تحقیق در مورد تولید ناخالص داخلی

word قابل ویرایش
36 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یا GDP یکی از مقیاس‌های اندازهٔ اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی ارزش کل کالاها و خدمات نهایی تولید شده در کشور در یک بازهٔ زمانی معین است که با واحد پول جاری آن کشور اندازه‌گیری می‌شود.
در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آنها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی‌شوند.
محاسبهٔ تولید ناخالص ملی

تولید ناخالص ملی در کشورهای مختلف در سال ۲۰۰۵
روشهای مختلفی برای محاسبهٔ تولید ناخالص ملی وجود دارد. محاسبهٔ مجموع ارزش افزوده، محاسبه با نگرش مصرف و محاسبه با نگرش درآمد، سه روش متداول انجام این کار هستند.

محاسبه با نگرش مصرف به این شکل است:
تولید ناخالص داخلی = مصرف خصوصی + سرمایه‌گذاری + مصارف دولتی + (صادرات – واردات)
تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی

تا سال ۱۹۸۰ در ایالات متحده از کلمهٔ تولید ناخالص ملی استفاده می‌شد. هرچند تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی تفاوت‌های جزئی دارند. در محاسبهٔ تولید ناخالص ملی درآمد افراد خارج از کشور که به کشور باز فرستاده می‌شود با تولید ناخالص ملی جمع می‌شود و درآمد افراد خارجی مقیم آن کشور که درآمد خود را به خارج می‌فرستند از آن کاسته می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی بانک مرکزی:
تولید ناخالص ملی در سال ۱۳۸۳ به ۱۳۸۲ تریلیون ریال رسید
۸۴/۲/۱۹ – ۱۶:۲۷ – آسیا

کل تولید ناخالص ملی کشور طی سال گذشته به یک هزار و ۳۸۲ تریلیون ریال رسید.
به‌‏گزارش ایلنا، دکتر محمد هادی مهدویان، مدیرکل امور اقتصادی بانک مرکزی، در سمینار نظارت در صنعت بانکداری، با بیان این که نظام مالی و بانکی کشورها طی دهه‌‏های اخیر دچار تحولات عمیقی شده است، تصریح کرد: بخش عمده‌‏ای از این تحولات به دلیل تغییر فضای مقرراتی و قانونی ناظر فعالیت‌‏های موسسات مالی و بانکی از بابت پوشش ریسک فعالیت و توسعه نقش این موسسات در فرآیند تجهیز و تخصیص منابع مالی بوده است.
وی افزود: بخش دیگری از این تحولات ناشی از نوآوری ، ابداع ، معرفی فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

دکتر مهدویان اظهارداشت: تحولات و بحران‌‏های اقتصادی و مالی جدید، تغییرات در فضای مقرراتی، ارتباطات مالی و بانکی قوی بین کشورها و پیشرفت سریع تکنولوژی ارتباطات وضعیتی را ایجاد کرده است که براساس آن باید شرایط و مقررات ناظر فعالیت این گونه موسسات به‌طور مستمر و انعطاف‌‏پذیر مورد بازنگری قرار گیرد.

وی، با اشاره به این‌‏که در اقتصاد ایران طی دهه‌‏های اخیر نقش نظام بانکی در توسعه اقتصاد ملی به لحاظ تامین منابع مالی سرمایه‌‏گذاری و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی گسترش یافته است، تصریح کرد: نهادهای بازار سرمایه در اقتصاد ایران متناسب با رشد اقتصادی کشور بود که دلیل آن عدم توسعه نهادها ، ابزارها و مکانیزم‌‏های پوشش خطر و نااطمینانی در اقتصاد کشور است.

مدیرکل امور اقتصادی بانک مرکزی، گفت: رهایی نظام بانکی از مالکیت و مدیریت دولت در سایه آزادسازی نیروهای عرضه و تقاضا به منظور ایجاد شتاب در تجهیز منابع، بازیافت تسهیلات بانک‌‏ها، کفایت سرمایه ، تنظیم قوانین و مقررات صورت خواهد گرفت.

وی، با بیان این‌‏که شتاب بخشیدن به فرآیند تجهیز و سرمایه‌‏گذاری در اقتصاد ملی با ورود بخش خصوصی امکان‌‏پذیر خواهد شد، افزود: افزایش سرمایه‌‏گذاری خالص و ناخالص و سهم بانک‌‏ها در تجهیز منابع مالی سرمایه‌‏گذاری در دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

دکتر مهدویان، با بیان این‌‏که طی سال گذشته کل تولید ناخالص ملی کشور ۱۳۸۲ تریلیون ریال بوده است، تصریح کرد: حجم تجهیز منابع مالی سرمایه گذاران در سال گذشته۵۸۰ هزار میلیارد ریال، در بخش ماشین‌‏آلات ۳۹۷ میلیارد ریال، ‌‏جبران استهلاک ۱۶۴ هزار میلیارد ریال و ۲۰هزار میلیارد ریال نیز صرف سایر امور شده است.

وی ادامه داد: سهم عمده این منابع یعنی ۳۲۷ هزار میلیارد ریال از سوی بانک‌‏ها به عنوان تسهیلات پرداخت شده است.

۷۰ درصد تولید ناخالص ملی کشورها متاثر از فناوری اطلاعات است
دبیر شورایعالی اطلاع‌رسانی، گفت:‌ اندیشمندان و نخبگان کشور دچار یک غفلت بزرگ شدند و در این شرایط مبهوت چالش‌های سیاسی و اجتماعی شده و از وظیفه‌ی اصلی خویش غافل مانده‌اند.

به گزارش خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در همایش فرهنگ‌، فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه، مهندس جهانگرد با اشاره به برگزاری این‌گونه همایش‌ها، گفت: از نظر من برگزاری این همایش‌ها جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ی توسعه‌ی آینده‌ی ایران دارد و اگر بگویم که این موضوع به عنوان مهمترین و شایسته‌ترین مطلبی است که در بخش اندیشه‌ی کشورها باید به آن پرداخته شود سخن گزافی نگفتم.

وی، با اشاره به اینکه برنامه‌ی توسعه‌ی چهارم کشور تاکید ویژه‌ای در بکارگیری ICT دارد، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان موتور توسعه‌ در برنامه‌های بلند مدت و میان مدت ایران مطرح است و در این میان تعریف ICT، قلمروهای آن و تاثیر و تاثیراتی که می‌تواند داشته باشد از مهمترین موضوعات آن است.
وی با اشاره به پدیده‌ی اینترنت، گفت: با واسطه‌ی شدت نفوذی که این پدیده در جامعه‌ی ما داشته ما ضمن تهدید انگاری در تمام شئون جامعه به تدریج فرصتی پیدا کردیم تا به فرصت‌های آن نگاه کنیم و نوعی فرصت انگاری در مورد این موضوع به وجود آمد.

وی، ادامه داد: در مواجهه با پدیده‌های جدید با دو رویکرد تهدیدانگاری و شیفتگی روبرو هستیم که این دو رویکرد احتیاج به تدبیر و تدبر دارد تا به بهره‌مندی از فرصت‌ها دست یابیم، بنابراین نیاز داریم پدیده‌ی جدید و چالش‌های آن را بشناسیم تا بتوانیم چگونگی رفتارمان را در اتخاذ مواضع پیدا کنیم.
دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با بیان اینکه انسان به عنوان تار و پود فعالیت‌ها و ICT به عنوان محمل کار محسوب می‌شود، اظهار داشت: از سال ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ به بعد پدیده‌ی کامپیوتر در سیستم‌های مخابراتی به کار گرفته شد و در حقیقت پیوندی بین کامپیوتر و مخابرات به وجود آمد که با این پیوند در حقیقت وارد عصر اطلاعات شدیم و پدیده‌ی شبکه حاصل این پیوند بود.

وی، در ادامه تاکید کرد: توسعه‌ در به‌کارگیری IT در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی امروز به سطحی از پیچیدگی و نفوذ رسیده که برآورد می‌شود که اگر کشورها از این موضوع غفلت کنند در حقیقت از مبحثی که نزدیک به ۷۰ درصد تولید ناخالص ملی را متاثر شناخته غافل شده‌اند که این موضوع در دهه‌ی آینده مشکل ساز خواهد بود.

جهانگرد، سرمایه‌ی انسانی را مهمترین چالش توسعه عنوان کرد و افزود: در کشورهای شبیه ما نیروی انسانی مهارت بسیار کمی دارد و فرار مغزها نیز یک پدیده‌ی عمومی در بین کشورهای مختلف است و این در حالی است که خروج یک نفر فارغ‌التحصیل در سطح دکتری از کشوری موجب جابجایی یک میلیون دلار فرصت است.

وی در ادامه یادآور شد: کشور آمریکا به این مبحث توجه جدی داشته و امروز این کشور به عنوان منبع تعامل جهانی در بحث ارتباطات شده و در حقیقت امروزه هاب مبادله‌ی اطلاعات و ارتباطات جهان آمریکاست.

وی، گفت: شکل گیری برنامه‌ی توسعه‌ی ICT (تکفا) در کشور سبب ایجاد یک نگاه توسعه‌یی و همه جانبه در بکارگیری ICT شده است. نهادسازی، فعالیت‌های جاری و مطالعات بنیادین و تدوین برنامه‌ی استراتژیک اطلاع‌رسانی از فعالیت‌هایی است که شورای عالی اطلاع‌رسانی انجام داده است.
وی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۴ هزار پروژه در این حوزه و در راستای اهداف تکفا در کشور آغاز شده، گفت: تمام اعتباراتی که برای حوزه‌ی پژوهش داشتیم فقط در حوزه‌ی علوم انسانی هزینه کردیم و در بخش تکنولوژیکی هزینه نکردیم چون در این بخش به طور خودکار هزینه پرداخت می‌شود و در این راستا با دانشگاه‌های مختلف در زمینه‌های اقتصادی، ادبیات، حقوق و ‌جامعه‌شناسی قرارداد بستیم.

جهانگرد در ادامه یادآور شد: فناوری بخش ساده‌ی این مبحث است و مهمتر از آن بحث بکارگیری فناوری اطلاعات است، گفت: در طی دو دهه‌ی گذشته بین ما و محیط پیرامونمان گسست خطرناکی شکل گرفته و با دشمن انگاری ارتباط علمی و پژوهشی ما قطع شده و فقدان یک ارتباط و تعامل صحیح با پیرامون باعث شده که تصور کنیم هرچه می‌گوییم صحیح است در نتیجه سوادمان نیز نقص پیدا کرده است.

دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با اظهار تاسف از اینکه در طی دو دهه‌ی گذشته هیچ محصول فکری جدید در حوزه‌ی علوم انسانی نداشتیم، گفت: این موضوع بسیار خطرناک است بنابراین هرچه زودتر باید کاری کنیم که این خلاء پر شود و امیدوارم این همایش و همایش‌هایی از این قبیل بتواند موجب خلق و تولید محصولاتی برای پاسخ گفتن به این مبحث مهم و استراتژیک باشد.

اقتصاد دریائی ۱۰ در صد تولید ناخالص ملی (جی دی پی) چین است
________________________________________
cri
برابر آمار وزارت دریاهای ملی چین در روز دوشنبه ۹ آوریل، حجم کل اقتصاد دریائی چین در سال ۲۰۰۶ به ۲۰۹۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یوان رسیده و برای نخستین بار به ۱۰ درصد ارزش کل تولید ناخالص ملی کشور بالغ شده است.
در اطلاعیه وزارت دریاهای ملی چین آمده است: صنایع عمده دریائی چین در سال ۲۰۰۶ روند ثابت رو به افزایش را حفظ کرده و قدرت رقابتی بندرها به طور پیوسته افزایش یافته به طوری که حدود ۱۰ بندر چینی در میان ۲۰ بندر بین المللی درجهان قرار گرفته اند.َ
یک مقام وزارت دریاهای ملی چین گفت: در آینده، رشد اقتصاد دریائی چین سرعت گرفته و امید می رود در پنج تا ده سال آینده، حجم آن به ۲۰ در صد ارزش کل تولید ناخالص ملی برسد.

ک مسوول بهداشتی:‪۵‬درصد تولید ناخالص ملی دربخش حوادث و سوانح‌هزینه می‌شود
نوشهر ، ایرنا ‪۸۶/۰۱/۲۵‬
داخلی. اجتماعی. حوادث و سوانح. هزینه.
رئیس اداره پیشگیری حوادث و سوانح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پنج درصد تولید ناخالص ملی کشور در بخش حوادث و سوانح هزینه می‌شود.

“علیرضا مغیثی” روز شنبه در گفت و گو با ایرنا در چالوس افزود: براساس آمار سالانه حدود ‪ ۳۰‬هزار نفر در کشور بر اثر حوادث جاده‌ای فوت می‌کنند.
وی اظهار داشت: بار بیماریهای ناشی از حوادث جاده‌ای در کشور ‪ ۱۷‬درصد است که بیش از میانگین جهانی یعنی ‪ ۱۱‬درصد است.
وی تاکید کرد: باید با ارتقای سطح خدمات، سطح آگاهی و آموزش مردم، میزان حوادث جاده‌ای را کاهش داد.
به گفته مغیثی، تقویت سیستم امداد و نجات از دیگر برنامه‌های این اداره، برای کاهش تلفات انسانی در کشور است.
رئیس اداره پیشگیری حوادث و سوانح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: میزان حوادث و سوانح کشور در سال جاری بیش از ‪ ۴۰‬درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: بیش از یک هزار و ‪ ۷۰۰‬نفر بر اثر حوادث جاده‌ای در فروردین سال ‪ ۸۵‬کشته شدند.
وی تاکید کرد: ارتقای سطح سلامت، کاهش حوادث و سوانح در جامعه به تعامل بین سازمانهای مختلف نیاز دارد.
مغیثی از برگزاری همایش بین‌المللی ایمنی راهها در روزهای سوم تا نهم اردیبهشت همزمان با سایر کشورهای جهان در ایران خبر داد.
به گفته این مسوول همایش یادشده با همکاری سازمان ملل متحد و با هدف بررسی حوادث جاده‌ای برگزار می‌شود.
حوادث جاده‌ای سالانه ‪ ۶۰‬هزار میلیارد ریال به کشور خسارت می‌زند.
بانک جهانی حجم اقتصاد غیر رسمی کشورهای جهان را اعلام کرد:

اقتصاد غیر رسمی ؛ یک پنجم تولید ناخالص ملی ایران

۸۴/۹/۵ – ۸:۵۶ – آسیا
بانک جهانی اعلام کرد، اقتصاد غیر رسمی حدود یک پنجم تولید ناخالص ملی ایران را تشکیل می دهد.

اقتصاد غیر رسمی در ایران به حدود ۱۹ درصد کل تولید ناخالص ملی ایران رسیده است که از میانگین جهان و خاورمیانه پایین تر است.
بر اساس این گزارش، ایران پس از عربستان سعودی دومین اقتصاد غیر رسمی کوچک را در سطح کشورهای خاورمیانه دارا است. در سطح خاورمیانه اقتصاد غیر رسمی به طور میانگین ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی منطقه را تشکیل می دهد.
به گزارش بانک جهانی، م

یانگین جهانی اقتصاد غیر رسمی نیز حدود ۲۵ درصد است، بنابراین حجم اقتصاد غیر رسمی ایران نسبت به میانگین سایر کشورهای جهان کوچک‌تر است.
این گزارش حاکی است، در سطح کشورهای خاورمیانه بزرگ‌ترین اقتصاد غیر رسمی از آن کشور مصر با ۳۵ درصد تولید ناخالص ملی و کوچک‌ترین اقتصاد غیر رسمی از آن ک تولید ناخالص داخلی:

تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۸۴ به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ برابر با ۴۱۹۷۰۵ میلیارد ریال و به نسبت قیمتهای جاری در سال ۱۳۸۴ برابر با ۱۶۹۱۸۱۴ میلیارد ریال بوده است. میانگین رشد تولید ناخالص داخلی به قیمتهای ثابت سال ۱۳۷۶ نیز از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳ حدود ۵/۵ درصد بوده است.
مجموع تجارت خارجی:

مجموع تجارت خارجی ایران نیز در سال ۱۳۸۴ در حدود ۱۲۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل از آن حدود ۲۱ درصد رشد داشته است. صادرات کالاهای غیر نقتی در سال ۱۳۸۴ با ۴/۴۸ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به میزان ۱۱میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار بوده است. طبق آمار سازمان جهانی تجارت (WTO) میزان صادرات و واردات کل جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ به ترتیب ۴/۵۸ و ۶/۴۱ میلیارد دلار برآورد گردیده است. بر طبق آمار مزبور برای اولین بار سهم جمهوری اسلامی ایران در تجارت جهانی و خاصه در زمینه صادرات (۸/. درصد) از نیم درصد فراتر رفته است.( بدون محاسبه مبادلات داخلی اتحادیه اروپا)
درآمد سرانه و سهم هر کدام از بخشها در تولید ناخالص داخلی:

درآمد سرانه کشور در سال ۱۳۸۴ به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ به میزان ۵۵۱۸ هزار ریال بوده است. بر اساس آمارهای موجود در سالهای ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ نیز سهم بخش غیر نفتی از تولید ناخالص داخلی به قیمتهای جاری به ترتیب در حدود ۷۵ و ۱/۷۲ درصد بوده است. در بین بخشهای غیر نفتی، بخش خدمات بیشترین سهم را از تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده به طوریکه در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی به قیمتهای جاری به ترتیب ۲/۴۸ و ۳/۴۷ درصد بوده است.

درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز در سالهای ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ به ترتیب ۸۳ و ۴/۸۱ درصد از کل درآمدهای حاصل از صادرات کالایی را تشکیل داده است.
نرخ تورم و بیکاری:
نرخ تورم در سالهای ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ به ترتیب ۲/۱۵ و ۱/۱۲ درصد گزارش شد است. میانگین نرخ تورم در برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (۱۳۷۹-۱۳۸۳)معادل ۱/۱۴ درصد بوده است.

بر اساس نتایج نمونه گیری مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سه ماه چهارم سال ۱۳۸۴ ۱/۱۲ درصد بوده است.

شور عربستان سعودی با ۱۸ درصد تولید ناخالص ملی است. رابطه بین تولید ناخالص ملی و امید به زندگی
کورش درباره مطلب قبلی پرسیده بود چرا یک دلار در روز در تعریف فقر مطلق به عنوان مقدار آستانه در نظر گرفته شده است. من اشاره کردم که مقدار دقیق این عدد، از نظر آماری مفهوم خاصی ندارد (همانطور که برای فقر مطلق را نمی‌توان تعریف بسیار دقیق ریاضی ارائه کرد). چیزی که به نظر من می‌رسد، این است که این عدد برای درک مفهوم فقر مطلق بسیار مفید است. با روزی یک دلار چکار می‌توانید بکنید؟ شکمتان را سیر کنید؟ چقدر برای خرید پوشاک باقی

می‌ماند؟ اگر بیمار شدید چقدر از هزینه‌های درمانتان را تامین می‌کند؟ تحصیل؟ دسترسی به آب سالم؟ برق؟ جاده؟ … واقعا درآمد در حد یک دلار در روز یک فاجعه است. حال تفاوت یک دلار با دو دلار و پنچ دلار چقدر است؟ در جواب باید گفت که تفاوت می‌تواند بسیار زیاد باشد! نکته کلیدی در کمک به کشورهای فقیر در آن است که کمکی ناچیز در برابر توانایی‌های کشورهای ثروتمند، می‌تواند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی مردم کشورهای فقیر داشته باشد.

نگاهی به نمودار بالا در این مورد می‌تواند به ما کمک کند. در این نمودار، رابطه بین تولید ناخالص ملی و شاخص امید به زندگی سالم بر اساس داده‌های رسمی منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی به تصویر کشیده شده است. داده‌های خام را برای رسم این نمودار از بانک اطلاعات WHOSIS گرفته‌ام. در این نمودار، محور X تولید ناخالص ملی سرانه به واحد دلار در روز و محور Y شاخص امید به زندگی سالم را نشان می‌دهد. هر نقطه، معرف یک کشور است. خط قرمز، منحنی برازش شده است (R2 = 0.96, CI = 95%). خط چین آبی، نشان‌دهنده یک دلار در روز است. داده‌ها مربوط به سال ۲۰۰۲ است. همانطور که مشاهده می‌کنید در میان کشورهای فقیر اندکی افزایش در تولید ناخالص ملی،‌ به دلیل شیب زیاد منحنی، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت زندگی داشته باشد. به تدریج که درآمدها بالاتر می‌رود، شیب منحنی کاسته می‌شود و در نهایت تقریبا اشباع می‌شود.

این مهم است که بدانیم که ۱) کمک به کشورهای فقیر در قدرت کشورهای ثروتمندتر هست و ۲) بدون آنکه لطمه‌ای به اقتصاد خود وارد کنند می‌توانند تغییرات بسیار مهمی در کیفیت زندگی مردم کشورهای فقیر بدهدند.

تالیانیوز , پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۵

تلفن همراه تولید ناخالص ملی را افزایش می دهد

با در نظر گرفتن ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۰۵ میلادی باید اذعان کرد که دو درصد از تولید ناخالص ملی معادل ۱۴ میلیارد دلار از مبلغ فوق را به خود اختصاص می دهد.
بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده ، تلفن های همراه فقط به منظور برقراری ارتباط مورد استفاده قرار نمی گیرند و می توانند به خصوص در بازارهای در حال توسعه ای نظیر هند به عنوان منبعی درآمد زا برای ساختار اقتصادی کشور محسوب شوند.

بر اساس این تحقیقات جدید که از سوی موسسه تحقیقاتی و مشاوره ای “مکنزی ” در سه بازار در حال توسعه فیلیپین ، چین و هند انجام شده است ، تاثیر مثبت فعالیت های اپراتورهای تلفن همراه بر ساختار اقتصادی کشورها چهار برابر بیش از مجموعه سود آنها می باشد.
بر اساس این گزارش سرانه فعالیت های اپراتورها در کشور هند سهمی حدود دو درصد از تولید ناخالص ملی (GDP) را در سال ۲۰۰۵ میلادی به خود اختصاص داد و انتظار می رود که با در نظر گرفتن ضریب نفوذ تلفن همراه این میزان در سال جاری به ۷ درصد افزایش یابد.

با در نظر گرفتن ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۰۵ میلادی باید اذعان کرد که دو درصد از تولید ناخالص ملی معادل ۱۴ میلیارد دلار از مبلغ فوق را به خود اختصاص می دهد.
در بازارهایی نظیر کشورهای چین و فیلیپین که ضریب نفوذ خدمات بی سیم در آنها بسیار بالا است ، فعالیت های بی سیم ۵ تا ۷٫۵ درصد از رقم مذکور را در سال ۲۰۰۵ میلادی به خود اختصاص دادند.

ضریب نفوذ خدمات بی سیم در کشور چین در سال ۲۰۰۵ میلادی ۲۸ درصد به ثبت رسید و این درحالی است که ضریب نفوذ خدمات و سرویس های بی سیم در کشور فیلیپین نیز در همین سال ۴۱ درصد به ثبت رسیده است. بر اساس تحقیقات مذکور ، بیشتر ارزش و سود به دست آمده از محل خدمات بی سیم به خاطر پربار بودن و متنوع بودن این خدمات و ارزش افزوده اقتصادی آن است که مصرف کنندگان خدمات بی سیم با استفاده از تلفن های همراه خود، به آن دست می یابند.
بر اساس این گزارش ، نتایج به دستآمده باید باعث تشویق رگولاتورها و اپراتورها شود که به این وسیله به سرعت میزان استفاده از تلفن همراه را در نزد عموم مردم گسترش دهند.
به نظر می رسد که تعداد استفاده کنندگان از تلفن همراه در کشور هند که بزر گترین بازار مخابراتی رو به رشد جهان محسوب می شود تا سال ۲۰۰۷ میلادی از ۱۵۰ میلیون به ۲۵۰ میلیون تن وتا سال ۲۰۱۰ میلادی به ۵۰۰ میلیون تن افزایش یابد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 36 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد