان و به طور خاص استان خراسان جنوبی است . ایشان در سحرگاه اول ذی الحجه سال ١٣٠٩ هجری قمری مصادف با ١٢٧٢ هجری شمسی در روستای باصفای «خرمی» از توابع شهرستان نهبندان – که یکی است پهناورترین شهرستان های استان خراسان جنوبی و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان می باشد- دیده به جهان گشود.(کاظمی،٧١:١٣٧۵) مادر ایشان فردی عالمه به نام «هاجر» بود؛ که با قرآن الفتی دیرینه داشت ، و پدرش آیت الله حاج محمد اسماعیل عارفی بود که خود عارفی واصل و عالمی کامل ، دانشمند و متبحر در علوم مختلف بود. وی حدود سی سال در شهرهایی چون نجف اشرف و کربلای معلی از محضر اساتیدی چون ؛ مرحوم سید مرتضی کشمیری ـ عارف بزرگ شیعی ـ بهره ها برد و با کوله باری از معرفت و فضیلت به زادگاهش بیرجند ـ مرکز استان خراسان جنوبی ـ برگشته و تا پایان عمر با برکت خویش به خدمت به مردم شهر و دیار خود مشغول بود. آیت الله محمد ابراهیم عارفی پدر آیت الله جواد عارفی از جمله افراد با کرامت و فاضلی بود که هیچگاه روزه های مستحبی ایشان به ویژه در ماه های رجب و شعبان فوت نشد. شیخ جواد عارفی تحت ولایت و سرپرستی چنین پدر و مادری پرورش یافت و دوره اولیه تدین و تقید را نزد ایشان فرا گرفت .(بهنیا،۶٢۴:٣٨١)
شیخ جواد عارفی در یازده سالگی برای ادامه تحصیل وارد مدرسه معصومیه بیرجند ـ مرکز استان خراسان جنوبی ـ شد و در همان یازده سالگی ملبس به لباس مقدس روحانیت گردید. وی پس از ورود به مدرسه مقدمات علم را نزد برادر بزرگوارش حاج شیخ محمد حسین عارفی که از علما و فضلای با تقوای آن زمان بود فراگرفت .(نظامدوست تامند،٣٩:١٣٩٣)
ادامه ی تحصیل تا اخذ درجه ی اجتهاد
آیت الله جواد عارفی بعد از گذراندن دوران ابتدایی تحصیل خویش برای تکمیل و ادامه ی تحصیل راهی مشهد مقدس شد و در مدرسه میرزا جعفر به تحصیل علم و دانش پرداخت . آیت الله عارفی پس از چندی کسب علم از محضر اساتید در شهر مشهد مقدس به بیرجند مراجعت نمود و از محضر اساتیدی چون آیت الله محمد باقر آیتی و آیت الله شیخ هادی هادوی بهره برد؛ وی «لمعتین » را نزد آیت الله محمد باقر آیتی و «مکاسب » و « کفایه » را نزد آیت الله شیخ هادی هادوی ـ از شاگردان میرزای شیرازی ـ تلمذ نمود.
شیخ جواد عارفی بعد از دو سال اقامت در بیرجند و تحصیل علم و دانش دوباره جهت تکمیل و تحصیل علم عازم شهر مشهد مقدس شد و در آنجا از محضر اساتیدی چون ؛ حاج محمد آقازاده ـ فرزند مرحوم آخوند خراسانی ـ ، فاضل بسطامی و حاج اسماعیل ایمانی کسب فیض و معرفت نمود. آیت الله عارفی برای ارتقا و تکامل بیشتر در عرصه ی علم و دانش در سال ١٣٣۶ هجری شمسی به قم مشرف شدند و در مدرسه ی فیضیه قم سکونت گزیدند و در آنجا از محضر اساتیدی چون ؛ حضرات عظام حاج شیخ محمد علی صفایی، حاج ابوالقاسم قمی، حاج شیخ مهدی پایین شهری و آیت الله عبدالکریم حائری بهره جست .(نظامدوست تامند،٣٩:١٣٩٣)
وی دوران تابستان را که هوا گرم می شد و حاج عبدالکریم کلاس درس و حوزه را ترک می کردند و به روستایی در حومه قم به نام «وشنوه » می رفتند، راهی اصفهان میشد و در کلاس درس آیت الله سید علی نجف آبادی و آیت الله شیخ حسین مسجد شاهی ـ که از علما و فضلای آن وقت اصفهان بودند ـ حاضر می شد و از محضر ایشان کسب فیض می نمود.
وقتی آیت الله حایری از مزرعه شان در «وشنوه » به قم بر میگشتند، شیخ جواد عارفی به قم مراجعت می کردند و در کلاس درس استاد حائری حاضر شده و از وجود ایشان بهره می برد.(مجله ی نگاه نوحوزه : مرداد و شهریور١٣٧٨)
بالاخره آیت الله جواد عارفی از محضر اساتیدی چون ؛ آیت الله عبدالکریم حائری یزدی و آیت الله ابوالحسن اصفهانی موفق به کسب درجه اجتهاد شد. گویا در یکی از سفرها که آیت الله ابوالحسن اصفهانی از نجف اشرف به قم آمده بودند، شیخ جواد عارفی به دیدار ایشان مشرف می شوند و در آنجا آثار قلمی و حواشیای را که بر برخی از کتب فقهی نگاشته بودند خدمت استاد ارائه می کنند، و ایشان که به کمتر کسی اجازه اجتهاد میدادند، بعد از مطالعه نوشته های شیخ جواد عارفی، اجازه نامه ی اجتهادش را از نجف اشرف به قم فرستادند.(نظامدوست تامند،٢٣:١٣٩٣)

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 8 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد