دانلود فایل پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

PowerPoint قابل ویرایش
24 صفحه
23700 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----

اسلاید 1 :

مقدمه

   يكي از بزرگترين دستاوردهاي بشر ساختن شهر است. شكل شهر همواره شاخص بيرحم درجه تمدن بشري بوده و خواهد بود. در واقع اين مجموع تصميمات مردم ساكن شهر است كه شكل شهر را تعيين ميكند.

   پيدايش انقلاب صنعتي در نيمه دوم قرن نوزدهم و عوامل نشات گرفته از آن همچون تمركز صنعت و تجارت، نابرابري در تقسيم كار و توزيع ناعادلانه درآمد از سويي و مهاجرت روستاييان به شهر ها به علت كمبود خدمات ، بيكاري و از اين قبيل از سوي ديگر منجر به افزايش جمعيت شهر ها و بويژه شهر هاي بزرگ و ايجاد كلان شهر ها شده است.

   در چنين شرايطي ساكنان محدوده اقتصادي شهر كه دچا رفقر ، بيكاري و بي سوادي مي باشند، جذب نظام اجتماعي – اقتصادي شهر شده و در حاشيه شهر به صورت غير رسمي اسكان مي يابند و منجر به بروز پديده حاشيه نشيني مي شوند.

 

اسلاید 2 :

حاشيه نشين كيست؟

   حاشيه نشين به مفهوم كلي به كسي گفته ميشود كه در شهر سكونت دارد ولي به علل گوناگون نتوانسته است جذب نظام اقتصادي و اجتماعي شهر شود و از خدمات شهري استفاده كند.

 

اسلاید 3 :

   حاشيه هاي درون شهري

   حاشيه هاي درون شهري كه عموما در بخشهاي قديمي تر شهر ديده مي شوند ، آن قسمت از شهر می باشند كه در گذشته وضعيت مطلوب و سامان يافته اي داشته ولي به تدريج شرايط آن نامناسب شده و ساكنان آن به نقاط بهتر و جديدي از شهر رفته و درآن جا سكني گزيده اند.

   حاشيه پيرامون شهر ها

   اين سكونتگاه ها ازآن حيث به عنوان حاشيه نشين شناخته شدند كه اغلب در پيرامون نقاط شهري و یا در اراضي نامناسب كه در معرض انواع تهديدهاي طبيعي مي توانست قرار گيرد يا از حيث مالكيت وضعيت مبهمي داشتند ، شروع به توسعه كردند.

اسلاید 4 :

اسکان غیر قانونی (عدوانی )

    سکونتگاه غیر قانونی            (عدوانی) را می توان به عنوان یک منطقه مسکونی تعریف کرد که بدون مطالبه قانونی برای دریافت زمین و یا اجاره از سوی مقامات مربوطه برای ساختن خانه توسعه یافته است.

   زاغه های غیرقانونی معمولا در حاشیه شهرها ظاهر می شوند.

اسلاید 5 :

دلایل ظهور پدیده حاشیه نشینی

   شکل گیری و توسعه سکونتگاه های غیر قانونی تابعی از عوامل داخلی و خارجی است. از عوامل داخلی می توان به مواردی مانند فقدان ممر عایدی تضمین شده و دیگر مسائل مالی ، شغل های روزمزد با دستمزد کم که در بسیاری موارد موقت و نیمه دائم است. ، اشاره نمود .

   دلایل خارجی نیزمواردی مانند: مهاجرت ، قیمت بالای زمین و مسکن ، بی توجهی دولت نسبت به رسیدگی به وضعیت این مناطق ، استاندارد های بالای مسکن قابل قبول ، ضوابط و مقررات ، طرح های پیچیده وموانع نهادی و سازمانی را شامل می شوند.

اسلاید 6 :

تاریخچه حاشیه نشینی در ایران

   توسعه شهری در ایران در فاصله سال های  1340-1320 مبنتی بر رشد مهاجرت روستایی بوده و دو قطب مرفه نشین شهری و فقیرنشین در این دوره خودنمایی می کند.

   در سال 1351، به دليل اصلاحات ارضي و همچنين عدم کارائي اقتصاد کشاورزي روستاها، موج مهاجرت‌هاي گسترده ‌اي به شهرهاي بزرگ رخ داد که به نمود يافتن زيست حاشيه اي منجر شد. مطابق با برآوردهايي که توسط مرکز مطالعات و تحقيقات معماري شهرسازي ايران، صورت پذيرفت ، 67 شهر کوچک و بزرگ کشور در 16 استان در سال 1380 ، با پديده حاشيه‌نشيني مواجه هستند، در اين محدوده‌ها که بيش از دو ميليون نفر ساکن هستند، تراکم جمعيت مناطق حاشيه‌نشين به طورمتوسط حدود 200 نفر در هکتار است همچنين ، جمعيت حاشيه‌نشيني در 10 شهر بزرگ ايران نظير تهران، مشهد، شيراز، اهواز حدود 5/3 ميليون نفر تخمين زده شد که اکنون قطعاً بسيار بيشتر از اين رقم است.

اسلاید 7 :

نتایج و اثرات حاشیه نشینی

  1. رواج مشاغل کاذب و غير رسمي و فقرمفرط اقتصادي درميان مهاجران حاشيه نشين ،‌ سبب وضع نامطلوب اسکان آنان ، ساختمان های بی قواره و کوچه های درهم و نامناسب شده است .
  2. سطح نازل آموزش و پرورش و سواد در حاشيه شهرهاي ايران و عدم تخصيص بودجه متناسب براي امر آموزش و پرورش دراين نقاط جداي از آنکه باعث کم سواد شدن حاشيه نشينان شده است، موجب گرديده تا فرآيند جامعه پذيري socialization، درميان کودکان و نوجوانان حاشيه‌نشين فرآيندي ناقص و عقيم باشد. نقصاني که در رشد بالاي انحرافات جامعوي و ناهنجاری های اخلاقی نمود مي يابد.

اسلاید 8 :

روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی

  1. تغییر موقعیت ساکنان زاغه ها و مناطق فقیر نشین مرکز شهر
  2. پاک کردن منطقه از زاغه ها و بازسازی و توسعه مجدد آن
  3. بهسازی محله های فقیر شهری

اسلاید 9 :

بهسازی محله های فقیر نشین ، موفق ترین روش

 

      چرا در میان برنامه های مقابله با فقر شهری ، بیشترین توجه به پروژه های بهسازی محله های فقیر متمرکز شده است؟

    بررسی های انجام شده در این زمینه ، به افزایش تقاضا و حمایت از   طرح های بهسازی محله های فقیر شهر تاکید می کند. امروزه بخش های غیردولتی همکاری موثرتر با دولت به عمل می آورند و جوامع فقیر نیز از نظر رشد سیاسی به حدی رسیده اند که تمایل به پرداخت هزینه برای بهبود بخشیدن سرویس های اساسی را داشته باشند.

    فقدان خدمات پایه شهری  - که به سرعت در حال افزایش است – و افزایش تراکم شهری باعث گردیده که سلامت و امنیت عمومی جامعه به مخاطره افتد. بدین لحاظ برنامه های بهسازی شهری بیشترین اولویت را یافته اند.

اسلاید 10 :

علل حاشیه نشینی در قلعه وکیل آباد

   اکثر افرادي كه در اين محله زندگي مي كنند مهاجريني هستند كه از سراسر شهر هاي استان و حتي كشور افغانستان به اين نقطه آمده اند که علت آن هم ارزان بودن ميزان اجاره بها يا خريد زمین بوده است.  اين مهاجرتها عمدتا به سبب آفات طبيعي ( سيل ، زلزله ، خشكسالي) و فقر مالي و كسب شغل صورت گرفته است.

   بررسي علل مهاجرت به مشهد از ديدگاه مهاجرين نشان داد كه بيكاري در مبدا ، كسب درآمد و مشكلات زندگي عمده ترين دلايل مهاجرت محسوب شده است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 23700 تومان در 24 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

مقاله در مورد مهاجرت ، ‌ حاشیه‌نشینی و امنیت اجتماعی شهرها

word قابل ویرایش
35 صفحه
18700 تومان
مهاجرت ،‌ حاشيه‌نشيني و امنيت اجتماعي شهرهاچكيده مقالهمهاجرت و حاشيه‌نشيني دو پديده به ظاهر متفاوت مي‌باشند كه برآيند يك عامل مشترك بوده و نتايج و تبعات مشابهي هم بخصوص براي شهرها بدنبال دارد. مهاجرت كه خود نتيجه ی نابرابري‌هاي مكاني و بي‌عدالتي‌هاي منطقه‌اي مي‌باشد، به دليل ويژگي‌هاي خاص مهاجران و علل مهاجرت ...

دانلود پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
23700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
اسلاید 1 :مقدمه   يكي از بزرگترين دستاوردهاي بشر ساختن شهر است. شكل شهر همواره شاخص بيرحم درجه تمدن بشري بوده و خواهد بود. در واقع اين مجموع تصميمات مردم ساكن شهر است كه شكل شهر را تعيين ميكند.   پيدايش انقلاب صنعتي در نيمه دوم قرن نوزدهم و عوامل نشات گرفته از آن همچون تمركز صنعت و تجارت، نابرابري در تقسيم كا ...

دانلود مقاله توسعه شهری پایدار و مساله حاشیه نشینی ( مطالعه موردی شهر بانه )

word قابل ویرایش
20 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
چکیدهحاشیه نشینی دارای ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و پیامد های فردی و اجتماعی بسیاری دارد.حاشیه نشینی اکنون به یک مساله اجتماعی بسیار مهّم ایران تبدیل شده است. هدف اصلی اینپژوهش ((بررسی علل و پیامدهای حاشیه نشینی و ارائه راهکارهای مدیریتی آن)) می باشد. پژوهش حاضر ازنوع پیمایشی و اطلاعات مورد نیا ...

دانلود مقاله بررسی تاثیر حاشیه نشینی بر زیبایی شهر ایذه

word قابل ویرایش
10 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکیدههدف از نگارش این مقاله بررسی عوامل موثر بر شکل گیری مساله حاشیه نشینی در شهرستان ایذه در استان خوزستان است.روش تحقیق در این مقاله از نوع پیمایشی است.رشد شتابان شهر نشینی و افزایش میزان مهاجرت روستاییان به شهر ها مسئله حاشیه نشینی و مسکن نا مناسب را به وجود آورده است.با توجه به این موضوع که حاشیه نشینان ا ...

دانلود مقاله بررسی تاثیر حاشیه نشینی در وقوع جرم و ناامنی در فضای شهری نمونه موردی ( محله جهاد و اطراف کال عیدگاه سبزوار )

word قابل ویرایش
8 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مقدمهنظریهپردازان غربی اعتقاد دارند ساکنان حاشیهنشینها، مردمی بیجا، آواره و رانده شدهاند، که مانند خس و خاشاک بر سـیل مهاجرت از روستاها کنده و به شهرها آورده شدهاند. بدون اینکه در جامعه مدرن پذیرفتـه شـده باشـند، بـه نظـر ایـن گـروه حاشیهنشینی از جمله عوارض جانبی گذار جوامع سنتی به سوی جوامع صنعتی و شهری مدرن ...

مقاله بررسی موضوع ترافیک ساکن و نحوه مدیریت آن در کلان شهرها

word قابل ویرایش
9 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی موضوع ترافیک ساکن و نحوه مدیریت آن در کلان شهرها خلاصه امروزه معضل کمبود محل توقف وسایل نقلیه بخصوص در مناطق مرکزي شهرها و مراکز عمده تجاري و تفریحی، گریبانگیر اکثر شهرهاي بزرگ کشور می باشد. به عنوان مثال در تهران به طور متوسط خودروهاي شخصی فقط 2 ساعت در شبانه روز در حال حرکتند و لذا مدیریت ترافیک س ...

مقاله بررسی علل عدم حمایت اسپانسرها از ورزش حرفه ای بانوان شهر اصفهان

word قابل ویرایش
10 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی علل عدم حمایت اسپانسرها از ورزش حرفه ای بانوان شهر اصفهان چکیده هدف کلی از انجام این تحقیق توصیف علل حمایت نکردن اسپانسرها از ورزش حرفه ای بانوان شـهر اصـفهان بوده است. اهداف ویژه، توصیف تاثیر اسپانسرشیپ شرکتهای اسپانسر ورزش حرفه ای بانوان در فـروش کالاهـای آنها، تغییر نگرش مردم نسبت به شرکت، رقابت ...

مقاله بررسی عوامل موثر بر نحوه عملکرد پروتز جایگزین مفصل هیسپ و تحلیل المان محدود

word قابل ویرایش
10 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی عوامل موثر بر نحوه عملکرد پروتز جایگزین مفصل هیسپ و تحلیل المان محدود چکیده - هدف از این مقاله بررسی عوامل موثر بر نحوه عملکرد پروتز هیپ جهت بهینه سازی هندسه پروتز جایگزین مفصل می باشد. تغییر اندازه اجزاء پروتز باعث تغییر در عواملی مانند رنج حرکت، احتمال قفل شدن، در رفتگی و همچنین توزیع تنش در مورد پرو ...