دانلود فایل پاورپوینت مدیریت و کنترل اضطراب امتحان

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مدیریت و کنترل اضطراب امتحان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مدیریت و کنترل اضطراب امتحان قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

اضطراب حالت هیجانی ناخوشایند و ناشناخته ای است که معمولا با پریشانی، ترس، تپش قلب، تعریق، سردرد، بی قراری همراه است. اضطراب امتحان وقتی پیش می آید که دانش آموز به توانایی و استعداد خود به خصوص در فصل امتحانات دچار نگرانی می شودو نمی تواند مانند همیشه عملکرد واقعی خود را بروز دهد . همه ما با تجارب اضطراب خصوصا هنگام امتحانات مهم مثل کنکور کم و بیش آشنا هستیم .اگر مقدار این اضطراب کم باشد طبیغی است چون بر کوشش فرد می افزاید ،مشکل زمانی است که از حد طبیعی خارج شده و باعث کاهش عملکرد تحصیلی فرد شود .

اسلاید ۲ :

علل اضطراب امتحان :

الف ـ عوامل مربوط به خود فرد  : مانند پایین بودن اعتماد به نفس، هوش، تمرکز ،روش های نادرست مطالعه و انتظارات نادرست از خود.

 ب ـ مدرسه و جامعه : انتظارات نامعقول  معلمان، والدین ، وجود  رقابت بین شاگردان ، سیستم آموزشی حاکم بر مدارس، رواج مدرک گرایی در جامعه .

 ج ـ عوامل خانوادگی چون شیوه تربیتی  نادرست والدین، انتظارات سطح بالای والدین و اعضای خانواده،مقایسه کردن فرزندان با یکدیگر،  فضای عاطفی حاکم بر خانواده، ویژگی های شخصیتی والدین و طبقه اقتصادی و اجتماعی .

اسلاید ۳ :

● انواع اضطراب امتحان

  • الف) اضطراب تسهیل کنند‌‌ه یا تسریع کنند‌‌ه:
  • ب) اضطراب ناتوان کنند‌‌ه:

اسلاید ۴ :

الف) اضطراب تسهیل کنند‌‌ه یا تسریع کنند‌‌ه:

 اضطرابی که  کم و د‌‌ر حد‌‌ معقول باشد به گونه ای  که موجب تلاش بیشتر برای کسب موفقیت می‌شود‌‌ و نتیجه بهتری را برای فرد به ارمغان بیاورد، اضطراب تسهیل یا تسریع کنند‌‌ه نامیده  می‌شود‌‌.

▪ نشانه‌ها:

داشتن هیجان به هنگام مرور درس ، اعتراض به کوچکترین مزاحمت و حبس کردن خود در خانه ، درس خواندن با صدای بلند ،عدم توجه به حرفهای اطرافیان و اعتراض به خواسته هایشان ، بی اشتهایی.

اسلاید ۵ :

ب) اضطراب ناتوان کنند‌‌ه:

  • به حالت د‌‌لهره شد‌‌ید‌‌ی که یا خود‌‌ فرد‌‌ د‌‌ارد‌‌ و یا اطرافیان آن را د‌‌ر فرد‌‌ تشد‌‌ید‌‌ می‌کنند اضطراب ناتوان کننده اطلاق می گردد‌‌. باعث ایجاد عملکرد‌‌ ضعیف در فرد می شود.

 
نشانه‌ها:

    هیجان زیاد ودستپاچه شدن هنگام مرور درس ها ، اعتراض به این قضیه که هرچه می خواند چیزی نمی فهمد ، ترس از گرفتم نمره کم در امتحانات ، ناخن جویدن ؛کندن پوست لب ویا بازی با موی سر هنگام خواندن درس ، بی اشتهایی، بهانه گیری های بی دلیل .

اسلاید ۶ :

راههای پیشگیری از اضطراب :

۱- عواملی که مخل آرامش اند باید حذف گردند .

۲- نگرش خانواده و معلمان در مورد دانش آموزان باید تغییرکند.

۳-  دانش آموز برای درس خواندن به محیط آرام وبدون دغدغه نیاز دارد .

 ۴- توجه والدین به استعداد و توانایی فرزندانشان وانتظار از آن ها مطابق این توان.

اسلاید ۷ :

روش های کنترل اضطراب :

اسلاید ۸ :

آرمیدگی:  یکی از روش های موثر در کنترل اضطراب روش آرمیدگی است. در این روش فرد به حالت نشسته یا درازکش قرار می گیرد، سپس چشم ها را بسته و به صورت عمیق و آرام تنفس می کند. بین دم و بازدم برای مدت کوتاهی نفس را در سینه حبس می کند و در هنگام بازدم عضلات بدن و چهره را آرام و شل می کند. چنانچه این تمرین یک یا دو بار و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه انجام گیرد

اسلاید ۹ :

  • ورزش: انجام ورزش به طور منظم و مداوم موجب سلامت جسمانی، کاهش اضطراب و فشارروانی و افزایش عزت نفس می شود. اگر برنامه ورزشی ندارید، لااقل به پیاده روی در صبح زود بپردازید و این کار را سه بار در هفته انجام دهید. نوع ورزشی که انتخاب می کنید باید متناسب با علاقه و توانایی شما باشد. ورزش هایی مانند دویدن، شنا کردن و به ویژه یوگا در کاهش اضطراب و افزایش تمرکز تاثیر چشم گیری دارند. 

اسلاید ۱۰ :

تغذیه:  مصرف ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروهB در کاهش اضطراب تاثیر بسزایی دارند و می توانید برای تامین آنها در بدن از میوه و سبزی تازه استفاده کنید. یکی از عواملی که موجب کاهش تمرکز در انسان می شود، هایپوگلیسمی (کاهش قندخون) است، برای جلوگیری از آن از قندهای طبیعی مانند خرما، کشمش، انجیر، عسل و مانند آن استفاده کنید و ازپرخوری بپرهیزید، زیرا باعث تجمع خون در دستگاه گوارش شده و تمرکز را کاهش می دهد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 21 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد