دانلود فایل پاورپوینت باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در معمـاری فضـای سبـز

PowerPoint قابل ویرایش
52 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در معمـاری فضـای سبـز توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در معمـاری فضـای سبـز قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

                          مقدمه:

درک طبیعت توسط انسان درکی غریزی و درونی است. آلودگی فزاینده انسان امروز به زندگی در فضاهای محدود و نازیبای شهری، اگر نگوئیم احساس آدمی را نسبت به جلوه‌های طبیعی از بین می‌برد، حداقل تا حد زیادی می‌تواند آن را ضعیف سازد.

عشق به طبیعت و پرورش گیاهان و احداث باغ در ایران پدیده‌ای است که از لحظه‌ای که مردم وارد تمدن کشاورزی شده‌اند با آنان همراه بوده و ریشه در اندیشه و فرهنگ این مرز و بوم دارد. از این روست که مردمان این سرزمین علیرغم هجوم جلوه‌های نامطلوب زندگی ماشینی هنوز دل از طبیعت برنکنده‌اند و همواره جایگاهی خجسته به آن بخشیده‌اند.

باغ، کوشش و تلاش انسان خلاق برای ایجاد فضاهای زیبا و بارور و الگویی نمادین از طبیعت است. باغ باز ساختن گوشه‌ای از طبیعت است در جایی که زندگی می‌کنیم.

طبیعت ایران سرشار تنوع و گوناگونی است: از سبزنای جنگلها تا آبی رنگ دریا و از چشم اندازهای بی‌کرانه کویر تا غرور سر برآسمان کشیده کوهستانها در این تنوع بی‌پایان همواره چهار جلوه پایدار رخ می‌نمایند. آب، خاک، سنگ و گیاه، انسان نیز برای دعوت طبیعت به زیستگاهش ناگزیر به استفاده از همین چهارعنصر است، و تنها با درک عمیق جلوه‌های طبیعی است که خواهد توانست الگوی کاملی از آن را بازسازی کند.

باغهای صخره‌ای نمودی از تلاش انسان در جهت بازساختن هرچه کاملتر ساختاریهای مناطق کوهستانی در سطحی کوچکتر است. در این فضاها سنگ و گیاه عناصر غالب چشم‌اندازند و در ترکیب با هم فضاهای طبیعی را القا می‌کنند.

اغلب مردم زیبایی را تشخیص می‌دهند و بین فضاهای نامتعادل و یا زیبا و آرام‌بخش تفاوت می‌گذارند. با این وجود تاکنون در کشورمان کمتر به مبانی علمی معماری فضاهای سبز توجه شده است.

این مختصر کوششی است جهت معرفی یکی از جنبه‌های طراحی فضاهای سبز، یعنی باغهای صخره‌ای

اسلاید ۲ :

                باغهای صخرهای و آلپی:

باغهایی که اجزاء عمده متشکله آن را سنگها و گیاهان در یک ارتباط نزدیک با هم پی‌ریزی کنند، باغ صخره‌ای، و هر گاه گیاهان کاشته شده در آن انتخابی از گیاهان کوهستانی، نواحی مرتفع و مناطق سر نزدیک به قطب باشند، باغ آلپی نام دارند.

تاریخچه باغهای سنگی به قرن نوزدهم باز می‌گردد. در این زمان تعداد زیادی از توریست‌ها که جذب زیباییهای ارتفاعات رشته کوههای آلپ در سوئیس شده بودند به این فکر افتادند که گیاهان زیبای این مناطق را به سرزمینهای خود برده و مناظر این ارتفاعات را بازسازی کنند. از آنجا که در آن زمان تقریباً هیچگونه اطلاعاتی در زمینه پرورش گیاهان آلپی وجود نداشت اغلب کوششها جهت اهلی کردن این گیاهان با شکست مواجه شد.

اما به تدریج پیشرفت حاصل شد. در اوایل سال ۱۸۷۰، ویلیام رابینسون در کتابش تحت عنوان «گلهای آلپی برای باغهای انگلیسی» مطالبی جهت پرورش مؤفقتر گیاهان آلپی نگاشت و در سالهای نخست قرن بیستم مهارتهای پرورش و کشت گیاهان آلپی توسعه یافت. با این وجود برای زمانی طولانی باغهای صخره‌ای از طراحی ضعیفی برخوردار بودند.

در اولین دهه قرن بیستم، توانایی اروپائیان در طراحی باغهای صخره‌ای و مراقبت از گیاهان متناسب با آنها، به حد قابل قبولی رسید. در میان کتابهای این دهه، کتاب «باغ صخره‌ای من» نوشته ریجینالد فاررکه باغبان مشهوری در یورکشایر انگلیس، و کتاب «باغهای صخره‌ای» نوشته لوئیس میردین که در رابطه با باغهای ایرلند نوشته شده بود به چشم می‌خوردند. کتاب باغهای صخره‌ای فاررکه در سال ۱۹۱۳ تکمیل شد، شش سال بعد انتشار یافت و تبدیل به کتاب مرجع باغهای صخره‌ای در همه جا شد.

در آمریکای شمالی توجه به باغهای صخره‌ای دیرتر از اروپا آغاز شد و تازه در سال ۱۸۹۰ یک الگو از باغهای بوتانیک سلطنتی انگلستان در مقیاسی کوچک در باغ بوتانیک کالج اسمیت در فورت آمستون ماساچوست ساخته شد.

اسلاید ۳ :

در فاصله سالهای بین دو جنگ جهانی باغهای صخره‌ای به سرعت توسعه پیدا کردند. انجمن باغهای صخره‌ای در بستون نیویورک تشکیل شد و گلهای عمده بهاری را که در باغهای صخره‌ای کاربرد داشت به نمایش گذاشتند. این گیاهان عمدتاً در ارتفاعات رشد کرده و مقاوم به سرما هستند.

از آنجا که آب و هوای آمریکای شمالی با اقلیم اروپا متفاوت بود، استفاده از گیاهان آلپی حقیقی در این باغها با مشکل مواجه بود ولی باغبانان آمریکایی با انتخاب گیاهان مناسب بومی که جزء گیاهان آلپی نبودند، شروع به ایجاد این باغها نمودند و خودشان را محددود به باغهای آلپی نکردند. این موضوع باعث گسترش هر چه بیشتر باغهای صخره‌ای شد.

از آنجا که سنگ یکی از اجزای عمده تشکیل دهنده چشم‌اندازهای طبیعی است به خاطر جلوه‌های مطلوبی که استفاده از صخره در فضاهای سبز ایجاد می‌کند، باغهای صخره‌ای در نواحی گرم و معتدل نیم‌حاره‌ای و حاره‌ای به خوبی نواحی کوهستانی و با اصولی مشابه گسترش یافت.

در نواحی گرم و خشک می‌توان به خوبی از گیاهانی از قبیل کاکتوسها و گیاهان گوشتی و در نواحی گرم و مرطوب از گیاهان همچون سرخسها، بگونیاها و پپیرومیاها استفاده نمود. این گیاهان به خوبی با صخره‌ها ترکیب می‌شوند و مناظر زیبایی را ایجاد می‌کنند.

اسلاید ۴ :

انواع باغ صخرهای:

به طور کلی دو نوع باغ صخرهای وجود دارد: باغهای صخرهای طبیعی و مصنوعی. گـــروه اول شــامل آن

 باغهای صخرهای است که صخرهها از قبل به صورت طبیعی در آن وجود داشته است و وجـود ایـن منـاظر

 طبیعی دلیل کافی برای ایجاد یک باغ صخرهای است. ولی در گروه دوم سنگها و صخرهای مـوردنیـاز وارد

 محیط میشوند و گیاهان کوچکی در آن به نمایش گذاشته میشوند که در حالت عادی از آنها برای بسترهای

 گلکاری و حاشیهها استفاده نمیشود.

گاهی مناظر بدون صخره از قبیل سواحل و شیبهای پلهکانی مشکلات کمتری در جهت ایجاد بــاغ صخرهای

 نسبت به سایر مناطق دارند.

اسلاید ۵ :

ساختمان باغ صخرهای:

برای شروع به ساختن باغ صخرهای در ابتدا نیاز به مساحی دقیق منطقه و تعیین گیاهان مناسب برای آن داریم. در مورد باغهای صخرهای طبیعی و یا احداث باغ در محلهایی که در آن پوشش گیاهی طبیعی وجود دارد، تغییرات بعدی مستلزم انجام آگاهانه و استادانه کارهایی است که در نهایت فضایی یکدست و زیبا را ایجاد کند. حذف گیاهان ناخواسته و باقی گذاشتن بعضی گیاهان از قبیل درختان و بوتهها در چشماندازهای نهایی و دوردستتر، هرس شاخههای مریض و شاخههای نازک در درختان متراکم که باعث سبکتر شدن انبوهی درختان شده و از میزان سایه آنها بکاهد و آرایش مجدد صخرههایی که در جای مناسب قرار نگرفتهاند. البته این امر به مهارت خاصی نیاز دارد و به راحتی از عهده افرادی که راجع به فرمهای طبیعی کمتر آگاهی دارند، برنمیآید. صخرهها باید به گونهای جابهجا شوند که حالت طبیعی
 را القا نمایند.

اسلاید ۶ :

خاک:

اصلاح خاک دومین فعالیت در باغهای صخرهای است. اصولاً، انتخاب گیاهانی که نیازهای کاملاً متفاوتی با خاک موجود دارند، کار صحیحی نیست. به عنوان مثال، اگر خاک اسیدی یا قلیایی است باید آن را پذیرفته و گیاهانی سازگار با آن را انتخاب کرد. تغییرات جزئی در بهبود بافت و واکنش خاک با اضافه کردن موادی از قبیل سنگ آهک زراعی، ماسه، شن، کود دامی و بقایای گیاهی مثل خاک برگ و غیره عملی است.

بسیاری از گیاهان صخرهای و بوتههای کوتاه در اغلب شرایط باغهای صخرهای قادر به رشد هستند لذا فراهم کردن شرایط بخصوص زیستی برای آنها ضرورت ندارد. با این وجود تعدادی از گیاهان صخرهای نیازهای کاملاً اختصاصی دارند. به عنوان مثال، گیاهانی که در شکاف صخرهای و پرتگاهی رشد میکنند نیاز به خاکی متشکل از دو قسمت سنگریزه به همراه یک قسمت خاک لوم یا پیت و گیاهانی نظیر پامچال نیاز به کود پوسیده خشک گاوی دارند. برای گیاهان سایهدوست، خاک جنگلی که مخلوطی از لوم، خاک برگ و ماسه باشد، خاک مناسبی است.

باید مطمئن بود که خاک از عمق کافی برخوردار است. قبل از احداث باغ و جایگزینی صخرهها باید خاک را به میزان موردنیاز به فرم مطلوب آماده کرد. این خاک بعدها بستر اصلی صخرها را تشکیل میدهد.

اسلاید ۷ :

              سنگ:

      هرچند سنگ برای رشد گیاهان صخرهای ضروری نیست، اما برای ایجاد یک باغ صخرهای الزامی است.

نوع سنگ:

نوع سنگ مورد استفاده در باغهای صخرهای، عمدتاً از انواعی است که بیشتر در دسترس هستند در صورت امکان انواع سنگهای متخلخل بهتر از سنگهای سختی مانند گرانیت و شیست هستند.

انواعی از سنگهای رسوبی از قبیل سنگهای سخت ماسهای و سنگهای آهکی، البته از گروههایی که زیاد محلول نباشند، بهترین سنگها جهت ایجاد باغهای صخرهای هستند. سنگهای آهکی یکی از زیباترین سنگها برای این منظورند.

البته استفاده از سنگهای آهکی دارای محدودیتهایی نیز میباشند. گیاهانی مانند رودودندرون که با واکنشهای اسیدی در خاک سازگاری یافتهاند، در مجاورت این سنگها رشد مطلوبی ندارند. از سوی دیگر اتمسفر اسیدی شهرهای آلودهای مانند تهران، در زیبایی این سنگها لطمه وارد کرده آنها را به رنگ سفید مات در میآورد که دیگر نمیتوانند القاگر فرم طبیعی باشند.

توفا یک نوع سنگ نرم سبک وزن با منافذ زیاد و از نوع سنگهای آهکی است که از رسوب کربنات کلسیم در جریانهای رودخانهای پدید میآید. به راحتی قابل حمل بوده و برای گیاهان نیز بسیار مناسب است.

استفاده از سنگها و صخرههای سختتر نیز در باغهای صخرهای معمول است ولی ایجاد یک فضای طبیعی روی آنها از قبیل رویش خزهها و رشد گلسنگها و سایر گیاهان همراه سنگ به زمانی طولانی نیاز دارد.

هرگاه هیچ کدام از این سنگها در دسترس نباشد، هیچگاه از سنگ معدن برای باغ سنگی استفاده نکنید. سطح ناصاف، زوایه دارو تازه این گونه سنگها نیاز به زمانی طولانی جهت هوادیدگی و فرسایش دارد و گاهی نشانههایی از مته و ابزار استخراج سنگ روی آنها باقی است که به زیبایی لطمه میزند.

سنگهای هوا دیدهای که از سطح زمین جمعآوری میشوند و دارای خصوصیات و رنگهایی هستند که دال بر قدیمی بودن آنها است، ایدهآل میباشند. در بعضی نقاط کشور میتوان سنگهای مناسب از این دست را از دیوارههای کهنه قدیمی تهیه کرد.

تخته سنگ (کالار) معمولاً برای باغهای صخرهای مناسب نیست، ولی هرگاه هیچ سنگ دیگری در دسترس نباشد، ایجاد منظره یک باغ صخرهای با آنها غیرممکن نیست. برای این کار توجه به دو نکته ضروری است: اول اینکه تخته سنگهای مورد استفاده در اندازههای مختلف باشند و ثانیاً جایگذاری آنها بعضی به صورت مدفون و بعضی دیگر در معرض هستند. همانطور که در بستر رودخانهها یا جریانهای خشک شده مشاهده میشود.

اسلاید ۸ :

۲- انـدازه سنـگ:

اندازه سنگ مورد استفاده در ارتباط مستقیم با اندازه باغ صخرهای خواهد بود. هرگاه برای ساخت یک باغ صخرهای نیاز به دو تن سنگ داشته باشیم، استفاده از سنگهای بزرگی که هر ۳ یا ۴ عدد آنها یک تن شود، کار اشتباهی است. در مورد این باغ بهتر است از پنج شش سنگ صد کیلوگرمی، حدود ده سنگ ۵۰ کیلوگرمی و چهل سنگ ۱۰ کیلوگرمی استفاده شود. در هر باغ صخرهای وجود چند سنگ بزرگ جهت ایجاد جلوههای غالب، ضروری است. در باغهای صخرهای بزرگ استفاده از سنگهایی به بزرگی نیم تن، یک تن یا حتی بزرگتر، قابل توصیه است.

شکستن و کوچکتر کردن قطعات سنگ، نیاز به مهارت خاصی دارد تا به زیبایی آن لطمهای وارد نیاید. باید دقت شود که سنگها هنگام جمعآوری و جابهجایی شکاف برندارند.

سنگهای باارزش را میتوان در کرباس پیچید و سپس جابهجا کرد.

اسلاید ۹ :

شیب در باغ:

از آنجا که باغهای صخرهای الگوهایی نمادین از طبیعت کوهستانی هستند، شیب یکی از عناصر اصلی این ساختارهاست. این باغهای باید حداقل ارتفاعی معادل یک پنچاهم حداکثر عرض داشته باشند. در نواحی مسطح باید به طور مصنوعی اقدام به ایجاد پستی و بلندی نمود. در این رابطه تپههایی با شیب مناسب ساخته میشوند که بعدها، سنگها روی این شیبها جایگزین خواهند شد.

همچنین از گیاهان متفاوتی در شیبهای مختلف استفاده میشود. مثلاً در شیبهای روبه شمال از گیاهان آفتاب دوست و در شیبهای رو به جنوب از گیاهان سایهپسند و جنگلی.

اسلاید ۱۰ :

          سـاخـت:

با وجود آن که طرز ساخت باغهای صخرهای بسته به محل، نوع مواد اولیه و سایر مواد متغیر است، با این حال یک سری نکات کلی است که رعایت آن برای ساخت تمامی باغهای صخرها ضروری است.

۱- از یک نوع سنگ در تمام یا حداقل بخش عمده باغ استفاده شود.

۲- سنگهای طوری جایگزین شوند که پایدار به نظر رسیده و یک ساختاری برجسته و منسجم را القا کنند.

۳- شکستگی و لایههای سنگها همگی در یک جهت و یک زاویه باشند.

خطوط تراز توسط نوارکشی و فشردن خاک سطحی قابل اجراست. درصورت لزوم تغییرات در سطح شیبها، میتوان این تغییرات را با مواد دیگری برای پر کردن حجمهای موردنظر انجام داد و سی سانتیمتر سطح خاک را دوباره خاک زراعی ریخت. درصورتی که درصد منافذ خاک سطحی کم باشد، میتوان با افزودن مقادیر مناسبی ماسه درشت یا سنگ ریزه آن را اصلاح کرد پس از آماده شدن شیب باغ صخرهای که محل قرار گرفتن سنگها است اقدام بعدی جایگزینی سنگها به فرم طبیعی روی این بستر است.

بهتر است جهت سهولت در کار، ابتدا تمام سنگها را به بالای شیب منتقل کرد و بتدریج که مورد استفاده قرار میگیرند، آنها را به پایین انتقال داد. برای ساخت و جایگذاری صخرهها، همواره از پایین شیب شروع میکنند یعنی اولین سنگ در پایینترین قسمت شیب و آخرین سنگ در بلندای شیب جایگزین میشوند. باید دقت کرد که هر سنگ از قسمتی که بیشترین هوادیدگی و فرسایش را دارد در معرض دید قرار گیرد. چرا که طبیعیتر به نظر خواهد رسید. همچنین هنگام نصب دقت شود که شیب سنگها قدری از سمت بالا به عقب باشد تا آب باران یا آب آبیاری بتواند به سمت ریشهها حرکت کند.

یکی از انتظاراتی که از یک باغ صخرهای داریم، این است که مجموعه بتواند احساس سکون ایستایی و طلابت را القا کند. از اینرو سنگها نباید طوری نصب شوند که به نظر برسد از هم جدا هستند و میتوان آنها را به راحتی جا به جا کرد. همه سنگها باید به گونهای محکم شوند که بتوان روی آنها قدم زد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 52 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد