دانلود فایل پاورپوینت بانکداری سبز و تأمین مالی پایدار در  بانکداری راستین

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بانکداری سبز و تأمین مالی پایدار در  بانکداری راستین توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بانکداری سبز و تأمین مالی پایدار در  بانکداری راستین قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

اقتصاد سبز
برنامه محیط زیست سازمان ملل

تعریف اقتصاد سبز:

نتیجه بهبود زندگی انسانی و برابری اجتماعی همراه با کاهش مخاطرات زیست محیطی و کمبودهای اکولوژیک

اقتصاد سبز:  یک اقتصاد کم-کربن، با کارایی منابع و اشتمال اجتماعی است.

در اقتصاد سبز: رشد درآمد و اشتغال منتج از سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی است که با افزایش کارایی انرژی و منابع منجر به کاهش انتشار کربن و آلودگی شده و مانع از دست رفتن تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم می‌شود.

United Nations Environment Programme (2011), Towards a Green Economy: Pathways to Sustainable Development and Poverty Eradication

اسلاید ۲ :

انتقال به اقتصاد سبز:

شیوه‌ها و قواعد مشخصی باید مُرعی گردد:

جهت دهی مشخص فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اعم از دولتی و خصوصی

اصلاح سیاستگزاری‌های مختلف در کلیه بخش‌های اقتصاد

وضع قوانین و مقررات مرتبط

این موارد بطور کلی در راستای توسعه پایدار قراردارد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد اقتصاد سبز و فقرزدایی را به عنوان الحاقیه‌ای ذیل برنامه توسعه پایدار قرار می‌دهد.

اسلاید ۳ :

اقتصاد سبز

.۱سرمایه گذاری در سرمایه طبیعی (مشتمل بر منابع طبیعی و اکوسیستم)

–کشاورزی

–ماهیگیری

–آب

–جنگل و مرتع

.۲سرمایه‌گذاری در کارایی انرژی و منابع

–انرژی تجدیدپذیر

–صنایع

–زباله و ضایعات

–ساختمان

–حمل و نقل

–توریسم

–شهر و شهرسازی

.۳حمایت از انتقال به اقتصاد سبزکشاورزی

–الگوسازی

–شرایط تحقق

–تأمین مالی

اسلاید ۴ :

اسراف منابع – تبذیر – اقتصاد سبز

اسراف و تبذیر در حیطه سرمایه‌گذاری و تأمین مالی است که عمده مباحث اقتصاد سبز و بانکداری سبز را تشکیل می‌دهد.

اگر به هر دلیلی تخصیص منابع به سرمایه‌گذاری منجر به عمر کم تأسیسات، تجهیزات، ساختمان، ماشین‌آلات یا به طور کلی کالاهایی سرمایه‌ای گردد یا طراحی یا تولید آنها به گونه‌ای باشد که استهلاک آنها زیاد باشد، یا باعث افزایش هزینه سایر بخش‌های اقتصادی در ارتباط با همسوئی بکارگیری از محصولات تولیدی آنها گردد یا عملاً تولیدات آنها باعث نضج نارسائی‌ها، تخریب محیط زیست، افزایش بیماری‌ها، یا کاهش عمر انسان‌ها گردد عملاً با زیاده‌روی در مصرف منابع موجبات اتلاف منابع را فراهم آورده‌ایم.

اسلاید ۵ :

در اثر اسراف منابع در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری عملاً عمر کالای سرمایه‌ای کوتاه و جایگزینی سرمایه  سریعتر اتفاق می‌افتد که این به موضوع به معنی اتلاف منابع جامعه است و منابع بیشتری مصرف می‌گردد تا بازدهی بنگاه حفظ گردد.

صرف منابع به معنی تقاضای بیشتر برای منابع بوده و قیمت منابع را در اقتصاد افزایش می‌دهد و نتیجتاً زمینه را برای دیگر سرمایه‌گذاری‌ها ضیق می‌نماید.

صرف منابع بیشتر به معنی بکارگیری عوامل تولید بیشتر و فراغت کمتر نیروی انسانی خواهد شد.

لذا در اقتصاد کالای کمتری تولید، نیروی انسانی بیشتری بکار گرفته، عوامل تولید بیشتری صرف تولید، تقاضای عوامل تولید بیشتر و قیمت آنها بالاتر می‌رود و نهایتاً کارائی و رفاه جامعه کمتر می‌شود.

اگر حیطه بکارگیری منابع در سرمایه‌گذاری‌هایی باشد که موجب تخریب محیط زیست و کاهش عمر متوسط انسان‌ها گردد یا سبب شود تا نیاز انسان‌ها به درمان بیشتر شود عملاً اسراف منابع به گونه‌ای دیگر تحقق یافته است.

اسلاید ۶ :

بانکداری سبز

در این مقاله مواردی را برای تخصیص بهتر منابع بانکی برمی‌شمریم که مبتنی بر آموزه‌های اقتصاد اخلاق و منتج از دستورات انسانی و اسلامی است.

چنانچه رعایت این موارد با تصویب قوانین و مقررات لازم بر عملیات اعطای تسهیلات بانکی الزام شود می‌توان از اسراف منابع بانکی که از ارکان سرمایه‌گذاری در اقتصاد است جلوگیری نمود.

کلیات این موارد در لایحه و آئین‌نامه اجرائی بانکداری راستین  مطرح شده که عملاً برای اجرائی شدن آن پس از تصویب این لایحه باید مقررات و آئین‌نامه‌های اجرایی آن توسط دستگاه‌های اجرائی تخصصی دولت تدوین و به تصویب مقامات ذیصلاح برسد.

اسلاید ۷ :

اسراف در قرآن

 • نفی و مذمت اسراف و تبذیر در قرآن کریم صریح است:
 • «ای فرزندان آدم بخورید و بیاشامید و اسراف مکنید که او اسراف کنندگان را دوست نمی‌دارد»
 • «و اوست که باغهای داربست زده و بدون داربست و خرما بن و کشتزارها که میوه آنها متفاوت است و زیتون و انار همگون و ناهمگون آفرید، از میوه‌های آن چون میوه آورد بخورید و حق خدا را روز برداشت بدهید و اسراف مکنید که خدا مسرفان را دوست ندارد.»
 • «بخورید از روزیهاى پاکیزه‏اى که به شما داده‏ایم؛ و در آن طغیان نکنید، که غضب من بر شما وارد شود و هر کس غضبم بر او وارد شود، سقوط مى‏کند».
 • «حق خویشاوند و مسکین و راه‌مانده را بده و اسراف و زیاده روی هم نکن چرا که اسراف کاران برادران شیاطینند و شیطان نسبت به پروردگار خود کفران کرد».
 • «فرمان اسراف‌کاران را که در این سرزمین فساد می‌کنند و اصلاح نمی‌کنند اطاعت مکنید.»
 • «مسرفان را هلاک کردیم»
 • «خداوند کسی که مسرف دروغگو است را هدایت نمی‌کند»
 • «همانا مسرفین اصحاب آتشند»
 • سوره اعراف آیه ۳۱ «یا بَنی‏ آدَمَ خُذُوا زینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَ کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفینَ».
 • سوره انعام آیه ۱۴۱ «وَ هُوَ الَّذی أَنْشَأَ جَنَّاتٍ مَعْرُوشاتٍ وَ غَیْرَ مَعْرُوشاتٍ وَ النَّخْلَ وَ الزَّرْعَ مُخْتَلِفاً أُکُلُهُ وَ الزَّیْتُونَ وَ الرُّمَّانَ مُتَشابِهاً وَ غَیْرَ مُتَشابِهٍ کُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ إِذا أَثْمَرَ وَ آتُوا حَقَّهُ یَوْمَ حَصادِهِ وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفینَ».
 • سوره طه آیه ۸۱ «کُلُوا مِنْ طَیِّباتِ ما رَزَقْناکُمْ وَ لا تَطْغَوْا فیهِ فَیَحِلَّ عَلَیْکُمْ غَضَبی‏ وَ مَنْ یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبی‏ فَقَدْ هَوى‏».
 • سوره الاسرا، آیات ۲۷-۲۶ «وَ آتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّهُ وَ الْمِسْکینَ وَ ابْنَ السَّبیلِ وَ لا تُبَذِّرْ تَبْذیراً إِنَّ الْمُبَذِّرینَ کانُوا إِخْوانَ الشَّیاطینِ وَ کانَ الشَّیْطانُ لِرَبِّهِ کَفُورا»
 • سوره شعرا، آیات ۱۵۲-۱۵۱«وَ لا تُطیعُوا أَمْرَ الْمُسْرِفینَ الَّذینَ یُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ وَ لا یُصْلِحُون‏».
 • سوره انبیاء آیه ۹ «وَأَهْلَکْنَا الْمُسْرِفِینَ».
 • سوره غافر، آیه ۲۸ «إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ کَذَّابٌ».
 • سوره غافر آیه ۴۳، «وَأَنَّ الْمُسْرِفِینَ هُمْ أَصْحَابُ النَّارِ».

اسلاید ۸ :

ربا در قرآن

 • در قرآن کریم درباره ربا نازل شده است که:
 • «ربا می‌گرفتند و نهی شده بودند از آن و اموال مردم را به باطل می‌خوردند و ما برای کافرینشان عذاب دردناکی مهیا کرده‌ایم.»
 • «ای کسانی که ایمان آوردید ربا را به اضافه مضاعف مخورید و از خدا بترسید، باشد که رستگار شوید و بترسید از آتش که برای کافران مهیا شده خدا و رسول را فرمان برید باشد که مورد رحمت واقع شوید.».
 • «ای کسانی که ایمان آوردید تقوا ورزید و آنچه از ربا مانده واگذارید اگر مؤمن هستید. و اگر نکردید پس جنگی از خدا و پیغمبرش را خواسته‌اید، و اگر توبه کردید برای شماست اصل اموالتان، نه ستم کنید و نه ستم ببینید و اگر تنگدستی بود پس مهلتی تا فراخ دستی به او بدهید، و چنانچه بدو ببخشید برای شما بهتر است اگر بدانید.»
 • «کسانی که ربا می‌خورند به پای نمی‌خیزند (قیام نمی‌کنند) جز مانند کسی که با تماس با شیطان آشفته شده است، این به واسطه آن است که گفتند: داد و ستد مثل ربا است و خدا داد و ستد را حلال و ربا را حرام کرده، پس هرکس که پندی از جانب پروردگارش به او آمد و باز ایستاد، برای اوست آنچه گذشته و کار او با خداست و کسی که بازگشت آنانند یاران آتش که در آن جاویدانند.»
 • – سوره نساء، آیه ۱۶۱٫ «وَ أَخْذِهِمُ ٱلرِّبٰا وَ قَدْ نُهُواْ عَنْهُ وَأَکْلِهِمْ أَمْوٰالَ ٱلنَّاسِ بِٱلْبٰاطِلِ وَ أَعْتَدْنٰا لِلْکٰافِرِینَ مِنْهُمْ عَذَاباً أَلِیْمٰا
 • – سوره آل عمران، آیات ۱۳۲-۱۳۰٫ «یٰا أَیُّهٰا ٱلَّذِینَ آمَنُوا لاتَأْکُلُوا ٱلرِّبٰا أَضْعٰافاً مُضٰاعَفَهً وَ ٱتَّقُوا ٱللهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ وَ ٱتَّقُوا ٱلنَّارَٱلَّتِی اُعِدَّتْ لِلْکٰافِرِینَ وَ أَطِیعُوا ٱللهَ وَ ٱلرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ».
 • – سوره بقره، آیات ۲۸۰- ۲۷۸٫ «یا ایُّهَا ٱلَّذینَ آمَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللهَ وَ ذَرُواْ مَا بَقِیَ مِنَ ٱلْرِّبٰا إن کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ فَإنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ ٱللهِ وَ رَسُولِهِ وإِنْ تُبْتُمْ فَلَکُمْ رُؤُوسُ أَمْوٰالِکُمْ لـٰا تَظْلِمُونَ و لـٰاتُظْلَمُونَ وَ إِنْ کٰانَ ذُوعُسْرَهٍ فَنَظِرَهٌ إِلَی مَیْسَرَهٍ وَ أَنْ تَصَدَّقُوا خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ».
 • – سوره بقره، آیه ۲۷۵٫ «اَلَّذِینَ یَأْکُلُونَ ٱلرِّبٰا لـٰایَقُومُونَ إلّـٰا کَمٰا یَقُومُ ٱلَّذِی یَتَخَبَّطُهُ ٱلشَّیطـٰانُ مِنَ ٱلْمَسِّ ذٰلِکَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا إِنَّمَا ٱلْبَیْعُ مِثْلُ ٱلرِّبٰا وَ أَحَلَّ ٱللهُ ٱلْبَیْعَ وَ حَرَّمَ ٱلرِّبٰا فَمَنْ جائَهُ مُوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّهِ فَانْتَهَی فَلَهُ مَا سَلَفَ و أَمْرُهُ إِلَی اللهِ وَ مَنْ عَادَ فَأُوْلَئِکَ أصْحَابُ ٱلنَّارِهُمْ فِیهَا خٰالِدُونَ».

اسلاید ۹ :

اسراف مذموم‌تر از ربا

 • در آیات رباخوار مانند کسی که با شیطان تماس دارد معرفی شده است ولی در آیات مذکور در قبل اسراف‌کار برادر شیاطین معرفی شده است.
 • در آیات ذکر شده اسراف‌کار مفسد فی الارض معرفی شده ولی رباخوار در مقام اعلان جنگ با خداو و رسولش معرفی شده. مخالفت اولی (اسراف‌کار) نسبت به خداوند از قوه به فعل رسیده ولی مخالفت دومی (رباخوار) هنوز فعلیت نیافته و در مقام اعلان است.
 • مطابق آیات ذکر شده اگر رباخوار اصل مال را دریافت دارد و اضافه بر آن را ببخشد معذور است ولی در مورد اسراف چنین چیزی مصداق ندارد زیرا با اسراف، مال اسراف شده از بین می‌رود.
 • همه این مقایسات دلالت بر ذمّ بیشتر اسراف و تبذیر نسبت به ربا است.
 • از لحاظ حِکمی نیز نتیجه ربا انتقال ناحق مال از یکی به دیگری است و مسلّم این انتقال بهتر از تباهی مال در اثر اسراف است که دیگری هم که مخلوق اوست نتواند از آن بهره برد.

اسلاید ۱۰ :

بانکداری سبز و منع اسراف در عملیات بانک‌ها در بانکداری راستین

 • در بانکداری راستین به منظور اصلاح الگوی مصرف منابع و تولید محصول و سرمایه‌گذاری در جهت منع اسراف و تبذیر و جلوگیری از اتلاف منابع و همچنین افزایش بهره‌وری، بانک‌ها مکلف به رعایت مفاد ذیل می‌شوند:
 • سیستم‌های عملیاتی خود را مکانیزه کنند.
 • جهت تقلیل هزینه عملیات و کاهش ریسک عملیاتی با مهندسی مجدد فرآیندهای عملیاتی خود را اقتصادی، امن و اصلاح کنند.
 • کاهش تدریجی شعب فیزیکی و خرید خدمات متقابل بانکها از یکدیگر برای انجام امور بانکی مشتریان و جلوگیری از تعدد و تراکم بی‌رویه شعب.
 • با ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت‌های خدماتی مالی، پرسنل مازاد خود را با آموزش‌های لازم به بخش‌های خدمات بانکی مکمل از قبیل مشاغلی چون ارزیاب، ناظر (امین)، واسط، کارگزار، مشاور سرمایه‌گذاری، ارزشیاب، بازارگردان، ناشر، معامله‌گر، سبدگردان، شرکت تأمین سرمایه، صندوق سرمایه‌گذاری، موسسه رتبه‌بندی، موسسه پردازش اطلاعات مالی، موسسه اعتبارسنجی، موسسه خدمات IT مالی و غیره در راستای شیوه عملیاتی بانکداری راستین منتقل کنند.
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 18 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد