مقاله در مورد شرکت پارس خودرو

word قابل ویرایش
41 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

شرکت پارس خودرو

فهرست عناوین:

مقدمه
درباره شرکت پارس خودرو
آشنایی کلی با سیستمهای خودرو
سیستم سوخت رسانی Fuel Delivery system

سیستم هوارسانی Air Delivery system
-سیستم جرقه زنی: Ignition System
واحد کنترل الکترونیک- سنسورها و عملگرها ECU- Sensors & Actuators
محفظه سوخت سپراتور- کنیستر
مراحل کلی مونتاژ خودرو
-سالن بدنه
سالن رنگ
سالن پرس
مراحل مونتاژ خودروی پراید
خط تریم
خط شاسی
خط روتوش WaterTest- RollTest
مراحل کنترل فرایندهای تولید و رفع ایرادات احتمالی
نگاهی به مشخصات محصولات شرکت پارس خودرو

مقدمه
امروز صنایع اتومبیل در سراسر جهان بعنوان سود آور ترین صنایع مطرح بوده و این صنعت روز به روز پیشرفت می‌کند. در کشورهای در حال توسعه مانند ایران نیز صنعت اتومبیل نقش اساسی ایفا می کند که می تواند باعث رشد اقتصادی گردد. شرکت پارس خودرو به عنوان قدیمی ترین کارخانه مونتاژ اتومبیل نقشی مهم در صنعت خودروسازی ایفا می کند.
رشد و توسعه هر صنعتی باعث توسعه صنایع وابسته خواهد شد. شرکت پارس خودرو نیز در راستای همین اهداف گام برداشته و امید است که به خودکفایی برسد. خودروهای تولیدی شرکت عبارتند از: پرایدPK، رونیز، ماکسیما، پیکاپ، و سرانزا.
دوران کارآموزی اینجانب در قسمت مهندسی تولید شرکت طی گردید، لیکن از قسمتهای دیگر شرکت مانند: سالن پرس و تولید بدنه ومونتاژ، روتوش و…. نیز بازدید کرده و اطلاعات کلی را کسب نموده ام.

مجموعه حاضر نگاه کوتاهی به شرکت پارس خودرو و آشنایی با خودرو و مراحل تولید آن است.
تاریخچه شرکت و خلاصه فعالیت های انجام گرفته: این شرکت در سال ۱۳۳۵ به نام شرکت جیپ به منظور واردات و فروش جیپ ویلیز آمریکایی تاسیس و پس از طی تکمیلی در سال ۱۳۳۸ تولید انواع محصولات جیپ را آغاز و در سال ۱۳۴۵ با احداث سالن پرس، ساخت قطعات و سالن سواری تولید انواع سواری را به موازات جیپ به محصولات خود اضافه نمود. این شرکت در سال ۱۳۵۲ به نام شرکت موتور جک (سهامی خاص) به ثبت رسید و همان سال پس از انتقال داراییها و تعهدات مربوط به نام شرکت جنرال موتورز ایران (سهامی خاص) تغییر نام یافت و به استناد موافقت

 

نامه سازمان صنایع ملی ایران در سال ۱۳۵۹نام شرکت به پارس خودرو شرکت سهامی خاص تغییر نمود و در سال ۱۳۷۱ طبق مصوب مجمع عمومی صاحبان سهام و در راستای سیاستهای دولت سهام شرکت به سهام عام تغییر یافت. سهام شرکت ۱۰۰% تابع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.

درباره شرکت پارس خودرو
به موجب اساسنامه شرکت موضوع فعالیت پارس خودرو عبارت است از:‌ ساخت و مونتاژ انواع وسائل نقلیه موتوری و قطعات و لوازم و وسایل آنها و یا تدارک و تهیه مواد تجهیزات و ماشین آلات از منابع داخلی و یا از طریق واردات فروش و توزیع فرآورده های شرکت خواه در داخل کشور و یا از طریق صدور به خارج از کشور همچنین هرگونه فعالیتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به هر یک از موضوعات مذکور مربوط و به نحوی از انحاء مفید و یا نافع باشد.

تولید شرکت از بدو تاسیس
تولید و مونتاژ اتومبیل های اولیه جیپ شهباز، کالسکه ای ، کروکی ساده و نظامی، جیپ استیشن آهو، جیپ وانت و سیمرغ و آمبولانس که از سال ۱۳۳۸ آغاز و تا سال ۱۳۵۹ ادامه داشت ولی به دلیل قطع رابطه با آمریکا و عدم تامین قطعات یدکی از منبع اصلی، تولید آنها مدتی متوقف و مجددا از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴ تولید ۸۸۸۰۸ دستگاه سفارش مربوطه به مصالحه در دیوان داوری لاهه انجام گرفت که تاکنون حدود ۹۴۷۴۶ دستگاه انواع جیپ در این شرکت تولید شده است.
در ادامه تولیدات جیپ در سال ۱۳۵۹ نیروی محرکه جیپ به شرکت میتسوبیشی ژاپن سفارش داده شد که از مرغوبیت بسیار خوبی برخوردار می باشد.

 

با مطالعات بسیار گسترده که از مدتها پیش توسط سازمان مهندسی شرکت شروع شد اتومبیل جیپ را به شکل بسیار مطلوبی تغییر داد و در سال ۱۳۶۸ جیپ صحرا را آماده عرضه به متقاضیان نمود. این اتومبیل با قوای محرکه میتسوبیشی تولید می گردید به موازات تولید جیپ وانت شورلت نیز از سال ۱۳۵۶ آغاز گردید که تا سال ۱۳۶۱ ادامه داشت.
همچنین تولید لندرور ۷ نفره اسپانیایی نیز از سال ۱۳۶۲ آغاز و تا سال ۱۳۶۶ ادامه داشت.
تولید و مونتاژ و اتومبیل های سواری در سال ۱۳۴۶ با آریا و شاهین (رامبر) شروع شد و به موازات آن با احداث سالن های پرس و ساخت قطعات، حجم قطعات وارداتی به تدریج کاهش یافت.
در سال ۱۳۵۲ با تبدیل شرکت جیپ به جنرال موتور ایران تولید سواری های آریا و شاهین با ۲۲۷۴۸ دستگاه خاتمه یافت که بلافاصله تولید سواری شورلت ایران (اپل) در سه مدل (۲۸۰۰ و ۲۵۰۰ و رویال) جایگزی گردید که تا سال ۱۳۵۵ ۱۸۸۵۹ دستگاه تولید شد.
دراین سال تولید سواری ها جنرال موتورز به نام شورلت نوا در چهار مدل بیوک و در پنج مدل کادیلاک سویل جایگزین تولید اتومبیل های اپل گردیدند و تولید این سری از اتومبیل های اپل گردیدند و تولید این سری از اتومبیلها به علت قطع رابطه با آمریکا در سال ۱۳۶۱ خاتمه یافت.

پروژه نیسان پاترول
طرح تولید خودروهای دو دیفرانسیل که بعنوان یکی از طرحهای مهم دهه اول انقلاب در مجلس به تصویب رسید در غالب بخشی از پروژه عظیم انتقال تکنولوژی و کمکهای فنی در سال ۱۳۶۴ طی قراردادی بین نیسان موتور ژاپن وسازمان گسترش به عنوان مجری، بخشی از طرح به شرکت پارس خودرو واگذار گردید که متعاقب آن، مطالعات اولیه وعملیات اجرایی در فروردین ماه ۱۳۶۵ شروع شد ودر بهمن ۱۳۶۵ نیسان استیشن چهار درب و در آبان ماه ۱۳۶۶ مدل استیشن دو درب و در شهریور ماه ۱۳۶۷ مدل وانت دو دیفرانسیل نیسان به مرحله تولید رسید که تولید وانت با ۷۵۶۰ دستگاه در سال ۱۳۷۰ خاتمه یافت ادامه دارد. ضمنا در سال ۱۳۶۶ به دلیل نیاز جبهه به نیسان استیشن چهار درب آمبولانس و در سال ۱۳۶۸ نیز به جهت نیاز بانک مرکزی به اتومبیل پول رسانی خودروی نیسان چهار درب امر مذکور طراحی و شروع به تولید گردید.

خودروی سپند
در اوایل سال ۱۳۷۶ که خط تولید خودروی جیپ صحرا از سالن قدیمی خود جمع شد خودروی سپند در این سالن آغاز گردید، و با خریدن امتیاز تولید از سایپا تولید خودروی سپند در سه مدل: سپند جوانان ، سپند ۲، و سپند کار طراحی و برنامه ریزی شد.

 

خودرو ماکسیما
تولید این خودرو در دی ماه ۱۳۸۰ در سایت شمالی شرکت واقع در پشت ساختمان دسکو شروع به کار نمود که محصولات شرکت نیسان ژاپن در اسل ۱۹۹۸- ۹۹ میلادی بوده و به صورت انبوه در حال تولید می باشد.

ساختار سازمانی شرکت پارس خودرو
ساختار تشکیلاتی شرکت پارس خودرو و طی عمر ۴۰ ساله شرکت بارها تغییر کرده است و نهایتا بخشها بر مبنای وظیفه و کاری که انجام می‌دهند شکل گرفته اند معهذا ایجاد انعطاف در سازمان جهت امکان اعمال تغییرات لازم در زمان مناسب و مساعد بصورتیکه عوامل درون سازمان قابل کنترل را با عوامل برون سازمان غیرقابل کنترل در راستای تحقق اهداف عالیه سازمان انطباق بخشد مورد توجه دائمی قرار دارد.

امکانات و تجهیزات و توانمندیهای شرکت: این شرکت دارای ۵۶۰۰۰۰ متر مربع مساحت است که یک پنجم آن مسقف به سالن های مونتاژ ساخت، پرس قطعات، قالب و ابزار سازی و همچنین انبارها و مواد تولیدی و ساختمانهای اداری و نیروگاه است. در حال حاضر با راه اندازی ماشین آلات مدرن نظیر بوکو، ویونیدا، دستگاه برش لیزری پرس دوالفرم وآزمایشگاه مجهز و بهینه سازی سیستم رنگ خودرو این شرکت از نظر دسترسی به تکنولوژی نوین قدم های موثری را برداشته و با توجه به وجود ۴ سالن مونتاژ میزان راندمان شرکت را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش داده است که از آن جمله می توان:‌
۱- طراحی وساخت انواع قالب های برش، کشش، خم و فرم
۲- طراحی و ساخت انواع جیک های ماشین کاری و فیکسچرسازی و جوشکاری و سوراخکاری و چند منظوره و انواع مختلف ابزارهای خاص.
۳- ساخت پیچیده ترین قالبهای کشش با تکنولوژی خاص به کمک پرس دو الفرم به ابعاد ۲۱۰۰× ۲۰۰۰× ۴۰۰ میلی متر.
۴- ساخت سنبه و ماتریس و انواع قالبها به کمک انواع مختلف ماشین های فرز کپی با حداکثر ابعاد ۸۰۰× ۲۰۰۰× ۴۰۰۰ میلی متر.
۵- دستگاه های اندازه گیری سه بعدی با دقت ۰۰۲/۰٫
۶- انواع پرسهای ضربه ای و هیدرولیک از ۴۵ تن تا ۱۸۰۰ تن
۷- حکاکی، جوشکاری، و برشکاری دقیق ترین فرمها به کمک دستگاه لیزر با حداکثر برش انواع مختلف فلزات.
قابل ذکر است که شرکت پارس خودرو با دارا بودن مرکز آموزش، توانمند با برخورداری از کارگاههای فلز کاری، تراشکاری، جوشکاری، اتومکانیک و واحدهای کامپیوتر و آموزش زبان و با بکارگیری وسایل کمک آموزشی سمعی و بصری، بسیاری از نیازهای آموزشی شرکت را با استفاده از متخصصین داخلی شرکت و نیز همکاری اساتید صاحب نام دانشگاهی و مربیان مجرب سازمان فنی و حرفه ای بر طرف می نماید.

با توجه به اهمیت توسعه و بهسازی نیروی انسانی از طریق آموزش، این مرکز در تلاش است تا با اجرای طرح جامع تعیین نیاز و شناخت نیازهای آموزش پرسنل با برنامه ریزی بلندمدت و نهایتا ارزیابی عملکردها در آینده ای نزدیک نتایج مطلوب را در روند بهره وری نیروهای آموزش دیده ونهایتا توسهع و پیشرفت، نصیب شرکت نماید.

اهداف کلان شرکت:
• ارتقاء دانش فنی، توان طراحی، تست و سرویس خودرو و قطعات
• حفظ موقعیت پارس خودرو بعنوان معتبرترین تولید کننده خودروهای دو دیفرانسیل در کشور
• ایجاد و گسترش تولید انواع خودروهای سواری در کلاسهای مختلف
• سازمان دهی و بکارگیری سازندگان داخلی قطعات و مجموعه ها جهت تعمیق ساختار داخل
• بهبود مستمر تکنولوژی در تمامی ابعاد، ارتقاء کیفیت و نوآوری در محصولات
• انطباق تولیدات با استانداردهای بین المللی

آشنایی کلی با سیستمهای خودرو

سیستم موتور
۱- سیستم سوخت رسانی
۲- سیستم هوارسانی
۳- سیستم جرقه زنی
۴- واحد ECU سنسورها و عملگرها

جدول تشریح سیستم

ردیف گروه قطعات متعلق به گروه
۱ سیستم
سوخت رسانی مجموعه باک بنزین
پمپ بنزین برقی
فیلتر بنزین

مجموعه خطوط سوخت رسانی رفت و برگشت
ریل سوخت
رگلاتور فشار بنزین
بست رگلاتور فشار بنزین

انژکتور
بست انژکتور
۲ سیستم هوارسانی فیلتر هوا
لوله های هوای ورودی
مخزن رزنوتار
محفظه دریچه گاز
مجموعه منیفولد هوای ورودی
۳ سیستم جرقه‌زنی

کویل روبل
شمع
وایرهای شمع
۴ ECU سنسورها
و عملگرها واحد کنترل الکترونیک Unit (ECU) Electronic Control
سنسور دور موتور و موقعیت میل لنگ
سنسور موقعیت میل سوپاپ
سنسور فشار منیفولد و دمای هوای ورودی
سنسور دمای مایع خنک کننده موتور
سنسور سرعت خودرو
سنسور موقعیت زاویه ای دریچه گاز
سنسور اکسیژن
سنسور خاک
موتور پله ای دور آرام Stepmotor
رله دوبل
شیر برقی کنیستر
لامپ عیب یابی سیستم

در مورد ECU: لازم به ذکر است ECU تنها قادر است اطلاعات دیجیتالی را پردازش نماید. لذادر داخل ECU مداراتی به نام A/D (مبدل آنالوگ به دیجیتال) وجود دارند که سیگنال های آنالوگ سنسورها مانند سنسور MAP را به سیگنال دیجیتال تبدیل می کند. متقابلا پس از پردازش سیگنال ها توسط ECU فرامین دیجیتال هم در مدارات D/A (مبل دیجیتال به آنالوگ) به صورت آنالوگ به قسمتهای مختلف ارسال می شوند.

تشریح اجزای سیستم:

سیستم سوخت رسانی Fuel Delivery system
1- پمپ بنزین: فشار پمپ بنزین از فشار مورد نیاز برای سیستم سوخت رسانی بیشتر است تا در صورت افزایش مصرف سوخت به دلیل تغییر در شرایط عملکردی خودرو، موتور با کمبود بنزین مواجه نشود. مسیر خروجی این پمپ مجهز به یک سوپاپ یک طرفه است تا در زمان بسته بودن سوئیچ اصلی، فشار بنزین در مسیر ثابت بماند و افت نکند.
پمپ بنزین داخل باک قرار دارد و ولتاژ تغزیه ۱۲ ولت آن از طریق رله دوبل در زمان های زیر تامین می شود:
• در زمان سوئیچ باز ۳ تا ۵ ثانیه
• در زمان روشن بودن موتور به صورت دائم
۲- فیلتر بنزین
در سمت چپ موتور زیر بوستر ترمز و نزدیک ریل سوخت واقع شده است. استفاده از فیلتر در واقع اولین گام برای محافظت از انژکتورها است. این فیلترها قادر به تصفیه ذرات ۸ تا ۱۰ میکرونی هستند و هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شوند.
یک صافی ذرات بزرگتر نیز داخل باک بنزین واقع است. توجه داشت

ه باشیم فیلتر بنزین هرگز نباید مورد روغنکاری قرار گیرد.
۳- شیلنگ ها و مسیر سوخت رسانی
لوله های فولادی سیستم سوخت رسانی و شیلنگ های لاستیکی، از باک بنزین خارج شده و به سمت موتور، جایی که فیلتر بنزین قرار دارد امتداد می یابند. سپس سوخت از طریق یک شیلنگ لاستیکی وارد ریل سوخت می شود. شیلنگ های لاستیکی به هیچ وجه نباید مورد روغنکاری قرار گیرن. یک لوله نیز از ریل سوخت به طرف باک بازمی‌گردد که لوله برگشت نام دارد. لوله سومی که به باک متصل است لوله تبخیر نام دارد.

۱- Fuel Main Pipe
2- ReturnPipe
3- Ev aporative Pipe

باید توجه داشته باشیم شیلنگ های لاستیکی از جنس ویژه‌ای هستند که نسبت به خوردگی در اثر بنزین و فشارهای بالا بوده و نباید با شیلنگهای معمولی تعویض یا جایگزین شوند.
۴- ریل سوخت: Fuel Rail
در فضای خالی رانرهای مانیفولد هوای ورودی و در نزدیکی سرسیلندر قرار دارد و بر روی آن انژکتورها، رگلاتور فشار سوخت و سرشیلنگهای ورود و خروج سوخت نصب می گردد.
در داخل ریل سوخت بنزین با فشار ثابت در ورودی به انژکتورها قرار دارد که به صورت پودر به داخل پورت ورودی سیلندر پاشیده می‌شود.
۵- رگلاتور فشار سوخت Fuel Pressure Regulator
وظیفه رگلاتور فشار سوخت ثابت نگه داشتن نسبت فشار سوخت موجود در ریل سوخت (در ورودی به انژکتورها) با توجه به فشار داخل مانیفولد هوا است. فشار

سوخت نسبت به خلأ مانیفولد هوای ورودی (اختلاف فشار سوخت و خلأ مانیفولد) توسط این رگلاتور در ریل سوخت به میزان ۳٫۵Bar ثابت نگه داشته می‌شود.
بنابراین سوخت به طور دائم با فشار ثابت پشت انژکتورها قرار دارد و در شرایط و دورهای مختلف موتور، بنزین به طور پیوسته در مسیر وجود دارد.

همچنین یک سوپاپ یک طرفه در مسیر رفت سوخت بر روی پمپ بنزین قرار دارد که هنگام خاموش بودن پمپ بنزین از برگشت سوخت به باک و افت فشار جلوگیری می کند.
این مسأله باعث بهتر روشن شدن موتور و همچنین جلوگیری از ایجاد

قفل گازی در مسیر سوخت رسانی به موتور می شود.

۶- انژکتورها Injectors
معمولا به ازای هر سیلندر یک انژکتور وجود دارد. وظیفه انژکتورها پاشش

سوخت در داخل پورت ورودی به سیلندر می باشد. انژکتورها مابین ریل سوخت و مانیفولد هوای ورودی قرار گرفته است.

۲-سیستم هوارسانی Air Delivery system
الف)مجموعه دریچه گاز:
۱-دریچه گاز: بر روی بدنه دریچه گاز، دریچه پروانه ای، موتور پله ای و سنسور موقعیت زاویه‌ای دریچه گاز نصب شده است.
۲-موتور پله ای Air By-Pass Valve (Stepper Motor)
دریچه گاز علاوه بر مسیری هوای ورودی از طریق دریچه پروانه‌ای، دارای یک مسیر هوای اضافی است که هوا از طریق آن بای‌پس می‌گردد. برای تحقق اهداف زیر، میزان دبی‌ هوای ورودی از این مسیر به موتور توسط یک استپ موتور (موتور پله‌ای دور آرام) با توجه به وضعیت عملکرد ورودی از این مسیر به موتور توسط ECU سنجیده می‌شود، کنترل می‌گردد:
۱- ایجاد حالت ساسات در زمان سرد بودن موتور و بسته بودن دریچه باز
۲- تنظیم دور آرام در زمان گرفتن بار اضافی از موتور (کولر و …)
۳- تنظیم مخلوط سوخت و هوا در دور آرام
۴- جلوگیری از بسته شدن سریع مسیر هوا زمانی که در سرعت های بالا راننده به طور ناگهانی پا را از روی پدال گاز برمی‌دارد.
استپ موتور پالسهای ارسالی توسط ECU را به حرکت خطی در راستای محور طولی تبدیل کرده تا مقدار جریان هوای اضافی را تنظیم نماید.

۳-سنسور موقعیت دریچه گاز Throtte Position Sensor
این پتانسیومتر موقعیت لحظه ای دریچه گاز را به منظور تشخیص وضعیت های دور آرام، فول لود و یا وضعیت های مربوط به شتابگیری یا کاهش سرعت خودرو به واحد کنترل الکترونیک ECU ار

سال می‌نماید. ولتاژ تغذیه این سنسور توسط ECU تأمین می‌شود.
ب)مانیفولد هوای ورودی Intake Manifold
مجموعه مانیفولد هوای ورودی شامل مانیفولد هوا، مخزن آرامش، ریل سوخت، انژکتورها،‌ دریچه گاز، سنسور فشار و دمای هوای ورودی به موتور و سرشیلنگ های مربوط به بو

ستر ترمز، بلوبای، شیر کنیستر و سنسور آب است.

۳-سیستم جرقه زنی: Ignition System

۱-کویل جرقه زنی Ignition Coil
کویل برای تأمین ولتاژ جرقه زنی در شمع ها مورد استفاده قرار می گیرد که توسط وایرها به شمع ها متصل شده است زمان جرقه زنی و طول مدت زمان داول نیز با توجه به اطلاعات ارسالی از واحد کنترل الکترونیک ECU کنترل می گردد.
۲-وایرهای شمع HT Leads
وایرهای شمع برای ایجاد ارتباط و ارسال جریان از کویل به شمع ها و مشتعل عنوان مخلوط سوخت و هوای موجود در سیلندر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وایرها از نوع مقاوم به پارازیت (suppression) می باشند.
۴-واحد کنترل الکترونیک- سنسورها و عملگرها
ECU- Sensors & Actuators

۱-واحد کنترل الکترونیک ECU-Electronic Control Unit
واحد کنترل الکترونیک براساس یک برنامه مشخص که توسط کارخانه سازنده براساس مشخصات موتور و خودرو طراحی شده که اصطلاحا برنامه کالیبراسیون نام دارد عمل می‌نماید پارامترهای به کار گرفته شده توسط واحد ECU در مورد خودروی پراید عبارتند از:
– دور موتور
– فشار منیفولد و دمای هوای ورودی
– وضعیت دریچه گاز
– دمای مایع و خنک کننده موتور
– سرعت خودرو
– موقعیت میل سوپاپ
– میزان نسبت هوا به سوخت
– میزان کوبش موجود در موتور
– عملکرد سیستم تهویه
– ولتاژ باطری

ECU از اطلاعات فوق الذکر برای کنترل مقادیر زیر استفاده می کند:
– میزان و زمان پاشش سوخت
– زمان جرقه زنی و طول مدت داول
– دور آرام موتور
– عملکرد پمپ بنزین
– عملکرد شیر برقی کینستر
– قطع تزریق سوخت برای جلوگیری از افزایش دور موتور (cut off)
– عملکرد فنی کندانسور
– سیستم عیب یابی (MILLamp)

علاوه بر این از اطلاعات ارسال شده به ECU برای نمایش اطلاعات زیر استفاده می شود.
– دور موتور
– دمای مایع سیستم خنک کننده
– سرعت خودرو

*نحوه عملکرد ECU در شرایط مختلف:
– در زمان استارت موتور: در زمان استارت زدن، ECU فرمان فعال شدن انژکتورها را به صورت پالس (موج های پله ای) با عرض ثابت صادر می کند، بدین معنی که انژکتورها به طور متناوب شروع به پاشش یکنواخت سوخت می نماید.
مقدار سوخت تزریق شده با توجه دور موتور، دمای مایع سیستم خنک کننده، و همچنین دما و فشا رهوای ورودی تنظیم می شود. در عین حال مقدار هوای اضافی توسط موتور پله‌ای دور آرام و با توجه به پارامترهای عملکردی موتور تعیین می گردد. پس از استارت زدن و روشن شدن موتور، دور آرام با توجه به دمای مایع خنک کننده موتور تعیین می‌گردد.
عملکرد در دورهای مختلف: در زمان تغییرات لحظه ای موتور (شتابگیری یا کاهش سرعت) مدت زمان تزریق سوخت توسط انژکتورها براساس تغییر در مقادیر پارامترهای زیر تعیین می‌شود:
– دور موتور (بوسیله سنسور دور موتور)
– وضعیت دریچه گاز (بوسیله سنسور موقعیت زاویه ای دریچه گاز)
– فشار هوای ورودی (بوسیله سنسور فشار هوای مانیفولد ورودی)
– دمای مایع خنک کننده (بوسیله سنسور دمای مایع خنک کننده موتور

)
قطع پاشش سوخت انژکتورها:
الف) در زمان کاهش سرعت خودرو و زمانی که به طور ناگهانی راننده پای خود را از روی پدال گاز برمی دارد، ECU پاشش سوخت انژکتورها را به دلایل زیر قطع می کند:
– کاهش مصرف سوخت
– کاهش گازهای آلاینده خروجی اگزوز
– برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دور موتور تقریبا از دور موتور ۵۵۰۰rpm پاشش سوخت توسط انژکتورها قطع می‌شود.

شروع مجدد پاشش انژکتورها
بعد از قطع پاشش سوخت، هنگامی که دور موتور به مقدار مشخصی برسد، عمل پاشش سوخت مجددا آغاز شده تا از خاموش شدن موتور جلوگیری شود.
توضیح: در داخل ECU دو نوع حافظه قرار دارد:
الف) حافظه دائم ب)حافظه موقت
حافظه دائم ECU با قطع باطری از میان نمی رود و در واقع محل قرا گیری اطلاعات مربوط به کالیبراسیون موتور و خودرو است که توسط آنها ECU اطلاعات دریافتی از سنسورهای مختلف سیستم را پردازش می نماید.
حافظه موقت ECU با برداشتن کابل باطری پس از مدت زمان معینی از بین می رود.

سنسورها Sensors
1- سنسور دور موتور و موقعیت میل لنگ: اطلاعات مربوط به میزان دور موتور و موقعیت TDC نقطه مرگ بالای سیلندر ۴و۱ را اندازه گیری و به واحد کنترل الکترونیک ارسال می نماید این سنسور توسط تغییر میدان مغناطیسی ولتاژ مناسب را ایجاد می کند. اطلاعات این سنسور توسط ECU برای محاسبه پارامترهای گوناگون نظیر پاشش سوخت، زمان جرقه زنی و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- سنسور موقعیت میل سوپاپ camshaft sensor
وظیفه این سنسور تعیین موقعیت TDC و یا نقطه مرگ بالای سیلندر یک و تفکیک آن از موقعیت اندازه گیری شده توسط سنسور دور موتور است.
۳- سنسور فشار منیفولد و دمای هوای ورودی
Manifold Pressure and Intake Air Temperature Sensor
این سنسور در بالای مخزن آرامش منیفولد هوای ورودی نصب شده و اطلاعات مربوط به دمای هوای ورودی و فشار هوای داخل منیفولد را به طور پیوسته اندازه گیری و به ECU ارسال می کند ولتاژ این سنسور توسط ECU تامین می گردد.
ولتاژ بازگشتی از SENSOR متناسب با افزایش فشار اندازه گیری شده توسط پیزوالکتریک (مقاومت متغیر با فشار) تغییر می‌کند. ECU از این اطلاعات برای محاسبه موارد زیر استفاده می‌نماید:
– اندازه گیری جرم هوای ورودی به موتور
– تغییر نسبت سوخت به هوا متناسب با بار وارده به موتور و فشار هوای محیط
– اوانس جرقه
مقاومت به کار رفته در سنسورهای هوا از نوع NTC می باشد ی

عنی مقاومت آن با افزایش دما کاهش می یابد. ECU برای محاسبه جرم هوای ورودی به موتور از اطلاعات این سنسور استفاده می کند.
۴- سنسور دمای مایع خنک کننده Water Temperature Sensor
5- سنسور سرعت خودرو Vehicle speed sensor
این سنسور بر روی دنده کیلومتر شمار گیربکس نصب شده و یک

سیگنال متناسب با سرعت شفت خروجی گیربکس تولید می نماید و در نتیجه سرعت حرکت خودرو اندازه گیری می‌شود.
۶- سنسور اکسیژن oxygen sensor
بر روی منیفولد اگزوز در مسیر گازهای خروجی اگزوز بین موتور و کاتالیست نصب می گردد. این سنسور اطلاعات مربوط به میزان غنی یا رقیق بودن مخلوط سوخت و هوای ورودی به موتور را اندازه گیری نموده و به ECU ارسال می کند. ECU از این اطلاعات برای محاسبات زیر استفاده می کند:
– محاسبه نسبت مخلوط سوخت و هوا
– تنظیم نسبت خطوط سوخت و هوا جهت عملکرد بهینه موتور

توابع مربوط به مقادیر بهینه نسبت سوخت و هوا جهت کارکرد مناسب مبدل کاتالیست به طور دائم در ECU ذخیره شده است. ECU با استفاده از اطلاعات مربوط به غنی بودن یا رقیق بودن مخلوط سوخت و هوا که به صورت ولتاژ بین صفر و یک ولت از سنسور اکسیژن دریافت می‌کند و با استفاده از توابع موجود در حافظه ECU نسبت به تنظیم نسبت سوخت و هوای ورودی به موتور جهت عملکرد بهینه مبدل کاتالیست اقدام می نماید.
مخلوط رقیق: ولتاژ ارسالی از سنسور اکسیژن کمتر از ۵% ولت
غلیظ: ولتاژ ارسالی از سنسور اکسیژن بیشتر از ۵% ولت

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 41 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد