دانلود فایل پاورپوینت نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی

PowerPoint قابل ویرایش
27 صفحه
11900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

پس از جنگ جهانی دوم ،وضعیت جدیدی در جهان شکل گرفت . امریکا و شوروی به عنوان دو ابر قدرت شرق و غرب در برابر هم صف آرایی کردند . از آنجایی که ایران در همسایگی شوروی واقع شده بود ، برای هر دو ابر قدرت اهمیت زیادی داشت . با کودتای ۲۸ مرداد ، ایران زیر سلطۀ امریکا قرار گرفت . امریکایی ها شاه را وادار کردند تا طرح های مورد نظر آنان را باعنوان اصلاحات اجتماعی به اجرا در آورد . اهداف اصلی اصلاحات امریکایی عبارت بود از :
۱-جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران
۲-ممانعت از شکل گرفتن نهضت های مردمی
۳-وابستگی کامل اقتصادی و فرهنگی ایران به امریکا
محمدرضا شاه به منظور انجام برنامه های امریکایی در ایران ، ابتدا علی امینی و سپس اسدالله عَلَم را که به سر کردگی او اطمینان داشت ، به نخست وزیری منصوب کرد.

اسلاید ۲ :

پس از درگذشت آیت الله بروجردی در سال ۱۳۴۰ ش . شاه احساس کرد زمان برای اجرای اصلاحات مورد نظر امریکا فرا رسیده است . او تصور می کرد با رحلت مرجع بزرگ شیعیان ، روحانیت و مرجعیت ضعیف شده اند و توان ایستادگی در برابر حکومت او را ندارند ؛ از این رو ، در سال ۱۳۴۱ ش . دولت عَلَم تصویب نامۀ انجمن های ایالتی و ولایتی را به تصویب رساند . به موجب یکی از بندهای آن ، شرط مسلمان بودن و سوگند به قرآن توسط انتخاب شوندگان حذف شد و به جای آن می توانستند به هر کتاب آسمانی سوگند یاد کنند.
امام خمینی نخستین مرجع تقلیدی بود که با این تصویب نامه مخالفت کرد . ایشان یقین داشت هدف تصویب نامۀ مذکور ، تضعیف اسلام است . امام خمینی ، دیگر مراجع و علما را نیز به اعتراض علیه تصویب نامۀ انجمن های ایالتی و ولایتی فرا خواند . سرانجام ، در نتیجه اعتراض و مخالفت جدّی امام خمینی و دیگر مراجع ، رژیم مجبور شد تصویب نامۀ مذکور را لغو کند .

اسلاید ۳ :

مدتی بعد از لغو تصویب نامۀ انجمن های ایالتی و ولایتی ، شاه زیر فشار دولت امریکا اعلام کرد که قصد دارد اصول شش گانه ای را موسوم به « اصول انقلاب سفید » به همه پرسی بگذارد . امام خمینی با درک ماهیت و اهداف این اصول ، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و ضمن غیر قانونی دانستن همه پرسی ، از مردم خواست در همه پرسی مذکور شرکت نکنند . مردم تهران و قم در پشتیبانی از امام و در اعتراض به اصول شش گانه و همه پرسی آن ، تظاهرات با شکوهی برگزار کردند . رژیم در بهمن ۱۳۴۱ ، همه پرسی مورد نظر خود را انجام داد و مدعی شد که اکثریت مردم موافق اصول یاد شده اند . این همه پرسی فرمایشی نیز نتوانست امام را از مخالفت با اصلاحات امریکایی باز دارد.

اسلاید ۴ :

فاجـعۀ فیـضیه
روز دوم فروردین ۱۳۴۲ ، به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق ( ع ) مجلس سوگواری در مدرسه فیضیه قم برگزار شد . رژیم شاه ، چون از گسترش دامنۀ اعتراض های مردم خشمگین بود ، کماندو های خود را به آن مدرسه فرستاد ؛ آنها نیز به طرز هولناکی جمعیت سوگوار از جمله طلاب را مورد هجوم قرار دادند و تعدادی از آنان را شهید و زخمی کردند.

اسلاید ۵ :

منع سکوت و باز خواست دولت توسط امام خمینی
پس از هجوم وحشیانۀ مأموران حکومت به مدرسۀ فیضیه ، امام خمینی طیّ اعلامیه ای خطاب به مردم و علما ، هرگونه سکوت در برابر جنایات رژیم را حرام دانست و تأکید کرد که اظهار حقایق واجب است . ایشان خود گام اوّل را برداشت و عَلَم ( نخست وزیر وقت ) را در مورد مسائلی مانند حمله به مردم در بازار تهران ، همه پرسی و فاجعۀ مدرسۀ فیضیه بازخواست کرد .

اسلاید ۶ :

عاشورای سال ۱۳۴۲ ش .
با فرا رسیدن ماه محرم که مصادف با خرداد ۱۳۴۲ بود ، امام به روحانیان و سخنرانان مذهبی توصیه کرد که در برابر اقدامات غیر اسلامی و ظالمانۀ رژیم سکوت نکنند . ایشان هم چنیین از آنان خواست که خطر دولت غاصب اسرائیل را به مردم گوشزد کنند . حکومت پهلوی ضمن به رسمیت شناختن اسرائیل ، با آن دولت اشغالگر روابط دوستانه برقرار کرده بو د .

اسلاید ۷ :

ساواک پیش از فرا رسیدن تاسوعا و عاشورا ، به سخنرانان تذکر داد در صورتی اجازه سخنرانی دارند که شروط زیر را رعایت کنند:
۱-علیه شخص اول مملکت ، یعنی شاه ، سخنی نگویند .
۲-علیه اسرائیل مطلبی بیان نکنند .
۳-مرتب به گوش مردم نخوانند که اسلام در خطر است .
با وجود مراقبت و سخت گیری های شدید پلیسی و امنیتی ، روز عاشورا جمعیت کثیری از مردم تهران به خیابان ها ریختند و به طرف دانشگاه حرکت کردند و از آنجا تا مقابل کاخ مَرمَر پیش رفتند و شعار « مرگ بر دیکتاتور » را سر دادند . این جمعیت و آن حرکت ها و شعارها که تا آن زمان بی سابقه بود ، به شاه فهماند که نهضت امام خمینی در میان مردم سخت ریشه دار است .

اسلاید ۸ :

سخنرانی تاریخی امام در روز عاشورا
در روز عاشورا ، مردم شهرهای مختلف که به قصد زیارت به قم آمده بودند ، همراه با روحانیان و گروه زیادی از مردم این شهر ، برای شنیدن سخنان امام خمینی در مدرسۀ فیضیه و صحن های حرم حضرت معصومه ( س ) و میدان آستانه اجتماع کردند . رژیم که از تمایل زیاد مردم به شنیدن سخنان امام اطلاع داشت ، کوشید تا از سخنرانی ایشان جلو گیری نماید ، امّا امام با قاطعیت تمام وارد مدرسۀ فیضیه شد و در یک سخنرانی علیه حکومت شاه و وابستگی آن به بیگانگان به سخن پرداخت . در ادامه ، بخشی از سخنان امام را می خوانید .

اسلاید ۹ :

آیا می دانید ؟
« اگر دستگاه جبّار ایران با مراجع سر جنگ داشت و با علمای اسلام مخالف بود ، به قرآن چه کار داشت ؟ به مدرسۀ فیضیه چه کار داشت ؟ به طلاب علوم دینیه چه کار داشت ؟ به سید ۱۸ سالۀ ما چه کار داشت ؟ ( اشاره به یکی از طلاب جوان که در وقایع مدرسۀ فیضیه شهید شده بود ) سید ۱۸ سالۀ ما به شاه چه کار کرده بود ؟ به دولت چه کرده بود ؟ به دستگاه جبّار ایران چه کرده بود ؟ به این نتیجه می رسیم که اینها با اساس کار دارند ، با اساس اسلام و روحانیت مخالف اند ، اینها نمی خواهند این اساس موجود باشد ، اینها نمی خواهند صغیر و کبیر ما موجود باشد . اسرائیل نمی خواهد در این مملکت قرآن باشد . اسرائیل نمی خواهد در این مملکت علمای اسلام باشند. اسرائیل نمی خواهد در این احکام اسلام باشد ، اسرائیل نمی خواهد در این مملکت دانشمند باشد .

اسلاید ۱۰ :

اسرائیل به دست عمال سیاه خود مدرسۀ فیضیه را کوبید ، ما را می کوبد ، شما ملت را می کوبد ، می خواهد اقتصاد شما را قبضه کند . می خواهد تجارت وزارت و زراعت شما را از بین ببرد ، می خواهد ثروت شما را تصاحب کند . اسرائیل می خواهد به دست عُمّال خود آن چیزهایی را که مانع او هستند ، آن چیزهایی را که سد راهش هستند از سر راه بردارد. »
«ای آقای شاه ، ای جناب شاه ، بدبخت ، بیچاره ، به شما نصیحت می کنم . ای جناب شاه ، من به تو نصیحت می کنم . دست از این اعمال و رویه بردار ! من میل ندارم که اگر روزی ارباب ها بخواهند تو بروی ، مردم شکر گزاری کنند ! من نمی خواهم تو مثل پدرت باشی …. بد بخت ، بیچاره ، ۴۵ سال از عمرت می رود . کمی تأمل کن ! کمی تدبّر کن ! قدری عواقب امور را ملاحظه کن ! کمی عبرت بگیر ! عبرت از پدرت بگیر ! »

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 27 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد