دانلود فایل پاورپوینت شهر الکترونیکی و دولت الکترونیکی

PowerPoint قابل ویرایش
66 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت شهر الکترونیکی و دولت الکترونیکی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت شهر الکترونیکی و دولت الکترونیکی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

مقدمه

آلوین تافلر در کتاب موج سوم خود نوشته است، مردم کره زمین تا امروز سه موج اساسى تحول را پشت سر گذاشته اند.
موج اول، موج انقلاب کشاورزى است که زمان آغاز آن بر کسى مشخص نیست، موج دوم انقلاب صنعتى است که بدنبال اختراع ماشین بخار در سال
۱۷۶۴، آغاز شده است و بالاخره موج سوم انقلاب انفورماتیک است که از سال ۱۹۴۶که بشر به ساخت کامپیوتر نائل آمد، آغازشد.

هریک از این امواج باعث بوجود آمدن تحولات فکرى و فرهنگى خاص خودش شد که لازم است به طرح آنها پرداخت.
موج اول همانطور که ذکر آن رفت، از زمانى آغاز شد که انسان فهمید اگر دانه اى را در زمین بکارد، مى‌تواند از محصول آن استفاده مجدد کند، مشروط بر آنکه به اتفاق خانواده اش در محلى ساکن  شود.
تا آن زمان وى تمایلى به تشکیل خانواده نداشته و غالبا بصورت انفرادى و نهایتا دسته هاى کوچک و به شکل مهاجر زندگى مى‌کرد، اما فصل هاى سه گانه کاشت، داشت و برداشت، او را مجبور به ساکن شدن در یک جا کرد و آرام آرام خانواده کوچک و هسته اى، جاى خود را به خانواده بزرگ و گسترده داد.
تفکر حاکم در قالب تعاریف امروزى، تفکر روستایى بود که بر مبناى آن تفکر
، کشاورز با صداى خروس از خواب بیدار شده و زندگى روزمره را آغاز  مى‌کند و زمانى هم که آفتاب به نیمه مى‌رسد مى‌فهمد که زمان صرف ناهار و استراحت نیم روزى است و زمانى هم که خورشید غروب مى کند، مى‌فهمد که باید کار را تعطیل کند.
براى این روستایى مفروض، تابستان فصل کاشت، پاییز زمان برداشت محصول و زمستان هم زمان استراحت و دید و بازدید است .

اسلاید ۲ :

اما زمانى که آرام آرام امواج ناشى از انقلاب بخار سراسر جهان را فرا گرفت، کم کم کارخانجات متولد شدند.

تراکتور جاى گاوآهن گرفت، آرام آرام پتک ( سمبل موج دوم )، جاى بیل( سمبل موج اول ) را گرفت و کشاورز مفروض دیگر نیازى نمى‌دید از تمامى فرزندانش در روستا استفاده کند، زیرا حالا یک تراکتور مى‌تواند جاى ۱۰ فرزند او را بگیرد، لذا مابقى فرزندان را راهى شهر مى‌کند تا اولین طبقات پروژه هاى شهرى را تشکیل دهند.
این جمعیت جدید شهرى شده دیگر نیازى به صداى خروس نداشتند، چرا که با صداى زنگ ساعت، روز کارى را آغاز کرده و با صداى بوق کارخانه هم، کار را تعطیل مى‌کردند.
کم کم بواسطه گسترده شدن فضاى شهرها، نیازهاى جدید بوجود آمد، کودکستان براى تربیت کودکان، آسایشگاه سالمندان براى نگهدارى افراد مسن و رستوران براى آنها که فرصت طبخ غذا در منزل را نداشتند.
خلاصه نیازهاى نو، راه حل
هاى تازه را خلق کردند و آنها نیز خود احتیاجات جدید را آفریدند و این روند همیشگى با ورود کامپیوتر به عرصه تحولات وارد فصل جدیدى شد.
همان طورى که پتک جاى بیل را گرفت، نرم افزار
( یکى از سمبل هاى موج سوم ) هم متقابلا جاى پتک را گرفت، اگر در موج دوم، حضور فیزیکى کارمندان در زمان معین، معیار دریافت دستمزد بود، در موج سوم راندمان کارى است که میزان حق السهم هر عضو یک مجموعه خدماتى یا تولیدى را مشخص مى‌کند.
اگر در موج دوم، سخت افزارها به کمک انسان مى‌آمدند، در موج سوم این نرم افزارها هستند که به خدمت بشر مى‌شتابند.
تصورات و تفکرات آدمى به شکل کدهاى صفر و یک و با کمک امواج
ماهواره اى ‌مبادله مى‌شود. در موج سوم انسان هر روز که بیشتر یاد مى‌گیرد، بیشتر مى‌فهمد که با حقیقت فاصله زیادى دارد.

موج سوم را موج خرد ورزى هم لقب داده اند، همه چیز تعریف شده و براى هر تعریف یک کد در نظر گرفته شده است حتى نام افراد هم که زمانى تحت تاثیر موج اول و دوم با اسامى چون برنج، کار، صنعت، کارخانه و موارد مشابه مورد خطاب قرار مى‌گرفتند، در موج سوم تمام هویتشان در یک مجموعه اعداد خلاصه مى‌شود.

اسلاید ۳ :

به عبارت دیگر، افراد دیگر به واسطه نام اجدادیشان شناخته نمى‌شوند، بلکه هر فرد داراى هویتى مستقل است که این هویت در قالب ارقام خلاصه مى‌شود.
در موج سوم انتصاب به افراد خاص، نژاد و ملیت معیارى براى برترى و شناخت نیست،
بلکه این کامپیوترها هستند که افراد را بر مبناى شماره طبقه بندى و تقسیم مى کنند.
شهر الکترونیکى که یکى از دستاوردهاى موج سوم است،
از این قاعده مستثنى نمى‌باشد.

حضور اینترنت از اوایل دهه ی ۱۹۶۰ میلادی در وزارت دفاع آمریکا شروع و در سال۱۹۶۹ با همکاری دانشگاه کالیفرنیا توسعه یافت در سال ۱۹۸۳ عملاً کار غیر نظامی اینترنت با سرویس پست الکترونیکی آغاز شد و به سرعت توانایی آن در ارسال داده ها با سرعت بیشتر فراهم شد. در اواسط سال ۱۹۹۰ در سراسر جهان ۴۶۰۰۰ شبکه اطلاعاتی، شامل ۳/۲ میلیون دستگاه رایانه و ۲۵ میلیون کابر از طریق اینترنت امکان تبادل اطلاعات یافتند. مقایسه ارقام فوق با نیاز های یک شهر الکترونیکی نشان می دهد که تا این زمان عملاً        نمی توانستند امکانات فناوری برای ایجاد شهر الکترونیک وجود داشته باشد. اما آمار فصل نامه پیام یونسکو در اکتبر ماه ۲۰۰۳ آخرین آمار کاربران اینترنت را ۶۵۵ میلیون نفر در جهان نشان می دهد.

این در حالی است که اینترنت ورلد استیست ( internet world stats ) در آخرین آمار خود در خصوص کاربران اینترنتی جهان که تا پایان سال ۲۰۰۷ می باشد، تعداد کاربران اینترنتی را برحسب موقعیت های جغرافیایی به ۷ دسته تقسیم کرده و میزان کاربران را در دنیا ۱ میلیارد و ۳۱۹ میلیون نفر اعلام کرد.

نکته قابل توجه سرعت توسعه عناصر این پدیده همچون ارتباطات و فناوری اطلاعات است که حیات سنتی بشر را رفته رفته وارد جایگاهی شگفت انگیز به نام زندگی الکترونیکی کرده و ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را دگرگون کرده است. بنابراین همزیستی و اجتماع که از ضروریات برقراری ارتباطات به عنوان اصول اولیه جامع اطلاعاتی است در محلی به نام شهرالکترونیکی جلوه گر می شود.

اسلاید ۴ :

شهر الکترونیکى چیست ؟

شهر الکترونیکی عبارت است از شهری که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویس های دولتی و

سازمان های بخش خصوصی به صورت برخط (online) و به صورت شبانه روزی و در هفت روز هفته باکیفیت و ضریب ایمنی بالا و با بهره گیری از ابزارهاى فناوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) و کاربردهای آن انجام می شود. تعاریف بسیار دیگرى براى شهر الکترونیکى مطرح شده که برخى از آنها عبارت اند از:

۱- به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در ارائه خدمات اجتماعى، اداری و اقتصادی به خصوص در بخش شهری برای بالا بردن بهره وری و نیز بهبود خدمات و ارائه اطلاعات به شهروندان و تجار و غیره را شهر الکترونیکى مى گویند.

۲- استفاده از فناوری به منظور اینکه خدمات شهری و اطلاعات به طور مؤثر در اختیار شهروندان و تجار و…  قرار بگیرد، شهر الکترونیکى نامیده مى شود.

۳- شهر الکترونیکى به آن دسته از فعالیت هایى اطلاق مى شود که خدمات شهری را به صورت الکترونیکى در اختیار کاربران قرار مى دهد و یا از طریق اینترنت، اطلاعاتى را با استفاده کنندگان این خدمات مبادله مى کنند.

شهر الکترونیکی ما را از دنیای تک بعدی شهرهای سنتی و امروزی خارج کرده و به دنیای جدیدی راهنمایی خواهد کرد، دنیایی دوبعدی که دستاورد فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات می باشد. در گذر این زمان و در این حرکت روبه جلوی فناوری ما در آینده ای نه چندان دور دنیای سه بعدی را شاهد خواهیم بود که حتی تصور آن در حال حاضر برایمان ناممکن است. بسیاری از فعالیت هایی که در شهرهای عادی انجام می شود قابلیت پیاده سازی و اجرا در شهر الکترونیکی را دارد و به جرأت می توان گفت که این فعالیت ها در شهرهای الکترونیکی بسیار راحت تر از نمونه های فیزیکی آن خواهد بود.

اسلاید ۵ :

این مجموعه از فعالیت ها را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

۱- فعالیت های اداری: مانند ثبت اسناد و املاک، درخواست گذرنامه و غیره.
۲- فعالیت های بانکی: پرداخت قبوض، برداشت پول از حساب، انتقال پول، اعلام وصول و برگشت چک و غیره.
۳- فعالیت های تجاری: خرید و فروش کالا، موسیقی ، فیلم ، خرید بلیت هتل ها و هواپیماها و غیره.
۴- فعالیت های تفریحی: بازی های رایانه ای، بازدید از موزه ها و پارک ها، انجام مسافرت های مجازی و غیره.
۵- فعالیت های علمی: انجام تحقیقات علمی، جست و جوی مقالات علمی، استفاده از منابع کتابخانه ها، انتشار و چاپ کتاب های الکترونیکی و غیره.
۶- دریافت اطلاعات: شامل اخبار، روزنامه ها، نشریات، ترافیک شهری، ساعات ورود و خروج قطارها و غیره بدون خارج شدن از منزل و یا محل کار.
۷- فعالیت های آموزشی: ثبت نام و رفتن به کلاس های مجازی و امتحانات مجازی, کسب مدارک معتبر بین المللی و غیره.
۸- فعالیت های گردشگری: رزرو بلیت و هتل – رزرو اتومبیل در مقصد، انتخاب بهترین شهرها و مکان های تاریخی و مسافرتی برای گردشگری و غیره.
۹- فعالیت های درمانی: مراجعه به پزشک و دریافت دستورالعمل های درمانی و پزشکی، مشاوره با پزشک خانوادگی بدون نیاز به حضور فیزیکی درمطب و غیره.
۱۰- فعالیت های تصمیم گیری: انتخاب بهترین مکان برای مسافرت با توجه به وضعیت رزرو هتل ها و قطارها، انتخاب بهترین مسیر برای رفتن به نقطه ای دیگر از شهر و غیره.

اسلاید ۶ :

اهداف شهر الکترونیکى

هدف اصلى در شهر الکترونیکى، ارائه خدمات با کیفیت و با قیمتى مناسب به همگان است. ایجاد محیط مناسب برای ارتقاء سطح زندگى، کسب و کار، فراهم نمودن محیط دسترسى برخط ( به جای نگهداشتن شهروندان در صف! ) برای دسترسى به اطلاعات و خدمات شهری، ارتقاء کمیت و کیفیت خدمات آژانس های شهری، افزایش تولید ناخالص داخلى و افزایش درآمدها، یکپارچگى کلیه واحدهای شهری و نیز صرفه جویى در هزینه از جمله اهداف شهرالکترونیکى است .

بنابراین مى توان مهمترین اهداف شهر الکترونیکى را به صورت زیر برشمرد:

۱- ارائه خدمات بهتر: ارائه خدمات به صورت راحت تر و قابل اعتماد، با صرف هزینه های کمتر و کیفیت وارزش بالاتر.

۲- تأثیر مثبت در قیمت و کارآیى خدمات: ارائه اطلاعات و خدمات بهتر و ارزان تر به استفاده کنندگان و عوارض دهندگان.

۳- مشارکت بیشتر مردم در امور شهری: آسان تر کردن امکان مشارکت کسانى که تمایل دارند در کارها نقش داشته باشند.

۴- ارائه و به کارگیری روش های مناسب برای اداره جامعه: حمایت از جامعه علمى از طریق ایجاد نوآوری و بازآفرینى در بخش شهری.

اسلاید ۷ :

ویژگى های شهر الکترونیکى خوب

یک شهر الکترونیکى خوب آن است که بتواند به آسانى در دسترس همگان قرار گرفته و با روشى ساده خدمات خود را ارئه نماید. برخى از مشخصه های یک شهر الکترونیکى خوب عبارت است از:

۱- استفاده آسان کاربران: یک شهر الکترونیکى خوب باید بتواند با به کارگیری ابزار مناسب سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطى به آسانى ارتباط مردم را به خدمات شهری برقرار نماید.

۲- در دسترس همگان باشد: خدمات شهر الکترونیکى باید از طریق سایت در منزل، محل کار، کارخانه، کتابخانه و در هر زمانى در دسترس همه افراد جامعه با هر درآمدی باشد.

۳- حریم خصوصى و امن: باید استانداردها در آن به گونه ای پیش بینى شود که حریم خصوصى و امنیت مردم شهر و کاربران تضمین شده باشد.

۴- نوآور و با خروجى ملموس: باید از جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری ها استفاده کند، تا سرعت و پاسخ سیستم همواره رو به افزایش بوده و خروجى آن برای مردم قابل لمس باشد.

۵- تعاملى باشد: باید اندیشه عموم مردم در آن اثر داشته باشد، تا بخش های خصوصى، سازمان های

غیر انتفاعى، محققان و حتى مردم عادی نیز بتوانند با شهردار و مسؤولان شهری به صورت دوطرفه براى بالا بردن کیفیت خدمات شهری هم اندیشى کنند.

اسلاید ۸ :

۶- کم هزینه باشد: سیستم های خدمات الکترونیکى و برخط در یک شهر الکترونیکى باید به گونه ای طراحى شوند که مردم پول زیادی بابت دریافت خدمات ندهند و شهر هم از پس هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری برای توسعه خدمات الکترونیکى برآید

۷- انتقال فناوری با دقت انجام شود: در مواقعى که تغییر فناوری تأثیر جدی در سیستم

مى گذارد انتقال سیستم های شهر الکترونیکى از وضع قدیم به جدید باید به دقت انجام شود، تا کاربر هنگام مواجه با فناوری جدید دچار مشکل نشود

اسلاید ۹ :

ویژگى های اساسى شهر الکترونیکى

هدف شهر الکترونیکى ارائه خدمات بهتر، با هزینه کمتر و اثر بخشى بیشتر است. ولی نمى توان استاندارد مشخصى, برای سایر ویژگى های آن معرفى کرد. زیرا هر شهری مى تواند با توجه به نیازهای جامعه خودش, نظام شهر الکترونیکى را پایه ریزی کند.

۱- کوچک بودن: شهر الکترونیکى نباید بیش از حد گسترده باشد تا بتواند از اتلاف نیروی انسانى و سرمایه جلوگیری کند. بنابراین بهتر است شهرهای الکترونیکى بزرگ به شهرهای محلى کوچک تر تقسیم شوند.

۲- اخلاقى بودن: شهر الکترونیکى باید مقید به اخلاق الکترونیکى بوده و حریم اطلاعات خصوصى شهروندان را حفظ نماید.

۳- پاسخگو بودن: شهر الکترونیکى باید نسبت به فعالیت اجتماع، اقتصادی و سیاسى که انجام می دهد، پاسخگو باشد. یعنى شرایطى فراهم شود که شهروندان بتوانند تا حد امکان از روند پیشرفت این فعالیت ها آگاهى های لازم را کسب کنند.

۴– مسئولیت پذیر بودن: شهر الکترونیکى باید در صورت بروز مشکلاتى ناشى از فعالیت های خود

( در هر حوزه ای ) به مردم شهر پاسخگو باشد.

۵- شفاف بودن: شهر الکترونیکى باید در رابطه با امور شهروندان موضع شفافى داشته باشد.

اسلاید ۱۰ :

آمادگى الکترونیکى ضرورت ورود به

شهر الکترونیکى

قبل از اینکه برنامه مفصل و پیچیده شهر الکترونیکى اجرا شود، بهتر است ابتدا از سطح آمادگى شهر برای انجام چنین پروژهای مطلع بود.آمادگى الکترونیکى، درجه آمادگى شهر را برای مشارکت در استفاده وتوسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت رسیدن به جامعه اطلاعاتى جهانى نشان می دهد. در مورد بعضى از نواحى و به خصوص مناطق محروم که مردم به سختى مى توانند خود را با فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن تطبیق دهند درجه آمادگى الکترونیکى حداقل لازم است.

پنج محوری که معمولاً برای تشخیص آمادگى الکترونیکى و ارزیابى ایجاد شهر الکترونیکى مورد توجه قرار

مى گیرد عبارتند از:

۱- زیرساخت ها

۲- منابع انسانى

۳- اراده دولت و حاکمیت شهری

۴- قوانین و مقررات

۵- بودجه و منابع مالى

۱- زیرساخت ها: در شهر الکترونیکى، مؤلفه های مختلفى در مورد زیرساخت مطرح مى شود. مهم ترین مؤلفه مرتبط , زیرساخت ارتباطى و شبکه های انتقال داده ( اینترنت، خطوط فیبر نوری، سیستم های انتقال داده به صورت باسیم و بى سیم و … ) است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 66 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد