مقاله در مورد توتون

word قابل ویرایش
30 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

 

مجتمع دخانیات تهران
۱- تاریخچه کشت توتون
توتون کاری در استان تهران درسال ۱۳۱۸ بصورت پیمانکاری و ارباب و رعیتی شروع و مالکین قصبات به عنوان پیمانکاران طرف قرارداد دخانیات با کمک زارعین تحت سرپرستی خود اقدام به کشت توتون می نمودند .
پس از گذشت زمان و اجرای قوانین اصلاحات اراضی بتدریج زارعین صاحب زمین شده و خود راساً اقدام به انعقاد پیمان کشت توتون با دخانیات نمودند و توتونکاری رونق گرفت و مروجان کشت استخدام و به آموزش توتونکاران همت گماردند و واریته هایی همچون سامسون ، باسما ، تیکلاک ، و ترابوزان کشت اصلی است .

در سالهای اخیر با توجه به تغییر ذائقه مصرف کنندگان سیگار و ساخت سیگارتهای لوکس دو واریته توتون ویرجینیا و بارلی جایگزین واریته های گذشته شده است .
در باره دخانیات تهران :
مجتمع دخانیات تهران با فعالیت در حوزه های کشاورزی ، صنعت و بازرگانی دخانیان نظیر خرید و نگهداری توتون ، عمل آوری توتون و فروش محصولات دخانی با هدف تامین نیازهای اولیه صنعت دخانیات در زمینه تولید محصولات دخانی و تامین نیازهای مصرفی مردم منطقه در چارچوب سیاست جلوگیری از مصرف بی رویه کالاهای قاچاق و نامرغوب فعالیت می کند .

مجتمع دخانیات از قبل از اتقلاب تاکنون ۱۰ مدیر به خود دیده که عباس علی تحویلداری، ابوالفضل جلالی ، بیوک بصیری ، دکتر حسن عابدی ، مرتضی قندی ، احمد منتظر ، عباسعلی معماریان ، سید محمد فتاحی ، مرتضی صدیقی و غلامرضا دینی از جمله آنها می باشند .

خرید توتون :
عملیات خرید در مکانی مخصوص بنام کمیسیون خرید صورت می گیرد که دارای شرائط ویژه ای برای اینکار می باشد کمیسیون خرید متشکل از رئیس کمیسیون ، ارزیاب ، انک نویس ، وزان ، توزین نویس و …. که هر یک دارای وظایف خاص می باشند .
خرید توتونکاری پیچیده ، فنی و بر اساس سیستم ویژه ای به دوش ۱۱ درجه ای برای تیپ شرقی و ۳۶ درجه ای ( بین المللی ) برای تیپ غربی صورت می گیرد .
وضعیت خرید توتون :
در سال زراعی ۸۴ در مجموع تعداد ۱۰۳ هزار و ۹۹۴ عدل توتون معادل دومیلیون و

۱۶۱ هزار و ۸۴۲ هزار کیلوگرم به ارزش ۲۲ میلیلرد و ۶۴۷ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۵۲ ریال از سه هزار و هشتصد توتونکار استان خریداری شد .

حوزه صنعت :
اداره خدمات فنی و مهندسی
اداره خدمات فنی و مهندسی مجتمع دخانیات تهران شامل بخشهای مختلفی از جمله ساختمان و تاسیسات برق و الکترونیک و صنایع و نوآوری و دفتر فنی می باشد .

حوزه بازرگانی :
حوزه بازرگانی مجتمع دخانیات با تعداد ۳۲ نفر نیروی کار مجرب در دو بخش تدارکات و پخش و فروش فعالیت می نمایند اعم عملکرد یکساله این حوزه در سال ۱۳۸۴ بشرح ذیل می باشد .

۱- واحد پخش و فروش:
این بخش با تعدا ۲۵۰ نفر نیروی کار مجرب ( کارشناس فروش ، کارشناس و متصدیان مبارزه با قاچاق ، کارشناسان بازاریاب ، حسابدارن ، انباردار و کمک انباردار و غیره ) و با تعداد۶۰۰ عامل فروش فعال و نیمه فعال ، فعالیت داشته و در سال ۸۴ بالغ بر ۸۰ هزار و ۳۱۷ کارتن انواع کالای دخانیه و تنباکو با حدود ۱۸۵۰ برگ رسید انبار وارد انبارهای این مجتمع گردید و در نهایت با فروش به عاملین طی یک هزار و ۸۰ برگه فروش از انبار خارج گردید.
در قسمت فروش نیز کارشناسان و بازاریابان این حوزه با تلاش بی وقفه و شبانه روزی اقدام به فروش تعداد ۴۳۳ میلیون ۳۷۵ هزار و ۲۳۰ نخ انواع سیگارت به ارزش ۵۰ میلیلرد و ۸۹۶ میلیون و۷۱۲ هزار و ۳۶۲ ریال به عاملین فروش سیگار در سطح استان نموده اند .

۲- واحد تدارکات
در این بخش نیز تعداد ۶۰ نفر پرسنل فعال و سخت کوش ( مسئول تدارکات ، متصدی قراردادها و مناقصه و مزایده ، مامورین خرید و حسابدارا ن ) در زمینه انجام امور مختلف مربوط به خرید و فروش ، برگزاری استعلامات ، مناقصات و مزایده ها ، انعقاد قرارداد با پیمانکاران مختلف مشغول به انجام وظیفه می باشند اعم عملکرد این بخش در سال ۸۴ در بحث مربوط به مناقصه.
الف) اقدام به برگزاری تعداد ۷۰ مورد مناقصه عمومی در زمینه ساخت پالت چوبی ، جذب نیرو از طریق شرکتهای خدماتی ، خرید لیفتراک برقی ، گازرسانی خط ۶۰ پوند مجموعه دخانیات ، مناقصه مربوط به تسمه نقاله و عایق کاری لوله و تاسیسات حرارتی کارخانه فرآوری سورک .

حوزه امور اداری و رفاه
۱- صدور احکام مرخصی ، استحقاقی ، استعلاجی و بدون دستمزد ، ۲- صدور احکام ارتقاء گروه تاسطح ۱۱ تا مدرک تحصیلی لیسانس پس از تایید کمیته فرعی طرح طبقه بندی مشاغل ، ۳- صدور احکام ارتقاء گروه تشویقی مشاغل ، رزمندگان ، آزادگان ، جانبازان ، گردان عاشورا. ۴-

برقراری و قطع کمیته هزینه عائله مندی و حق اولاد . ۵- افزایش و کاهش فوق العاده شغل، فوق العاده جذب مناطق محروم با رعایت مقررات مربوطه ، ۶- صدور احکام انتصاب کارمندان در صورتیکه تغییر رسته و رتبه و رشته و تغییر محل خدمت و تنزل گروه آنان نگردد و پس از تایید کمیته فرعی ، ۷- صدور احکام انتصاب در مشاغل سرپرستی تا سطح رئیس اداره در صورت داشتن احراز با تایید

کمیته فرعی ، ۸- صدور احکام بازنشستگی کارمندان واجد شرایط تا سطح رئیس اداره ، ۹- هماهنگی با سازمان بازنشستگی در خصوص برقراری حقوق بازنشستگان ،۱۰- صدور حکم تغییر محل جغرافیایی کارمندان تا سطح رئیس،۱۱- صدور احکام پایه سنوات اعم از کارگران دائم و قراردادی،۱۲- صدور احکام بازخریدی کارگران فصلی دائم به تعداد ۳۹ نفر، ۱۳- صدور احکام بازنشستگی کارمندان و کارگران دائم به تعداد ۳۵ نفر،۱۴-صدور احکام ترویجی ،پایه سربازی، حق حضور در جبهه، سنوات،رتبه،۱۵- صدور احکام نقل و انتقال کارگران پس از موافقت مدیران مبدأ و

مقصد،۱۶- تهیه فرم کمیته جهت اجراء طرح طبقه بندی مشاغل کارگران، ۱۷- امحاء پرونده های راکد با نظارت سازمان اسناد ملی.

امور مالی:
فعالیت های اداره امور مالی مجتمع ذخانیات در سال ۸۴ به شرح زیر است:
۱- صدور اسناد کارپردازی در سال ۸۴ ۲- تبدیل حساب پروژه به دارایی با گردش بیش از ۵۳ میلیارد ریال،۳- بررسی خرید توتون و ثبت رسید ها و حواله های انبار مواد خام، انبار نهاده ،انبار کالای مانیپوله و انبارهای فنی،برقی،مکانیک،رستوران، ترابری، سوخت، ملزومات و غیره….
۴- جمع آوری اطلاعات کامل و شناسایی مراکز هزینه جهت اجرایی کردن سیستم حسابداری صنعتی،۵- انجام انبارگردانی میان دوره ای در سال ۸۴،۶- سازماندهی انبارهای مربوط به پروژه ریدرائینگ و شناسایی کلیه اقدام چینی و ثبت در سیستم های مالی و اموال ،۷- سازماندهی و نحوه پرداخت حقوق کارمندان بازنشسته و ایجاد حساب سپهر بانک و واریز کلیه وطالبات به حساب بازنشسته ها،۸- محاسبات پرداخت مطالبات مربوط به مرخصی سوخت شده سنواتی بازنشستگان،۹- پرداخت مطالبات ناشی از اجرای طرح طبقه بندی کرگران دائم و قراردادی مجتمع دخانیات،۱۰- بازخرید شده مجتمع،۱۱- ایجاد و راه اندازی سیستم های مالی و حقوق و دستمزد و رفع عیب سیستم های مالی و حقوق دستمزد به رفع عیب سیستمهای انبارهای در سطح کلیه واحدهای تابعه مجتمع دخانیات تهران.
فعالیت های اداره دخانیات تولید و فروش می باشد.
حسابهای که اداره به آن سر و کار دارند عبارت است از : حساب بانکی ، بدهکاران، بستانکاران، خرید و فروش
فعالیت های که اداره دخانیات دارد پس از انجام حسابداری (روزانه)، وارد سیستم مکانیزه می شود.

تاریخچه

پس از تهاجم پرتغالیها به جنوب ایران و اشغال جزیره هرمز و بندرعباس، توتون وتنباکو وارد ایران گردیده و در زمان شاه عباس صفوی کشت تنباکو از نواحی جنوب به صفحات مرکزی، شرق و شمال غربی ایران گسترش یافت در سال ۱۸۷۵ میلادی، شخصی به نام ) استپان ( که درگیلان به نام حکیم فانوس معروف بوده است، نوعی خاص از بذرتوتون به نام ((سامسون )) را از ترکیه به گیلان آورد وکشت نمود.پس از آن، بذر توتون به مازندران برده شد. و با توزیع آن بین چند کشاورزکشت توتون درآن منطقه رواج یافت.

هم اکنون مناطق عمده ای از استان گیلان، مازندران وگرگان و آذربایجان زیرکشت توتون قراردارد.
جدول زیر میزان متوسط سطح زیرکشت و تولید توتون سیگارت، توتون چپق و تنباکوی کشور را در ده ساله جدول زیر میزان متوسط سطح زیرکشت و تولید توتون سیگارت، توتون چپق و تنباکوی کشور را در ده ساله
۷۵ – ۱۳۶۵ نشان می دهد:

 

نوع محصول سطح زیرکشت (هکتار) میزان محصول (تن/ یکسال)
توتون سیگارت ۱۳۱۰۰ ۱۴۱۰۰
توتون چپق ۱۴۰۰ ۱۱۰۰
تنباکو ۲۴۰۰ ۲۸۰۰

مناطق عمده کشت توتون سیگارت عبارتند از:

گیلان: رشت ، فومن ، صومعه سرا، بازارجمعه، کسماء، طاهرگوراب، آستارا، بندرانزلی، تالش و….
مازندران:گرگان، بهشهر، نکاء، مینودشت، ساری، علی آباد و….
آذربایجان غربی: ارومیه، خوی، سلماس، مهاباد، قره ضیاءالدین و….
مناطق عمده کشت تنباکو عبارتند از:
اصفهان، خراسان، فارس، بوشهر، کاشان، شاهرود و…..
مناطق عمده کشت توتون چپق عبارتند از:
کردستان: سقز، سنندج، مریوان و بانه.آذربایجان غربی: اشنویه، نقده و سردشت. درسال ۱۲۹۴( ه .ش ) قانون انحصار دخانیات به مجلس تقدیم شد و در سال ۱۳۱۴ (ه.ش) به تصویب مجلس شورای ملی رسید و رسما” تولید توتون وتنباکو، خرید و فروش آن، ساخت سیگارت و توزیع آن در انحصار دولت – شرکت دخانیات ایران– قرارگرفت.

اولین کارخانه سیگارتسازی درپنجم مهرماه ۱۳۱۶ (هش) درمحل فعلی شرکت دخانیات واقع درتهران – خیابان قزوین احداث گردید.
پس ازآن به تدریج رو به توسعه وگسترش نهاد که از نظرتکنولوژیکی رشد کیفی قابل ملاحظه ای داشته است. بویژه در چند سال اخیر با بهره گیری از ماشین آلات مدرن مخصوص این صنعت درمنطقه گیلان، شرکت دخانیات توانسته است خود را با تکنولوژی روز مجهز نماید.
واردات
شرکت دخانیات ایران در راستای برنامه‌های کلان دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور تأمین بخشی از نیازهای بازار مصرف کشور که در داخل امکان تولید آنان میسر نمی‌باشد و در راستای شفافیت هر چه بیشتر تجارت انواع محصولات دخانیات، مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای کیفی و ظاهری اقلام وارداتی را جهت حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان بر عهده دارد.
با رعایت استانداردهای ظاهری محصولات وارداتی، شامل:
• الصاق هالوگرام

• چاپ پیام بهداشتی
• ثبت مشخصات کیفی
واردات هر نوع محصولات دخانی اعم از سیگار، توتون پیپ و تنباکوی خارجی به کشور آزاد می‌باشد.
طی سالیان اخیر شرکت دخانیات ایران ضمن عقد قرارداد با شرکت‌های معتبر سیگارت‌سازی نظیر بی.ای.تی، جی.تی.آی، کوریاتوباکو و امپریال نسبت به تولید مشارکتی برخی مارک‌های تجاری پرمصرف اقدام نموده و سایر مارک‌های تجاری نیز از طریق نمایندگی‌های معتبر و واردکنندگان مجاز صورت می‌پذیرد.
کشور ایران به علت شرایط اقلیمی خاص و مناسب از دیرباز به عنوان یکی از مناطق مستعد جهت کشت انواع توتون سیگارت، تنباکو و توتون چپق و نیمکوب محسوب می‌گردد.
تنباکوهای اصیل ایرانی شهرتی جهانی داشته و سالانه مقدار متنابهی از این محصول به کشورهای مختلف دنیا ارسال می‌گردد. کشورهای حوزه خلیج فارس، لبنان، سوریه، عراق و… از جمله مصرف‌کنندگان عمده این محصول می‌باشند.

توتون‌های مرغوب کشت شده در ایران شامل انواع توتون‌های تیپ شرقی نظیر باسما، تیکلاک، توتون‌های نیمه شرقی نظیر ترابوزان و توتون‌های تیپ غربی نظیر ویرجینا و بارلی است که سالانه مقدار انبوهی از انواع توتون‌های کشاورزی و عمل‌آوری شده شرکت دخانیات

به مناطق و کشورهای مختلف دنیا نظیر آسیای میانه، اروپا و … ارسال می‌گردد.
در حال حاضر کشت و عمل‌آوری توتون‌های مرغوب ایرانی جهت استفاده در محصولات تولیدی کمپانی‌های معتبر دنیا در قالب عقد قراردادهای همکاری مشترک در سرلوحه اقدامات شرک دخانیات ایران قرار گرفته است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 30 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد