مقاله در مورد مطالعات وضع موجود روستای میموندره

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مطالعات وضع موجود روستای میموندره

پیشگفتار
حمد و ستایش پروردگار ی است که آسمان و زمین را بیافرید و آن را تا روزی معین بر میزان و حرکتی استوار قرار داد. اوست که ما را بیاموخت و دریچه ای از بیکران علم را بر ما گشود و دیدگان کوچکمان را با عالم پر عظمت آثار خویش آشنا ساخت .آدمی را هدف والای انسان بودن عطا فرمود ودر این راستا پیامبران گرام خویش را با کتابهای آسمانی راهنمایش قرار داد.الطاف بی پایانس بر گسترده زمین در چشم نیک اندیشان و صالح بندگانش آشکارو شکوه و عظمت آثار ش حقیقت بین هویدا ست. عظیم تدبیر کننده ای که در نهایت کمال نظام خلقت جهان هستی ایجاد نمود و

بندگانش را در امر آفرینش خویش به تفکر فراخواند ،عالمان و هنر مندان را به تحیرواداشته و در اشتیاق رسیدن به معبود خویش به عرفان و شب زنده داری کشانده ودگنهکاران را مسیر توبه آموخته و آنان را به بخشایش و کرم بی پایانش وعده کرده و ظالمان و نابخردان و گمراهان و توبه شکنان را در انتظار عذابی سخت با وسوسه های شیطان تنها گذاشت. با احترام

“مطالعات وضع موجود روستای میموندره”
الف: مطالعات طبیعی و جغرافیایی :
وضعیت طبیعی روستا:
روستا میموندره در دشت ودر دامنه کوه قرار گرفته است.

خاک روستا:
خاکهای محدوده روستا ی میموندره از نظر حاصلخیزی ،درجه نفوذپذیری آب در خاک عمق جزء خاکهای درجه دو سه طبقه بندی شده است. می توان گفت غالب اراضی از نظر کشاورزی دارای استعداد متوسطی بوده ودر صورت وجود آب می تواند موقعیت مناسبی را از نظر کشاورزی برای روست ایجاد نماید.

پوشش گیاهی روستا :
در اطراف روستای میموندره هیچگونه جنگل و.جود ندارد بیشتر زمینهای منطقه راباغات تشکیل داده اند.

کشاورزی :

همانطور که اشاره شد محور فعالیت اصلی روستای میموندره بر بخش کشاورزی استوار است.محصولات باغی عمده روستا نیز شامل باغات انگور است که مهمترین محصولات باغی روستا را تشکیل می دهد .سایر محصولات باغی روستا گردو – بادام – میوهای درختی می باشد که برای مصرف خانوار ها قابل استفاده بوده ودر آمد اقتصادی چندانی برای روستا ندارد عمده محصولات کشاورزی روستا آبی است و شیوه آبیاری غرق آب می باشد

نقش عوامل طبیعی روستا بر بافت ساختمانها:
در روستای میموندره به دلیل اینکه این روستا در منطقه سردسیر واقع شده است و خانه ها متراکم هستند این خانه ها اکثرا” با دیوارهای ضخیم و با خشت وگل ساخته می شوند.

شناخت محیط تاریخی:
تغییر و تحولاتی که در تقسیمات کشوری سال ۱۳۷۶در سطح استان زنجان صورت گرفت هم قلمرو کل استان را محدود تر نمود و هم تقسیمات داخل آن دچار تغییرات اساسی شد براساس این تغییرات تعدادشهرستان ها نیز به ۱۲مورد افزایش پیدا کرد .

در نتیجه به همگام سازی مشخصه های مختلف جمعیتی و مسکن و شاخص های اصلی این بخش برای شهرهای جدید استان بعنوان یک ضرورت احساس می گردد.در این راستا مجموعه حاضر سعی دارد با استناد نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ شاخص های عمده و اساسی هر شهر را به همراه تحلیلی کوتاه و مفید ارائه نماید.

موقعیت ،حدود،وسعت و تعدادشهرهای استان:
استان بر اساس آخرین تقسیمات اداری و سیاسی در سال ۱۳۷۶ دوازده شهر به نامهای ابهـــــــر،آببر،خرمدره،دندی،زرین آباد،سلطانیه ،صائین قلعه،قیدار،گرماب،ماهنشان،هیــــدج بوده است.

استان زنجان:
بر اساس آخرین تقسیمات اداری و سیاسی ،کل کشور استان زنجان در سال ۷۹ دارای ۷ شهرستان ،۱۵بخش،۱۶،شهر ،۴۶،دهستان،۱۲۰۶ آبادی،بوده است که از این تعداد آبادی ۸۱ درصد دارای سکنه و بقیه خالی بودند.

شهرستان ابهر:
ابهر یکی از شهرستانهای زنجان محسوب می شود که فاصله ابهر تا زنجان (۹۰ کیلومتر )میباشد لازم به ذکر است فاصله ابهر تا قزوین نیز (۹۰ کیلومتر)است این شهرستان با وجود شرکتهای صنعتی یکی از قطبهای صنعتی استان و کشور است (صنایع ریلی ایریکو-ایران خودرو-سیم کابل –پارس نخ – ساینا- و غیره) این شهرستان همسایگانی چون(خرمدره –صائین قلعه –هیدج-خدابنده- قیدار نبی)در اطراف خود دارد.

روستای میموندره:
بر اساس پرسش به عمل آمده از اهالی و مسئولین روستا از بدو اقامت در روستا نام آن میموندره بوده وکه به معنی (مبارک) می باشد. لازم به ذکر است قدمت روستا به بیش از ۳۰۰ سال پیش باز می گردد.

راههای دسترسی به روستا(حوزه نفوذ):
راههای دسترسی به این روستا از طریق جاده ابهر – قیدار می باشد و انتهای روستا همانطور که گفته شد انتهای روستا به جای ختم نمی شود و هیچ روستای جهت خرید وسایل یا تحصیل به این روستا نفوذ نمی کنند و لازم به ذکر است محصلان این روستا جهت ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به ابهر می آیند.

بررسی جمعیت و عوامل اجتماعی :

آمار کل جمعیت روستای میموندره:
آمار کلی مردم روستای میموندره در سال ۱۳۸۷به تعداد(۱۰۳۲نفر)رسیده است که نسبت به روستاهای اطراف رشد چشم گیری داشته است. روستای میموندره به علت داشتن موقعیت های خوب از قبیل زمینهای غنی از لحاظ کشاورزی وحاصلخیزی ،دامداری ،آب فراوان نزدیک بودن به شهر ابهر و غیره آمارش روز به روز افزایش د اشته و میزان مهاجرت از این روستا بسیار کم بوده .

سال رشد جمعیت درصد نرخ رشد
۱۳۶۵ – –
۱۳۷۵ ۱۲۳۱نفر
۱۳۸۵ ۱۰۲۸نفر
۱۳۸۷ ۱۰۳۲نفر
جمعیت روستای میموندره در سرشماری سال۶۵معادل——نفر بوده است،این رقم در سال ۱۳۷۵به۱۲۳۱نفر رسیده است ودر سال ۱۳۸۵به ۱۰۲۸نفر که کمتر شده است رسیده است.
آمار رسمی

آمار تعداد زن و مرد :
تعداد زن و مرد در روستای میموندره در سال ۱۳۸۷ به شرح ذیل می باشد.(این آمار از سازمان بنیاد مسکن جمع آوری شده است)

زن ۴۹۱ نفر ۱۳۸۷
مرد ۵۴۱نفر ۱۳۸۷

میزان مرگ و میر و زادو ولد در روستا:
میزان مرگ ومیر و زاد وولد به طور متوسط در سال در روستای میموندره به شرح ذیل می باشد.(این آمار تقریبی می باشد و از طریق مطالعات میدانی کسب شده است.)
مرگ و میر در سال ۱۰نفر

زادو ولد ۱۲ نفر
آمار طلاق:
به طور کلی در روستاهای کشورمان به علت داشت فرهنگ و آداب ورسوم قدیمی و این اعتقاد که دختر با لباس سپید به خانه بخت رفته وبا لباس سفید بیرون می آید (از زبان روستائیان) طلاق در روستا به خصوص در این روستا بسیار کم یا شاید بتوان گفت اصلا” وجود ندارد.

آمار مهاجرت:
روستای میموندره به علت داشتن موقعیت های خوب از قبیل زمینهای غنی از لحاظ کشاورزی وحاصلخیزی ،دامداری ،آب فراوان نزدیک بودن به شهر ابهر و غیره آمارش روز به روز افزایش د اشته و میزان مهاجرت از این روستا بسیار کم بوده حتی اگر جوانان روستا برای کار به خارج از روستا بروند (کارهای صنعتی) برای زندگی به روستا برمی گردند.حتی اشخاصی که از روستا مهاجرت کرده ورفته اند در روستا خانه ای دارند و در مواقعی از سال به روستا برگشته و در آنجا زندگی می کنند.

 

برق:
در قدیم در روستا چون برق نبود از گرسوز و وسایل دیگر برای روشنایی استفاده می کردند.و با گذشت زمان و امکانات دهی به روستا ها ،برق در سال ۶۲به روستا ی میموندره انتقال داده شده است و در همان سال با کمک مسئولین م مردم روستا قابل بهره برداری شده است . و امروز کل روستا دارای سیستم برق می باشند (انتقال برق به روستا توسط کابل کشی از ابهر به میموندره می باشد)

آب روستا:
بیشتر منازل روستای میموندره دارای سیستم لوله کشی آب مصرفی می باشند و انشعاب اصلی آب منازل داخل روستا می باشد.۳

تلفن:
قبل از اینکه تلفن به منازل انتقال داده شود افراد برای ارتباط با یکدیگر از تلفن مرکزی استفاده می کردند.ودر سال ۱۳۷۸به کمک مسئولین امر تلفن در روستا مورد بهرهبرداری گردید.و لازم به ذکر است روستای میموندره دارای مخابرات می باشد.

گاز:
گاز به این روستا انتقال داده شده است ولی کل روستا هنوز از آن استفاده نمی کنند.
حمام و نحوه تامین سوخت روستا:
روستا ی میموندره دارای۱ حمام عمومی (۱۲ چشمه) می باشد که به صورت جداگانه (زنانه-مردانه)می باشد.سوخت این حمام توسط دهیاری و شورا تامین می شود که نوع مصرف سوخت ان نفت مازوت کوره ای می باشد که در مخزنی به اندازه ۲۵ هزار لیتر که روی آن آهنی و بدنه آن بتنی می باشد نگهداری می شود.نفت مصرفی مردم در روستا در تعاونی نگهداری می شود.

مکان فرهنگی – مذهبی:
روستای میموندره همانند روستاها و شهرهای دیگر مساجدی در خود دارد که شامل ۳ مسجد می باشد(مسجد حضرت ابولفضل(ع) –مسجد جامع-مسجد صاحب الزمان(عج) لازم به ذکر است مسجد جامع و صاحب الزمان از تیرو آهن و آجر ساخته شده است.

مراکز ورزشی روستا:
روستای میموندره دارای زمین ورزشی به مساحت ۲ هکتار می باشد که در حال حاضر تکمیل نشده است .
خدمات تجاری و خدمات عمومی:

تاسیسات و تجهیزات آموزشی بهداشتی- درمانی خدمات تجاری-رفاهی
آب

* برق

* صندوق
پستی

*
دفتر مخابرات

* دبستان

* راهنمایی

* خانه بهداشت

* حمام

* غسالخانه

*
شرکت تعاونی

* نانوایی

* شعبه فروش نفت

* خوار بار فروشی

*

تعداد مدارس و دانش آموزان در حال تحصیل:
روستای میموندره دارای ۳مدرسه می باشد به نامهای :
جمعا ۱۲۰ نفر دانش آموز در مدارس روستا به غیر از مدرسه دخترانه صداقت مشغول به تحصیل هستند.
مدرسه راهنمایی دخترانه صداقت مدرسه ابتدائی شهید مردانی مدرسه راهنمایی نصر

مساحت روستا :

محدوده روستا ۵۵۰۰ هکتار
زمینهای کشاورزی ۱۸۰۲ هکتار
زمینهای زراعی ۱۴۴۵ هکتار
طول معابر ۴۷۱۹ هکتار
منابع طبیعی ۱۷۰۰ هکتار

قیمت زمینهای روستا:
با استناد به گفته های دهیار و اعضای شورای روستای میموندره قیمت به صورت ذیل می باشد.

زمین هکتاری زراعی دیمی
۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال
زمین هکتاری زراعی آبی
۰۰۰/۰۰۰/۵۰ ریال

آب روستا:
بیشتر منازل روستای میموندره دارای سیستم لوله کشی آب مصرفی می باشند.
میزان پتانسیل بهره برداری از منابع آب شهرستان ابهر و خرم دره با عنایت به اینکه شهرستانهای ابهر و خرم دره زیر حوزه آبریز رودخانه شور قرار داشته و رودخانه ابهررود از داخل هردو شهرستان عبور می کند اطلاعات مربوط به آب این دو شهر استان قابل تفکیک نبوده و هردو شهرستان از نظر مقدار آب سطحی با یک ایستگاه اندازه گیری شده است پتانسیل آب سطحی این رودخانه در ایستگاه قروه اندازه گیری شده است حدود ۶۱ میلیون که مترمکعب بوده است که نزدیک به ۲ پتانسیل آب سطحی استان می باشد.

آب شب روستای میموندره که از طریق ۲ منبع آب که زیر نظر اداره آب می باشد تامین می شود. لازم به ذکر است این روستا ۲ رودخانه دایمی (بزرگ سو )که سرچشمه آن از کوههای جنوب روستا نشات می گیرد که در حال حاضر خشک می باشد و۳ حلقه چاه عمیق نیز دارد که باغهای اطراف روستا را نیز با این چاه عمیق و آب رودخانه آبیاری می کنند علاوه بر موارد فوق آب باران مهمترین منبع تامین آب کشاورزی برای زمینهای دیمی روستا می باشد.

بررسی معادن روستا :
هیچ گونه معدنی در این روستا واطرافش وجود ندارد.
بررسی وضعیت زلزله در روستا:
با توجه به وجود چهار گسل زلزله در روستا این روستا تقریبا” جزء مناطق زلزله خیز می باشد و وقوع زلزله بطور تقریبی در این روستا وجود دارد. به همین منظور بیشتر ساختمانهای روستا از مصالح جدید ساخته شده است.

رطوبت:
مشاهدات انجام شده نشان می دهد که میزان رطوبت نسبی در منطقه ابهر وخرمدره در طول سال در سه ماه پایان سال به ۱۰۰ درصد نیز می رسد و در آبان وآذرماه به ۹۷ درصد ودر فروردین واردیبهشت به دورقم ۹۶ و۹۹ درصد می رسد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد