تحقیق در مورد انتخاب رشته تحصیلی

word قابل ویرایش
17 صفحه
18700 تومان


انتخــاب رشتــه
از آنجا که رشته تحصیلی دانش ‌آموز و علاقه شخصی و درونی او به آن رشته درسی ، یکی از دلایل عمده موفقیت تحصیلی و شغلی اوست ، توجه به نکات زیر ضروری است :
1- لازم است فرزند شما در انتخاب این رشته کاملا آزاد باشد و شخصا تصمیم بگیرد ، زیرا اگر بر اساس علاقه درونی‌اش نباشد و صرفا به خاطر رضایت والدین و یا دیگران تصمیم بگیرد ، ادامه موفقیت آمیز این مسیر برایش آسان نخواهد بود .


2- برای انتخاب درست تر ، فرزند شما به اطلاعات واقعی و همه جانبه ای در مورد درس های دوره دبیرستان و دانشگاه در رشته مورد نظر و همچنین شغل های مربوط به آن رشته درسی یعنی بازار کار پس ازفارغ التحصیل شدن ، نیازمند است .
3- در مورد شغل مناسب و دلخواه ، لازم است درباره فضا و محیط آن شغل ، میزان درآمد و اهمیت اجتماعی آن و همچنین نوع فعالیت های مربوط به آن شغل ، اطلاعات دقیق و واقعی داشته باشد .


4- نکته مهم در انتخاب رشته درسی دبیرستان و دانشگاه ، علاقه و میزان پیشرفت درسی وانگیزه خود جوش او به درس‌های اصلی آن رشته تحصیلی است ، یعنی فرزند شما از خواندن و مطالعه آن‌ها شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند .


5- بسیاراتفاق افتاده است که دانش آموزان فعال و با استعداد به خاطر اینکه رشته تحصیلی مناسبی را در دبیرستان و دانشگاه انتخاب نکرده بودند ، با اینکه این دوره ها را با موفقیتگذرانده بودند، در بزرگسالی ناچار شدند یا بروز و نارضایتی این شغل را داشته باشند و یا آنرا رها کرده و به دنبال شغل دلخواه خود بروند .
6- رشته تحصیلی و شغلی که دلخواه و مطلوب نباشد و با انگیزه ها و نیاز های درونی فرد سازگار ی نداشته باشد، بسیاری از لذت ها و موفقیت ها را در نظر فرد بی اعتبار می کند . چون انرژی روانی‌اش هدر می دهد .


7- نقش بسیار مهم والدین خوب و مهربانی مثل شما ، ایجاد فضایی برای تصمیم گیری شخصی فرزندتان است . با دادن اطلاعات فراوان و واقعی و همچنین ایجاد روحیه عالی و اعتماد به نفس قوی در او ، این توانایی را در اوپدید می آورید که خودش تصمیم بگیرد هر چند که کار آسانی نخواهد بود .
8- در صورتی که فرزندتان هنوز توانایی تصمیم گیری را پیدا نکرده است ، به جای او تصمیم نگیرید و شرایط لازم برای افزایش اعتماد به نفس و کسب اطلاعات لازم را فراهم کنید تا قدرت تصمیم گیری شخصی پیدا کند .


9- والدین می توانند نظر شخصی خود را با دلایل روشن و واقعی به صورت یک پیشنهاد مطرح نمایند ودرپذیرش این نظر ازطرف فرزند اصرار نورزند ، چون در ادامه مسیر دشواری های زیادی پدید خواهد آمد.


10- اگر فرزند شما مثلا به رشته علوم انسانی و یا تجربی علاقمند شده است ، دلایل این علاقمندی را کاملا بررسی کنید و با یک مشاور متخصص مشورت نمایید ، فرزند شما می‌تواند « پس از مشاوره های لازم » تا سال سوم در رشته ریاضی « در صورت علاقه و احساس موفقیت » تحصیل کند و دوره پیش دانشگاهی را در رشته مورد نظر به پایان برساند .
11- نکته بسیار مهم دیگر این است که برای موفقیت در تحصیل و آشکار شدن استعداد واقعی فرزندتان ، داشتن دید مثبت و علاقه ی درونی نسبت به مدرسه ای که در آن درس می خواند ، ضروری و لازم است ، زیرا یک دید منفی ذهن را به درگیری های بیهوده می کشاند و انرژی روانی را هدر می دهد و دید مثبت انرژی زاست و توانایی مقاومت در مشکلات را افزایش می دهد و تولید انگیزه می کند .


12- اگر فرزند شما نسبت به مدرسه دید مثبت ندارد ، قبل از ثبت نام مجدد دلایل آن را کاملا بررسی بفرمائید تا امکان ادامه تحصیل با علاقه و نگاه مثبت فراهم شود . « هر مجموعه ای به نظر فرزند شما ممکن است دارای نقاط مثبت و منفی گوناگونی باشد و این کاملا طبیعی است که فرزند نوجوان شما از برخی از وقایع و پدیده ها رضایت نداشته باشد ، اما دید کلی او نسبت به این مجموعه خاص باید مثبت بشود تا بتواند موفق تر عمل کند .


13- دانش آموزی که در یک مدرسه خاطرات ناراحت کننده و منفی را پشت سر گذاشته و احساس موفقیت نداشته است ، برای موفقیت بعدی خود یا باید مدرسه اش را تغییر دهد و یا دید و نگاه منفی اش را به نگاه مثبت تبدیل کند تا بتواند هم گذشته را جبران کند وهم به موفقیت جدید دست یابد .


14- برای رسیدن به یک نگاه مثبت می باید دلایل و عوامل یک نگاه منفی ، کاملا ودقیق ارزیابی شود تا امکان یافتن راه حل های جدید برای جبران فراهم شود .
15- مهم ترین مسئله در سلامت روان و موفقیت این است که فرزند شما در طول سال تحصیلی احساس موفقیت و پیشرفت داشته باشد و در میان هم کلاسی های خود بتواند ابراز وجود نماید . بنابراین والدین آینده نگر و واقع نگری چون شما ، اصل را بر سلامت روان و شادابی و احساس موفقیت فرزند خودمی گذارند .


16- دفتر مشاوره آمادگی دارد در صورت نیاز شما والدین گرامی ، برای یافتن بهترین راه حل ها در خدمت شما باشد . شما می توانید با تماس تلفنی و هماهنگی های لازم مسائل احتمالی خود را مطرح بفرمایید .


به شما و فرزند برومندتان گذراندن یک سال پر شکوه تحصیلی را که با هیجان ها و مقاومت ها و افتخارات زیادی همراه است ،تبریک می گوییم و سپاس گزار خداوند مهربان هستیم و آینده خود را به لطف و عنایت آن مهربان مهربانان می سپاریم .


انتخاب رشته تحصيلي
به دنبال زمزمه‌هايي كه در خصوص آينده تحصيلي و شغلي‌مان از كودكي مي‌شنويم و برنامه‌هاي برگفته از آرزوهاي اطرافيانمان كه دامنه آن موفقيت آينده و سربلندي خانواده‌مان را به دنبال خواهد داشت، اولين انتخاب جدي تحصيلي و شايد شغلي ما د رسال اولين دبيرستان اتفاق مي‌افتد. گرچه اين انتخاب در گذشته، در بدو ورود به مقطع دبيرستان صورت مي‌گرفت اما پس از تغيير نظام قديم آموزشي به نظام جديد ترمي واحدي و پس از آن سالي واحدي، انتخاب يك رشته از شاخه‌هاي نظري، فني و حرفه‌اي و كاردانش پس از گذران سال اول

دبيرستان اتفاق مي‌افتد. هدف اين سيستم آشنايي نسبي دانش‌آموزان، خانواده‌ها، كادر آموزشي و مشاورين دبيرستان با علايق و استعدادهاي دانش‌آموز است. با اين حال باز هم ديده مي‌شود كه در بسياري از موراد، انتخاب رشته، تحصيلي، بدون توجه به واقعيت‌هاي موجود و تنها بر مبناي آينده‌نگري‌هاي احساسي و چه بسا زودگذر صورت مي‌گيرد.نسرين، دانش‌آموز سال سوم دبيرستان كه در رشته تجربي تحصيل مي‌كند و قصد دارد در مقطع پيش‌دانشگاهي در رشته گرافيك ادامه تحصيل دهد، مي‌گويد: من از همان ابتدا به هنر

علاقه‌مند بودم و در اين زمينه هم به خوبي توانسته‌ بودم استعدادهاي خود را نشان دهم. اما با اصرار خانواده‌ام رشته‌اي را انتخاب كردم كه به هيچ وجه مطابق با خواست، علاقه و استعدادم نبود و طي اين سال‌ها، فاصله‌اي كه ميان من و هنر افتاد، باعث شد تا هر روز روحيه‌ام را بيشتر از دست دهم و دچار افت شديد تحصيلي شوم. با اين وجود بالاخره تصميم قاطعانه خود را گرفتم و مشاورين مدرسه نيز توانستند پدر و مادرم را متقاعد كنند كه من در رشته گرافيك ادامه تحصيل بدهم.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 17 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله انتخاب رشته

word قابل ویرایش
11 صفحه
18700 تومان
انتخاب رشتهبراساس آمار موجود، در آزمون سراسري حدود 3000 رشته محل و در دانشگاههاي کشور بيش از 300 رشته دانشگاهي داير است. به گفته مسئولان سازمان سنجش باز هم ظرفيت تعدادي از رشته ها پر نمي شود. اين در حالي است که رقابت بسيار شديدي در پرکردن تعداد محدودي از رشته ها وجود دارد. بسياري از دواطلبان مستعد کشور فقط بد ...

دانلود مقاله بررسی رابطه کاربرد راهبردهای یادگیری با موفقیت در رشته های تحصیلی ( ریاضی - فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی )

word قابل ویرایش
27 صفحه
18700 تومان
بررسی رابطه کاربرد راهبردهای یادگیری با موفقیت در رشته های تحصیلی (ریاضی- فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی)منابع فارسي - امينيان. اميرحسين (1373). «بررسي شيوه هاي مطالعه و يادگيري دانشجويان پزشكي و غير پزشكي دانشگاه شهيد صدوقي يزد.» پايان نامه كارشناسي ارشد تهران: دانشگاه علامه طباطبايي. دانشكده روانشناسي و علو ...

دانلود مقاله انتخاب رشته؛ محدودیت زمان و کمی اطلاعات

word قابل ویرایش
20 صفحه
18700 تومان
انتخاب رشته؛ محدودیت زمان و کمی اطلاعاتانتخاب برای همگان یک ضرورت همیشگی است. از آغازین روزهای زندگی، انسان به تبع نبوغ فکری مجبور به انتخاب و تصمیم گیری است. در تصمیم گیری سه مفهوم انتخاب، محدودیت و ریسک( خطر) مستتر است. منظور از انتخاب، گزینش یک راه از بین دو یا چند راه برای نیل به هدفی خاص است. در سراسر سا ...

مقاله در مورد انتخاب رشته

word قابل ویرایش
97 صفحه
34700 تومان
انتخاب رشتهبه جای مقدمه: یک انتخاب ، یک زندگی بی شک در هر کشوری یکی از اساس ترین پایه های رشد و توسعه نظام آموزش عالی می باشد . اما در کشور ما رشد غیر قابل کنترل متقاضیان ورود به دانشگاه ، کاهش کیفیت آموزشی ، عدم اشتغال فارغ التحصیلان در بازار و... سبب آن گردیده که هشداری جدی پیشرفت جامعه را تهدید نماید . به ...

دانلود مقاله بررسی رابطه بین رشته تحصیلی با رضایت شغلی معملین مقطع راهنمائی شهید کسائیان و شهید دانشجو

word قابل ویرایش
11 صفحه
21700 تومان
چكيده طرح پژوهشي: به اعتقاد بسياري از صاحب نظران از ميان همه مفاهيمي كه متخصصان رفتار سازماني، مديريت و روانشناسان سازمان و صنعتي در موقعيت هاي مختلف مورد مطالعه قرار داده اند، رضايت شغلي از مهمترين زمينه هاي پژوهشي بوده است. اهميت رضايت شغلي از يك سو به دليل نقشي است كه در بهبود و پيشرفت سازمان و نيز بهداشت ...

دانلود فایل پاورپوینت جلسه آموزشی انتخاب رشته تحصیلی ، دانشگاهی و شغل بر اساس هوش

PowerPoint قابل ویرایش
43 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : تعریف هوش: توانایی حل مسئله وسازگاری با محیط. اسلاید 2 : اما تعریف قبلی ازهوش کاملا سنتی است واز نگاه کاربردی تعیین کننده چگونگی عملکرد ما در زندگی و انتخاب مسیر شغلی نیست. اسلاید 3 : اینکه برخی افراد ازشغل خود رضایت ندارند ودرخیلی مواقع ازاین شاخه به آن ...

دانلود فایل پاورپوینت انتخاب رشته تحصیلی ، دانشگاهی و شغل بر اساس هوش

PowerPoint قابل ویرایش
44 صفحه
23700 تومان
  اسلاید 1 : تعریف هوش: توانایی حل مسئله وسازگاری با محیط. اسلاید 2 : اما تعریف قبلی ازهوش کاملا سنتی است واز نگاه کاربردی تعیین کننده چگونگی عملکرد ما در زندگی و انتخاب مسیر شغلی نیست. اسلاید 3 : اینکه برخی افراد ازشغل خود رضایت ندارند ودرخیلی مواقع ازاین شاخه به آن شاخه می پرند یک دلیل قاطع آن عدم ان ...

دانلود فایل پاورپوینت رشته تحصیلی دانش آموزان و آیندۀ ی میهن اسلامی

PowerPoint قابل ویرایش
13 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : رشته تحصیلی دانش آموزان هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي‌زند. چرا كه انتخاب يكي از مهمترين فعاليت‌هاي انسان است. انسان با انتخاب‌هاي خود مسير زندگي‌اش را تعيين مي‌كند انسان آزاد آفريده شده است و به او اين اختيار داده شده است كه در بسياري از موارد آنچ ...