مقاله در مورد صدور بیمه های درمان

word قابل ویرایش
15 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

آسیب‌ زانو در ورزش بدمینتون

آسیب زانو شامل :
درد ناحیه کشککی – رانی ، پیچ خوردگی رباط ها و پارگی مینسک
درد ناحیه کشککی – رانی : به دو علت ایجاد شده :
قرار گیری نامناسب استخوان کشککی – رانی ناشی از اختلالات بیومکانیک اندام تحتانی .
التهاب تاندون کشکک : مزمن بوده و به سن ورزشکار ، مدت زمان بازی ، تعداد بازی های انجام شده بستگی دارد و درمان آن به صورت موضعی ؛ استفاده از اولتراسوند ، محافظ کشکک و در موارد نادر جراحی است .

پیچ خوردگی ها : شایع ترین رباط درگیر ، رباط طرفی داخلی سپس رباط متقاطع قدامی است .
آسیب رباط طرفی داخلی : با درد در ناحیه داخلی خط مفصلی و اغلب با تجمع مختصر مایع همراه است و آسیب به سه درجه تقسیم شده : درمان پارگی درجه ۱ و ۲ : تحمل وزن در حدی که قابل تحمل باشد و درد اجازه بدهد ، استفاده از بریس ( محافظ ) درمان پارگی درجه ۳ : استفاده از بریس در زاویه خمیدگی زانو ۳۰-۲۰ درجه به مدت ۲ هفته
پیشگیری : استفاده از محافظ زانو برای چندین ماه اول بازگشت به با

زی . آسیب رباط متقاطع قدامی : ورزشکار احساس صدایی « تند و گویا » در زانو را به خاطر می آورد ؛ در معاینه اولیه تورم مختصر و درد موضعی در زانو دارد . در صورت برگشت به بازی ، دومین مرحله ناپایداری بروز می کند .
« در صورت شک به پارگی رباط متقاطع قدامی ، ورزشکار باید از انجام بازی منع شود تا ارزیابی لازم صورت گیرد . » درمان اولیه : یخ ، فشار ، بالا نگه داشتن عضو و اجازه تحمل وزن مختصر ، در پارگی خفیف ، استفاده از بریس و در صورت درگیری مینسک و یا آسیب ترکیبی رباطی ترمیم جراحی درمان انتخاب است .
در توان بخشی تأکید بر بازکردن مفصل زانو و عمل عضله چهارسررانی می باشد . خم کردن مفصل زانو در طی ۲-۱ هفته به تدریج امکان پذیر می گردد . با از بین رفتن درد و ت

ورم حرکات با زنجیره بسته ( بالا رفتن از پله ، فشار پا ، … شروع می شود .
بازگشت به بازی در ورزشکار با آسیب رباط ها متقاطع قدامی بستگی به خود فرد ، علاقه وی ، زمان فصل و میزان فعالیتی که آسیب مجدد را ایجاد می کند دارد .
آسیب رباط متقاطع خلفی : در بدمینتون خیلی نادر است و مشکلات کمتری را ایجاد می نماید .
پارگی های مینسک : نسبتاً شایع و اغلب در اثر حرکات چرخشی زانو ایجاد می شود . در پارگی های کوچک بدون علامت و در پارگی های بزرگ درد در خط مفصلی و تجمع مایع افزایش یابنده دیده می شود .
درمان اولیه : یخ ، بالا نگه داشتن عضو و مصرف داروی ضدالتهابی – ضداستروئیدی برگشت ورزشکار به بازی بسته به هر فرد دارد زیرا امکان تبدیل پارگی قابل ترمیم وجود دارد . در پارگی مینسک از نوع ناپایدار ، کاندید ترمیم جراحی است و زمانی که بازیکن دامنه کامل حرکات را بدون تجمع مایع در مفصل و با ۸۰٪ قدرت طبیعی انجام دهد می تواند به بازی بازگردد و اگر علایم مکانیکی و تجمع مایع مکرر باشد از بازی منع می شود . توان بخشی پس از ترمیم مینسک بسته به هر فرد و نوع پارگی آن دارد .
مشکل درد مفصل زانو
اگر به علائم هشدار دهنده توجه کنیم دلیلی ندارد که صدمه وارد شده

حتما با جراحی جبران شود . از هر ورزشکاری بپرسید ،بیشترین نگرانی اش در مورد صدمه به کدام قسمت بدن است احتمالا می گوید زانو ، که از همه مفاصل بیشتر در معرض صدمه است .
هر سال حدود چند میلیون نفر در دنیا صدمه زانو می بینند، حدود ۵۰ در صد مربوط به ورزش تنیس ، فوتبال و اسکی سه ورزشی با بیشترین صدمات زانو اند . زیرا در ورزش تنیس حرکات گوناگون ، تغیر جهت ، چرخش بدن وتوقف ناگهانی رایج اند . بخصوص سرویس فشا

ر زیادی بر زانو می آورد . زانو بدلیل ساختار ظریف اش در معرض صدمات قرار دارد . تصور کنید توپ پینگ پونگی بدیوار چسبیده ، توپ بوسیله چند نوار لاستیکی در جایش قرار دارد ، کاسه زانو از مفصل حفا ظت می کند ولی به آن ثبات و قدرت نمی دهد . پیچیدگی دیگر زانو : ۲ تا از بزرگترین استخوانها ی بدن را بهم وصل می کند .
ساختمان زانو به بافت (ligament ) بستگی دارد که استخوان ساق را به استخوان ران وصل می کند ، و (cartilage) بافتهای نرم و انعطاف پذیر که مفصل را می پوشانند . ولی این ساختاری کامل است (ligament) ها در زمان طولانی خوب می شوند و (cartilage) هم به طور طبیعی دو باره رشد نمی کنند .
نکته مثبت اینکه ۹۰ درصد اوقات با جراحی و تمرینات فیزیکی می توان زانوی صدمه دیده را شفا داد . اغلب صدمات زانو ناشی از تنیس نیازی به جراحی ندارند .اغلب صدمات را می توان از طریق حرکات پای صحیح پیش گیری کرد .امروزه برای کسانی که دچار پارگی در مفصل زانو اند حرکات فیزیکی قبل از جراحی توصیه می شود ، زیرا حتی اگر جراحی لازم شود ،در این صورت مدت کمتری فرد به وضع عادی باز می گردد. بنابر این بهترین کار پیش گیری است ، اگر زانوی شما درد می کند و کمی تورم دارد . استراحت کنید ، یخ بگذارید ، کمپرس کنید وزانو را در محل بلند قرار دهید .
ترکیب این اقدامات باعث کاهش صدمه به بافت ها و تسریع زمان بهبود می شود .
اگر هفته ای یکبار تنیس بازی می کنید می توانید ماهیچه هایتان را از طریق پیاده روی تند وتمرین با وزنه تقویت کنید . باید یک روز در میان یا ترجیحا هر روز همه گروههای اصلی ماهیچه هایتان ، حرکات کششی انجام دهید تا مفصل هایتان انعطاف پذیر باشد .

سه تمرین کششی که به سلامت زانو کمک می کند هر کدام ۲۰ الی ۳۰ ثانیه و۲ تا ۳ بار تکرار در هر طرف بدن انجام شود .
زانودرد شاید شایع‌ترین درد مفصلی باشد. در کشور ما کمتر آدمی را می‌بینید که از میانسالی گذشته و زانودرد نداشته باشند. مسائل مربوط به پوکی استخوان را اگر کنار بگذاریم، نحوه زندگی ایرانی‌ها مثل نشستن دو زانو و چهارزانو از عمده‌ترین دلایل آرتروز به‌شمار می‌رو

 

د. اوضاع وقتی بدتر می‌شود که با این زانوی ناسالم، ورزش‌های نامناسب هم انجام شود. در این مطلب به برخی از مهم‌ترین سئوالاتی که ممکن است در مورد رابطه ورزش با زانودرد برای شما پیش‌آید، پاسخ داده شده است.
چه ورزش‌هایی زانو را خراب می‌کنند؟
آن دسته از فعالیت‌های ورزشی که مستلزم خم‌کردن شدید زانوها هستند، به‌ویژه اگر به‌همراه بلندکردن وزنه باشند، فشار زیادی به زانوها وارد می‌کنند و می‌توانند به زانو آسیب برسانند.
فعالیت‌های ورزشی که در آنها خم می‌شوید و می‌پرید، مثل بسکتبال، نیز برای زانوها مضرند. به‌طور کلی هر فعالیتی که در آن حرکت‌های خم‌شدن زانوها و فرودآمدن روی پاها به کرات وجود دارد، برای زانوها بسیار مضر است، تنیس، بدمینتون و فوتبال از این جمله‌اند. ولی بعضی ورزش‌های با پرش کم، مثل طناب‌زدن خطر چندانی ندارند.
کدام ورزش‌ها برای زانو مناسب است؟
شنا کردن، البته به‌جز شنای کرال پشت، برای زانوها واقعا راحت است. پیاده‌روی هم خیلی مناسب است زیرا فشار زیادی بر زانوهایتان وارد نمی‌کند. پیاده‌روی سریع، اگر قبلا آسیبی در زانوهایتان نداشته‌اید، مشکلی ندارد. دوچرخه‌سواری نیز بر روی زانوها فشار زیادی وارد نمی‌کند. به‌طور کلی هرگونه فعالیتی که فشار کمی بر زانوها وارد کند و یا فعالیت‌هایی که در آنها شما مجبور نیستید به‌سرعت تغییر جهت بدهید، برای زانوها مشکل‌ساز نیستند.
آیا پیاده‌روی سریع برای زانوها ضرر دارد؟
خیلی از مردم می‌گویند: <پیاده‌روی باعث آرتروز زانوها می‌شود.> ولی هرگز ثابت نشده است که پیاده‌روی سریع و دویدن باعث بروز این مشکل شوند. البته اگر زانوی شما آسیب دیده است و پیاده‌روی سریع می‌کنید، این پیاده‌روی سریع برای زانوهای شما مضر است. در واقع، آسیب زانو از عمده‌ترین عوامل مستعدکننده ابتلا‌ به آرتروز در آینده است.
چرا بعد از ورزش زانوها درد می‌گیرند؟
استفاده بیش از حد از پاها باعث احساس خستگی در آنها می‌شود، ولی اگر زانوهایتان درد می‌کند، احتمالا به این دلیل است که با فرودآمدن سریع بر روی زمین و یا تغییرات سریع در جهت حرکت، به زانوهایتان آسیب رسانده‌اید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 15 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد