whatsapp call admin

دانلود فایل پاورپوینت زمین شناسی فیزیک

PowerPoint قابل ویرایش
12 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت زمین شناسی فیزیک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت زمین شناسی فیزیک قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 –   هوازدگی ۱

۱-۱- فرایندهای مؤثر در تغییرات سطح زمین

اسلاید ۲ :

l سیمای زمین دستخوش تغییر و تحول پایان ناپذیر است . این تغییرات حاصل عملکرد نیروهایی هستند که در سطح و درون زمین فعالیت دارند.

lنشانه وجود نیروهای درونی در سطح زمین بسیارند : زمین لرزه ها ؛ فعالیتهای آتشفشانی ؛ بالا امدن آهسته توده- های آذرین ؛  چین خوردگی تدریجی سنگهای سخت ؛ شکستگی و ایجاد گسلهای کوچک و بزرگ ؛ حتی جابه جایی قاره‌های عظیم.

lفرایندهای بیرونی که با تخریب و جابه جایی سنگها موجبات تغییر شکل سطح زمین را فراهم می کنند ، عبارتند از: هوازدگی ، فرسایش و حمل.

اسلاید ۳ :

lهوازدگی عبارت از مجموعه فرایندهایی است که موجب خرد شدن فیزیکی و تجزیه شیمیایی سنگها و کانیها در سطح یا نزدیک سطح زمین می‌شوند ، بدون آنکه لزوماً مواد حاصله از محل خود جابه جا شوند .

lفرسایش نیز به طور کلی عبارت از سست شدن ، متلاشی شدن و جابه جا شدن سنگهای سطح زمین است و در معنای وسیع کلمه غالباً شامل هوازدگی و حمل و نقل نیز می شود .

lمواد فرسوده شده یا مستقیماً بر اثر نیروی گرانشی زمین و یا به وسیله عوامل مختلف طبیعی مانند رودخانه ، آبهای زیرزمینی ، باد ، یخچال ، جریانها و امواج دریایی حمل می‌شوند.

اسلاید ۴ :

lوقتی عوامل حمل و نقل قدرت خود را از دست دادند در فرورفتگیها و نقاط پست زمین ، مانند دریاچه ها و دریاها ، به جای گذاشته می شوند که به این عمل رسوبگذاری یا نهشتن می گویند .

lسرانجام این رسوبات ناپیوسته ( ماسه ، لای و گل) که حاصل فرسایش و رسوبگذاری هستند ، در اثر فرایندهای مختلفی که به طور کلی سنگ شدگی خوانده می شوند به سنگی سخت و یکپارچه بدل شوند .

lتوده سنگی را که در موقعیت طبیعی خود قرار دارد و توسط عوامل سطحی چندان تغییر نکرده است سنگ بستر می گویند .

lسنگ بستری که در سطح زمین پدیدار شده باشد رخنمون یا بیرون زدگی خوانده می شود .

اسلاید ۵ :

  پوشش سنگ بستر (سنگ پوش یا ریگولیت) ممکن است در محل و براثر هوازدگی سنگ بستر تولید شده باشد یا مواد ریز و درشت ناپیوسته ای (لای ، ماسه ، شن )باشد که به وسیله عوامل طبیعی مختلفی چون رودخانه ، باد یا یخچال به محل حمل شده اند . قسمتهای بالایی سنگپوش را خاک می گویند .

اسلاید ۶ :

۱-۲- انواع هوازدگی

lدو نوع اصلی هوازدگی عبارت است از هوازدگی فیزیکی و شیمیایی . در هوازدگی فیزیکی توده های سنگ به طور مکانیکی خرد می شوند و به قطعات بزرگ و کوچک تا ذرات ریز لای (سیلت) و رس تبدیل می گردند . در هوازدگی شیمیایی بین کانیهای سنگ و مواد موجود در محیط ، به خصوص آب ، اسید و اکسیژن واکنش شیمیایی رخ می دهد .

اسلاید ۷ :

  هوازدگی فیزیکی
فرایندهای مختلفی در متلاشی شدن فیزیکی سنگها مؤثرند :

◄ یخ زدگی : اغلب سنگها دارای ترکها و حفراتی هستند که آب باران می تواند به آنها راه پیدا کند و پس از یخ زدگی سرانجام آن را متلاشی سازد .  

اسلاید ۸ :

عمل یخ بستن در شکاف سنگها پیچیده تر از آن است که در وهله اول به نظر می آید .

این شکل رابطه بین دمای نقطه انجماد آب و فشار همه جانبه را در یک محفظه نشان می‌دهد.

مقاومت یخ آنقدر نیست که بتواند آب را در داخل شکاف یک سنگ مسدود کند ، به طوری که حداکثر فشار ممکن تولید شود . تغییر شکل خمیری (پلاستیک) یخ در تنشهای بیش از ۱۰۰ کیلوپاسکال (یک بار) چنان سریع است که موجب می شود به سرعت از شکاف بیرون بزند . بنابر این به طور طبیعی راهی وجود ندارد که آب کاملاً محبوس شود .

اسلاید ۹ :

◄رشد بلورها: آب حاوی نمکهای محلول ممکن است با ورود به داخل منافذ کوچک سنگ ، براثر تبخیر ، به حالت فوق اشباع برسد و در نتیجه نمکهای مختلف محلول در خود را به صورت بلور در درزها و حتی فضای بین دانه های سنگ به جای بگذارد . رشد این بلورهای کوچک نیروهایی اعمال می کند که ممکن است برای شکستن سنگ کافی باشد . این عمل شبیه به یخ زدگی آب در شکاف سنگهاست و بیشتر در اقلیمهای خشک رواج دارد.

اسلاید ۱۰ :

◄رهایی از فشار بر اثر برداشته شدن بار: سنگها در زمان تشکیل تحت فشارهای خیلی زیادی قرار دارند . وقتی این سنگها براثر بالا آمدگی زمین و فرسایش صدها و هزاران متر سنگهای فوقانی خود در سطح زمین ظاهر شوند ، از این فشارهای زیاد آزاد می شوند. رهایی از فشار منجر به جدا شدن ورقه‌هایی از سنگ (شبیه به لایه  های پیاز) می شوند که اصطلاحاً آن را پوسته پوسته شدن می گویند. 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 12 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد