بخشی از پاورپوینت
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----
اسلاید 1 :
فراهم آوردن زمينه ي لازم براي
(( خود ارزشيابي )) و (( خود بهسازي ))
مهارت تدوين طرح درس شركت كنندگان
اسلاید 2 :
.1تدريس براي چه ؟
.2به چه كساني تدريس مي كند ؟
.3كجا تدريس مي كند ؟
.4چه چيزي تدريس مي كند ؟
.5چگونه تدريس مي كند ؟
.6با چه چيزهايي تدريس مي كند ؟
.7چه چيزهايي را و چگونه ارزشيابي مي كند ؟
اسلاید 3 :
مفاهيم برنامه درسي ، آموزش ، تدريس و يادگيري و هم پوشي آن ها
برنامه ي درسي :
به محتواي رسمي و غير رسمي ، فرايند محتوا ، آموزش هاي آشكار و پنهان اطلاق مي گردد ، كه به وسيله ي آن ها فراگير، تحت هدايت موسسه ي آموزشي ، دانش لازم را به دست مي آورد ، مهارت ها را كسب مي كند و گرايش ها ، قدر شناسي و ارزشها را در خود تغيير مي دهد .
اسلاید 4 :
آموزشي :
جريان واقعي اشتغال فراگيران با اشخاص و اشياء ديگر در تربيت زماني و مكاني خاص .
اسلاید 5 :
تدريس :
عبارت است از تعامل يا رفتار متقابل استاد درس و فراگير ، بر اساس طراحي منظم و هدف دار استاد براي ايجاد تغيير در رفتار فراگير . اين تعريف دو ويژگي خاص براي تدريس مشخص مي كند .
1- وجود تعامل يا رابطه متقابل بين معلم و فراگير
2- هدف دار بودن فعاليت هاي معلم
اسلاید 6 :
يادگيري :
عبارت است از فرايندتغييراتنسبتاًُ پايدار در رفتار بالقوه فرد بر اثر تجربه .
اسلاید 7 :
تعريف طرح درسي :
عبارت است از برنامه ريزي و سازمان دادن به مجموعه فعاليت هايي كه مدرس در رابطه با هدف هاي آموزشي ، محتواي درسي و توانايي هاي فراگيران براي يك زمان مشخص تدوين مي كند .
اسلاید 8 :
انواع طرح درس :
.1روزانه
.2ماهانه
.3ترمي
.4سالانه
اسلاید 9 :
طرح درس روزانه :
الف ) مرحله ي طراحي (( فعاليت هاي قبل از تدريس ))
.1موضوع درس
.2هدف كلي درس
.3اهداف جزئي درس
.4اهداف رفتاري درس
.5روش و فنون تدريس و وسايل كمك آموزشي
ب ) مرحله ي اجرا (( فعاليت هاي ضمن تدريس ))
.1ارزش يابي تشخيصي و آزمون ورودي
.2ارائه ي درس : - ايجاد انگيزه ( آمادگي مدرس و فراگير)
- تدريس هدف هاي رفتاري ( از ساده به مشكل )
ج ) ارزشيابي : 1- ارزشيابي از جريان تدريس
2- تعيين تكليف
اسلاید 10 :
تعريف هدف و نقش هدف در برنامه ي درسي و طرح درس
هدف :
آن حقيقت مورد نظر است كه آگاهي و اشتياق دستيابي به آن ، محرك انسان به سوي حركت ها وافعالي است كه آن حقيقت را قابل وصول مي كند .
هدف :
.1به جريان آموزش جهت مي دهد.
.2در افراد ايجاد انگيزه مي كند.
.3معياري براي فرايند آموزش و تدريس است.
.4معياري است بر انتخاب و سازماندهي محتوا
.5معياري است براي انتخاب و سازماندهي تجارب يادگيري