مقاله بررسی گردشگری پزشکی و چالشهای پیش رو مورد مطالعه شهر مشهد

word قابل ویرایش
26 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
گردشگری به عنوان سومین صنعت جهان دارای اهمیت بسیار فراوانی بوده که از مهمترین پتانسیلهای کشور ایران میتوان به گردشگری پزشکی اشاره نمود. این مقاله براساس مصاحبه با گردشگران پزشکی که بیمارستانهای شهر مشهد را به عنوان مقصد گردشگری پزشکی انتخاب کرده اند تهیه شده است .که ۶٧.۴% مرد و٣٢.۶% زن بودند و بیشتر در رده سنی ٣۵ تا ۵۵ سال قرار داشتند و به بررسی چالشها و بازارهای تقاضا می پردازد.
واژه های کلیدی: گردشگری پزشکی، شهر مشهد، چالشهای گردشگری پزشکی
مقدمه
بر اساس تعریف های سازمان جهانی جهانگردی (UN-WTO) یکی از اهدافی که می تواند گردشگر را برانگیزد تا عزم سفر کند، مسافرت برای کسب سلامتی است . چیزی که از آن به گردشگری سلامت تعبیر می کنند. در حقیقت گردشگری سلامت ، نوعی از گردشگری است که به منظور حفظ ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیشتر از ٢۴ ساعت و کمتر از یک سال صورت می گیرد. به این ترتیب یک توریست سلامت با مسافرت از محل دائم زندگی خود می تواند از خدمات درمانی مقصد استفاده کند تا سلامت جسمی و روحی اش را به دست بیاورد.
البته تعاریف و اصطلاحات دیگری هم وجود دارد که دامنه این نوع از گردشگری را گسترده تر میکند، گردشگری تندرستی ، یکی از این واژه هاست ، که به مسافرت توریست به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم اشاره میکند. در این نوع سفر توریست برای رهایی از تنش های زندگی رورمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر میشود.
معمولا این توریست ها بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفا بخش مناطق دیگر هستند.
گردشگری درمانی یکی دیگر از این واژه هاست که به معنای مسافرت توریست بمنظور استفاده از منابع گردشگری پزشکی طبیعی (آب های معدنی، نمک ، لجن ، غیره ) است . که معمولا برای درمان برخی بیماریها یا گذراندن دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی صورت میگیرد. گردشگری پزشکی نوع دیگری از گردشگری سلامت است که با هدف درمان بیماریهای جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام میشود. در این نوع از گرشگری سلامت ، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری پزشکی (مانند آب گرم ها) باشد، که در اینصورت ممکن است گردشگری او با سفر به نقاطی که این امکانات را دارند تکمیل شود.
امروزه گردشگری در بسیاری از کشورها، نیروی اصلی بهبود و رشد اقتصادی کشور محسوب میشود و یکی از پویاترین فعالیت های اقتصادی عصر حاضر است که نقش مهمی در توسعه پایدار محلی ایفا میکند. در واقع با راه اندازی و توسعه این صنعت فرصتی راهبردی ایجاد شده و به اقتصاد تنوع بخشیده و موجب اشتغال زایی و درآمد میشود.
تاریخچه
بطور کلی از اوایل دهه ١٩٧٠ توریسم و گردشگری جایگاه خود را به عنوان یک صنعت در بین دیگر صنایع یافت .
فلورانس نایتینگل جزء اولین نفراتی بود که در اواخر قرن ١٩ توریسم پزشکی را ترویج داد. او بیماران را برای درمان از چشمه های آب معدنی سوئیس به چشمه های آب معدنی ترکیه که ارزان تر بودند راهنمایی میکرد. گردشگری سلامت در ایران سابقه چندانی ندارد، و در سال ٨٢ برای اولین بار این موضوع ایران از سوی وزارت بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفت و در سال ٨٣ و پس از ادغام سازمان های میراث فرهنگی و ایران گردی و جهان گردی، توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد.(قاسم خسروآبادی)
صنعت توریسم این روزها با رشد قابل ملاحظه ای مواجه است . به گونه ای که رتبه دوم صنایع پردرآمد را به خود اختصاص داده است . (istta.ir) آشنایی با علوم پزشکی وانتقال دانش پزشکی مناطق دنیا باعث به وجود آمدن شاخه ای از صنعت گردشگری به عنوان گردشگری سلامت شده است . (صدر ممتاز، آقا رحیمی، ١٣٨٩)
در میان بخش های مختلف صنعت گردشگری، “گردشگری سلامت ” دارای اهمیت و جایگاه خاصی است و طبق اعلام بانک جهانی، سومین عرصه سرمایه گذاری در دنیا مربوط به گردشگری سلامت می باشد و گزارش ها حاکی است که گردش مالی ناشی از فعالیت های مربوط به صنایع توریسم درمانی در سال ٢٠٠۴ مبلغی بالغ بر ۴٠ بیلیون دلار در کل دنیا بوده است که این میزان در سال ٢٠١٢ به ٧۵ بیلیون دلار رسیده است این در حالی است که بین ۴ تا ٧ درصد گردشگران خارجی را گردشگران سلامت تشکیل میدهند.(istta.ir ) از آنجایی که گردشگری پزشکی و بهداشتی امروزه از رو به رشدترین بخش های صنعت گردشگری جهان است باعث شده کشورهای علاقه مند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش از صنعت توریسم جلب و برای آن برنامه ریزی کنند. به همین دلیل است که در نقاط مختلف جهان روش های درمانی طبیعی مانند استفاده از غارهای نمکی، چشمه های آب گرم و معدنی، دریاچه های لجن و صدها تیپ از این نوع گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته و تمامی اقشار اعم از کم درآمد و پردرآمد به این نوع گردشگری ابراز تمایل می کنند. .(istta.ir )
بازار گردشگری پزشکی کلاسیک (نوین ) به قسمت های مختلف مداخلات غیر جراحی ،اعمال جراحی زیبایی و غیر زیبایی،مداخلات دندانپزشکی(درمان ضروری و زیبایی) و مداخلات مربوط به تولیدمثل (درمان نازایی،زایمان و تغییر جنسیت ) تقسیم میشود.
(جباری، ١٣٨٧) تفاوت هزینه اعمال جراحی میان مقاصد مختلف و لیست انتظار طولانی سبب شده است که امروزه گردشگری پزشکی از رو به رشدترین بخش های گردشگری در جهان محسوب گردد. (آقا رحیمی، ١٣٨٨)
ایران از نظر جاذبه های گردشگری، طبیعی، آب و هوایی و باستانی به ترتیب مقام های دهم ، پنجم و چهارم جهان را داراست ولی از بازار گردشگری سلامت سهم شاخصی نبرده است . امروزه در کشورهای مختلف دنیا از وجود چشمه های آب گرم ، غارهای نمکی، دریاچه های لجن و … برای جذب توریست های سلامت استفاده می کنند(بابک ارسیا)
در بخش گردشگری پزشکی فقط به جذب گردشگر توجه نمی شود بلکه فراتر ازآن می تواند موقعیت و جایگاه ایران را از نظر علمی ،سیاسی ،اجتماعی و منطقه ای تقویت کند. (لادن رکنی و همکاران ) در واقع یکی از مهمترین عواملی که سبب میشود بیمار کشور دیگری را برای درمان خود انتخاب نماید، قیمت ارزان تر خدمات است . جدول زیر به مقایسه قیمت برخی از خدمات در کشورهای مختلف پرداخته است :
جدول (١) : قیمت برخی خدمات در چند کشور

مهمترین موانع در گردشگری پزشکی
 کیفیت درمان
اصولا کیفیت یک عامل تعیین کننده در هر کسب و کاری است . در حوزه درمان به دلیل اینکه بحث جان افراد مطرح است ، کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد. باید بررسی نمود که آیا استانداردهای موجود در حوزه درمان رعایت شده است و یا اصلا این استانداردها کافی هستند؟
نگاه بیمار خارجی به مقوله کیفیت چیست ؟
 عدم توجه به مسایلی از قبیل فرهنگ ، زبان و …
۶٠ درصد از مرگ ها و جراحات ، نتیجه مستقیم عدم توانایی در برقراری ارتباط مناسب با بیمار است . عدم برقرای ارتباط مناسب در نتیجه تفاوت در فرهنگ ، زبان ، سطح سواد و محدودیت های شناختی ، اتفاق میافتند.
 چالش های مربوط به سوء درمان
باید توجه داشت که جبران اشتباهات و قصورات ، خصوصا در حوزه درمان کار بس دشواری است و در خصوص مراجعه بیماران در نتیجه سوء درمان ، برنامه ریزی کرده و اقدام جدی نمود.
 محرمانه بودن اطلاعات بیمار
باید در خصوص حفظ اسرار بیمار قوانین درخوری وضع و اجرا نمود. برخی قوانینی که در این حوزه وضع شده عبارتند از :
 قانون مسئولیت پذیری و بیمه درمان امریکا
 قانون فدرال حفاظت از اطلاعات افراد آلمان
 قانون حفاظت از اطلاعات ١٩٩٨ – بریتانیا
 قانون حفاظت از اطلاعات شخصی، مدارک الکترونیکی و حریم خصوصی کانادا
معرفی اجمالی برخی کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری سلامت
توجه به برنامه هایی که دیگر کشورها در توسعه گردشگری پزشکی انجام داده اند می تواند از چند نظر سودمند باشد. نخست اینکه آگاهی از برنامه ها، اقدامات و خدماتی که دیگر کشورها ارائه می دهند در درک درست از بازار و رقبا تاثیر بسزایی دارد. همچنین بررسی تحلیلی برنامه ها و اقدامات کشورهای موفق چارچوب مناسبی را از چگونگی فعالیت بدست می دهد که می تواند از سعی و خطا نمودن جلوگیری کند.( علی اصغر شالبافیان ،١٣٩٠، ٢)
ترکیه
ترکیه در اواسط دهه ١٩٨٠ در حوزه توریسم و گردشگری سرمایه گذاریهای متعددی انجام داد و مدیران توریسم و فرهنگ ترکیه سعی در شناساندن توریسم ترکیه به جهانیان نمودند.
در یک دسته بندی برای درک بهتر موقعیت و شرایط ترکیه ، کشورهای بازار هدف را به ٣ منطقه تقسیم شده اند:
١ -اروپا
٢ -آسیای میانه و خاورمیانه
٣ -کشورهای آفریقائی
الف – اروپا
در اروپا خدمات و سرویسهای بهداشتی و درمانی در سطح بسیار خوبی قرار گرفته ولی نوع خدمات ارائه شده بسیار گران قیمت بوده و استفاده از خدمات درمانی بسیار هزینه بر میباشد. به سبب افزایش سن در بیشتر کشورهای اروپائی (در بسیاری از کشورها) کادر مجرب برای نگهداری از سالمندان و اشخاص بیمار وجود ندارد و یا تربیت نشده است . در بسیاری از این کشورها اشخاص از بیمه های خصوصی استفاده میکنند و به علت بالا بودن هزینه ها، نمیتوانند از عهده خدمات درمانی و پزشکی خود برآیند. بسیاری از شرکت های بیمه ای در حوزه سلامت به علت نبود و یا کمبود درآمد، به دیگر صنایع سودآور مانند غذا، سلاح و … روی آورده و سرمایه گذاری میکنند. بدین ترتیب اروپا رفته رفته با مشکلات فراوانی در زمینه درمان و هزینه های مرتبط با آن ، رو به رو شده است . برای رهائی از این امر ساکنان اروپا ناگزیرند به دیگر نقاط جهان که هزینه های درمان و بیمه های درمانی ارزان تر میباشد، رجوع نمایند. و این فرصت مناسبی را برای کشورهای فعال در حوزه گردشگری سلامت فراهم نموده است .
ب – خاورمیانه و کشورهای آسیای میانه
در اغلب کشورهای منطقه آسیای میانه و خاورمیانه خبری از کشوری با تکنولوژی پیشرفته و در سطح بالا در حوزه درمان وجود ندارد و طبقه پولدار این کشورها بیشتر برای درمان خود به کشورهای اروپائی و آمریکا مسافرت میکنند. امروزه با توجه به بالا بودن هزینه های درمانی در کشورهای پیشرفته و با توجه به ظرفیت سازی و ایجاد زیرساخت های درمانی و رعایت استانداردهای بین المللی درمان در برخی کشورهای حوزه خاورمیانه و آسیای میانه (نظیر ایران و ترکیه )، میتوان با برنامه ریزی و تبلیغات مناسب بیمارانی را که برای درمان به کشورهای اروپایی و امریکایی مراجعه میکنند، به این حوزه شیفت داد.
ج – کشورهای آفریقائی
در کشورهای آفریقائی خدمات درمانی و سلامت در سطح مطلوبی قرار ندارد. طبقه پولدار این کشورها بیشتر خدمات درمانی و سلامت خود را از غرب و کشورهای اروپائی دریافت میکنند. علت آن هم ارتباط تنگاتنگ این کشورها از دوران استعمار تا به اکنون میباشد. در سالهای گذشته به علت وجود مسائل و مشکلاتی در سیستم بهداشت و درمان آمریکا و اروپا، سبب از دست رفتن این طبقه شده است و بهترین فرصت برای جذب و شناساندن توریسم سلامت و درمان کشورهای آسیایی بوجود آمده است .
بنابراین همان طور که در بالا بدان اشاره شد، با توجه به مشکلات بالا بودن هزینه های درمان و بیمه های درمانی در اروپا و امریکا و همچنین فقدان کیفیت مناسب درمان در کشورهای آفریقایی و بیشتر کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه ، میتوان با برنامه ریزی مناسب و ایجاد زیرساخت های درمانی و رعایت استانداردهای بین المللی و انجام تبلیغات مناسب توسط کشورهایی نظیر ایران و ترکیه سبب شیفت بیماران به این مناطق شد. البته ناگفته نماند که کشور ترکیه در این زمینه بسیار موفق تر از ایران عمل کرده است و پیشروتر میباشد.
مهمترین عواملی که سبب پیشی گرفتن کشور ترکیه در صنعت توریسم شده است ، عبارتند از :
ایجاد تسهیلات در صدور ویزا
ایجاد شبکه های تلویزیونی و وب سایت های مشترک و متنوع
گردهماییهای کاربردی میان آژانس داران و تورگردانان این کشور و رسیدن به راهکارهای عملی در جذب مشتری شرکت فعال در نمایشگاه های گرشگری و ایجاد غرفه های بزرگ و مشترک و انتشار انواع کتاب های راهنمای گردشگری همکاری با کشورهای عضو اکو، کشورهای اسلامی، کشورهای منطقه خاورمیانه ، اروپا و غرب
ترجمه انواع کتاب و راهنما و بروشورهای تبلیغاتی به تمامی زبان هایی که مسافران این کشور با آن تکلم میکنند برگزاری انواع مسابقه سفرنامه نویسی و جشنواره و نمایشگاه های فصلی ساخت فیلم های مستند از جاذبه های گردشگری
ایجاد تسهیلات در اعطای بورس به دانشجویانی که این کشور، زبان آن یا موضوعات گردشگری آن را به عنوان رشته تحصیلی خویش انتخاب کرده اند
بسترسازی برای استانداردسازی قوانینی که در حوزه گردشگری در این کشور وضع میشود ایجاد دهکده های گردشگری
رونق زیرساختهای گردشگری و سرمایه گذاری در ساخت هتل و انواع تاسیسات لازم در موضوع گردشگری حمایت دولت از انجام هرگونه سرمایه گذاری در حوزه های سخت افزاری یا نرم افزاری در موضوع گردشگری
اجرای طرح های مشارکتی با دیگر کشورها در زمینه گردشگری و نهادینه کردن آموزش های لازم در استقبال از گردشگر و ده ها و ده ها اقدام دیگر شاید همه این زیرساخت ها و بسترسازیها بود که توانست گردشگری این کشور را که در بدترین شرایط قرار داشته (از قبیل شیوع ویروس آنفولانزای پرندگان و وقوع چندین انفجار تروریستی و بروز ناآرامیهای مربوط به انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اسلام (ص ) در سال ٢٠٠۶ و ٢٠٠٧) و با رکود قابل ملاحظه ای روبه رو شده بود، نجات دهد.
جدول زیر قیمت برخی از مهمترین اقدامات درمانی در حوزه توریسم سلامت کشور ترکیه ، را با سایر کشورها مقایسه کرده است :
جدول (٢): قیمت برخی از مهمترین اقدامات درمانی در حوزه توریسم سلامت کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورها
کشور ترکیه قصد داشت پذیرای ۵٠٠ هزار گردشگر پزشکی در دوره شکوفایی مورد نظر خود (دوره ۵ ساله از سال ٢٠٠٧ میلادی تا ٢٠١٢ ) باشد، اما صنعت گردشگری پزشکی ترکیه توانست تا پایان سال ٢٠١٠ میلادی به این عدد دست یابد، و درآمدی معادل ٨۵٠ میلیون دلار به کشور هدیه دهد. ترکیه توانست با تبلیغات مناسب و کنترل کیفیت خدمات خود نام خود را در فهرست منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری ، جزو ١٠ کشور برتر جهان از نظر مقصد گردشگری پزشکی به ثبت برساند، و موفقیت خود در اجرای این هدف یعنی دستیابی به سطح قابل قبول گردشگری پزشکی را ، به جهان اعلام نماید.
سازمان گسترش گردشگری پزشکی ترکیه که از سال ٢٠٠۵ میلادی فعالیت خود را در این کشور آغاز کرده توانست آمار بسیار دقیقی از تعداد گردشگران ورودی به ترکیه مهیا کند و به جامعه جهانی اعلام نماید. این سازمان برای جذب هرچه بیشتر گردشگران نیازمند خدمات پزشکی به کشور ترکیه اقدام به تهیه بروشورها و کتابچه های تبلیغاتی بسیار متنوعی در این زمینه کرد، به طوری که تنها در سال ٢٠٠۵ میلادی تعداد ۵٠٠٠ نسخه از این کتاب ها و بروشورها به زبان انگلیسی و ترکی به چاپ رساند و در مراکز گردشگری و دفاتر توریستی سطح کشور و در کشورهای اروپایی توزیع کرد. بنا به گفته این سازمان با ارزش ترین تبلیغ ، کنترل سطح کیفی خدمات پزشکی و قیمت مناسب این خدمات در کشور است ، اما در بخش تبلیغات بهترین روش معرفی خدمات پزشکی در پروازهای ورودی و خروجی از ترکیه بوده است .
شعار مخصوص گردشگری کشور ترکیه با مفهوم ” ترکیه سرزمین آفتاب و جراحی (سلامتی)” شعاری است که با هدف برندسازی طراحی شده و استفاده میشود.
بر اساس گزارشات و آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان جهانی توریسم (UNWTO) ترکیه با پشت سرگذاشتن انگلیس توانست رده ششم توریسم دنیا را به خود اختصاص دهد. ترکیه در سال ٢٠١١ میزبان ٢٩٫٣ میلیون توریست و گردشگر بوده است .
بیماران و توریست های امریکایی بیشتر به دلیل وجود بیمارستان های معتبر و مجهز که به عنوان شعبه ای از بیمارستان های صاحب نام و معتبر امریکایی فعالیت میکنند (نظیر بیمارستان جان هاپکینکز یا بیمارستان هاروارد) به کشور ترکیه سفر میکنند.
البته برخی کارشناسان بر این باورند که افزایش قیمت نفت ، افزایش قیمت کرایه هتل ها و همچنین افزایش سرسام آور هزینه های درمانی از مهم ترین عواملی هستند که توریسم درمانی را دچار چالش میکنند. لان یانگ من ، یکی از محققان و متخصصان امور بهداشت و درمان در این زمینه میگوید: « به دلیل افزایش بهای نفت و هتل ها بسیاری از درمان ها از شکل جهانی به محدوده های محلی و یا حداکثر به کشورهای اطراف باز خواهد گشت . درنتیجه به زودی شاهد آن خواهیم بود که مسافران امریکایی درمان در امریکا و اروپاییان نیز به متخصصان و پزشکان اروپایی مراجعه کنند.
از آن جهت به ترکیه بیشتر پرداختیم که این کشور همسایه کشور ماست و تا حدودی از نظر تسهیلات و شرایط به کشور ما نزدیک می باشد و این کشور در زمینه گردشگری پزشکی پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است .
پاناما
کشور پاناما معمولا به ارائه تسهیلات درمانی کم هزینه شهرت دارد. جراحی در پاناما به مراتب ارزانتر از جراحیهای انجام شده در آمریکا است ، (حدودا ۴٠ تا ٧٠ درصد کمتر از آمریکا). با این وجود در مقایسه با کشورهای جنوب شرق آسیا، به مراتب گران تر میباشد.
پاناما را کشوری مینامند که براساس معیارهایی آمریکایی بنا شده و برای گردشگران بیمار یا گردشگری پزشکی مقصدی ایمن و پیشرفته را تشکیل داده است . علاوه بر آن تمامی دستورات پزشکی در این کشور توسط متخصصان آموزش دیده در آمریکا به بیماران تجویز میشود. گذشته از آن واحد پول پاناما نیز دلار آمریکا است . با توجه به این موارد، میتوان گفت بخش مهمی از اقتصاد پاناما، بر پایه درآمدهای حاصل از خدمات پزشکی شکل گرفته است .
برزیل
برزیل خود را به عنوان مرکز جراحیهای پلاستیک در جهان معرفی کرده است . برزیل توانست با مدیریتی صحیح در این حوزه ، گردشگری پزشکی بومی را آنچنان توسعه دهد که اکنون پس از ایالات متحده ، رتبه دوم را در تعداد جراحیهای پلاستیک جهان از آن خود کند.
مالزی
صنعت گردشگری پزشکی مالزی به تازگی پیشرفتی قابل ذکر داشته و همسو با توسعه دیگر صنایع این کشور، مسیر رو به رشدی را در پیش گرفته است . براساس آمارهای رسمی، مالزی به لطف خدمات پزشکی پیشرفته خود، موفق به جذب گردشگران بیشماری شده است . به گونه ای تعداد گردشگر بیمار از ٧۵ هزار نفر در سال ٢٠٠١، به ٢٩٧ هزار نفر در سال ٢٠٠۶ افزایش یافته است . در حال حاضر، مهمترین خدمات پزشکی که در مالزی به گردشگران ارائه میشود در حوزه جراحی پلاستیک ، قلب و دندان میباشد و هزینه ها در این کشور به مراتب ارزان تر از ایالات متحده امریکا است .
کاستاریکا
کاستاریکا معمولا به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری پر مخاطب بخصوص از سوی بیماران کشورهای آمریکای شمالی، به حساب میآید. کیفیت بالا و قیمت ارزان خدمات درمانی در این کشور مهم ترین دلیل ورود گردشگران پزشکی میباشد. یکی دیگر از مواردی که کاستاریکا را به مقصدی دلخواه برای بیماران تبدیل کرده فاصله زمانی کم آن با ایالات متحده است به نحوی که گردشگران میتوانند در عرض هفت تا ١٠ ساعت خود را به این کشور برسانند.
گزارش های اخیر حاکی از آن است که بیش از ١۵٠ هزار گردشگر خارجی در سال ٢٠٠۶ به منظور استفاده از خدمات درمانی به کاستاریکا مسافرت کرده اند. به دلیل رشد صنعت پزشکی در این کشور و انجام سرمایه گذاریهای متنوع در این بخش ، پیش بینی میشود کاستاریکا جهش چشمگیری را در این صنعت شاهد باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 26 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد