مقاله در مورد سبک ممفیس در طراحی صنعتی memphis

word قابل ویرایش
12 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

سبک ممفیس در طراحی صنعتی memphis

فهرست:
مقدمه و توضیحی از سبک ممفیس
تاریخچه بوجود آمدن گروه ممفیس و روشهای کار آنها
بخشی از زندگینامه ی رهبر سبک ممفیس (Ettore sottsass)

استاد:
امینیان

اعضای گروه:
مریم مکرم، سعیده ماهری، نازنین کاوسی

سبک ممفیس: بنیانگذار این سبک در اوایل سال ۱۹۸۰ Ettore sottsass (معمار برجسته ایتالیایی) می باشد. که به عنوان راهنما و لیدر گروه memphis بود.
هدف اصلی گروه ممفیس: احیای طراحی رادیکالی بود. تولیداتی که توسط این گروه بوجود آمد افرینش تولیدات معدود و غیرنمادی (اشیای غیرعادی) و طرح های کارکردی بود که بیشتر این تولیدات بصورت سطوح لایه ای پلاستیکی و الگوهای خشن و جسورانه بود.

۲-سبک ممفیس متضمن موضوعاتی بود که سوتساس آن ها را تجربه کرده بود و دارای ویژگیهایی مثل: رنگ های روشن، موتف های پر زرق و برق و مواد ارزان مثل: ورقه های پلاستیکی بود از جمله این مواد که سوتاس در اجرای طرحهای خود به کار گرفت (فایبرگلاس بود) در سال ۱۹۸۰،Alchymia، نوعی بهم پیوستگی و انبوهی در طراحی را فرم داد به نام ممفیس.
در سال ۲۰۰۱ جنبش memphis با باز شدن سبک memphis شروع شد باعث یاداوری در موزه طراحی design museum شد.
سوتساس تا سال ۱۹۸۵ برای گروه ممفیس طراحی می گرد و در سال ۱۹۷۰ یکی از اعضای گروه و حرکت و جنبش رادیکال شد و نقش بسیار مهمی در پست مدرنیسم در سال ۱۹۸۰ داشت.
به قول سوتساس که خود از معماران و طراحان صعنتی موفق ایتالیا و یکی از بانیان سبک ممفیس است طراحی صنعتی (ریز معماری) است.

سوتساس درباره ی سبک خود می گوید: ما به عنوان یک طراح و معمار وظیفه داریم فضاهایی را برای محافظت و حمایت از مردم بوجود آوریم، من سبک خاص ندارم و به ندرت از مد پیروی می کنم در ضمن همه چیز را برای زندگی طراحی می کنم. به نظر او ممفیس نوعی تمرین در طراحی بود. کارکرد گرایی گسترده یعنی ارتباط بین طراحی و کارکردگرایی در راس کارهای سوتساس بوده است.

طراحان مبلمان (۱۹۸۵-۱۹۸۱) طراحی موزه کلکسیون:
HIS مجموعه ای از طراحان و تولیدکنندگان جوان مبلمان است که به کمک کارآزموده‌هایی مثل Ettore sottsass این کار انجام می شود. بعد از اولین مرحله ورود به جامعه بعد از سال ۱۹۸۱، خیلی زود Memphis تسلط پیدا کرد در سال ۱۹۸۰ در امر طراحی صفحه که روش وی یک روش پست مدرنیست بود. موریون فردیست که وقتی کشیده شد به سمت افتتاح یک نمایشگاه از طرحهایش در Arc، اتاق نمایش ۷۴ در میلان در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۱، بخاطر دارد تفاوت و تفکیک به نوعی عرق سرد و احساس شوک و اضطراب و هیجان را در این کار. این عجیب ترین حس بود. او سالها بعد این را به یاد آورد: ممکن است من یا شما در یک احساسی قرار بگیریم که توسط

اطرافیان این حس رد می شد اما می‌توانست توسط بخشی از مجموعه تفکیک قوانینع این حس از بین برود.
تفکیک قوانین در دسامبر ۱۹۸۰ شروع شده بود وقتی Ettore sottsass، یکی از معماران ایتالیایی اصیل زاده، ملاقات کرد با جمعی از معماران جوانتر در آپارتمان خویش در via san Galdino در Milan، او و همکارانش در Gos بودند، Aldo Cibic , Martin Bedin، Marco Zanini , Matteo thun , Michele De linnhi در Zos آنها بودند. آنها در آنجا جمع شدند تا در مورد sottsass گفتگو کنند تا خطی از قبل تولید کنند توسط یک دوست قدیمی به نام Renzo Brugo که صاحب یک مغازه نجاری بود. پس از طراحی طرح جدید، پروژه به Memphis دوباره نامگذاری شد. Sottsass گفت: بسیار خوب موافقم که آنرا Memphis بنامیم. این نام به نوشته Radice ثبت شد و همه تصور می کردند که این بهترین نام است. rock’nroll , Tennesee, Blues حومه های شهرهای آمریکا، مصر و شهر مقدس خدا ptah این گروه به واسطه اضافه کردن Nathalie du pasquir , George sowden و تکیه به آنها بیش از صد طرح اثاثیه و مبلمان، لامپ و سرامیک ارائه دادند. هیچ فرمول خاصی وجود

نداشت. هیچ یک از مدل ها، رنگ ها، شکلها و دکوراسیون های مطرح شده فرمول خاصی نداشتند. این مطالب به گفته Radice است. آنها فقط یک اثر بودند. بعد از گذشت یک دهه از اصول مدرنیست، sottsass و همکارانش کارشان را ادامه دادند تا طراحی را آزاد و رها کنند و آن را از ظلم و ستمی که بر هوش و زکاوت معماران است برهانند که در طراحی به آن طعم خوش می گویند. راه حل در کسب تجربه بود توسط کار کردن با مواد تازه، شکلهای تاریخی، موضوعات جدید و رنگهای زرق و برقدار.

به این ترتیب آنها کارشان را با Studio Alchymia در سال ۱۹۷۰ شروع کردند. در سال ۱۹۷۰ گروه طراحی ایتالیایی همکاری خود را شروع کردند آنها به جایی تعلق داشتند که Delucchi , sottsass تعلق داشتند. وقتی jasper morison جوان و گروهی از هزاران طراح دیگر در Aec 74 ازدحام کردند در ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۱٫ آنها دریافتند که اسباب و اثاثیه ساخته شده (مبل ساخته شده) از رنگهای براق پلاستیکی طبقه طبقه شده ساخته شده که دارای اشکال هندسی و پوست پلنگی است و از کتابهای کمدی در سال ۱۹۵۰ منشا گرفته. قطعاتی از مبل و اثاثیه و چراغها از فلزات، printed plass، سلولوئید و fire flake ساخته شده بودند. با زدن رنگ روغن، استفاده از لامپ های نئونی و صفحات رویی (از جنس روی) فلزات صفحه ای، نشاط آور شدند چرا که از رنگهای براق و شعله مانند استفاده شده بود.

Memphis جدید نیست بلکه همه جا وجود دارد. Matteo thun توضیح داد که memohis یک ورزشگاه روانی است.
در سال ۱۹۸۱، Beverly، طرح کابینت داد بصورت سبز و زرد «پوست ماری»، درهای ورقه ورقه مانند با رنگ قهوه ای مثل لاک لاک پشت در یک زاویه درهم و برهم وارونه و یک لامپ قرمز به عنوان روشنایی در سال ۱۹۸۱ صندلی های دسته دار oberio sowden که ترکیبی از قرمز گوجه ای بود در اثاثیه داخلی که با نور زرد و پایه های آبی و به شکل موزاییک طراحی شده بود که به رنگ صورتی و مشکی بود.

مرحله آخر دعوت برای افتتاح نمایشگاه بود. یک کارت پستال با تصویر یک دایناسور در حال خمیازه کشیدن بود که در مقابل رعد و برقی در آسمان ایستاده بود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 12 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد