دانلود مقاله روانشناسی بلوغ

word قابل ویرایش
21 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

روانشناسی بلوغ

روان شناسی بلوغ به بررسی تغییرات و ویژگیهای مربوط به بلوغ در جنبه‌های مختلف جسمی ، روانی و اجتماعی می‌پردازد و فرآیند بلوغ را به عنوان پدیده مهم در انتقال از کودکی به بزرگسالی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

تاریخچه روان شناسی بلوغ
در مطالعه تغییرات مربوط به بلوغ “ارسطو” تغییرات خاص از بلوغ جنسی را شرح داده و همچنین به تغییرات روانی همزمان با این تغییرات اشاره کرده است. “ژان” “ژاک” “روسو” در قطعه‌ای از خطابه مدیحه سن برنارد به بوسوئه و همچنین در کتاب چهارم امیل از اسرار دوران بلوغ که آن را تولد ثانوی نامیده است، بحث می‌نماید. اولین مقاله معتبر و علمی در رابطه با بلوغ توسط برنمایم در سال ۱۸۹۱ منتشر شد و بالاخره با پژوهشهای گسترده استانلی هال به عنوان پدر روان شناسی بلوغ (نوجوانی) این مطالعات وارد حیطه روانشناسی شد.

مباحث مورد بحث در روان شناسی بلوغ
مفهوم بلوغ و تفاوت آن با نوجوانی
بررسی و تعییم مفهوم بلوغ از طرف روان شناسان بلوغ و صاحب نظران سایر حوزه‌های مورد بررسی قرار گرفته است. اکثریت قریب به اتفاق صاحب نظران در مورد واژه‌های بلوغ و نوجوانی توافق ندارند و معمولا پیدا کران نظریه‌ای مشترک بین آنها کار دشواری است. عمدتا توجه به تغییرات جنسی در اکثریت تعاریف مورد تاکید بوده است و بلوغ را مرحله شروع تغییرات جسمی و جنسی دانسته‌اند که در آغاز نوجوانی اتفاق می‌افتد.

ویژگیهای بلوغ ، مراحل بلوغ ، انواع بلوغ ، سن بلوغ ، معیار بلوغ ، علل بلوغ
از دیگر مباحث مورد بحث در روان شناسی بلوغ است که توسط روان شناسان بلوغ مورد بررسی قرار گرفته و نظریاتی ارائه شده است.

عوامل موثر در بلوغ
در این مقوله روان شناسی بلوغ تاثیر عواملی چون عوامل اجتماعی ، اقتصادی ، زمان ، عوامل عصبی و هورمونی را مورد بررسی قرار می‌دهد. نظریات ارائه شده در این مقوله با انجام پژوهشها و تحقیقات اجتماعی ، زیستی و … در جوامع مختلف بدست می‌آید.
بررسی آگاهی از تغییرات بلوغ و بازتاب آنها در شخصیت
از مقوله‌های مهم و مورد علاقه روان شناسی بلوغ است. توجه به نگرانیهای ناشی بویژه بلوغ جنسی و هموارسازی طی این مسیر برای نوجوان از دیدگاه روان شناسی نوجوانی حائز اهمیت است.
ارتباط روان شناسی بلوغ با سایر حوزه‌های علمی
از آنجائیکه بلوغ به عنوان یک مفهوم کلی و گسترده جنبه‌های مختلفی از رشد را شامل می‌شود مثل بلوغ جنسی و جسمی ، بلوغ عاطفی ، بلوغ اجتماعی ، بلوغ اقتصادی و …. روان شناسی بلوغ علاوه بر ارتباط تنگاتنگ و عمیق خود با سایر حوزه‌های روان شناسی همچون روان شناسی رشد ، روان شناسی شخصیت ، روان شناسی بالینی و مشاوره با دیگر شاخه‌های علمی نیز ارتباط گسترده‌ای دارد.

در بررسی ویژگیهای بلوغ اجتماعی و تغییرات خاص از آن در زندگی نوجوان روان شناسی بلوغ عمدتا از علوم اجتماعی و نظریات و مباحث موجود در این شاخه سلاحی جوید. در پیوند بین روان شناسی بلوغ و علوم اجتماعی پرسشهایی چون یک جامعه چه استنباطی از بلوغ دارد، چه نقشی برای فردی که دوران بلوغ را سپری می‌کند می‌شناسد و شیوه تاثیرگذاری آن بر سهولت بلوغ چگونه است.
بنابراین پیوند تغییرات روانی دوارن بلوغ ، طول بلوغ و … نشان داده‌اند. پژوهشهای اریمان و همینطور تحقیقات لاندیس بر این تفاوت صحه گذارده‌اند. لاندیس سه نوع ساخت اجتماعی شامل جامعه بدوی ، روستایی و شهری را بر شمارد که بلوغ افراد خود را به شیوه‌های متفاوتی تحت تاثیر قرار می‌دهند.
پژوهشهای مارگرت مید در مورد قبایل جزیره ساموا و گینه نو نیز از آثار به نسبت قدیمی جامعه شناختی و مردم شناختی است که به تاثیر عوامل محیطی در دوارن بلوغ توجه داشت. مید نشان داده است که علائم بلوغ را نباید تنها معلول تغییرات درونی و جسمانی دانست و این عوارض بر حسب شرائط و اجتماعی بسیار متنوع خواهند بود.
از سوی دیگر در مباحث مربوط به بررسی علائم جسمی و ظاهری بلوغ بین روان شناسی بلوغ و علوم زیستی و فیزیولوژیک پیوندی برقرار می‌شود. شناسائی علائم بلوغ در حیطه جسمی و جنسی شامل رشد صفات اولیه و ثانویه جنسی ، رشد قد ، وزن ، اندامهای داخلی مثل قلب ، ششها و … سوخت و سازها و نیازهای تغذیه‌ای ، تونایی بدنی و عضلانی و شیمی خون ، ارتباط بین روان شناسی بلوغ و علوم زیستی را مستحکمتر می‌سازد.

یافته‌های حاصل از تحقیقات زیستی و فیزیولوژیک مواد خاص برای تحقیقات روان شناسی بلوغ به شمار می‌روند. در کنار بروز تغییرات طبیعی و همه‌گیر بلوغ مواردی در این دوارن ظاهر می‌شود که ریشه به هنجار نداشته و اغلب به عنوان ویژگیهای نابهنجار دوران بلوغ به شمار می‌روند. برخی انحرافات و بزهکاریها و رفتارهای نابهنجار با دوارن بلوغ ارتباط دارند و همچنین شروع برخی اختلافات روانی دوره بلوغ شناسایی شده است. در این حیطه روان شناسی بالینی ، روان شناسی مشاوره و علوم تربیتی با روان شناسی بلوغ وارد عمل می‌شوند

به عنوان مثال آشنایی با یافته‌های روان شناسی بلوغ برای متخصصان علوم تربیتی و بالینی و مشاوره از جهت تشخیص طبیعی بودن یا نابهنجار بودن رفتار ارجاع داده شده بسیار حائز اهمیت است. همچنین در برنامه‌ریزیهای مربوط به آموزش و تربیت ، به عنوان مثال ارائه بینش صحیح به نوجوانان در جهت شناخت بلوغ و ایجاد واقع بینی در آنان مورد توجه فراوان می‌باشد.

روش پژوهش در روانشناسی بلوغ
روش و پژوهش در این حوزه نیز همچون سایر حوزه‌های روانشناسی با روشهای علمی پژوهشی صورت می‌گیرد. به لحاظ ارتباط تنگاتنگ این شاخه با علوم زیستی و اجتماعی و از روشهای آزمایشی و غیر آزمایشی (با سهم بیشتر تحقیقات غیر آزمایشی) رایج است.

زندگی نامه ویرجینیا وُلف :
ویرجینیا وُلف ، بانوی رمان نویس بزرگ بریتانیایی در صبح یکی از روزهای مارس سال ۱۹۴۱، پشت میز کار خود قرار گرفته ، یادداشتی را با مضمون «وداع با دنیا» برای خواهر و همسرش (لئونارد وُلف) که سردبیر مجله political Quarterly بود ، می نویسد . سپس چوبدستی اش را برداشته و گردش مورد علاقه خود را شروع می کند . همسرش وقتی این نامه را می بیند ، با نگرانی به سوی او می دود . اما وقتی به رودخانه می رسد ، تنها چوب دستیش برروی چمن زار افتاده و …….
این رمان نویس بزرگ ، در سال ۱۸۸۲ در لندن به دنیا آمد . چون ، تنها سیزده سال داشت که مادرش را از دست داد و هفت سال بعد پدرش را نیز از دست داد . به همین خاطر به صورت دختری زود رنج و حساس پرورش می یابد . ویرجینیا دو سال قبل از شروع جنگ جهانی اول با لئونارد سیدنی وُلف ازداج کرد . لئونارد وُلف روزنامه نگاری آزاد و منتقد ادبی بود .کمی پس از ازدواج ، عمارت عظیم آنها واقع در بلومزبری به عنوان هسته مرکزی انجمن هنری انگلستان با نام «گروه بلومزبری» مطرح گردیده و روشنفکرانی همچون کلیو بلِ منتقد ،

ای.ام فورسترِ رمان نویس ، لیتون استراچی زندگینامه نویس و جان مینارد کینس اقتصاددان در آن شرکت داشتند . ویرجینیا در اتاق همین ساختمان که کتب و آثار شیرازه بندی نشده وی ، ستونهای آن را تشکیل داده بودند ، اولین رمان خود را به رشته تحریر در می آورد . نخستین رمان خود را در سال ۱۹۱۵ به صورت بیوگرافی و با نام «سفر به خارج» را نوشت . از آثار او می توان به «اتاق یعقوب» (۱۹۲۲)، «خانم دالوی» (۱۹۲۵)، «به سوی فانوس دریایی»۱۹۲۷ اشاره کرد . مقالات انتقادی وُلف از زبانی صریح و روشن برخوردار بود . مادیگرایی در زمانهای مختلف را بیان می نمود . همچنین نوشته های بسیاری را در مورد روابط دو جنس زن و مرد را به رشته تحریر درآورد . در مقاله ای نیازهای زنان عصر مدرن را در برخورداری از استقلال و آزادی را این چنین بیان نمود : «آنها نیازمند درآمدی بالغ بر پانصد پوند در سال و اتاقی تحت مالکیت خود هستند» . شخصیت وُلف چون حبابی بسیار نازک است . زیرا با مطالعه زندگینامه وی که در سال ۱۹۶۰ توسط همسرش لئونارد وُلف منتشر شد ، به شخصیت درونی او پی می بریم . شاید هنگامی که در کنار رودخانه ایستاده و فکر خودکشی را در ذهن خود می پروراند ، خودکشی اسمیت را در کتاب خانم دالوی را به خاطر می آورد . در آن چنین بیان شده است : «انسان جانور منزجر و تنفر آوری است که از سوراخ بینی او خون میچکد ، آری همه دنیا چنین گفته اند که خودکشی کن ، خودکشی کن.»
ویرجینیا وُلف کار نویسندگی حرفه ای خود را از سال ۱۹۱۵ با انتشار نخستین رمانش «سفر خارج» آغاز کرد که نوشتنش هفت سال به درازا کشیده بود . این رمان کمابیش قراردادی است ولی در آثاری که پس از آن انتشار یافت به ویژه «اتاق جیکاب» (۱۹۲۲) و «خانم دالووی» و «طرف فانوس دریایی» (۱۹۲۷) و «امواج» (۱۹۳۱) و «بین پرده‌ها» (۱۹۴۱) ، ویرجینیا وُلف روز‌به‌روز شیوه‌های نامتعارف‌تری برای نشان دادن خویش از زندگی و واقعیت پدید آورد . او در مقاله «آقای بنت و خانم براون» ناخرسندی بسیار خود را از واقعیت دنیای قصه‌های نویسندگان ناتورالیستی مانند جان گالزوردی و هربرت جورج ولز و آرنولد بنت بر زبان آورد . او در جای دیگری می‌گوید : «زندگی مانند چراغ های تزئینی متقارن دو طرف درشکه نیست . هاله نوری است ،

محیط شفافی است که ما را از آغاز تا فرجام ذهن در بر می گیرد .» برای رخنه در این محیط ، برای نشان دادن «خود زندگی» ، باید به «جریان اندیشه ، جریان سیال ذهن» دست پیدا کرد که محمل ذهنی آن است . در پی این هدف ، وُلف روز‌به‌روز بیشتر از ظواهر زده و به جستجوی ساختار داستانی پرداخت که به طور معجزه‌آسایی بدون دیوار و پله هم قابل سکونت بود . این تلاش وی موجب شد دوست و منتقدش ادوارد مورگان فورستر از خود بپرسد آیا او تند نرفته است : «نه داستانی می‌گوید نه پیرنگی می بافد .

یعنی می‌تواند شخصیتی بیافریند؟ «شخصیتی در نخستین رمان او می گوید : « می‌خواهم رمانی بنویسم درباره سکوت ، درباره چیزهایی که مردم نمی‌گویند. « در رمان ما‌قبل آخرش امواج به این مقصود بسیار نزدیک می شود . آرزوی زدودن همه تفاله و مردگی و پیرایه و ارائه تمام لحظه ، هر چه در بر دارد ، در خاطرات نویسنده او برآوردن نزدیک می شود . نشانی از داستان و پیرنگ و گفتگو و شخصیت‌پردازی (به معنی رایجشان) بر جای نمی ماند . در عوض ، جریان افکار و احساسات شش شخصیت را داریم که به صورت رویایی عرضه می گردد .

نوشتن همه زندگی وُلف بود و به معنایی کاملا حقیقی ، مایه دوام او در برابر جنون و مرگ .
اگر امواج یک رمان نامتعارف بود ، نقش روی دیوار یک داستان نامتعارف است و شیوه او را به زیبایی نشان می دهد . راوی که پیداست خود وُلف است ، نقشی را روی دیوار به خاطر می‌آورد . نقش چه بوده است؟ در پایان به آن پی می بریم و گویی پیرنگ همین بوده است . ولی نکته پیرنگ نیست ، همچنان که ارضای چنین کنجکاوی نیز هدف زندگی نیست . نکته این است که آن نقش ،گرانیگاه خیل وسیع تداعی های آزادی می گردد که از شکسپیر تا حقوق زنان را در بر می گیرد . اما همه به همان پرسش های بنیادین هنر وُلف برمی گردند : چیستی واقیت و خود زندگی . اگر برخیزم و معلوم کنم که نقش روی دیوار در واقع سر یک میخ است ، چه عایدم می گردد ؟ دانش ؟ دانش چیست؟ او با این پرسش دانش شناسانه بازی می‌کند . اما زندگی چه ؟ پس اگر بخواهیم زندگی را با چیزی مقایسه کنیم ، باید آن را تشبیه کنیم به پرتاب شدن در تیوب با سرعت پنجاه مایل در ساعت و فرود آمدن در انتهای دیگر بدون حتی یک سنجاق باقی مانده در موها ! پرتاب شدن به پیشگاه خدا سرتا پا برهنه! ولی این نقش ها مانند دانه شنی که صدف برگردش مروارید می‌سازد ، هسته‌های هنر وُلف و پیوند ناپایدار او با سامانمندی و تندرستی بودند . او در سال ۱۹۴۱ خود را در رود اوز غرق کرد . چنان که داستان می گوید : الیاف یک به یک زیر فشار سرد گزاف زمین پاره می‌شوند .

روش های جدید تشخیص جنسیت
با ابداع تکنولوژی های جدید در عرصه تولید مثل امکان تشخیص جنسیت یک جنین در حال رشد در رحم یک زن را فراهم شده است. روش های تشخیص پیش از تولد که در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافتند، از جمله اولتراسونوگرافی و آمنیوسنتز ثابت شده که در صورت استفاده به عنوان یک روش تشخیص جنسیت سودمند خواهد بود. با استفاده از روش های تشخیص پیش از تولد برای تشخیص جنسیت، فرد می تواند تصمیم بگیرد که فرزندی با جنسیت نامطلوب نداشته باشد و گزینه سقط را انتخاب نماید (۱). دسترسی به این روش ها و قابلیت آنها به عنوان ابزاری برای انتخاب جنسیت فرزند به ویژه در جنوب و شرق آسیا به سرعت در حال گسترش است.

در حال حاضر از این روش ها در سراسر دنیا به طور گسترده ای استفاده می شود. در جاهایی که این روش ها بیشترین میزان کاربرد را دارند، تشخیص پیش از تولد به منظور انتخاب جنسیت می تواند منجر به عدم تعادل واضحی در نسبت جنسی در جامعه به ویژه بر علیه نوزاد دختر گردد. به عنوان مثال در هند، در سال ۲۰۰۱ بررسی ها نشان داده که تنها طی ۱۰ سال اخیر، نسبت جنسی فرزندان متولد شده از ۹۴۵ به ۹۲۷ دختر به ازای هر ۱۰۰۰ پسر کاهش یافته است. در مناطق شهری، این نسبت حتی از این هم شدیدتر بوده و از ۹۳۵ دختر به ازای هر ۱۰۰۰ پسر به ۹۰۳ دختر رسیده است (۲). در چین نسبت جنسی در هنگام تولد از اواسط دهه ۱۹۸۰ به بعد تنها ۱۰۰ دختر به ازای هر ۱۰۷ تا ۱۲۰ پسر است (۳). برای ده ها سال، گروه های مدافع حقوق زنان در این مناطق و نیز گروه های مدافع حقوق معلولین در سراسر جهان به مخالفت با آزادی تبعیض جنسی نهفته در استفاده از این تکنولوژی های جدید پرداخته اند. آنها به دنبال گذراندن لوایح قانونی جهت منع یا محدودیت استفاده از این روش ها بوده و در بسیاری موارد نیز موفق شده اند. اما به واسطه دانش ناکافی و دیدگاه های ضعیف و نیز کاربرد نابجای این روش ها، متأسفانه استفاده گسترده و لجام گسیخته از این تکنیک ها کماکان ادامه دارد.

با وجود چنین شرایطی، در ایالات متحده آمریکا، صنعت قدرتمند تولید مثل (۴)، روش های جدیدتری را نیز برای انتخاب جنسیت ابداع کرده و در حال گسترش کاربرد آنهاست. این روش ها شامل جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم X از اسپرم های حاوی کروموزوم Y، و تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت در رحم (PGD) است که هر دوی آنها دارای ارزش افزوده عدم نیاز به سقط هستند که در آمریکا از جهت سیاسی و اجتماعی، موضوعی قابل بحث و چالش برانگیز است. هر دوی این روش ها احتمال داشتن فرزندی با جنسیت دلخواه افزایش می دهند. از آنجا که این روش ها پیش از لقاح تخمک توسط اسپرم (جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم X از اسپرم های حاوی کروموزوم Y) یا پیش از کاشت تخمک لقاح یافته در داخل دیواره رحم زن (PGD) به کار می روند، لذا هیچ یک از این دو روش لزوماً منجر به سقط جنین نخواهد شد. اما چون دقت هیچ یک از این روش ها ۱۰۰ درصد نیست، برخی زوج هایی که از این روش ها استفاده می کنند، هنوز ممکن است به روشهای تهاجمی تشخیص پیش از تولد (PND) پناه برند که ممکن است همراه با سقط جنین به منظور انتخاب جنس مطلوب باشد. هر دوی روش تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت در رحم (PGD) و جداسازی اسپرم های با کروموزوم جنسی دلخواه نیازمند کاربرد تکنولوژی های پرهزینه کمکی تولیدمثلی (ART) هستند که معمولاً در طب تولیدمثلی (مثل لقاح آزمایشگاهی IVF یا تلقیح مصنوعی AI) از آن استفاده می شود. مجموع هزینه های جداسازی اسپرم های با کروموزوم جنسی دلخواه و تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت در رحم (PGD) بسیار بالاست. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۱ زوجهایی که از ریزجداسازی (Microsort) استفاده کرده اند، روشی که در ایالات متحده جهت جداسازی اسپرم های با کروموزوم جنسی دلخواه مجاز شناخته شده، به طور متوسط حدود ۱۰۰۰۰ دلار پرداخته اند. هزینه های ریزجداسازی ۳۲۰۰ دلار بوده و معمولاً سه دفعه تکرار می شود (۵). موافقین انتخاب جنسیت در ایالات متحده استفاده از این تکنیک ها را برای آنچه که آنها “متعادل کردن خانواده” یا “گوناگونی جنسی” می نامند، مجاز می دانند.

در آمریکا فرض بر این است که خانواده باید فرزندانی از هر دو جنس داشته باشد. در ایالات متحده، بحث درباره انتخاب جنسیت بیشتر مربوط به کاربرد این تکنیک ها برای حذف دخترها از طریق سقط انتخابی جنین دختر در جوامعی مثل هند و چین که تمایل شدیدی به داشتن فرزند پسر وجود دارد. آنها معتقدند که این اتفاق در ایالات متحده رخ نخواهد داد. اخیراً، آگهی های تجاری انتخاب جنسیت در روزنامه های پرفروش آمریکا مثل نیویورک تایمز (The New York Times) به چاپ رسیده است. جالب این که این آگهی ها اغلب هندی تبارهای آمریکای شمالی و نیز سایر مهاجرین آسیای جنوبی و آسیای شرقی که در آمریکای شمالی زندگی می کنند

به طور خاص هدف قرار داده اند (۶). به نظر می رسد که فراگیر شدن کاربرد و پذیرش انتخاب جنسیت در ایالات متحده منجر به قانونی شدن کاربرد آن در جاهای دیگر شود. ضروریست که تجویز غیراخلاقی و توسعه بی رویه و نابجای تکنیک انتخاب جنسیت باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. به خصوص، هزینه بالای این روش ها، پتانسیل امکان استفاده نابجا، ماهیت روش آزمایشی و همینطور راندمان محدود این روش ها باید مورد بحث قرار گیرد.
انتخاب جنسیت و تبعیض جنسی
فشارهای اقتصادی و اجتماعی برای افزایش تعداد پسرها در ایالات متحده آمریکا ممکن است به اندازه سایر جوامع نباشد، اما به هر حال وجود دارد. تصمیم به داشتن یک فرزند دختر یا پسر بر اساس جایگاه اجتماعی هر جنس در اجتماع شکل می گیرد. ارجحیت پسر یکی از پیامدهای سیستمهای اجتماعی مردسالار است که در سراسر جهان به چشم می خورد. متأسفانه این طرز انتخاب یک ویژگی منحصر به فرد شدیداً زیان بخش برای اجتماع است که به فرزند پسر ارزش بیشتری قایل بوده معمولاً با بی توجهی و مراقبت ناکافی از فرزندان دختر همراه است. از نظر سابقه تاریخی نیز، تخریب شخصیت دختران به شکل های مختلف ابراز شده که از کشتن دختران تا عدم تغذیه و مراقبت از سلامت دختران پس از تولد متفاوت است. به دنبال پیشرفت هایی که در تکنولوژی تولیدمثلی به دست آمده، تشخیص پیش از تولد که پس از آن به منظور انتخاب جنسیت سقط جنین تجویز گردد، نیز به این فهرست استفاده نابجا از تکنولوژی افزوده شده است. خشونت علیه دختران و زنان اغلب به شکل محرومیت و بی توجهی بروز می کند. اما تغییر شکل خشونت های خانوادگی می تواند به کنترل ظرفیت تولیدمثلی زن نیز منجر شود.

در جنوب آسیا، تولد یک فرزند پسر جایگاه زن را در خانواده تقویت نموده در حالی که ناتوانی زن در به دنیا آوردن یک فرزند پسر می تواند منجر به سرافکندگی، تحقیر، بی احترامی، خشونت و بدرفتاری با او در خانواده و در نهایت متارکه گردد. مردها اغلب همسران خود را سرزنش می کنند که چرا برایشان پسر به دنیا نیاورده اند. در شرایط سخت و خشونت بار به وجود آمده، زن ممکن است مجبور شود به آزمایشاتی تن دردهد تا جنسیت فرزند آینده اش مشخص شده و سپس در صورت دختر بودن جنین مجبور به سقط آن گردد. زنان ممکن است به دلیل به دنیا نیاوردن پسر مورد کتک کاری قرار گرفته و یا حتی طلاق داده شوند. یک همسر خشن ممکن است تولدیک دختر را دستاویزی برای رفتار خشونت آمیز با همسرش قرار داده و حتی بعداً نسبت به فرزند دختر ناخواسته اش نیز رفتار خشونت باری داشته باشد. اینگونه خشونت ها در ایالات متحده آمریکا نیز رخ می دهد.

انتخاب جنسیت یک تجارت بزرگ است
از آنجا که تکنیک های انتخاب جنسیت نیازمند استفاده از تکنولوژی های کمکی تولیدمثل (ART) هستند (۷) (همانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) و تلقیح مصنوعی (IA) و غیره)، طب تولیدمثل می تواند از انتخاب جنسیت به منظور گسترش بازار کار خود برای زوج های بارور نیز استفاده نماید. مجله فورچیون (Fortune) تخمین می زند که بازار این تجارت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار در سال برای روش جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم X و Y (ریزجداسازی) (۸). باوجود قیمت بسیار بالا، تهاجمی بودن تکنیک و خطرات احتمالی، تقاضا برای این روش ها در حال افزایش است. بررسی نشان داده است که بین ۲۵ تا ۳۵ درصد از تمامی والدین در ایالات متحده در صورت امکان تمایل به استفاده از روش های انتخاب جنسیت جنین خود دارند (۹). شرکت های آمریکایی تاکنون سود بسیار زیادی را تنها از بازار جنوب آسیا به دست آورده اند. به عنوان مثال صنعت الکتریک عمومی (GE) بیشترین سهم بازار را جهت اسکنر های اولتراسوند در هند به دست آورده است. این صنعت تعدادی بی حساب و نامتناسبی از این دستگاه ها را در شمال غربی هند، جایی که نسبت جنسی دختر به پسر در آن کمترین مقدار است، به فروش رسانده است (۱۱). یک شرکت آمریکایی دیگر (Gen-Select)، جدیداً کیت های تعیین جنسیت کذایی خود را در نشریه تایمز هند (Times of India) به فروش رسانده است (۱۲).
تکنولوژی های جدید تولیدمثلی که در انتخاب جنسیت به کار می روند عبارتند از:
۱٫ تشخیص پیش از تولد (PND)

PND که در دهه ۱۹۷۰ ابداع شده، در بین تکنیک هایی مثل اولتراسونوگرافی و آمنیوسنتز که پس از آن سقط به منظور انتخاب جنسیت دلخواه انجام می شود، کماکان به عنوان رایج ترین روش انتخاب جنسیت شناخته شده و در سراسر جهان مدت سه دهه است که مورد استفاده قرار گرفته است.
۲٫ تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت در رحم (PGD)
این روش اولین بار در سال ۱۹۹۰ برای انسان مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد آن طی پنج سال اخیر عمدتاً توسط زوج های ناباروری که به لقاح آزمایشگاهی (IVF) تن در داده و در عین حال خطر داشتن فرزندی با بیماری ژنتیکی خاص در آنها بالاست، رو به گسترش است. پس از بارور شدن تخمک های زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه آزمایشات ژنتیکی بر روی رویان های حاصل (تخمک های لقاح یافته) انجام می گیرد تا جنسیت شان معلوم گردد. تنها رویان های با جنسیت دلخواه در رحم زن کاشته می شوند. نگرانی طرفداران حقوق معلولین درباره این که آیا باید خطی برای کاربردهای قابل قبول و غیرقابل قبول روش PGD کشید و این که این خط کجاست

در حال افزایش است. روش PGD برای غربالگری جنین های دارای ژن مارکر مرتبط با کری در نسل های آتی فرزندان به کار رفته است (۱۳). آیا PGD برای غربالگری رنگ دلخواه مو و چشم نیز به کار خواهد رفت؟ این پیامدهای انتخاب جنسیت به شدت در ارتباط با شکل های مختلف رفتار خشونت بار با زنان بوده و نه تنها به جنسیت مربوط بوده بلکه به نژاد، توان مالی و طبقه اجتماعی نیز وابسته است. از آنجا که این یک روش آزمایشگاهی است، معلوم نیست که آیا فرآیند حذف یک سلول از جنین به منظور انجام آزمایشات ژنتیکی می تواند منجر به پیامدهای درازمدتی برای سلامتی فرزند حاصل شود (۱۴). برای زنان، IVF فرآیندی آزاردهنده است که ممکن است مجبور شود تا پیش از یک بارداری موفق، چند بار به آن تن دردهد (۱۵). خطرات این کار شامل سندروم بیش تحریکی تخمدان، یک وضعیت بالقوه تحدیدکننده زندگی و نیز تولد چندقلویی است (۱۶). مطالعات اخیر نیز نشان می دهد که نوزادانی که از طریق IVF به وجود آمده اند خطر وزن تولد پایین و ناهنجاری های مادرزادی بیش از باروری های طبیعی است (۱۷).

۳٫ جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم X و Y
از آنجا که کروموزوم جنسی اسپرم مرد است که جنسیت فرزند را تعیین می کند، جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم جنسی نر و ماده، یکی از روش های انتخاب جنسیت است. این یک روش انتخاب جنسیت پیش از لقاح است. زیرا پیش از بارور شدن تخمک زن با اسپرم، انجام می شود که با تلقیح مصنوعی یا IVF همراه است. در حال حاضر دو روش برای جداسازی اسپرم ها وجود دارد که در اصل برای بارور نمودن حیوانات اهلی با یک جنس خاص ابداع شده اند. از آنجا که هر دوی این روش ها در حال حاض برای استفاده برای انسان در حال ارزیابی است، خطراتی که ممکن است برای سلامت فرد داشته باشد به طور کامل شناخته نشده است. هنگام کاربرد همزمان جداسازی اسپرم و IVF، خطرات مرتبط با آن را باید دوباره محاسبه و بررسی نمود. تکنیک های جداسازی اسپرم هنوز قابل اطمینان نیستند. به عنوان مثال ریزجداسازی اسپرم، به طور میانگین میزان خلوص ۸۸ درصد برای اسپرم حاوی کروموزوم X و ۶۶ درصد برای اسپرم های حاوی کروموزوم Y بوده که در ۹۱۶ مورد آزمایش جداسازی اسپرم بین ژوئن ۱۹۹۴ و آوریل ۲۰۰۰ انجام شده، به دست آمده است (۱۸).
شرایط قانونی برای انتخاب جنسیت در برخی کشورها بدین ترتیب است:
در انگلیس، قوانین سختی توسط انجمن جنین شناسی و باروری انسانی (HFEA) برای کاربرد PGD وجود دارد. HFEA اخیراً یک مشاوره عمومی برای تصمیم گیری درباره مجاز شمردن جداسازی اسپرم های دارای کروموزوم X و Y برگزار نموده است.
انجمن قوانین حقوق بشر و پزشکی اروپا در مقاله ۱۴ خود می گوید: استفاده از تکنیک های پزشکی در زاد و ولد نباید به منظور انتخاب جنسیت فرزند آینده به کار رود مگر در جایی که به منظور اجتناب از بیماری های وابسته به جنس ارثی شدید به کار رود (۱۹).
در کانادا قانونی در ماه می سال ۲۰۰۲ تصویب شده که انتخاب جنسیت را به منظوری غیر از پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها یا ناهنجاری های ژنتیکی وابسته به جنس، جرم محسوب می کند (۲۹).
در هند، کاربرد PND، PGD و تکنیک های پیش از لقاح از قبیل جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم X و Y به منظور انتخاب جنسیت، همگی توسط قانون منع انتخاب و تعیین جنسیت پیش از لقاح و پیش از تولد در سال ۲۰۰۱، قدغن شده اند.
در چین یک قانون در مارس ۲۰۰۳ برای منع تشخیص پیش از تولد برای انتخاب جنس تصویب گردید.
در ایالات متحده آمریکا، در حال حاضر قوانین اندکی در حوضه طب باروری وجود دارد. انجمن پزشکی تولیدمثل آمریکا (ASRM) یک انجمن سنتی است که توصیه هایی را جهت کاربرد اخلاقی این تکنولوژی ها ارایه می دهد. اما کلینیک ها ملزم به پیروی از آن نیستند

. ASRM کتابچه های راهنمایی را در سال ۲۰۰۱ منتشر نموده که جداسازی اسپرم در برخی شرایط خاص را از نظر اخلاقی مجاز می شمارد. انجمن ASRM در سال گذشته توصیه های خود را درباره استفاده از PGD به منظور انتخاب جنسیت بیان نموده است. در عوض، کلینیک های باروری ایالات متحده آمریکا، از جمله کلینیک پزشکی تیلور در لس آنجلس و انستیتو پزشکی تولیدمثل “شر” در لاسوگاس روش PGD را جهت انتخاب جنسیت انجام داده و آن را تبلیغ می کنند (۲۰).
نقش مراسم و اماکن مذهبی در آرامش روان

«دکتر میر محمدولی‏مجد تیموری» استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و روان‏پزشک در سخنانی با عنوان «مراسم مذهبی، عبادات و مکان‏های دینی در بهداشت روانی» گفت: بسیاری از افراد عقاید افراطی و تفریطی در خصوص نقش مذهب در درمان بیماری‏های روانی افراد دارند که این امر نمی‏تواند صحیح باشد، اما اگر پلی میان این دو زده شود و در مسیر اعتدال حرکت کند در این صورت می‏توان به نتایج آن نیز امیدوار بود. وی افزود: به عنوان یک پزشک معتقدم نه دارو و نه اعتقادات هیچ کدام به تنهایی نمی‏توانند در افراد دارای اختلالات روانی مؤثر باشند، بلکه باید ابتدا دارو را مصرف کرد، سپس دعا را چاشنی آن قرار داد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 21 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد