کارآموزی حسابداری – مدیریت امور مالی شهرداری

word قابل ویرایش
28 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کارآموزی حسابداری – مدیریت امور مالی شهرداری

فصل اول

آشنائی کلی با مکان کارآموزی :
۱-۱ تاریخچه
۱-۲ اسامی شهرداران میانه ( بعد از انقلاب اسلامی )
۱-۳ چارت سازمانی
۱-۴ انواع محصولات تولیدی یا خدمات
۱-۵ شرح مختصری از فرآیند خدماتی
۱-۶ اهداف سازمان

۱-۱ تاریخچه :
میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی بر سر راه جاده ترانزیت تبریز – تهران با وسعتی معادل ۵۵۹۰ کیلیومتر مربع قرار گرفته است . میانه با مساحت ۹/۸ درصد از کل مساحت استان وسیعترین شهرستان استان می باشد . این شهرستان بین دو رشته کوه برغوش در شمال و قافلانکوه در جنوب قرار گرفته و از شمال به شهرستان سراب ، از جنوب به استان زنجان ، از شرق به خلخال و از غرب به هشترود محدود است .
میانه در تاریخ به اسامی گرمرود و میانج یاد شده . طبق اسناد و مدارک و نوشته های مورخان از لحاظ تاریخی پشتوانه غنی و پرباری دارد . میانه از دیر باز شهری فرهنگی و مذهبی بشمار می رود . این شهر بر اثر حملات مغول یکبار به کلی ویران شده و در دوره های بعدی مجدداً روبه عمران و آبادی نهاده است . دارای دو رودخانه شهر چای و
قوری چای می باشد .
دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی با رشته های مختلف و متعدد خود پذیرای انبوه مشتاقان علم و تحصیل معرفت می باشد . جمعیت میانه حدود ۷۷۸۹۰ نفر می باشد . میانه دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است که شکوه و زیبائی معماری دوره اسلامی در آنها بخوبی مشهود و چشمگیر است .
شهرداری میانه که سازمان خدماتی و اداری مورد نظر و محل کارآموزی اینجانب
می باشد در سال ۱۳۱۴ تاسیس و از نظر درجه بندی سازمان شهرداریها در رده هفتم قرار دارد . شهرداری یکی از اساسی ترین و مهمترین نهادهای سازنده و ارگانهای شهری است که شهرداری میانه نیز در راستای طرحها و هدفهای سازنده خود می کوشد تا شهری آباد در پیش رو داشته باشیم که امیدواریم با تلاشهای دلسوزانه تر و آگاهانه تر دست اندرکاران ، کمرنگی آن پررنگتر و چشمگیر تر شود .
۲-۱ اسامس شهرداران میانه ( بعد از انقلاب اسلامی ):

ردیف نام و نام خانوادگی شروع اتمام
۱ قاسم مهداد ۹/۱/۵۸ ۲/۴/۵۸
۲ رضا جباریان ۳/۴/۵۸ ۳۱/۳/۵۹
۳ رضا علیجانی فرید ۱/۴/۵۹ ۵/۴/۶۱
۴ جمشید تقی زاده ۶/۴/۶۱ ۱۶/۱۱/۶۲

۵ جلیل فرج پور ۱۶/۱۱/۶۳ ۷/۵/۶۳
۶ حیدر غیبی ۷/۵/۶۳ ۱/۴/۶۴
۷ بیوک مهدیلی ۱/۸/۶۴ ۸/۹/۶۵
۸ میرعبدالله عزیززاده ۹/۹/۶۵ ۲۳/۹/۶۶
۹ جواد نجفی آذر (سرپرست) ۲۴/۹/۶ ۳/۱۱/۶۶
۱۰ صمد صمدی پور ۴/۱۱/۶۶ ۵/۳/۶۷
۱۱ سلیمان رادفر(سرپرست) ۶/۳/۶۷ ۳۰/۹/۶۷
۱۲ بهروز کمیشی ۳۰/۹/۶۷ ۹/۱۰/۶۸

۱۴ سید اسماعیل حسینی ۸/۴/۷۲ ۲۵/۵/۷۳
۱۵ مختار جمیلی ۲۵/۵/۷۳ ۳/۱۰/۷۴
۱۶ محمد مهدیلو ۴/۱۰/۷۴ ۱۹/۸/۷۵
۱۷ جواد حاجی زاده ۲۰/۸/۷۵ ۱۹/۳/۷۸
۱۸ غلامرضا رجیلی(سرپرست) ۱۶/۴/۷۸ ۱۹/۷/۷۸
۱۹ عبدالله مختاری ۱۹/۷/۷۸ ۱/۲/۸۱
۲۰ مجید خانمحمدی ۲۲/۲/۸۱
۲۱ ابراهیم جاهد

۴-۱ نوع محصولات تولیدی یا خدماتی
شهرداری سازمانی خدمتی است و در تولید نقشی ندارد و فعالیتها و عمکرد آن مربوط خدمات شهری می باشد که از عمده فعالیتهای آن می توان مختصری به شرح زیر بیان کرد :
۱- ایجاد ، حفظ و نگهداری از مکانهای عمومی مانند : کتابخانه ها ، قرائت خانه ها ، آزمایشگاهها ، پلها ، پارکینگهای عمومی و ۰۰۰٫
۲- ایجاد و نگهداری از تفرجگاههای عمومی مانند : پارکها ، باغهای عمومی ، ورزشگاهها و ایجاد فضای سبز .
۳- اجاد معابر و گذرگاه و بازسازی آنها ،‌مانند : پلها ، خیابانهای درون شهری ، معابر عمومی ، ورودیهای شهر ، پایانه های مسافربری و ۰۰۰٫
۴- اجاد میادین و زیباسازی شهر ، ایجاد میادین و چهارراه ها ، ساخت مجسمه ها و نقاشی بزرگان ، جدول کشی و نقاشی ساختمانها و دیوارهای بزرگ ، نصب مجسمه های تزئینی و ۰۰۰٫
۵- خدمات بهداشتی و نظافتی ، ایجاد آبراهها ، کنال کشی ،‌ جمع اوری زباله های شهری و دفع بهداشتی آنها ،‌نظافت خابانها و معابر عمومی و ۰۰۰٫
۶- سایر خدمات شهرداری : آتش نشانی و اطفاء حریق ، ساخت کشتارگا

هها ، پلاک گذاری کوچه ها ، نام گذاری خیابانها ، صدور پروانه ساخت منازل ،‌ صدور پروانه کسب ، اخذ مالیاتهای اختصاصی و ۰۰۰٫
از دیگر فعالیتهای شهرداری که می توان ذکر کرد جلوگیری از ایجاد اماکن و تاسیسات غیرقانونی ، برآورد و تنظیم بودجه و متمم و اصلاح بودجه شهرداری می باشد .

۱-۵ شرح مختصری از فرآیند خدماتی
شهرداری نهادی محلی و خودکفا می باشد که در جهت توسعه و عمران و آبادانی شهر در قالب مقررات و دستورالعملها و آیین نامه های مصوب کل و در چارچوب قانون اساسی فعالیت می نماید . می توان گفت :

که شهرداری در خصوص نظافت سطح شهر و بازسازی معابر ، خیابانهای سطح شهر ، زیبا سازی شهر و میادین و گذرگاهها و کنترل ساخت و ساز سطح شهر و کنترل اصناف و کسبه و صدور مجوزهای قانونی فعالیت می کند .
بخشی از اوقات فراغت افراد در خانه ها و بخشی دیگر در فضاهای بیرون شهر سپری
می شود . فضاهای گذران اوقات در شهر به مدیریت خاص خود نیاز دارد و یکی از بهترین فضای این اوقات پارک و کتابخانه می باشد که شهرداری در حدود اعتبارات مصوب و بر اساس بند ۶ از ماده ۵۵ قانون شهرداری وظیفه احداث آن را بعهده دارد .
شهرداری ها بر حسب ماده ۹۹ از قانون شهرداری می بایست برای حریم شهر نقشه شهرسازس تهیه کند . تفرجگاههای پیرامون شهر چنانکه از نامشان پیداست معمولاً در حریم شهرها قرار می گیرند و شهرداری موظف است بر اساس طرحهای مصوب ، بر ساخت و ساز در این محدوده نظارت کند و با تخلات سازمانی ( بر اساس ماده ۱۰۰) و تخلفهای بهداشتی بر اساس ماده ۵۵ بند ۲۰ برخورد کند . برای اینکه تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهر به طور صحیح و به جا انجام پذیرد ، شهرداری موظف است در معبر و مکانهای مناسب تابلوهای اعلانات دیواری جهت نصب آگهی و اطلاعیه در سطح شهر نصب کند و همچنین تهیه و نصب تابلوهای جدید اسامی ( راهنمای ) شهرکها .
شهرداری با اخذ عوارض نقل و انتقالات و نوسازی و صدور مجوزهای کب و پروانه ساخت و دیگر عوارض می تواند ایجاد درآمد کند و وظایف خود را به خوبی و بموقع انجام دهد .
شورای اسلامی شهرها موظفند که برای شهرداری ها یک شهردار مناسب و کاردان انتخاب و انتصاب نمایند و شهردار منتصب نیز موظف است تا کلیه عملکردهای کارمندان را کنترل و نظارت کند تا وظایف خود را به نحو احسن ایفاء نماید .

۱-۶ اهداف سازمان
شهرداری به عنوان یک سازمان انتفاعی بوده و همواره در ایجاد اماکن و اموال عمومی برای رف

اه جامعه تلاش نموده است و سعی کرده تا شهر و اطراف آن از فضا و سیمای خوبی برخوردار باشد تا شهرهای ما نیز مثل سایر کشورها پیشرفت داشته باشد و روبه آبادانی برود .
از اهداف شهرداری میانه می توان به تکمیل و بهره برداری کامل پایانه مسافربری میانه نام برد و همچنین کتابخانه ( قرائت خانه ) و پارک لاله وقع در محوطه سابق پارکینگ پایانه مسافربری قدیم میانه ، ارائه خدمات به شهروندان مناطقی که با کمبود و یا فقدان کتابخانه عمومی مواجه هستند . تشکیل سایر مراکز فرهنگی نیز از طرحهای آتی شهرداری

می باشد.
بازسازی پیاده روها ، بهره برداری فاضلاب شهری ، نوسازی معابر و آسفالتکاری و مرمت خیابانهای شهر میانه از جمله دیگر برنامه ها و طرحهای شهرداری میانه هستند . شهرداری میانه در اجرای طرحها و احداث خیابانهای مصوب شهر ، نیاز به همکاری و مشارکت جدی شهروندان میانه دارد و از عموم مردم دعوت به همکاری می نماید .

فصل دوم

ارزیابی بخشهای متبط با امور مالی و حسابداری
۲-۱ موقعیت حسابداری درشهرداری با بررسی جزئیات سازمانی
۲-۲ بررسی شرح وظایف کارآموز در سازمان
۲-۳ امر جاری د دست اقدام
۲-۴ برنامه های آینده
۲-۵ تکنیکهائی که توسط رشته مورد نظر در سازمان بکار می رود

۲-۱ موقعیت حسابداری در شهرداری با بررسی جزئیات آن
با توجه باینکه رشته بنده حسابداری می باشد و مربوط به امور مالی و حسابداری است ، بنابراین به بررسی امور مالی که حسابداری زیر نظر آن می باشد ، قرار می دهیم . می توان گفت ک

ه در شهرداری امور مالی چند زیر بخش دارد که عبارتند از :
امور مالی ، حسابداری و درآمد
سیستم حسابداری شهرداری ، دولتی نقدی و تعهدی است که کلیه دریافتها اعم از عوارض ، نوسازی ، عوارض صدور پروانه کسب و ساخت و ساز و درآمدهای کارشناسی به صورت نقد بوده که در هنگام وصول از اشخاص از طریق حسابهای بانکی و با دریافت فیش بانکی استرداد می شود و در مقابل برخی موارد از قبیل موقع عقد قرار داد چک یا سفته از پیمانکاران یا اشخاصه موقع سررسید با ارائه چک و سفته گرفته شده ، به اشخاص از حسابها خارج می شود .
کلیه پرداختها و دریافتهای سازمان در واحد حسابداری صورت می گیرد و از نظر موقعیت سازمانی واحد حسابداری و امور مالی به عنوان قلب سازمان محسوب می شود .

۲-۲ بررسی شرح وظایف کارآموز در سازمان
اینجانب برای ورود به شهردار

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 28 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد