پروژه درس دیمکاری سیستم های کشاورزی غرب

word قابل ویرایش
22 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

پروژه درس دیمکاری سیستم های کشاورزی غرب

سیستمهای کشاورزی غرب : The Agrcultre system of the occid ert
برجسته ترین ویژگی کشاورزی اندازه نسبتاً بزرگ زمین های زیرکشت است . زراعتهای بزرگ اساس و مبنا هستند ؛ زمینهای زیر کشت کوچک مورد اعتراض و ایراد هستند .

یادداشت ( نکته ) : کشت تخصصی برای تولید سبزیجات در کنار (مجاورت) زمینهای شهری یک پدیده نسبتاً جدیدی است و فقط یک زمین کوچک را مورد اثر قرار میدهد . زراعتهای بزرگ غرب متعهد ترین (مشغولترین ) بخش در تولیدات مواد غذایی و به مقدار کمی مواد خام شبیه پشم برای جمعیت های شهری دنیا هستند که بطور عمده کارخانجات و تجارت در ارتباط هستند .

به منظور تولید این مواد مصرفی عظیم و در همان زمان قراردادن آنها در فروشگاه ها با نرخ های پائین ، بطور عملی همه مناطق گرم اشغال نشده دنیا ، که برای انسانهای نژاد سفید مناسب هستند برای بهره برداری آماده هستند بیشتر نواحی آمریکای شمالی ، از آرژانتین ، از آفریقای جنوبی و قطعات بزرگ استرالیا و عملاً همه نیوزلند در طول صد سال اخیر برای تولید کانتینرهای بی انتهای محموله های مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز بوسیله فروشگاههای بزگ دنیا مورد بهره برداری قرارگرفته اند ( به خدمت گرفته شده اند ) .

ضعف این سیستم کشاورزی کتمان واقعیتی است که تازه است و هنوز به حمایتی که قرنها تجربه موفق می توانست به تنهایی تهیه کند نرسیده است . در ابتدا این سیستم کشاورزی روی بهره برداری از ذخایر مواد غذایی و مواد آلی مجتمع در زمینهای بکر پایه گذاری شده بود . که در بهترین شرایط نمی توانست بیشتر از یک تعداد محدودی سال طول بکشد . حتی امروزه عملاً هیچ تلاشی برای استفاده از مقدار عظیمی از کاه گندم و ضایعات سبزیجات دیگر ( روییدنیهای دیگر) برای نگهداری ذخایر مواد آلی در خاک صورت نگرفته است .برای مثال نواحی جدید آمریکای شمالی به زودی نشانه های از تحلیل رفتگی را نشان میدهند .در مورد زمینهای زراعی قدیمی اروپا کود دهی لازم میباشد برای تهیه مقدار زیادی نیتروژن ترکیبی مورد نیاز ، همه منابع ممکن است به استثناء یک عامل تبدیل سیستمیک تولیدات عظیم کشاورزی به هوموس یکی بعد از دیگری مورد بهر برداری قرارگرفته اند :

گوانواز جزایر خاموش سواحل پرو ، نیترات سدیم از شیلی ، آمونیم از زغال سنگ و اخیراً ترکیبات نیتروژن سنتیک از اتمسفر بدست آورده می‌شود. این مواد بوسیله کلاسهای دیگری از کود های آلی نیتروژنی مانند گوانو مصنوعی ، خون خشک شده و اجساد زایدکشتارگاه ، کیک های روغنی و ضایعات پشمی بوسیله تولیدات کشاورزی و بوسیله گروهی از مواد مصنوعی و کودهای فسفات مختلفی و پتاسی تکمیل می شوند .

این مواد تهیه شده از مواد کنسانتره ای ( فسفره ) قادرند تولیدات کشاورزی را در سطح بالایی نگهدارند .
حقیقت وجود آنها برای یک زمان به انحراف کردن توجه بهره برداری کامل بوسیله تولیدات زراعی گرایش دارد . اخیراً اگرچه یک تغییر مکانی اتفاق افتاده است و یک مقدار زیادی از تلاشهای علمی برای مشکلات که گرداگرد ( اطراف ) تولدات عظیم ، حیوانی و گیاهی از خود کشاورزی جمع شده صورت گرفته است نیاز به نگهداری ذخیره مواد آلی خاک در خاک امروزه بطور گسترده شناخته شده است .

بعد اندازه گیریهایی بزرگ زمین های زیرکشت و ضرورت کوددهی ، هزینه بالا بکارگیری از سایر ویژگیهای عمده زراعت غرب است ، تعدا انسانها در هر مایل مربع از زمینهای کشاورزی که واقعاً تعداد کسانی که کار میکنند پائین است.

نکته : اشکال مقایسه ای که از تولید محصول زراعی همه کارگر برای مقطع ۵ ساله جنگ جهانی قبلی ، بوسیله وزارت کشاورزی آمریکا آماده شده است آموزنده هستند . تعداد کارگران استخدام شده برای هر ناحیه ۱۰۰۰ هکتاری از زمینهای محصولات زراعی تقریباً در ایتالیا ۲۳۵ ،۱۶۰ در آلمان ،۱۲۰ در فرانسه ،

۱۰۵ در انگلستان و ولز ،۶۰ در اسکاتلند ولی در آمریکا فقط ۴۱ نفر بود . در کانادا منطبق با Riddell ، اشکال سال ۱۹۱۱ نشان میدهند که برای هر ۱۰۰۰ هکتار زمین زراعی فقط ۱۶ کارگر متعلق شده است این مشاهدات بیان میکنند که در سه استان دشتی ( آلبرتا – مانیتوبا-ساسکاچوان ) اشکال حتی بسیار قابل توجه هستند . نواحی تحت محصولات زراعی ۰۹۱/۶۷۷/۱۷ جریب بود و تعداد مشغولین در کشاورزی ۸۷۲/۲۸۳ بود بنابراین هر شخص استخدام شده و مسئول برای ۶۲ جریب بود. هر ۱۰۰۰ جریب فقط به ۱۶ کارگر نیازمند است از این زمان این داده‌ها منتشر شده بودند ، به نظر میرسد اندازه جمعیت کارگری در کشاورزی در آمریکای شمالی تقلیل می یابد هنوز حمایت می شوند.

این حالت از چیز ها از گرانی و کاهش و کمبود جمعیت کارگری بوجود آمده اند که بطور طبیعی مطالعه طرحهای رهایی بخش از کارگری را شامل می شود که کاربرد وسایل ماشین آنها را رهبری می کرد . هرگاه یک ماشین می توانست اختراع شود که رهایی بخش کار کارگری باشد ، آن به سرعت گسترش می یافت . موتور ها از انواع مختلف مبناء و اساس هر چیزی هستند . نشانه همیشگی از دروگر های کمپانی در همه نواحی در حال تولید گندم ، آخرین مثال از مکانیزاسیون کشاورزی در غرب است .

ویژگی دیگر از این سیستم گسترده از کشاورزی طبقه بندی شده ، بزرگ توسعه صنایع تبدیلی ،نگهداری مواد غذایی ، از انتقال و از بازاریابی ، که تولیدات کشاورزی به ارزانی و به سرعت به مراکز پخش و مصرف انتقال داده می شوند . کمبود زیادی از ذخایر در هر مرحله وجود ندارد.

پول همیشه برای هر ماشین جدیدی و برای هر توسعه جدیدی که بطور مشابهی به یک سودسهام بر می گردد پیدا شود. زمین و ذخایر فراوان هستند . انتقال با کیفیت مطلوب و فروش خوب بیشتر میشود . بطور مقایسه ذخایر کوچک از نیروی کارگری مناسب و هزینه بالا مشکلات عمده غرب را بوجود می آورد.

این سیستم کشاورزی ضرورتاً مدرن و بطور عمده به عنوان یکی از اجزای کشفیات ماشین بخار و استفاده سریع از ذخایر زغال سنگ ، روغن و قدرت ، آب توسعه یافته اند . آن امکان ساخته شدن فقط بوسیله وجود نواحی عظیمی از زمینهای بکر در بخشهایی از سطح زمین که نژادهای سفید می توانند زندگی و کار کنند را دارد. از آنجائیکه نقاط ضعف بطور آماده ذکر شد در این روش از تولیدات محصولات زراعی ، آنست که این روش تازه است و عدم برگشت پذیری که یک مقطع طولانی از تجربه عملی می‌تواندآنها را قرار گیرد و تهیه کند . زمین مادری هم با ذخیره فراوان از کود های اختصاصی که همیشه می تواند برای یک زمان مورد استفاده قرارگیرد تهیه شده است . هر سیستم موفق از کشاورزی اگرچه حقیقتاً باید بر اساس چشم انداز طولانی پایه گذاری شود و گرنه روز تسویه مسلم و حتمی است ( ضرب المثل ) .

درکنار این روش بهره برداری از زمین یک رشد عظیم از علم وجود دارد. تلاشهای انجام شده برای بدست آوردن کمک هایی از یک تعداد علوم پراکنده در مطالعه مشکلات کشاورزی و در افزایش تولیدات خاک انجام شده است . این روشها بر اساس موفقیتهای آزمایشهای مختلف و متعدد تعویض شده است ، که هر سال یم میزان زیادی از نتایج پرینت شده ( ثبت شده ) می گویند و به زارع اطلاع میدهند .در ابتدا کار های علمی بطور طبیعی خودشان را برای حل مشکلات محل وقف می کنند ( مشغول می کنند) و برای تفسیر های ( توضیح های ) علمی عملیات کشاورزی مجهز می شوند . این حالت امروزه مورد تصویب و تأیید است یک یادداشت جدید در حال شروع برای چاپ کردن در انتشارات موقعیت های آزمایشی است . بدین معنی که از هدایت و اطلاع که می تواند تنها پیش رود

بوسیله انسانهایی که تحصیلات و آموزش در نظریات علمی همراه با هدفهای سیاستمدارانه ترکیب شده است . احساس تنها در حال رشد نیست بلکه آن در امتداد مشاغل ( کارهای ) علمی که صرفاً برای حل مشکلات با اهمیت است بیان شده است . موجودی ( چیزی ) که بیشتر موردنیاز است . فعالیت عمده علم در کشاورزی آینده تهیه هدایت و راهنمایی آگاهانه در رویه های عمومی و اشاره کردن میسر است .

سیاستهای کشاورزی شرق :
زمینهای زارعی روستایی :
ویژگی مهم سیستم های کشاورزی شرق اندازه کوچک زمینهای زراعی است ارتباط بین قدرت انسان و جریب های کشت شده در هندوستان در جدول I داده شده است در این جدول ، بر اساس گزارش سرشماری سال ۱۹۲۱، تعداد کارگران و جریب های کشت شده برای استانهای اصلی هندوستان بریتانیایی حساب شده است . ضمناً این اشکال نشان میدهند که چطور حرارت عامل تنازع بقاء در این بخش از استوا است .

جدول I ارتباط بین قدرت انسان و جریب های کشت شده در هندوستان این زمینهای کم اهمیت ( کم قدرت ) توسط روشهای پیشرفته به کرات مورد کشت قرار گرفته اند ( آن روشهایی که برای جریب های بزرگ مورد استفاده هستند ) که هم انرژی انسان و دام و هم انرژی ذخیره‌ای خاک بطور کامل مورد بهره برداری قرارگرفتند چنین سیستم کشاورزی فقط در مواقع کمبود و ضعف ( نارسایی ) می تواند نتیجه دهد . خط آشکار یا روش آشکار پیشرفت ، معرفی تدریجی

بسیاری از روشهای گسترده که تأمین کود مناسب درون ابزار کارنده معمولی که برای ثابت کردن یک فاکتور مهم مجبور شده است . اگر ما به شرق دور توجه کنیم به چین و ژاپن ، یک سیستم مشابه ای از زمین های زراعی کوچک بوسیله یک فشار حرارتی یا بیشتر در جمعیت انسانها و دامها ( چهارپایان ) همراه شده است .

برای معرفی به کشاورزان قرن چهاردهم ، فرمانروایان یا سه جزیزه اصلی از ژاپن را که در سال ۱۹۰۷ ، ۰۰۳/۹۷۷/۴۶ نفر جمعیت و مشتمل بر ۲۰۰۰۰ مایل مربع زمین های زیر کشت شده داشت شناسایی کردند . این جمعیت میزان ۳۴۹/۲ نفر برای هر مایل مربع یا بیشتر است ۳ نفر برای هر جریب است . یادداشتهایی که این اشکال موافقت بسیار نزدیک با سهمیه های داده شده در کتاب سال ژاپن ۱۹۳۱ که تعداد اشخاص ( افراد ) را برای هر کیلومتر مربع ۹۶۹ داده است در دست است برابر با ۴۳۳ /۲ برای هر مایل مربع .

بعلاوه در ژاپن روی هر مایل مربع از زمین کشت یک جمعیت زیادی از حیوانات تغذیه میکنند ( ۶۹ اسب و ۵۶ گله ، نزدیک به همه افراد استخدام شده در بخش کارگری و ۸۲۵ تا از هاکیان ، ۱۳ خوک ، بز و گوسفند .

اگر چه آمار دقیقی در چین در دست نیست ، مثالهای بوسیله معرفی فرمانروایان در شرایط موضوعات ( امور ) که با ژاپن غیر مشابه است ذکر شده است . در استان شانتانگل یک زارع همراه با یک خانواده ۱۲ نفری ، یک الاغ ، یک گاو و دو خوک روی ۵/۲ جریب زمین نگهداری می کنند . یک فاصله جمعیتی در میزان ، ۳۰۷۲ نفر ، ۲۱۲ گله الاغ و ۵۱۲ خوک برای هر مایل مربع . میانگین زمین زراعی مشاهده شده هفت چینی یک ظرفیت نگهداری از ۱۷۸۳ نفر ، ۲۱۲ گله و ۳۹۱ خوک را بدست آورده است ، نزدیک به ۲۰۰۰ مصرف کننده و ۴۰۰ انتقال دهنده مواد غذایی بطور متراکم برای هر مایل مربع از زمین زراعی . در مقایسه با این اشکال قابل توجه آمارهای مشابه در سال ۱۹۰۰ در مورد ایالات متحده برای هر مایل مربع بود : جمعیت ۶۱ اسبها و ۳۰ قاطرها .

مشکلات کشاورزی گرم سیری برای بیشتر بخشها به کوچکی زمین های زراعی نسبت داده می شود . هدف اصلی از این کشاورزی روستایی تولید محصولات زراعی است .
اداره ( نگهداری ) حیوانات اهمیت اش بسیار کمتر است ، در هندوستان محصولات زراعی بطور کامل در دو کلاس رشد می کنند :
۱٫ محصولات زراعی غذایی و علوفه ای
۲٫ محصولات زراعی پولی ( فروشی ، پولساز )
اولی شامل میشود ، به ترتیب ناحیه ها : برنج ، ارزن ، گندم ، حبوبات و محصولات علوفه ای ، جو و ذرت و چغندر و نیشکر .گیاهان زراعی پولساز بسیار مختلفند : پنبه و دانه های روغنی بسیار با اهمیت هستند بدنبال آنها کف و سایر فیبر ها ، تنباکو ، چای ، تریاک ( خشخاش ) ، اندئلو و کافه هستند. در آینده بنظر میرسد که محصولات زراعی غذایی و علوفه ای ۸۲% نواحی کل تحت و محصولات زراعی پولساز ، as for as ( به دوری ) گسترش (مقدار ) جالب توجه شده ، نسبتاً غیر اهمیت هستند :
جدول II – آمار های کشاورزی هندوستان بریتانیایی – ۱۹۲۶ –۱۹۲۷
فعالیت اولیه کشاورزی هندوستان به منظور تهیه مواد زراعی و برای دامهایشان تولید غذا می باشد . در مقایسه با این کار همه روشهای دیکر روشهای کمکی هستند . خانه های ساخته شده از گل ، گالی پوشها با گرامینه‌های علفی و خانه های تقریباً خالی از اثاثیه هستند . هزینه روی پوشش و حرارت منشاء گرفته از رسوم کشور و طبیعت اقلیم ، که بسیار کمتر است از کشور های اروپایی است با این همه محصولات زراعی یک مقدار پول کمی همراه با اینکه برای پرداختن بازدهی زمین و برای خرید مقدار کمی از مواد لازم در فروشگاههای روستایی نیاز است . بنابر این رشد محصولات زراعی پولساز برای گسترش در حدود یک پنجم مساحت کل نواحی زیر کشت کشور است.
تولید بعد تبدیل به پول نقد، قبلاً هم در آسیابهای محلی و انتقال به نواحی شهر کار شده است. به منظور مقداری گسترش محصولات زراعی، همچنین تولید اقتصادی خاک به علاوه درصد کوچکی از دانه‌ها غذای تولید شده به کشورهای خارجی فرستاده شده است. در بعضی از کمیتهای بزرگ محصولات چغندر و نیشکری از «جاوا» و «موریتیموس» و اقلیمهای اروپایی منشاء گرفته‌اند. وقتی که ما به جزئیات مدیریت خاک می‌پردازیم یک تفاوت برجسته که بیشتر میان روشها در مدل‌های غربی و کشتهای دستی روستایی شرق به یکباره آشکار است.
در چین حاصلخیزی برای یک قرن در یک مرحله بالا بدون اهمین کوددهی مصنوعی را شامل شده است. اگر چه آن زمینها در سال ۱۸۸۸ میلادی بدون شخم بود، ‌بعد یک اختلاف نظر ثبت شده در سی سال اخیر، که علم غربی سرانجام به عنوان دوری اهمیت بخش بکار گرفته شده بوسیله محصولات زراعی متداول درقوت بخشیدن به خاک مورد قبول قرار گرفت. با این همه کشورهایی که در تجربه آموزش روستائیان شرق با درسهای مشابه دارند. گیاهان گلومنیوزه در تناوب درهر جایی یا مکانی یکی از عملیات ثابت قدیمی آنها است.

روی آلوویوم طرحهای آندوژنتیکی عمق و سیستم گسترش ریشه نخودفرنگی بوسیله روستائیان به عنوان یک روش کار مناسب برای تبلیغ یک دوره سطح زیر خاک بهره‌برداری شده است که اینها در نواحی نزدیک بسته‌بندی شده، خاکهای سیلتی را نیز نیازمند هستند. درمورد بهترین زارعین مدیریت عمومی خاک به طور جزئی تبدیل و بهره‌برداری از نیتروژن ترکیبی به طور آماده یک مقدار بالایی در دسترس وجود داشته است. این روش در مورد استانهای متحد هندوستان

بوسیله کلارک در نشریات اخیر گزارش شده است که تا اندازه‌ای در پیوست B ضمیمه شده شرح داده شده است. در چین و ژاپن نه تنها روش مدیریت خاک بیرونی مزرعه بلکه از مواد غذایی برای گیاهان زراعی از همه نوع سبزیجات و کودهای حیوانات نیز تکمیل شده است. تمجید از یک و یا بیشتر نتایج بدست آمده آورده شده بوسیله فرمانروایان از کارهای ناتمام شده آنها است. (کشاورزان قرن ۱۴) که باید تا اندازه‌ای در کتابهای متن هر مدرسه کشاورزی و دانشگاه دنیا توصیه شود، ویژگیهای دیگر این کشاورزی است.

 

زمان کشت برنج از نقطه نظر تهیه خاک و آب
در مطالعات علمی روشهای مدیریت خاک تحت اینکه گیاهان زراعی برنج منشأش از شرق تولید شده، تجارب علمی اولیه بنظر می‌رسد که برای انکارکردن یکی از اصول اساسی علم کشاورزی غرب که اسماً وابستگی غلات به مواد نیتروژنی است. محصول زراعی وسیع برنج در بسیاری از بخشهای هندوستان روی

زمینهای مشابه سال به سال بدون اضافه‌کردن هرنوع مواد کودی تولیده شده‌اند. زمینهای زراعی برنج کشور می‏فرستند محصولات مازاد خود را در کمیتهای بزرگ به مراکز جمعیتی یا شهرها می‏فرستند، ولی هیچ اهمیت متناسب برای نیتروژن ترکیبی وجود ندارد. برمه به عنوان مثال از یک ناحیه‌ای که برنج را به عنوان گیاه فصلی در طول ۲۰ سال پایانی ۱۹۲۴ میلادی حدود ۲۵ میلیون تن محصول زراعی مازاد داشته که از نواحی به وسعت ۱۰ میلیون جریب صادر شده است. تا

اندازه‌ای برنج حدود ۲/۱ درصد از نیتروژن شامل می‌شود. مقدار این عنصر در خارج از فصل در طول ۲۰ سال درارگانهای زایشی، یا ذخیره شده یا حمل شده است.

تا اندازه‌ای این مقدار ثابت نیتروژن بوسیله کودهای مهم ساخته نشده است. به منظور پیدا کردن این مقدار تدریجی کاهش حاصلخیزی را پیش‌بینی می‌کنیم. با این وجود همه در برمه و هم در بنگلادش جایی پیدا نمی‌شود که برنج در زمینهای مشابهی از سال به سالی دیگر کشت داده شود. بطور خلاصه خاک بیشتر شامل شده از مواد مصرفی تازه ار نیتروژن از مکانهای یکسان. به عبارت دیگر محصولات زراعی خود باید باعث رشد شوند، تنها منبعی مشابه از تثبیت اتمسفر است شاید این یکی از مشکلات کشاورزی نواحی خشک باشد که از اول مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

تفاوت مهم دیگر میان شرق و مغرب در ارتباط با تهیه بخش کارگری است. در شرق تهیه بخش کارگری درهر جایی به اندازه کافی است تا اندازه‌ای بطور طبیعی از تراکم زیاد جمعیت روستایی پیدا خواهد شد، درواقع در هندوستان بخش کارگری آنچنان فراوان است که اگر زمانی بوسیله زارعین و گاوهایشان برای تنها یکسال که می‌تواند بوسیله مقداری پول حساب شود، این نیازمندی احساس می‌شود. درمیزانهای محلی بخش کارگری، بطور کامل یک شکل بزرگی را به دست آورده خواهد شد. یکی از مشکلات مشخص توسعه کشاورزی در هندوستان کشف بهتربن مسائل بهره‌برداری از زهکشی دایمی است. بنابراین فقدان بخش کارگری انسانی درتوسعه کشاورزی شرق وجود ندارد. فاکتور مطلوب دیگر وجود نژادهای عالی گاوهای کاری و بوفالو است.

یادداشت: بوفالو یک گاو شیری شرق است نه تنها بخش کارگری مفید درکشت برنج است ولی همچنین زندگی یا زیست و تولید کمیتهای زیاد از شیربرنج که برای یک جیره غذایی که بهترین گاوهای شیری آمریکا و اروپا فاقد آنهاست، توانایی دارد.

فرآیندهای گوارشی تغذیه بوفالو از موضوعاتی است که برای خلاصی جستن از توجه به بحثهای تغذیه جانوران بوجودآمده است. ویژگی آخر این سیستم اخیر کشاورزی فقدان سرمایه است. دوباره یک تضاد بزرگی میان شرق و غرب بوجود آمده است. وجود دارد مقدار کمی یا هیچ سرمایه‌ای از افزایش زمینهای زراعی که به طور دستی کشت میِ‌شوند. نواحی وسیع هندوستان درهر میزان کشت کاران دست دارند در رباخواری و وام هم مهم است. برای سالهای بسیاری یکی از پیش مشغله‌های دولت کشف حماقتهای خودش است ( بی‌ملاحظگی‌های وام دهی برای هدفهای غیرتولیدی) و نگهداری می‌شود در روی زمینها. توسعه اخیر شرکتهای تعاونی و افزایش سریع در تعداد واحدهای اولیه این اجتماعات احتمال موفقیت را افزایش داده است.

کشت: درحالیکه زمینهای زراعی کوچک بوسیله جمعیت انبوهی همراه شده از ویژگیهای مهم کشاورزی غرب است. با این وجود استثناءهایی هم وجود دارد در حالیکه این بخش از اقدامات مهم اروپائی گرمسیری که جنگلهای مادری را جابجا کرده و به جای آنها گسترش کشت محصولات زراعی مانند نیشکر، چای، کائوچو وکافه تاسیس شده است. به کارگری برای آن مناطق از منابع بومی بدست آورده می‌شود. سرمایه و مدیریت بوسیله اروپاییها تامین می‌شود. کشتهای این نوع بطور معمول همه بالاتر از شرق و ویژگی‌های مهم کشاورزی جاوا، سیلان، مناطق اتحادیه مالاریا، آسام و زمینهای بلند هندجنوبی هستند. یکی از ویژگیهای این کشاورزی توجه به هزینه‌های مربوط به کوددهای است.

 

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 22 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد