مقاله در مورد رنگ های مورد علاقه ایرانیان از اغاز تا دوره اسلامی

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

رنگ های مورد علاقه ایرانیان از اغاز تا دوره اسلامی

مطلب حاضر برگرفته از بخشی از مقاله «بررسی و بازسازی رنگهای پوشاک دوره ساسانی در حجاریهای طاق بستان» به نوشته محمدرضا ریاضی است که در یادنامه گردهمایی باستانشناسی ـ شوش جلد،۱ سازمان میراث فرهنگی کشور در سال۱۳۷۶ به چاپ رسیده است.
برای شناسایی منسوجات ساسانی و نقوشی که آنها را زینت می داد، مطالعه تحلیل لباسهای اشخاص در نقوش صخره ای ونقاشیهای دیواری، اساسی و ضروری است. در میان حجاریهای دوره ساسانی، حجاریهای طاق بزرگ طاق بستان بویژه صحنه «شکارگراز» و صحنه «خسرو سوار بر شبدیز» از چند نظر اهمیت خاصی دارند. این دوصحنه جزو عالی ترین حجاریهای تاریخ حجاری ایران هستند و هنرمند حجار توانایی زیادی در ایجادنقش شاهی بپردازد، تمایل خودرا با دقت زیاد در نمایاندن نقش پارچه نشان داده است.

کهن ترین سند نقاشی ما نقاشی دیواری شوش است که متعلق به نیمه اول قرن چهارم میلادی است. نقوش برجسته طاق بستان دومین منبع مراجعه است. در اینجا نقشهای تزئینی نساجان زیادتر می شود و شکلهای نمایشی غنی تر گردد و در صحنه شکار گراز، شاه لباس بر تن دارد که پارچه آن مزین به نقش سیمرغ در نشانهای دایره وار است.

در فاصله بین نقش دیواری شوش و نقش برجسته طاق بستان، یک قرن و نیم ترقی و پیشرفت قابل توجه در صنعت نساجی به وجود آمده است. استفاده از رنگهای درخشان، شفاف، خالص و سبک رنگارنگ و استفاده بیشتر از رنگهایی چون طیف آبی، قرمز، طلایی، سفید و سبز همراه با تناسب و هماهنگی موزون رنگها، همواره یکی از مشخصات هنر ایران و یکی از اساسی ترین معیارهای شناخت آثار ایران از دست ساخته های دیگر جوامع جهان است.

اولین اشاره مکتوب در مورد استفاده از هفت رنگ در نوشته های هردوت و بندهش آمده است. هردوت در شرح بنای هگمتانه به رنگ حصارها اشاره دارد که «هر دیوار به ترتیب با رنگهای سفید، سیاه، ارغوانی، آبی، سرخ، سیم و زر ساخته شده است». در بندهش نیز در توصیف دژ به دست کیخسرو به هفت رنگ دیوارها (زرین، سیمین، پولادین، برنجین، آهنین، آبگینه ای و کاسگین (لاجوردی) اشاره شده است. از دوره هخامنشی دواثر مکشوفه در تخت جمشید نیز تأثیری بر این مدعاست. روی اندود گچی یک ستون که رنگهای آن باقی مانده بود، با رنگهای قرمز و آبی و سفید رنگ آمیزی شده بود. همچنین درنماد اهورامزدا (انسان بالدار) در تالار صدستون از رنگهای آبی فیروزه ای، ارغوانی روشن مایل به قرمز، طلایی، پرتقالی مایل به زرد، بنفش تیره، آبی لاجوردی، سبز زمردی روی زمینه سیاه استفاده شده.
از دوره اشکانی نیز رنگهای استفاده شده در نقاشی های دیواری کوه خواجه ـ سیستان ـ حکایت ازتوجه ایرانیان به رنگهای شاد و شفاف و درخشان دارد.در این نقاشیها نیز از رنگهای سبز روشن، زرد طلایی، آبی فیروزه ای، بنفش، سفید، قرمز روشن و گلی که دارای کیفیت و شفاف عالی هستند، استفاده شده است.
جدا از آثار مادی که روحیات قوم ایرانی را درانتخاب رنگها نشان می دهد، سنتهای قومی و آیین ایرانیان نیز خود زمینه اصلی این الهام بوده است. اعتقاد به دوعالم نیکی و بدی، نور و ظلمت، پیوند زندگی با قوای طبیعی و اجرام سماوی همواره انگیزه اصلی و راهبر ایرانیان در انتخاب نمادین رنگها بوده است. یکی از جذابترین اندیشه های ایرانیان باستان انطباق هفت رنگ با هفت سیاره

آسمانی است که هر کدام مظهر هفت امشاسپند است. این هفت سیاره آسمانی یا هفت اپاختر عبارتند از: هرمزد (مشتری)، کیوان (زحل)، بهرام (مریخ)، ناهید (زهره)، تیر (عطارد)، خورشید (مهر) و ماه که هر کدام با رنگی که مظهر و نماد آن است مشخص می شود. این رنگها به قولی عبارت بودند از سیاه،خاکی (خاکستری)، سرخ، زرد، کبود، زنگاری و به قولی زرد، آبی، نارنجی، سرخ، بنفش، سبز و نیلگون.ایرانیان این هفت رنگ را رنگهای اصلی می دانستند و علاوه بر انتساب آنها به یکی از سیارات هفت گانه، هر یک از آنها را نیز برای یکی از روزهای هفته در نظر می گرفتند.
طرح و رنگ خالق شگفتی هاست :

در عرصه دکوراسیون و خلق محیطی آرام، زیبا و دلچسب، رنگ و طرح توأمان خالق شگفتی هاست، تطبیق و هماهنگی این دو باهم می تواند به ایجاد فضایی کمک کند که متناسب با هر سلیقه ای و راضی کننده هر بیننده ای باشد و برعکس ناهماهنگی میان آنها منجر به ایجاد محیطی می شود که حتی غیرقابل تحمل برای توقفی هرچند کوتاه خواهد بود بنابر این در انتخاب لوازم و چیدمان یک محیط توجه به رنگ و طرح باید از اولویت خاصی برخوردار باشد.

در این راستا تولیدکنندگان وسایل و لوازم خانگی باید در تولید اجناس وکالاهای مختلف با رنگها و طرح های گوناگون این امکان را برای خانواده ها به وجود آورند که محیطی شاد و آرام مورد نظر خود را به دست آورند.
تصویر ارائه شده را به دقت ملاحظه کنید، تلفیق عناصر در یک اتاق نشیمن را به خوبی نشان می دهد که سلیقه و بهره گیری از امکانات درحد توان حرف نخست را می زند.

امروزه در جامعه، روش دکوراسیونی هماهنگ مدنظر بسیاری از تولیدکنندگان قرار گرفته و با ایجاد همخوانی به لحاظ طرح و رنگ در میان تولیداتشان با جنس های مختلف، نقش بزرگی را در جهت ایجاد فضایی با هارمونی طرح و رنگ ایفا می کنند.

البته تنوع کاری تولیدکنندگان برای مکانهای مختلف براساس نیازهای موجود در آن محیط متفاوت است، در این اتاق نشیمن، طرح و رنگ پارچه های مبلی، درجای جای فضا اعم از پرده، مبل های راحتی، کلاهک آباژور و طرح و رنگ پارچه های بکاررفته و حتی فرش ماشینی پهن شده به چشم می خورد.

البته توجه داشته باشید که کلیه موارد و وسایل یادشده به لحاظ جنس با یکدیگر متفاوت هستند.گذشته از تکرار طرح ها در جنس های مختلف، رنگهای موجود در آنها نیز به صورت های گوناگونی در این اتاق دیده می شوند که موجبات جذابیت های موجود را فراهم کرده است

دربناهای رنگی اعصار گذشته می توان حالت احساسی مردمان آن دوران رادید. مصریان ویونانیان قدیم به طرحهای الوان بسیار علاقمند بودند.
چینی ها از دیرباز نقاشان ورزیده ای شمرده می شدند. یکی ازامپراتوران سلسله هان در ۸۰ سال قبل از میلاد خزانه هایی- موزه ای- ازنقاشی داشت که خود جمع آوری کرده بود. وگفته می شود که زیبایی رنگین وبا عظمتی داشته است.

دردوران تانگ (۹۰۷-۶۱۸میلادی) نقاشی دیواری ونقاشی روی چوب به وجود آمد که ازنظر رنگ آمیزی قوی بودند. درحدود همان زمان، سرامیک های جدید لعابدار زرد، قرمز، سبزوآبی ساخته شد.

درزمان سلسله سونگ حساسیت نسبت به رنگ فوق العاده گسترش یافت. رنگهای نقاشی متنوع تروگاهی طبیعت گرایانه تر می شد. سرامیکهایی با لعابهایی به رنگهای متعدد وجدید ساخته می شد که از نظر زیبایی همتا نداشت. ازجمله اینها می توان سرامیکهای برگ بیدی وآبی رنگ رانام برد.

موزاییکهای الوان- وازنظررنگ غنی بیزانس ورم که مربوط به هزاره اول میلادی است. دراروپا هنوز پابرجاست. هنر موزاییک مبرمی به نیروی تشخیص رنگ دارد زیراهرسطح رنگی ازنقطه هایی رنگی تشکیل می شود که انتخابشان نیاز به تأمل وتوجه دارد. نقاشان موزاییک”راونا” درقرن پنجم وششم قادربودند نمودهای بی شمار ومختلفی با رنگهای مکمل به وجود آورند.

زیبا شناسی رنگ رامی توان درسه جهت بررسی کرد:
امپرسیون(بصری)
اکسپرسیون(احساسی)
کانستراکسیون(نمادی)

نقش رنگ ازنظر دکوراتورها :
دکوراتورها وطراحان گاهی تمایل پیدا می کنند که از خاست طبیعی رنگ ذهنی خود پیروی کنند. این عمل ممکن است در جایی که برخورد قضاوت ذهنی پیش می آید. منجر به سوء تفاهم ومشاجره شود. درهرحال برای حل بسیاری ازمسایل ملاحظاتی عینی وجود دارد که برتمایلات ذهنی می چربد. بنابراین مغازه قصابی رامی توان با سبزروشن وآبی-سبزتزیین کرد تا گوشتها تازه تروقرمزتربه نظربرسند.

رنگ مناسب قنادیها نارنجی روشن- صورتی- سفید وآکسان هایی از سیاه است زیرااشتها رابرای خوردن شیرینی تحریک می کند.
اگر یک نقاش تبلیغاتی بخواهد طرحی برای جبعه قهوه بدهد که رنگ آن نوارهایی اززرد و سفید باشد ویا برای اسپاگتی- نقطه های آبی گل باقالی انتخاب کند دراشتباه است زیرا این نوع فرم و رنگ با موضوع آن متعارض است.

نقش رنگ از نظر باغبان ها :
همین طور- باغبانها هر روزبا مسائل مهم فرم ورنگ درگیرند. آنها رشد گلها- شکل و اندازه های آنها را مشاهده می کنند- همینطور رنگ شکوفه ها- برگها و میوه ها را. خاک اطراف گلها-سنگها وشرایط نور وسایه بایستی مورد توجه قرار گیرد تا نتیجۀ ثمر بخشی به دست آید.شخص نمی تواند به سادگی رنگ ونوع گل مطلوب شخص دیگری را انتخاب کند. کاشتن گل زبان در قفا درجلوی دیوار چوبی قهوه ای ویا گلهای زرد در جلوی دیواری از سنگ سفید کار صحیحی نیست زیرا این زمینه ها ازتأثیر رنگی آنها می کاهد.

نقش رنگ از دیدگاه یک دکوراتور داخلی :

اگر رنگ شخصی یک دکوراتور داخلی بیشتراز آبی خاکستری تشکیل شده باشد. طبیعتا تمام فضای داخل را با آبی- خاکستری رنگ آمیزی خواهد نمود واین بخصوص برای خود او رضایتبخش است. مشتریانی که هم سلیقه او باشند راضی و خشنود می شوند ولی اگر گرایش به نارنجی یا سبز داشته باشند ازآن محیط بیزار می شوند.

نقش رنگ از دیدگاه یک معمار:

امروزه معماران اغلب از بلوکهای بزرگ خانه های مسکونی با رنگی واحد برپا می کنند. آنها بایستی بدانند که تنها اشخاصی که همان سلیقۀ رنگی را دارند از این آپارتمانها لذت می برند ودیگران کمابیش ازآن بیزارند. رنگهای غیردلخواه ممکن است فشارشدیدی روی افراد حساس واردکند. این نمونه ها نشان می دهدکه سلیقه برای حل تمام مسائل رنگ کافی نیست. دانش اصول عینی برای ارزیابی صحیح واستفادۀ ازرنگ نیز ضروری است.

نام پروژه :

بررسی و مطالعه درمورد نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

نام درس :

تمرینهای معماری ۲

نام استاد :

آقای سید محمد بهروز

نام گردآورنده :

آقای تقی بهزادفر

زمستان ۸۵

تقسیم بندی رنگهای سرد و گرم :
کنتراست رنگهای سرد و گرم برپایه احساسی درونی ازدیدن رنگهابه وجودمی آید.
البته احساس سردی یا گرمی مربوط به حس لامسه است .وشاید خیلی عجیب به نظر برسد که ما از طریق حس بینایی وبا دیدن وبا دیدن رنگ ها آن را احساس می کنیم.اما واقعیت این است که رنگها به طور مستقیم وتوسط حس بینایی بر همه وجود ما تأثیر می گذارند.

واقعیت رنگ این است که از طریق احساس بینایی تأثیرات عمیقی بر روان وجسم انسان وسایر موجودات می گذارد.
در میان رنگها می توان قرمزنارنجی رابه عنوان پر حرارت ترین رنگ وسبزآبی را سردترین رنگ احساس کرد.
معمولا احساس رسردی وگرمی رنگها مربوط به خاطرات آگاهانه یا ناخودآگاهی است که از عناصرطبیعت مثل آب وآتش داریم.برخی ازرنگها مثل قرمز. زرد ورنگهای مربوط به آنها راعموما گرم احساس می کنیم ورنگهایی مثل سبز. آبی وترکیب های مربوط به آنها را معمولا سرد وخنک احساس می کنیم.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد