دانلود مقاله دفاع مقدس

word قابل ویرایش
9 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

دفاع مقدس
بسم الله الرحن الرحیم
الحمد لله المنعوت بجمیل الصفات،و صلی الله علی سیدنا محمداشرف الکائنات، المبعوث بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله، و علی آله وصحبه الذین نصبوا انفسهم للدفاع عن بیضه الدین حتی رفع الله بهم مناره،واعلی کلمته وجعله دینه المرضی،وطریقه المستقیم.

پیشگفتار
رزمندگان و مجاهدانی که در راه خدا و برای دفاع از حکومت و سرزمین های اسلامی به جنگ و جهاد می پردازند باید دارای بینش عمیق و فهم دقیق نسبت به اهداف اسلام در جنگی که درآن شرکت می کنند و همچنین نسبت به احکام و مسائل جنگ و مبارزه باشند چنانکه حضرت علی علیه السلام در توصیف مجاهدان صدر اسلام می فرمایند:« حملو ابصائرهم علی اسیافهم» یعنی شمشیر زدن مسلمانان در جنگها از روی بینایی بود. وجود این آگاهی و بینش برای این است که اولاً رزمندگان برای رضای خداوند متعال و فی سبیل الله بجنگند و در ثانی در مراحل مختلف جنگ حدود الهی را رعایت نموده و طبق موازین شرع و احکام الهی حرکت کنند و میادا عملی بر خلاف شرع و انسانیت ازآنها سر بزند زیرا وقتی هدف رزمنده اسلام از شرکت در جنگ رضای خداوند باشد،

پس باید طبق دستور و نظر خداوند حرکت نماید و انگونه که او و پیامبرش (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام می فرمایند عمل کند و بجنگند تا هم رضای خداوند و بهشت موعود را کسب نماید و هم نصرت و مدد الهی را همراه خود داشته باشد . توجه به این مهم خصوصاً برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بسیجیان بسیار ضروری و لازم است اگر چه تاکنون هم اینچنین بوده و رزمندگان ما در طول انقلاب و خصوصاًدر۸ سال دفاع مقدس ودر مناطقی چون کردستان با بینش و بصیرت نسبت به اهداف الهی انقلاب و با آگاهی کامل نسبت به توطئه های دشمنان، از کشور اسلامی ایران و مردم مسلمان آن دفاع نمودند. والبته لازم است بر سطح آگاهی و بینش و تخصص قوای مسلح افزوده شود و این آگاهی و تخصص ها به نسل بعدی انتقال یابد.

با توجه به مطالب و بعضی دلایل که باعث شد موضوع این رساله را « جهاد دفاعی » انتخاب کنم به شرح ذیل می باشد.
۱- اکثر جنگهای پیامبر اسلام، جنگ های دفاعی بوده و همچنین بسیاری ازآیات جهاد مربوط به جهاد دفاعی می باشد. زیرا از آنجا که اسلام دین منطق و هماهنگ با فطرت است و همچنین دین حکمت و رحمت و تامین کننده سعادت دنیا وآخرت بشر می باشد، اگر اصول و مبادی و احکام آن بطور صحیح و روشن بر هرفرد و گروهی خصوصاً صاحبان فکر و اندیشه و دانشمندان و کسانی که قلبهایشان بخاطر غوطه ور نشدن در لجنزار گناهان و شهوات آلوده و سیاه نشده عرضه شود،

آنها دعوت اسلام را لبیک گفته وآن را قبول خواهند نمود ودرمقابل احکام الهی آن خاضع و مطیع خواهند شد کما اینکه اقوام مختلفی که تا کنون مسلمان شده اند اسلام را از روی اختیار و رغبت و بدون هیچگونه جبری پذیرفته اند، اگرچه ممکن است حکومتهای حاکم بر بعضی از این اقوام مثل حکومت ساسانیان در ایران بوسیله رزمندگان مسلمان و با جنگ ومبارزه ساقط شده باشند، ولی پس از تماس این اقوام با مسلمانان و آشنایی با دین اسلام و احکام متعالی آن گروه گروه به دین اسلام گرویده و با آغوش باز اسلام را پذیرفته اند.

ولی در بسیاری از موارد مستکبران و حاکمان جبار از رسیدن دعوت اسلام به افراد و مات ها جلوگیری می کنند و یا آن دعوت را با جوسازیها و تبلیغات منفی خنثی کرده واز اسلام نزد مردم خود چهره ای غیر واقعی و خشن جلوه گر می سازند. و گاهی بزرگان و علمای آنها هم بخاطر حب جاه ومقام و حب مال و دنیا حقایق را کتمان می کنند و باعث باقی ماندن مردم و جامعه خود در ضلالت و گمراهی می شوند. فقط در این موارد است که اگر امام معصوم (ع) صلاح بداند حکم جهاد ابتدایی را صادر می نمایند ولی این نوع جهاد تا کنون کمتر اتفاق افتاده است . برعکس در بسیاری موارد بوده که دشمن چه در زمان حیات رسول اکرم (ص) و چه در زمان بعد از ایشان تا به امروز به مسلمانان حمله و یورش برده و در صدد انهدام پایگاهها و مراکز آنها بوده و مسلمانان مجبور به مقابله و شرکت در جهاد دفاعی

شده اند .جنگ های احد، احزاب و غزوه تبوک در صدر اسلام و جنگ های مسلمانان در مقابل حمله مسیحیان و صلیبیون به بیت لامقدس و اشغال آن و مبارزه فعلی مردم فلسطین و لبنان در مقابل صهیو نیست های اشغلگر نمونه های بارزی از جنگ های دفاعی مسلمانان می باشد .

۲- با توجه به اینکه ما فعلاً در زمان غیبت امام زمان (ع) بسر می بریم و اکثر فقها جهاد ابتدایی را مختص به زمان حضور امام معصوم (ع) و اذن او می دانند پس طبق نظر ایشان در زمان حاضر جهاد ابتدایی بطور کلی جایز نمی باشند. و اگر چه بعضی از فقهای دیگر این نوع جهاد را تحت رهبری ولی فقیه جامع الشرایط جایز می دانند ولی متاسفانه شرایط و وضعیت مسلمانان در این زمان به گونه ای است که هیچ زمینه ای برای جهاد ابتدایی وجود ندارند ولی در عوض به خاطر تهاجمات و توطئه های گوناگون دشمنان اسلام لازم و واجب است که مسلمانان به فکر دفاع از خود و دفع تهاجمات و تجاوزات دشمنان باشند. امروز ندای استغاثه و یا للمسلمین، مسلمانان مظلوم و فلسطین ، لبنان، بوسنی هرزگوین، هند، کشمیر، چچن و حتی مسلمانان چین به گوش می رسد و مسلمانان دیگر جهان باید به ندای استغاثه آنها لبیک گفته و با کمک های مادی و معنوی خود آنها را یاری نمایند.

۳- در اکثر کتابهایی که در رابطه با جهاد نوشته شده یا بطور کلی و عام در رابطه با جهاد بحث شده و یا فقط احکام و موضوعات جهاد ابتدایی درآن مطرح شده و اگر هم درآن مسائل دفاع و جهاد دفاعی آمده خیلی خلصه و گذرا به آن اشاره گردیده. ولی ما سعی کرده ایم در این رساله موضوع جهاد دفاعی را طرح نموده و بعضی آیات و روایاتی که در این خصوص وارد شده و همچنین احکام و مسائل مختص به این نوع جهاد را به رشته تحریر در بیاوریم.

۴- آمادگی دفاعی و جهاد دفاعی نقش بسیار مهم و اساسی در حفظ و حراست از تمامیت ارضی یک کشور اسلامی دارد کشوری که ممکن است مورد هجوم دشمنان کافر و یا بغاه و آشوبگران داخلی یا خارجی قراربگیرد. واگر ملتها دارای آمادگی رزمی و توان بالای دفاعی باشند دشمن هرگز جرات حمله و تجاوز به آنها را نخواهد داشت چنانکه خداوند در آیه ۶۰

سوره انفال دستور می دهد: « و اعدوالهم ما استطعتم من قوه…» یعنی مسلمانان باید توان نظامی و آمادگی دفاعی خود را تا حدی بالا ببرند که دشمنا نشان از آنها ترسیده و جرات حمله به آنها را نداشته باشند. و بر فرض حمله دشمن اگر مسلمانان جنگ دفاعی همه جانبه ای را علیه آن آغازنمایند به حول و قوه الهی پیروز خواهند شد و کشور اسلامی و مردم مسلمان آن از شر دشمن ظالم و جنایتکار نجات خواهند یافت.

برای پی بردن بیشتر به اهمیت جهاد دفاعی لازم است بدانیم که تقریباً ۲۰۰ سال پیش وسعت کشور اسلامی ایران دو برابر وسعت فعلی آن بوده ولی در اثر بی لیاقتی پادشاهان و حاکمان سلسله قاجار و عدم توجه به مسئله مهم دفاع و بنیه نظامی و نبودن ولی فقیهی که حمایت مردم مسلمان را همراه خود داشته باشد درراس امور، بسیاری از مناطق مهم و استراتژیکی و دارای منابع و ذخایر مهمی چون نفت و گاز را از دست دادیم.
این مناطق مدتی تحت حاکمیت روسیه تزاری و سپس ۷۰ سال تحت سلطه کمونیست های شوروی بود و فعلاً به صورت کشورهای کوچکی وجود دارند که یا وابسته به روسیه هستند و یا تحت نفوذ آمریکا و کشورهای غربی به حیات خود ادامه می دهند.

آری بی لیاقتی حاکمان قاجار و بی توجهی آنها به مسئله کشور داری و خصوصاً موضوع مهم دفاع از کشور و همچنین عدم آشنایی و مهارت نیروهای رزمی ایران به سلاحهای جدید و پیشرفته آن زمان از علت های مهم شکست ایران در دو جنگ مهم با روس تزاری بود ونهایتاً منجر به تن دادن ایران به قراردادهای ننگین و تاسف بار گلستان و ترکن چای شد و بخش وسیعی از دارالاسلام (ایران) به دارالکفر(روسیه) ملحق شد و بسیاری از مردم مسلمان و مومن ایرانی تحت سیطره و حاکمیت کفر و شرک قرار گرفتند و برای همیشه از مرکزیت اسلامی خود جدا شدند.

بر عکس در جنگ دفاعی ملت سلحشور و مومن ایران علیه تجاوز بعث عراق، ارتش صدام با وجود حمایتهای گسترده شرق و غرب و کشورهای منطقه پس از هشت سال جنگ ناجوانمردانه علیه ایران و متحمل شدن خسارتهای فراوان و از دست دادن نیروهای انسانی
بسیار نتوانست حتی یک وجب از میهن اسلامی ما را به تصرف خود در بیاورد( اگر چه در اوایل جنگ به خاطر شرایط استثنایی اول انقلاب و نابسامانی در سازمان ارتش و ضعف در سیستم دفاعی کشور و خیانت بنی صدر توانسته بود یکسری از شهرها و مناطق ما را تصرف نماید ).

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 9 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد