مقاله در مورد بررسی ایمنی حمل و نقل در کشور آمریکا

word قابل ویرایش
28 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بررسی ایمنی حمل و نقل در کشور آمریکا

مقدمه
وزارت حمل و نقل آمریکا سالیانه گزارشی از عملکرد بخش حمل و نقل منتشر می‌کند. یکی از موارد قابل توجه در این گزارش مقوله ایمنی است که ما در این مبحث فاکتورهای ایمنی در بخش زمینی که آمار آن مربوط به سال ۲۰۰۲ می‌باشد، می‌پردازیم.

هدف راهبردی در موضوع ایمنی
الف) هدف راهبردی
هدف راهبردی در این زمینه عبارت است از بالا بردن سطح بهداشت و ایمنی عمومی با تلاش در جهت به صفر رساندن مرگ و میر و جراحات مرتبط با حمل و نقل
ب) پیامدهای راهبردی
الف. کاهش تلفات جانی مرتبط با حمل و نقل
ب. کاهش مجروحان مرتبط با حمل و نقل

ایمنی مهمترین هدف راهبردی برای مدیران و برنامه‌ریزان حمل ونقل است. ما باید سعی کنیم تا سود حاصل از حمل و نقل را بالا بریم و در عین حال مخاطرات جانی را کاهش دهیم.

ایمنی راههای اصلی
تصادفات راههای اصلی باعث ۹۵ دصد از تلفات و ۹۹ درصد مجروحان در حمل و نقل و علت اصلی مرگ و میر در سنین ۴ تا ۳۳ سال است. هنوز حدود ۷۰ میلیون نفر (۲۵ درصد رانندگان) در هنگام رانندگان یا استفاده از وسایل نقلیه موتوری از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند. مشروبات الکلی به تنهایی بزرگ‌ترین عامل دخیل در تصادفات مرگبار است (بیش از ۱۷۰۰۰ مورد در سال). حدوداً ۱۲ درصد از کل کشتگان حوادث وسایل نقلیه موتوری در تصادفات با کامیونهای بزرگ جان باخته‌اند، در صورتی که کامیونها فقط ۴ درصد ار کل وسایل نقلیه ثبت شده می‌باشند و ۷ درصد از سفرها را به خود اختصاص می‌دهند. تصادفات راههای اصلی، ظرفیت قابل توجهی از بودجه سیستم بهداشت عمومی را به خود اختصاص داده است (بالغ بر ۶/۲۳۰ میلیارد دلار در سال، با به طور متوسط ۸۲۰ دلار به ازای هر نفر که در ایالات متحده زندگی می‌کند).

نتایج سال ۲۰۰۲
وزارت حمل و نقل به اهداف تعیین شده در مورد کاهش میزان تلفات راههای اصلی و تلفات مربوط به کامیونها و نرخ رشد آن دست نیافت. تعداد قربانیان ترافیک از ۴۲۱۱۶ نفر د سال ۲۰۰۱ به صورت تخمینی به ۴۲۶۰۵ نفر در سال ۲۰۰۲ رسید. با وجود این وزارت حمل و نقل پیشرفت‌های اساسی در کاهش میزان تلفات در هر ۱۰۰ میلیون وسیله نقلیه ـ مایل، به دست آورد و این رقم از ۳/۳ در سال ۱۹۸۰ به ۵/۱ در سال ۲۰۰۲ کاهش یافت.

شرح ۱۹۹۶ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۱۹۹۹ ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ عملکرد ۲۰۰۲ پیش‌بینی ۲۰۰۲ محقق نشده محقق شده
تلفات در راههای اصلی بر اساس هر ۱۰۰ میلیون مایل سفر وسیله نقلیه ۶۹/۱ ۶۴/۱ ۵۸/۱ ۵۵/۱ ۵۳/۱ ۵۱/۱ ۵/۱ ۴/۱ •
تلفات مربوط به کامیونهای سنگین ۵۱۴۲ ۵۳۹۸ ۵۳۹۵ ۵۳۸۵۲۸۲ ۵۰۸۲ ۴۹۸۴ ۴۷۲ •
تلفات مربوط به کامیونها به ازای هر ۱۰۰ میلیون مایل سفر تجاری ۸/۲ ۸/۲ ۷/۲ ۷/۲ ۶/۲ ۴۵/۲ ۴/۲ ۲/۲ •
جدول ۱۶: خلاصه عملکرد وزارت حمل و نقل آمریکا در بخش ایمنی

شرح ۱۹۹۵ ۱۹۹۶ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۱۹۹۹ ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲ محقق شده محقق نشده
تعداد مجروحان راههای اصلی به ازای هر ۱۰۰ میلیون مایل سفر وسیله نقلیه ۱۴۳ ۱۴۰ ۱۳۱ ۱۲۱ ۱۲۰ ۱۱۶ ۱۰۹ ۱۱۳ •
مجروحان مربوط به حوادث کامیونهای سنگین (هزار نفر) ۱۱۷ ۱۲۹ ۱۳۱ ۱۲۷ ۱۴۲ ۱۴۰ ۱۳۱ ۱۲۲ •
درصد تلفات در راههای اصلی که مربوط به مشروبات الکی است ۴۱ ۴۱ ۳۹ ۳۹ ۳۸ ۴۰ ۴۱ ۳۴ •
جدول ۱۷: گزارش نهایی عملکرد وزارت حمل و نقل در موضوع ایمنی حمل و نقل

اداره ایمنی ترافیک راههای ملی ۱(NHTSA)
علیرغم افزایش قابل ملاحظه تعداد وسایل نقلیه‌ای که مسافتهای بیشتری را می‌پیمایند، میزان سرنشینان قربانی سوانح انواع وسایل نقلیه مسافری در حال کاهش می‌باشد. کشته‌های سنین زیر ۴ سال و ۵ تا ۱۵ سال در حال کاهش است. همچنین تعداد مصدومین پیاده روند نزولی داشته است، اخیراً قربانیان پیاده برای اولین بار از سال ۱۹۹۵ رو به افزایش گذاشته است. علاوه بر این قربانیان تصادفات مرتبط با مشروبات الکلی و موتور سیکلت افزایش یافته است.

کمربند ایمنی
استفاده از کمربند ایمنی یکی از اولویتهای اصلی برنامه‌های ایمنی وزارت حمل و نقل است. استفاده از کمربند ایمنی در سال ۲۰۰۲ به مرز ۷۵ درصد رسید که بالاترین میزان از سال ۱۹۹۴ که این پارامتر برای اولین بار (به میزان ۵۸ درصد) اندازه‌گیری شد، می‌باشد و یک روند صعودی دارد. در ایالتهایی که قوانین استفاده از کمربند ایمنی سخت‌تر است استفاده از کمربند ایمنی در سال ۲۰۰۲ به عدد مهم ۸۰ درصد رسید و توفیقات اساسی نیز در محدوده شمال شرق و برای خودروهای وانت به چشم می‌خورد.

اداره ایمنی راه‌ها با بررسی مناطق در معرض خطر که میزان استفاده از کمربند ایمنی در آنها پائین‌تر از سطح عمومی است شیوه جریمه و ثبت تخلفات را برای اعمال شدیدتر قوانین در ایالتهای دیگر به تصویب قانون اولیه “استفاده از کمربند ایمنی مهمترین عامل افزایش سلامتی سرنشینان می‌باشد” مبادرت نمود.
در سال ۲۰۰۲ قانون کمک به ایالتها تا سقف پانزده میلیون دلار در جهت حفظ جان سرنشینان به تصویب رسید و این کمکها به ۲۹ ایالت، درحوزه کلمبیا، پورتوریکو، و دو منطقه دیگر اختصاص یافت. شرط تخصیص این کمکهای مالی به یک ایالت عبارت بود از: ارائه قوانین ویژه حمایت از سرنشینان و برنامه‌هایی مانند قانون اولیه کمربند ایمنی یا قانونی که استفاده از کمربند ایمنی را برای سرنشینان همه صندلیهای داخل خودرو الزامی می‌کند.

صندلی و تایر خودرو
اداره ایمنی ترافیک راهها، استانداردهای مربوط به صندلی ایمنی کودک و تایر خودرو را مورد بازنگری قرار داد و الزامات جدیدی را برای سهولت کاربری صندلی ایمنی کودک، برچسب تایر و سیستم نمایشگر باد چرخ در خودروهای سبک به اطلاع مردم رسانید، همچنین دستورالعملهای نظارتی برای جلوگیری از تصادف، را تهیه و ابلاغ نمود. مواردی از قبیل ایمنی اتوبوس مدارس، حفاظت از

سرنشینان در برابر صدمات داخلی به کمک کیسه‌های هوای فشرده، حفاظ‌های عقب و سیستم ترمز کامیونهای سنین، ایمنی خودروهای برقی در برابر تصادف، خروجی‌ها و آمار تلفات و پنجره‌های اضطراری اتوبوس‌ها و کنترل پدال گاز اتومبیل از جمله این دستور‌العملها است.

کمک‌های مالی
مبلغ ۳۸ میلیون دلار کمک مالی برای پیش‌گیری از تخلف رانندگان مست فراهم شد و ۳۴ ایالت این کمکها را برای انجام و اعمال اقدامات لازم در مقابل رانندگان مست دریافت نمودند. شرایط دریافت این کمکها برای ایالتها این است که نشان می‌دهند قوانین و برنامه‌های مشخصی مانند قوانین ابطال گواهی‌نامه و صدور گواهینامه پس از آموزش مجدد داشته‌اند و یا به معیارهای مشخصی در بهبود آمار تلفات رانندگی ناشی از مصرف الکل رسیده باشند. همچنین کمکهای مالی برنامه ایمنی راههای ایالتی بالغ بر ۱۸۰ میلیون دلار با استفاده از پروسه مدیریت اجرایی تأمین گردید.

ایالتها این کمکهای مالی و بودجه‌های اختصاصی را برای اهداف زیر دریافت نمودند:
۱٫ کاهش تلفات جانی مرتبط با سرعت زیاد
۲٫ ایجاد انگیزه برای استفاده صحیح از وسایل ایمنی سرنشینان
۳٫ کاهش تخلفات رانندگی مرتبط با مصرف الکل و ماود مخدر
۴٫ کاهش تصادفات بین موتور سیکلت‌ها ودیگر وسایل نقلیه
۵٫ کاهش تصادفات اتوبوس‌ مدارس
۶٫ بهبود بخشیدن به خدمات ترافیکی از سوی پلیس
۷٫ ارتقای خدمات‌دهی اورژانس پزشکی و کمکهای اولیه
۸٫ بالا بردن ایمنی عابران پیاده و دوچرخه‌سواران
۹٫ بالا بردن ایمنی مسیرهای سواره‌روی عمومی
۱۰٫ اصلاح سیستم‌های ثبت ترافیک و جمع‌آوری گزارش‌های مربوط به قربانیان و زخمیهای جاده‌ای

اداره ایمنی ترابری موتوری دولت فدرال ۲(FMCSA) و همکاران ایالتی آنها قربانیان تصادفات کامیونهای بزرگ را برای چهار سال پیاپی از میزان ۵۳۹۵ نفر در ۱۹۹۸ به مقدار تخمینی ۴۹۸۴ نفر در سال ۲۰۰۲ کاهش دادند که نشانگر یک کاهش ۶/۷ درصدی در دوره چهارساله است. میزان تلفات جانی در تصادفات کامیونهای بزرگ با احتساب افزایش مخاطرات، به میزان ۱۱ درصد در همین مدت کاهش یافته است. روند تعداد مصدومان این دسته تصادفات نیز به طور مشابه امیدوار کننده بوده و از تعداد ۱۴۲٫۰۰۰ نفر در ۱۹۹۹ به ۱۳۱٫۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۲ کاهش یافته است.

ردیف موضوع سال ۱۹۹۹ ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲
۱ تعداد مجروحان در هر ۱۰۰ میلیون مایل ـ وسیله نقلیه مسافرتی پیش‌بینی ۱۲۷ ۱۱۶ ۱۱۳ ۱۱۱
عملی ۱۲ ۱۶۶ – –
۲ قربانیان مرتبط با مصرف الکل به ازای هر ۱۰۰ میلیون مایل ـ وسیله نقلیه مسافرتی پیش‌بینی – – – –
عملی ۵۹۰/۰ ۶۳/۰ ۶۳/۰ –
۳ درصد سرنشینان جلو که از کمربند ایمنی استفاده کرده‌اند پیش‌بینی ۸۰ ۸۵ ۸۶ ۷۵
عملی ۶۷ ۷۱ ۷۳ ۷۵
جدول ۱۸: اقدامات اجرایی فوق‌العاده NHTSA (اداره ایمنی ترافیک راه‌های ملی) و FMCSA (اداره ایمنی ترابری موتوری فدرال)

کمکهای مالی (خارج از بودجه مصوب) در سال ۲۰۰۲، بالغ بر ۱۶۰ میلیون دلار در قالب کمکهای مالی مرتبط به ایمنی تردد به ایالتها تخصیص یافت که قانون‌پذیری و اعمال مقررات شامل اجرای مقررات ترافیکی و بیش از ۷/۲ میلیون مورد بازرسی جاده‌ای وسایل نقلیه باربری را در پی نوشت.

صدور گواهینامه
اداره ایمنی ترابری موتوری دولت فدرال (FMCSA) به منظور اصلاح برنامه صدور گواهیامه رانندگان خودروهای سنگین، قانونی ناظر بر رد صلاحیت رانندگان و شرایط اعطای گواهینامه حسب الزامات مصوبه اداره ایمنی ترابری موتوری در سال ۱۹۹۹ که ۱۷ بار بازنگری شده وضع نمود و بیش از ۳۳ میلیون دلار در قالب کمکهای مالی برای اصلاحات صدور گواهینامه رانندگان خودروهای سنگین بین ایالتها توزیع نمود.

اعمال قانون و قانون‌پذیری
اداره ایمنی ترابری موتوری دولت فدرال، ۷۴۹۲ دوره و مقامات ایالتی ۲۷۵۶ دوره در رابطه با قانون‌پذیری برای شرکت‌های حمل ونقل برگزار نمودند. این اداره همچنین یک دستورالعمل به‌کارگیری موقت تهیه نمود که بر اساس این قانون لازم است کلیه تازه‌کارها در ۱۸ ماه اول فعالیت خود تحت بازرسی ایمنی اداره ایمنی ترابری موتوری دولت فدرال قرار گیرند تا اجازه ثبت دائمی از وزارت حمل و نقل دریافت کنند.

اعمال مقررات ایمنی مرزها
اداره ایمنی ترابری اقدامات مؤثری در خصوص کنترل خودروهای خارجی که ازمرزها وارد کشور می‌شوند به عمل آورد.
این اداره خط مشی اعمال مقررات در مرزها را تعیین نمود، سیستم‌های متمرکز اطلاعاتی را ایجاد کرد، تجهیزات بازرسی مرزی را ارتقا داد و ۲۱۴ نفر بازرس مرزی را ضمن جذب، آموزش و تجهیز به کارگیری نمود.

اداره راههای اصلی فدرال ۳(FHWA)
این اداره رویکرد خود را به کم کردن قربانیان و مجروحان تصادفات بر مبنای کاهش بیشترین نوع تصادفات مرگبار معطوف کرده است. در سال مالی ۲۰۰۲، حدوداً ۳۸ درصد کلیه قربانیان مربوط به تصادفاتی بوده‌اند که در مسیر جاده‌ها به وقوع پیوست، ۲۰ درصد در تقاطعها و ۱۱ درصد منجر به فوت مربوط به عابران بوده است.
اداره راه‌های اصلی فدرال برای بررسی تصادفات در مسیر جاده‌ها، یک گزارش فنی حاوی اطلاعات ارزشمند مربوط به طراحی و نصب نوارهای سرعت‌گیر با ترکیب روکش آسفالتی نصب شده در جاده‌های روستایی منتشر کرده است. ارزیابی‌های اولیه از این آزمایش‌ها حاکی از بهبود ایمنی در شب‌های بارانی و در اثر وجود علائم آشکارتر و هشدارهای صوتی سرعت‌گیرها می‌باشد.

اندازه راههای اصلی فدرال (FHWA) برای بالا بردن ایمنی عابران و دوچرخه‌سواران یک سایت اینترنتی درخصوص موضوع ایمنی دوچرخه‌سواری ایجاد کرده است تا اطلاعات دوچرخه‌سواران و موتورسواران و مربیان دوچرخه‌سواری کودکان را در رابطه با فرهنگ ایمنی بالا برد. این سایت اینترنتی حاوی بانک اطلاعاتی درباره لوازم آموزشی، راهنمایی علاقه‌مندان به شناخت نیازهای آموزشی مخاطبان و راهنمای کمک به توسعه برنامه‌های ایمنی می‌باشد.

تلفات جانی به ازای هر ۱۰۰ میلیون وسیله نقلیه ـ مایل
سال ۱۹۹۹ ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲
پیش‌بینی ۶/۱ ۵/۱ ۵/۱ ۴/۱
عملی ۶/۱ ۵/۱ ۵/۱ ۵/۱
تعداد و میزان تلفات جانی در تصادفات مربوط به کامیونهای سنگین
(به ازای هر ۱۰۰ میلیون وسیله نقلیه ـ مایل تجاری)
پیش‌بینی (تعداد) موجود نیست ۴۹۳۴ ۴۸۶۳ ۴۷۱۰
عملی (تعداد) ۵۳۸۰ ۵۲۸۲ ۵۰۸۲ ۴۹۸۴
جدول ۱۹: ارزیابی عملکرد در بخش تلفات انسانی

ارزیابی برنامه اجرایی در بخش مدیریت ایمنی
وزارت حمل و نقل با چالش اهداف مربوط به میزان قربانیان در سال ۲۰۰۳ روبه‌رو خواهد بود. برای همین اداره ایمنی ترافیک راههای ملی، ایالتهای دیگر را به طرح و اجرای قوانین اولیه کمربند ایمنی ترغیب خواهد کرد.

این اداره به تلاشهای خود به منظور کاهش تخلفات رانندگی ادامه خواهد داد. اداره ایمنی ترابری موتوری فدرال همچنین با چالش دست یافتن به اهداف تعیین شده در میزان قربانیان در سال ۲۰۰۳ روبه‌رو خواهد بود و توجه خود را به فعالیتهای مربوط به اعمال مقررات و قانون‌پذیری معطوف خواهد نمود و این برنامه‌ها را تا فراگیری بازرسی شرکتهای حمل و نقل جدید (تازه‌کارها) توسعه خواهد داد.

این اداره در رابطه با ایمنی وسایل نقلیه موتوری به سه واقعیت به شرح ذیل دست یافت:
۱٫ علی‌رغم تلاشهای توأم دولت فدرال و ایالتها درصد استفاده از کمربند ایمنی نسبتاً ثابت بوده و از سال ۱۹۹۳ بین ۶۶ تا ۷۰ درصد نوسان داشته است. در سال ۲۰۰۲ درصد استفاده از کمربند ایمنی در سطح ملی ۷۵ درصد بوده که از میزان ۷۸ درصدی پیش‌بینی شده برای سال ۲۰۰۳ کمتر است.
۲٫ معیارهای اولیه تشخیص معایب که از طرف دفتر پژوهش معایب اداره ایمنی ترافیک راههای ملی به کار می‌رود قابل اصلاح است. کنگره آمادگی دفتر پژوهش معایب ۴(ODI) به دنبال ارائه اطلاعاتی است که ممکن است نشان‌دهنده بروز اشکال در علائم اولیه هشدار دهنده و راهنما به دلیل معایب محصولات یا طراحی غلط آنها باشد.

۳٫ مصوبه ۵TREAD (صندلی و تایر خودرو) تأکید دارد که اداره ایمنی ترافیک راههای ملی ده قدم راهبردی در زمینه لاستیک، تستهای در حال حرکت و حفاظت از اطفال به انجام برساند.
از آنجا که بازرسی کل اعلام کرده که به طور متوسط ۸/۳ سال طول می‌کشد تا وزارت حمل و نقل یک قانون را تکمیل نماید، تلاشهای مدیریتی زیادی لازم است تا این قوانین در برنامه زمانی مصوب صادر شوند.

اقدامات اداره ایمنی ترافیک راههای ملی (NHTSA)
به منظور بهبود روشهای عیب‌‌یابی، اداره ایمنی ترافیک راههای ملی، قانون نهایی هشدارهای اولیه مربوط به خودرو را منتشر کرد.
برخی اقدمات این اداره عبارتند از:
۱٫ کار روی قانون نهایی اصلاح برچسب لاستیک و بازنگری و روزآمد کردن استانداردهای ایمنی لاستیک
۲٫ فعالیت درجهت قانون‌گذاری برای ایمنی حفاظت از کودکان و ایجاد یک برنامه سنجش ایمنی حفاظت از اطفال
۳٫ اطلاح اشتباهات برنامه صدور گواهینامه برای رانندگان، مدیریت در ابعاد امنیتی مرزهای باز، تقویت نقاط ضعف و کاهش تقلب در برنامه صدور گواهینامه و بهبود قانونمندی در ایمنی شرکتهای حمل و نقل آمریکایی.
۴٫ بررسی قانون‌گرایی شرکتهای حمل و نقل پرخطر
۵٫ بررسی و اصلاح قانون بازدید از مجموعه‌های خطرناک و بازرسیهای بار وسیله نقلیه.
۶٫ قانون‌هایی ایمنی تازه‌کاران و الزام به بازرسیهای ایمنی در ۱۸ ماه اول کار آنان.
۷٫ در آگوست ۲۰۰۲ اداره ایمنی ترابری موتوری فدرال، قانونی را ابلاغ کرد که بر اساس آن ایالتها موظف شدند کامیونهای خارجی را که مجوز کار درآمریکا را ندارند متوقف کند.
۸٫ افزایش سیستمهای اطلاعاتی متمرکز، تجهیزات بازرسی و بکارگیری، آموزش و تجهیز ۲۱۴ مأمور مرزی دیگر.

۹٫ فعالیت در جهت قانون‌گذاری برای ساعت کار رانندگان و اصلاحات برنامه صدور گواهینامه
۱۰٫ استقرار و توسعه فناوری پیشرفته ایمنی
۱۱٫ ایجاد مدیریت سیتمهای اطلاعات و ثبت عملکرد ۶(PRISM) توسعه شبکه‌ها و سیستمهای اطلاعات خودروهای باری ۷(CVISN)
12. تستهای عملیاتی فناوری پیشرفته ایمنی و امنیت خودروهای باری
۱۳٫ تحقیق در مورد تقریباً ۵۰۰ تصادف کامیوهای سنگین با همکاری اداره ایمنی ترافیک راههای ملی

۱۴٫ آزمایش مقدماتی سیستم جمع‌آوری اطلاعات تصادفات خودروهای باری به کمک ایالتها و اداره ایمنی ترافیک راههای ملی

نتیجه‌گیری
بررسی گزارش ارائه شده نشان می‌دهد که مدیران مل و نقل در ایالات متحده برای دست‌یابی به اهداف راهبردی ذکر شده شامل کاهش تلفات جانی و مجروحان ناشی از تصادفات اقدامات مؤثری انجام داده‌اند. این اقدامات در ۳ بخش زیر قابل دسته‌بند است:
الف. اقدامات مربوط به شناخت مشکل
ب. اقدامات مربوط به پیشگیری از بروز مشکل
ج. اقدامات مربوط به کاهش خسارات پس از بروز مشکل
در بخش اول، ابتدا سازمانها و ارگانهای دارای اساس‌نامه مشخص و وظیفه کنترل ایمنی به عهده آنها گذاشته شده است. مدیران حمل و نقل به کمک کارشناسان این رشته به منظور اطلاع از وضع موجود به طراحی یک سیستم دقیق برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به تصادفات پرداختند، فرمتهای مشخص و نرم‌افزارهای انعطاف‌پذیر برای دسته‌بندی ابعاد مشکل طراحی و گزارشات جامعی از وضع موجود و پیش‌بینی وضع آینده در این بخش به دست آمد.

در بخش مربوط به پیشگیری، بوده قابل توجه و بیش از حد تصوری برای آموزش صرف شده است. تأثیرات این عامل به خوبی درآمارها مشاهده می‌شود.
مسئولین با صرف وقت و هزینه، به اطلاع‌رسانی جامع در خصوص معضلات عدم رعایت قوانین و مقررات حمل و نقل در ابعاد مختلف پرداختند و در نهایت با تدوین آئین‌نامه‌های لازم، راهکارهای برخورد با متخلفین را طراحی و در مراکز قانون‌گذاری تصویب نمودند. در بخش اقدامات پس از بروز سانحه، برنامه‌ریزان حمل و نقل به ایجاد سیستم‌های اعلام محل و موقعیت سانحه، توسعه سیستم‌های امدادرسانی، آموزش کادر رسیدگی به سوانح و به‌کارگیری پرسنل آموزش‌دیده در مراحل مختلف سانحه پرداختند. آنها موفق شدند آمار تلفات سوانح را با کاهش زمان رسیدگی به سانحه، به شدت کاهش دهند.

آنچه در این گزارش بسیار قابل تأمل است اینکه علی‌رغم حجم سنگین تردد وسایل نقلیه در ایالات متحده که اصولاً با کشور ما قابل مقایسه نیست، آمار تلفات ناشی از این ترددها بسیار کمتر از کشور ما می‌باشد.

پی‌نوشتها
N.H.T.S.A: National Highway Traffic Safety Administrator ـ۱
F.M.C.S.A: Federal Motor Carrier Safety Regulations ـ۲
F.H.W.A: Federal Highway Administrator ـ۳
O.D.I: Office Of Defects Investigation ـ۴
به معنی محل نشیمن و اتکاء Tread: ـ۵
P.R.I.S.M: Performance Registration and Information Systems Management ـ۶
C.V.I.S.N: Commercial Vehicle Information Systems and Network ـ۷
(مهندس کلانتریان و مهندس قره‌باغی، ۱۳۸۳)

ضوابط موجود
مواد۶، ۷و ۱۷ قانون ایمنی راه‌ها
ماده ۶
اقدام به هرگونه عملیاتی که باعث خرابی جاده گردد، همچنین ایجاد هرگونه مستحدثات یا درختکاری یا زراعت یا اقدام به حفاری در حریم قانونی آزادراه‌ها و راه‌های اصلی و فرعی و راه‌آهن که میزان هر یک به طریق و وسایل متناسب مشخص و از طرف وزارت راه آگهی می‌شود، بدون اجازه وزارت راه ممنوع است.
تبصره ۱: وزارت راه مکلف است با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه بخش این قبیل مستحدثات یا درختکاری و یا زراعت و حفریات را ضمن تنظیم صورت‌مجلس، رأساً قطع و آثار تجاوز را محو کند.

ماده ۷
ریختن زباله، نخاله، مصالح ساختمانی، روغن موتور و نظایر آن و با نصب و استقرار تابلو یا هر شیئ دیگر در راهها و راه‌آهن و حریم قانونی آنها در داخل یا خارج از محدوده قانونی شهرها و همچنین هرگونه عملیات که موجب اختلال در امر تردد وسایل نقلیه می‌شود و نیز ایجاد راه دسترسی مموع است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 28 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد