دانلود پاورپوینت تعیین اثربخشی درمان نوروفیدبک در مقایسه با درمان دارویی در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی

PowerPoint قابل ویرایش
34 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تعیین اثربخشی درمان نوروفیدبک در مقایسه با درمان دارویی در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تعیین اثربخشی درمان نوروفیدبک در مقایسه با درمان دارویی در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

بیان مسئله

  • اختلال وسواس فکری- عملی یک اختلال اضطرابی است که از دو مولفه مهم تشکیل یافته است: وسواسهای فکری و اجبارهای عملی (مولر و رابرتز، ۲۰۰۵). ویژگیهای اصلی اختلال وسواس عبارتند از وسواسهای فکری یا عملی برگشت کننده که به دلیل شدید بودن ، وقت گیر هستند (یعنی بیش از یک ساعت در روز وقت می گیرند) یا به پریشانی آشکار یا اختلال عمده در روند معمولی و طبیعی زندگی، کارکرد شغلی، فعالیت های معمول اجتماعی، یا روابط فردی منجر می شود (سادوک و سادوک ،۲۰۰۳). در یک برهه از زمان طی سیر این اختلال شخص متوجه می­شود که وسواسهای فکری یا عملی، مفرط یا غیر منطقی هستند (انجمن روان پزشکی امریکا،۲۰۰۰). اما آنها قادر نیستند که آن را متوقف سازند، این سطح از خودآگاهی، افراد اختلال وسواس فکری- عملی را از هذیانها یا عقاید غریب متمایز می سازد.
  • با توجه به محدودیت های دارو درمانی و رفتار درمانی، به نظر می رسد نوروفیدبک به عنوان یک وجه درمانی جدید برای درمان وسواس باید مورد توجه قرار گیرد (هاموند،۲۰۰۳). نوروفیدبک راهبرد یادگیری برای اصلاح توانایی مغز است تا امواج مغزی ویژه ای تولید شود. در درمان با نوروفیدبک از الکتروانسفالوگراف به عنوان مقدمه ای برای کار درمان استفاده می شود. به این شکل که ابتدا الگوی امواج مغزی در اختلال مشخص می گردد، سپس میزان انحراف امواج از الگوی طبیعی تعیین می شود که این کار از طریق الکتروانسفالوگرافی کمی انجام می گیرد. بعد با استفاده از نوروفیدبک در جهت باز گرداندن امواج به حالت طبیعی، آموزش بیمار در جهت کنترل امواج مغزی و در نتیجه رفع بیماری اقدام می گردد. کاربرد این درمان برای اختلالاتی مثل بیش فعالی- کمبود توجه، صرع، اضطراب و افسردگی و همچنین وسواس فکری- عملی تایید گشته است

اسلاید ۲ :

الکتروآنسفالوگرافی کمی

  • روش عصب سنجی الکتروآنسفالوگرافی کمی که توسط جان و همکارانش (۱۹۷۷ و ۱۹۸۸به نقل از نصرت آبادی،۱۳۸۶) ابداع شد، الکتروآنسفالوگرافی کمی افراد را با یک پایگاه داده‌های بهنجار مقایسه می‌کند. روش عصب سنجی ابزاری حساس و با دقت بالا در تشخیص بد کارکردی الکتروفیزیولوژیایی ‌قشر مخ در کودکان و بزرگسالان دارای بیماریهای نورولوژیکی و روانپزشکی است (موناسترا و همکاران،۱۹۹۹). الکتروآنسفالوگرافی، ثبت دیجتالی EEG است و فعالیت امواج مغزی را اندازه گیری می کند ( آمن، ۲۰۰۱). الکتروآنسفالوگرافی کمی همانند عکس از فعالیت الکتریکی مغز است. داده های الکتروآنسفالوگرافی کمی از ۱۹ مکان جمجمه که بر اساس سیستم بین المللی ۲۰-۱۰ مشخص شده، بدست می آید. ۱۹ الکترود روی سر قرار می گیرد تا فعالیت امواج مغزی را ثبت کند (دموس، ۲۰۰۴). طیف EEG از عوامل فرهنگی و نژادی مستقل می باشد که ویژگی قابل توجه EEG است. این ویژگی وراثت ژنتیکی مشترکی از نوع بشر را نشان می دهد (کن گدوولوبار،۲۰۰۳)

اسلاید ۳ :

EEG و مغز

  • پروفسور استیرمن، بنیانگذار نوروفیدبک، چگونگی تغییر عملکرد مغزی و بهنجار سازی آن توسط شرطی سازی  عاملی EEG را شناسایی کرد (شوارتز و آندراسیک،۲۰۰۳).
  • دانشمندان ۴ طبقه امواج مغزی را شناسایی کرده اند. بتا: سریعترین موج مغزی (بالای ۱۳ هرتز) که با تمرکز ارتباط دارد. آلفا: موج آهسته و بزرگتر(۸ تا ۱۲ هرتز ) که با حالت آرامش مرتبط است. تتا: (۴ تا ۸ هرتز) که با تصورات رویا مانند، خواب آلودگی در ارتباط است. دلتا: آهسته ترین (۱/۰ تا ۴ هرتز) و بلندترین دامنه موج مغزی است  که در طول  خواب بدون رویا ظاهر می گردد (لیندن و همکاران، ۱۹۹۶؛ مارتین، ۲۰۰۳ به نقل از یعقوبی،۱۳۸۵).

اسلاید ۴ :

نوروفیدبک

پیشرفت در تکنولوژی امکان نوآوری در کار روان شناختی را فراهم ساخته است. یکی از این موارد نوروفیدبک است که در آن اشخاص یاد می گیرند که به وسیله شرطی سازی کنشگر الگوی امواج مغزی خود را تغییر دهند ( ماسترپسکو و هیلی، ۲۰۰۳). نوروفیدبک فرم پیچیده ای از بیوفیدبک است که مبتنی بر جنبه های خاص  از فعالیت کورتیکال است که در آن فرد می­آموزد که دامنه، فرکانس و یا یکپارچگی ابعاد الکتروفیزیولوژیایی مغز خود را اصلاح کند. نوروفیدبک زمینه ویژه ای است در بیوفدبک، که مختص آموزش کنترل بر روی فرایندهای الکترو شیمیایی در مغز انسان است (ایوانز و آباربانل و لاواکو، ۲۰۰۳).  نوروفیدبک از EEG فیدبک استفاده می کند تا الگوهای الکتریکی کنونی آموزش بیننده را در قشرش نشان دهد. به همین منظور اطلاعات ثبت شده EEG را می توان به صورتهای مختلف از قبیل شنیداری، بصری، یا به صورت ترکیبی سمعی- بصری به فرد فیدبک داد.

اسلاید ۵ :

بسیاری از اختلالات پزشکی و نورولوژیکی با الگوهای نابهنجار فعالیت الکتریکی مغز همراهند که برای شناسایی این الگوها از EEG پایه یا الکتروآنسفالوگرافی کمی استفاده می شود ( لاواکو،۲۰۰۳). آموزش بالینی با EEG بیوفیدبک فرد را قادر می سازد تا این الگوها را تغییردهد و فعالیت مغز را نرمال و بهنجار سازد (EEG بالینی،۲۰۰۰). نوروفیدبک پاسخ تکنولوژی به روان درمانی، باز توانی شناختی و عملکرد قشری ضعیف است و سیستم آموزشی وسیعی است که رشد و تغییر در سطح  سلولی مغز را افزایش می دهد (دموس، ۲۰۰۴). در این روش الکترودهایی به سر و گوشهای فرد متصل می‌گردد. سپس فرد در جلوی مانیتور نشسته و یک بازی را انجام می‌دهد. فرد در انجام بازی از دست خود استفاده نمی‌کند، بلکه الگوی امواج مغزی وی است که بازی را به حرکت در می‌آورد. شکل ۶-۴ فرایند کلی نوروفیدبک را نشان می‌دهد. تشبیه نوروفیدبک به آینه می‌تواند در توضیح  فرایند اثر آن کمک کننده باشد. زمانی که زخمی بر روی  صورت فردی ایجاد می‌شود، فرد با دیدن زخم در آینه، مقدار و عمق زخم را فهمیده و به پانسمان آن می‌پردازد. در نوروفیدبک نیز فرد امواج مغزی نابهنجار خود را ملاحظه کرده و خود به برطرف کردن آنها می‌پردازد. تحقیقات نشان می‌دهد که نوروفیدبک روشی موثر در درمان اختلالات مختلف از جمله اختلال وسواس فکری- عملی، اضطراب، صرع و اختلال بیش فعالی- کمبود توجه است

اسلاید ۶ :

اهمیت و ضرورت تحقیق

اختلال وسواس فکری- عملی، اختلال روانی رایجی است که معمولا مزمن، شدید و ناتوان کننده می باشد (استین وهمکاران،۱۹۹۷؛ اسکوگ واسکوگ،۱۹۹۹، به نقل از ابل سونوهمکاران،۲۰۰۴). شدت و استمرار این اختلال گاه به حدی می رسد که نیرو و کارایی فرد را کاملا پایین می برد و اثری فلج کننده در زندگی شخصی و اجتماعی بیمار برجا می گذارد (انجمن روانپزشکی امریکا، ۲۰۰۰). افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی اغلب مجردند و یا ازدواج آنها در سنین بالاترصورت می گیرد و میزان باروری در آنها کمتر است (راچمن،۱۹۸۵، به نقل از کلارک،۲۰۰۴). میزان جدایی یا طلاق، بد عملکردی زناشویی و نارضایتی جنسی در اختلال وسواس فکری- عملی نسبت به سایر اختلالات اضطرابی و افسردگی بیشتر است (راسموسن وایسن،۱۹۹۲ به نقل از کلارک،۲۰۰۴). همچنین این بیماران در معرض ابتلا به افسردگی ثانوی می باشند (راسموسن و ایسن،۱۹۹۲؛ ولنر و همکاران،۱۹۷۶ به نقل از کلارک،۲۰۰۴). اختلال وسواس فکری- عملی در بچه ها و بزرگسالان اختلال شایعی است که در صورت عدم درمان مزمن خواهد شد (لوین و همکاران،۲۰۰۵ به نقل از استروچ،۲۰۰۷). از جمله درمانهای موثر براختلال وسواس فکری- عملی، دارو درمانی با کلومی پرامین است که ضمن داشتن عوارض جانبی، با مصرف بیشتر دارو میزان بهبودی کاهش می یابد (آکرمن و گرین لند،۲۰۰۲). بهترین درمان غیر دارویی برای اختلال وسواس فکری- عملی ، رفتار درمانی است که برای اکثر بیماران نا خوشایند می باشد و منجر به ریزش بیماران (۲۵%) می شود. به نظر می رسد نوروفیدبک به عنوان یک وجه درمانی جدید برای اختلال وسواس فکری- عملی، باید مورد توجه قرار گیرد (هاموند،۲۰۰۳). نوروفیدبک راهبرد یادگیری برای اصلاح توانایی مغز است تا امواج مغزی ویژه ای تولید شود. در درمان با نوروفیدبک از EEG به عنوان مقدمه ای برای کار درمان استفاده می شود. به این شکل که ابتدا الگوی امواج مغزی در اختلال مشخص می گردد، سپس میزان انحراف امواج از الگوی طبیعی تعیین می شود که این کار از طریق الکتروآنسفالوگرافی کمی انجام می گیرد. بعد با استفاده از نوروفیدبک در جهت باز گرداندن امواج به حالت طبیعی، آموزش بیمار در جهت کنترل امواج مغزی و در نتیجه رفع بیماری اقدام می گردد. کاربرد این درمان برای اختلالاتی مثل بیش فعالی- کمبود توجه، صرع، اضطراب و افسردگی و همچنین اختلال وسواس فکری- عملی تایید گشته است (هاموند،۲۰۰۵).

 

اسلاید ۷ :

هدف از درمان نوروفیدبک، بهنجارسازی پایدار، بدون وابستگی مداوم به رفتار درمانی یا دارو درمانی است. این روش بر خلاف درمان دارویی، تشج برقی و تحریک مغناطیسی غیر تهاجمی است و دارای اثرات جانبی خفیفی است (هاموند،۲۰۰۵). از آنجایی که تاکنون مطالعه ای مشابه تحقیق حاضر در ایران، در زمینه کاربرد درمان نوروفیدبک برای کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی به منظور کاهش رنج روانی این بیماران و در جهت پیشگیری از پیامدهای روان شناختی و جامعه شناختی این اختلال صورت نگرفته است، ضرورت این پژوهش بیشتر آشکار می گردد.  بنابراین مطالعه حاضر در عین این که می تواند زمینه ساز ادبیات تخصصی مربوط به مداخلات درمانی در زمینه اختلال وسواس فکری- عملی باشد درعین حال می تواند زمینه کاربرد این شیوه درمانی را فراهم سازد. کاربرد الکتروآنسفالوگرافی کمی در این پژوهش، از لحاظ نظری به درک بهتر سبب شناسی اختلال وسواس فکری- عملی می انجامد و از لحاظ عملی به تشخیص دقیقتر این اختلال منجر می گردد

اسلاید ۸ :

فرضیه ها

.۱درمان با نوروفیدبک به اندازه درمان دارویی موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.

.۲درمان  با نوروفیدبک موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.

.۳درمان دارویی (مهارکننده های اختصاصی بازجذب سروتونین) موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.

.۴درمان با نوروفیدبک موجب کاهش علائم وسواس های عملی می شود.

.۵درمان  با نوروفیدبک موجب کاهش علائم وسواس های فکری می شود.

اسلاید ۹ :

طرح پژوهش

  • طرح پژوهشی حاضر جز مطالعات شبه آزمایشی و تک آزمودنی محسوب می گردد که طی آن بیماران در ۳ موقعیت (۲ موقعیت آزمایشی و یک موقعیت شاهد ) قرار می گیرند. موقعیت آزمایشی درمان نوروفیدبک شامل۳۰ جلسه درمانی ۴۵ دقیقه ای (به مدت ۱۰هفته ) می باشد و موقعیت آزمایشی دیگر شامل درمان دارویی است و موقعیت بدون درمان به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته می شود. بیماران هر سه شرایط در ۲ مرحله پیش و پس از درمان با پرسشنامه پادوا  مورد ارزیابی و مقایسه قرارمی گیرد.

اسلاید ۱۰ :

جامعه، نمونه  و روش نمونه گیری

جامعه آماری

جامعه آماری پژوهش حاضر، شامل کلیه مراجعه کنندگانی است که از ماه اسفند سال ۱۳۸۶تا ماه مرداد ۱۳۸۷ به مرکز جامع اعصاب و روان  آتیه در شهر تهران مراجعه کردند.

نمونه و روش نمونه گیری

در این پژوهش، هر موقعیت ( نوروفیدبک، دارویی، فهرست انتظار) شامل ۴ نفر از افراد جامعه مورد نظر با تشخیص اختلال وسواس فکری- عملی هستند که به طور تصادفی در دسترس انتخاب شدند. آزمودنیهای هر۳ موقعیت برحسب عوامل سن، جنس، تحصیلات همتا سازی شدند  و همزمان اختلال دیگری نداشتند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 34 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد