دانلود پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه

   یکی از بزرگترین دستاوردهای بشر ساختن شهر است. شکل شهر همواره شاخص بیرحم درجه تمدن بشری بوده و خواهد بود. در واقع این مجموع تصمیمات مردم ساکن شهر است که شکل شهر را تعیین میکند.

   پیدایش انقلاب صنعتی در نیمه دوم قرن نوزدهم و عوامل نشات گرفته از آن همچون تمرکز صنعت و تجارت، نابرابری در تقسیم کار و توزیع ناعادلانه درآمد از سویی و مهاجرت روستاییان به شهر ها به علت کمبود خدمات ، بیکاری و از این قبیل از سوی دیگر منجر به افزایش جمعیت شهر ها و بویژه شهر های بزرگ و ایجاد کلان شهر ها شده است.

   در چنین شرایطی ساکنان محدوده اقتصادی شهر که دچا رفقر ، بیکاری و بی سوادی می باشند، جذب نظام اجتماعی – اقتصادی شهر شده و در حاشیه شهر به صورت غیر رسمی اسکان می یابند و منجر به بروز پدیده حاشیه نشینی می شوند.

Ø

اسلاید ۲ :

حاشیه نشین کیست؟

   حاشیه نشین به مفهوم کلی به کسی گفته میشود که در شهر سکونت دارد ولی به علل گوناگون نتوانسته است جذب نظام اقتصادی و اجتماعی شهر شود و از خدمات شهری استفاده کند.

Ø

اسلاید ۳ :

   حاشیه های درون شهری

   حاشیه های درون شهری که عموما در بخشهای قدیمی تر شهر دیده می شوند ، آن قسمت از شهر می باشند که در گذشته وضعیت مطلوب و سامان یافته ای داشته ولی به تدریج شرایط آن نامناسب شده و ساکنان آن به نقاط بهتر و جدیدی از شهر رفته و درآن جا سکنی گزیده اند.

   حاشیه پیرامون شهر ها

   این سکونتگاه ها ازآن حیث به عنوان حاشیه نشین شناخته شدند که اغلب در پیرامون نقاط شهری و یا در اراضی نامناسب که در معرض انواع تهدیدهای طبیعی می توانست قرار گیرد یا از حیث مالکیت وضعیت مبهمی داشتند ، شروع به توسعه کردند.

اسلاید ۴ :

اسکان غیر قانونی (عدوانی )

    سکونتگاه غیر قانونی            (عدوانی) را می توان به عنوان یک منطقه مسکونی تعریف کرد که بدون مطالبه قانونی برای دریافت زمین و یا اجاره از سوی مقامات مربوطه برای ساختن خانه توسعه یافته است.

   زاغه های غیرقانونی معمولا در حاشیه شهرها ظاهر می شوند.

اسلاید ۵ :

دلایل ظهور پدیده حاشیه نشینی

   شکل گیری و توسعه سکونتگاه های غیر قانونی تابعی از عوامل داخلی و خارجی است. از عوامل داخلی می توان به مواردی مانند فقدان ممر عایدی تضمین شده و دیگر مسائل مالی ، شغل های روزمزد با دستمزد کم که در بسیاری موارد موقت و نیمه دائم است. ، اشاره نمود .

   دلایل خارجی نیزمواردی مانند: مهاجرت ، قیمت بالای زمین و مسکن ، بی توجهی دولت نسبت به رسیدگی به وضعیت این مناطق ، استاندارد های بالای مسکن قابل قبول ، ضوابط و مقررات ، طرح های پیچیده وموانع نهادی و سازمانی را شامل می شوند.

اسلاید ۶ :

تاریخچه حاشیه نشینی در ایران

   توسعه شهری در ایران در فاصله سال های  ۱۳۴۰-۱۳۲۰ مبنتی بر رشد مهاجرت روستایی بوده و دو قطب مرفه نشین شهری و فقیرنشین در این دوره خودنمایی می کند.

   در سال ۱۳۵۱، به دلیل اصلاحات ارضی و همچنین عدم کارائی اقتصاد کشاورزی روستاها، موج مهاجرت‌های گسترده ‌ای به شهرهای بزرگ رخ داد که به نمود یافتن زیست حاشیه ای منجر شد. مطابق با برآوردهایی که توسط مرکز مطالعات و تحقیقات معماری شهرسازی ایران، صورت پذیرفت ، ۶۷ شهر کوچک و بزرگ کشور در ۱۶ استان در سال ۱۳۸۰ ، با پدیده حاشیه‌نشینی مواجه هستند، در این محدوده‌ها که بیش از دو میلیون نفر ساکن هستند، تراکم جمعیت مناطق حاشیه‌نشین به طورمتوسط حدود ۲۰۰ نفر در هکتار است همچنین ، جمعیت حاشیه‌نشینی در ۱۰ شهر بزرگ ایران نظیر تهران، مشهد، شیراز، اهواز حدود ۵/۳ میلیون نفر تخمین زده شد که اکنون قطعاً بسیار بیشتر از این رقم است.

اسلاید ۷ :

نتایج و اثرات حاشیه نشینی

  1. رواج مشاغل کاذب و غیر رسمی و فقرمفرط اقتصادی درمیان مهاجران حاشیه نشین ،‌ سبب وضع نامطلوب اسکان آنان ، ساختمان های بی قواره و کوچه های درهم و نامناسب شده است .
  2. سطح نازل آموزش و پرورش و سواد در حاشیه شهرهای ایران و عدم تخصیص بودجه متناسب برای امر آموزش و پرورش دراین نقاط جدای از آنکه باعث کم سواد شدن حاشیه نشینان شده است، موجب گردیده تا فرآیند جامعه پذیری socialization، درمیان کودکان و نوجوانان حاشیه‌نشین فرآیندی ناقص و عقیم باشد. نقصانی که در رشد بالای انحرافات جامعوی و ناهنجاری های اخلاقی نمود می یابد.

اسلاید ۸ :

روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی

  1. تغییر موقعیت ساکنان زاغه ها و مناطق فقیر نشین مرکز شهر
  2. پاک کردن منطقه از زاغه ها و بازسازی و توسعه مجدد آن
  3. بهسازی محله های فقیر شهری

اسلاید ۹ :

بهسازی محله های فقیر نشین ، موفق ترین روش

Ø

      چرا در میان برنامه های مقابله با فقر شهری ، بیشترین توجه به پروژه های بهسازی محله های فقیر متمرکز شده است؟

    بررسی های انجام شده در این زمینه ، به افزایش تقاضا و حمایت از   طرح های بهسازی محله های فقیر شهر تاکید می کند. امروزه بخش های غیردولتی همکاری موثرتر با دولت به عمل می آورند و جوامع فقیر نیز از نظر رشد سیاسی به حدی رسیده اند که تمایل به پرداخت هزینه برای بهبود بخشیدن سرویس های اساسی را داشته باشند.

    فقدان خدمات پایه شهری  – که به سرعت در حال افزایش است – و افزایش تراکم شهری باعث گردیده که سلامت و امنیت عمومی جامعه به مخاطره افتد. بدین لحاظ برنامه های بهسازی شهری بیشترین اولویت را یافته اند.

اسلاید ۱۰ :

مطالعات حاشیه نشینی در منطقه غرب مشهد     ( قلعه وکیل آباد)

   محدوده مورد بررسی (قلعه وکیل آباد) از جنوب به بلوار وکیل آباد ، از شرق به بلوار نمایشگاه و از شمال و غرب به وسیله کال چهل بازه محدود می شود.

Ø

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 25 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد