whatsapp call admin

مقاله نقش کارآفرینی درتوسعه صنعت گردشگری

word قابل ویرایش
17 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
10700 تومان
107,000 ریال – خرید و دانلود

نقش کارآفرینی درتوسعه صنعت گردشگری
چکیده – در دنیای امروز چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال رشد بزرگترین امتیاز برای هر صنعت هر سازمان و هر فرد داشتن تفکر و خلاقیت برای کارآفرینی است. تفکر کارآفرینی موجبات اشتغال زایی و در نهایت رفع بیکاری و کاهش ناهنجاری های اجتماعی می گردد. تفکر کارآفرینی کلید رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری شناخته شده است . در سالهای گذشته دولتهای کشورهای مختلف به طور جدی به تشویق تفکر کارآفرینی پرداخته اند چرا که ارتقا کشور و رشد ملت در گرو کار، اشتغال و بهره وری نهفته است. لذا امروزه تمامی سازمان ها، شرکت ها و جوامع سعی می کنند تا این فرایند را بخوبی درک، و آن را پیاده نمایند. صنعت گردشگری همچون سایر صنایع باید بتواند این فرایند و ابزارها و الزامات آن را بخوبی بشناسد و منابع و فرصت های خود را بدست کارآفرین و کارآفرینان بسپارد.بر این اساس، موضوع کارآفرینی و ترویج آن در بخش گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه اقتصادی کشور اهمیت پیدا می کند. لذا در ابتدا ما باید کمی با صنعت توریسم آشنا شویم و گام بعدی کارآفرینی و در نهایت رابطه که این دو با یکدیگر دارند و باعث تولید ثروت می شوند کلیدواژگان:کارآفرینی.توریسم.صنعت توریسم.توسعه

-۱ مقدمه
از آنجایی که کشور های درحال توسعه با مشکلاتی نظیر بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و تک محصولی بودن اقتصاد مواجه می باشند لذا توجه به توسعه صنعت گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از آنجایی که اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابستگی بالایی دارد و نوسانات قیمت جهانی نفت در طول زمان متغیر های کلان اقتصادی نظیر تولید ملی، سرمایه گذاری های ناخالص، اشتغال و درآمدهای ارزی را تحت تاثیر قرار داده است. لذا به منظور تنوع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی، درآمدهای ارزی و همچنین ایجاد فرصت های مختلف شغلی در کشور، توسعه صنعت گردشگری از اهمیت دو چندانی برخوردار می باشد. با توجه به این شرایط و با توجه به اینکه ایران طبق آمار سازمان جهانی جهانگردی دارای رتبه پنجم جاذبههای طبیعی و رتبه دهم جاذبههای باستانی و تاریخی است و همچنین جمعیت جوان روبه گسترش، نرخ بالای بیکاری، لزوم افزایش درآمد ارزی و سرمایه گذاری خارجی، توجه بیش از پیش به این بخش میتواند زمینه رسیدن به اشتغال کامل، افزایش درآمد ارزی، معرفی تمدن و فرهنگ ایرانی به جهانیان، تعامل گسترده و سازنده با کشورهای دنیا، در هم شکستن مرزهای قومی و اقلیتی، را فراهم کند.
-۲ توریسم و صنعت توریسم
گردشگری و توریسم امروزه نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشورهای مختلف جهان ایفا می کند. در حقیقت، گردشگری به صنعتی بدل شده که بخش مهمی از درآمدهای کشورها را تامین می کند. هر کشوری که جاذبه های گردشگری بیشتری داشته باشد و از این جاذبه ها به نحو مطلوب برای جلب گردشگران استفاده کند، موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد.
لغت گردشگری((tourismاز کلمه tour به معنای گشتن اخذ شده که ریشه در لغت لاتین turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدا و مقصد دارد که از یونانی به اسپانیایی و فرانسه و در نهایت به انگلیسی راه یافتهاست.
صنعت گردشگری آمیزه ای از فعالیتهای گوناگون از حمل و نقل و تغذیه تا اقامت و مدیریت رویدادها است که در جهت خدمت رسانی به گردشگران، به صورت زنجیره ای بهم پیوسته ایفای نقش می کنند.
گردشگر، کسی است که به منظوری غیر از کار و کسب درآمد برای مدتی بیش از یک شب و کمتر از یکسال به سرزمینی جز محیط متعارف خود پای می گذارد و در آن اقامت می گزیند.
براساس تعریف بازدیدکنندگان یک روزه و تفرجگران نیز در تعریف گردشگر وارد شده اند.
گردشگری(توریسم) شامل کلیه فعالیتهایی است که گردشگران در هنگام سفر انجام می دهند و به ایشان مرتبط می شود و این می تواند شامل برنامه ریزی برای سفر، جابجایی میان مبدا و مقصد، و نطایر آن باشد.
این تعریف شامل چهار مرحله از رفتار مصرف کننده است که گاه با یکدیگر همپوشانی دارند.
(۱ فعالیتهای قبل از سفر که شامل کسب اطلاعات در مرحله پیش از سفر از منابع گوناگون، از جمله دوستان و خانواده، بروشورهای گردشگری، و نظایر آن، ذخیره جا برای سفر در اسباب حمل و نقل و اقامت گاه یا به طور کلی برنامه و بسته سفر، و بالاخره آماده شدن برای سفر است.
(۲ انجام سفر از مبداء به مقصد و برعکس که ممکن است مدتی بیش از یک روز را در برگیرد.
(۳ آنچه گردشگر در مقصد انجام میدهد همچون بازدید از یک جاذبه، یا شرکت در یک رویداد گردشگری که ماهیتی بسیار متنوع دارند.
(۴ رفتارهای پس از سفر از قبیل چاپ فیلم و عکس های گرفته شده در طول سفر و بیان خاطرات آن برای دیگران
-۳ انواع توریسم
گردشگری انواع مختلفی دارد و شناخت انواع گردشگری برای برنامه ریزی در این عرصه اهمیت به سزایی دارد؛ چرا که تقاضاها و خدمات مورد نیاز گردشگران مختلف یکسان نیست. برای مثال گردشگرانی که به قصد دیدار اقوام و دوستان مسافرت می کنند معمولاً به هتل و حتی رستوران بیرون از منزل نیاز ندارند اما از سایر امکانات و تسهیلات استفاده می کنند همچنین احتمال دارد گردشگر روستایی هیچ تمایلی به خدمات شهری نداشته باشد و تمام مدت سفر خود را در روستا اقامت نماید. بر این اساس تا کنون صاحب نظران و سازمان های بین المللی با توجه به معیارهای مختلف دسته بندی های متعددی از گردشگری ارائه کرده اند وانس اسمیت از شش گونه گردشگری که بر اساس انگیزه گردشگری است به صورت زیر نام می برد:
گردشگری قومی گردشگری فرهنگی گردشگری تاریخی گردشگری طبیعتگرا گردشگری تفریحی گردشگری کاری

یکی از این دسته بندی ها شامل گردشگری درون مرزی، گردشگری برون مرزی و گردشگری محلی است دسته بندی دیگری از انواع گردشگری به شرح ذیل است:
توریسم تفریحی و استفاده از تعطیلات توریسم درمانی توریسم فرهنگی و آموزشی توریسم اجتماعی توریسم ورزشی توریسم مذهبی و زیارتی توریسم بازرگانی توریسم سیاسی

دسته بندی دیگر از نظر مکانی و موضوعی بدین گونه تقسیم بندی شده است :
الف) گردشگری از نظر مکان مقصد:
گردشگری شهری گردشگری روستایی
گردشگری عشایری، قومی، قبیلهای گردشگری در طبیعت گردشگری ساحلی و دریایی گردشگری کوهستانی گردشگری هوا- فضا گردشگری زیست محیطی
ب)گونه های گردشگری از نظر موضوع:
گردشگری دریایی گردشگری برف
گردشگری فرهنگی و هنری (گردشگری میراث)
گردشگری اجتماعی گردشگری علمی–آموزشی گردشگری درمانی گردشگری در طبیعت اکوتوریسم گردشگری ورزشی

گردشگری و چشماندازهای کشاورزی و عشایری گردشگری شکار و صید گردشگری تجاری گردشگری سیاسی گردشگری آثار جنگ گردشگری زیارت اهل قبور گردشگری از گتوها
گردشگری فضاهای صنعتی–معدنی گردشگری تبهکاری گردشگری مجازی
-۴ صنعت توریسم در ایران
با توجه به جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور، ایران به عنوان یکی از ۱۰ کشور مهم جهان درامر گردشگری محسوب می گردد اما به لحاظ در آمدی نسبت به دیگر کشورهای هم ردیف ایران در این حوزه دارای درآمد بسیار اندکی می باشد که اصلا قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست از دیگر سو با توجه به اتکای بیش از حد ایران به در آمد حاصل از فروش نفت خام که تمامی اقتصاد ایران را تحت الشعاع خویش قرار داده است گردشگری به عنوان یک صنعت پول ساز و ارز آور میتواند در یک پروسه زمانی با برنامه ریزی جامع و مانع تا حدی این وابستگی نفتی را کاهش دهد
صنعت گردشگری در دنیای امروز پس از صنایع نفت و اتومبیل سازی، سومین صنعت درآمدزای کشورهاست که به دلیل بی نیازی به سرمایه گذاری اولیه، مورد توجه همه دولت های جهان قرار گرفته و بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی کشور خود را از طریق آن سر و سامان داده اند.
در ایران با کاهش بازدهی چاه های نفت حدود یک دهه است که مسوولان نگاه جدی تری به گردشگری دارند. نفت در آینده نزدیک تمام می شود اما آثار تمدن های باستانی ، کوهستان ها، دریاچه ها ، رودخانه ها ، جنگل ها ، دشت های وسیع ، گونه های متنوع گیاهی و جانوری سال های بیشتری پابرجا می مانند. از آنجا که گردشگری یکی از مطمئن ترین و ارزان ترین منابع کسب درآمد ارزی است ، بی تردید گسترش این صنعت در ایران می تواند به راحتی جای درآمدهای نفتی را پر کند. این صنعت نه تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی پاکیزه و فاقد آلودگی است و در عین حال اشتغالزایی بالایی دارد.کشور ایران به دلیل قدمت تاریخی و تکاپوی مستمر اجتماعی و فرهنگی خود جاذبههای متنوعی را داراست که می توانند طیف وسیعی از توقعات و نظرات توریستها را تأمین نمایند. هر توریستی با هر انگیزه ای که به ایران سفر نماید، می تواند مطابق اهداف، ذوق و برنامه خود در ایران دیدنیهای مورد نظر خود را بازیابد. نباید فراموش کرد که بهترین راه شناخت سرزمین و مردم هر کشوری آشنایی با مردم کوچه و بازار و برقرار مستقیم با خود آنان است.برای افزایش گردشگران به ویژه در کشوری همچون ایران، در مرحله اول راه حل در دستان دولت و برنامه ریزان است چرا که آنان اگر نخواهند و تمایلی به گسترش گردشگری و جذب گردشگر نداشته باشند جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی به تنهایی نمیتواند کار ساز باشد.
-۵ علل عقب ماندگی صنعت توریسم در ایران
با توجه به اینکه ایران از نظر جاذبه های غنی فرهنگی و طبیعی و آثار باستانی جزء ۱۰ کشور اول جهان محسوب می شودولی آمارهای مربوطه از میزان درآمد و ورود جهانگردان به ایران نشان می دهد ما از این پتانسیل بالا استفاده نکردیم وسهم قابل توجهی در مقایسه با جهان و منطقه جنوب آسیا نداریم و در عین حال دارای ترازی منفی هستیم.در دنیای امروز که حرکت جهان به صورتی شتاب آلود به سوی قرن فن آوری و گذر از دوران سنتی به مدرنیته می باشد شیوه های سنتی توسعه اقتصادی و اتکا به درآمدهای محدود ناشی از سرمایه های فسیلی را مطرود میکند و ضرورت ایجاد حرکتهای نوین و دستیابی به مکانیزم های کارآمد در بهره گیری افزون تر از شرایط طبیعی را به ویژه در کشورهایی که از فرهنگ غنی، تاریخ کهن و آثار باستانی بسیاری برخوردارند را ایجاب می کند که ایران هنوز نتوانسته از این سرمایه عظیم استفاده بهینه کند.
در اینجا به برخی علل عقب ماندگی صنعت توریست در ایران اشاره می کنیم.
-۱ تبلیغات بسیار سوء در مورد دولت جمهوری اسلامی ایران که در سطح جوامع بین المللی در گروه کشورهای تروریستی قرار گرفته باعث شد که افراد خارجی این احساس را داشته باشند که با سفر به ایران امنیت جانی ومالی آنها تأمین نمیشود و این خود باعث شده که ایران از جمع کشورهای مورد علاقه جهانگردان خارج شود.
-۲ وجود قوانین خاص در کشور از جمله استفاده از حجاب برای جهانگردان زن غیر مسلمان که خود انگیزه را در جهانگردان پایین می آورد.
-۳ عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی فعال در صنعت هتل سازی و آژانس های مسافرتی
-۴ نداشتن امکانات مناسب: نبود هتل های مناسب راه های دسترسی مناسب به محل های باستانی، امکانات تفریحی برای جهانگردان وجود ندارد.
-۵ عدم وجود ساختار مناسب شهرها: بدین معنی که شهرهای ما به چشم توریست پذیر نگاه نشده و هنگام سفر به آنها هیچ تابلو یا نشانهای در خصوص راهنمایی به اماکن دیدنی یک شهر یافت نمیکند یا در صورت وجود همه آنها به زبان فارسی می باشد.
-۶ کهنه و قدیمی بودن صنعت حمل و نقل: نبودن ناوگان مسافربری و منطبق با تکنولوژی روز به عدم رشد این صنعت عنوان کرد.
-۷ عدم تبلیغ و اطلاع رسانی در اینترنت: یکی از ابزارهای جذب توریست برای زمان ها و فصل های مختلف نیز استفاده از توریست است. به این وسیله می توان در تمامی فصول توریست را به دیدار از ایران دعوت کرد باید تبلیغ را متناسب با تنوع خاص که در کشور وجود دارد با توجه به اکوسیستم ایران میتوان هم توریست علاقه مند گنجینه های فرهنگی و توریستی را جذب کرد و هم علاقه مندان به طبیعت.
-۸ عدم جذابیت موزه های کشور: وقتی به یک موزه مراجعه می کنیم می توان به نقاط ضعف آن پی برد. نرخ گران ورودی که باعث شده است مردم کمتر از موزههای کشور بازدید کنند و موقعیت مکانی نامناسب موزه ها
-۹ بکارگیری افراد ناکارآمد وغیر متخصص در صنعت جهانگردی
-۱۰ عدم اعطای تسهیلات وسیع اقتصادی در زمینه های مالیاتی، بانگی و گمرکی به صنعت توریست
-۱۱ فقدان وسایل ارتباطی صحیح و کافی

-۱۲ نازل بود نسطح فرهنگ عمومی در برخورد با جهانگردان (ازنظرآشنایی عامه مردم با زبانهای بین المللی)
-۶ تعریف کارآفرینی و کارآفرینان
کارآفرینی عمل کارآفرین بودن است.این کلمه از اصطلاح فرانسوی entreprenure مشتق شده است که به معنای قبول مسئولیت، تعقیب فرصت ها، تامین نیازها و خواسته ها از طریق نوآوری و راه اندازی یک کسب و کار تجاری است.: در واقع کارآفرینی یک نوع کنش انسانی است که در عرصه کار و فعالیت اقتصادی متبلور می شود. با وجود این، اقتصاددانان به این امر اذعان دارند که کارآفرینی پدیده ای فرا اقتصادی است. این بدان معناست که برخی ازپدیده ها که تاثیر عمیقی بر اقتصاد دارند، در اساس دارای ماهیت اقتصادی نیستند کارآفرینی فرایندی از ارائه اندیشه های تازه و نو، بهره گیری از امکانات و فرصتهای موجود با تکیه بر دانش، پیشه و کار مربوط به آن و پذیرش خطر است. به واقع کارآفرینی پلی میان زایش ایده، تولید و انجام خدمات، مبادله اطلاعات و کالا است و می توان گفت کارآفرینی عاملی است که عوامل گوناگون را در کنار یکدیگر قرار می دهد تا بهره برداری از منابع و فعال شدن آنها در جهت بهره وری و تأمین منافع ملی میسر گردد و مؤسسات بهرهور و خلاق ایجاد شوندکه موجب رشد و توسعه همه جانبه باشند.
در تعریفی دیگر، کارآفرینی فرآیندی است که فرد کارآفرین به ایده های نو و خلاق و شناسایی فرصت های تازه می پردازد و با بسیج منابع، مبادرت به ایجاد پیشه و کار و شرکت های نو، سازمانهای جدید و نوآور و رشد یابنده می کند. این فرآیند که مستلزم پذیرش خطر و ریسک است، منجر به عرضه محصول یا خدمت تازه به جامعه می شود.
کارآفرینی را ناظر به رفتارها و فعالیتهای خطرپذیر و نوآور و بهره گیری از فرصت ها دانسته و کارآفرینان را کسانی می داند که همراه با خطرپذیری، فرصت هایی را غنیمت می شمرند و با تکیه بر اندیشه ها و تجربه های خویش راهکارهای تازه برای سودآوری جستجو می کنند. در تعریفی دیگر از کارآفرینی آمده است،کارآفرینی فرآیندی است که منجر به ایجاد رضایتمندی یا تقاضای تازه می شود. کارآفرینی عبارت از فرآیند ایجاد ارزش از راه تشکیل مجموعهای منحصر به فرد از منابع به منظور بهره گیری از فرصتها است.بنابراین می توانکارآفرینی را عامل دگرگونی اجتماعی دانست که به ایجاد مشاغل تازه و بهره گیری مؤثر از نیروی انسانی و منابع طبیعی و یا ایجاد ارزش مندی بیشتر می گردد.
ره آورد این تلاشها، اشتغال و ثبات نیروهای فعال درجامعه، برآورده شدن نیازهای اساسی خانواده ها و بالاتر رفتن سطح رفاه جامعه، توزیع مناسب درآمدها و کاهش نگرانیهای اجتماعی و گسترش عدالت اجتماعی است.
٧-١- میل به پذیرش مسئولیت:
کارآفرینان حس عمیقی ازمسئولیت فردی برای پیامدهای فعالیتهای خوددارند .آنها ترجیح می دهند منابع خود را کنترل نموده و از آنها برای تحقق اهداف خود استفاده کنند.
٧-٢- تمایل به ریسک متوسط:
کارآفرینان ریسک های بزرگ نمیکنند بلکه ریسک راحساب شده انجام میدهند.یک مطالعه درباره بنیانگذاران مؤسسات بازرگانی، که در مجلات معروف تحت عنوان شرکت های موفق شناخته شده اند، هیچگونه رابطه همبستگی بین ریسک پذیری و کارآفرینی پیدا نکرده اند. به قول کیت مک فارلند، یکی از محققان کارآفرینی، “ این اعتقاد که کارآفرینان ریسک پذیران خارق العاده ای هستند اعتقاد درستی نیست. برخلاف قماربازان حرفه ای، کارآفرینان به ندرت قمار می کنند.”یا به نظر یکی از نویسندگان :
کارآفرینی همانند پرتاب دارت و امید به کسب بهترین نتیجه نیست . این کار مستلزم برنامه ریزی و ریسک های حساب شده بر اساس آگاهی از بازار، منابع یا محصولات موجود و یک معیار از پیش تعیین شده در زمینه احتمال موفقیت است.

٧-٣- مرکز کنترل درونی:
افراد با مرکز کنترل بیرونی معتقدند که وقایع خارجی خارج از کنترل آنها می باشد و سرنوشت آنها را تعیین می کند.برعکس، کارآفرینان موفق به خود ایمان دارند و موفقیت یا شکست را به سرنوشت، اقبال یا نیروهای مشابه نسبت نمی دهند. به عقیده آنها شکست و پیشرفت تحت کنترل و نفوذ آنها بوده و خود را در نتایج عملکردشان مؤثر می دانند.

-۷ برخی از ویژگیها و خصوصیات رفتاری کارآفرینان
در زیر به برخی از ویژگی های افراد کارآفرین اشاره شده است. بدیهی است ویژگی هایی مورد اشاره همه افراد کارآفرین را در بر نمی گیرد اما مشخصه های بارز اکثر آنان به حساب میآید:

٧-۴- خالقیت:
ذهن پویای کارآفرین مرزهای از پیش تعیین شده و قالب های رایج را در هم می شکند و با وجودی که همان چیزی را می بیند که همگان می بینند، اما چیزی را می اندیشد که دیگران نمی اندیشند. پیتر دراکر((۱۹۸۵ معتقد است وجود نوآوری به قدری ضروری است که می توان ادعا نمود کارآفرینی بدون آن وجود ندارد و نوآوری نیز بدون کارآفرینی، نتیجه ای نمی دهد.
٧-۵- آینده نگری:
کارآفرینان تصور و دیدگاه مطلوبی از آینده سازمان خود دارند.البته بسیاری از اوقات این تصور از ابتدا وجود ندارد و در طی زمان شکل می گیرد که شرکت چه است و چه می تواند باشد. هرچند ممکن است کارآفرین مجبور به برنامه ریزی کوتاه مدت و قطعی باشد، اما داشتن چنین دیدگاهی می تواند این برنامه های کوتاه مدت را در یک جهت برای رسیدن به هدف هماهنگ نماید.
٧-۶- قدرت تحمل اب:
یعنی پذیرفتن عدم قطعیت به عنوان بخشی از زندگی. برای یک کارآفرین لحظه تصمیم آغاز تنها زمانی نیست که او با ریسک مخاطره مواجه می شود، ابهام یک پایان نامعلوم بر هر قدم این راه سایه می افکند.

٧-٧- سطح بالای انرژی:
٧-١٠- ثبات رأی:
موانع، مشکلات و شکست غالبا نمی توانند کارآفرینان را از تعقیب مصرانه دیدگاه هایشان باز دارند.آنها به تلاش خود ادامه خواهند داد.
٧-١١- مهارت در سازمان دهی:
ایجاد یک شرکت از نقطه صفر همانند کنار هم قرار دادن قطعات یک پازل بسیار بزرگ است. کارآفرینان می دانند که چگونه باید افراد مناسب را برای انجام یک وظیفه گرد هم آورند. ترکیب مؤثر افراد و مشاغل، کارآفرینان را قادر می سازدتا بینش خود را به واقعیت تبدیل کنند.
همانطور که ملاحظه می شود، انضباط، سرسختی، خودآغازگر بودن، تمایل به ایجاد ارزش، ذهن باز، خلاقیت و نوآوری، اتخاذ ریسک حساب شده، استقلال و جهت یابی به سوی موفقیت جزو مولفههای اصلی کارآفرینی است.

کارآفرینان در مقایسه با افراد عادی پرانرژی ترند. این انرژی می تواند یکی از عوامل مهمی باشد که با توجه به تلاش انکار ناپذیر مورد نیاز برای راه اندازی یک شرکت نوپا ضروری به نظر می رسد. در این زمینه ساعتهای طولانی و کار سخت یک قائده است نه یک استثناء و بعضا این مسیر می تواند خسته کننده به نظر برسد.

٧-٨- استقالل طلبی:
کارآفرین برای اینکه بتواند درست آنچه را که می اندیشد عینیت و عزم خود را عملی کند باید رئیس و کارفرمای خود باشد.

٧-٩- خوشبینی:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 10700 تومان در 17 صفحه
107,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد