دانلود فایل پاورپوینت تحلیل کلان عرصه فرهنگ

PowerPoint قابل ویرایش
87 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تحلیل کلان عرصه فرهنگ توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تحلیل کلان عرصه فرهنگ قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 اسلاید ۱ :

حضرت امام خمینی(ره):

عزیزان من، ما از حصر اقتصادی نمی ترسیم، از دخالت نظامی نمی ترسیم، آن چیزی که ما را می ترساند وابستگی فرهنگی است، ما از دانشگاه استعماری می ترسیم.

استاد شهید آیت الله مطهری:

ما اگر مکتب مستقل خودمان را ارائه نکنیم حتی با اینکه رژیم را ساقط کرده ایم و حتی با این فرض که استقلال سیاسی و اقتصادی را بدست آوریم، اگر به استقلال فرهنگی دست نیابیم شکست خواهیم خورد و نخواهیم توانست انقلاب را به ثمر برسانیم.

اسلاید ۲ :

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی):

– ما اگر در زمینۀ فرهنگ یعنی مدیریت فرهنگ کشور به لحاظ نگاه انقلاب،  موفق شویم انقلاب موفق شده است. اگر در این زمینه موفق نشویم شک نکنید که انقلاب شکست خورده است.

– مسئلۀ فرهنگ خیلی مسالۀ مهمی است یعنی اگر ما چنانچه از لحاظ فرهنگی کشور را مقتدر و قوی نکنیم ، هر کار دیگری بکنیم مقاصد و آرمانهایمان تحقق پیدا نخواهد کرد.

اسلاید ۳ :

ما باید باور داشته باشیم که امروز آماج تهاجمات فرهنگى دشمنان هستیم. (۲۱/۹/۶۸)

 – ما از همه سوى با دشمنى و خصومت دشمنان اصلى و فرهنگى‏مان در جهان مواجه هستیم، چه در زمینه فرهنگ عمومى، ذهنیت و عمل فرهنگى مردم و چه در زمینه‏ى کار آموزشى و تربیت نیروى انسانى، تا نگذارند که ما به مقاصدمان برسیم. (۲۱/۹/۶۸)

مسأله‏ى تهاجم فرهنگى که ما بارها روى آن تأکید کرده‏ایم، یک واقعیت روشنى است که با انکار آن نمى‏توانیم اصل تهاجم را از بین ببریم. تهاجم فرهنگى وجود دارد. اگر ما آن را انکار کردیم مصداق این فرموده‏ى امیرالمؤمنین (ص) مى‏شویم که « وَ مَنْ نامَ لَمْ یُنَمْ عَنْهُ » تو اگر در سنگر به خواب بروى معنایش این نیست که دشمن هم در سنگر مقابل به خواب رفته است و لذا تو که به خواب رفته‏اى، سعى کن خودت را بیدار کنى! ما باید توجه داشته باشیم که انقلاب فرهنگى درتهدید است. کما اینکه اصل فرهنگ ملى و اسلامى ما در تهدید دشمنان است.(۲۰/۹/۷۰)

اسلاید ۴ :

تهاجم فرهنگى به این معنى است که یک مجموعه‏ى سیاسى یا اقتصادى براى اجراى مقاصد خاص خود و اسارت یک ملت، به بنیانهاى فرهنگى آن ملت هجوم مى‏برد. در این هجوم باورهاى تازه‏اى را به زور و به قصد جایگزینى با فرهنگ و باورهاى ملى آن ملت وارد کشور مى‏کنند.(۵/۲۱/۷۱)

 – تهاجم فرهنگى همانند کار فرهنگى، یک کار آرام و بى‏سروصداست. (۵/۲۱/۷۴)

تهاجم فرهنگى براى بى‏اعتقادکردن نسل نو انجام مى‏گیرد. هم بى‏اعتقادکردن به دین، هم‏بى‏اعتقادکردن به اصول انقلابى و هم بى‏اعتقادکردن به آن تفکر فعالى که امروز استکبار و قلمرو قدرتهاى استکبارى را به خطر و وحشت انداخته است. (۲۵/۱۰/۷۰)

در تهاجم فرهنگى، دشمن آن نقطه‏اى از فرهنگ خود را به این ملت مى‏دهد و وارد کشور مى‏کند که خودش مى‏خواهد و معلوم است که دشمن چه چیز را مى‏خواهد. (۵/۲۱/۷۱)

اسلاید ۵ :

امروز، تهاجم فرهنگى عظیمى علیه اسلام  هست که مستقیم به انقلاب ارتباطى ندارد و وسیعتر از انقلاب است، بر علیه اسلام است. یک تهاجم فوق‏العاده فرهنگى، اجتماعى و سیاسى با ابعاد گسترده علیه اسلام، یعنى حتى اسلامى که میان توده‏ى مردم مثلاً الجزایر است. فقط یک استثناء دارد و آن اسلام وابسته به دستگاههاى استعمارى و فهدگونه است. جاهایى که به طور مستقیم به این اسلام مربوطند، از این تهاجم مستثنا هستند. والا حتى اسلام به معناى اعتقاد عوامانه‏ى مردم هم مورد تهاجم است، چه برسد به اسلام ناب، اسلام انقلاب، اسلام به تفسیر ایران به تعبیر خودشان؛ آن که دیگر وضعش روشن است. تهاجم عجیبى وجود دارد. این چیزهایى که شما مى‏شنوید درباره‏ى مبارزه با دختران محجبه در فرانسه، اینها جرقه‏هایى است، آتشهاى زیرخاکستر است و از یک کار عظیم پشت‏پرده خبر مى‏دهد. قضیه فقط این نیست که حالا یک دولت مثلاً «لائیک» مى‏گوید ما نمى‏خواهیم محجبه‏اى باشد.نه، اصلاً. اینها از اسلام به شدت احساس‏خطر کردند. البته این تازگى ندارد.(۷/۹/۶۸)

 – در همه جا یک آرایش فرهنگى بسیار خطرناکى علیه انقلاب وجود دارد و این آرایش چیزى نیست که مثلاً از صد سال قبل بوده باشد، اگر چه از صد سال قبل هم تهاجم فرهنگى علیه اسلام وجود داشت ، اما نه به صورت امروز.(۲۰/۹/۷۰)

اسلاید ۶ :

– آن تفکر، ضد اسلام ناب یا اگر دقیقتر بخواهیم بگوییم ضدمذهب ناب است. مذهب ناب یعنى تفکرى که فراگیرتر از انقلاب اسلامى است زیرا فقط به انقلاب متوجه نیست بلکه به کلیت اسلام متوجه است و حتى به یک معنا، به هر مذهبى که احساس کند در آن اصالتى وجود دارد متوجه است یعنى کاردینالهاى مسیحى آمریکاى لاتین هم همان اندازه مغضوبند که علماى انقلاب مصر یا تونس. تمام دنیا الان متوجه این است منتها کانون اصلى ایران است. این را هم مى‏دانند، متوجهند که اینجا کانون اصلى است.(۷/۹/۶۸)

 – امروز دشمن بیشترین همت خود را روى تهاجم فرهنگى گذاشته است و من به عنوان یک آدم فرهنگى و سیاسى، وقتى نگاه مى‏کنم به صحنه‏ى نبرد بین شما ملت ایران که طرفدار اسلام و طرفدار نجات مستضعفین و دشمن نظام استکبارى دنیا هستید و دشمنان شما، یعنى سردمداران جبهه‏ى استکبار و ضداسلام و دنباله روهایشان، یعنى آن اراذلى که در این بین به خاطر منافع شخصى و هواهاى نفسانى دنبال بوق استکبار و خر دجال استکبار راه افتاده‏اند، مى‏بینم کارزارى الان برپاست. جنگ نظامى تمام شده و البته دشمن یعنى استکبار جهانى اگر بتواند، حرفى ندارد که جنگ نظامى را هم دوباره به راه بیاندازد. منتها برایش آسان نیست اما یک کارزار فکرى، فرهنگى و سیاسى در جهان برپاست که هر کس بتواند خبرها را بفهمد و احاطه‏ى ذهنى داشته باشد و یک نگاه به صحنه بیاندازد، برایش مسلم خواهد شد که الان دشمن دارد از راههاى فرهنگى بیشترین فشار خود را وارد مى‏آورد. (۱۲/۲/۶۹)

اسلاید ۷ :

ما باید تهاجم فرهنگى را یک مقوله‏ى حقیقى و جدى به حساب بیاوریم. مبارزه‏ى فرهنگى با تفکر اسلامى و جمهورى اسلامى داراى شاخه‏ها و شعبه‏هاى متعددى است که اگر واقعاً انسان بخواهد آنها را بررسى و احصا کند خواهد دید که عرصه‏ى بسیار گسترده‏اى دارد. فرضاً تفکر سیاسى اسلام در مطبوعات، در کتابهاى مختلف و در ترجمه‏ها، حتى در تاریخ‏نویسى زیر سؤال مى‏رود….

 شکل دیگر این رویارویى زیر سوال بردن و رد عقاید بنیانى اسلام به شکلى رندانه در کتابها و جزوه‏هاى درسى و کلاسهاى درس است.

 شکل مهمتر این رویارویى که از بخشهاى اساسى تهاجم فرهنگى است کوشش براى کشاندن نسل جوان به ابتذال و فساد است. (۱۹/۹/ ۷۱)

– مسأله‏ى تهاجم فرهنگى که بنده بارها از آن اسم آورده‏ام و حقیقتاً و قلباً و روحاً نسبت به آن حساس هستم دو شاخه‏ى اساسى و مهم دارد که هر دو شاخه براى شما قابل توجه است:یکى عبارت از جایگزین‏کردن فرهنگ بیگانه به جاى فرهنگ بومى است و این ادامه‏ى همان کارى است که در دوران پهلوى به صورت آزاد و نرخ شاه‏عباسى انجام مى‏گرفته است که با پیروزى انقلاب اسلامى بحمدالله قطع شد و اینها دارند فشار مى‏آورند که همان کار باید انجام بگیرد. 

اسلاید ۸ :

 شاخه‏ى دوم عبارت است از حمله به جمهورى‏اسلامى و ارزشهاى جمهورى اسلامى و ارزشهاى ملت ایران که از طرف فرهنگى، با نوشتن و تهیه فیلم و نمایشنامه‏ها و تنظیم کتاب‏ها و فصل‏نامه‏ها و با هدایت بیگانه امروز در کشور ما انجام مى‏گیرد.(۲۱ /۹/ ۶۸)

– یک جبهه عظیم فرهنگى که با سیاست، صنعت، پول و با انواع و اقسام پشتوانه‏ها همراه است الان مثل یک سیلى راه افتاده که با ما بجنگد. جنگ هم جنگ نظامى نیست. بسیج عمومى هم در آنجا هیچ تأثیرى ندارد. آثارش هم طورى است که ما تا به خود بیاییم گرفتار شدیم. مثل یک بمب شیمیایى نامحسوس و بدون سروصدا. فرض کنیم در یک محوطه یک بمب شیمیایى منجر شود یا بیفتد که احدى نفهمد که این بمب اینجا افتاد. پس از هفت هشت ساعت مى‏بینید صورتها و دستهاى همه تاول زده است. تهاجم فرهنگى دشمن به صورتى است که شما ناگهان در مدرسه‏هاى ما، در خیابانهاى ما، در جبهه‏هاى ما، در حوزه‏ى علمیه ما، در مدارس و دانشگاههاى ما نشانه‏هاى آن را خواهید دید. یک مقدارى هم الان دارید مى‏بینید، بعداً هم بیشتر خواهد شد. یک کتاب چاپ مى‏شود، یک فیلم تولید مى‏شود، ویدئو مى‏شود مى‏آید داخل کشور، هدفش هم ما هستیم، هدفش اسلام و انقلاب است. البته در اینکه مقابله با این تهاجم، پول، بودجه، امکانات و پشتیبانى‏هاى سیاسى دولت را مى‏خواهد تردیدى نیست. اما دولت مى‏خواهد پول بدهد و پشتیبانى بکند که یک فکرى پخش شود، آن فکر کجا تولید خواهد شد؟(۷ /۹/۶۸)

اسلاید ۹ :

– اینکه بنده روى تهاجم فرهنگى این همه تکیه مى‏کنم به خاطر این است که تهاجم فرهنگى یک سنگر و جبهه‏ى شناخته نشده‏ى دشن است ولذا باید آن را شناخت. چون تا جبهه‏ى دشمن و محل تجمع دشمن و نقطه‏ى نفوذ دشمن را کشف نکنیم، چگونه مى‏خواهیم دفاع کنیم؟ (۲۶/۶/۷۱)

قضیه این است که حقیقتاً جبهه‏ى وسیعى از سوى دشمن، با ابزار مؤثر، خطرناک و کارآمد و با استفاده از علم و تکنولوژى به وجود آمده براى اینکه جمهورى اسلامى را با تهاجم فرهنگى مواجه کنند.

 چنین مبارزه‏اى اگر در مقابلش حرکتى انجام نگیرد بلاشک پیروز خواهد بود. به نظر من اگر با این تهاجم، هوشمندانه و با بهره‏گیرى از روشهاى درست و مدبرانه مقابله نشود، بسیار خطرناک و نابودکننده است. باید به این قضیه رسید. در این زمینه بایستى از اعمال سلیقه جلوگیرى کرد. اینکه فلان مسؤولِ فلان بخش فرهنگى ما در یک قضیه‏اى سلیقه‏اى دارد، نباید ملاک باشد، بلکه باید خطر را با همان اهمیتى که دارد دید.(۱۹/۹/۷۱)

  – گاهى اوقات یک حرفى چون تکرارى مى‏شود و مورد توجه عمیق قرار نمى‏گیرد و کارى نسبت به آن انجام نمى‏گیرد و با یک برخورد سطحى از آن عبور مى‏شود، مُمل مى‏شود و انسان احساس مى‏کند که دیگر تکرارش واقعاً ملال‏آور است. لذا اینطور تصور مى‏شود که ما این تعبیر تهاجم فرهنگى را دیگر نباید تکرار کنیم و حال اینکه به نظر من این قضیه از آن قضایا نیست و به آسانى نمى‏شود از این قضیه گذشت.

 

اسلاید ۱۰ :

 بنده با اینکه وقت کمى دارم، همین که مجلات را غالباً یک ورقى مى‏زنم یا کتابهاى منتشر شده بخصوص کتابهاى ادبى و فرهنگى و مقالات خوبى را که نوشته مى‏شود نگاه مى‏کنم، مى‏بینیم کمتر متوجه این مبارزه‏ى فرهنگى است. در حالى که جبهه‏اى وجود دارد که به شکل منظم و سازمان یافته دارد به ما حمله مى‏کند و اگر چه این طرف کار زیادى انجام مى‏گیرد اما یک حرکت متشکل و نظم یافته‏اى براى دفاع وجود ندارد ولذا انسان احساس خطر مى‏کند. به هر حال انتظار هست که به این قضایا واقعاً به طور جدى رسیدگى بشود. (۱۹/۹/۷۱)

امروز دشمن جبهه‏ى وسیعى را با استفاده از ابزارهاى مؤثرِ خطرناک و کارآمد و نیز با بهره گرفتن از علم و تکنولوژى تشکیل داده است تا جمهورى اسلامى را هدف یک یورش همه جانبه‏ى فرهنگى قرار دهد. مقابله با این تهاجمِ بسیار خطرناک و ویرانگر، نیازمند هوشیارى و استفاده از ابزار و روشهاى مشابه دشمن و یا شیوه‏هاى جایگزین آن است. (۱۹/۹/۷۱)

 – نبرد فرهنگى را با مقابله به مثل مى‏شود پاسخ داد. کار فرهنگى و هجوم فرهنگى را با تفنگ نمى‏شود جواب داد، اینجا تفنگ، قلم است. (۱۳/۲/۶۹)

 – لازم است در میان ادبا و روشنفکران و نویسندگان و شعرا و هنرمندان و سینماگران و دانشمندان و اساتید، یک بسیج عمومى براى مقابله با جریان تهاجم فرهنگى که دشمن هدایت مى‏کند انجام بگیرد.(۵/۵/۷۲).

 – مسأله مسأله‏ى ایران و اسلام است، مسأله عزیرترین اندوخته‏هاى یک ملت است، دشمن مى‏خواهد با این اندوخته‏ها شوخى کند و او را به بازى بگیرد، لذا باید جبهه فرهنگى و سنگرهاى فرهنگى بوجود بیاید و امروز روز کار است و باید همه کار کنند. امروز روزى است که همه‏ى آن کسانى که استعداد دارند باید در زمینه فرهنگى کار کنند و کارهاى نشده هم زیاد است. این آن چیزى است که مورد خطاب من به همه‏ى اهل فکر و فرهنگ و هنر و ادب و دانش و معلومات و معارف است و این را یک چیز لازمى مى‏دانم. (۰۵/۵/۷۲)

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 87 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد