مقاله نقش مدیریت در توسعه یا عدم گسترش صنعت گردشگری ورزشی خراسان رضوی

word قابل ویرایش
13 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
استان خراسان رضوی به عنوان یکی از مراکز مستعد در زمینه صنعت گردشگری مورد توجه گردشگران سایر ایرانی و سایرکشورها میباشد و در زمینه سرمایه گذاری نیز صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران بین المللی در این صنعت نیز توجه ویژه ای به ایران دارند ولی چرا رشد این صنعت در کشورمان بسیار کند و نامحسوس است . یکی از علل آن ضعف مدیریت کلان ، قوانین و دولتی بودن دیدگاه مدیران در تمام سطوح در این صنعت میباشد که میتوان با اصلاح سیستم مدیریت و با استراتژیک خاصی زمینه های رشد و شکوفائی این صنعت مولد را ایجاد کرد.
هدف از پژوهش حاضر، بررسی دیدگاه و نقش مدیران در مورد توسعۀ صنعت گردشگری ورزشی در استان خراسان رضوی است .محدوده تحقیق استان خراسان رضوی و جامعۀ آماری مدیران و کارشناسان دخیل در امر گردشگری و ورزش استان انتخاب شدند .
تحقیق حاضر از نوع توصیفی – پیمایشی است و با توجه به نبود پرسشنامۀ استاندارد مطابق با اهداف تحقیق ، از پرسشنامۀ محقق ساخته ای استفاده شد که بین ١٠٠ نفر از مدیران وکارشناسان اداره گردشگری، تربیت بدنی توزیع شد که روایی و پایایی ٧١ درصدآن مورد تایید قرار گرفت .پس از جمع آوری اطلاعات با استفاده از بستۀ نرم افزارSPSS داده ها استخراج ، ویرایش و از طریق بررسی میانگین ها، آزمون فریدمن برای رتبه بندی و ویل کاکسون به منظور بررسی معناداری اختلاف میانگین رتبه ها، تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج نشان داد که موانع مدیریتی، موانع فرهنگی و موانع مربوط به زیرساخت ها به ترتیب مهمترین موانع جذب گردشگر ورزشی به خراسان رضوی است .
کلید واژه : توسعه ، مشهد ، موانع ، گردشگر ورزشی .
مقدمه :
در ابتدا برای آشنائی بیشتر با صنعت گردشگری به تاریخچه این صنعت می پردازیم : برای اولین بار بصورت رسمی در سال ١٩٣٧ کلمات توریست و توریسم توسط سازمان ملل مورد استفاده قرار گرفت ولی پیشینه این صنعت به سالها قبل از این تاریخ برمیگردد. کشور انگلستان در میان کشورهای اروپائی از اولین کشورهائی بود که به این صنعت روی آورد و با صنعتی شدن کشورها در غرب فرهنگ توریسم در بین مردم رواج یافت . و با اختراع راه آهن این صنعت به یک صنعت بین المللی مبدل گردید. و بدین ترتیب این صنعت ابتدا در اروپا و سپس در سایر قاره ها گسترش یافت . ولی امروزه توجه دولتمردان و صاحبنظران بیش از پیش به این صنعت معطوف گردیده تا آن حد که برای توسعه این صنعت بودجه های بیش از بودجه های دفاعی در نظر گرفته میشود.
در سالیان اخیر بدلیل اهمیت گردشگری از آن بعنوان یک صنعت نامبرده میشود و این صنعت به اندازه ای درآمدزا و پرسود میباشد که بسیاری از کشورها به اندازه درآمد نفتی کشورمان ایران از این صنعت کم هزینه و پرسود درآمدزائی کرده اند.
صنعت گردشگری و یا اصطلاحا صنعت توریسم ، سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودرسازی میباشد. به همین دلیل در دهه های اخیر بسیاری از دولتها، مسئولین اقتصادی و صاحبنظران با حساسیت بیشتری به گسترش این صنعت روی آورده اند و در تلاش هستند سهم بیشتری از بازار جهانی این صنعت را برای جوامع خود به ارمغان ببرند. گردشگری در چند دهه اخیر به یکی از مهمترین بخش های فعالیت اقتصادی کشور ها تبدیل شده است . بر اساس پیش بینی سازمان جهانی جهانگردی UNWTO تا سال ٢٠٢٠ درآمد حاصل از توریسم بین الملل به ١/۶ میلیارد دلار برسد. این صنعت بعنوان یک سیستم جهانی بخش قابل توجهی از تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده است .
صنعت گردشگری از دیدگاه اقتصاد :
اقتصاد دانان از صنعت گردشگری بعنوان یک صنعت مولد سرمایه و اشتغال زا نام میبرند و توجه خاصی به این صنعت دارند لذا معتقدند توسعه صحیح گردشگری به لحاظ اقتصادی موجب افزایش ارز آوری می شود. صاحبنظران علم اقتصاد معتقدند اگر کشوری بتواند از پتانسیلها استفاده کرده و چرخهای این صنعت را در کشورش به حرکت درآورد شاهد شکوفائی شگرفی در سطح اقتصاد کشور خواهند بود. تاثیر این صنعت از جهات مختلف قابل بررسی و مهم است که به تعداد ی از این مولفه ها در زیر اشاره شده است :
– ورود ارز به کشور – اشتغال در بسیاری از زمینه ها – پویائی بازار خرده فروشی
– فعال شدن فرودگاهها و سیستم های حمل و نقل – افزایش سرمایه گذاری
– افزایش تولیدات محلی و بومی و صنعتی(صنایع دستی و محصولات فرهنگی)
– افزایش میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی (هتل سازی و سایر خدمات مرتبط ) و بسیاری از موارد دیگر که هر یک به تنهائی قابل بررسی و مطالعه میباشد.
صنعت گردشگری از دیدگاه اسلام :
دین مبین اسلام نسبت به مفهوم گردشگری و سیاحت دیدگاه خاص و متفاوت دارد. اسلام گردشگری را حمل بر امور والا و ارزشهای اخلاقی می کند. یکی از این دیدگاهها، سیر و سفر در کشورها برای گردش ، آشنائی، جستجو و کشف و نه برای کسب درآمد و اقامت گزیدن می باشد. در تفکر دینی اسلام برای جهانگردی کارکردی خاص مورد توجه قرار گرفته است ، به گونه ای که حرکت در زمین برای رسیدن به درکی بالا جهت ستایش قدرت مطلق و تامل در نظام آفرینش خداوند باریتعالی از سفارشهای موکد قرآنی است .
در خصوص فواید سفر و مسافرت از ائمه اطهار و نبی اکرم (ص ) احادیث و روایتی ذکر شده است . البته در اسلام علاوه بر اینکه به فواید آن اشاره شده است محدودیتهای را هم برای بعضی از سفرها در نظر گرفته است .
در روایاتی، مسافرت مورد تشویق قرار گرفته و فواید معنوی و مادی آن یادآوری شده است . از جمله در حدیث نبوی آمده است : سافروا تصحوا، سافروا تغنموا؛
مسافرت کنید تا سلامتی و عافیت یابید. مسافرت کنید تا بهره مند شوید.
در حدیثی دیگر از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است :
سافروا تصحوا و ترزقوا؛ (( مسافرت کنید تا سلامتی و روزی پیدا کنید.))
حال با توجه به شریعت اسلام و بهره گیری از فرامین دین مبین اسلام ما میتوانیم بعنوان یک کشور اسلامی بنیان گذار صنعت گردشگری اسلامی باشیم و مدیران با برنامه ریزی دقیق و با بهره گیری از صاحبنظران اسلام نسبت به تعریف صنعت گردشگری اسلامی اقدام کنند.
موقعیت ایران در صنعت گردشگری :
بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه ١٠ جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را داراست با این وجود از لحاظ بهره برداری از این منابع در جایگاه مطلوبی قرار نگرفته است . در حالی که سهم ایران با وجود رتبه ممتازش در جاذبه های جهانگردی از درآمد گردشگری جهان حتی به یک درصد هم نمی رسد.
کشور پهناور ایران با ویژگیهای طبیعی و اقلیمی خاص و همچنین آثار تاریخی و هنری برای علاقه مندان به گردشگری مقصد بسیار مستعدی میباشد و همچنین در سطح بین المللی هم به دلایل ویژگیهای جغرافیائی و قرار گرفتن در راه شرق آسیا و اروپا (جاده ابریشم ) مورد توجه میباشد. کشور ایران در گروه کشورهای برتر جهان از نظر قابلیت های طبیعی و تاریخی است . تنوع زیستی و وجود چهار فصل کامل و جاذبه های طبیعی بی همتا در کنار فرهنگ اصیل ایرانی بیانگر قابلیت بالای توسعه گردشگری در ایران است .
این ویژگیها فرصت بی نظیری را در اختیار ایران قرار داده است تا با توسعه صنعت گردشگری کشورمان ، از دیدگاه فرهنگی ایران را به عنوان یکی از گهواره های تمدن در سطح بین الملل معرفی نماییم .
وضعیت ایران در صنعت گردشگری :
در ده سال گذشته تا به امروز بسیاری از کشورهای اطراف ایران با هدف جذب گردشگر بیشتر با تمام توان پا به میدان این صنعت گذاشته اند و بر درآمدهای ملی خود افزوده اند و از مزایای توریسم و سرمایه گذاری در این زمینه سود هنگفتی را برای کشورشان بوجود آورده اند ولی متاسفانه کشورما ایران با وجود بسیاری از ویژگیهای لازم برای صنعت گردشگری نتوانسته است در این میدان سهم واقعی خود را بدست آورد و از رقیبان تازه به دوران رسیده خود بسیار فاصله دارد. با توجه به اینکه مدیران و مسئولین دولتی با وجود وضع قوانین حمایتی برای این صنعت ، نتوانسته اند به اهداف اصلی خود برسند، نیاز به بازنگری و تغییراتی در ساختار ساختمان این صنعت در کشورمان ضروری احساس میشود.
-روش شناسی تحقیق :
پژوهش حاضر از نوع توصیفی پیمایشی است که به شکل میدانی انجام شده است .جامعۀ آماری را ١٠٠ نفر ازمدیران و کارشناسان اداره گردشگری، تربیت بدنی تشکیل می دادند. ٨٠ نفر از این افراد که در دسترس بودند به عنوان نمونۀ آماری انتخاب و پرسش نامۀ محقق ساخته در بین آنان توزیع شد.جهت تعیین روایی پرسش نامه از نظرات اساتید تربیت بدنی و کارشناسان گردشگری استفاده شد .پایایی پرسش نامه از طریق آلفای کرونباخ ٠.٧١بدست آمد.برای توصیف آمار آزمودنی ها از آمار توصیفی و در بخش آمار استنباطی از آزمون tی یک نمونه ای و فریدمن برای تجزیه وتحلیل فرضیات تحقیق استفاده شد.
٣-یافته های تحقیق :
٧٢.٢درصدپاسخ دهندگان مرد و٨. ٢٨درصدآنان زن بودند. ۶۴.٣درصد آنان دارای تحصیلات پایین تر از کارشناسی و ٣۵.٧ درصد بالاتر از کارشناسی داشتند.
همانطور که در جداول ٢ نشان داده شده است ، موانع مدیریتی، موانع فرهنگی و موانع مربوط به زیرساخت ها به ترتیب مهمترین موانع جذب گردشگرورزشی به مشهد است .
جدول شماره٢: نتیجه آزمون t ییک نمونه ایجهت تأثیرموانع ومشکلات درتوسعۀگردشگری ورزشی شهر مشهد
جدول شماره ٣: نتایج آزمون فریدمن برای اولویت مشکلات گردشگری در توسعۀ گردشگری ورزشی
جدول شماه ۴: میانگین رتبه هاو رتبه برای اولویت مشکلات گردشگری در توسعۀگردشگری ورزشی
۴-بحث و نتیجه گیری
علی رقم آنکه خراسان رضوی یکی از استانهای مستعد در زمینه گردشگری محسوب میشود اما به دلایل بسیاری رشد این بخش در مقایسه با سایر استانهای منطقه مطلوب و قابل توجه نبوده است . کارشناسان و صاحبنظران دلایل فراوانی را بعنوان موانع بر سر راه رشد این صنعت بیان نموده اند که مختصرا به هر یک از آنها میپردازیم .
١- ضعف مدیریت کلان در صنعت گردشگری :

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 13 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد