دانلود مقاله بررسی نقش تلفن همراه و تاثیرات آن بر وضعیت فرهنگی-ارتباطی دانشجویان رشته ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مجتمع ولی

word قابل ویرایش
165 صفحه
20700 تومان
207,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه:
در هزاره سوم که عصر ارتباطات و اطلاعات می‌باشد محدودکردن انسانها جایگاهی ندارد. به دلیل وجود مرکزی بر انتقال کدهای مخابراتی میان فرستنده پیام و گیرنده پیام ، با توجه به محدودیتی که در پی دارد متخصصان علم ارتباطات را به تفکر دستیابی به وسیله‌ای کاراتر واداشت تا مسأله عمده که از نظر کارشناسان علم مخابرات حذف قید مکان بودرا تأمین نماید. پیشرفت جوامع به جایی رسیده است که انسان مجهز به یک وسیله ارتباطی بدون سیم ، آزادانه در حال تحرک بتواند ارتباط داشته باشد. این تکنولوژی که تلفن همراه یا موبایل نامیده می شود، علاوه بر اینکه آسایش، آرامش خیال، سهولت برقراری ارتباط بدون قید زمان و مکان را فراهم آورده است تأثیرات خاص فرهنگی، رفتاری و اجتماعی شگرف مثل سایر ]تکنولوژیهای مدرن را در کاربران به وجود آورده است. امروزه فردگرایی پدیده‌ای است که محصول تکنولوژیهای فردی مانند تلفن همراه است. انتخابگری فردی و ارتباطی غیرصمیمانه، رفتار اکتسابی غیرعقلایی از اثرات این تکنولوژیها می‌باشد که در جامعه ما نیز مشاهده می‌شود.

اساساً انتقال پیام که به وسیله تلفن همراه و یا تلفن ثابت در حال حاضر صورت می‌گیرد و برتری تلفن همراه با توجه به اینکه محدودیت مکانی ندارد حائز اهمیت می‌باشد و این برتری شرایطی را فراهم می‌سازد که تلفن‌های ثابت در جهان پیشرفته آینده توانایی رقابت با تلفن همراه را نخواهند داشت چون محدودیت مکانی، آلودگی محیط زیست، هزینه‌های اصطکاک و نگهداری عواملی هستند که از کارایی تلفن ثابت کم می‌کند، در حالی که تلفن همراه با مزایایی زیادی که دارد شاخصهایی نیز در جوامع توسعه یافته در امر اقتصاد و فرهنگ ارتباطی انسانها به شمار می‌رود. این وسیله ارتباطی با قابلیتهای فراوانی که از نظر برقراری ارتباط بین افراد جامعه دارد، مثل صنعت چاپ که در قرن شانزدهم انقلابی بزرگ در سرنوشت بشریت به وجود آورد، در هزاره سوم ایفاء نقش می‌کند.

بیان مسأله:
زندگی بشر متحول گشته و عصر تازه آغاز شده است. در این عرصه جدید هر کشوری و یا فردی به اطلاعات و ارتباطات جهانی سریعتر دست یابد قطعاً موفق‌تر خواهد بود لذا کشورمان از کاروان نوآوریهای ارتباطی که از سالها قبل به کشورهای پیشرفته رسیده و باعث توسعه بیشتر آنها گردیده بود، عقب نمی‌ماند.
در سال ۱۹۹۴ میلادی دانش نوین فن‌آوری مخابرات راه خود را طی کرده و در قالب تلفن همراه در دسترس مردم کشور ما نیز قرار گرفت. شبکه ارتباطات سیار در این ۱۴ سال که با الگوی رشد دولتی اداره می‌شود دستخوش تغییرات زیادی شده است. هم‌اکنون در ایران دو اپراتور و یک نیم‌اپراتور وجود دارد که در سطح کل کشور فعالیت می‌کند، البته اپراتورهای منطقه‌ای دیگر هم در شهرهای کیش و اصفهان موجودند که در مجموع هشت سرویس دهنده ارتباط سیار در کشور به فعالیت مشغول هستند که شامل:

۱- تلفن همراه دولتی(همراه اول) ۲- تلفن همراه اعتباری خصوصی تالیا ۳- تلفن همراه ایرانسل که اپراتور دوم نامیده می‌شود ۴- تلفن همراه کیش ۵- تلفن همراه اعتباری اصفهان ۶- تلفن همراه ماهوارئی یا کوثر ۷- تلفن بی‌سیم ۸- تلفن بی‌سیم باند شهروندی

گستردگی سه شبکه اول، دوم و سوم بیشتر می‌باشد و عمده فعالیتهای تلفن همراه به عهده این سه شرکت مذکور است.شبکه‌ها که محل اتصال کاربران با دنیایی بیرون هستند ، سازمانهایی هستند که وظیفه ایجاد بستر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را به عهده دارند که در نهایت به برقراری ارتباط کاربران شبکه می‌پردازند و توانایی حوزه ICT یعنی مرکز تکنولوژی اطلاعاتی را به نمایش می‌گذارند.
منظور از تحقیق حاضر بررسی و کنکاش پیرامون لیستهای فنی و سخت‌افزاری تلفن همراه نیست بلکه این تحقیق تأثیرگذاری و دگرگونی که این تکنولوژی جدیدبا قابلیتها و تواناییهای زیادی که دارد و چگونه بر فرهنگ ارتباطی جامعه سنتی و رفتار اخلاق کاربران اثر می‌گذارد مورد مطالعه قرار می‌دهد و تواناییها و قابلیتهای بسیاری که نظیر SMS,VMS,IMS,QPRS و Emale و سایر فن‌آوریها که در آینده پدید خواهد آمد و بر ار تباطات اثر خواهد گذاشت را ارزیابی می‌کند. اگر به اثرات و تغییرات رفتاری و ارتباطی که تلفن همراه در جامعه ما به وجود آورده است دقت کنیم مشاهده خواهیم کرد.در این چند سال اخیر تغییرات فراوانی در زندگی کاربران به وجود آمده است که به چهار دیدگاه می‌توان طبقه‌بندی کرد.
۱- تأثیرگذاری تلفن همراه بر نقش فرد در اجتماع ۲- تعامل فرد با اجتماع ۳- سطح کنش فردی در زندگی خصوصی ۴- سطح کنش اجتماعی افراد در محیط‌های عمومی. در هر مرور ملاحظه می‌گردد که چگونه رقابتهای صنعتی در حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات موجب بروز خلاقیتهایی می‌شود که به نوبه خود یکی از این چهار نوع تأثیرگذاری تلفن همراه را پدید می‌آورند، باعث تغییرات ژرفی در فرهنگ ارتباطی و اطلاعاتی در زندگی بشر می‌شوند. با توجه به ویژگیهای خاص این وسیله ارتباطی نوین تحقیق حاضر سعی دارد به معرفی این پدیده جدید پرداخته بازتابهای منفی و مثبتی که در ارتباط با چهار ویژگی خاص این وسیله ارتباطی مورد نظر دارد بررسی نماید.
تلفن همراه به فرد ارتباط گسترده با حق انتخاب را می‌دهد و نوعی رفتار فردگرایی در کاربران که با گزینش مخاطب که اساس ارتباط را ناهماهنگ و مشکل می‌سازد، به وجود می‌آورد.البته مزایا و محاسن این وسیله ارتباطی را نباید فراموش کرد در جوامع گسترده و شهرهای بزرگ مثل تهران که مردم با مشکلات زیادی مانند ترافیک، کمبود وقت، بعد مسافت وکمبود انرژی مواجه هستند، که امکان ارتباط چهره به چهره مشکل هست ،کارایی تلفن همراه بی‌نظیر است و روانشناسان اجتماعی معتقد هستند علت افزایش تمایل به تلفن همراه در جامعه ،اضطراب ناشی از عدم امنیت است. بدین معنی که افراد در سنین مختلف همواره از آینده خود نگران و بی‌اطلاع هستند وبا این وسیله خود را درگیر می‌کنند. مثلاً جوانی که ارتباط با اعضاء خانواده برای او کافی و مطلوب نیست احتیاج به معاشرت با دوستان و همسالان خود دارد .تلفن همراه را وسیله معاشرت خود با دیگران می‌داند اگر همین فرد تلفن همراه نداشته باشد برای برقراری ارتباط یا به صورت حضوری و یا ، تلفن ثابت مجبور است ارتباط برقرار کند و هر دو مورد فرد را محدود می‌کند و زندگی‌اش را مختل می‌سازد و موجب خودگشایی فرد می‌گردد.
بنابراین تلفن همراه به کمک او می‌آید طوری که ارتباطاتش تحت کنترل نیست و استقلال ارتباطی دارد. اگر این استقلال ارتباطی را خوب مدیریت کند کم کم به ارتباطات موفق روی می‌آورد و شخصیتش شکل می‌گردد. تلفن همراه با تکیه بر فرد ، فرهنگ خاص خود را به کاربر دیکته می‌کند اگر فرد در گذشته می‌بایست در میان جمع می‌بود تا تنهایی را حس نکند و برای پذیرفته شدن در گروه ارزشها و هنجارهای آنها را قبول می‌کرد، امروزه می‌تواند بدون توجه به هنجارهای گروهی و بی‌اعتنا به برخوردهای جمعی، فرهنگ فردگرایی خود را تقویت کند. پدیده فردگرایی که محصول تحولات مربوطه به حوزه فهم، تجربه اجتماعی و توسعه تکنولوژیهای ارتباطی است. به نظر می‌رسد همه صنایع ارتباطی قبلی ضمن فردی بودن، به حوزه فرد استقلال نمی‌بخشید و بستر توسعه فردی را فراهم نمی‌کرده است .اما تلفن همراه مهمترین تکنولوژی فردی است که ضمن ایجاد خلوت مستقل فردی رابطه اجتماعی فرد را در یک بستر شبکه ای معنادار کرده است. و به عنوان ابزاری ارتباطی مطرح است که ظرفیتهای رو به توسعه آن این وسیله را تبدیل به ظرفتیهای کامپیوتری و چندرسانه‌ای (مولتی مدیا) کرده است. با این نگاه تلفن همراه تکنولوژی فردی محسوب می‌شود که حوزه استقلال جدیدی از فردگرایی را فراهم می‌سازد و رفتارهای فردی را در مقایسه با رفتارهای جمعی و یا چهره به چهره تغیر داده و تأثیرات خاصی از قبیل بی‌تفاوتی، غیرصمیمانه بودن و غیرمحترمانه رفتارکردن را در پی دارد و نوعی زندگی مدرن را برای کار بران فراهم می‌سازد ، به طوری که کار بر اساس منفک شدن از جامعه را حس می‌کند و حالت برتری‌جویی و اقتدار نزد خود احساس می‌کند.البته فردگرایی غیرعقلانی که در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه در اثر نفوذ تکنولوژیهای بدون زیرساخت در این جوامع به وجود آمده است با فردگرایی عقلانی که احترام به حقوق دیگران و احترام به آزادی و دمکراسی در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته تفاوت دارد.
لذا با توجه به مباحث مطرح شده در تحقیق حاضر به بررسی نقش تلفن همراه و تأثیرگذاری آن در وضعیت فرهنگی ارتباطی کاربران بین دانشجویان رشته ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مجتمع دانشگاه ولیعصر می‌پردازد.

اهمیت و ضرورت تحقیق:
عصر ارتباطات که ما انسانها در آن زندگی می‌کنیم، نیاز به داشتن یک وسیله ارتباطی دارد، که از نظر مشخصات مثل : وزن، حجم، زیبایی، کارایی و تأثیرگذاری در رفتار کاربران در شأن انسان پیشرفته امروزی بوده و بدون ایجاد محدودیت و تأثیرات ناب هنجار فرهنگی و ارتباطی بتواند نیازهای جامعه بشری را سریعاً بدون فوت وقت با صرف کمترین هزینه و انرژی و ایجاد بیشترین روابط انسانی اصولی برآورده نماید.
تلفن همراه وسیله ایده‌آلی است که تمام مشخصات فوق را دارا می‌باشد. دستیابی به تکنولوژی‌های جدید ارتباطی برای کشور و مردم ما ضرورت، گریزناپذیر می‌باشد. بخصوص کشور پهناور ایران و شهرهای نظیر تهران ، که در آن ارتباط چهره به چهره به علت وجود عوامل مختلف از قبیل بعد مکان، محدودیت زمان و مشکلات ایاب و ذهاب و سایر عوامل مادی آسان نمی‌باشد. تلفن همراه به عنوان وسیله ارتباطی که در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون کاربر ر ا زیر پوشش دارد. جزء ملزومات زندگی می‌باشدو کلیه امکانات مورد نیاز انسان را از نظر فنی و کاربردی برای تسهیل زندگی دارا می‌باشد و هم‌ردیف صنعت چاپ که در قرن ۱۷ باعث تحول و پیشرفت بشریت گردید تلفن همراه نیز در قرن ۲۱ موجب انقلاب ارتباطی گردیده است. ورود تلفن همراه به عرصه ارتباطات جهانی، کم و کیف زندگی بشر را به نحوی قابل لمس تحت تأثیر امکانات و قابلیت‌های خود قرار داد. تا جایی که متناسب با فراگیری و افزایش ضریب نفوذ آن سطح و کیفیت دسترسی افراد به ارتباطات و سرعت برقراری ارتباط آنها نیز افزایش یافت. مزیت دیگری که این پدیده به کاربران خود ارائه می‌کند و موجب می‌شود تا در هر مکان جغرافیایی و هر زمان در دسترس باشند، قابلیت نامحدود بودن بعد مکانی این ابزار ارتباطی است.

اما اثرات این پدیده جدید بر زندگی بشر امروز به همین جا ختم نمی‌شود و می‌تواند در ابعاد وسیع و در عین حال متفاوتی بروز نماید این اثرات در دو دسته مشخص فناوری شبکه تلفن همراه و فناوری ساخت گوشی تلفن همراه قابل بررسی و تحقیق هستند.

گروه نخست اثرات ناشی از تلفن همراه بر زندگی انسان، که به فناوری شبکه تلفن همراه و قابلیت‌ها و امکانات قابل عرضه بر روی بستر آن برمی‌گردد. قابلیت‌هایی که باعث می‌شوند تا سطح کیفیت و سرعت دسترسی افراد به انواع ارتباطات افزایش یابد به عنوان نمونه ارائه خدمات، نظیر سرویس پیام کوتاه به اندازه‌ای بر روابط عمومی، اجتماعی، اقتصادی، رفتاری و حتی فرهنگی جوامع تأثیرگذار بوده که در حاشیه خود ، فرهنگ و ادبیات مستقلی را ایجاد کرده است، این اثرات در مورد سایر خدمات تلفن همراه مانند سرویس چند رسانه‌ای و سرویس موقعیت‌یابی مکان مبتنی بر فناوری و دستیابی تمام وقت به اینترنت و سرویس و پخش برنامه‌های تلویزیونی اخبار بورس و تازه‌ترین تحولات ارز، دسترسی به شبکه اینترنت و سایر رسانه‌ها نیز مصداق دارد. که البته به دلیل عدم ارائه تمام اینها در ایران مصادیق بارز و مشخصی از اثرات چند جانبه آنها در کشور هنوز نمی‌توان ارائه کرد.

دسته دوم این تأثیرات را می‌توان در فناوری ساخت گوشی جست‌وجو کرد فناوری که در حاشیه خود بازار عظیم با گردش مالی بالا ایجاد کرده است. در عین حال تحولات فناوری این صنعت موجب شده تا کاربران تلفن همراه هر روز بیشتر از روز قبل به این همراه کوچک نیازمند شده و آن را به عنوان بخشی لاینفک از زندگی روزانه خود بپذیرند. بدیهی است حجم و ابعاد این تأثیرات به موازات رشد و توسعه شبکه تلفن همراه و همچنین تحولات صنعت گوشی همراه، افزایش یافته و دامنه وسیع‌تر از زندگی انسان را در برمی‌گیرد. این موضوع به اندازه‌ای حائز اهمیت است که برخی نظریه‌پردازان علوم ارتباطات بر این باورند که تلفن همراه عادات و رفتارهای ارتباطی نسل کاربران خود را متحول کرده و معتقدند تلفن همراه می‌رود

تا در کنار سایر فناوریهای ارتباطی نسل بشر را با تغییرات و تحولات بنیادی روبرو کند به طوری که این وسیله ارتباطی معجزه‌گر رسالت خود را در اثبات دهکده جهانی به خوبی ایفا می‌نماید و امکان تماس با تمام افراد روی زمین با سرعت بسیار بالا راممکن می‌سازد و گفته آقای مک لوهان نظریه‌پرداز بزرگ ارتباطات را ثابت می‌کند. با توجه به قدرت و پتانسیلی که این وسیله ارتباطی دارد هنوز به طور جدی با بررسی و کنکاش در جامعه ما روبرو نشده است و اثرات رفتاری روانی، ارتباطی و به طور کلی فرهنگی آن ناشناخته مانده است که یکی از ضرور‌ی‌ترین وظایف پژوهشگران و دانشجویان ایجاب می‌کند در باره این وسیله ارتباطی تحقیقات بیشتری به عمل آورند تا از این طریق به توسعه هدفمند این وسیله ارتباط کمک نمایند.

اهداف تحقیق:
هدف کلی:
بررسی نقش تلفن همراه و تاثیرات آن بر وضعیت فرهنگی ارتباطی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز رشته ارتباطات مجتمع ولیعصر (عج).
اهداف جزیی:
– بررسی رابطه بین شیو های برقراری ارتباط با دیگران و افزایش میزان اطلاعات محیطی کاربران.
– بررسی میزان استفاده از تلفن همراه و رابطه آن با افزایش میزان اطلاعات محیطی کاربران.
– بررسی میزان تاثیر تلفن همراه بر اقشار جامعه.
– بررسی تاثیر میزان استفاده از تلفن همراه بر روابط انسانی و خصوصی کاربران.
– بررسی رابطه میزان استفاده از تلفن همراه با نوع فرهنگ ارتباطی کاربران.
– بررسی تاثیر تلفن همراه بر میزان گرایش به برقراری رابطه با جنس مخالف.
– بررسی تاثیر تلفن همراه در پیدایش نوع فرهنگ ارتباطی.
– بررسی تاثیر قابلیتهای فنی و ارتباطی تلفن همراه بر فرهنگ ارتباطی کاربران.
– بررسی رابطه بین میزان استفاده از تلفن همراه و اجتماع گریزی.

سوالات تحقیق:
۱-در برقراری ارتباط با دیگران ازکدامیک از موارد تلفن همراه، تلفن ثابت و گفتگوی حضوری استفاده می کنید؟
۲- افرادی که با شما ارتباط برقرار می کنند از کدامیک از موارد تلفن همراه، تلفن ثابت و گفتگوی حضوری استفاده می کنند؟
۳- تلفن همراه بیشتر بر روی کدام قشر جامعه تاثیر دارد؟
۴- با کدام وسیله حریم خصوصی صحبت هایتان بیشتر حفظ می شود؟
۵- استفاده از تلفن همراه چه تاثیری بر روابط انسانی کاربران دارد؟

۶- استفاده از تلفن همراه چه تاثیری بر روابط خصوصی کاربران دارد؟
۶- بیشترین تاثر گذاری تلفن همراه بر کاربران کدام موارد است؟
۷- آیا تلفن همراه موجب همبستگی بین افراد خانواده می شود؟

۸- آیا استفاده از تلفن همراه تاثیر در تمایل به برقراری رابطه با جنس مخالف دارد؟
۹-تلفن همراه در چه زمینه ها تاثیر نامطلوب بر جامعه دارد؟
۱۰- آیا قابلیت های ارتباطی تلفن همراه مثلSMS، MMS، IMS،GPRS و غیره بر فرهنگ ارتباطی کاربران تاثیر دارد؟
۱۱- محتوای SMS هایی که دریافت یا ارسال می کنید بیشتر در بردارنده چه محتوایی هستند؟

۱۲- آیا قابلیت نوشتاری SMS تلفن همراه باعث تاثیر در ادبیات نوشتار زبان فارسی در بین کاربران شده است؟
۱۳- آیا استفاده از تلفن همراه با عث افزایش اطلاعات کاربران از محیط اجتماعی می شود؟
۱۴-به چه میزان از سیتم نشانه گذاری زنگها یا نقش تصاویر برای ارتباط با افراد خاص در تلفن همراه استفاده می شود؟

۱۵-آیا تلفن همراه سبب تقویت اجتماع گریزی در میان کاربران می شود؟
۱۶- آیا امکان جمع آوری تلفن ثابت به علت محدودیت مکانی آن در آینده وجود دارد؟
۱۷-آیا تکنولوژی تلفن همراه مانند سایر تکنولوژیهای ارتباطی به برقراری آزادی و دموکراسی در اجتماع کمک کرده است؟
۱۸- تلفن همراه چه نقشی در زندگی روزمره کاربران دارد؟
۱۹-روزانه چه میزان از تلفن همراه استفاده می کنید؟

فرضیات تحقیق:
۱- بین میزان استفاده از تلفن همراه و ارتباطات انسانی رابطه معنی دار وجود دارد
۲- بین میزان استفاده از تلفن همراه و ارتباطات خصوصی رابطه معنی دار وجود دارد
۳- بین میزان استفاده از تلفن همراه و تمایل به فرد گرایی رابطه معنی دار وجود دارد.
۴- بین میزان استفاده از تلفن همراه و تمایل به اجتماع گریزی کاربران رابطه معنادار وجود دارد.

۵- بین میزان استفاده از تلفن همراه و افزایش میزان اطلاعات کاربران از محیط اجتماع رابطه معنادار وجود دارد.
۶- بین میزان استفاده از تلفن همراه و افزایش تمایل به برقراری ارتباط با جنس مخالف رابطه معنادار وجود دارد.

تعاریف واژگان:
متغیر مستقل در این تحقیق میزان استفاده از تلفن همراه است و متغیرهای وابسته عبارتند از:
فرهنگ فردگرایی،افزایش اطلاعات روز کاربران، تمایل کاربران به روابط نابهنجار، تمایل کاربران به برقراری رابطه با جنس مخالف ، تاثیر بر روابط انسانی و خصوصی کاربران ، فرهنگ ارتباطی و اجتماع گریزی در کاربران.

تلفن ثابت :دستگاهی است که به وسیله آن می‌توان اصوات مکالمات را از مسافت دور با رشته سیم انتقال داد و نیاز به مکان ثابتی دارد و قابل تحرک و جابه‌جایی به علت محدودیت اتصال به سیم ندارد.
تلفن همراه :معادل واژه انگلیسی کلید Mobile می‌باشد در فارسی تلفن سیار یا تلفن همراه نامیده می‌شود تمام اعمال و قابلیت‌های یک تلفن دیجیتالی معمولی را بدون وابستگی به مکان ثابتی به شکل متحرک و سیار دارد.
ارتباط:عبارت است از فراگرد انتقال پیام از سوی فرستنده برای گیرنده،مشروط بر آنکه در گیرنده پیام ،مشابهت معنی با معنی مورد نظر فرستنده پیام ایجاد شود.(محسنیان راد،۱۳۷۸:ص۵۷).

فرهنگ:این واژه به مفهوم بارآوردن و پرورش دادن از کاشتن گرفته شده است. فرهنگ در لغت به معنی مجموعه آداب و رسوم، مجموعه علوم، معارف و هنرهای یک قوم به کار رفته است در فرهنگ عمید نیز کلمه فرهنگ به معنی دانش، علم، معرفت، تعلیم و تربیت آثار علمی و ادبی یک قوم، یک ملت به کار رفته است.
فردگرایی:افرادی که انسجام کمتر با دیگران دارند و اهداف گروهی مدنظر آنها نیست افراد فردگرا متظاهر به تشخص هستند به مسائل همچون جای زندگی یا ماشینی که سوار می‌شوند یا شغلی که در اختیار دارند توجه خاص دارند فرهنگ افراد فردگرا سرد و بی‌روح است. نسبت به سنتهای بی‌تفاوت می‌باشند. افراد فردگرا به دستاوردهای اجتماعی و جایگاه اجتماعی خود و افراد بیشتر از نام خانواده و آداب رسوم و سنت‌های موجود در جامعه توجه دارند. افراد فردگرا بی‌اعتنا به سنت‌ها و فرهنگهای گذشتگان می‌باشند به راحتی فرهنگهای سایر جوامع را پذیرا هستند موافق مدرنیته بوده و مصرف‌گرا می‌باشند و ارزش فر

هنگی جوامع سنتی در نظر آنها بی‌رنگ می‌باشد. شاخص‌هایی خاص مثل خودمحوری، استقلال – انتخابگری و در نهایت خودخواهی و خودبزرگ‌بینی را از خود بروز می‌دهند.
روابط نابهنجار : ایجاد مزاحمت برای دیگران – بالا رفتن آمار تصادفات رانندگی – عدم رعایت حقوق دیگران در اماکن عمومی – عدم رعایت نزاکت و ادب – به هم ریختگی ادبیات کشور – تسهیل در ارتکاب انواع جرایم- ترویج فرهنگ سرگرمی بیش از اندازه- ترویج و گسترش جوکهای غیراخلاقی- استفاده از الفاظ و کلمات خارج از دستور و قواعد زبان فارسی- استفاده از البسه و آرایش غیرمتعارف زننده که جلب توجه عموم را برمی‌انگیزد.

اجتماعی : به معنای منسوب به اجتماع، کاری که مربوط به گروهی باشد که با هم زندگی می‌کنند کاری که به اجتماع و همگان بستگی داشته مانند مؤسسات فرهنگی و غیره.
خودمحوری : کسی که تصمیمات را شخصاً اتخاذ می‌کند و در امور سعی در حالت فرماندهی قرار گرفتن را می‌خواهد و دوست دارد که تمام امور زیر نظر او بوده و نسبت به تقسیم کار توجهی ندارد- خودمختار بودن در انجام وظایف را مد نظر دارد- تخصص را قبول ندارد.
انتخابگری : با سلیقه و برداشت شخصی خود نسبت به انتخاب مسائل و اشیاء و امور اقدام می‌نماید به مشاوره و نظرات دیگران در انتخاب هرچیز بی‌علاقه می‌باشد.

Bluetooth :
نوعی شبکه بی سیم در محدوده شخصی (Wireless Personal Area Network) که امکان اتصال تلفنهای همراه ، کامپیوترها و سایر وسایل الکترونیکی را در فواصل نسبتا کوتاه بدون استفاده از سیم و از طریق فرکانس های رادیویی (با توان پایین) میسر می سازد .
Dual-Band :
گوشی هایی که امکان استفاده از دو باند فرکانسی مختلف را مهیا می سازند . در اروپا و خاورمیانه Dual-Band به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های GSM900/GSM1800 پشتیبانی می کنند و در ایالات متحده به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های SM850/GSM1800 و یا ترکیب دو باند فرکانسی دیگر پیشتیبانی می کنند .
EDGE :
مخفف کلمه Enhanced Data rates for Global Evolution می باشد . این تکنولوژی به طور مشترک توسط مجامع جهانی GSM و TDMA معرفی شده است و امکان انتقال صوت ، دیتا و تصویر با سرعت ۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه را در تلفن های همراه مهیا می سازد (عملا سریعترین سیستم انتقال داده در سرویس های مخابراتی) . EDGE بر پایه استاندارد های GSM بنا نهاده شده و از شیوه های تقسیم بندی پهنای باند در TDMA بهره می گیرد .
EMS :
مخفف عبارت Enhanced Messaging Service است . ساختاری برای توسعه SMS می باشد که ارسال ترکیبی از ملودی های ساده (مونوفونیک) ، تصاویر (به صورت پیکسلی یا همان Picture Message) ، اصوات ، تصاویر متحرک و متن قالب بندی شده (تغییر سایز حروف ، یا ایتالیک و بولد کردن آنها) به گوشی های دیگری که دارای قابلیت EMS هستند را ممکن می سازد .
GPRS :
مخفف عبارت General Packet Radio Service می باشد . نوعی تکنولوژی بی سیم که امکان ارتباط پرسرعت اینترنتی و انواع دیگری از ارتباطات اطلاعاتی را مهیا می سازد . در ساختار GPRS اطلاعات به صورت بسته های دیتا در آمده و منتقل می گردند . سیستم GPRS به طور موازی با GSM کار خواهد کرد بنابراین در حین ارتباط اینترنتی از طریق گوشی تان ، به هیچ وجه خط تلفن اشغال نخواهد بود . در این سیستم هزینه ها بر اساس حجم اطلاعات رد و بدل شده محاسبه می گردند (بر حسب کیلوبایت) و مدت زمان ارتباط شما هیچ تاثیری بر افزایش هزینه ها ندارد . قبل از بوجود آمدن GPRS ، برای ارتباط اینترنتی می بایست از طریق شبکه GSM با ISP ها تماس گرفته می شد که هزینه های سنگینی برای کاربران در بر داشت و ضمنا حداکثر سرعت ارتباطی ۹٫۶ کیلوبیت در ثانیه میسر بود . اما GPRS از لحاظ تئوری می تواند سرعتی معادل ۱۱۵ کیلوبیت در ثانیه را برای شما مهیا سازد (البته در دنیای واقعی این سرعت بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوبیت در ثانیه خواهد بود) . GPRS عملا به عنوان نسل ۲٫۵ یا ۲٫۵G در تلفن های همراه شناخته می شود .

GPS :
مخفف عبارت Global Positioning System می باشد . این سیستم که نخستین بار در ارتش آمریکا طراحی و به کار گرفته شد ، از طریق ۳ ماهواره مخصوص موقعیت شما در کره زمین (طول و عرض جغرافیایی) را مشخص می کند . چند سال پیش ماهواره چهارمی در مدار زمین قرار گرفت که امکان تشخیص ارتفاع از سطح دریا را نیز برای گیرنده های GPS مهیا می سازد . هم اکنون دستگاههای گیرنده GPS قابل حمل (در ابعاد کامپیوترهای جیبی) در بازار موجودند . شما می توانید با اضافه کردن یک کارت مخصوص به اسلات CF در کامپیوتر جیبی (PDA) خود ، از GPS استفاده کرده و در هر جا که هستید موقعیت خود را بر روی نقشه های از پیش آماده بر روی صفحه نمایش PDA بیابید . به خاطر هزینه بالایی که افزودن GPS به تلفن های همراه در بردارد ، تاکنون تنها در چند مدل از گوشی های رده بالای شرکت موتورولا (مثل A1000 و A925) این امکان گنجانده شده است .
GSM :
مخفف عبارت Global System for Mobile communications می باشد . GSM استاندارد بین المللی سیگنال های رادیویی دیجیتال است که توسط انستیتو استانداردهای ارتباط از راه دور اروپا ، بنیانگذاری شده است . GSM اکنون به عنوان شبکه مخابراتی نسل دوم تلفن های همراه در اکثر نقاط جهان از جمله ایران مورد استفاده قرار می گیرد .
LCD :
مخفف عبارت Liquid Crystal Display می باشد . صفحات نمایش LCD از دو صفحه پولاریزه شده تشکیل شده اند که میان آنها توسط یک محلول کریستال مایع پر شده است . با عبور جریان الکتریکی درون محلول ، کریستال ها هم جهت می گردند و نور از آنها عبور نخواهد کرد . LCD های تک رنگ هم نور پشت صفحه و هم یک صفحه منعکس کننده (Reflective) دارند که باعث می شود هم در تاریکی و هم در نور روشن به خوبی دیده شوند . LCD های رنگی با تکنولوژی های مختلفی همچون STN ، TFT و TFD به بازار عرضه شده اند .
MMS :
مخفف عبارت Multimedia Messaging System است . MMS در واقع ساختار توسعه یافته SMS و EMS می باشد . بعد از بوجود آمدن و فعال شدن سیستم های مخابراتی چون GPRS ، HSCSD ، EDGE و UMTS به خاطر سرعت بالای انتقال داده ها در این سیستم ها ، زمینه مناسب برای بوجود آمدن MMS ایجاد گشت . یک پیغام مالتی مدیا (MMS) می تواند حاوی متن ، عکس ، صوت و یا حتی کلیپ های کوتاه ویدیویی باشد .
OLED :
مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diode می باشد . OLED در حقیقت نسل آینده صفحات نمایش خواهد بود . این صفحات شامل مجموعه ای از نقاط کوچک از جنس پلیمر ارگانیک خاصی هستند که بنا به میزان ولتاژی که به آنها داده می شود ، رنگهای مختلف را به نمایش می گذارند . ویژگی منحصر به فرد صفحات نمایش OLED این است که با هر زاویه ای به این صفحات بنگرید ، تصویر را با وضوح کامل خواهید دید (بر خلاف صفحات TFT و STN) . اکنون این تکنولوژی به طور آزمایشی در گوشی سامسونگ X120 ، صفحه نمایش خارجی برخی مدلهای تاشوی سامسونگ و نیز در نمونه آزمایشی گوشی PDD Helix استفاده شده است . صفحات نمایش OLED دارای وزن کمتر ، ضخامت کمتر ، نور روشن تر ، قیمت پایین تر و مصرف انرژی بسیار پایین تر از سایر انواع صفحه نمایش می باشند .
PolyphonicRingtones :
زنگهای پلی فونیک در گوشی های موبایل امکان پخش چندین اکتاو را به طور همزمان توسط گوشی ممکن می سازند . این ویژگی حالت طبیعی تر و واقعی تری به ملودی ها خواهد داد .
SMS :
مخفف عبارت Short Message Service است . امکانی که به کاربران اجازه فرستادن و دریافت پیغام های کوتاه متنی (حداکثر تا ۱۶۰ کاراکتر) را می دهد
WAP :
Wirless Application Protocol یا پروتکل اپلیکیشن های بی سیم همانگونه که از نامش پیداست بستری برای فراهم آوردن ارتباطات سیار تحت شبکه می باشد. زبان متناظر Wap اختصارا WML یا Wireless Mark Up Language نامیده می شود. این امکانات برای اتصال به اینترنت از طریق گوشی موبایل را فراهم میکند .

WCDMA :
مخفف عبارت Wideband Code Division Multiple Access می باشد . WCDMA یکی از استانداردهای تایید شده برای تلفن های همراه نسل سوم (۳G) است از یک فرکانس ۵ مگاهرتزی برای انتقال صوت و دیتا (با هم) استفاده می کند . این تکنولوژی سرعتهای انتقال داده از ۱۴۴ کیلوبیت در ثانیه تا ۲ مگابایت در ثانیه را فراهم می آورد .

فصل دوم:
مروری بر ادبیات نظری تحقیق
الف – درآمدی بر مطالعات انجام شده در باب حوزه تحقیق
ب – درآمدی بر نظریات ، تئوریها و اندیشه ها
ت – جنبه های جامعه شناختی تلفن همراه

مقدمه:
در فرهنگ لغت وبستر، واژه ارتباط با معادل هایی نظیر رساندن،بخشیدن، انتقال دادن، آگاه ساختن، مکالمه و مراوده داشتن، معنا شده است.فرهنگ فارسی معین، ارتباط را به معنی ربط دادن، بستن، پیوند، و … به کار برده است.
ارسطو فیلسوف یونانی اولین دانشمند شناخته شده ای است که ۲۳۰۰ سال پیش نخستین بار در زمینه ارتباطات سخن گفته است. او در کتاب مطالعه معانی بیان که معمولا آن را مترادف ارتباط می دانند، در تعریف ارتباط می نویسد: ارتباط عبارت است از جستجو برای دست یافتن به کلیه وسایل و امکانات موجود برای ترغیب و اقناع دیگران.(آذری، ۱۳۸۴:۳۱)
در تعریف ارتباط اندیشمندان تاکیدات گوناگونی به کار برده اند. گروهی از اندیشمندان در تعریف بر ترغیب و اقناع یا همانندی و اشتراک فکر با ابعاد گسترده تر و به صورت تاثیر مطرح کرده اند.عده ای بر پاسخ و بازتاب تاکید بیشتری کرده اند. عده دیگری از اندیشمندان بر عنصر پیام تاکید کرده اند.در تاریخ اندیشه های ارتباطاتی، مکاتب و نظریات گوناگونی مطرح شده است. پس از ارائه تاریخچه کوتاهی از شکل گیری و گسترش اندیشه ها به ارائه برخی از موثرترین صاحب نظران برخی دیدگاه ها می پردازیم.

الف : درآمدی بر مطالعات انجام شده در باب حوزه تحقیق:
با توجه به جدید بودن موضوع تحقیق ، تحقیقات و مطالعات انجام شده در این زمینه بسیار کم و انگشت شمار می باشد ،که با توجه به بررسی های به عمل آمده تنها به دو تحقیق در این زمینه دست یافتیم تحقیق اول مربوط به آقای سعید رضا عاملی می باشد که تحت عنوان مطالعه موردی در ایران :تلفن همراه بعنوان تکنولوژی ارتباطی فردی و تحقیق دوم مربوط به آقای محمود اکرامی می باشد تحت عنوان مردم شناسی،ارتباطات خودمانی:پژوهشی در پدیده SMS می باشد که در ادامه به شرح هر یک پرداخته می شود
۱- مطالعه موردی در ایران: تلفن همراه بعنوان تکنولو‍ژی ارتباطی فردی :
در این قسمت، بخشی از پژوهش میدانی در خصوص موبایل،‌هویت و زندگی روزمره که توسط سعیدرضا عاملی صورت گرفته منعکس می شود. به همین منظور، پرسشنامه روی خط (آن لاین)، همراه با توزیع پرسشنامه در فضای واقعی هر دو گروه را هم در فضای واقعی و هم در فضای مجازی با سئوال های مربوط به تلفن همراه، هویت و زندگی روزمره مورد سئوال قرار داد. در این پرسشنامه هم در سئوال های بسته و هم در سئوال های باز، جنبه های فردی و هویتی پاسخگوها مورد بررسی قرار گرفت. به مدت ۵ هفته پرسشنامه را در اختیار کاربران “هات میل” و “یاهو” و همچنین از طریق وب لاگ ها بصورت نمونه گیری تصادفی،‌ افراد مختلف با خصوصیات متفاوت مورد سئوال قرار گرفتند. روش تحقیق ترکیبی کمی و کیفی که هم به تحلیل اطلاعات آماری و هم به تحلیل پاسخ های کیفی پاسخگوها توجه می کند، مورد استفاده قرار گرفت. تحلیل آماری بر فراوانی داده ها و معنادار بودن آماری روابط بین متغیر های تاکید می کند و اطلاعات کیفی که از پرسشنامه های باز استخراج شده است، ابعاد عمیق تری از نظر پاسخگوها را منعکس می کند و لزوما دیدگاه پاسخگوها را در چهارچوب پاسخ های تعین شده توسط محقق قرار نمی دهد. روش ترکیبی در مطالعات زیادی توسط نگارنده این مقاله (عاملی، ۲۰۰۲، عاملی و همکاران، ۲۰۰۴الف، ۲۰۰۴ب، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶) مورد استفاده قرار گرفته است و در این تجربه، نتایج معنا دار و عمیقی از این تجربه انعکاس پیدا کرده است. در این بخش لایه های مختلف فردیت را که در عرصه تحولات تکنولوژیک و خصوصا با آمدن “تکنولوژی فردی موبایل” که هم حلقه مستقل فردی را فراهم آورده است و هم فرد را از همه گذشته تاریخ متصل تر و مرتبط تر با دیگری قرار داده است مورد توجه قرار گرفته است. پنج عنصری را که در بخش قبل، بعنوان لایه های مختلف فردیت در پرتو “فردگرایی” جدید منعکس شد، مورد آزمون قرار می گیرد.
۲-۱ توسعه های فردی در پرتو موبایل:

در درجه اول باید توجه داشت که علیرغم ظرفیتهای گسترده ای که موبایل در قلمروهای مختلف پزشکی، حرفه ای، رسانه ای، دینی و سرگرمی ها دارد، دو ظرفیت مهم تلفن همراه یعنی تماس تلفنی و ارسال و دریافت “پیام متنی” و همچنین “پیام صوتی” و “پیام تصویری” استفاده غالب و شایع آن می باشد. این دو قابلیت، ظرفیت های فردی را توسعه می بخشند و همچنین حوزه خصوصی فرد را توسعه می دهند. نمونه این تحقیق نشان می دهد بخش قابل توجهی از کاربران موبایل از قابلیت پیام متنی تلفن همراه استفاده می کنند. همانطور که در جدول ۱ منعکس شده است، از میان ۷۰۰ پاسخگوی، ۷۶ درصد از سیستم فعال ارسال پیام متنی استفاده می کنند. پیام متنی چه در قالب “نوشته”، “صدا” و یا “تصویر” لایه عمیق تری از اندیشه انسانی را منعکس می کند و لزوما به معنای انعکاس “فرهنگ و اندیشه فوری” نیست.
جدول ۱: آیا سیستم اس ام اس تلفن همراه شما فعال هست؟

پاسخ تعداد درصد
بله- اس ام اس تلفن همراه فعال است. ۵۳۲ ۷۶%
خیر- اس ام اس تلفن همراه فعال نیست. ۱۶۸ ۲۴%
تعداد کل ۷۰۰ ۱۰۰%

در سئوالی که از پاسخگوها سئوال شده است که ایا پیام های را که به دلال محدودیت ها و یا معذوریتهای اجتماعی بصورت چهره به چهره به دیگران منتقل نمی کنید، از طریق پیامهای متنی، ارسال می کنید یاخیر؟ بیش از ۴۰ درصد گفته اند، بله و فقط ۱۳% اعلام کرده اند که تلفن همراه چنین نقش واسطه ای را ایفاء نمی کند. جمعیت قابل توجهی (۴۶%) اظهار کرده اند که برای آنها تفاوتی نمی کند. این نشان می دهد که موبایل نقش مهمی در تغییر نظام هنجاری بین فردی دارد و به نوعی “محدودیت های هنجاری” را کاهش می دهد. درصد قابل توجهی از کسانی که موبایل را ابزار ارسال پیام های خصوصی خاص می دانند، جامعه دانشجویان (۲/۵۲%) هستند، که این نسبت در میان کسانی که از تحصیلات دکترا (۶/۲۸%) و یا فوق لیسانس (۵/۳۰%) برخوردار هستند، کمتر است.
جدول ۲: آیا شما پیام هایی را که در ملاقات چهره به چهره، از بیان آن خجالت می کشید، توسط موبایل راحت تر ارسال می کنید؟
سطح تحصیلات جمع
دبیرستان دیپلم دانشجوی کارشناسی لیسانس فوق لیسانس دکترا
آیا محبت های خصوصی را که رو در رو به دوستانتان نمی توانید بگوئید، به صورت اس ام اس به آنها می فرستید؟ بله ۱۵ ۴۶ ۱۱۹ ۷۰ ۳۲ ۴ ۲۸۶
۲.۵% ۱.۱۶% ۶.۴۱% ۵.۲۴% ۲.۱۱% ۴.۱% ۰.۱۰۰%
۶.۳۲% ۵.۳۶% ۲.۵۲% ۷.۳۸% ۵.۳۰% ۶.۲۸% ۹.۴۰%
خیر ۶ ۱۸ ۲۲ ۲۷ ۱۷ ۱ ۹۱
۶.۶% ۸.۱۹% ۲.۲۴% ۷.۲۹% ۷.۱۸% ۱.۱% ۰.۱۰۰%
۰.۱۳% ۳.۱۴% ۶.۹% ۹.۱۴% ۲.۱۶% ۱.۷% ۰.۱۳%
تفاوت خاصی ندارد ۲۵ ۶۲ ۸۷ ۸۴ ۵۶ ۹ ۳۲۳
۷.۷% ۲.۱۹% ۹.۲۶% ۰.۲۶% ۳.۱۷% ۸.۲% ۰.۱۰۰%
۳.۵۴% ۲.۴۹% ۲.۳۸% ۴.۴۶% ۳.۵۳% ۳.۶۴% ۱.۴۶%
جمع ۴۶ ۱۲۶ ۲۲۸ ۱۸۱ ۱۰۵ ۱۴ ۷۰۰
۶.۶% ۰.۱۸% ۶.۳۲% ۹.۲۵% ۰.۱۵% ۰.۲% ۰.۱۰۰%
۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰%

جدول ۳: کسانی به صورت فعال از اس ام اس استفاده می کنند به تفکیک طبقه اجتماعی
طبقه اجتماعی جمع
طبقه پایین طبقه متوسط طبقه بالا
آیا سیستم اس ام اس موبایل شما فعال هست؟ بله ۲۲ ۴۷۱ ۳۹ ۵۳۲
۱.۴% ۵.۸۸% ۳.۷% ۰.۱۰۰%
۷.۶۴% ۱.۷۶% ۰.۸۳% ۰.۷۶%
خیر ۱۲ ۱۴۸ ۸ ۱۶۸
۱.۷% ۱.۸۸% ۸.۴% ۰.۱۰۰%
۳.۳۵% ۹.۲۳% ۰.۱۷% ۰.۲۴%
جمع کل ۳۴ ۶۱۹ ۴۷ ۷۰۰
۹.۴% ۴.۸۸% ۷.۶% ۰.۱۰۰%
۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰%

همانطور که قابل پیش بینی است، قابلیتهای اضافی تلفن همراه مثل استفاده از سیستم انتقال پیام آن، رابطه معناداری با طبقه اجتماعی دارد. اس ام اس تلفن همراه ۸۳% کاربران طبقه بالا فعال است، در حالیکه این نسبت در میان طبقه متوسط ۱/۷۶% و در میان طبقه پائین ۷/۶۴% می باشد.این مطالعه نشان می دهد که رایج ترین استفاده متنی از موبایل، متن های “جوک” می باشد که در صد استفاده از متن های جوک در میان مردان (۶۵٫۲%) بیشتر است، در مرحله بعد پیام های کاری قرار دارد. کلمات عاشقانه نیز در مرتبه سوم قرار

گرفته است که ارسال اینگونه پیام ها از ناحیه دختران رواج بیشتری دارد.جوک منعکس کننده نوعی تعامل بین قدرت، فرهنگ و فردیت در جامعه می باشد. جوک، به عنوان عامل قدرت و دشمنی موضوع مطالعه فلاسفه ای همچون هابر و ارسطو و یا بعنوان تنش و خشونت، مورد توجه روانشناسانی مثل فروید (۱۹۸۴) بوده است. کولینسون (۲۰۰۲)، جوک را بعنوان بخش سطحی رفتار اجتماعی در درون سازمان اجتماعی مورد مطالعه قرار داده ومعتقد است، جوک نوعی مکانیسم مدیریت و کنترل است. جوک در فضای مجازی، در تعامل جدی با جوک در فضای واقعی است. در بسیاری از موارد نوعی فرایند این همانی را منعکس می کند و در واقع تکرار انتظارات و نگاه فرد به فرایند فرهنگی است. جوک در بسیار از موارد منعکس کننده

جدی ترین پیام های اجتماعی است، در بسیاری از موارد اقتدار فرد بر دیگران و یا تنش زدائی از روابط اجتماعی و یا نوعی تخلیه روحی محسوب می شود. با توجه به این واقعیت که وجه غالب پیام های تلفنی، جوک می باشد، لازم است تحلیل محتوای جوک و خصوصا گفتمان های غالب بر جوک که گفتمانی جنسی است مورد مطالعه و تحلیل دقیق قرار گیرد. خصوصا “راحت بودن” فضای پیام متنی تلفن همراه در مقایسه با گفتگوی حضوری و یا تلفنی، بستر انعکاس گسترده تر از “وجوه پنهان ذهنی” را فراهم می کند که از همین منظر، تحلیل عمیق تر و دقیق از فرد،‌ فردیت و روابط متقابل اجتماعی را منعکس می کند. در عین حال در تمامی امور فرهنگی، معانی سیاسی رفتار اجتماعی، “معانی سیاسی ذهن” را پنهان می کند و در بسیاری از موارد ظاهر و باطن فرهنگ یکی می شود و در واقع ابعاد پنهان فرهنگ کم رنگ می شود. نگاه ریموند ویلیامز (۱۹۸۹) در تحلیل جنبه های “معمولی فرهنگ” به کم رنگ شدن ابعاد پنهان توجه دارد. جوک هم ظرفیت یک رفتار سیاسی پنهان را دارد که پیام را “واژگونه” می کند و خواسته های جدی اجتماعی را در قالب یک “شوخی” و “طنز” بیان می کند و هم یک شوخی جهت تفریح و تفرج ذهن است که ابعاد معمولی فرهنگ را منعکس می کند. شوخی دیدن شوخی، طنز دیدن طنز، نگاه عادی به فرهنگ است، نگاهی است که فرهنگ را در بسیاری از موارد به جنبه های عادی ذهن و عمل اجتماعی مرتبط می داند.

جدول ۴: محتوای پیام های کوتاه شما، بصورت غالب در مورد چیست؟
جنسیت جمع
مرد زن
محتوای اس ام اس هایی که می فرستید و یا دریافت می کنید، بیشتر به چه موضوعاتی اختصاص دارد؟ جوک ۱۷۸ ۹۵ ۲۷۳
۲.۶۵% ۸.۳۴% ۰.۱۰۰%
۳.۴۲% ۱.۳۴% ۰.۳۹%
کلمات عاشقانه ۲۸ ۳۱ ۵۹
۵.۴۷% ۵.۵۲% ۰.۱۰۰%
۷.۶% ۱.۱۱% ۴.۸%
کلمات حکیمانه ۷ ۱۱ ۱۸
۹.۳۸% ۱.۶۱% ۰.۱۰۰%
۷.۱% ۹.۳% ۶.۲%
معما ۱ ۰ ۱
۰.۱۰۰% ۰% ۰.۱۰۰%
۲. ۰. ۱.
پیام های کاری ۸۰ ۲۴ ۱۰۴
۹.۷۶% ۱.۲۳% ۰.۱۰۰%
۰.۱۹% ۶.۸% ۹.۱۴%
آگهی های تبلیغاتی ۱۵ ۸ ۲۳
۲.۶۵% ۸.۳۴% ۰.۱۰۰%
۶.۳% ۹.۲% ۳.۳%
پیام های مذهبی ۳ ۲ ۵
۰.۶۰% ۰.۴۰% ۰.۱۰۰%
۷. ۷. ۷.
اطلاعیه های نیروی انتظامی ۵ ۲ ۷
۴.۷۱% ۶.۲۸% ۰.۱۰۰%
۲.۱% ۷. ۰.۱%
اخبار ۴ ۱۰ ۱۴
۶.۲۸% ۴.۷۱% ۰.۱۰۰%
۰.۱% ۶.۳% ۰.۲%
سایر موارد ۱۰۰ ۹۶ ۱۹۶
۰.۵۱% ۰.۴۹% ۰.۱۰۰%
۸.۲۳% ۴.۳۴% ۰.۲۸%
جمع ۴۲۱ ۲۷۹ ۷۰۰
۱.۶۰% ۹.۳۹% ۰.۱۰۰%
۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰% ۰.۱۰۰%
جدول ۵: نظر شما درمورد نقش موبایل در زندگی روزمره چیست؟
موبایل چه نقشی در زندگی روزمره شما داشته است؟ فراوانی مطلق فراوانی نسبی
موجب خستگی بیشتر شده است ۱۲ ۷.۱
موجب تسریع در حرکت اطلاعات شده است، بنابراین مشکلات را افزایش داده است ۵۶ ۰.۸
زندگی را راحتتر کرده و موجب آسایش بیشتر شده است ۱۸۶ ۶.۲۶
زندگی را راحتر و امور را حرفه ای تر کرده است ۴۱۳ ۰.۵۹
تغییرات مهمی را نمی بینم ۳۳ ۷.۴
جمع ۷۰۰ ۰.۱۰۰

در مورد نقش موبایل در زندگی روزمره،‌ نیز دیدگاه ها، حکایت از جایگاه مهم این “تکنولوژی در زندگی روزمره” می کند. فقط ۷/۱ درصد پاسخگوها، موبایل را عامل خستگی بیشتر و از دست دادن انرژی دانسته اند. ۸% پاسخگوها، ضمن اعتراف بر نقش موبایل در “حرکت آسانتر اطلاعات” بر بعد “زحمت آفرینی” آن تاکید کرده اند. ۲۶% پاسخگوها به نقش آسایش آفرینی و آسان سازی زندگی و ۵۹% ضمن تاکید بر نقش “آسایش آفرینی” موبایل بر بعد حرفه ای سازی روندهای کار و زندگی به واسطه موبال تاکید کرده اند. درصد کوچکی (۷/۴%) نیز معتقد به این هستند که موبایل تغییر جدی در زندگی بوجود نیآورده است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 20700 تومان در 165 صفحه
207,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد