دانلود مقاله بررسی نظرات کارشناسان ذیربط با اعتیاد در مورد نقش نظام مدیریت اطلاعات به هروئین در پیشگیری و درمان آن در شهرستان اصفهان

word قابل ویرایش
55 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

بررسی نظرات کارشناسان ذیربط با اعتیاد در مورد نقش نظام مدیریت اطلاعات به هروئین در پیشگیری و درمان آن در شهرستان اصفهان

مقدمه‌ (بیان‌ مسئله‌، توجیه‌ اهمیت‌ موضوع‌):
سوء استفاده از دارو یک پدیده جهانی است. این پدیده تقریبا برهمه کشورها تاثیردارد با این تفاوت که وسعت و ویژگی های آن ازیک ناحیه به ناحیه دیگر فرق می کند .این خطرمتوجه سراسر جهان است به خصوص درمیان جوانان و در چندین دهه گذشته مشکل بزرگی بوده است .بیشترین دارویی که به طور وسیع در سراسر جهان استفاده می شود حشیش بوده است که سه- چهارم گزارش کشورها راجع به سوءاستفاده از دارو در مورد هروئین و دو-سوم آنها در مورد کوکائین بوده است(۲) .

در سالهای اخیر،در ایران اعتیاد به هروئین بیشترین استفاده را نسبت به داروهای دیگر داشته است .در ایران ۰۰۰/۶۰ نفر سوءاستفاده کننده از دارو یعنی تقریبا۱۰ % از جمعیت کل کشور وجود دارد (۳).
هروئین یک داروی اعتیاد آور است و استفاده از آن یک مشکل جدی درآمریکا به شمار می رود ،مطالعه ای که اخیرا انجام شده بیانگر این مطلب است که مشکل به سطح اپیدمیک رسیده و برطبق بررسی ملی سال ۲۰۰۲ در مورد سوءاستفاده از دارو و سلامتی :گزارش شده است که تقریبا ۷/۳ میلیون نفر آمریکایی۱۲ساله و مسن تر حداقل یک با ر در طول زندگیشان مصرف هروئین داشته اند که ۶ /۱% جمعیت در سن ۱۲سالگی و بیشتر بوده اند ، در سال گذشته تقریبا

۰۰۰/۴۰۴ نفر(۲/۰%) مصرف کننده هروئین و در طول ماه گذشته ۰۰۰ /۱۶۶نفر(۱/۰%) گزارش شده است (۴). سیستم مدیریت اطلاعات معتادین به هروئین (HAIMS ) سیستمی است که اطلاعات معتادین به هروئین را ثبت ،جمع آوری ،ذخیره ،بازیابی ،تحلیل ،توزیع و به منظور پیشگیری و درمان استفاده می کند .

دلایل انتخاب موضوع اعتیاد :
چرا اعتیاد به هروئین انتخاب شده است ؟
۱-وسعت استفاده : پاکستان و ایران در حال حاضر بالاترین میزان اعتیاد به هروئین را در جهان دارند و برآورد می شودکه تقریبا ۱۰% جمعیت ایران دارو مصرف می کنند (۵) .
۲-دسترسی آسان : در سال ۲۰۰۱ تعداد تخمینی استفاده کنندگان داروی تزریقی در ایران وسعتی بین ۰۰۰/۲۰۰ تا ۰۰۰/۳۰۰ داشته است و این افزایش ناشی از تغییر روشهای دادوستد و افزایش دسترسی به هروئین است (۶).
۳- ارزانی : علت تزریق کردن هروئین این است که این دارو نسبت به داروهای دیگر ارزانتر است و به راحتی می توان حتی در خیابان به آن دسترسی یافت اما برای مثال تریاک گرانتر بوده و دسترسی به آن مشکل است (۷).

۴- خطرات هروئین برای سلامتی : استفاده هروئین با بروز بیماریهای جدی و تهدید سلامتی همراه است این بیماریها شامل :سقط خودبه خودی ،رو هم افتادن دیواره وریدها،عفونت لایه هاو دریچه های قلب و حتی مرگ در نتیجه دوز مصرف بالا .گاهی ممکن است پدیده هایی(مانند عوارض کاهش دهنده تنفسی ) درنتیجه فقر،وضعیت سلامتی فرد مصرف کننده را بخطر بیاندازد .معتادان تزریقی ممکن است به بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت مبتلا شوند.در پایان سال ۲۰۰۲ تقریبا ۰۰۰/۰۰۰/۴۲ نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا بوده اند در طول همان سال ۰۰۰/۰۰۰/۵ عفونت جدید گزارش شده است .

یک سوم افراد مبتلا به ایدز بین ۱۵تا ۲۴سال سن دارند به تدریج تزریق مواد مخدر حالت اپیدمیک به خودمی گیر ند و ۵% موارد انتقال ایدز در اثر تزریق همین مواد است (۸).
۵- جنایت (بزهکاری): استفاده از هروئین با ارتکاب جنایت در ارتباط است به این علت که واردات و توزیع آن غیر قانونی است و بسیاری از معتادان جهت به دست آوردن پول برای خرید دارو به دزدی و فحشا گرایش دارند علاوه براین رقابت شدید بین دلالان داروها باعث مرگ افراد تماشاچی بیگناه می شود (۹) .
برای کاهش و حذف استفاده از هروئین نیاز به آمارهای جدید در موردعلت شناسی مصرف هروئین داریم یعنی اینکه چه کسانی هروئین مصرف می کنند و به چه دلیل ؟AHIMS سیستمی است که می تواند چنین خدماتی را فراهم کند اما ایجاد این سیستم نیاز به راههای ارتباطی و مشارکتی دارد. سپس باید راههای عملی و فرمولهاو وسایل و روشهای مناسب رابرای برنامه ریزی شناسایی کرد .

لذا مانیاز به مشارکت بین سازمانها و افراد ذیل را داریم :

۱- سازمانهای دولتی
۲- سازمانهای غیر دولتی
۳- والدین
۴- معلمین
۵- متخصصین بهداشتی
۶- سازمانهای جامعه و جوانان
۷- سازمانهای کارگران و کارمندان
۸- بخش خصوصی

ضرورت‌ اجرای‌ طرح‌ را به‌ صورت‌ خلاصه‌ شرح‌ دهید:
در دنیای امروز به سبب پیچیدگی مسائل و مشکلات ، نیاز به اطلاعات و آمار و ارقام در تصمیم گیری مدیریت بیش از هر زمان دیگر احساس میشود.هنگام تصمیم گیری پیرامون یک مساله نه تنها باید اطلاعات آماری و تحلیلی وسیعی فراهم کرد ، بلکه باید تدابیری اتخاذ شود که اطلاعات مورد نیاز فورا و به سرعت در دسترس تصمیم گیرندگان قرار گیرد. اطلاعات صحیح ، کامل و به روز هستند که مدیران را در رسیدن به اهدافشان یاری میکنند

. چون اعتیاد به خصوص اعتیاد به هروئین به همراه خود بیماریهای خطرناکی مثل ایدز ،هپاتیت ،کنسرها، بیماریهای ریوی و… را به همراه دارد و از آنجایی که فراوانی مصرف این ماده نسبت به مواد مخدر دیگر بیشتر می باشد و صدمات جبران ناپذیری از نظر اقتصادی و نیروی فکری بر پیکر جامعه وارد می کند و با درمان و پیشگیری ازآن می توان سلامت ، اقتصاد و نیروی کار جوان را به جامعه برگرداند.

بنابراین برای برنامه ریزیهای پیشگیری و درمان اعتیاد دسترسی به اطلاعات ، مشارکت و کار گروهی وسیع جهت حل این مسئله ضروری است.همچنین بمنظور کاهش و حذف استفاده از هروئین در جامعه نیاز به آمارهای جدید در مورد علت شناسی مصرف هروئین یعنی اینکه چه کسانی هروئین مصرف می کنند و به چه دلیل داریم.

رئیس دادگاههای انقلاب استان اصفهان در بازدیدی که از زندان استان اصفهان به عمل آورد چنین اذعان داشت که : بیش از نیمی زندانیان در ارتباط با اعتیاد در زندانهای استان اصفهان دوران محکومیت خود را میگذرانند، بنابراین بایستی علل گرایش سایر خصوصیات آنها به منظور مبارزه بهتر با این وضعیت کاملا مشخص گردد(۱).

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 55 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد