دانلود فایل پاورپوینت مفهوم شهر اکولوژیک

PowerPoint قابل ویرایش
33 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مفهوم شهر اکولوژیک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مفهوم شهر اکولوژیک قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

امروزه مشکلات ناشی از ایجاد شهرهای بزرگ و تخریب محیط زیست ، باعث ایجاد دیدگاه‌های متعددی شده است : مانند اکولوژی شهری ، توسعه پایدار شهری ، ایجاد شهر سالم ، شهرهای اکولوژیکی ( اکوسیتی ) ، و نظریه اجتماعی سبز و غیره .
اکولوژی شهری چیست ؟ اکولوژی شهری Urban Ecology یک رویکرد چند رشته ای است که به مطالعه اثرات متقابل پویا بین انسان و سیستم های زیست محیطی می پردازد . هدف آن درک دو موضوع : • فرآیندهای ناشی از شهرنشینی و • اثرات شهرنشینی در اکولوژی زمین است . شهر اکولوژیکی : شهری است پایدار که می‌تواند برای ساکنین یک زندگی معنی‌دار بدهد ، بدون اینکه پایگاه اکولوژیکی که بر روی آن اتکا دارد را تخریب کند .

اسلاید ۲ :

اصول برنامه‌ریزی و طراحی شهر اکولوژیکی عبارتند از :
۱- حداقل دخالت در محیط طبیعی
۲- حداکثر تنوع ( از نظر کاربری زمین و فعالیت‌ها )
۳- حتی المقدور به‌عنوان یک نظام بسته
۴- تعادل بهینه بین جمعیت و منابع
شهر سالم : شهری است تلفیق شده از دیدگاه‌های اکولوژیکی با دیدگاه جامع بهداشتی .
اصطلاح اکولوژی شهری اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۷۰ تعریف شد . در حالی که محتوای آن قرن‌ها وجود داشته است .
در عرصه بین المللی نهادینه شدن اکولوژی شهری با برنامه انسان و بیوسفر (MAB) یونسکو در سال ۱۹۷۱ انجام شد . برنامه ۱۱ انسان و بیوسفر یونسکو (جنبه‌های اکولوژیکی سیستم های شهری ) در سال ۱۹۷۱ به عنوان کوچک ترین بخش از مجموع ۱۴ برنامه آغاز به کار نمود . امروزه این برنامه یکی از چهار برنامه در سطح کلان یونسکو محسوب می شود (Barker, 1997) . Man and the Biosphere (MAB)

اسلاید ۳ :

اکولوژی شهری رشته‌ای است وابسته به علوم مختلف . این علم با شناخت و حفظ زیستگاهها و اکوسیستم‌های شهری ، گامی بزرگ برای حفظ و نگهداری آنها و در نهایت حفظ و توسعه طبیعت شهری برداشته است .
شناخت عناصر گیاهی  و نیز جانوری بومی و غیر بومی شهرها
حفاظت از گونه های بیولوژیکی در محیط های شهری ( که وجود آنها نه تنها برای جامعه انسانی مفید و حائز اهمیت است ، بلکه برای جانوران شهری نیز بسیار مهم و حیاتی می باشد) (Sukopp, 2002).

اسلاید ۴ :

پارک و بورگس (Park et al., 1925) معتقدند ، مبارزه برای به دست آوردن منابع کمیاب شهری به ویژه زمین ، منجر به رقابت بین گروه‌های مختلف و در نهایت تقسیم بندی فضای شهری به مناطق طبیعی می‌گردد . این تئوری را به نام تئوری نواحی متحدالمرکز ارائه می کنند .

اسلاید ۵ :

بر اساس تئوری نواحی متحدالمرکز ، شهرها را به ۵ حلقه متحدالمرکز تقسیم کردند . این تئوری جدیدترین مدلی بود که جدایی فضایی را برای مناطق شهری در نظر می گیرد . توسعه و رشد شهر از مرکز به پیرامون است ، ( مانند تنه درخت ) به شکل حلقه های متحدالمرکز شامل :
۱ – بخش مرکزی : مرکز اموراداری ، تجارت و بازرگانی شهراست . (کانون اولیه سکونتگاه های شهری )
۲ – منطقه تحول ( گذار ) : سکونتگاه مهاجران و اقلیت های قومی که رکود و وخامت اجتماعی ویژگی اصلی آن است . این منطقه در آغاز پیدایش شهر یک حاشیه روستایی بوده و دائما در معرض تهاجم است .
۳ – منطقه مسکونی کارگران : کارگران صنایع و کارخانه ها و نسل دوم مهاجران .
۴ – منطقه سکونتگاه های بهتر : طبقه متوسط وافراد متخصص و تحصیل کرده ها .
۵ – منطقه رفت و آمدکنندگان : حومه ها و طبقات مرفه و خانه های ویلایی

اسلاید ۶ :

۱ – همان گونه که می‌دانیم شهرها روز به روز در حال گسترش هستند و بر جمعیت و وسعت آنها افزوده می‌شود ، طبق آماری که تا سال ۱۹۰۰ میلادی ارائه گردید ، حدود ۵ تا ۱۰ درصد مردم جهان در شهرها زندگی می کردند ، اما در سال ۲۰۰۰ حدود ۵۰ درصد و تا سال ۲۰۲۵ حدود  ۷۰ درصد مردم در شهرها زندگی خواهند کرد (Pickett et al., 2001) .
۲ – تغییرات ایجاد شده توسط انسان ها و سازه‌های شهری تأثیر شدیدی بر فاکتورهای محیطی وابسته به اقلیم ، سفره آب‌های زیرزمینی ، آب ، عمر انسان و به دنبال آن تنوع زیستی شهرها گذاشته‌اند (Goldstein et al., 1982 – Pickett et al., 2001 – ) .

اسلاید ۷ :

۳ – همچنین توسعه شهری اثراتی بر روی فاکتورهای اکولوژیکی ، چرخه غذایی و بیوماس زمین گذاشته  و باعث افزایش آلودگی‌ها ، فاضلاب ها ، مواد شیمیایی سمی ، گرما و پاتوژن های بیولوژیکی شده است (. ( Pickett, 2001
برای این که فضای سبز مناسبی در شهرها ایجاد گردد :
۱ – شناسایی گونه‌های گیاهی و معرفی آنها به شهروندان و مطالعه کاربردی بر روی آنها به منظور استفاده بهینه و علمی تر در طراحی های فضای سبز شهری
۲ – حفظ تنوع گونه‌ای در رابطه با گونه‌های بومی در کنار گونه‌های غیر بومی بسیار مهم می باشند .

اسلاید ۸ :

 

یکی از اهداف اصلی حفظ طبیعت شهری باید پرهیز از یکسان سازی و یکنواختی فضای سبز شهری باشد ، مخصوصاً فضای جدیدی که احداث می شود (Sukopp, 1987) . به عبارت دیگر، امروزه باید بیشتر به تنوع زیستی و بالابردن حضور گونه‌های بیولوژیکی در میحط های شهری توجه فراوانی کرد (Wittig, 1998) .
عوامل اجتماعی و اقتصادی (جمعیت ، سازمان ها ، نهاد های سیاسی ، و تکنولوژی ) و اولویت های انسانی الگوهای شهری را هدایت می کنند . این الگوها بر فرایندهای اکولوژیکی تاثیرگذارده و تغییرات اکولوژیکی را باعث می شوند . این اطلاعات برای تعیین راهبردهای تغییرات شهری به سمت پایداری بیشتر محیط زیست شهری حیاتی می باشند .

اسلاید ۹ :

یکی از نکاتی که در طراحی فضای سبز شهری ، چه از نظر ساخت پارک ها و یا درخت کاری حاشیه خیابان ها و غیره مورد توجه قرار می‌گیرد ، این است که امکانات رفاهی و اجتماعی به صورت مساوی و یکسان در اختیار همه شهروندان قرار گیرند . در این صورت باید پراکندگی فضاهای سبز در شهرها به صورت یکنواخت صورت گیرد ، تا امکان زندگی بهتر برای همگان فراهم شود و مردم مجبور نباشند برای استفاده از یک پارک خاص به یک قسمت از شهرهجوم آورند و به دنبال آن مشکلات ترافیکی ، اقتصادی ، آلودگی ها ، تخریب ها و غیره افزایش یابند .

اسلاید ۱۰ :

شهر به عنوان یک سیستم ازدید اکولوژی جدید ، متشکل از واحد هایی است که از لحاظ کارکردی متقابلاً به یکدیگر وابسته اند و ثبات یا ناپایداری این سیستم در گرو این واحد هاست :
جمعیت : افزایش یا کاهش جمعیت گروه های انسانی موجب رقابت بیشتر در فضای شهری می شود .
محیط : محیط طبیعی با شرایط آب و هوا ، منابع طبیعی ، حیات گیاهی و جانوری ، توپوگرافی و بلایای طبیعی خود ، جمعیت را به سازگاری و همراهی در مقیاس محدود و محلی با استفاده از فن آوری های جدید و بعضاً تخریب کننده و آلودگی ساز می کشاند .

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 33 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد