دانلود مقاله اشتغال و بیکاری

word قابل ویرایش
50 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

اشتغال و بیکاری

بیکاری و تورم دو مقوله مهم در اقتصاد کلان هستند که در مباحث اقتصادی از آنها به عنوان دو بیماری یاد می کنیم.
از آنجائیکه طبق آمار این دو مقوله باعث افزایش پاره ای جرائم مثل فسادها، جنایت، ارتشاء، فساد مالی، بهم خوردن تعادل روحی افراد و افزایش نرخ طلاق، آشوب و بلواهای سیاسی و فرار مغزها، خودکشی، اعتیاد، فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی امثالهم می شود به همین دلیل این دو پدیده در صدر فهرست مشکلات اقتصادی کشورها جای دارد و بعنوان اخبار بد تلقی می شود.

تحقیقات روانشناختی نشان می دهد عامل اصلی ۷۰% ناهنجاریهای جامعه بیکاری است. بنابراین کارفرمایان با ایجاد اشتغال از بروز بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی جلوگیری می کنند.
کارگران سرمایه های اجتماعی ارزشمندی هستند که نیروهای خلاق، نوآور و مولد به شمار می روند و فرآیند کمی و کیفی تولید و بهره وری بهینه از سرمایه گذاری کار آفرینان را بر عهده دارند.
اما بیکاری از نظر علم جامعه شناسی و اقتصاد به صورت زیر تعریف می شود. به بخشی از نیروی کار جامعه که در جستجوی یافتن شغل هستند اما موفق به داشتن آن نمی شوند بیکار گفته می شود.
در تعریف بیکاری از اصطلاح نیروی کار جامعه صحبت شد که در اینجا بد نیست مفهوم نیروی کار را نیز بدانیم.

منظور از نیروی کار جامعه آن بخش از افرادی هستند که یا شغل دارند و یا در جستجوی آن هستند اگرچه در مباحث علمی محدودیت سنی بین ۱۵ الی ۶۵ سال برای این قشر دیده شده است اما در بعضی جوامع این محدودیت کمتر یا بیشتر است.
خود بیکاری به چهار گروه تقسیم بندی می شود:
۱- بیکاری اصطکاکی ( Frictional Unemployment )
بیکاری اصطکاکی در اثر تحریک اقتصادی پیش می آید یعنی افرادی ممکن است با مهاجرت از یک شهر به شهر دیگر و به منظور یافتن کار جدید بهتر و مناسبتر کار خود را رها می کنند و یا در محل خاصی، صرفاً برای تغییر شغل،‌کار خود را ترک می کنند.

۲- بیکاری دوره ای ( Cyclical Unemployment )
بیکاری دوره ای به دلیل رکود اقتصادی و تورم پیش می آید. به این ترتیب که در دوره رکود اقتصادی که سطح فعالیتهای اقتصادی کاهش می یابد. بخشی از نیروی کار بیکار می‌شوند. اما با خروج اقتصاد از حالت رکود این نوع بیکاری از بین می رود.
۳- بیکاری ساختاری ( Structural Unemployment )
بیکاری ساختاری بیکاری است که به دلایلی نظیر اتوماسیون بیشتر در پاره ای از فعالیتهای اقتصادی بخصوص در صنایع، با پیدایش سایر پدیده های تکنیکی در بعضی از مشاغل پیش می آید. در چنین حالتی عده ای به دلیل اینکه تقاضایی برای مهارتشان وجود ندارد کارشان را از دست می دهند.
برای از بین بردن یا کاهش این نوع بیکاری می توان با ایجاد دوره هایی و دادن آموزش های جدید به نیروی کار آنها را با تکنیکهای جدید آشنا کرد.

۴- بیکاری فصلی ( Seasonal Unemployment )
این نوع بیکاری معمولا در مناطق کشاورزی و معدنی ایجاد می شود. یعنی کشاورزان یا معدنچیان حداقل یک فصل از سال را ممکن است امکان فعالیت تولیدی نداشته باشند. برای تعدیل بیکاری فصلی کشاورزان با ایجاد فعالیتهای جانبی در فصل بیکاری می توان تعدیلاتی در این مورد به وجود آورد. اما درخصوص معدنچیان امروزه با توجه به سختی کارشناسان بیکاری فصلی آنها موجه است و پذیرفته شده است.
با توجه به توضیحات بالا برای کار کارشناسی و بحثهای آماری نرخ بیکاری را می توان از رابطه زیر به دست می آید:

نرخ بیکاری = ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
و از همین جا می توان درصد نیروی بیکار جامعه را حساب کرد. درصد نرخ بیکاری = ۱۰۰ * ـــــــــــــ
یک ضرب المثل ایتالیایی می گوید آخرین چیزی که از دست می رود امید است فقر ناشی از بیکاری موجب بروز دیگر معضلات اجتماعی از جمله خودکشی، طلاق، اعتیاد، فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی، جنایت، رشوه خواری و فساد مالی می شود.
اگرچه صددرصد این معضلات از بیکاری نشأت نمی گیرند و تعدادی به بهانه بیکاری به معضلات مذکور دامن می زنند اما فقدان فرصت شغلی مناسب برای قشر تحصیل کرده و نخبگان جامعه موجب بروز معضل فرار مغزها شده است و برآورد می شود که عمده تحصیل کرده ها و متخصصان ما کشور خود را به دلیل معضل بیکاری ترک کرده اند.
ناامنی و بی ثباتی سیاسی یکی دیگر از نتایج بیکاری در کشور است. جوانی که یک فرصت شغلی مناسب در اختیار داشته باشد انگیزه کمتری برای حضور در اغتشاشهای خیابانی و تظاهراتها علیه حاکمیتها می شود.
برای مبارزه با بیکاری باید اقداماتی همچون:
۱- آموزش حرفه ای
۲- تاسیس پایگاه داده های اطلاعات
۳- اعتبارات یارانه ای و تخصیص مستقیم بودجه به برخی بخشهای اقتصادی که از بیکاری بیشتری رنج می برند
۴- اعزام نیروی کار به خارج از کشور

۵- اتخاذ سیاستهای مشوق استفاده از فن آوری کاربر
۶- ایجاد امنیت بیشتر در سرمایه گذاری داخلی و خارجی
۷- شفاف نمودن حقوق مالکیت
۸- ثبات در سیاستهای پولی و ارزی
۹- فراهم آوردن زمینه های مناسب برای جذب سرمایه های خارجی
۱۰- گسترش پوشش نظام تأمین اجتماعی و بیکاران
را در پیش گرفت.
علاوه بر افزایش شمار بیکاران، معضل دامنگیر تازه که قبلا نیز اشاره کردیم، معضل بیکاران تحصیل کرده است که آرام آرام به یک پدیده جدی و ناخوشایند بدل خواهد شد.
بیکاری مهمترین چالش اقتصادی کشورهای خاورمیانه است.
شریف نیوز (پایگاه خبری- تحصیلی دانشجویان ایران): بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود از نرخ بیکاری کشورهای خاورمیانه، نرخ بیکاری نیروی کار (۶۴-۱۵) ساله ایران که ۹% اعلام کرده است.
به گزارش مهر به نقل از بانک جهانی، ایران با نرخ بیکاری ۹ درصدی هشتمین نرخ بالای بیکاری را در سطح خاورمیانه دارد.

بانک جهانی پیش بینی کرده است که ایران در ۵ سال آینده، با شدیدترین فشار اشتغالزایی مواجه می شود و این فشار مجدداً به نقطه آزار خانواده های کم درآمد تبدیل خواهد شد و فقر در جامعه تشدید خواهد شد.
میزان اشتغال در هر جامعه ای به طور معمول تابع سه عامل اصلی است:
۱- درجه تحرک اقتصادی به معنای سطح و میزان تولید و سرمایه گذاری و نرخ رشد این دو متغیر.
۲- نوع فن آوری تولید و در نتیجه نسبت به کار و سرمایه ای که ترکیب شده و در تولید مورد استفاده قرار می گیرد.
۳- قوانین و مقررات ناظر بر بازار کار که درجه انعطاف پذیری این بازار را مشخص می‌کند.
سیاستهایی چون گسترش برنامه تنظیم خانواده و تداوم سیاستهای مهار رشد جمعیت، کاهش حضور سالمندان و کودکان در بازار کار، محدود کردن استفاده از نیروی کار خارجی و گسترش پوشش تحصیلی و افزایش میزان تقاضا برای نیروی کار. عواملی هستند که می تواند در جهت اشتغال زایی مؤثر باشند.

 

امام خمینی (ره) در بیانات خود در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به این مسئله توجه داشتند که تذکر به مسئولین اجرایی در جهت بهبود عملکردشان می تواند کارساز و کارگشا باشد. در این راستا در هر موقعیتی که مناسب می دانستند با مشخص کردن محورهای ضروری و خطوط حرکتی همواره گامهای مسئولین را در جهت رسیدن به اهداف والای انقلاب تسریع می بخشیدند.

در این راستا سعی گردیده در کار حاضر محورها و خطوط اساسی موردنظر حضرت امام (در مجموعه ارشاداتی که به مسئولین سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران داشته اند) را به گونه ای مطرح نمائیم که برای همه دانشجویان و محققان بعنوان مرجعی موثق قابل استفاده شود.
۱- اهداف آموزشی
امام خمینی (ره) در بیانات خود همواره به بعد آموزش این رسانه تاکید داشتند و در صحبتهای خود از ارزش والایی که از این ناحیه حاصل می گردد به کرات یاد کرده اند یکی از مهمترین اشاراتی که حضرت امام در این رابطه داشتند این بود:
«صدا و سیما یک دانشگاه عمومی است یعنی دانشگاهی که در سطح کشور گسترده است و باید به اندازه ای که می شود از آن استفاده کرد». (در تاریخ ۲۹/۱۲/۵۷ در جمع مسئولین سازمان) همچنین در جای دیگر می فرمایند: «من همیشه از رادیو و تلویزیون نگرانی داشته ام برای اینکه رادیو تلویزیون بنگاهی است که از تمام رسانه های گروهی مهمتر است و تقریبا در تمام دهات

شهرستانها تقریبا عمومی شده است. رادیو و تلویزیون باید اصلاح شود و متحول شود و یک بنگاه تعلیمی است آن هم تعلیمات اسلامی» (در تاریخ ۳۱/۲/۵۹ در دیدار با مدیر واحد اطلاعات و اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی) ایشان در سخنرانی دیگری می فرمایند رادیو و تلویزیون یک دستگاه آموزشی است و باید دستگاهها را به طور مسالمت بطور صحیح، بطور سلیم اداره کرد ( …) همچنین می‌فرمایند که این دستگاه باید به گونه ای باشد که بعد از چند سال تمام ملت را روشن کند و تمام را مبارز آورد و همه را متفکر کرد و این دستگاه وظیفه دارد که با مردم حکم معلم و شاگرد داشته باشد. حضرت امام به جهت گستردگی مخاطبان صدا و سیما خصوصاً صدای

جمهوری اسلامی همواره مسئولیت عظمیی را برای مدیران این رسانه رقم می زدند. در این راستا ایشان در یکی از فرمایشات خود اینگونه فرموده اند: «این دستگاه صدا و سیما امروز وضعی دارد که مسئولیت شما آقایان را خیلی زیاد می‌کند. سابق تبلیغات عبارت از این بود که اهل منبر یا علما در همان محل محدودی که داشتند در مسجدی می رفتند و برای عده ای صحبت می کردند.
امروز این دستگاه در همه کشور پهن شده است و از رادیو گمان ندارم که قشری باشند که محروم باشند. همه گوش می کنند و … بنابراین این دستگاه با اندک انحرافی می تواند میلیونها نفر را هدایت کند و ما نباید آنرا کم بشمریم. دستگاهی است که با صحبت او بسیاری از مردم در داخل و خارج صحیح می شوند و با فساد او فاسد می شوند (….)

و همچنین می فرمایند: آن چیزی که در همه کشور یعنی آن دهاتی که توی خانه اش نشسته و هیچ سواد هم ندارد. لکن چشم و گوش دارند. این از رادیو و تلویزیون استفاده می‌کند هم استفاده سمعی و هم بصری یعنی رادیو استفاده سمعی دارد و در تلویزیون استفاده بصری. هم نقشه ها را می بیند و هم می شنود و بنابراین رادیو و تلویزیون از تمام رسانه ها حساس تر است رادیو و تلویزیون می تواند یک مملکت را اصلاح کند و همچنین می تواند مملکت را به فساد بکشد (۸/۴/۱۳۵۸)

حضرت امام معرفی صحیح اسلام را یکی دیگر از وظایف صدا و سیما می دانند و می‌فرمایند: «اما آنکه ما می توانیم این است که می توانیم به وسیله دستگاههایی که داریم، به وسیله همین صدا و سیما، به وسیله مطبوعات، به وسیله گروههایی که خارج می‌روند اسلام را آنطوری که هست معرفی کنیم. اگر آنطوری که هست، آنطوریکه خدای تبارک و تعالی فرموده است آنطوری که در روایات و در قرآن ما هست، آنطور به مردم ارائه دهیم، همین خودش از هزارها توپ و تانک بیشتر می تواند مؤثر باشد (۸/۴/۵۸)
اهداف اطلاع رسانی
حضرت امام در بیانات خود، ارائه پیام و اطلاعات به دو صورت خبری و عمومی را مورد توجه قرار داده و با توجه به مخاطبان زیاد این رسانه، بخش اطلاع رسانی را از وظایف مهم این رسانه دانسته اند و می فرمایند: «هر کدام که برنامه خارجی دارید مسائل ایران را آنطوری که هست بگوید. مطلبی که آنها در روزنامه هایشان می نویسند، مطابق با رادیوهایشان می گویند به مردم خارج بفهمانید که اینها دروغ می گویند.» (صحیفه نور ج ۳ ص ۲۵۱ ج ۲ ص ۲۵۱).

ایشان مصلحت و امنیت ملی کشور را مورد توجه قرار داده می فرمایند: پخش اخبار و اطلاعات نباید منافاتی با امنیت ملی ایران داشته باشد و نباید امری بر خلاف مصالح کشور پخش گردد. (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۱۰۴ و ج ۸ ص ۲۰۱ و ج ۱۶ ص ۵ و ۴ و ۳ و ۸ و ج ۹ ص ۲۶۲) همچنین ایشان به صحت و درستی اخبار تاکید می کنند و می فرمایند: «رادیو و تلویزیون موظفند اخباری را نقل کنند که صد در صد صحت آن ثابت می باشد» (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۹۴) در جای دیگر ایشان به ویژگی کاهش تشویش و اضطراب مردم اطلاع رسانی صدا و سیما اشاره می کنند و می فرمایند: «اخبار و اطلاعات را از منابع موثق بدهید تا اینکه مردم دچار اضطراب و تشویش نشوند» (صحیفه نور ج ۱۳ ص ۹۴)

ایشان در مورد استقلال و آزادی صدا و سیما با حفظ موازین ملی و اسلامی می فرمایند: «صدا و سیما باید مستقل و آزاد باشد و باید استقلالش محفوظ باشد و هیچکس در آن دخالت نکند» (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۲۳ و ۸۵ و ۸۶) و در جای دیگر می فرمایند: «اخباری که در آنجا گفته می شود باید برخلاف موازین اسلام نباشد که هر گروهی بخواهد توطئه کند، بیایند در رادیو و تلویزیون حرفهایی بزنند که توطئه آمیز باشد. البته نه اینکه ما می‌گوئیم باید سانسور باشد، ما می‌گوئیم باید بر طریق اسلام و ملت باشد (صحیفه نور ج ۱۶ ص ۵-۸۴)

اهداف تربیتی- ارشادی
حضرت امام در جهت اهمیت این بعد در یکی از بیانات خود اینگونه به مطالب اشاره می فرمایند: «رادیو یک دستگاهی برای آموزندگی، برای پرورش یک ملت است. با رادیو و تلویزیون از همه چیز بهتر می شود مکتب را پرورش داد. برای اینکه از رادیو و تلویزیون هم ملا و آدمی که سواد دارد از آن استفاده می‌کند و هم آنکس که سواد ندارد اما از دستگاههای دیگر مثل روزنامه و مجله یک دسته می توانند استفاده کنند. در یک جاهای معدودی رادیو و تلویزیون الان جوری شده است که در همه جا … همه قشرها می شنوند و از راه سمع و بصر می توانید خدمت کنید به این مملکت، چنانچه به این مملکت خیانت کردند بهتر می شود به آن آموزندگی و تربیت داد و ترقی کرد. و جوانها را تربیت نمود» (صحیفه نور ج ۸ ص ۲۰۱ و ج ۹ ص ۷۵ و ج ۱۲ ص ۱۰۴ و ج ۹ ص ۲۶۳)

و با توجه به ابعاد گسترده مخاطبین می فرماید: «صدا و سیما هردوشان الان در هر جا که هست گوش و چشم مردم به این آلات است و شما مسئولید آن را از اخلاق فاضله و مسائل مورد احتیاج جمهوری اسلامی ایران اشباع کنید، که هم شغل شریفی است و هم مسئولیت دار». (صحیفه نور ج ۱۵ ص ۹۵ و ج ۹ ص ۳- ۲۶۲ و ج ۸ ص ۲۰۱) حضرت امام (ره) صدا و سیما را مرکز پرورش عمومی می دانستند که می توانند خدمتهای گرانمایه ای را به فرهنگ اسلام و دین بنماید (صحیفه نور ج ۱۹ ص ۱۱۰- ۱۰۹)

در یک این راستا در یکی از بیانات خود اینگونه به مسئله اشاره فرموده اند که: «یک رادیو و تلویزیون اسلامی و مربی جامعه در طول مدتی که محمدرضا شاه مخلوع، این تلویزیون را در تحت سیطره خودشان دانستند کوشش می کردند که جوانهای ما را منحرف کنند، یعنی نگذارند این قوه ای که باید برای کشور خدمت کند و …) اینها راهشان را کج می کردند که در خدمت دیگران باشند. نه اینکه مطالبی در آن گفته شود که مخالف وضعیت کشور است مخالف با مصلحت کشور است و جوانهای ما را جوری بار می‌آورند که برای خودشان نباشند، برای دیگران باشند (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۱۰۲)

یکی دیگر از وظایف مهم این رسانه ارائه برنامه هایی در جهت ساختن جامعه ای متفکر و مستقل است. حضرت امام در یکی از فرمایشات خود به وظیفه اشاره کرده اند:
«این دستگاه، دستگاهی باید باشد که بعد از چند سال تمام قشر ملت را روشن کند و تمام را مبارز بار آورده، تمام را متفکر بار آورده، تمام اینها را مستقل بار بیاورد، آزاد منش بار بیاورد، از غربزدگی بیرون کند و استقلال به مردم بدهد. (صحیفه نور ج ۵ ص ۲۰۲ و ج ۱۹ ص ۱۱۰-۱۰۹)

۴-۱- اهداف تفریحی و سرگرمی
براساس تفریحی که برای این بعد از برنامه ها عنوان گردید هدف این نوع برنامه ها (انبساط خاطر،‌ آرامش فکر، ایجاد روحیه بدور از هر گونه لغو و بیهودگی می باشد) حضرت امام نیز تذکرات قابل توجهی را بیان فرمودند که اساس آن بر این اصل قرار گرفته که در امور تفریحی و سرگرمی نیز طرح مسائل جدی و ضروری است و نباید فراموش شود. در راستای طرح مسائل جدی حضرت امام می فرمایند: «اسلام می خواهد که همه مسائل جدی باشد، مسائل مکتبی جدی باشد. مسائل روحی مسائل جدی باشد. جد است در آن. حتی در امور تفریحی، هم در اسلام یک جوری است که باز در آن حد پیدا می شود» (سخنرانی ۱۸/۶/۵۸ و صحیفه نور ج ۹ ص ۷۵)

و نیز در جهت حذف موسیقی مخرب فرمودند: «موسیقی غربی که موجب تخدیر و فساد جوانها می شود و نیرومندی آنها را بگیرد باید از برنامه هایتان حذف شود و مسئولین ترسی از اینکه متهم به کهنه پرستی می شوند نداشته باشند (صحیفه نور ج ۸ ص ۲۰۰ و ج ۱۲ ص ۱۰۴)
و نیز در جای فرموده اند اگر بخواهید مملکتتان یک مملکت صحیح باشد، یک مملکت آزاد باشد، یک مملکت مستقل باشد مسائل را از این به بعد جدی بگیرید. رادیو تلویزیون را تبدیل کنید به یک رادیو تلویزیون آموزنده. موسیقی را حذف کنید و از اینکه بگویند کهنه پرست هراس نداشته باشید همین کلمات نقشه است برای اینکه شماها را از کار جدی عقب بزنند. اینکه می گویند اگر چنانچه

موسیقی در رادیو نباشد، آنها می روند و از جای دیگر می گیرند، بگذارید بگیرند. شما خیانت است به جوانهای ما، این موسیقی را حذف کنید و بطور کلی،‌ عوض او یک چیزی بدهید و … (۲۰/۴/۱۳۸۵ و ج ۸ ص ۲۰۰ و ج ۱۲ ص ۱۰۴)
حضرت امام همواره تاثیرات منفی را که برنامه های صدا و سیما می تواند بر روی مخاطبان خود داشته باشد یادآوری می کردند. و در یکی از بیانات خود اینگونه فرموده‌اند ملت عزیز ایران در طول ۵۰ سال سیاه اخیر گرفتار مجلات و روزهای تخریب کننده و فاسد کننده نسل جوان و از آنها بدتر سینماها و تلویزیون و رادیو بود که برنامه‌های خود ملت را به حد وافر در آغوش غرب و غربزده ها غلطانید و ضررهای رسانه های گروهی از خرابیهای توپ و تانکهای دشمن و سلاحهای غرب بالاتر و بدتر است. چه که ضررهای سلاحهای گذر است و ضررهای فرهنگی باقی و به نسلهای بعد انتقال می یابد چنانچه دیدید و می بینید و اگر نبود لطف خدای منان و تحول برق آسای ملت در سراسر کشور نمی دانیم سرانجام اسلام و کشور به کجا کشانیده می شود. (صحیفه نور ج ۱۹ ص ۱۰- ۱۰۹ و ج ۹ ص ۳-۲۶۲)

در مورد موسیقی ایشان می فرمایند: «موسیقی مخرب که موجب تخدیر و فساد جوانها می شود در برنامه ها حذف گردد… دستگاه تلویزیون یا دستگاه رادیو باید آموزنده باشد، قدرت بدهد به جوانهای ما و جوانها را نیرومند کند… موسیقی با تریاک فرقی ندارد تریاک یک جور خلسه می آورد و این یک جور دیگر خلسه می آورد اینها باید تبدیل شود. اگر بخواهید مملکت صحیح باشد، آزاد باشید، مستقل باشد مسائل را از این به بعد جدی بگیرید. رادیو و تلویزیون را تبدیل کنید به یک رادیو و تلویزیون آموزنده. موسیقی را حذف کنید نترسید از اینکه به شما بگویند کهنه پرست شدید»

(صحیفه نور ج ۸ ص ۲۰۰) و در جای دیگر می فرماید این موسیقی ها هم مخدر هستند، یعنی جوانهای ما را، جوانی که عادت به موسیقی کرد دیگر نمی تواند کار انجام دهد، دیگر نمی تواند قاطع باشد. (صحیفه نور ۱۲ ص ۱۰۴) فیلمها و سریالهای خارج از چهارچوب اصول اسلامی جایز نمی دانستند و همواره به این نکته اشاره می کردند که مسئولین باید مراقب پخش اینگونه برنامه ها باشند. ایشان در یکی از بیانات خود اینگونه ارشاد نموده اند: «فیلمهایی که جوانها نگاه می کنند و منحرف می شوند باید از آنها احتراز کرد این دستگاه همه به آن توجه دارند و شما به تمام

معنا در آن توجه داشته باشید که یک وقت یک فردی نباشد، یکی وقتی یک فیلمی نباشد، یک وقت فیلمی به صورت خیلی خوب است داده بشود و بعد وضع را دگرگون سازد می توانند با یک فیلمی یک وضعی را برگردانند می توانند با یک قولی یک مصیبت را ایجاد کنند (۲۹/۷/۵۸ در جمع شورای پنج نفری صدا و سیما و صحیفه نور ج ۱۶ ص ۶-۸۴)
و در خصوص تبلیغ اصول و خطوط انقلاب اسلامی می فرمایند: «اصلاح این دستگاه اصلاح جامعه است و فساد اگر در این دستگاه واقع شود فساد جامعه است مسئولیت بسیار بزرگ است ما با سینما مخالف نیستیم ما با مرکز فحشا مخالفیم، ما با رادیو مخالف نیستیم ما با فحشا مخالفیم، ما با تلویزیون مخالف نیستیم ما با آن چیزی که در خدمت اجانب برای عقب نگه داشتن جواناهی ما و از دست دادن نیروی انسانی ماست، ما با آن مخالف هستیم.» (صحیفه نور ج ۴ ص ۲۸۴ و ج ۸ ص ۶-۱۷۵ و ج ۱۶ ص ۳-۸۲)
تربیتی- ارشادی- هدایتی
یکی از مسائلی که در مباحث صدا و سیما به کرات مورد توجه و تذکر حضرت امام قرار گرفت ضربه ای است که از حضور افراد نالایق و منحرف به اسلام و برنامه های صدا و سیما وارد می آید ایشان در این باره چنین می گویند: «کسانی که مضرند و او متخصص هم که باشند، ضررش بیشتر از غیرمتخصص مضر است. اینها باید کنار بروند و انشاء‌ا… رادیو و تلویزیون تصفیه شود و در جای دیگر می فرمایند: «شما باید با قاطعیت در آنجا اشخاصی که می بینند فاسد هستند اشخاصی که در آنجا توطئه گر هستند، باید با شرکت همه نهادهای اسلامی آناه را کنار بگذارید و نگذارید فعالیت کنند (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۱۰۳ و ج ۱۲ ص ۸۵ و ج ۵ ص ۳- ۲۰۲)

«در مرکزی که مرکز تبلیغات اسلامی است و مهمترین مرکز تبلیغات است نباید اشخاصی باشند که برخلاف مسیر اسلام و از ریشه های سابق آن رژیم باشند» (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۱۷۹)
ایشان فرمودند: «باید کاملا توجه داشت که به هیچ وجه نباید مقلد شرق و غرب باشید زیرا تقلید از شرق و غرب با رادیو و تلویزیون اسلامی نمی سازد باید کاملا مراقبت کنید و خوف از گفته ها و نوشته های این روشنفکران غربزده ابداً نداشته باشید …» (۲۹/۷/۵۸ در جمع شورای ۵ نفره صدا و سیما)
ایشان در ۲۳/۲/۵۹ خطاب به مدیرعامل و سرپرست صدا و سیما می فرمایند: «این دو دستگاه صدا و سیما است که باید اسلامی باشد. استقلالش را حفظ کنید کسی اگر آمد و خواست چیزی را تحمیل کند، ابداً به آن اعتنا نکنید و با استقلال و با قدر

ت این دستگاه را راه بیاندازید». (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۵-۸۴)
و در جای دیگر می فرمایند: «این سازمان صددرصد به صورتی باشد که با نهضت و انقلاب اسلامی بسازد. نه اینکه ما بگوئیم رادیو و تلویزیون اسلامی هست ولی ببینیم یک حرفهایی در آن می زنند که به اسلام و انقلاب اسلامی لطمه وارد می آید» (صحیفه نور ج ۱۲ ص ۵-۸۴ و ج ۱۰ ص ۱۲ و ج ۱۷ ص ۱۵۷ و ج ۱۶ ص ۲۳۹)

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 50 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد