بخشی از پاورپوینت

--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----

اسلاید 1 :

اطلاعات آب و هواشناسی قوچان

گستردگی استان و عواملی مانند وجود رشته کوههای مرتفع و مناطق کویری ، دور از دریا و وزش بادهای مختلف موجب گوناگونی آب و هوا در مناطق آن گردیده است .

در بیشتر بررسیهای انجام گرفته از جمله مطالعات آمایش خراسان ، این سرزمین به سه منطقه آب و هوایی شمال ، مرکز و جنوب تقسیم می شود .

شمال خراسان بطور کلی دارای شرایط آب و هوایی معتدل و سرد کوهستانی است .این منطقه حاصلخیز ترین و متراکمترین بخش استان از نظر جمعیت ، فعالیتهای اقتصادی وامکانات زیر بنایی است . که شامل شهرستانهای بجنورد ، قوچان ، شیروان ، مشهد، درگز ، چناران و سرخس می شود .

مساحت این منطقه حدود پنجاه و هشت هزار کیلومتر مربع است که5/18% وسعت کل استان را تشکیل می دهد . بیشتر جمعیت و امکانات اقتصادی و زیر بنایی این منطقه در اطراف مشهد و در محور مشهد  –قوچان قرار دارد.

منطقه مرکزی استان شامل شهرستانها ی سبزوار ، اسفراین ، نیشابور ، تربت حیدریه ، کاشمر، تربت جام ،تایباد و خواف است . و مساحتی در حدود 85هزار کیلومتر مربع دارد که 2/27 %استان را در بر می گیرد .

اسلاید 2 :

رطوبت شهرستان قوچان

این ناحیه یبن 300 تا400 میلیمتر تغییر می کند ولی در مناطق جنوبی ، شرقی و مرکزی که بیش از 85% مساحت خراسان را شامل می شود میزان بارندگی در این مناطق تقریبا معادل 150 میلیمتر است .

تنوع آب و هوایی قوچانعبارت است از :

-آب و هوای سرد کوهستانی و نیمه صحرایی سرد در شمال و شمال غرب

-آب و هوای معتدل کوهستانی در مناطقی از شمال و شمال غرب و مرکز

-آب و هوای نیمه صحرایی ملایم در شمال شرق ، مرکز و مناطقی از غرب و نیز مناطق کوهستانی جنوب

-آب و هوای گرم صحرایی فراگیر مناطق مرکزی به طرف جنوب وجنوب غرب

اسلاید 3 :

Ph  موجود در خاک قوچان

کربناتهای محلول معمولا وجود ندارد لکن مقادیر کمی بی کربنات ممکن است وجود داشته باشد . از جمله کاتیون های عمده این خاک ها می توان کلسیم، منیزیم و سدیم را نام برد. این خاک ها دارای pHکمتر از 8.5 هستند و مقدار سدیم قابل تبادل انها نیز کمتر 15 درصد می باشد.

(قبادیان،1373)اصلاح این خاک ها خروج املاح اضافی از منطقه توسعه ریشه مستلزم زهکشی مناسب است . چون برای اصلاح این خاک ها باید املاح محلول را به وسیله مقدار زیادی اب از نتحیه ریشه زای گیاهان سست و به اعماق خاک برد. اگر زهکشی مناسب نباشد  ابیاری با این مقدار اب موجب بالا امدن سفره اب زیر زمینی می شود و نه تنها موجبات اصلاح خاک را فراهم نمی کند بلکه منجر به تجمع املاح در سطح خاک می گردد.(هنری .فوت،1377)

اسلاید 4 :

EC  موجود در خاک قوچان

خاک های سدیمی ، در خراسان و در منطقه قوچان که درصد سدیم تبادلی انها ESP ر انها 15 یا بیشتر و یا نسبت جذب سدیم (SAR)در عصاره اشباع آنها 13 یا بیشتر می باشد . pH این خاک ها بین 8.5-10 می باشد سدیم قابل تبادل در این خاک ها از سطح کلوئید ها جدا ومقدار کمی کربنات سدیم در محیط تشکیل می گردد کلوئید ها به حالت انتشار در میایند و در نتیجه ساختمان خاک تخریب می شود.(مشکوة،1386). اصلاح خاک های سدیمی نیز همانند خاک های شور حداقل به همان میزان احتیاج به آب شویی و زهکشی دارد . البته در این خاک ها علاوه بر زهکشی و آب شویی املاح، جایگزین کردن سدیم جذب شده در سطح کلوئید ها با عناصری از قبیل کلسیم نیز ضروری می باشد. لیکن مصرف مواد شیمیایی گوناگون باعث تسریع در اصلاح خاک های سدیمی می گردد. برای این منظور مقادیر کافی سلفات کلسیم می توان استفاده نمود. سولفات های محلول آهن و آلمنیوم نیز دزر اصلاح این گونه خاک ها مفید واقع شده اند.(جعفری، سرمدیان،1382)

اسلاید 5 :

نكته ضروري در مورد گياه نعناع اين است كه با نعناع معمولي متداول در بازار كه به عنوان سبزيجات كشت و استفاده مي شود تفاوت دارد و گونه خاصي مي باشد كه ارزشهاي صادراتي خوبي نيز دارد، داراي اسانس بالا و مواد مؤثره بالاتري است. اين نعناع در ساخت داروهائي در ايران در حال حاضر نيز استفاده مي شود. همچنين در ساخت خميردندانها، آدامس، شكلات، و بسياري طعم دهنده هاي خوراكي و داروئي به كار مي رود استفاده داروئي آن به عنوان ضد نفخ نيز از قديم در ايران و ديگر كشورها شناخته شده است، هم گياه خشك و هم اسانس آن ارزشي صادراتي بالائي دارد. با توجه به توليد بالا و عملكرد بالاي اين گياه بازاريابي خارجي آن در اولويت اوليه قرار دارد، در بازار داخل نيز هم اكنون بسياري از فرآورده هايي كه نياز به اسانس مذكور دارند، اين اسانس را از منابع وارداتي تأمين مي كنند. به هر تقدير افزايش سطح كشت آن در سطوح وسيع نياز به احتياط دارد.

در مورد نعناع نيز (همانند گل هميشه بهار) جز در صورتيكه كشت بسيار محدود و كمتر از يكي دو جريب باشد، استفاده از دستگاه خشك كن ضرورت تام دارد و حتي در وسعت هاي كم نيز استفاده از دستگاه خشك كن جهت حفظ حداكثر كيفيت و اسانس توصيه مي گردد.

اسلاید 6 :

پیشنهاد کشت گیاه نعناع:

كشت اين گياه به صورت چند ساله صورت مي گيرد. قسمت مورد استفاده آن سرشاخه هاي برگدار گياه است. كاشت آن 15 فروردين الي 15 شهريور مي تواند صورت گيرد.

سال اول كشت 1 تا 2 بار امكان برداشت دارد ودر سال بعد 2 تا 3 بار برداشت و 2 بار وجين مي شود.

محصول برگ خشك آن در سال اول 6 تن و در سالهاي بعد 8 تا 10 تن است. با احتساب قيمت هر كيلو سرشاخه خشك آن 6000 ريال و 9 تن رقم زير براي سال دوم به عنوان قيمت محصول براي فروش محاسبه مي شود.

ريال 54000000 = (6000 ريال قيمت محصول) * (9000 كيلوگرم محصول)

اسلاید 7 :

میانگین بارندگی شهرستان قوچان

در سال زراعی 90-91 مجموع بارندگی نرمال بوده است البته در برخی شهرستان ها مانند گناباد، تربت جام و کاشمر بر اساس آمار ایستگاه هواشناسی میزان بارندگی ها از میانگین بلند مدت اماری کمتر بوده به طوری که میزان بارندگی ها در گناباد و تربت جام 27 درصد و در کاشمر 11 درصد نسبت به میانگین بلند مدت کاهش داشته است.

در مشهد بارش‌ها 296 میلی‌متر بوده که نسبت به دوره آماری بلند مدت 23 درصد افزایش داشته است ادامه می دهد: در سال زراعی گذشته قوچان با 214 میلی‌متر بارندگی بیشترین میزان و گناباد با 96 میلی‌متر کمترین میزان بارندگی در کل استان را داشته‌اند.

یک میلیارد متر مکعب کسری منابع آب در هر سال

اسلاید 8 :

گیاه دارویی نعناع از کاشت تا برداشت

تاریخ و فواصل کاشت

نعناع مانند هر گیاه دورگ دیگر بذر تولید نمی کند و تکثیر آن رویشی و توسط ریشه رست، گرفتن قلمه ساقه و یا جدا کردن پا جوش از گیاه مادری انجام می گیرد. کشت وتکثیر نعناع از طریق اندامهای زیر زمینی را می توان در پائیز یا در بهار انجام داد. چون خاک در فصل پائیز از رطوبت کافی برخوردار است و تقریباً احتیاجی به آبیاری نیست اوایل پائیز (مهرماه) رازمان مناسبی برای کشت نعناع می دانند. گیاه پس از گذراندن دوره سرما اوایل بهار از رشد و نمو سریعی برخوردار می شود.مناسب ترین زمان برای کشت بهاره اواسط بهار (اواخر اردیبهشت اوایل خرداد) می باشد.اواخر بهار (خرداد) زمان مناسبی برای تکثیر نعناع از طریق قلمه های ساقه است. اواخر بهار (خرداد) نیز زمان مناسبی برای جدا کردن پا جوش ها از پایه های مادری و انتقال آنها به زمین مورد نظر است.

اسلاید 9 :

کاشت

تکثیر از طریق ریشه رست این روش مناسب ترین روش برای تکثیر نعناع است پس از بارندگی سبک‏ پایه های مادری 2 تا 3 ساله را از زمین خارج می کنند پایه های انتخابی باید عاری از هر گونه عواملی بیماریزای قارچی یا باکتریایی و علف های هرز باشند. ریشه گیاهانی که برای تکثیر نعناع استفاده می شوند باید دارای مشخصات زیر باشد.

 الف) ریشه ها سالم و عاری از هر گونه علف هرز باشند.

ب) ریشه رستهایی که جهت تکثیر نعناع از پایه مادری جدا می شوند باید حداقل 70 درصد آن سفید و 30 درصد بقیه سبز رنگ باشد که هنگام کاشت این قسمت سبز رنگ خارج از خاک می ماند.

ج) رطوبت ریشه رستها از 80 درصد کمتر نباشد.

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید