دانلود پاورپوینت استفاده از ارزیابی مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده

PowerPoint قابل ویرایش
33 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت استفاده از ارزیابی مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت استفاده از ارزیابی مدفوع برای کمک به تغذیه ی گاوهای شیرده قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

مقدمه

 • ابزارهای زیادی وجود دارد که متخصصان تغذیه ممکن است از آنها برای ارزیابی و کنترل وضعیت تغذیه ای گاوهای تولیده کننده ی شیر فراوان استفاده کنند. ارزیابی و بررسی مدفوع یا کود، می تواند اطّلاعاتی در مورد سلامت کلی، تخمیر در سیرابی و عملکرد هضمی در گاوها به ما بدهد. گاوهای بالغ فرصت زیادی برای مشاهده و بررسی مدفوع در آنها ایجاد می کنند زیرا آنها تقریباً هر ۵/۱ تا ۲ ساعت مدفوع می کنند و روزانه مجموعاً ۱۰۰ پوند یا بیشتر مواد دفعی از آنها خارج می شود.

اسلاید ۲ :

 • مقدار مدفوع بسته به تغذیه و آبی که می خورند متفاوت است و ممکن است به مقدار زیادی کاهش پیدا کند به خاطر وقفه ی غیرطبیعی که در عبور مواد هضم شده در طول لوله ی گوارشی آنها ایجاد می شود.
 • ارزیابی مدفوع می تواند اطّلاعات با ارزشی را در خصوص موقعیت و مقدار هضم و تخمیر مواد غذایی مصرف شده به ما بدهد. به طور معمول اکثر مواد غذایی مصرف شده توسط گاوهای شیری، در سیرابی آنها هضم می شود و بیشترین جذب مواد غذایی در سیرابی یا روده ی کوچک صورت می گیرد.

اسلاید ۳ :

 • وقتی که مواد غذایی به خوبی در سیرابی تخمیر نشوند، بعضی از این مواد غذایی هضم نشده به روده ی کوچک می رسند. به طور معمول، این مواد غذایی می توانند هضم و جذب شوند امّا اگر مقدار آنها خیلی زیاد باشد یا سرعت عبور آنها زیاد باشد، این مواد غذایی ممکن است در روده ی کوچک هضم و جذب نشوند. آخرین فرصت برای هضم و جذب مواد غذایی در روده ی بزرگ ایجاد می شود.

اسلاید ۴ :

 • تخمیر در روده ی خلفی یا روده ی بزرگ، بخشی از فرآیند هضمی معمول در خرگوش و اسب است امّا این فرآیند معمولاً در گاوهای شیری نقش کمی ایفا می کند. وقتی که گاوها و عده های غذایی که به شدت فاقد فیبر می باشند یا مقدار زیادی کربوهیدرات های غیرساختاری (NSC) دارند، مصرف می کنند، تخمیر در روده ی بزرگ افزایش می یابد که باعث اثرات منفی بر سلامت گاو یا شیر آن می شود. ذرات مواد غذایی یا مواد مغذی که هضم و جذب می شوند با مدفوع یا ادرار، دفع می شوند.

اسلاید ۵ :

 • ارزیابی مدفوع یک علم دقیق نیست و نمی تواند پاسخ های قطعی به سئوالات تغذیه ای بدهد. ارزیابی مدفوع می تواند یک ابزار تشخیصی مفید برای بعضی موضوعات مربوط به سلامت باشد امّا این کار فقط می تواند به متخصصان تغذیه یا مدیران مزرعه، یک اشاره ی جزئی به آنچه که در طی فرآیند هضم اتفاق می افتد ارائه دهد.

اسلاید ۶ :

 • درک این مسأله مهم است که هیچ نشریه ی علمی برای شرح اثرات خاص تغذیه بر رنگ، غلظت و محتوای ماده مغذی در مدفوع چاپ نشده است. امّا از آنجا که ارزیابی مدفوع می تواند وسیله ای برای بررسی سلامت و تغذیه باشد، ما تعدادی از عوامل شناخته شده ی مربوط به بررسی مدفوع را برای کمک به تفسیر نتایج، گردآوری کرده ایم.

اسلاید ۷ :

رنگ

 • ارزیابی مدفوع می تواند توسط سه عامل انجام شود: رنگ، غلظت و محتوا. رنگ مدفوع تحت تأثیر نوع مواد غذایی، غلظت صفرا و سرعت عبور علوفه و مواد هضمی است. معمولاً مدفوع در زمانی که گاوها علوفه ی تازه می خورند سبز تیره است و اگر آنها علوفه ی خشک بخورند، رنگ مدفوع آنها قهوه ای- سبز است.

اسلاید ۸ :

 • وقتی گاوها جیره های غذایی دارای مقادیر زیاد دانه های غلّات بخورند مثلاً نوعی TMR، مدفوع آنها به رنگ سبز- زرد در می آید. این رنگ در اثر ترکیب غلّات و علوفه است و با مقدار دانه های غلّات و چگونگی آماده سازی آنها، فرق می کند.

اسلاید ۹ :

 • اگر حیوانی به اسهال مبتلا شود، رنگ مدفوع می تواند به خاکستری تغییر کند. حیوانات تحت درمان ممکن است دارای مدفوعی با رنگ غیرطبیعی باشند به خاطر داروهایی که مورد استفاده قرار گرفته است. مدفوع تیره یا خون آلوده می تواند نشانه ی خونریزی در مجرای GL باشد در اثر اسهال خونی، میکوتوکسین ها یا کوکسی دیوز. مدفوع سبز روشن یا زردرنگ که با اسهال آبکی ترکیب شده، می تواند در اثر عفونت های باکتریایی مثل سالمونلا ایجاد شده باشد.

اسلاید ۱۰ :

غلظت

 • غلظت مدفوع بیشتر بستگی به محتوای آب دارد و تحت تأثیر مقدار آب و رطوبت مواد غذایی می باشد و مقدار زمانی که مواد غذایی در بدن حیوان باقی می ماند. مواد دفعی یک غلظت متوسط دارد و توده های گردی به ارتفاع ۱ تا ۲ اینچ تشکیل می دهند. اسهال می تواند در اثر عفونت، مواد مسموم کننده یا انگل ها ایجاد شود امّا می تواند در اثر تخمیر زیاد کربوهیدرات ها در روده ی بزرگ و افزایش مقدار اسید نیز ایجاد شود.
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 33 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد