بخشی از مقاله

 

مقدمه
*******
همه¬ی والدین کمک، حمایت و تشویق فرزندان¬شان را برای موفق شدن در مدرسه ضروری می¬دانند، اما بیشتر والدین نمی-دانند چطور باید این کارها را انجام دهند و یا چه کارهایی باید انجام دهند. این کتاب مجموعه¬ای از روشهای علمی که در مدارس آموزن شده¬اند و می¬تواند به شما کمک کند تا فرزندتان در مدرسه موفق شود را ارائه می¬دهد.


وقتی دانش¬آموزی در مدرسه پیشرفت نمی¬کند، والدین به شدت احساس ناکامی می¬کنند. اما آنچه معلمان و مربیان می-دانند این است که والدین می¬توانند در پیشرفت در مدرسه تفاوت ایجاد کند، اگر بدانند که چطور فرزندانشان را برای موفقیت آماده کنند. این کتاب مسیر را به شما نشان می¬دهد.


این کتاب توصیه¬های علمی و اطلاعات روشن و مشخصی را در اختیار شما قرار می¬دهد. اطلاعاتی درباره آنچه معلمان و والدین دوست دارند و نیز راههای رسیدن به موفقیت دانش آموزان را به شما ارائه می¬دهد و نیز به اینکه والدین چطور می¬توانند به این موفقیت کمک کنند، بینش¬های جدید ارائه می¬دهد.
این اولین کتاب با اطلاعات جامع است که برای همه خانواده¬ها پیشنهادات عملی برای افزایش توانایی و پیشرفت تحصیلی فرزندانشان ارائه می¬کند. در واقع این کتاب داروی درمان ترسها، هراسها و شکست در مدرسه است.
همچنین موضوعات زیادی را پوشش می¬دهد که در بیشتر کتابهای راهنمای والدین وجود ندارد. موفقیت در مدرسه تنها به علت عادات مطالعه صحیح و کار سخت نیست. بلکه درباره نگرش، قاطعیت، زمان¬بندی، سیاست¬ها، موقعیت¬ها، ارتباطات، توجه، اعتماد به نفس، رفتار اجتماعی، و مهمتر از همه مشارکت والدین است. نهایتا، این موضوعات و دیگر موضوعات عرضه شده در این کتاب به والدین برای رشد و پیشرفت فرزندانشان کمک می¬کند.


این کتاب مجموعه¬ای از توصیه¬های موثر و کارآمد است که می¬تواند برای همه دانش¬آموزان و والدین موثر باشد. این کتاب کوتاه، عملی و جالب است، براحتی خوانده می¬شود و به سختی فراموش می¬شود. و دیدگاه عمیق¬تری نسبت به پیشرفت در مدرسه دانش¬آموزان دارد. در این کتاب خطوط راهنمای زیر مطرح می¬شود.
 نکاتی که به والدین کمک می¬کند بتوانند با معلمان فرزندشان همراه شوند.
 دریافت و درک مسایلی که فرزندانتان از مدرسه هرگز برای شما بیان نمی¬کنند.
 اینکه بتوانید با معلم بد کنار بیایید.
 هنر مناسب برای ارتباط با پرسنل مدرسه


 اگر فرزندتان مدرسه را دوست ندارد چکار کنید.
پیشنهادات قابل پذیرش برای همه گروههای سنی موضوعات، موقعیت¬های مدرسه بکار می¬رود. شما باید بدانید فرزندتان شایسته موفقیت در مدرسه است. و شما می¬توانید چنین موفقیتی را برای او به ارمغان آورید. خواندن این کتاب شاید مهمترین تکلیفی باشد که تا کنون داشته¬اید.
**********
بخش یک
مروری بر موفقیت مدرسه
**********
1
موفقیت در مدرسه قابل یادگیری است. با این باور که همه دانش¬آموزان می¬توانند با مطالعه بهتر، تمرکز بیشتر، استفاده از حداکثر توانایی¬شان و بالفعل درآوردن توانایی-شان، پا به عرصه موفقیت بگذارند، شروع کنید. اگر شما و فرزندتان این باور را نکنید، چنین چیزی رخ نخواهد داد. اما اگر به آن باور داشته باشید، در مسیر درست برای موفقیت فرزندتان قرار دارید و خواندن این کتاب می¬تواند به شما کمک کند.
2


کمک به موفقیت فرزندتان در مدرسه اغلب بستگی به عملکرد شما دارد.
 بیشتر گوش کنید و کمتر حرف بزنید.
 بیشتر سؤال کنید، کمتر نق بزنید.
 بیشتر تشویق کنید، کمتر انتقاد کنید.
 بیشتر در جستجوی پیشنهادات باشید و کمتر توصیه کنید.
3
موفقیت در مدرسه یک تصمیم است. شما و کودکتان باید با هم چنین تصمیمی بگیرید.
4
دوست داشتن بیش از حد و لوس کردن فرزندتان موجب می-شود که نتوانند بهترین باشند.
5
برای همه بچه¬ها موفقیت در مدرسه، به آنچه همیشه نیاز داشته¬اند، نیاز دارند: نظم، چالش، احترام، تشخیص فرصتها، انتخابهای صحیح، گذشت، و عشق فراوان. یافتن روشهایی که این نیازها را برطرف کند نقطه عطف همه روشهای فرزندپروری است.
6
از فرزندتان توقع مناسب داشته باشید. او را به پشتکار تشویق کنید زیرا پشتکار هر مانعی را کنار می¬زند و به موفقیت فرزندتان امیدوار باشید.
7
مهم نیست چقدر فرزندتان باهوش است، از او توقع خارق-العاده بودن نداشته باشید. توقعات غیرواقع¬گرایانه موجب می¬شوند بچه¬ها احساس کنند باید با زندگی کردن بر طبق معیارهای غیرممکن عشق والدین را بدست آورند. کار شما این است که به فرزندانتان کمک کنید خودشان باشند. تنها با این روش آنها بهترین را خواهند آموخت.


8
درباره¬ی موفقیت¬های مدرسه واقعگرا باشید. توقع مشکلات را داشته باشید و توقع پیدا کردن راه¬حل مناسب را نیز داشته باشید. با واقع¬گرایی هرگز ناامید نخواهید شد.
9
اگر در کارتان سود نکنید یا معامله¬ای را از دست بدهید، بدین معنا نیست که شخص بدی هستید. اگر کودکتان در مدرسه ضعیف عمل می¬کند، همین اصول در مورد او نیز کارآیی دارد. از او توقع موفقیت داشته باشید، اما محدودیتهای انسانی و اتفاقات غیرمنتظره را نیز در نظر داشته باشید.
10
همیشه تلاش فراوان را بعنوان عامل موفقیت بپذیرید.
11
موفقیت در مدرسه موضوعی خانوادگی است. هیچ دانش¬آموزی نمی¬تواند آن را به تنهایی انجام دهد. مطمئن شوید که هریک از شما وظیفه خودش را انجام می¬دهد.
12
اجازه ندهید توانایی بالقوه فرزندتان توسط دیگران تعریف و مشخص شود.


13
موفقیت در مدرسه هدف باارزشی است اما نباید همراه با کمال¬گرایی باشد. نسبت به خود یا فرزندتان بیش از حد سخت-گیر نباشید. کامل نبودن را در مورد هرکسی بپذیرید.
14
همچنان که دوست دارید برای موفقیت¬های فرزندتان در مدرسه تشویق شوید، برای هر شکست او نیز پذیرای سرزنش باشید.
15
شما نمی¬توانید موفقیت در مدرسه را بخرید. برای انجام تکالیف به فرزندتان پول ندهید. با این روش نه تنها به پیشرفت تحصیلی او کمک نمی¬کنید بلکه تنها بچه¬ای بی¬ادب و بدرفتار پرورش می¬دهید.
16
دانش¬آموزان تنها با انجام تکالیفشان توسط خودشان و نه انجام دادن آنها توسط دیگران قویتر می¬شوند. در این زمینه هیچ لطفی به آنها نکنید.
17


حالت متوسط را تشویق نکنید. تشویق برای عملکرد متوسط پیشرفت واقعی را تضعیف می¬کند. تلاش و پیشرفتهای خالص را تشویق کنید. تشویق چیزهای کم اهمیت عملی نادرست است.
18
در تمام اعمالتان برای موفقیت در مدرسه فرزندتان سعی کنید بجای انتقادی بودن، الگویی موثر باشید.
19
گاهی بهترین عمل برای موثر بودن در موفقیت فرزندتان این است که به سادگی برای گوش کردن به صحبتهای او در دسترس باشید.
20
در میان همه¬ی فراز و نشیب¬های روزانه، اهداف آموزشی بلند مدت فرزندتان را در نظر داشته باشید. این به شما کمک می¬کند راه درستی برای دنبال کردن داشته باشید.
21
وقتی مشکلاتی برای او در مدرسه پیش¬ می¬آید، به یاد داشته باشید که فرزندتان بد، تنبل، یا احمق نیست او فقط جوان است!
22
فرزندانتان می¬توانند در مدرسه پیشرفت کنند و به مدارج عالی برسند اما این نیازمند کار سخت، تلاش، فداکاری و قاطعیت است. اگر چنین پیشرفتی رخ نداد شاید تصور کنید که اشتباه از معلمان و مربیان است اما دلیل واقعی آن این است که شما و فرزندتان به طور جدی خواهان آن نبوده و برایش تلاش نکرده¬اید.
********


بخش دو
فرزندتان را برای موفقیت آماده کنید
********
23
زود شروع کنید. پیوندهای مغزی فرزندتان به سرعت پس از تولد (و حتی قبل از آن) ساخته می¬شوند و این رشد به موفقیت بعدی فرزندتان کمک می¬کند. از روز نخست فرزندتان را با محرکهای مختلف زیادی روبرو کنید. هرگز برای دادن چنین مزیتی به فرزندتان خیلی زود نیست.
24
کمک کنید فرزندتان بانکی از پیشینه¬ی تجارب مختلف بسازد. تجارب وسیع و مختلف منابع اصلی¬تری برای درک جهان و ساخت پیوندهای معنادار به بچه¬ها می¬دهد. دانش¬آموزان به وسیله تجارب اساسی و سودمند سریع¬تر و راحت¬تر می¬آموزند.
25
اسباب¬بازی¬های فعال کننده¬ای بخرید که به رشد پیوندهای مغزی او کمک می¬کند و مهارتهای حرکتی او را بهبود می¬دهد، اسباب¬بازیهای خلاقی که خود آشکارسازی را تحریک می¬کند. اسباب بازیها¬ می¬توانند بهترین ابزارهای یادگیری باشند.
26
همیشه از سئوالات او استقبال کنید و هرگز او را برای کنجکاوی¬اش تنبیه نکنید.
27

پژوهش¬ها نشان می¬دهد که بچه¬هایی که در مدرسه عملکرد خوبی دارند حداقل یک بزرگسال با ملاحظه و شایسته در زندگیشان حضور دارد که برای تحصیلات و رفتار اجتماعی مناسب ارزش قائل است.
28


درک کنید که بچه¬ها از طریق بازی می¬آموزند، بازی خلاقانه را تشویق کنید. بچه¬ها به وسیله بازی کسب مهارتهای زندگی را تمرین می¬کنند.
29
برای آنها ساختار و روشهای مشخص تعیین کنید. بچه¬ها از پیروی از ساختارها لذت می¬برند.
30
فرزندانتان را در موقعیتهایی مشارکت دهید ه «حلقه¬ی موفقیت» را تجربه کنند:

31
به پیشرفتهای او توجه نشان دهید.
32
اشتباهات او را بدون گناه یا شرمساری بپذیرید. همانطور که زیگ زیگلر می¬گوید: «شکست یه حادثه است، نه یک شخص.»
33
فرزندتان را در معرض طبیعت قرار دهید. طبیعت عالی-ترین معلم زندگی است.
34
اشتباه کردن، تلاش کردن و شکست خوردن، یا داشتن ایده-ای نادرست را برای فرزندتان مجاز بدانید. در غیر این صورت فرزندتان قادر به خطر کردن برای موفقیت نخواهد بود.
35
از فرزندتان همیشه توقع ثبات، منطق و عدم خودخواهی را نداشته باشید.
36
برای فرزندتان محدوده¬هایی را تعیین کنید و پیامد اعمالش را روشن سازید. این عمل کلیدی برای پرورش فرزند موفق است.
37
روش¬های صحیح آرام شدن را به فرزندتان نشان دهید.
38
هرگز تصورات یا رویاهای فرزندتان را مسخره و او را سرکوب نکنید. بچه¬هایی که رویاهای بزرگ دارند بیشتر پیشرفت می¬کنند.
39
با پرسیدن سؤالات مناسب ذهن فرزندتان را به چالش بکشید. همه¬ی بچه¬ها قادرند مهارتهای فکری سطح بالاتر را بیاموزند اما تنها نیاز به تمرین دارند.
40
همه¬ی دانش¬آموزان موفق خود پنداره¬ای مثبت دارند، آنها باور دارند که شایسته و با کفایت هستند. با کمک از توصیه-های زیر عزت نفس فرزندتان را افزایش دهید:
 عشق¬تان را به او نشان دهید.
 از او توقع داشته باشید بهترین تلاشش را بکند نه اینکه همیشه بهترین باشد.
 به توانایی¬های خاص هریک از فرزندانتان احترام بگذارید.
 با فرزندتان وقت سپری کنید.
41
وقتی دوستان فرزند پیش دبستانی¬تان برای بازی با او می¬آیند، برای رعایت نوبت از زمان استفاده کنید. آنها بعدها در مدرسه به چنین مهارتی نیاز دارند.
42
برای آنها آداب و قوانین آسانی وضع کنید. بچه¬ها برای حفظ تمرکز و کاهش استرس¬شان نیازمند حمایت شما هستند.
43
با پرسیدن سئوالات مناسب مانند: «آیا روش دیگری برای انجام این کار وجود دارد؟» یا «چه نظر دیگری داری؟» تفکر واگرا را در او تشویق کنید.
44
به وسیله الگو سازی طرز معاشرت و ادب را به او آموزش دهید. بچه¬ها از طریق الگو سازی به بهترین نحو می¬آموزند.
45
وقتی برای بچه¬های پیش دبستانی کتاب می¬خوانید:
 آرام باشید و با احساس خوبی مطالب را بیان کنید.
 از تاثیرات صدایی کلامی و لحن صداهای متفاوت استفاده کنید تا آنچه می¬خوانید را جالب نمایید.
 هر داستان را به تجارب زندگی آشنا ارتباط دهید.
به این ترتیب اشتیاق شما و فرزندتان افزایش می¬یابد.
46
به فرزندتان در خانه مسئولیت¬هایی را محول کنید. بچه-ها پذیرش مسئولیت را دوست دارند و به آن عادت می¬کنند. مهم¬تر اینکه نتیجه حاصل بعدها در انجام کارهای مدرسه برایشان مفید خواهد بود.
47
دیدگاهی مثبت از آینده به او ارائه دهید. در شرایط سخت امید بچه¬ها و بزرگسالان را به حرکت ترغیب می¬کند.
48
علایق فرزندتان را دنبال کنید. هر علاقه دعوتی به پیشرفتی جدید است.
49
نوشته¬های فرزندتان را مورد تحسین و تشویق قرار دهید. این روش دیگری برای افزایش علاقه¬اش به یادگیری و خواندن است.
50
برای فرزندتان کتاب بخوانید. این روش بسیار کارآیی دارد بچه¬هایی که والدین¬شان به طور منظم برای آنها کتاب می¬خوانند راحت¬تر، سریع¬تر و بهتر از بچه¬های دیگر می-آموزند.
51
از سالهای اولیه بر ساخت خزانه لغات او تاکید کنید. کلمات قدرتمند هستند. مطمئن شوید که توانایی استفاده از چنین قدرتی را برای فرزندتان مهیا می¬کنید.
52
از طریق ارتباط با افکار مختلف و همراه شدن با انواع مختلف مردم مهارتهایی آموخته می¬شوند که برای مدرسه و موفقیت زندگی بچه¬ها ضروری هستند. بعنوان یک والد، با تعصباتتان روبرو شوید. نحوه برخوردتان با اشخاصی که با شما متفاوت¬اند، درس بسیار قدرتمندی به فرزندتان می¬دهد.
53
وقتی با فرزند پیش دبستانی¬تان درباره¬ی حروف الفبا صحبت می¬کنید، علاوه بر اسامی حروف، صداهای آنها را نیز تکرار کنید. این عمل شروع خواندن فرزندتان را تقویت می-کند.
54
برقراری ارتباطات خوب را در خانه الگو کنید. این به بچه¬ها کمک کند که بیاموزند با دیگران همراه شوند. داشتن ارتباط خوب یکی از اسرارهای موفقیت مدرسه است.
55
به فرزند «چپ دستتان» فشار نیاورید که «راست دست» شود. با این عمل تنها او و خودتان را ناکام می¬کنید. چپ دستی امروزه در مدارس قابل پذیرش است.
56
انتخابهای متنوع به فرزندتان بدهید. این کار تصمیم-گیری و حل مشکل را به او آموزش می¬دهد.
57
ارتباطتان با همسایگانی که به بچه¬ها اهمیت می¬دهند را گسترده نمایید. پژوهش نشان می¬دهد که همسایه¬ای مراقب و باملاحظه به بچه¬ها در موقعیت مدرسه کمک می¬کند و توالی رفتار منفی، خطرناک و خطرپذیر را کاهش می¬دهد.
58
آیا به دنبال فعالیت ورزشی هستید که موجب تناسب بدنی، بهبود ارتباط و ظرافت حرکت، تقویت اعتماد به نفس، تقویت ثبات ذهنی، و آموزش نظم و ترتیب شود؟ کاراته را امتحان کنید.
59
وقتی همراه با فرزندتان داستانها یا فیلم¬های حادثه¬ای را می¬خوانید یا می¬بینید، درباره¬¬ی آنچه هنرپیشه¬ها فکر یا احساس می¬کنند صحبت کنید. بچه¬ها نیاز دارند بیاموزند که خشونت، انفجار، و تصادفات ماشین¬ها ترسناک و آسیب¬زا هستند و می¬توانند به طور جدی به زندگی دیگران آسیب بزند. صحبت درباره¬ی این موضوعات به رشد حساسیت، همدلی و با ملاحظه بودن در کودک کمک می¬کند. بیشتر دانش¬آموزان موفق این ویژگیها را دارند.
60
برای کمک به بچه¬ها کوچک بتوانند حروف و صداهایشان را تشخیص دهند، سعی کنید آنها را ترغیب کنید که حروف را با انگشتان روی ماسه بنویسند و در همان حال صداهایشان را تکرار کنند. یادگیری لمسی برای بچه¬های همه سنین کارآیی دارد.
61
وقتی مدرسه¬ای برای فرزندتان بررسی می¬کنید، به دنبال علائمی از هیجان، خنده، تفریح و احترام باشید. صورتهای دانش¬آموزان می¬تواند چیزهای بسیار بیشتری از آنچه مسئولان مدرسه می¬گویند را به شما نشان دهند.
62
هرگز مدرسه¬ای را براساس ظاهرش قضاوت نکنید. آنچه درون مدرسه میگذرد مهم است.
63
اگر تنها یک چیز درباره¬ی مدرسه¬ای که می¬خواهید فرزندتان را به آنجا برود بتوانید بیاموزید، کسب اطلاع درباره¬ی مدیرش است. مدیران خوب آموزش خوب را بوجود می-آورند و یادگیری را ممکن می¬سازند.
64
اگر می¬خواهید بدانید چه چیزی واقعاً برای مدرسه¬ای مهم است از رئیس مدرسه نپرسید، ببینید آیا تلفظ و دستور زبان در تکالیف بچه¬ها اصلاح می¬شود یا نه.
چارلز سی کز
65
مدرسه¬ای را انتخاب کنید که بر طبق راحتی بزرگسالان اداره نمی¬شود.
66
برای اولین روز دبستان، راهنمایی و دبیرستان لباس تمرینی تهیه کنید و از قبل فرزندتان را برای دیدن محیط تازه ببرید تا آماده شود.
67
از اشخاص دیگری که بنحوی با مدرسه ارتباط دارند پرس و جو کنید تا مدرسه مورد نظرتان را ارزیابی کنید.
 با سرایدار و راننده اتوبوس مدرسه صحبت کنید. آنها می¬دانند واقعاً مدرسه چگونه است.
 بدنبال علایم خلاف و گروههای خلافکار در مدرسه باشید.
 ببینید مسئولان مدرسه با والدین چه برخوردی دارند و آیا به سئوالات آنها با رویی باز پاسخ می¬دهند یا خیر.
68
فرزندتان را در سن مناسب به مدرسه بفرستید. زودتر وارد شدن به مدرسه به علت عدم شکل¬گیری مهارتهای اجتماعی، پختگی و مهارتهای رشدی، او را با مشکل مواجه می¬کند.
69
مطالعه و خواندن خودبخود انجام نمی¬شود. با فرزندتان کار کنید تا مطمئن شوید برای شروع مدرسه آمادگی دارد. بیشتر بچه¬ها می¬توانند قبل از اولین روز کودکتان رنگها را نام ببرند، حروف الفبا را تشخیص دهند، و تا بیست یا بیشتر بشمارند. این مهارتهای اولیه با عملکرد تحصیلی بعدی پیوند دارند.
70
اگر می¬خواهید به فرزندتان جهت نوشتن حروف الفبا کمک کنید، با حروف بزرگ و ساده شروع کنید. نوشتن حروف پرپیچ و خم برای دستان کوچک او دشوارند. از ساده¬ترین حروف شروع کنید.
71
با فرزندتان برای رفتن به خرید لوازم مدرسه و لباسها برنامه¬ریزی مفصلی ترتیب دهید. این نشان می¬دهد که رفتن به مدرسه رخدادی خاص است.
72
در روز اول مدرسه در مسیر عبور به سوی مدرسه با گچ پیامی روی زمین بنویسید. این نشان می¬دهد که چقدر این روز خاص و مهم است.
73
تفکرات قالبی درباره شغلها را کنار بگذارید. همه دانشمندان مردان پیر در آزمایشگاه نیستند. هم پرستاران زن نیستند. هرچه انتخابهای بیشتری برای او میسر باشد، فرزندتان هیجان بیشتری دارد که بیاموزد برای انتخاب باید چه کند.
74
بیشتر مدارس فهرست ضروری از لوازم مدرسه تهیه می¬کنند مثل مداد، پاک¬کن و .... ، اما والدین باهوش می¬دانند که لوازم اولیه شامل دستمال کاغذی، کلید خانه، شماره تلفن ضروری، و کارت شناسایی است. فهرست وسایل اولیه فرزندتان را مهیا کنید.
75
برای اولین روز مدرسه فرزندتان اهمیت زیادی قائل شوید. خوشحال باشید، اما آرام. داستانهای ترسناک از کودکیتان را حذف کنید، گریه نکنید. اجازه دهید کودکتان لباسش را انتخاب کند و اسباب بازی مورد علاقه¬اش را با خود ببرد. سعی کنید که از این رخداد فیلم برداری کنید.
76
برای کمک به اضطراب جدایی فرزندتان در روز اول مدرسه، اضطراب خودتان را پنهان کنید، همه چیز را از قبل برای او توضیح دهید، بدون جر و بحث کردن خداحافظی کنید، و بدون اینکه مردد باشید او را ترک کنید. زمانی که به دنبالش می¬آیید لبخند بزنید، در آغوشش بگیرید و او را به چیزی مهمان کنید. بچه¬ها به سرعت درک می¬کنند که بدون اینکه زمانی را دور از خانواده باشند نمی¬توانند چنین استقبال گرمی را بدست آورند.
77
وقتی فرزندتان به سوی مدرسه می¬رود، مطمئن باشید اسم معلم، اسم مدیر، شماره تلفن مدرسه، ساعت حرکت اتوبوس و شماره¬های اضطراری را می¬داند. شما هرگز نمی¬دانید چه زمانی به این اطلاعات نیاز پیدا خواهد کرد.
78
فرزندتان را تشویق کنید برای اینکه برای مدرسه آماده شود فهرست آنچه را که نیاز دارد بنویسد. کاربرد چنین روشی نظم¬دهی کارها را آموزش داده و نق زدن را کاهش می-دهد.
79
به ظاهر فرزندتان توجه کنید. او را ترغیب کنید هر روز ظاهر مناسب و مرتبی داشته باشد. اگر آنها درباره¬ی آنچه می¬پوشند و اینکه چطور به نظر می¬رسند احساس خوبی داشته باشند، عملکرد بهتری در مدرسه دارند. بزرگسالان برای موفقیت لباس مرتب می¬پوشند. چرا بچه¬ها نتوانند این کار را انجام دهند.
80
برای فرزندتان کارت کتابخانه تهیه کنید. این عمل مجوز عبور برای کسب آخرین اطلاعات و بهترین دانستنیهای جهان است.
81
فردیت فرزندتان را تقویت کنید، اما تلاشتان را بکنید تا فرزندتان با بچه¬های دیگر هماهنگ شود (برای مثال، لباسهای مشابه، کیف مشابه) . این آرامش بیشتری برای فرزندتان می¬آورد و موجب می¬شود او توسط همکلاسیهایش راحت¬تر پذیرفته شود و نیز یادگیری را راحت¬تر می¬کند.
82
از سنین اولیه استفاده از کامپیوتر را به فرزندتان آموزش دهید. سن مدرسه خیلی زود نیست. در حقیقت کمی دیر است.
83
فرزندتان را مشترک مجله ویژه کودکان کنید. این کار به او در رشد عادات مطالعه منظم کمک می¬کند.
84
این را به شکل یک سنت خانوادگی در آورید که حداقل یک هدیه آموزشی (برای مثال، کتاب، اشتراک مجله، جعبه علمی، اسباب¬بازی آموزشی، نرم افزار) برای هر پیشرفت مدرسه فرزندتان به او بدهید. عمل به فرزندتان نشان می¬دهد که شما برای دانش¬ ارزش قایل هستید.
85
موزه¬ها فقط برای بزرگسالان نیستند. بچه¬ها نیز از علم ، هنر، و تاریخ موجود در موزه¬ها چیزهای زیادی می¬آموزند. اغلب فرزندتان را به موزه ببرید. این روش دیگری است که می¬توانید به یادگیری او کمک کنید.
86
فرصتهایی را برای فرزندتان مهیا کنید که اموالش را با دیگر بچه¬ها مشارکت دهد، به دیگران کمک کند، مشکلات را حل کند، همکاری آموزشی داشته باشد، و دوست پیدا کند. این به تقویت تلاش¬های مدرسه¬ای او کمک می¬کند و موجب رشد اجتماعی او می¬شود.
87
اجازه دهید بچه¬ها ببینند که شما در خانه مطالعه می-کنید. این عمل موجب الگوبرداری آنها از شما می¬شود.
88
هر آنچه نیاز است انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید اصول اولیه را در کلاس¬های ابتدایی بیاموزد. ادامه دادن آنچه که قبلا آموخته¬ایم راحت¬تر از یادگیری مطالب جدید است. دانش¬آموزانی که درست شروع می¬کنند معمولا درست تمام می¬کنند.
89
خرید از فروشگاه را به صورت تجربه¬ای برای یادگیری درآورید. این فرصت خوبی برای بچه¬ها است که درباره¬ی وزن¬ها و اندازه¬ها، تغییر حسابها، و دیگر مهارتهای ریاضی تجربه کسب کند و در این فرآیند تبدیل به مشتریان باهوش¬تری می-شوند.
90
به هرکجا می¬روید، فرصتهایی برای فرزندانتان مهیا کنید که مهارتهای خواندن را تمرین کند. از همه وسایل استفاده کنید. از او بخواهید برچسب مواد غذایی یا وسایل دیگر را برایتان بخواند.
91
رابرت فول گام در کتابش به نام تمام چیزی که من واقعاً نیاز دارم بدانم در کودکستان آموخته¬ام، می¬گوید:
 همه چیز را با او مشارکت دهید.
 منصفانه بازی کنید.
 بیاموزید، فکر کنید، نقاشی کنید، آواز بخوانید و بازی کنید و هر روز مقداری کار کنید.
 مطمئن باشید فرزندتان این درسها را در کودکستان نیز و در خانه می¬آموزد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید