کارآموزی معماری – نما کاری

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کارآموزی معماری – نما کاری

مقدمه :
در دنیای امروز و آینده فن آوری کارهای اجرایی همراه با نوآوری که هر روز صنعت ساختمان را متاثر می کند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست کارهای عملی ساختمانی را ایجاب می کند .

نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوک و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف کردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد .
از آنجا که مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در کارگاههای آموزشی و یا در کارگاههای اجرایی ساختمانی کمک شایایی به ما خواهد نمود .

تشکر وقدردانی :
در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست کارگاه شرکت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم .
بخش اول : آشنایی کلی با مکان کار آموزی

این پروژه مدرسه ای است دو طبقه با اسکلت بتونی و سقف تیرچه بلوک که دارای ۳ قسمت اصلی و کلی می باشد :
۱ ـ قسمت شرقی مدرسه که مربوط به کلاس دانش آموزان می باشد .
۲ ـ قسمت مرکزی که ساختمان اداری مدرسه است .

۳ ـ قسمت غربی مدرسه که شامل نمازخانه می شود . نمای این ساختمان کاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد . در گذشته در این مکان مدرسه و سرویس وجود داشت که بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی که ۸ چشمه می باشد درست شد ، سقف سرویس هم از جنس سفال است .
۴ ـ زمان اجراء کار : این پروژه نزدیک به ۳ سال می باشد که در دست اجراء است و باید تحویل داده شود .
بخش دوم : آموخته های اجرایی

گزارش اصلی :
یکی از عمده کارهایی که در این مدت مشاهده کردم نصب و جمع کردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این کار مربوط به نصب سنگ بود که توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود .

۱ ـ تعریف و هدف از داربست
کارگر تا زمانی که روی زمین ایستاده ، می تواند تا ارتفاع محدودی کار کند و برای ادامه کار در قسمت بالا ، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد . بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود ، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود . این وسیله در کارهای ساختمانی داربست نام دارد . در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند ،‌ با ریختن تدریجی خاک به زیر پای بنا ، کف را کم کم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می کردند . پس از احداث و انجام ساختمان ، خاک ریخته شده را برمی داشتند تا به کف

اولیه برسند . از یک طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند ، انسان را وادار کرد تا از وسیله ای سبک و راحت برای این منظور استفاده و جمع کردن داربست کند . همراه با سبکی و راحتی ، مسأله ی ایمنی ، سرعت در برپایی ، استفاده و جمع کردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست کیافت .

ـ انواع داربست
۱ ـ داربست کوتاه :
در ساختمانهایی با ارتفاع کم و در ساختمان های داخلی ، ار داربست های کوتاه و سبک استفاده می کنند . معمولا در این مورد دو عدد شبکه و یک یا دو تخته زیر پا قرار
می دهند این کار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی که از شبکه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبکه ، احتمال سقوط کارگر را به دنبال دارد . استفاده از خرک به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبکه است . خرکها را از چوب یا فلز می سازند . خرکهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد ۸×۸ یا ۱۰×۱۰ سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای کافی تخته های چپ و راست و دستک به کار برند از کارایی خوبی برخوردارند . حداکثر فاصله دو خرک از یکدیگر ۳ متر است و در صورت نیاز ، ۲ خرک را می توان روی هم قرار داد به شرط آنکه ارتفاع آنها از ۴ متر بیشتر نشود . با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی ، داربستی موقت برای کارهای سبک می سازند .
۲ ـ داربست بلند فلزی :

این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر ۳/۴۸ میلی متر یا حداقل ۴ میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می کنند با اتصال لوله ها به یکدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً کوتاه می توان داربستی ثابت و محکم بوجود آورد و از آن برای کار در ارتفاع استفاده کرد . برای جلوگیری از واژگون شدن ، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار کرد . حداکثر فاصله دو مهار از یکدیگر ۶ متر است .

ـ وسایل اتصال و متعلقات مربوط کبه داربست بلند فلزی :
۱ ـ بست زوجی : این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است .
۲ ـ بست گردان : به وسیله این بست ، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل کرد .

۳ ـ بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی ۹۰ درجه به یکدیگر وصل می کند .
۴ ـ میله ی شکاف دار اتصال : برای طویل کردن دو لوله ی داربست به کار می رود .
۵ ـ پایه ی قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود .

۳ ـ داربست ( سکوی ) پیش آمده :
این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سکو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند . این داربست به دیواره های ساختمان تکیه دارند و در مکان هایی که بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممکن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد . همین طور که ساختمان بالا می رود ، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید .
۲ ـ سنگ کاری :

۱ ـ ابزار : دستگاه فرز حافظ دار ـ خط کش ـ میخ سرکج ـ کاردک و گونیا
۲ ـ مراحل کار گذاشتن سنگ پلاک :

الف ) در نما سازی گسترده ، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یک یا در چند رج استفاده می شود .
ب ) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاک شیری یا به رنگ دیگر یا یک سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود که جلوه خاصی به نما می دهد .
ج ) گاهی بعد از کار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود . لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود .
د ) بعد از کار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود .

ـ اسکوپ زدن سنگ :
در سنگ کاری باید اصول اسکوپ کردن سنگ را با دقت در قطعات اجراء کرد ، زیرا نصب سنگ بدون اتصال به اسکلت و سقف کاری سبب جدا شدن سنگ از سطح کار
می شود که گاهی ممکن است خطرات جانی داشته باشد . روش اسکوپ کردن سنگ زمانی به درستی انجام می شود که دیوار چینی و کار گذاشتن سنگ هم زمان انجام شود ، اما در حالتی که دیوار چینی انجام شده باشد چنگک اسکوپ از یک طرف در شیار

سنگ و از طرف دیگر در محل نیمه ای از سقف کاری خالی شده نشست خواهد داشت . پس از جای گرفتن اسکوپ در دیوار به وسیله ی ملات گچ و آجر آبخور شده پر کردن سوراخ صورت می گیرد .

ـ مهار کردن سنگ پلاک بوسیله سیم مفتول :
۱ ـ در این روش به وسیله ی دو سوراخ مورب نسبت به کنار سنگ که در پشت سنگ انجام می گیرد سوراخ ها در ضخامت سنگ به هم می رسند . مشابه این سوراخ از دو ناحیه پایین و بالا نیز انجام می شود .

۲ ـ سیم مفتول که دارای جنس نرم و از نوع آهن سفید است از دو سوراخ پایین عبور داده می شود . پس از قلاب زنی محکم ، مفتول به طرف سوراخ های بالا کشیده شده پس از عبور از سوراخ فوقانی بالاتر از سطح سنگ ادامه می یابد .
۳ ـ میخ سرکج به سقف کاری کوبیده شده سیم مفتول به میخ سرکج متصل می شود .

اتصال سنگ پلاک بوسیله ی مفتول میخ سرکج به اسکلت
دوغاب ریزی پشت سنگ :

برای اینکه دوغاب به سطح سنگ روان نشود ورق فلزی را به شکل نیمه قیف باز در
می آورند سپس آن را در فضای خالی پشت سنگ قرار داده ، آن را به دست نگه داشته آنگاه دوغاب را به وسیله ی ملاقه به درون قیف می ریزند که به پشت سنگ روان شود .
دوفاب باید شل باشد که کاملاً پشت سنگ را بطور سرتاسری پر کند از این رو اگر گرفتگی در ناحیه ی سنگ پیدا شود بوسیله ی میله زنی عمودی بسیار آهسته مسیر را باز کرده دوغاب را به پایین هدایت می کنیم . عمل دوغاب ریزی باید به سرتاسری در چندین مرحله انجام شود تا توپری ملات و فشار از یک نقطه سبب رانش و شردادن سنگ از محل نصب نشود .

با چکش زنی بسیار آهسته بر سطح سنگ به طوری که سنگ از جای خود جابجا نشود ـ نشست و اثر دوغابه در پشت سنگ به طور کامل مشخص می شود یعنی چنانچه صدای خالی یا صدای بم از آن برنخیزد ، عمل دوغاب ریزی به شیوه ی اصولی انجام پذیرفته است .
تعریف سقف :

سقف پوششی است برای جلوگیری از نفوذ عوامل طبیعی به درون ساختمان از جمله عوامل طبیعی می تواند تابش مستقیم آفتاب ، وزش باد ، و نیز باران و برف را نام برد . همچنین با یک پارچه شدن سقف و دیوارها ، ساختمان در مقابل نیروهای فیزیکی وارده از مقاومت بیشتری برخوردار خواهد شد .
تعریف سقف شیب دار :

سقف شیب دار به سقفی می گویند که زاویه ی شیب آنها با افق بین ۱۰ تا ۷۰ درجه باشد . تعیین شیب سقف به بستگی به مقدار بارندگی ، نوع پوشش و طراحی منطقه ای دارد . سقف های شیب دار متداول عبارتند از : یک طرفه ، دو طرفه و چهار طرفه
طریقه شیب دار کردن سقف ها :

سقف شیب دار از دو قسمت اسکلت و پوشش تشکیل می شود یکی از راههای شیب دار کردن سقف ، استفاده از خرپاهای مثلثی یا فلزی است که در کاری که من در این مدت به عنوان کارآموزی مشغول بودم از خرپای فلزی استفاده شده بود . بار سقف توسط خرپاها به دیوارها یا ستون ها وارد می شود و دیوارها بار را به پی ساختمان منتقل
می نمایند . در دهانه های بزرگ برای شیب دار کردن سقف ، تیرهای فلزی را که به آنها
« سوله » می گویند به کار می برند در صورتیکه سقف شیب دار ؟؟؟ مورد نظر باشد ، می توان قالب سقف را طبق شیب مورد نظر اجرا کرد پس از آماتوربندی و بتن ریزی روی قالب شیب دار ، سقف شیب دار بتنی به وجود خواهد آمد .

یک روش شیب دار کردن سقف ، ایجاد اختلاف ارتفاع در دیوارهای ساختمان است .

پوشش سقف های شیب دار :
از وظایق پوشش سقف های شیب دار ، هدایت آب باران و برف به خارج از ساختمان و جلوگیری از ورود آنها به داخل ساختمان است . چون معمولا ً دسترسی به سقف های شیب دار به آسانی میسر نیست و این نوع سقف ها هم ، پیوسته در معرض عوامل جوّی مانند ، باران ، برف و … قرار دارند ، باید در انتخاب پوشش آنها ، دقت فراوان به عمل آید تا از دوام کافی برخوردار باشند .
بطور کلی انتخاب پوشش بستگی به نوع اسکلت ( خرپا ) ، بارهای وارده ، مصالح محلی ، امکانات موجود و نمای مورد نظر دارد .
انواع پوشش های متداول سقف های شیب دار عبارتند از :
پوشش های سنتی ـ سفال ـ ورق گالوالیزه ـ ورق آزبستی ـ ورق آلومینومی و قایبر کلاس « به دلیل اینکه در پروژه مورد نظر من از پوشش سفال استفاده شد در این نوع پوشش توضیح بیشتری داده می شود . »

پوشش سقف های شیب دار بوسیله ی سفال :
پوشش سقف های شیب دار بوسیله ی سفال ، در مناطق بارانی مناسب ، و از قدیم متداول بوده است . جنس سفال ها گل رس است که به روش دستی و ماشینی ساخته می شود . نوع دستی آن آب را نسبتاً راحت جذب می کند و در شیب های بیش از ۴۵ درجه نسبت به افق بکار می رود .

سفال های ماشینی را با گل رس نسبتاً سفت ، تحت فشار شکل می دهند . سطوح آنها صاف است و چون متراککل هستند آب را به سادگی جذب نمی کنند این نوع سفال ها را می توان در شیب های ۳۰ درجه نسبت به افق نصب کرد . سفال های مرغوب ، از مقاومت خوبی در برابر آسیب های ناشی از باران ، یخ زدگی ، گرما و تمامی اسیدهای رقیق موجود در هوای مناطق صنعتی برخوردارند . سفال ها به شکل های مختلف ساخته می شوند .
الف ) سفال های نیم گرد ب ) سفال های موج دار

تعریف سقف کاذب و انواع آن :
یکی از نکات بسیار مهم که در ساختمان سازی باید به آن توجه شود ، صرفه جویی در مصرف انرژی برای گرم و سرد کردن ساختمان است . عوامل متعددی در این صرفه جویی مؤثرند که یکی از آنها دو جداره کردن سقف است با ایجاد سقفی در زیر سقف اصلی که اصطلاحاً به آن سقف کاذب گویند می توان محاسن زیر را بوجود آورد :
۱ ـ عایق حرارتی مناسب
۲ ـ عایق صوتی مناسب

۳ ـ محلی برای عبور کانال های تأسیساتی بدون اینکه دیده شوند .
۴ ـ جلوگیری از دید تیرهای باربر به علت زیبایی

چون هدف از ساختن سقف کاذب ، خاصیت باربری آن نیست بنابراین هر قدر سبک تر و ظریف تر اجرا شود مناسبتر خواهد بود . یعنی انواع آن ، بار خود را به دیوارهای کناری منتقل می کنند و نوع دیگر معلق هستند یعنی وزن آنها را سقف تحمل می کند . این سقف ها را بسیار متنوع با مصالح و شکل های گوناگون می سازند که در اینجا به بعضی از انواع آن اشاره می کنیم . « بعلت اینکه در پروژه مورد نظر از سقف کاذب از جنی آلومنیوم استفاده شده در این مورد بیشتر توضیح داده می شود . »
۱ ـ سقف کاذب با استفاده از ورق های آلومنیوم : از انواع پوشش هایی که در سقف کاذب به کار می روند یکی هم ورق های شکل داده شده آلومنیومی می باشد این فلز دارای وزن مخصوص کم در مقابل زنگ زدگی مقاوم و دارای جلای فلزی خوب است .

۲ ـ سقف کاذب با نمای چوب
۳ ـ سقف کاذب با رابیتس
۴ ـ سقف کاذب با صفحات آکولتیک
۵ ـ سقف کاذب با فایبر کلاس و پلاستیک

موزاییک فرش :
« موزاییک قرش به دو بخش که یکی به صورت تخت و دیگری به صورت شیب تقسیم می شود که در اینجا به علت اینکه در پروژه مورد نظر از نوع تخت است توضیح داده می شود »
ملاتهای مصرفی در فرش کردن موزاییک فرش :
ملات ماسه آهک ـ ملات باتارد ـ ملات ماسه سیمان
موزاییک فرش بدون شیب ( تخت ) :
موزاییک روی سطح بدون شیب ، مانند فضای داخلی ساختمان های مسکونی فرش
می شوند . همان گونه که از نام این موزاییک فرش بر می آید ، کف پوش در چهار ضلع تراز فرش می شود .
رعایت بند در موزاییک فرش :
بند موزاییک فرش در حد متناسب برای پیوند و یکپارچه شدن موزاییک با ملات اجراء می شود نشست موزاییک در ملات و دوغاب در اطراف موزاییک از طرف دیگر ، سبب غوطه ور شدن موزاییک در ملات سقف و دوغاب شل می شود از این رو ، باید اندازه بند موزاییک فرش در حدی باشد که دوغال سیمان با داشتن ریز دانه ی ماسه و گردسنگ در بندهای اطراف موزاییک تا عمق و رسیدن دوغال به ملات زیرین اثر و نشست داشته باشد .
اندازه درز موزاییک فرش نباید از ۵ میلی متر کمتر باشد تا نشست کردن دوغاب به درون درز به خوبی انجام شود . وجود درزهای تنگ یا موزاییک فرش بدون درز سبب مب شود که دوغاب به درون درزهای اطراف موزاییک راه نیابد که هیمن امر موجب لق شدن موزاییک می شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد