دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با خطرهای کاری رانندگان

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با خطرهای کاری رانندگان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با خطرهای کاری رانندگان قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

رانندگی از آن شغل های پراسترسی است که کلی عوارض
جسمی و روانی در پی دارد، ولی با داشتن آگاهی های لازم
می توان امکان بروز این عوارض را به حداقل رساند.

رانندگان در حین رانندگی در وضعیتی قرار دارند که به واسطه نیروهای وارده بر مفاصل بدن شان ستون فقرات، زانو، ران و مفصل مچ پا در طولانی مدت دچار عارضه می شوند.
ما نزدیک به ۴۰۰ هزار راننده حرفه ای در سطح کشور داریم که از راه رانندگی امرار معاش می کنند و این باعث می شود که صنعت حمل ونقل، بزرگ ترین نیروی کار کشور ما را تشکیل بدهد، ولی متاسفانه در این صنعت بزرگ، آگاهی و آشنایی لازم را در زمینه طب کار و سلامت شغلی رانندگی نداریم.

اسلاید ۲ :

شایع ترین عارضه شغلی در میان رانندگان مشکلات عضلانی و اسکلتی است که تقریبا تمام مفاصل بدن آنها راتهدید می کند:
حرفه ی رانندگی کردن علی رغم اینکه سبب خستگی شدید راننده می شود، عملا تحرک چندانی ندارد و این عدم فعالیت سبب ایجاد عوارض جسمی گوناگون در رانندگان می شود که مهم ترین این عوارض، مشکلات اسکلتی – عضلانی است و این افراد در بسیاری از مفاصل بدن شان از جمله ستون مهره ی کمری ، مفصل زانو ، گردن، شانه، مچ دست ، آرنج، مچ پا و تقریبا همه مفاصل دچار عارضه می شوند و این همه به خاطر غلط نشستن و طولانی بودن آن است.
ضمن این که پزشکان بروز اختلال در دستگاه گردش خون را هم یکی از مشکلات رانندگان می دانند. همچنین ثابت بودن راننده در وضعیت نشسته و آویزان ماندن پا به مدت طولانی موجب بیماری تورم رگ های پا یا واریس می شود.

اسلاید ۳ :

در حرفه رانندگی مفاصل بدن بدون حرکت است. ستون مهره ای ناحیه گردنی، مفاصل شانه ها، مفاصل ستون مهره ای کمری و پشتی و سینه ای، لگن، مفصل ران و زانو همه ثابت هستند و باید بدانید که اگر از عضله، مفصل یا عضوی از بدن کار نکشیم، بدن کم کم آن را ضعیف می پندارد. به عنوان مثال اگر از عضلات پشتی کار نکشیم، این عضلات به تدریج فرسوده شده و تحلیل می روند.
عضلات کناری ستون فقرات در درازمدت تحلیل می رود و فرسوده می شود. بنابراین کوچک ترین فشار یا آسیب به ستون مهره ها خیلی جدی باید گرفته شود.

اسلاید ۴ :

از طرفی بد نشستن سبب می شود آب دیسک بین مهره ای در ستون فقرات از بین برود و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و به محض وارد شدن یک ضربه یا فشار، ساختمانش به هم ریخته و سبب بیرون زدگی دیسک شود که روی اعصاب ناحیه از جمله عصب سیاتیک فشار وارد می کند و بیمار از دردی در ناحیه کمر شکایت می کند که از ران شروع شده و تا پایین پایش تیر می کشد.

اسلاید ۵ :

پیش گیری:
۱- صندلی وسیله ای است که راننده همواره با آن همراه است و حتما باید قابلیت تنظیم داشته باشد. قد، وزن، طول ران و طول ساق پای همه راننده ها مثل هم نیست. پس راننده باید بتواند شیب صندلی، نحوه نشستن، فاصله اش از کف اتومبیل، فاصله اش از فرمان و …. را تنظیم کند.
۲- صندلی را باید در موقعیتی تنظیم کنیم که فرورفتگی ها و بیرون آمدگی های پشت را بپوشاند. زاویه زانو هم باید یک زاویه نسبتا باز باشد. به هیچ وجه پا نباید کشیده باشد و باید به راحتی به پدال ها برسد.

اسلاید ۶ :

۳-حتی الامکان رانندگان باید هر ۲ساعت یکبار از ماشین پیاده شوند و مقداری پیاده روی کنند ۴- با نرمش صحیح و عادات درست خوابیدن و نشستن می توان از مشکلات اسکلتی تا حدودی جلوگیری کرد ۵- در صورت لزوم استفاده از کمربند یا زانو بند با توصیه پزشک انجام گیرد

اسلاید ۷ :

عارضه ی دیگر اختلالات خواب:
بعضی راننده ها بنا به مقتضیات شغلی خود مجبورند در ساعات غیرمعمول، مثلا از شب تا صبح، رانندگی کنند.

این امر سبب ایجاد اختلال خواب می شود، یعنی زمانی که فرد باید استراحت کند، مشغول به کار است و از طرفی، توانایی استراحت در روز را هم ندارد، چون همان طور که می دانید بدن ما از لحاظ ساختار درونی در محیطی می تواند به خواب برود که برای استراحت مناسب باشد؛

اسلاید ۸ :

پیش گیری:
این رانندگان باید در اتاقی بخوابند که پرده ضخیم دارد یا از چشم بند استفاده کنند تا چشم در مواجهه با نور نباشد و به یک آرامش نسبی برسند و از همه مهم تر بین ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۴ صبح رانندگی نکنند و سعی کنند بخوابند. مشکل دیگر خواب در روز، سر و صدا است و همه اینها سبب ایجاد اختلال خواب می شود. اختلال خواب موجب می شود توانایی کار برای رانندگی بعدی کاهش پیدا کند و همین امر سبب گرایش بعضی از رانندگان به مصرف مواد محرک و مخدر می شود.

اسلاید ۹ :

آلودگی هوا:

آلودگی هوا به وجود هر ماده ای در هوا که میتواند برای انسان یا محیط او مضر باشد اطلاق می گردد. آلاینده ها ممکن است طبیعی و یا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند که بالغ بر ۱۸۰ آلاینده می باشند .
A.V. Kneese از کارشناسان برجسته سازمان جهانی بهداشت می گوید:(در مورد آلودگی هوا، تقریباً در همان وضعی هستیم که ماهی ها در آب آلوده .)

اسلاید ۱۰ :

پیش گیری: ۱-محدودیت تردد اتومبیل های شخصی در خیابانها و توسعه وسیله نقلیه عمومی ۲- افزایش سرانه فضای سبز ۳- انتقال صنایع و کارخانجات و کارگاه های آلاینده هوا به خارج شهر ۴-گسترش فرهنگ استفاده از مترو ۵-تبدیل سوخت بنزین به گاز طبیعی ۶-ایجاد آب نما و فواره برای جذب گردوغبار

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 21 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد