دانلود مقاله توصیه های تبلیغی قرآن به پیامبر اسلام

word قابل ویرایش
18 صفحه
18700 تومان

بسم الله الرحمن الرحيم

چكيده

اين مقاله به بررسي برخي از سفارش هاي خداوند در قرآن كريم به نبي اكرم (ص) مي باشد و در سه بخش توصيه هاي فردي، خانوادگي، اجتماعي مي باشد و در پايان راهكارهايي را براي همه ي مبلغان كه در اين زمان اين وظيفه را به عهده گرفته اند آورده شده است.
منابع مورد استفاده در اين تحقيق قرآن به عنوان سرلوحه و منبع اصلي و بعد متون اسلامي و تاليفات انديشمندان شيعي است.


روش تحقيق تركيبي، بنيادي، توصيفي و تحليلي مي باشد.
كليد واژه ها: پيامبر(ص) (نبي)، قرآن، تبليغ، توصيه

مقدمه
(قد جاء كم من الله نور و كتاب مبين)
«مائده آيه 15»
نور معنوي (قرآن، پيامبر، اسلام) مربي دل و جان و موجب تكامل انسان است و آدمي در سايه ي اين انوار الهي، كه همگي از نور نامتناهي پروردگار سرچشمه مي گيرند، به آخرين حد تكامل علمي و عملي مي رسد.
نور حق پيوسته فروزان و روشنگر قلوب و ارواح بوده است و چنان نفوذ مي كند كه سرشت هاي پاك را در اندك زماني تسخير كرده و دامنه ي نفوذ خود را به دورترين نقاط گيتي مي رساند.
نور الهي ابتدا توسط پيامبر اسلام (ص) دريافت شد و سپس به امامان بعد از ايشان منتقل شده است و گسترش آن در اين عصر به عهده ي مبلغان ديني مي باشد.
پس بر همه ي مبلغان گرامي لازم است در اين راه تلاش كرده و به مقدار ظرفيت خود از اين نور الهي بهره برداري كرده و با الگوپذيري از پيامبر (ص) و تعاليم قرآن نور حق را به قلوب آماده ي پذيرش منتقل كنند.
قرآن كريم، روشهاي تبليغي را در قالب توصيه هايي به پيامبر اكرم(ص) بيان كرده، كه مي تواند براي همگان خصوصاً مبلغان ديني راه گشا باشد.
در اين مقاله به طور مختصر به اين سفارشات تربيتي، در سه بخش توصيه هاي فردي، خانوادگي، اجتماعي پرداخته خواهد شد؛ اميد است كه مورد قبول حضرتش قرار گيرد.

الف- توصيه هاي فردي
تزكيه نفس كه باعث نورانيت دل و روشنائي جان است از اهمّ وظايف پيامبر بزرگ اسلام (ص) بود، كه آن حضرت در اين زمينه تا مرز جان اقدام به پياده نمودن آن وظيفه و مسئوليت كرد.
با استفاده از رهنمودهاي قرآن مجيد مراحل تربيت فردي را بيان مي كنيم.


1. اخلاص
ابتداي هر كاري انسان بايد نيت خود را خالص كند تا بتواند در آن هدف موفق و پيروز شود قرآن كريم در سوره مباركه اخلاص اين مسئله را يادآور مي شود كه اي پيامبر (ص)
ِبسمِ اللهِ الرَّحمن الرحيم قل هو الله الصمد (1) الله الصمد (2) لم يلد و لم يولد (3) و لم يكن له كفوا احد (4)
بگو خدا يكتاست ،‌ خداوند بي نياز است ، نه زاده شده و نه زاييده براي او هيچ همتايي
نمي باشد.


2. شروع كار با نام خدا
خداوند در نخستين آيات وحي به پيامبر خود (ص) توصيه مي كند كه {إقرأ باسمِ ربک الذی خلق} با نام پروردگارت خواندن را آغاز كن كه اين كلام تو پشتوانه اي الهي يافته و تاثير مثبتي بر مردم خواهد داشت.
3. قيام به خودسازي
در سوره هاي مزّمل و مدّثر به پيامبر (ص) توصيه مي كند كه
: } اي جامه به خود پيچيده به پا خيز{
دوران قيام و خودسازي و آمادگي براي انجام رسالتي عظيم است. رسالتي كه توام با حقيقت است و بودن تو بر صراط مستقيم.

4. شب زنده داري
شب به دور از غوغاي زندگي و در پرتو مقداري خواب حالت نشاط و توجه خاصي را به تو مي دهد كه بي نظير است و موجب صفاي روح و حيات قلب و تقويت اراده و تكميل اخلاص مي شود؛( پس اي پيامبر شب را جز مقدار كمي به پاخيز «قُمِ اللَّيل اِلّا قَليلا »

نيمه شب بيا كه جهان پر ستاره است اشكي بريز و دامن خود پر ستاره كن
آرامش دل و صحرا و كوه ها در پرتو مه شب ها نظاره كن
اندر سحر اشاره ي معشوق رسد در هر اشاره اي كه رسد صد اشاره كن
5. تلاوت قرآن


خداوند به پيامبر اعظم (ص) توصيه مي كند كه قرآن را سرلوحه ي كار خود قرار بدهد و برنامه اش را با آن تنظيم كند؛ چرا كه درسهاي لازم را در اين زمينه در بردارد و بهترين وسيله ي تقويت ايمان، استقامت، تقوي و پرورش نفس است و اين همه با دقت و تامل در مفاهيم آيات و انديشه در نتايج آن است.
}و رتل القرآن ترتيلا{
قرآن را تلاوت كن زيرا اين قرآن خواندن مي تواند به سرعت رشد و نمو معنوي و شهامت اخلاقي و تقوا و پرهيزگاري تو كمك كند.

6. پناه بردن به خدا
با وجود خطرات و مشكلاتي كه بر سر راه تو قرار دارد از شرور دروني و بيروني به خداوند پناه ببر خصوصاً هنگامي كه مي خواهي قرآن بخواني بايد اين ذكر را تبديل به فكر كني تا مقدمه ي تحقق حالتي در نفس و جان تو گردد.
}فَاِذا قَرَأتَ القُرآن فَاستَعِذ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَجيم{ }پس هنگامي كه قرآن مي خواني از شرّ شيطان رانده شده به خداوند پناه ببر{.


كه اگر چنين كني حجابهايي كه مانع فهم و درك صحيح آيات مي باشد برداشته
مي شود و حقايق قرآن بر تو مكشوف مي گردد.
جمال يار ندارد حجاب و پرده ولي غباره ره بنشان تا نظر تواني كرد
تا نفس مبّرا از نواهي نشود دل آيينه ي نور الهي نشود!

}و مِن الليل فتهجد به نافله لك عَسي اَن يَبعَثَكَ رَبَّكَ مَقاماً مَحموداً{ً
}و پاسي از شب را (از خواب برخيز) و نافله (به جاي آور) اميد است پروردگارت تو را به مقامي در خور ستايش برانگيزد. {
خداوند (تبارك و تعالي) نماز شب را به عنوان يك وظيفه ي اضافي (علاوه بر نمازهاي فريضه) بر حضرت محمد (ص) واجب نمود، تا در سايه ي نتيجه ي اين برنامه ي روحاني و صفابخش به مقام محمود و برجسته اي برسد كه ستايش همگان را از اولين و آخرين متوجه او كند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 18 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله جنگهای پیامبر

word قابل ویرایش
21 صفحه
18700 تومان
مقدمهسپاس وثنا، لايق خدايي است كه پروردگار جهانيان است و درود و سلام بر سرور و خاتم رسولان . حضرت محمد(ص) و بر تمام آل بيت و ياران او باد و همچنين بر تمام كسانيكه به نيكي از ايشان ياد مي كنند و تا روز قيامت از ايشان پيروي مي كنند وزندگي مبارك حضرت محمد(ص) در توحيد و جهاد خلاصه مي شود . جهادشان براي رساندن دعو ...

مقاله در مورد ازدواج از دیدگاه اسلام و قرآن

word قابل ویرایش
32 صفحه
18700 تومان
ازدواج از دیدگاه اسلام و قرآنطبق آمار سازمان ثبت احوال، میزان ازدواج از سال 75 تا 82، 42 درصد رشد داشته است.در همین مدت میزان طلاق 3/91 درصد افزایش یافته است.تعداد هر ازدواج به ازای یک طلاق در سال 75، 6/12درصد بوده که همین تعداد در سال 82 به 4/9 درصد کاهش یافته است.طبق همین آمار در سال 82 ،میزان ازدواج با نرخ ...

دانلود مقاله سیاست های مالی در اسلام

word قابل ویرایش
13 صفحه
18700 تومان
سیاست های مالی در اسلامنوسانات گستردهء بازار در دههء 1930، تمامي دولت‌ها را بر آن داشت تا براي رسيدن به اشتغال كامل، قيمت‌هاي باثبات و نرخ رضايت‌بخشي از رشد اقتصادي، از طريق مديريت تقاضاي مجموع در اقتصادشان، سياست‌هاي مداخله‌گرانهء كينزي را اتخاذ كنند.نمودار شمارهء‌يك، اين الگوي اقتصاد كلان را به تصوير كشيده ...

دانلود مقاله 3020 استخراج مفهوم هندسه از آیات قرآن و ارتباط هندسه ومعماری اسلامی

word قابل ویرایش
29 صفحه
21700 تومان
چکیدهتاریخ هنر اسلامی به ویژه در معماري بیانگر نوع نگاه ویژه و خاص مهندسان، معماران و هنرمندان مسلمان به هندسه و کاربرد آن در هنر قدسی است و این معنا نه تنها از میراث هرمسی تغذیه می کند، بلکه علاوه بر آن الگویی قرآنی نیز براي خود داشته است. در قرآن که اصیل ترین منبع اندیشه اسلامی است، صورت فیزیکی و ساختاري عا ...

دانلود مقاله نگاهی تربیتی به ویژگی های پلیس مطلوب در قرآن و روایات اسلامی

word قابل ویرایش
26 صفحه
21700 تومان
1مقدمه و بیان مسئلهدر جوامع امروزی که جمعیت بشری بی شمار، ارتباطات انسانی نامحدود و بهره گیری از ابزار و فناوری در این قلمرو بی انتها شده است، موضوعات مهمی چون امنیت را نمی توان به دست قضا و قدر سپرد؛ چرا که امنیت مبنای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده است و امید به تحقق اهداف در سایه برنامه ریزی، زمانی مف ...

مقاله قرائت قرآن توسط حائض در فقه مذاهب اسلامی

word قابل ویرایش
30 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
قرائت قرآن توسط حائض در فقه مذاهب اسلامي چکيده درباره قرائت قرآن توسط حائض ، به طور کلي دو نظر از سوي فقها مطرح شده است . نظر رايج و پرطرف دارتر اين است که قرائت قرآن توسط حائض در ايام حيض ممنوع و حرام است . در مقابل اين نظر، قول ديگري قرار دارد که قرائت قرآن را در ايام حيض توسط حائض جايز ميداند و طرف د ...

مقاله جایگاه انسان در قرآن ، نهج البلاغه و عرفان اسلامی

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
جایگاه انسان در قرآن،نهج البلاغه و عرفان اسلامی چکیده: انسان بنا به ذات وجودش از شگفت انگیزترین موجودات آفرینش است.لذا بحث پیرامون این موجودشگفت انگیز بدیهی است ظرافت و پیچیدگی های خاص خود را دارد. در طول تاریخ بشری،موضوع انسان از دریچه ادیان توحیدی و غیر توحیدی،توسط اندیشمندان همیشه محل بحث و جدل فراوان بو ...

مقاله روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلام و قرآن

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلام و قرآن چکیده از جمله مباحث جالب ، مهم و پیچیده در روان شناسی موضوع شخصیت می باشد. این نکته از آنجا مهم است که از طریق شناخت شخصیت و تبیین آن می توان به صورت علمی رفتارهای انسان را توصیف و تبیین و به آنان کمک کرد که از بسیاری رفتارهای ناسازگار ، کجروانه و اختلالات روانی پیشگ ...