تحقیق در مورد توسعه ورزش زنان

word قابل ویرایش
41 صفحه
9700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

توسعه ورزش زنان

نوع صفحه : شرح وظایف مرکز توسعه ورزش بانوان
• تبیین وتدوین برنامه های کلان توسعه ورزش بانوان.

• تبیین چگونگی حضور زنان درعرصه های ورزش پرورشی ، همگانی، قهرمانی وحرفه ای.
• برنامه ریزی در زمینه چگونگی اعمال نظارت و جنبه های حمایتی و پشتیبانی درعرصه های ورزش پرورشی ، همگانی ، قهرمانی وحرفه ای باتوجه به اولویتها.
• برنامه ریزی درجهت حسن اجرای وظایف نظارتی وحمایتی در اولویت بندی فعالیتهای ورزشی بخش زنان کشور.
• برنامه ریزی ونظارت بر چگونگی حفظ ، ارتقاء وحضورفعال زنان درعرصه های بین المللی ورزش.

• تدوین برنامه به منظور فراهم نمودن زمینه های لازم جهت تحقق حقوق مدنی دربخش ورزش زنان
• تدوین برنامه های نظارتی وحمایتی برای حفظ وارتفاء جایگاه ورزشی زنان.
• تدوین آئین نامه های اجرایی ودستورالعمل های مورد نیاز جهت اعمال نظارت و حمایت برتوسعه ورزش زنان دردستگاههای دولتی وغیردولتی ودرابعاد داخلی وبرون مرزی.

• کمک به بهینه سازی سیستمهای جمع آوری اطلاعات موردنیاز ورزش زنان.
• نظارت برعملکرد وهدایت واحدهای استانی سازمان درانجام فعالیتها وتوسعه ورزش بانوان درسطح استان.
• برنامه ریزی به منظوربهره برداری بهینه زنان از تاسیسات ، امکانات وتجهیزات ورزشی کشور.
• تدوین برنامه درخصوص چگونگی ونحوه جذب تسهیلات ، بودجه ودیگر منابع مالی برای رشد وتوسعه ورزش زنان ونظارت برحسن اجرای برنامه ها.

• فراهم نمودن زمینه های لازم به منظورجلب مشارکت حامیان مالی ، خیرین و سرمایه گذاران داخلی وخارجی درایجاد تاسیسات وامکانات ورزشی دربخش زنان.

• نظارت برنحوه تخصیص اعتبارات درمؤلفه های چهارگانه ورزش درعرصه ورزش بانوان
• هماهنگی ، نظارت وحمایت از حوزه ورزش بانوان درفدراسیونهای ورزشی.
• برنامه ریزی درجهت برگزاری مسابقات سراسری ورزش زنان به مناسبتهای مختلف

• فراهم نمودن زمینه های لازم جهت حمایت از رشد وتوسعه ورزش روستاها وعشایرباتأکید برحفظ وفرا ملی کردن ورزشهای بومی و محلی.
• برنامه ریزی وایجاد ارتباط وتعامل لازم درجهت استفاده از تجربیات ، دستاوردها ، ظرفیتهای جهانی وبومی کردن آنها به منظورارتقاء ظرفیتهای داخلی ورزش زنان.

 

• تدوین نیازهای آموزشی وهماهنگی بامراکز آموزشی به منظور توسعه منابع انسانی مورد نیاز ورزش زنان باتوجه به سیاستهای کلان سازمان.

• تدوین برنامه به منظور نحوه اجرا، نظارت وپشتیبانی در به انجام رساندن اولویتهای پژوهشی.

• همکاری با مراکز تحقیقاتی وحمایت از محققین داخلی و خارجی که درحوزه ورزش زنان فعالیت می نمایند.

• حمایت از مراکز فرهنگی ورزشی با توجه به مقتضیات ونیازهای ورزش زنان.

• تدوین برنامه های فرهنگی – تبلیغی به منظور رشد وتوسعه ورزش زنان.

• تدوین برنامه به منظور حمایت و تقویت فعالیتهای فرهنگی وهنری در بخش ورزش زنان از جمله تجهیز کتابخانه ها، موزه ها، مراکز، پایگاههای ورزشی وغیره.
مدیرکل دفتر توسعه ورزش بانوان: تا ‪۵۰‬درصد از اعتبار فدراسیون‌ها به توسعه ورزش بانوان اختصاص یافت
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۱۳/۰۸/۸۷‬

ورزش. بانوان . قهرمانی
مدیر کل دفتر توسعه ورزش بانوان سازمان تربیت بدنی و عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اعلام کرد: ‪۳۰‬تا ‪۵۰‬درصد کل اعتبارات هر فدراسیون به توسعه ورزش بانوان اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان تربیت بدنی، رباب شهریان افزود: این سرمایه‌گذاری در کنار برنامه ریزی مناسب آینده درخشانی را برای ورزش بانوان ایران در کسب سهمیه‌های بیشتر در بازی‌های آسیایی گوانگ جو و المپیک لندن به دنبال خواهد داشت.

وی از حضور بانوان ورزشکار کشورمان در ‪۶‬رشته بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی خبر داد و یادآور شد: بانوان ورزشکار ما در این مسابقات در رشته های کاراته،تکواندو، شمشیربازی، تیراندازی، شطرنج و دوومیدانی حضور خواهند داشت.

وی گفت: به گونه‌ای برنامه ریزی خواهیم کرد که در همه این شش رشته حضور موفقیت آمیز همراه با درخشش داشته باشیم.

شهریان بر حضور ‪۱۵۰‬ورزشکار زن در بازی‌های آسیایی گوانگ جو گفت: بی تردید بانوان کشورمان توانایی بالایی در عرصه‌های مختلف به ویژه در ورزش دارند برهمین اساس اگر در این بخش با سرمایه‌گذاری و برنامه ریزی لازم پیش برویم دستیابی به این هدف امکان پذیر است.

وی گفت: به دنبال آن هستیم که این حضور کمی با کسب مدال‌های ارزشمند و رنگارنگ همراه باشد تا شاهد تاثیر ورزش بانوان در ارتقای جایگاه کاروان ورزش ایران در جدول توزیع مدال‌ها باشیم.

 

عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک با بیان اینکه بانوان هم اکنون در ‪۴۴‬ رشته ورزشی فعال هستند، گفت: در این میان بانوان ما در ‪۳۷‬رشته در عرصه های مختلف بین‌المللی حضور دارند.

وی با تشریح سیاست سازمان تربیت بدنی در حوزه بانوان گفت: در نظر داریم حضور مان همراه با درخشش و افتخار آفرینی در رویدادهای مهمی نظیر بازی های آسیایی باشد و بر این اساس رشته‌های ورزشی که شانس مدال آوری بیشتری دارند اولویت بندی شده اند.

شهریان تصریح کرد: برای آن دسته از رشته‌هایی که شانس کسب مدال ندارند نیز باید برنامه ریزی کرد تا این رشته‌ها خود را به رقیبان مطرح آسیایی برسانند.

وی افزود : برای رسیدن به اهداف مدنظر در ورزش بانوان سعی خواهد کرد که در کمیته ملی المپیک با تقویت بحث نظارتی و کنترل فعالیت‌های ورزش بانوان روز به روز ورزش قهرمانی در این بخش رشد و ارتقا یابد.
مدیر کل دفتر توسعه ورزش بانوان درباره فعالیت زنان کشورمان در حوزه ورزش همگانی نیز گفت: در همایش‌های ورزش همگانی که در سراسر کشور برگزار می شود بین ‪۶۰‬تا ‪۷۰‬درصد شرکت‌کنندگان را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گفته شهریان ، بی‌تردید با روی آوردن بانوان به ورزش فرهنگ ورزش در خانواده‌ها نهادینه شده و در آینده ثمرات این مشارکت خوب و ارزنده را شاهد خواهیم بود.
رییس ورزش بانوان ایران :
نیاز به فرصت داریم
باید به زنان فرصت داده شود تا توانمندی خود را در ورزش به اثبات رسانند ۱۳۸۷/۰۹/۱۳
۱۰:۰۰

در دوران باستان، زنان حتی به عنوان تماشاچی هم اجازه حضور در محل برگزاری رقابت‌ های ورزشی را نداشتند و در نخستین دوره بازی‌ های المپیک که به همت”بارون پی یر دو کوبرتن” آغاز شد ، زنان بازهم اجازه حضور در این رقابت‌ها را نیافتند.

به گزارش سرویس ورزشی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، این درحالی است که در پی گذر زمان شرایط به گونه ای شد که امروز در رویداد بزرگی چون المپیک، تقریبا نزدیک به نیمی از ورزشکاران حاضر در بسیاری از رشته ها را زنان تشکیل می‌دهند که این امر نشان دهنده پتانسیل بالای آنان است و امیدی که کشورها در کسب مدال به زنان ورزشکار خود دارند.

 

در بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن چهار هزار و ۷۴۶ زن ورزشکار از کشورهای مختلف حضور داشتند که این تعداد ۴۵% از کل ورزشکاران حاضر در این میدان بزرگ ورزشی بود و زنان ورزشکار در المپیک پکن موفق شدند ۱۹ رکورد از میان ۴۱ رکورد جابجا شده را به خود اختصاص دهند.

اگر چه آثار مثبت حضور زنان درعرصه های مختلف ورزشی به اثبات رسیده است اما هنوز آنچنان که باید در برخی از کشورها حضور این قشر در عرصه های مختلف ورزش چندان جدی گرفته نمی شود.

 

زمانی که “خوان آنتونیو سامارانش” رییس کمیته اجرایی المپیک از کشورها خواسته بود تا سال ۲۰۰۵ ، حداقل ‎۲۰درصد از اعضای کمیسیون‌های تصمیم گیرنده در عرصه ملی و بین‌المللی خود را از میان زنان انتخاب کنند و این خواسته با گذشت سه سال از تاریخ اعلام شده همچنان در بسیاری از کشورهای جهان به اجرا در نیامده، خود بیانگر دیدگاه های متنوع در مورد عملکرد زنان در عرصه ورزش است.

 

برای قرار گرفتن در جریان امور ورزش بانوان در کشورمان با “رباب شهریان” مدیرکل دفتر توسعه ورزش بانوان سازمان تربیت بدنی و رییس کمیسیون بانوان کمیته ملی المپیک که به گفته خودش ۲۳ سال از عمرش را در عرصه ورزش سپری کرده است و هم اکنون همه امور ورزشی بانوان در داخل و خارج از کشور در نهایت به وی منتهی می شود، گفت و گویی صورت گرفته است.

** ورزش شغل من نیست، دغدغه فکری من است

“شهریان” در ابتدای گفت وگوی خود با خبرنگار ما گفت :‌ ورزش شغل من نیست بلکه دغدغه فکری من است چرا که به عقیده من وقتی شغل انسان دغدغه وی باشد موفق ترخواهد بود و انگیزه و انرژی بیشتری پیدا می کند.

وی در مورد نحوه انتخاب خود به عنوان تنها زن عضو هیات اجرایی ۱۱ نفره کمیته ملی المپیک و در پاسخ به این پرسش که آیا به دلیل تذکر “رضا قراخانلو” رییس برگزاری انتخابات (که در حین انتخابات به رای دهندگان گفته بود حتما یک زن باید انتخاب شود) موفق به حضور درجمع اعضای هیات اجرایی المپیک شده است، پاسخ داد :‌ ‌اگر بخواهیم بگوییم که ملاک انتخابم رای جامعه زنان ورزشی کشور بوده است ، باید گفت این امر غیر ممکن است چرا که از میان ۶۸ عضو مجمع کمیته ملی المپیک تنها شش تا هفت نفر را زنان تشکیل می دهند.

شهریان افزود:‌ با رای بیش از ۵۰ نفر از اعضای مجمع کمیته ملی المپیک انتخاب شدم که کسب این تعداد رای، خود گواهی براین گفته است که با رای اکثریت جامعه ورزش کشور برگزیده شده ام.

رییس کمیسیون بانوان کمیته ملی المپیک تصریح کرد :‌ در انتخابات به جز وی چند بانوی فعال ورزشی دیگر نیز نامزد شده بودند که از میان آنان بیشترین رای به وی داده شد.

*** باید به زنان فرصت داده شود تا توانمندی خود را در ورزش به اثبات رسانند

شهریان در پرسش به سوالی در این باره که به نظر می رسد مدیریت زنان در ورزش چندان جدی گرفته نمی شود؟ گفت:‌ از ابتدای انقلاب تا پیش از دولت نهم فرآیندی در ورزش حاکم بود که زنان را از مردان جدا می کرد.

وی تصریح کرد‌ : مدیریت زنانه در عرصه ورزش تا پیش از دولت نهم به نحوی بود که برای آنان ظرفی جدا از مردان در نظر گرفته بودند و ورزش زنان بصورت انجمنی اداره می شد بطوری- که کمتر از ۹ درصد از بودجه کل ورزش کشور، به زنان اختصاص می یافت.

به گفته شهریان ، زمانی که ورزش زنان در حد یک انجمن اداره می شد و از مردان مستقل بود، بانوان جایگاه حقوقی ثابتی در داخل و خارج کشور نداشتند به طوری که حتی در خارج از کشور نیز چندان با وظایف ، عملکرد و فعالیت انجمن آشنا نبودند.

به گزارش ایونا ، وی در عین حال تاکید کرد : من با مدیریت زنانه خاص مخالفم چرا که معتقدم زنان باید در عرصه ورزش پا به پای مردان حرکت کنند و حق خود را از ورزش در همه ابعاد بگیرند.

مدیرکل دفتر توسعه ورزش بانوان سازمان تربیت بدنی خاطر نشان کرد :‌ در دولت نهم خوشبختانه این نگاه برچیده شد و زنان در همه ابعاد ورزش همگانی ، قهرمانی و مدیریتی با مردان سهیم شدند و در واقع یک فضای متمرکز و یکسان برای رشد توانمندی های زنان در برابر مردان ایجاد شد.

وی گفت : نباید فراموش کنیم که دارای یک نظام ارزشی هستیم و برهمین اساس ورزش زنان در اجرا از مردان بطور کامل جدا است اما در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها رییس فدراسیون، متولی توسعه ورزش بانوان و آقایان و مدیرکل تربیت بدنی استان ، متولی توسعه ورزش بین مردان و زنان استان است.

شهریان با بیان اینکه به طور قطع باید به زنان در فرآیند جدید فرصت داده شود تا قابلیت های خود را در عرصه‌های مختلف به اثبات رسانند، گفت:‌ به یقین زنان به دلیل جدایی طولانی مدت از مردان، عقب ماندگی هایی در برخی از رشته ها دارند اما باید به آنان این فرصت داده شود تا این عقب ماندگی را جبران کنند.

به گفته وی،‌ هم اکنون این فرصت در ورزش کشور ایجاد شده است و حضور دو رییس فدراسیون زن و ۴۴ رییس هیات ورزشی زن در سراسر کشور بیانگر رشد زنان در دوران اخیر است واین در حالی است که تا پیش از دولت نهم هیچ رییس فدراسیون یا هیات زنی در کشور وجود نداشت.

شهریان به سه سهمیه بانوان در سه رشته ورزشی در المپیک پکن اشاره کرد و گفت : از اوایل انقلاب تا پیش از دولت نهم ، بانوان ما نتواسنته بودند حتی یک سهمیه المپیک را کسب کنند و با استفاده از کارت های افتخاری در رقابت های بین المللی همچون المپیک حاضر می شدند.

وی تصریح کرد:‌ البته آمار جدید، ایده آل نیست اما مقدمه ای است که می توان براساس آن برنامه ریزی های بیشتری به منظور توسعه ورزش بانوان انجام داد.

*** اگر می خواهیم زنان موفق باشند باید ساز و کار آن را فراهم کنیم

شهریان در ادامه به فضای ورزشی کشور اشاره کرد و تاکید کرد که فضای فعلی ورزش کشور متفاوت با گذشته است بطوری که مسوولان ورزش کشور، امروز به این اتفاق نظر رسیده اند که اگر می خواهند ورزش بانوان در همه رشته ها توسعه یابد باید ساز و کار این امر برای آنان فراهم شود.
*** حداقل بهره برداری بانوان از فضاهای ورزشی ۳۰ درصد است
شهریان در پاسخ به این پرسش که آیا سرانه ورزشی بانوان در کشور مشخص است، اظهار داشت: سرانه ورزشی برای یک فرد محاسبه می شود که براساس آخرین آمارهای موجود سازمان تربیت بدنی به ۴۰ سانتی متر برای هر نفر رسیده است.

به گزارش ایونا ، وی تصریح کرد‌: به عقیده ما سرانه ورزشی باید بدون توجه به جنسیت افراد برای هر انسان محاسبه و در اختیارش قرار بگیرد.
مدیرکل دفتر توسعه ورزش بانوان در ادامه گفت:‌ به دلیل تنوع فرهنگی در کشور، میزان استفاده زنان هر استان با دیگر استان ها از فضا های ورزشی، متفاوت است امابراساس سیاست های سازمان تربیت بدنی، فدراسیون های ورزشی موظفند حداقل ۳۰ درصد بهره برداری از فضاهای ورزشی خود را به بانوان اختصاص دهند.

شهریان گفت: البته در برخی از رشته ها مانند ووشو، کاراته و تیر و کمان حداقل بهره برداری بانوان از فضاهای ورزشی ۵۰ درصد است.

*** بیش از ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در همایش های پیاده روی، زنان هستند

شهریان در ادامه به یکی از وظایف سازمان تربیت بدنی یعنی همگانی کردن ورزش در بین اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: معتقدم که اگر زنان یک جامعه ورزش نکنند جامعه ورزشی نمی شود چرا که زنان محور خانواده هستند و همسر و فرزندان از وی الگو می گیرند.

وی به برگزاری همایش های پیاده روی خانوادگی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: براساس آمار بدست آمده ۶۰ تا ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در این همایش ها را بانوان تشکیل می دهند.
*** بانوان در ۴۴ رشته ورزشی فعالیت می کنند
مدیرکل دفتر توسعه ورزش بانوان سازمان تربیت بدنی به لزوم حضور بانوان در عرصه ورزش قهرمانی نیز اشاره کرد و گفت:‌ هم اکنون بانوان در ۴۴ رشته ورزشی فعالیت می‌کنند و تنها در چند رشته ورزشی در رقابت های بین المللی همچون شنا ، ژیمناستیک، نجات غریق و آمادگی جسمانی – آن هم به دلیل نوع پوشش – نمی توانند حاضر شوند.
وی با بیان اینکه بانوان ایران در ۱۷ رشته مجوز حضور در رقابت های بین المللی را کسب کرده اند ، اظهار داشت: در برخی از رشته ها که بانوان کشورمان مدت زمان اندکی است که در آنها فعال شده اند، تنها در مسابقات دوستانه و منطقه ای شرکت می کنیم.

شهریان اظهار داشت: حضور بانوان محجبه ایرانی در رقابت های بین المللی و افتخار آفرینی آنان به عنوان نفرات برتر، به رغم افتخار آفرینی برای کشورمان، به الگوی شایسته ای برای معرفی زن مسلمان به جهانیان تبدیل شده و بیانگر آن است که بانوان مسلمان در عین حفظ حجاب، توانمند و قدرتمند هستند.

*** باید شرایط برای حضور زنان محجبه در رقابت های بین المللی فراهم شود

شهریان در ادامه به روح ورزش و المپیک اشاره کرد و گفت: روح المپیک گویای آن است که انسان ها باید جدا از تبعیضات قومی ، فرهنگی و مذهبی در کنار یکدیگر به رقابت بپردازند.
وی با تاکید بر اینکه دنیا باید به اعتقادات زنان مسلمان جهان که میلیاردها نفر از مردم جهان را تشکیل می دهند احترام بگذارد، گفت: فدراسیون های بین المللی باید شرایطی را ایجاد کنند که زنان محجبه بتوانند بدون هر گونه تبعیضی در مسابقات بین المللی شرکت کنند.
**** چهارمی در گوانجو درصورت حضور موثر بانوان، امکانپذیر است

شهریان در ادامه به برنامه های سازمان تربیت بدنی برای حضور مقتدرانه در رقابت های منطقه ای ، آسیایی و بین المللی اشاره کرد و گفت: براساس برنامه تدوین شده، ۱۵۰ زن را باید برای شرکت در بازی های گوانجو چین آماده کنیم.
به گزارش ایونا ، وی افزود : باید حضور بانوان از نظر کیفی و کمی مورد توجه قرار گیرد تا به هدف اصلی یعنی کسب مقام چهارمی در مسابقات گوانجو چین، دست یابیم.

*** زنان باید ورزش را در اولویت برنامه های خود قرار دهند
شهریان در ادامه از زنان جامعه خواست تا ورزش را در اولویت برنامه های روزانه خود قرار دهند.
وی گفت: متاسفانه در بین زنان ایرانی از خود گذشتی در کانون خانواده به حدی رسیده است که مادران اگر فرصتی ایجاد شود، به خود فکر می کنند در حالی که اگر می خواهند در هر عرصه ای موفق باشند باید از سلامت جسمی و روانی بالایی برخوردار باشند
مجمع کمیته ملی المپیک به توسعه ورزش بانوان رای داد

 

مدیر کل دفتر توسعه ورزش بانوان گفت: خوشبختانه اعضای مجمع کمیته ملی المپیک با آرای خود نشان دادند که نگاه ویژه‌ای به رشد و اعتلای ورزش بانوان دارند.
رباب شهریان درباره انتخابات کمیته ملی المپیک در گفت وگو با سایت خبری سازمان تربیت بدنی اظهار داشت: با توجه به ویژگی های خاص و توانایی افراد منتخب مجمع کمیته ملی المپیک رسیدن به اهداف کلان ورزش کشور دور از دسترس نخواهد بود. زیرا از طرفی مهندس علی آبادی در سازمان توانایی های خود را به اثبات رسانده و بهرام افشارزاده نیز با توجه به تجارب ارزنده مدیریتی خود و اعتبار بین المللی و همچنین سوابق اجرای نواب رییس و اعضای هیات اجرایی، همه چیز برای رشد و اعتلای ورزش کشور فراهم است.

وی با اشاره به انتخاب خود به عنوان یکی از اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک ، تصریح کرد: این انتخاب را رای اعضای مجمع به توسعه ورزش بانوان کشور می‌دانم و امیدوارم به عنوان نماینده ورزش بانوان بتوانم در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در راستای توسعه ورزش کشور و بویژه ورزش بانوان مثمر ثمر باشم.

عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک با تاکید بر نقش مهم این کمیته در بعد ورزش قهرمانی تصریح کرد: کمیته ملی المپیک می‌تواند با برنامه ریزی و نگاه کارشناسی به ورزش قهرمانی، سرعت رسیدن به اهداف کلان ورزش را دو چندان کند .به عنوان مثال برای رسیدن به جایگاه چهارمی در بازیهای آسیایی گوانگ جو ، کمیته ملی المپیک می تواند نقش بسیار مهمی

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 41 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد