whatsapp call admin

دانلود فایل پاورپوینت مهندسی فرهنگی در سازمان تامین اجتماعی

PowerPoint قابل ویرایش
40 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مهندسی فرهنگی در سازمان تامین اجتماعی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مهندسی فرهنگی در سازمان تامین اجتماعی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

—بخش اول : مقدمه و تعاریف

—بخش دوم : ضرورتها و اهداف مهندسی فرهنگی

—بخش سوم : اجزا و صنایع اثرگذار در مهندسی فرهنگی

—بخش چهارم : آسیب شناسی و مهندسی فرهنگی

—بخش پنجم: اسناد بالادستی و استراتژی سازمانی

—بخش ششم: نتایج مهندسی فرهنگی سازمان

—

—

اسلاید ۲ :

سازمان تأمین اجتماعی در تعاملات و ارتباطات اجتماعی خود از یک سو با اقشار و طبقات گوناگون اجتماعی و تشکل های مدنی و صنفی در حوزه کارگری ،بازنشستگی و کارفرمایی روبرو است و از طرف دیگر با وجود تعداد ۶۳ هزار نفر همکار سازمانی در بیش از ۱۰۰۰ واحد اجرایی بیمه ای و درمانی استانی و ستادی و حدود ۴۰ میلیون نفر جامعه هدف(حدود ۱۲٫۸میلیون بیمه شده اصلی و ۲۷ میلیون تبعی ، بیش از ۲٫۵ میلیون نفر مستمری بگیر و پوشش ۱٫۳ میلیون کارگاه با طیف وسیعی  از مردم و انسانها بعنوان مهمترین عنصر دارای عمل و عکس العمل (تز و انتی تز ) مورد نظر در بحث جامعه شناسی فرهنگی در ارتباط است. این در حالی است در سال ۱۳۹۳ تنها در حوزه مراجعات درمانی ،مردم بیش از ۱۲۱ میلیون بار به مراکز درمانی سازمان اعم از درمان مستقیم و غیر مستقیم مراجعه کرده اند و در سال ۱۳۴۰ تعداد کارگاههای  تحت پوشش سازمان ۶۲۰۰ مورد با وجود ۳۳ شعبه بیمه ای و حضور ۲۷۰۰ کارمند سازمانی و تعداد حدود ۳۱۸ هزار بیمه شده و مستمری بگیر  بوده است و رشد فزاینده جامعه هدف سازمان در طی حدود نیم قرن گذشته منتهی به سال ۱۳۹۴را نشان میدهد.

اسلاید ۳ :

جایگاه تامین اجتماعی در نظام ج.ا.ا

  اصل ۲۹ قانون اساسی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی ،بیکاری ،پیری ،از کار افتادگی ،بی سرپرستی ،در راه مانده گی ،حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی (وظایف حاکمیتی)

  امام خمینی (ره): کسی که در جایی کار می کند باید خود و خانواده اش تامین باشد تا اینکه به کارش دلبستگی نشان دهد.

—مقام معظم رهبری : ۲۵ /۱۳۷۶/۴ : نظام جمهوری اسلامی نظامی است که اساساً با تأمین اجتماعی به این صورتی که امروز در دنیا رایج است ، موافق است و در شمار آن نظام هایی نیست که به شکل فلسفی و زیربنایی با کارهای تأمینی در جامعه  مخالفند .

— – ما معتقدیم که مسئولان کشور و دولت باید به شکل ویژه ای طبقاتی را که نیازمند کمک هستند ، مشمول کمک رسانی کنند که البته این موضوع در سازمان تأمین اجتماعی به صورت بیمه های اجتماعی و کارهای تأمینی انجام می گیرد که با اساس و فلسفه نظام اسلامی منطبق است و هرچه تلاش شود پوشش بیمه ای به شکل صحیح تری گسترش یابد و افراد و خانواده ها را به تلاش بیشتری وادار کند و موجب شکوفایی جامعه شود با اهداف متعالی نظام منطبق تر است .

—ریاست محترم جمهوری:آن روزی کشورما آباد و سربلند است که در مزارع و کارخانه های ایران اسلامی کارگران ما با نشاط و بدون دغدغه مشغول کار و فعالیت باشند .

—

 

اسلاید ۴ :

نمایه ای از عملکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی سازمان ( بر اساس گزارشهای مکتوب و موجود )

  در قبل از انحلال

سال۱۳۸۲ برگزاری ۵۲ مورد همایش استانی و ۵ مورد همایش کشوری در حوزه شرکای اجتماعی ،راه اندازی مراکز مشاوره سازمان،تولیدات گسترده مطبوعاتی و آثار مکتوب رسانه ای ،تولید ۷۴ قسمت برنامه صدا وسیمای کارشناسی محور و …

سال ۱۳۸۳تولید و چاپ  ۱۸۳ هزار نسخه کتاب در ۵ عنوان ، تقویت مراکز مشاوره ،راه اندازی مرکز ندای  ۱۴۲، و برنامه های سال ۸۲ وتولید بیش از ۳ میلیون بروشور اطلاع رسانی از خدمات سازمان

سال ۱۳۸۴و ۸۵ تولید و چاپ ۱۷۰هزار کتب و جزوات اطلاع رسانی در ۶ موضوع بیمه شده گان،بیماران خاص ،روحانیون و تبیین بیمه های اجتماعی و بحثهای آموزشی و درمانی و فرهنگی و … چاپ آثار مطبوعاتی گسترده ،۱۰۰ برنامه رادیو و تلویزیونی در صدا و شیکه های ۲و۳و۵ سیما،انجام کارهای شمترک با اداره آموزش ،روابط عمومی و موسسه پژوهش

قبل از سال ۱۳۸۷ برگزاری ۲۷ همایش سراسری و استانی ویژه تشکلها و شرکای اجتماعی ،برگزاری ۱۲۰مورد نشست هم اندیشی با مجامع کارگری ،۱۴۱ مورد نشست با تشکلهای بازنشستگی و ۴۰ مورد نشست با تشکلهای کارفرمایی و …

بعد از احیای مجدد

-برگزاری همایش ملی تکریم کارفرمایان ،بازنشستگان و کارگران ،برگزاری ۱۸ نشست هم اندیشی ستادی ویژه شرکاء با مدیران ارشد و حضور روسای تشکلها،راه اندازی دبیرخانه شرکای اجتماعی،جاپ و توزیع ۱۲۰ هزار نسخه بروشور اطلاع رسانی و ۱۲۰۰ جلد کتاب در ۲ موضوع،پیگیری درج مطالب مرتبط با تامین اجتماعی در کتب درسی و جلسات آشنایی دانشگاهیان با مقوله تامین اجتماعی در دانشگاهها، سفر زیارتی کرامت رضوی و انتشار ۲ شماره  نشریه همراه و …

    

انشاءا…  که اصحاب فکر و اندیشه سازمان که بحمدا… تعداد آنها در درون سازمان و جامعه شرکاءکم نیست و حضور ایشان سرمایه اجتماعی و اصلی سازمان می باشد در برنامه ریزی خرد و کلان سازمان با  پاسخ به  سوالات این بحث ، از غربت یا به تعبیری از غفلت فرهنگی در قدمت ۶۰و چند  ساله سازمان تامین اجتماعی بکاهند.

اسلاید ۵ :

—تعریف فرهنگ

—-فرهنگ واژه ای فارسی به معنای جلو ، بالا و پیش برنده در امر دانش و ادب به کار میرود

—-و در زبان انگلیسی  «Culture» به معنای کشیدن و نیز تعلیم و تربیت میباشد.  این واژه در ابتدا به معنای کشت و زراعت بوده و از قرن نوزدهم به بعد مردمشناسان آن را در معنای جدید به کار گرفتند

—-در ادبیات دانشمندان علوم اجتماعی زبان عرب  معادل « ثقافه » به معنای آموختن، ماهر شدن و یافتن آمده است

—-تایلر  : « فرهنگ مجموعه ی به هم پیوسته ای از اندیشه ها  شامل معارف، معتقدات، هنرها، صنایع، فنون، اخلاق، قوانین، سنن و بالاخره تمام عادات و رفتار و ضوابطی یک جامعه میباشد است که فرد به عنوان عضو جامعه، از جامعه ی خود فرا میگیرد و در برابر آن جامعه وظایف و تعهداتی را بر عهده می گیرد

—- امام راحل (ره) درباره ی فرهنگ و نقش وجودی و جوهری آن در زندگی انسانها میفرماید :  فرهنگ کارخانه ی آدمسازی است، چنانچه انبیا هم برای همین معنا آمده اند که آدم درست کنند

—- مقام معظم رهبری : فرهنگ عبارتست از ذهنیات، اندیشه هاکه باید اولویت نخست هر جامعه قرار گیرد.

—-در حالی که بیش از یکصد و پنجاه تعریف برای فرهنگ برشمرده اند،دیوید بارکر در خصوص اهداف  مطالعات (مهندسی) فرهنگی معتقد است این رشته تا حدی بار سیاسی دارد و سه هدف تحلیل ،آموزش و سیاستگذاری را دنبال می کند

—- فرهنگشناسی شاخه ای از مردم شناسی است که فرهنگ (نهادها،فناوریها و ایدئولوژیها ) را بعنوان یک نظام مشخص از پدیدهها بر پایه اصول خود سازمان یافته ، می شناسد.

اسلاید ۶ :

 تعریف و مفهوم فرهنگ سازمانی

—فرهنگ سازمانی سابقه ی طولانی دارد و پدیدهای واقعی و محکم است که تغییر آن در سازمان بسیار دشوار میباشد. صاحبنظران  علم مدیریت بر این باورند که اگر قرار است در سازمانی تغییراتی ایجاد کرد که مؤثر و پایدار باشند، باید فرهنگ آن سازمان را دچار تحول و تغییر نمود. از این رو مدیران عالی سازمانها ناگزیرند به فرهنگ آن سازمان توجه نمایند.

—فرهنگ مناسب کاری که به خوبی بین مدیریت و کارکنان گسترش یافته باشد، به تحکیم تعهد سازمانی، ارتقای اخلاقیات، عملکرد مؤثرتر و عموماً به بهره وری بالاتر منجر میگردد.(شاین ،۱۳۸۳:۲۰)

—اندیشمندان علم مدیریت، ریشه ی موفقیتها و شکستهای هر سازمان را در فرهنگ آن جستجو میکنند و معتقدند همان طور که انسانها دارای شخصیت منحصربه فرد و متمایز از یکدیگر میباشند، سازمانها نیز به واسطه ی فرهنگشان دارای شخصیتی منحصربه فرد و جداگانه هستند.

—

اسلاید ۷ :

 تعریف و مفهوم فرهنگ سازمانی

—فرهنگ سازمانی سابقه ی طولانی دارد و پدیدهای واقعی و محکم است که تغییر آن در سازمان بسیار دشوار میباشد. صاحبنظران  علم مدیریت بر این باورند که اگر قرار است در سازمانی تغییراتی ایجاد کرد که مؤثر و پایدار باشند، باید فرهنگ آن سازمان را دچار تحول و تغییر نمود. از این رو مدیران عالی سازمانها ناگزیرند به فرهنگ آن سازمان توجه نمایند.

—فرهنگ مناسب کاری که به خوبی بین مدیریت و کارکنان گسترش یافته باشد، به تحکیم تعهد سازمانی، ارتقای اخلاقیات، عملکرد مؤثرتر و عموماً به بهره وری بالاتر منجر میگردد.(شاین ،۱۳۸۳:۲۰)

—اندیشمندان علم مدیریت، ریشه ی موفقیتها و شکستهای هر سازمان را در فرهنگ آن جستجو میکنند و معتقدند همان طور که انسانها دارای شخصیت منحصربه فرد و متمایز از یکدیگر میباشند، سازمانها نیز به واسطه ی فرهنگشان دارای شخصیتی منحصربه فرد و جداگانه هستند.

—

اسلاید ۸ :

مهندسی فرهنگ:

—فرایند بازشناسی، آسیب شناسی، پالایش و ارتقاء بخشی فرهنگ و جهت دهی آن بر پایه اهداف سازمانی با توجه به شرایط و مقتضیات ملی و جهانی.

بایسته های مفهوم مهندسی فرهنگی:

—مهندسی فرهنگی واژه‌ای ترکیبی و پیچیده است که گشایش آن مستلزم نگاهی جدا و در عین حال ترکیبی به واژه‌های فرهنگ و مهندسی و رویکرد سیستمی خواهد بود. مهندسی نیز عبارت است از مجموعه مهارتهایی که با استفاده از معلومات ریاضی و علوم طبیعی که در اثر مطالعه، تمرین و تکرار حاصل شده‌اند و ما را به بهره‌گیری اقتصادی‌تر از مواد اولیه و منابع طبیعی در جهت منافع انسانی رهنمون می‌کنند.

—با توجه به ضرورت نگاه سیستمی به فرهنگ، برنامه‌ریزی فرهنگی سرلوحه مباحث مهندسی فرهنگی قرار می‌گیرد. برنامه‌ریزی فرهنگی بدون توجه به تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی موثر نخواهد بود و از طرف دیگر نیز صبغه فرهنگی باید در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

 

اسلاید ۹ :

—حیات هر سازمانی به فرهنگ آن بستگی دارد. پس سازمانها وظیفه دارند که برای ادامه ی حیات انسانی و تکامل معنوی خویش، محیط زیست فرهنگی خود را مهندسی و مدیریت کرده و آن را از ضعف ها پاک سازند، همچنین عناصر و مؤلفه های حیات بخش آن را تقویت نمایند و از نفوذ و ورود عناصر آلاینده و خسارت بخش فرهنگ دیگر، جلوگیری نمایند. بنابراین می توان گفت که مهندسی فرهنگی در هر سازمانی، برای تحقق فرهنگ آرمانی و فرهنگ واقعی می باشد.

در مهندسی فرهنگی سازمان  این زمینه فراهم می شود که اولا مجموعه عناصر و اجزای فرهنگی  در جهت تحقق اهداف فرهنگی منسجم باشد و در ثانی اگر نیاز به تحول، پویایی و تغییر اهداف فرهنگی احساس شد، این کار نیز انجام شود تا مهندسی فرهنگی شکل گرفته و سازمان برای رسیدن به اهداف متعالی فرهنگی خود موفق گردد. مهندسی فرهنگی به بیان دیگر مهندسی سیستم فرهنگ است. بنابراین در یک سیستم مهندسی شده، نقش و وظیفه ی هر یک از اجزاء به خوبی مشخص شده و تعامل هر یک از عناصر و اجزاء با یکدیگر مشخص می‌باشد، به‌گونه ای که این سیستم، کارکرد لازم را داشته و به هدف خود دست یابد .

اسلاید ۱۰ :

۵منظر گاه بررسی و تحلیل فرهنگی از منظر استوارت هال:

—-ساخت نهاد فرهنگی که در جامعه شامل زبان،هویت (اشخاص)،خانواده و رسانه و …. و در سازمانها شامل اجزای اداری و سازمانی می شود.

—-تاریخ فرهنگی و تداوم صور فرهنگی شامل بازتولید فرهنگ در زمان و مکانهای متفاوت میشود که تاریخچه فعالیت ۶۰ ساله سازمان یک هویت و شکل فرهنگی خاصی در بین همکاران سازمانی ایجاد کرده است مانند اعتقاد به غیر دولتی بودن سازمان و مستقل بودن از ساختار دولتی و همچنین بحث کلید واژه هایی مانند سه جانبه گرایی ،شرکای اجتماعی و یا پول بیمه شده گان

—-تولید و توزیع اجتماعی فرهنگ شامل محصولات و نمادهای بین مردم شامل آثار مکتوب دیداری ،شنیداری و نوشتاری که توسط اجزای فرهنگی سازمان تهیه و ارایه می شود و بعنوان یکی از شاخصهای ارزشیابی مزایای انگیزشی همکاران فرهنگی سازمان نیز منظور میشود .

—-دریافت و تاثیرات فرهنگی شامل بازخورد گیری فعالیتها و کارکردهای فرهنگی سازمان با توجه به تنوع قومیتی و محیطی ،بطوریکه اگر قرار باشد بیمه گریزی را با فرهنگ سازی بین آحاد جامعه کم کنیم شاید اقدام و بازخورد گیری آن در مناطق مختلف قومیتی و مذهبی ایران مکانیزم های متفاوتی لزوما و مسیرهای اجرایی متفاوت داشته باشد.

—-معنا و اقلام اجتماعی شامل بررسی و توجه به عاملان فرهنگی بجای پذیرش مظاهر آشکار یعنی بجای اینکه کاهش تعهد سازمانی در سالهای اخیر را بعنوان یک آسیب جدی و اجتماعی سازمان مطرح کنیم بهتر و مناسبتر است بستر کارکردی این آسیب را در سالهای اخیر بررسی کنیم که چه  عاملهایی  باعث کاهش تعهد سازمانی شده است .

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 40 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد