دانلود مقاله روند رشد گردشگری در کشورهای خاورمیانه

word قابل ویرایش
299 صفحه
30000 تومان
300,000 ریال – خرید و دانلود

روند رشد گردشگری در کشورهای خاورمیانه

۲
-۱- روند رشد گردشگری در کشورهای خاورمیانه
بنا به گزارش سازمان جهانی جهانگردی، در سال ۲۰۲۰، باورود ۱۷ میلیون بازدید کننده به مصر، به نظر می رسد این کشور مقصد شماره یک خاورمیانه باقی بماند.

پس از آن، مقصدی که بیشترین بازدید کننده را خواهد داشت، عربستان سعودی با ۱۲ میلیون بازدید کننده از کشورهای گوناگون خواهد بود و پس از آن امارات متحده عربی، بحرین، و اردن، کشورهایی هستند که پیش بینی می شود بین ۵ تا ۸ میلیون جهانگرد از کشورهای گوناگون در سال۲۰۲۰ از آن ها بازدید کنند. پیش بینی می شود عمان، لبنان، و سوریه بین سه تا چهار میلیون بازدید کننده داشته باشند و این رقم برای لیبی به یک میلیون برسد.

این یافته ها در« توریسم ۲۰۲۰ ویژن»،که آخرین آمار موجود را بر مبنای پژوهش های گسترده ارائه می دهد، درج شده است. این گزارش در ادامه نشان می دهد که بالاترین نرخ رشدطی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ را لیبی و عمان، به ترتیب با ۶/۱۲ و ۱/۱۱ درصد در سال خواهند داشت. انتظار می رود لبنان به رشدی بالاتر از نرخ رشد متوسط منطقه، که ۱/۷ درصد است نیز دست یابد. در نتیجه، همگی آن ها سهم بازار را از منطقه به دست خواهند آورد.

بنا به گزارش سازمان جهانی جهانگردی، مصرنیز، با نرخ رشد سالانه ۴/۷ درصد، سهم خود را از بازار افزایش خواهد داد و بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۰ پذیرای یک چهارم کل بازدیدکنندگان از منطقه خواهد بود.
در همین حال، نرخ رشد مراکش، تونس، والجزایر در منطقه مدیترانه بالای متوسط خواهد بود . نرخ رشد دیگر مقاصد خاورمیانه اندکی پایین تر از میزان متوسط در منطقه برآورد می شود. بنابراین با سهم کمتری از بازار روبرو می شوند.، اگر چه به طور مطلق، شمار بازدید کنندگان از تمامی این کشورها همچنان بیش از دو یا چهار برابر می شود.

شمار بازدیدکنندگان از کشورها در سراسر دنیا، برحسب منطقه، نشان می دهد که تا سال۲۰۲۰ مناطقی که بیشترین بازدید کننده را خواهند داشت عبارتند از اروپا، با ۷۱۷ میلیون جهانگرد و شرق آسیا و اقیانوسیه با ۳۹۷ میلیون جهانگرد، کشورهای آمریکا با ۲۸۲ میلیون جهانگرد، و پس از آن افریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا قرار دارند.

بنا به این گزارش، ۴۰/۱۲ میلیون جهانگرد در سال ۱۹۹۵ از خاورمیانه بازدید کردند و انتظار می رود این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۵/۶۸ میلیون نفر افزایش یابد. این افزایش نشان گر نرخ متوسط رشد سالانه به میزان ۱/۷ درصد طی این دوره است که ۳ درصد بیش از نرخ جهانی ۱/۴ درصدی است.
پیش بینی می شود طی سال های ۲۰۲۰- ۱۹۹۵، سفر راه دور به خاورمیانه سالانه ۵/۷ درصد رشد داشته باشد، که این نرخ برای شهرهای درون منطقه ای برابر با ۵/۶ درصد خواهد بود.

این نرخ رشد روند جهانی در افزایش سفرهای راه دور را نشان می دهد. بین سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۹۵، برای نخستین بار شمار بازدیدهای راه دور در خاور میانه از بازدیدهای درون منطقه ای پیشی گرفت، بنا به این گزارش، تا سال ۲۰۲۰، هجده میلیون بازدید راه دور بیشتر نسبت به بازدید درون منطقه ای صورت خواهد گرفت.

با اینکه رشد گردشگری راه دور سرعتی بیش از گردشگری درون منطقه ای خواهد یافت، گردشگری میان کشورهای عربی همچنان با نرخی به اندازه یک و نیم برابر گردشگری بین المللی رشد خواهد کرد.
خاورمیانه، پس از شرق آسیا و اقیانوسیه به لحاظ بیشترین نرخ رشد منطقه ای برای گردشگری درون منطقه ای میان سال های ۹۵ تا ۲۰۲۰ در مقام دوم قرار خواهد داشت.

گو اینکه تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیون، یا ۵/۳۶ درصد کل بازدیدکنندگان خاورمیانه، از خاورمیانه خواهند بود، بالاترین نرخ های رشد طی سال های ۲۰۲۰-۱۹۹۵ از آن جنوب آسیا و اروپا خواهد بود. در سال ۲۰۲۰، پیش بینی می شود که ۷/۲۱ میلیون بازدید کننده خاورمیانه، اروپایی باشند، که این امر موقعیت اروپا را به عنوان دومین منطقه پراهمیت برای خاورمیانه از این لحاظ حفظ می کند.
شمار سفرها از مبداء شرق آسیا و اقیانوسیه و کشورهای آمریکا نیز سریع تر از متوسط کل خاورمیانه رشد خواهد کرد. گرچه، سفرهایی که از مبداء آفریقا صورت می گیرند و سفرهای درون منطقه ای با نرخ اندکی کمتر از متوسط کل رشد خواهند کرد و بنابراین سهم بازار را از دست خواهند داد.

این گزارش می گوید:«از سال ۱۹۷۰، خاورمیانه به لحاظ جذب گردشگر از کل جهان پیشی گرفته است، با این حال طی دهه ۸۰، ورود گردشگر به این منطقه به طور چشمگیری کمتر از نرخ جهانی رشد کرد، تا آنکه دوباره طی سال های۱۹۹۰- ۱۹۹۸ از متوسط جهانی سبقت گرفت.»
« در نتیجه، سهم خاورمیانه از ورود گردشگر طی سال های۱۹۹۰-۱۹۸۰ کاهش یافت و دوباره در سال ۱۹۹۸، با رسیدن به ۴/۲ درصد بهبود یافت. در سال ۱۹۹۸،ورود کل به خاورمیانه به ۳/۱۵ میلیون نفر رسید، که نسبت به سال ۱۹۸۰ دو برابر شده بود».

« توریسم ۲۰۲۰ ویژن» پیش بینی می کند در سال ۲۰۲۰ ، بیش از ۳۵ میلیون گردشگر رهسپار خاورمیانه خواهند شد.این رقم نشان گر نرخ رشد سالانه ۸/۵ درصد طی سال های ۲۰۲۰-۱۹۹۵ خواهد بود، که یک و نیم برابر بیش از متوسط جهانی ۱/۴ درصد است. با اینکه خاورمیانه یکی از مناطق باقی خواهد ماند که کمترین شمار جهانگردان را عرضه می دارد اما در حال دستیابی به سهم خود از بازار جهانی است.

۳-۱- برترین کشورهای توریستی در سال ۲۰۰۶ میلادی:
به گزارش سازمان جهانی جهانگردی(unwto)، در سال ۲۰۰۶ میلادی فرانسه برای چندمین سال متوالی درصد جدول رده بندی جذب گردشگران خارجی قرار گرفت و متعاقب آن ، اسپانیا،آمریکا،چین و ایتالیا حائز رتبه های برتر شدند. این سازمان در گزارش جدید خود آورده است ، هرچند آمریکا در رده سوم جذب گردشگرقرار گرفت اما با به دست آوردن بیش از ۷۸ میلیارد دلار،

در کسب درآمد رده اول را به خود اختصاص داد. همچنین اسپانیا با جذب ۵۷ میلیون نفر و کسب ۴۸ میلیارد دلار ، فرانسه با جذب ۷۷ میلیون گردشگر و کسب ۴۴ میلیارد دلار، چین با جذب ۴۵ میلیون نفر و درآمد۲۸ میلیارد دلار و ایتالیا با ۴۱ میلیون گردشگر و درآمد ۳۷ میلیارد دلار در مقام های بعدی قرار گرفتند . هنگ کنگ نیز با افزایش ۴۰ درصدی آمار گردشگری مقام اول پیشرفت در صنعت گردشگری را نصیب خود کرد و با جذب ۲۸ میلیون گردشگر ، موقعیت خود را بهبود بخشید اما در آمد این کشور جزو ۱۰ کشور اول نبوده است.

همچنین در رده بندی ۱۲ کشور جذاب برای گردشگران، فرانسه با جذب ۷۷ میلیون نفر، اسپانیا با جذب ۵۷ میلیون نفر، آمریکا با جذب ۵۴ میلیون نفر، چین با جذب ۴۵ میلیون نفر، ایتالیا با جذب ۴۱ میلیون نفر، انگلیس با جذب ۳۲ میلیون نفر، هنگ کنگ با جذب ۲۸ میلیون نفر، مکزیک با ۲۵ میلیون نفر، آلمان با ۲۴ میلیون نفر ، اتریش با جذب ۲۳ میلیون نفر، کانادا با جذب ۹۰۰/۲۲ میلیون نفر و ترکیه با جذب ۶۰۰/۲۲ میلیون نفر گردشگر انتخاب شدند.
علاوه بر این در رده بندی درآمدی، ۱۰ کشور نخست از لحاظ در آمد توریستی به ترتیب عبارتنداز: آمریکا با ۷۸ میلیارد دلار، اسپانیا با ۴۸ میلیارد دلار ، فرانسه با ۴۴ میلیارد دلار، ایتالیا با ۳۷ میلیارد دلار، آلمان با ۲۳ میلیارد دلار، انگلیس با ۳۲ میلیارد دلار، چین با ۲۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۲۱ میلیارد دلار ، اتریش با ۱۷ میلیارد دلار و استرالیا با ۱۴ میلیارد دلار.

 

۴-۱- چشم انداز صنعت گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی:
براساس پیش بینی های سازمان جهانی جهانگردی (unwto)، تعداد جهانگردان ورودی جهان در سال۲۰۲۰ میلادی به بیش از۵۶/۱ میلیارد نفر خواهد رسید. از کل این تعداد ۱۸/۱ میلیارد نفر آنها جهانگرد درون منطقه ای و ۳۷۷ میلیون نفر مسافرینی خواهند بود که از سایر مناطق جهان سفر کرده اند.
سه منطقه جهان که در سال ۲۰۲۰ بیشترین تعدا جهانگرد ورودی را خواهند داشت به ترتیب عبارتنداز: اروپا(۷۱۷ میلیون جهانگرد)، شرق آسیا و اقیانوسیه (۳۹۷ میلیون نفر)، آمریکا(۲۸۲ میلیون نفر)، آفریقا،خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به ترتیب در مقام های بعدی قرار دارند.

پیش بینی می شود شرق آسیا و اقیانوسیه، جنوب آسیا، خاورمیانه و آفریقا با رشد متوسط سالیانه ای بیشتر از ۵ درصد، در مقایسه با ۱/۴ درصد رشد متوسط جهانی بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص دهند. رشد جهانگردی در مناطقی مانند اروپا و امریکا که از لحاظ جهانگردی پیشرفته ترند، از میانگین جهانی کمتر خواهد بود . اروپا همچنان بیشترین سهم را در بازار جهانگردان ورودی دنیا خواهد داشت، اما سهم

تعداد جهانگردان اروپا از ۶۰ درصد در سال ۱۹۹۵ به ۴۶ درصد در سال ۲۰۲۰ تنزل پیدا خواهد کرد.
به عقیده کارشناسان سازمان جهانی جهانگردی، افزایش بهای سوخت یکی از عواملی است که انتظار می رود بر روند مسافرتها ، بویژه سفرهای هوایی و بر روی نرخ ها تأثیر منفی داشته باشد، هر چند که مسافرین خواهان نرخ های پایین تری بوده و رقابت بر بازار حاکم خواهد بود.

سفرهای راه دور دریا بین منطقه ای در طی دوره ۱۹۹۵-۲۰۲۰، ۴/۵ درصد افزایش خواهد یافت که در مقایسه با رشد۵/۳ درصدی سفرهای درون منطقه ای از رشد سریع تری برخوردار خواهد بود. در نتیجه بین سفرهای درون منطقه ای و سفرهای بین منطقه ای(راه دور) از ۸۲ به ۱۸ در سال ۱۹۹۵ با حدود ۷۶ به ۲۴ در سال ۲۰۲۰ تغییر پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که آمار سفرهای درون منطقه ای همچنین شامل جهانگردانی می شود که کشور مبدأ آنان نا مشخص است و سفرهای راه دور یا بین منطقه ای به کلیه سفرهائی اطلاق می شود که درون منطقه ای نباشد.
جدول : آمار ورود جهانگردان بین المللی برحسب مناطق مختلف جهان (به میلیون نفر)

سال
مبنا پیش بینی رشد متوسط
سالیانه(درصد) سهم بازار (درصد)
۱۹۹۵ ۲۰۱۰ ۲۰۲۰ ۱۹۹۵ – ۲۰۲۰ ۱۹۹۵ ۲۰۲۰
جمع کل ۴/۵۶۵ ۴/۱۰۰۶ ۱/۱۵۶۱ ۱/۴ ۱۰۰ ۱۰۰
آفریقا ۲/۲۰ ۴۷ ۳/۷۷ ۵/۵ ۶/۳ ۵

آمریکا ۹/۱۰۸ ۴/۱۹۰ ۳/۲۸۲ ۹/۳ ۳/۱۹ ۱/۱۸
شرق آسیا/اقیانوسیه ۴/۸۱ ۲/۱۹۵ ۲/۳۹۷ ۵/۶ ۴/۱۴ ۴/۲۵
اروپا ۴/۳۳۸ ۳/۵۲۷ ۷۱۷ ۳ ۸/۵۹ ۹/۴۵
خاورمیانه ۴/۱۲ ۹/۳۵ ۵/۶۸ ۱/۷ ۲/۲ ۴/۴

درون منطقه ای(الف) ۱/۶۴۶ ۹/۷۹۰ ۳/۱۱۸۳ ۸/۳ ۱/۸۲ ۸/۷۵
بین منطقه ای(ب) ۳/۱۰۱ ۵/۲۱۵ ۹/۳۷۷ ۴/۵ ۹/۱۷ ۳/۲۴
منبع: سازمان جهانی جهانگردی(unwto)

صنعت گردشگری در قارۀ اروپا :
با توجه به اینکه کشورهای اروپایی در حال حاضر بیشترین سهم گردشگر جهان را به خود اختصاص داده اند، اما میزان ورود گردشگر کمتر از میانگین جهانی آن است ، بطوریکه در سال ۱۹۸۵ میلادی کشورهای اروپایی ۶۵ درصد از گردشگران جهان را جذب کرده اند و در سال ۱۹۹۳ میلادی این تعداد به پایین تر از ۶۰ درصد تنزل یافته است.

مهم ترین دلایل این کاهش نسبی عبارتند از:
۱- روند نزولی تقاضا در اروپا تا حدی می تواند به علت افزایش شهرت کشورهایی باشد که به تازگی در صنعت گردشگری پیشرفتهایی کرده اند؛ به ویژه کشورهای آسیای جنوبی وشرقی .
۲- برخی از کشورهای اروپای شرقی ( مانند رومانی) دوران سختی در بخش گردشگری جهت سازگاری با شرایط جدید اقتصاد بازار می گذرانند، به علاوه مشکلات داخلی یوگسلاوی سابق نیز بر صنعت گردشگری منطقه اروپا تأثیر گذاشته است.

۳- برخی از کشورهای اروپای غربی و بویژه کشورهای اروپای جنوبی ( مانند ایتالیا، یونان وتا حدی اسپانیا و پرتغال ) در اثر از دست دادن رقابت، کیفیت و افزایش قیمت کالاها زیان دیده اند و لازم است این کشورها ساختارهای گردشگری خود را با بازار گردشگری امروز منطبق سازند .
۴- و بالاخره چند کشور اروپایی شمالی( مانند سوئد، دانمارک،نروژ و تا حدودی انگلستان)
جزوکشورهای پر هزینه برای گردشگران هستند و این امر مسئله رقابت را در بین آنها ترویج می دهد.

به طور کلی بین سالهای ۱۹۷۰-۱۹۹۳ میزان ورود گردشگران بین المللی در اروپا بیش از دو برابر، یعنی از ۱۱۳ میلیون نفر به ۲۶۹ میلیون نفر افزایش داشته است، اما در طول همین دوره سهم اروپا نسبت به کل تعداد ورود گردشگر جهان از ۱۶/۶۸ درصد به ۲۹/۵۹ درصد کاهش یافته است .

جدول : تعداد گردشگران ورودی و درآمد گردشگری بین المللی قاره اروپا ، طی سالهای۱۹۷۰- ۱۹۹۳ میلادی.
سال میزان ورود
(به تعدادنفر) تغییرات

(درصد) سهم ورود نسبت به کل جهان(درصد) درآمد
( میلیون دلار ) تغییرات
(درصد) سهم درآمد نسبت به کل جهان (درصد)
۱۹۷۰
۱۹۷۵
۱۹۸۰
۱۹۸۵
۱۹۸۶
۱۹۸۷
۱۹۸۸
۱۹۸۹
۱۹۹۰
۱۹۹۱
۱۹۹۲
۱۹۹۳ ۰۰۰/۱۱۴
۸۵۹/۱۵۳
۸۳۰/۱۸۹
۲۶۴/۲۱۴
۳۲۰/۲۱۸
۶۲۳/۲۳۳
۲۳۷/۲۵۱
۰۲۱/۲۷۴
۶۵۱/۲۸۶
۸۳۶/۲۷۹
۳۰۴/۲۹۰
۵۳۵/۲۹۶ ۱۶/۳۶
۳۸/۲۳
۸۷/۱۲
۸۹/۱
۰۱/۷
۵۴/۷
۰۷/۹
۶۱/۴
۳۸/۲-
۷۴/۳
۱۵/۲ ۱۶/۶۸
۲۲/۶۹
۹۷/۶۵
۶۵
۰۶/۶۴
۷۰/۶۳
۴۸/۶۲
۵۳/۶۳
۵۹/۶۲
۳۰/۶۱
۲۷/۶۰
۲۹/۵۹ ۰۹۶/۱۱
۳۱۰/۲۶
۶۵۴/۶۱
۱۸۱/۶۱
۰۲۸/۷۷
۵۶۵/۹۶
۷۸۸/۱۰۶
۹۸۰/۱۰۹
۷۰۰/۱۳۹
۷۶۸/۱۳۵
۸۱۵/۱۵۳
۵۷۳/۱۶۲ ۱۱/۱۳۷
۳۴/۱۳۴
۷۷/۰-
۹۰/۲۵
۳۶/۲۴
۵۹/۱۰
۹۹/۲
۰۲/۲۷
۸۱/۲-
۲۹/۱۳
۶۹/۵ ۹۹/۶۱
۶۴/۶۴
۶۵/۵۹
۶۷/۵۲
۸۰/۵۴
۰۳/۵۶
۷۱/۵۳
۶۰/۵۱
۱۹/۵۴
۱۱/۵۲
۹۰/۵۱
۱۶/۵۰

منبع : سازمان جهانی و جهانگردی (unwto)
تحلیل انجام شده از ملیت گردشگران وارد شده به قاره اروپا نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از بازدید کنندگان این قاره از کشورهای اروپایی هستند. اکثر گردشگران آلمانی به کشورهای اطراف سفر می کنند و ۱۹ در صد از کل گردشگران بین المللی اروپا را تشکیل می دهد و انگلیسی ها ۱۰ درصد، فرانسوی ها ۷ درصد و هلندی ها هم ۶ درصد از مسافران اروپایی را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که میزان ورود بازدید کنندگان آمریکا از اروپا کا سته شده است.

در سال ۱۹۸۰ سهم اروپا از درآمد گردشگری جهان ۶/۵۹ درصد بوده که در سال ۱۹۹۳ این رقم ۱/۵۰ درصد کاهش داشته است .
علاوه بر این روند درآمد گردشگری در اروپا نیز بسیار نا منظم است، چنانچه بین سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۸۵ درآمد گردشگری با هفت واحد کاهش متوقف ماند، در حالی که بین سالهای ۱۹۸۵ و ۱۹۹۰ درآمد گردشگری به دو برابر افزایش یافت و ۵/۱ واحد از سهام بازار را به دست آورد. این عدم ثبات نشان می دهد که گردشگری بین المللی تا چه حد نسبت به رقابت و تغبیرات نرخ ارزآسیب پذیر است

.
به طور کلی جریان گردشگری در اروپا به طرف مقصدهای غربی و جنوبی است، این نواحی در بر گیرنده ۷۰ در صد از کل میزان ورود و ۷۶ درصد از کل درآمد گردشگری اروپا می باشند. کشورهای فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به عنوان مقصدهای اصلی گردشگران اروپایی از نقطه نظرتعداد گردشگران ورودی و درآمد های حاصله هستند. در سال ۱۹۹۲ متوسط درآمد حاصل از هرگردشگر برای

کشورهای شرقی و مرکزی اروپا ۶۶ دلار بود، در حالی که در کشورهای شمالی اروپا ۹۲۵ دلار برآورد شده بود. این تفاوت های قابل ملاحظه در توسعه گردشگری بین کشورهای اروپایی تنها به سبب شرایط اقتصادی آنها نیست؛ بلکه اختلافات سطح کیفیت و نوآوری در زیر ساختاهای گردشگری آنها نیز قابل توجه است.

صنعت گردشگری در قاره آمریکا:
پس از اروپا، قاره آمریکا با داشتن ۲۱ درصد از کل گردشگران بین المللی مقام دوم را در جهان دارا می باشد. در سال ۱۹۹۳ میلادی تعداد ۱۰۶ میلیون نفر از این منطقه بازدید کرده اند. تعداد گردشگرانی که از قاره آمریکا بازدید می کنند بستگی به شرایط اقتصادی ایالات متحده و کانادا دارد و نیمی از گردشگران خارجی به این دو کشور وارد می شوند. بنابراین تغییرات نرخ مبادله دلار آمریکا آثار تعیین کننده ای بر نیازهای توریستی کشورهای خارج از سیستم دلار آمریکا دارد.

در حال حاضر میزان ورود گردشگران به مناطق آمریکا رو به افزایش است به طوریکه در سال ۱۹۹۲ در مقایسه با میزان ورود گردشگر به آسیای شرقی و منطقه اقیانوس آرام که ۸/۶ درصد بود، میزان آن به ۱۴ درصد رسیده است. سرگروه بازار اروپا برای گردشگران منطقه آمریکا، کشور انگلیس است که ۴ درصد از کل گردشگران را جذب کرده و سر گروه بازار آسیا کشور ژاپن است که شامل ۴ درصد از کل ورود گردشگر است.

جدول : تعدادگردشگران ورودی و درآمد گردشگری بین المللی در قاره آمریکا، ۱۹۷۵ -۱۹۹۳ میلادی

سال میزان ورود
(به هزارنفر) تغییرات
(درصد) سهم ورود نسبت به کل جهان(درصد) درآمد
( میلیون دلار ) تغییرات
(درصد) سهم درآمد نسبت به کل جهان (درصد)
۱۹۷۵
۱۹۸۰
۱۹۸۵
۱۹۸۶
۱۹۸۷
۱۹۸۸
۱۹۸۹
۱۹۹۰
۱۹۹۱
۱۹۹۲
۱۹۹۳
۰۴۳/۵۰
۳۸۷/۶۱
۴۹۵/۶۶
۷۷۱/۷۱
۲۴۳/۷۶
۴۶۲/۸۳
۳۹۸/۸۷
۴۲۴/۹۳
۹۴۷/۹۶
۰۸۰/۱۰۱
۵۲۵/۱۰۶
۳۸/۱۸
۶۷/۲۲
۳۲/۸
۹۳/۷
۲۳/۶
۴۷/۹
۷۲/۴
۸۹/۶
۷۷/۳
۲۶/۴
۳۹/۵ ۵۱/۲۲
۳۳/۲۱
۱۷/۲۰
۰۶/۲۱
۷۹/۲۰
۷۶/۲۱
۲۶/۲۰
۴۰/۲۰
۲۴/۲۱
۹۹/۲۰
۳۰/۲۱ ۲۱۹/۱۰
۵۰۳/۲۵
۳۱۵/۳۳
۶۲۹/۳۷
۰۲۹/۴۲
۸۳۰/۴۹
۰۲۹/۵۷
۱۳۸/۶۷
۰۵۶/۷۴
۵۹۵/۸۳
۵۴۵/۹۵ ۹۰/۱۱۲
۵۶/۱۴۹
۶۳/۳۰
۰۴/۱۳
۶۰/۱۱
۵۶/۱۸
۴۵/۱۴
۷۳/۱۷
۳۰/۱۰
۸۸/۱۲
۳۰/۱۴ ۱۱/۲۵
۶۷/۲۴
۶۸/۲۸
۷۹/۲۶
۳۹/۲۴
۰۶/۲۵
۷۵/۲۶
۰۴/۲۶
۴۲/۲۸
۲۱/۲۸
۴۸/۲۹

سهم جهانی آمریکا از درآمد گردشگری به طور قابل توجهی بیش از ورود گردشگر به این قاره است. به طوریکه در سال ۱۹۹۳ میلادی از ۳/۲۹ درصد کل درآمد گردشگری، ۳/۲۱ در صد آن متعلق به آمریکا بوده است و این رقم به روشنی نشان می دهد که بازدید کنندگان قارۀ آمریکا مخارج زیادی را متحمل می شوند.
آمریکای شمالی (ایالات متحده، مکزیک و کانادا) با ۷۶ درصد گردشگر و ۷۸ درصد درآمد، مقصد اصلی منطقه می باشد .
جزائر کارائیب نیز با ۱۲ درصد گردشگر و ۱۲ درصد در آمد موقعیت مناسبی به خود اختصاص داده است و آمریکای جنوبی تنها ۱۰ درصد گردشگر و ۹ درصد از درآمد منطقه را جذب کرده و آمریکای مرکزی فقط ۲ درصد گردشگر و ۱ درصد از درآمد را داشته اند.
ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ میلادی با ۴۴ درصد از تعداد گردشگران ورودی و ۶۴ درصد درآمد برترین کشور توریستی قاره آمریکا بوده است. در حقیقت ایالات متحده آمریکا مقام اول را از نظر درامد گردشگری در جهان دارد، به علاوه توسعه اقتصادی گردشگری ایالات متحده به دلیل بازار عظیم داخلی آن و ساختار بسیار پیشرفته صنعت حمل و نقل هوایی داخلی و داشتن بزرگترین هتلهای زنجیره ای دنیا است

صنعت گردشگری در قاره آفریقا:
منطقه آفریقا شامل کلیه کشورهای آفریقایی و نیز جزایر اقیانوس هند به استثنای لیبی و مصر است؛ که سازمان جهانی جهانگردی این دو کشور را جزو منطقه خاورمیانه محسوب کرده است ( در این کتاب کشور مصر از نقطه نظر تقسیمات سیاسی جهان جزو قاره آفریقا محسوب گردیده است). تعداد ورود گردشگران بین المللی این قاره تنها ۵۷/۳ درصد از کل جهان را شامل می شود که مقداری اندک است و از نظر گردشگری عقب مانده تر از سایر نقاط جهان است، چرا که بسیاری از کشورهای این منطقه از لحاظ اقتصادی توسعه نیافته هستند.

در سال ۱۹۷۵ ورود گردشگران از ۷/۴ میلیون نفر آغاز شد و نیازهای گردشگری بین المللی طی پانزده سال به سه برابر افزایش یافت و این افزایش در افریقا طی سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ شدت گرفت. در سال ۱۹۸۵ فقط ۳۹ درصد از گردشگران مختص سایر کشورهای افریقایی بود. به هر حال کشورهای افریقایی در سال ۱۹۹۲ میلادی ۵۶ درصد از بازدید کنندگان خارجی را داشتند.

جدول : تعداد گردشگران ورودی و درآمد گردشگری بین المللی آفریقا ۱۹۷۰ – ۱۹۹۳ میلادی

سال میزان ورود
(به هزار نفر) تغییرات
(درصد) سهم ورود نسبت به کل جهان(درصد) درآمد
( میلیون دلار ) تغییرات
(درصد) سهم درآمد نسبت به کل جهان (درصد)

۱۹۷۰
۱۹۷۵
۱۹۸۰
۱۹۸۵
۱۹۸۶
۱۹۸۷
۱۹۸۸
۱۹۸۹
۱۹۹۰
۱۹۹۱
۱۹۹۲
۱۹۹۳ ۴۰۷/۲
۶۵۴/۴
۳۳۷/۷
۷۰۶/۹

۳۴۱/۹
۸۳۳/۹
۹۴۰/۱۲
۷۷۰/۱۳
۹۹۳/۱۴
۸۴۲/۱۵
۵۵۲/۱۷
۸۷۵/۱۷ –
۳۵/۹۳
۶۳/۵۷

۲۹/۳۲
۷۶/۳-
۲۷/۵
۶۰/۳۱
۴۱/۶
۸۸/۸
۶۶/۵
۷۹/۱۰
۸۴/۱ ۴۵/۱
۰۹/۲
۵۵/۲

۹۴/۲
۷۴/۲
۶۸/۲
۲۲/۳
۱۹/۳
۲۷/۳
۴۷/۳

۶۴/۳
۵۷/۳ ۴۰۰
۱۲۷/۱
۷۱۱/۲
۶۰۱/۲
۹۷۰/۲
۷۹۷/۳
۶۰۱/۴
۴۵۴/۴
۲۳۸/۵
۸۳۰/۴
۸۵۵/۵

۳۶۴/۶ –
۷۵/۱۸۱
۵۵/۱۴۰
۰۶/۴-
۱۹/۱۴
۸۵/۲۷
۷۱/۲۱
۱۹/۳-
۶۰/۱۷
۷۹/۷-
۲۲/۲۱
۶۹/۸ ۲۳/۲
۷۷/۲

۶۲/۲
۲۴/۲
۱۱/۲
۲۰/۲
۳۱/۲
۰۹/۲
۰۳/۲
۸۵/۱
۹۸/۱
۹۶/۱

منبع : سازمان جهانی جهانگردی (u.n.w.t.o)
در آمد گردشگری در آفریقا چیزی در حدود ۲ درصد از کل درآمد جهان را تشکیل می دهد و بین سالهای ۱۹۷۵ و ۱۹۹۳ سهم درآمد گردشگری آفریقا نسبت به کل جهان از ۷۷/۲ درصد به ۹۶/ ۱ درصد کاهش داشته است . در سال ۱۹۸۵ میلادی، روند درآمد گردشگری در این منطقه بسیار متغیر بوده است.

به طوریکه طی سالهای ۱۹۸۵ ، ۱۹۸۹و ۱۹۹۱ رکود فوق العاده ای را نشان می دهد.
۲۲ کشور افریقایی کمتر از ۰۰۰/۱۰۰ بازدید کننده در سال دارند و نیازهای گردشگری در افریقا بیشتر مختص کشورهای شمالی آفریقاست، چرا که نیمی از کل تعداد بازدید کننده ها را در برمی گیرد و این در حالی است که ۱۳ کشور دیگر این قاره کمتر از ۰۰۰/۵۰ بازدید کننده در سال دارند لکن با وجود این برخی از کشورهای این منطقه به تازگی رشد سریعی را از نظر تعداد ورود گردشگر و درآمد دارند. چنانچه آفریقای جنوبی ، در بخش صحرایی آفریقا با ۳ میلیون گردشگر در سال مقام

اول را به خود اختصاص داده است، این کشور در سال ۱۹۹۲، با درآمد سرانه ۴۲۴ دلار برای هر گردشگر در مقام دوم، بعد از مراکش و قبل از تونس قرار داشته است. این کشور دارای صنعت

هتلداری بسیار پیشرفته و سیستمهای حمل و نقل داخلی و بین المللی است. جشن گردشگری بین المللی دوربان ، بزرگ ترین جشن گردشگری در آفریقا است. برای مثال این کشور با رونق بخشیدن به بازار و در آمد ناشی از سواحل کشورش و همینطور حفظ طبیعت اطرافش ، توانسته در گردشگری بین المللی به موفقیتهای قابل توجهی برسد و عامل این موفقیت عرضه هتلهای ساحلی و آفتابگیر در محیط های مناسب توأم با خدمات بهتر است.

۱-۲-۲- گردشگری :
صنعت گردشگری کشور امارات دوران طلایی و رشد قابل توجه خود را تجربه می کند و در این میان دبی همچون نگین درخشان و طلایی صنعت گردشگری این کشور می درخشد.
صنعت گردشگری در دبی با ارزشی بالغ بر ۹/۱ میلیارد دلار ، سهم عظیمی در آینده و

حال تولید نا خالص داخلی امارات داشته و خواهد داشت . از سوی دیگر سازمان جهانی جهانگردی نیز اخیراًَ دبی را به عنوان بر جسته ترین منطقه در زمینه رشد سریع صنعت گردشگری معرفی کرده است . این سازمان همچنین گزارش کرده است که نسبت به سال ۲۰۰۳ میلادی شمار گردشگران خارجی که در سال ۲۰۰۴ به دبی سفر کردند، ۳۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین بر اساس طرح مربوط به توسعه صنعت گردشگری دبی که دور نمای سال ۲۰۱۰ برای دبی نام گرفته است، پیش بینی شده که تا سال ۲۰۱۰، حدود ۱۰ میلیون گردشگر بین المللی به این منطقه دیدنی و توریستی سفر کنند و این در حالی است که پیش بینی می شود که در این مدت حدود ۳۰ میلیون نفر در قالب مسافر به این منطقه سفر کنند.

از جمله عوامل تاثیر گذار بر موفقیت دبی در زمینه جذب هرچه بیشتر گردشگران خارجی، توجه به عناصر ترقی دهنده صنعت گردشگری در این منطقه می باشد. طی دو سال گذشته تحولات عظیمی در بخش هتلداری و زیر ساختاهای مربوط به این بخش از صنعت گردشگری دبی صورت گرفته است .
در همین حال نقش

دیگر عوامل نیز،کم اهمیت نبوده است . فاکتورهای گوناگونی که به این رشد سریع در صنعت گردشگری امارات مربوط می شود عبارتند از: برنامه های گسترده و جاه طلبانه مسئولان گردشگری دبی در زمینه بازار یابی و استفاده از رسانه های چاپی،سمعی و بصری در خصوص تشویق هرچه بیشتر گردشگران بین المللی جهت سفر به این منطقه جذاب و توریستی. این اقدامات از سوی وزارت تجارت و گردشگری امارات صورت گرفته است.

همچنین همکاری نزدیک میان بخش های خصوصی و دولتی امارات نیز سهم بزرگی در خصوص جذب هرچه بیشتر گردشگران، چه داخلی و چه خارجی نقش داشته است.
در سال ۲۰۰۴ میلادی و در جریان برگزاری نمایشگاه گردشگری و مسافرتی فرانسه موسوم به Topresa ، دبی به عنوان چهارمین قطب بزرگ گردشگری جهانی شناخته شد. همچنین بر اساس نظر سنجی صورت گرفته از دو میلیون خواننده مجله معتبر Travellen Conde Naste دبی به عنوان بی خطر ترین قطب گردشگری جهانی در میان فهرست ۲۰ عنوان مناطق مهم گردشگری جهانی شناخته و معرفی شد.

در این میان می توان به عوامل مهم دیگری همچون گسترش خطوط هواپیمایی دبی در امارات در جهت ترقی صنعت گردشگری این منطقه گردشگری اشاره کرد. گسترش خطوط پروازی محلی، همچنین خطوط هواپیمایی Emira tes , Gulf Air و خطوط جدید هواپیمایی Ettihad , Air Arabia سهم شایانی در این میان داشته است .
از سوی دیگر صنعت گردشگری دبی تحولات گسترده و قابل توجه در زمینه زیر ساختارهای هتلداری تجربه می کند. گزارش شده است که در صورت تکمیل طرح های گردشگری دبی، این منطقه به نقطه ای جذاب برای اوقات تعطیلی و تفریح خانواده ها تبدیل خواهد شد که این امر خود در نهایت به افزایش در آمدهای حاصله از جانب صنعت گردشگری دبی منجر خواهد شد.

نکته جالب آن است که ساخت هتل برج العرب Burg ALArab) ) که به عنوان بزرگترین هتل جهان لقب گرفته، به رشد قابل توجه گردشگری دبی کمک های شایانی کرده است. همچنین بخش نمایشگاههای مربوط به گردشگری دبی نیز همچون عاملی مهم و حیاتی در زمینه کمک رشد جاه طلبانه صنعت گردشگری امارات به حساب آمده و سبب آن شده که شمار زیادی از گردشگران بین المللی به این منطقه جذب شوند. در همین حال برگزاری نشست های مختلف بین المللی،

کنفرانس های گوناگون با موضوعات مختلف و در نهایت برگزاری نمایشگاههای متعدد به توجه هرچه بیشتر گردشگران خارجی و برگزیدن دبی به عنوان نقطه گردشگری مورد نظرشان منجر شده است. سالانه و به طور میانگین ۸۵ نمایشگاه مهم بین المللی در دبی برگزار می شود. بی شک مهمترین عامل در این زمینه، سرمایه گذاری عمده و چندین میلیون دلاری در عرصه گردشگری دبی بوده است. امروزه صنعت گردشگری دبی گویای آن است که از فرانسه در غرب گرفته تا ژاپن در شرق، بسیاری از گزارشگران بین المللی این منطقه را برای سفرهای گردشگری و تفریحی خود بر می گزینند

.
پیش از این نیز گزارش شده است که آمار و ارقام نشان دهنده آن است که در نیمه نخست سال جاری میلادی حدود ۱۶۰ هزار گردشگر روسی از جاذبه های دیدنی دبی دیدن کردند. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی سازمان (DTCM) این انتظار می رود که دبی شاهد هجوم هرچه بیشتر گردشگران روسی باشد۱٫

 

تعداد گردشگران وارد شده به دبی از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ میلادی

۲-۲-۲- ابوظبی: شیخ نشین ابوظبی در گذشته از شهرت کمتری به عنوان یک مقصد گردشگری برخوردار بود تا زمانی که با کشف چا ههای نفت به عنوان اصلی ترین برنامه های توسعه این منطقه محسوب گردید. به طور کلی زیر ساختهای مدرن از قبیل هوا، بنادر، بزرگراهها، دریا،

سیستمهای ارتباطات تلفنی، هتلهای ۵ ستاره، رستوران ها و مجموعه های تفریحی و توریستی این شیخ نشین را به مرکز فعال در زمینه گردشگری تبدیل نموده است. در این امیر نشین تنوعی از دامنه انتخابها را از پارکهای یونانی، ساخت سواحل تمیز، ورزشهای آبی و دیگر ورزشها، ماجراجویی های چشمگیر و خارق العاده در بیابان یا خریدهای خوشایند از مراکز مختلف تجاری و پاساژها را

شاهد هستیم. گردشگران می توانند با پرداخت هزینه، از شهر کوچک العین بازدید نمایند و از گشت و گذار باستان شناسی و مکانهای سرگرمی از قبیل شهر تفریحی السهیلای، استراحتگاه عین الفیادما، قلعه الجاهیلی یا موزه ملی لذت ببرند. در سال ۱۹۹۷ میلادی ۹۳۷۷۱۷ نفر از کشورهای مختلف از ابوظبی دیدن کرده اند.

۳-۲-۲- جاذبه های گردشگری:
شرکت هتلهای ملی ابوظبی: شرکت هتلهای ملی ابوظبی(ADNHC) که در سال ۱۹۷۸ میلادی ایجاد شده است، نقش عمده ای در تبلیغ گردشگری شیخ نشین ابوظبی ایفا می کند. کل دارایی این شرکت تا پایان سال ۱۹۹۸ میلادی معادل ۱۷۵/۱ میلیون درهم بوده است. ADNHC دارای ۶ هتل در امیر نشین است و ۷ هتل دیگر و چندین استراحتگاه را مدیریت می کند. همچنین بر کار مجموعه های آزاد در ابوظبی و فرودگاههای بین المللی العین نظارت می نماید و مشغول توسعه چندین طرح تسهیلاتی جدید نیز می باشد.

استراحتگاه الماها: این استراحتگاه یکی از نمونه های ممتاز در زمینه طبیعت گردی است ونوعی پناهگاه بیابانی مصنوعی می باشد. استراحتگاه ، الماها برای اولین بار در مارچ سال ۱۹۹۹ پذیرای مهمانان بود. این استراحتگاه همچنین محل زندگی گونه های مختلف حیات وحش نظیر غزالها، روباههای عربی و گربه های کوچک است که همزمان با دیگر گیاهان و جانوران غیر بومی به این منطقه آورده شده اند و مالکیت آن متعلق به خط هوایی امارات می باشد و فاصله آن از فرودگاه دبی با اتومبیل ۴۵ دقیقه است و حدود ۲۵ کیلومتر مربع وسعت دارد که پیرامون آن توسط

حصارهای الکتریکی محصور شده است تا حیات وحش زیبا و کم نظیر آن و شترها که آزادانه پرسه می زنند در این استراحتگاه عربی محفوظ بمانند. الماها شامل یک بخش اصلی برای رزرو و ۳۰ سوئیت است که ظرفیت پذیرایی از ۶۶ مهمان را دارا می باشد. برای سقفها و دیوارها از چادری و اغلب ساقه ها و برگهای نخلها استفاده می شود و کمپهای سنتی را تداعی می نماید.

برج العرب : یکی دیگر از ویژگی های عظیم گردشگری امارات متحده عربی که در امیر نشین دبی واقع شده است برج ۵۲ طبقه ای با نام برج العرب می باشد. ساختمانی قایقی شکل و ستایش انگیز که یکی از هتل های بلند جهان به شمار می رود.دارای۲۰۲ سوئیت دو طبقه با شکوه و رستوران با چشم انداز شهر دبی می باشد. و هتل بخشی از مجتمع است که شامل هتل جمیرا بیج در ۲۶ طبقه، ۰۰۰/۴۰ متر مربع پارک وادی ویلد، تسهیلات کنفرانس ، بندر تفریحی ، مرکز ورزشی ، رستوران ساحلی ، زمین تنیس و استخر های متنوع است.

هتل رویال میراج (سراب) : هتل رویال میراج یک استراحتگاه ساحلی ۲۵۰ اتاقه با شکوهی است که در اواسط ۱۹۹۹ افتتاح گردیده و در ساحل جمیرا واقع شده است. این استراحتگاه ، به گونه ای طراحی شده است که قلعه عربی کشف شده را انعکاس می دهد با یک گنبد طلا کاری بزرگ که ۷۰ پا ارتفاع دارد. وسعت آن ۶۴۰۰۰ متر مربع با چشم اندازی بیایانی است و ۸۰۰ متر ساحل اختصاصی دارد که تسهیلات و امکانات تفریحی و ورزشهای آبی از قبیل قایقرانی ، کایاک ، موج سواری ، پدالها ، اسکی روی آب، غواسی و واترپلو در آن ایجاد شده است.

 

پارک وادی ویلد : امارات متحده عربی علاوه بر توسعه هتل ها و رستورانهای باشکوه همواره بر توسعه امکانات و تسهیلات تفریحی و سرگرمی تاکید دارد. پارک آبی وادی ویلد یکی از این پروژه های تفریحی است. که به عنوان پارک آبی آموزشی هم در دنیا مطرح می باشد و در کنار هتل ساحلی جمیرا قرار دارد. در طراحی این پارک میراث افسانه ای عربی و ویژگی های شخصیتی ساکنان عرب به کار گرفته شده است و مساحت آن ۵ هکتار می باشد.
اداره گردشگری فوجیره : اداره گردشگری فوجیره در سال ۱۹۶۶ میلادی راه اندازی شده است تا جاذبه های گردشگری این امیرنشین را از قبیل برگزاری مسابقات کشتی کج بدون خونریزی ، بازدید از جنگلها و مکانهای جفت یابی پرندگان ، ردیابی کوهها و جاده های باریک تر از موهای بدن و… را معرفی و تبلیغ نماید. هتل مردین قصد دارد در این شیخ نشین یک هتل ۵ ستاره با ۲۰۰ اتاق در العقاه بسازد و چندین پروژه دیگر هم جهت احداث در آینده نزدیک طراحی شده اند.

۴-۲-۲ – توسعه گردشگری دبی:
دبی دارای ۳۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر می باشدکه ۸۰ درصد آنها خارجی هستند.
امروزه تجار و دیپلمات های غربی باز نشسته زیادی بار دیگر استقرار در دبی را آغاز کرده اند، که آمیزه ای مطلوب از رونق و امنیت و نیز زیبایی چشم گیر ناشی از اماکن طبیعی را ارایه می دهد.
۳۰ سال پیش ، دبی هیچ چیز مهمی نداشت ، بجز قصر امیر و شهرت پایتخت قاچاق خلیج فارس بودن. با این حال در حال حاضر ، دبی دارای زیر بنای متشکل از ۲۷۰ هتل ۳۰ مرکز بزرگ تجاری و یک فرودگاه مدرن است.

فرودگاه بین المللی دبی ، قادر به پذیرش ۶۰ میلیون بازدید کننده در سال است و به خاطر حجم تردد خود، دومین فرودگاه در جهان پس از توکیو است و طیق گزارش شورای بین المللی فرودگاه ها ، یکی از فرودگاهها در سطح جهانی است که در آن فعالیت شرکت ها و تعداد مسافران سریع تر رشد می کند ۱۶ میلیون مسافر در سال ۲۰۰۲ وارد فرودگاه دبی شدند یعنی ۱۸ درصد رشد در مقایسه با سال قبل از آن و مقامات امیدوارند از سال ۲۰۱۰ ، هر ساله ۳۰ میلیون مسافر را بپذیرند. در این فرودگاه در حال حاضر بیش از صد خط هوایی جهانی توقف می کنند.

به تمام این موارد، باید این را هم افزود که دبی مالک بزرگترین بندر مصنوعی جهان در جبل علی است. در حوالی جبل علی، یک منطقه آزاد مهم استقرار یافته است که در ان در حدود ۹۰۰ شرکت از ۷۲ کشور مستقر شده اند و وقت خود را به ۶۰ نوع فعالیت اقتصادی مختلف در زمینه صنعت ، خدمات یا تجارت اختصاصی می دهند. از طریق این بندر، حجم عظیمی از رفت و آمدهای تجاری کشورهای خلیج فارس جریان دارد ، به ویژه چین ، که روابط بازرگانی خودرا با این کشور طی سال های اخیر چند برابر کرده است.

دبی دارای یک مرکز توریستی در شهری به نام هتا است که روی یک کوه ، در کنار یک سد بزرگ واقع است. از «هتا» دستیابی به کوهستان های حوالی آن آسان است و تا سرزمین عمان گسترس می یابند.
یک نکته دیگر که به ورود و استقرار خارجی های مختلف در امارات کمک کرده است، گسترش پروژه های ساختمانی و مسکن و زیربناها است که در سال های اخیر به مرور ایجاد شده اند. باید خاطر نشان کرد که بر خلاف آنچه در سایر کشورهای خلیج فارساتفاق می افتد، تملک املاک غیر منقول توسط خارجی ها در دبی تابع محدودیت نیست.

در حال حاضر ، در دبی بلندترین ساختمان جهان در حال احداث است. سایر آسمان خراش ها نیز برای پناه دادن به بزرگترین مرکز مالی جهان منطقه در دست احداث هستند که از نظر اندازه ها ، حتی از

«سیتی لندن» هم بزرگتر خواهد بود. برخی از بانکهای عمده ی جهان و مقر منطقه ای شرکت های چند ملیتی مثل ای تی اند تی ، جنرال موترز، هینز ، آی بی ام ، شل ، و سونی در آنجا مستقر خواهند شد. به همان ترتیب ، تعدادی طرح برای ایجاد بزرگترین پارک موضوعی دنیا وجود دارد که اندازه آن که دو برابر دیسنی لند در فلورایدا خواهد بود. سایر پروژهای نوآورانه ، عبارت است از ظهور شهر اینترنت و شهر رسانه ها که به ترتیب دوازده کمپانی بخش انفورماتیک از جمله ماکروسافت و نیز رسانه های عربی و خارجی را به خود جلب کرده اند.

به علاوه ، یک جزیره ی مصنوعی عظیم نزدیک ساحل جمیره در دست احداث است. این جزیره شامل ۴۷ هتل که یکی از آنها زیر دریا خواهد بود. علاوه بر این در این جزیره چندمین هزار خانه وجود خواهد داشت.
دیوید بکهام ، بازیکن رئال مادرید ، یکی از اولین خریداران یکی از ۲۰۰۰ ویلای واقع در آن منطقه بوده است که تنها ظرف یک هفته در سال ۲۰۰۳ فروخته شد. این جزیره مساحت ساحل دبی را که فقط ۴۰ کیلومتر است، دو برابر خواهد کرد.

به این زیربنای مدرن و قوانین اقتصادی بسیار به نفع سرمایه گذاران ، باید ثبات سیاسی امارات را نیز افزود که ، در آن ، اپوزیسیون سیاسی سازمان یافته یا تهدید به تهاجم از سوی هیچ یک از کشورهای همسایه وجود ندارد . بدهی خارجی مهم یا مسایل جدی اقتصادی هم وجود ندارد.
همچنین ، سطح امنیت شهروندان در دبی بسیار بالا است. این واقعیت ، از طرف یک هیات اقتصادی که در این اواخر از امارات بازدید کرد. این هیات بر این واقعیت تاکید کرد، که در نقاطی که در آن تعداد قابل توجهی از جواهر فروشی ها و فروشگاه ها مستقر هستند که طلا می فروشند، حضور سیاسی مشهودی وجود نداشته است. بارونس هلنا کندی ، رئیس سابق انجمن انگلیسی «بریتیش کانسیل» و یکی از اعضای آن هیات خاطر نشان کرد: «در واقع ، این یک جامعه سالم و بی ثبات است.»

۵-۲-۲- امکانات و جاذبه های گردشگری دبی:
دسترسی به تاکسی ها:
تاکسی ها از بیشترین وسایل قابل دسترس در دبی می باشند. تاکسی های کرم رنگ که دارا ی تاکسی متر می باشند با رانندگانی مودب و آزموده در اختیار عموم می باشند. هزینه انتقال از فرودگاه به مرکز شهر بین ۳۰ تا ۳۵ درهم و بیشتر هتلها ترانسفر میهمانان خود را به عهده می گیرند. همچنین تاکسی های بی سیم نیز وجود دارند که شماره آنها در کلیه هتلهای در دسترس است.

اجاره اتومبیل
بعضی از ماشینها بدون راننده اجاره داده می شوند و شرکتهای مخصوصی هماهنگی اعطای گواهی نامه به متقاضیان اجاره کننده ها باید دارای مدارکی از قبیل پاسپورت ، دو قطعه عکس و یک گواهی نامه معتبر ملی یا بین المللی از یکی از کشورهای استرالیا- بلژیک- کانادا- دانمارک-فنلاند- فرانسه – آلمان- یونان
هلند- ایرلند- ایتالیا- ژاپن- نروژ- اسپانیا- سوئد- سوئیس- ترکیه – انگلستان و آمریکا باشند.
بانکها

کلیه بانکهای داخلی و بسیاری از بانکهای بین المللی که دارای نمایندگی در دبی می باشند خدمات بانکی تجاری را ارئه می دهند. تبدیل پول به راحتی انجام می گیرد و درهم آزادانه قابل تبدیل می باشد. ساعات کار بانکها از ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر روزهای شنبه تا چهارشنبه می باشد ، گرچه بعضی از بانکها از ساعات ۳۰/۴ تا ۳۰/۶ بعد از ظهر نیز فعال هستند. بانکها در روزهای پنجشنبه فقط از ساعت ۸ صبح تا ظهر کار می کنند. صرافی ها نیز از ۳۰/۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر و ۳۰/۴ بعد از ظهر تا ۳۰/۸ شب مشغول به کار می باشند.

 

کارتهای اعتباری
امریکن اکسپرس – ویزا – مسترکارت و غیره در هتلها و فروشگاههای بزرگ پذیرفته می شوند.

هتل ها
دبی بیش از ۲۵۰ هتل با امکانات منحصر به فرد دارد. این هتلها آماده ارائه بهترین خدمات به مسافرین و جهانگردان هستند. هتل برج العرب یکی از بلندترین هتلهای دنیاست که در دبی واقع شده است. چشم انداز این هتل یکی از زیباترین چشم اندازهای رو به دریا و ساحل در دنیاست.

رستورانهای دبی
از آنجا که غذاهای مختلف در بسیاری از رستورانهای دبی سرو می شود و با ذائقه افراد مختلف مطابقت دارد لذا مورد توجه و انتخاب بسیاری از بازدید کنندگان این کشور می باشد. هتلها در بخش غذا و نوشابه تنوع گسترده ای دارند چرا که نه تنها به مهمانان خود سرویس می دهند بلکه تعداد وسیعی از ساکنین داخلی شهر نیز از این خدمات استفاده می کنند.

خارج از هتلها، محلهای کوچک غذا خوری به چشم می خورد که در تمام قسمتهای شهرهایی از قبیل دیرا – دبی – ساتوا – و جمیرا واقع شده اند و دارای محیطی تمیز و مجهز به تهویه مطبوع هستند. توریستها از ماهیهای تازه خایج فارس و اقیانوس هند بسیار لذت می برند همچنین خرچنگ میگو- ماهی تن – شیرماهی و ماهیهای دیگر نیز مورد توجه توریستها می باشد.

«شاورما» نوعی غذای مورد سنتی مختصر و ساده خاورمیانه می باشد که از گوشت سرخ شده گوساله و یا جوجه تهیه می شود و همراه با سالاد و نان مخصوص عربی سرو می شود و در بسیاری از فروشگاههای کوچک داخل شهر فروخته می شود.

غذاهای استاندارد و بین المللی در سطح و تنوع گسترده در دبی یافت می شود . رستورانهای اروپایی در هتلهای دبی انواع غذاهای کشورهای فرانسه – ایتالیا – اسپانیا – یونان- انگلیس و آمریکا سرو می کنند.
غذاهای کشورهای آسیایی مانند چین – ژاپن – تایلند- فیلیپین و کره در رستورانهای آسیایی نیز به چشم می خورند. تعدادی رستوران آمریکایی و مکزیکی نیز در شهر وجود دارند که به مرغ سوخاری(کنتاکی) – پیتزا هات – پیتزا برگ- مک دونالد- و یمپی و هاردیس معروف هستند.
خرید
خرید یکی از جذاب ترین مقوله ها برای جهانگردان است. بیشتر محصولات به راحتی در دسترس می باشند و با قیمتی مناسب عرضه می گردند.

فروشگاههای شیک و مدرن در شهر واقع شده اند که با دیوارهای مرمر و فضای مناسب به مشتریان خود خوش آمد می گویند. هرگونه کالایی از قبیل آخرین مد فرانسه – دستگاههای الکترونیکی ژاپنی و یا اجناس ایتالیایی در این فروشگاهها به چشم می خورند . همچنین طلا – آخرین تجهیزات الکترونیکی – دوربین- ساعتهای مچی- ادویه جات- پارچه های ابریشم- لوازم

در خیابانهای الرجا- کراما- الضیافه و میدان بن یاس واقع شده اند- ضمناَ بازدید از فروشگاههای واقع در فرودگاه نیز خالی از لطف نیست.

مرکز فروش آل بوستان در تمام روزهای هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب آماده فروش می باشد. به علت معافیت مالیات، بسیاری از محصولات در دبی نسبت به کشورهای دیگر ارزان تر است و کالاها با قیمت اصلی خود در بازار دبی به فروش می رسند.
ساعات کار فروشگاهها در دبی از۹ صبح تا ۱۲ ظهر و ۴ بعد از ظهر تا ۹ شب یا بیشتر می باشد و ساعت کاری بوتیک ها از ۳۰/۹ یا ۱۰ صبح شروع می شود بیشتر سوپر مارکتها نیز در تمام روز از شنبه تا پنجشنبه فعال هستند و کلیه فروشگاهها هم از ساعت ۳۰/۱۱ ظهر تا ۳۰/۱ جهت ادای نماز تعطیل می باشند.

مهمترین مراکز خرید دبی
ورزش و اوقات فراغت
بازدید کنندگان از دبی می توانند از تنوع گسترده ورزشهای آبی و زمین های بازی از قبیل گلف- بولینگ-اسکیت روی یخ- تیراندازی- سوار کاری- قایق رانی- ماهیگیری و غیره استفاده نمایند.
سواحل
یکی از سواحل اصلی و زیبا و توریستی دبی که در طول جاده جمیرا قرار دارد ساحل جمیره است. در کنار این ساحل هتل زیبا و بین المللی جمیرا با امکانات شنا و تفریحات ساحلی و غذاهای دریایی خوشامدگوی بسیاری از جهانگردان ست.

پارکهای ساحلی
درپارکهای ساحلی جمیرا و الممزا امکاناتی نظیر زمین های بازی، قسمتهایی برای طبخ کباب، کیوسکهای غذای آماده و آلاچیق هایی برای استفاده خانواده ها در نظر گرفته شده است.
در ماه ژانویه به خاطر مناسب بودن دمای هوا هزاران توریست اروپایی به سوی این کشور می آیند. تابستان دمای هوا بین ۵۰ -۴۵ درجه سانتیگراد است.

مهمترین مراکز خرید دبی :
مرکز شهر : مهمترین پایگاه خرید در دبی است. در ایام تعطیل بسیار شلوغ و پر از ازدحام است، دارای یک سینمای زیبا با جدیدترین فیلم ها در طبقه فوقانی است که می تواند علاقه مندان به هنر را به خود مشغول کند.

مرکز الخوریر : این مرکز، قدیمی ترین و معتبر ترین مرکز خرید است که در دیرای قدیمی (Deira) واقع شده و می توان نام بسیاری از اجناس و فروشگاههای گران قیمت را در آنجا دید.
مرکزالوافی: مرکز خریدی جالب به شکل هرم است.در این مکان بسیاری از فروشگاههای لباس با کیفیت عالی وجود دارد.
مرکز بورجومن: دومین وبزرگ ترین مرکز فروش است و دارای فروشگاههای خواروبار زیادی است.
مرکز خرید مازایا : در جاده شیخ زاهد قرار دارد، این مکان جدیدترین مرکز خرید در دبی بوده و به طرز بسیار زیبایی دکور بندی شده است.

خیابان ماکتوم: در این خیابان می توان لباس های مارک دارو ساعت و عطرهای گرانبها خرید و دارای چند دفتر هواپیمایی نیز می باشد.
خیابان الرکا : این خیابان به عنوان خیابان خریدهای کلاسیکی مورد توجه است، البته به تازگی به نام خیابان رستورانها معروف شده است و می توان در آنجا غداهای لذیذی را میل کرد. در انتهای خیابان هم مرکز گوریار( قدیمی ترین و اولین مرکز خرید در دبی ) قرار دارد.
جاده شیخ زاهد: یک منطقه اروپایی است. در این خیابان ساختمان هایی با ارتفاع زیاد(۵۰ طبقه ای) دریک ردیف سر به آسمان کشیده اند . مهمانخانه تعطیلات، هتل برج امارات و شرایتون در این جاده قرار دارند.
جاده جمهوریه: مرکز خرید کوچکی در این جاده وجود دارد و برای قدم زدن مکان زیبایی است. رستورانها، خواروبار فروشی و فروشگاههای بسیاری در کنار جاده وجود دارند که به گردشگران و خریداران خدمات می دهند.

جزیره نخل هشتمین شگفتی دنیا
بسیاری از مردم جهان خصوصاَ جهانگردان به خوبی عجایب هفتگانه دنیا را می شناسند، اما هشتمین شگفتی دنیا هنوز برای برخی ناشناخته است. جزیره نخل(Palm) دبی، به عنوان عظیم ترین و شگفت انگیزترین پدیده ای که در سالهای اخیر توسط دست بشر در آبهای خلیج فارس احداث شده، به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد آن توانسته است به عنوان هشتمین شگفتی جهان در کنار عجایب هفتگانه قرار گیرد. این جزیره که به شکل درخت نخل طراحی و احداث شده است بیش از ۲۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و چشم انداز آن از کره ماه، قابل رویت است.
مقدار مصالحی که برای احداث این جزیره به کار گرفته شده در حدی است که با آن می ت

وان سه بار دور تا دور کره زمین، یک دیوار به ارتفاع ۲ متر و عرض ۵/۱ متر احداث کرد، این جزیره که عمده ساختمانهای آن را ویلاها و آپارتمان های مسکونی تشکیل می دهد مجهز به هتل ها، تفرجگاها، سواحل بکر و اختصاصی، پیاده رو های سرسبز، پارکهای آبی، رستورانها، سالن های ورزشی، سینما و فروشگاه ، بوتیک و غیره بوده و یک موج شکن عظیم هلالی شکل، ایمنی آن را فراهم ساخته است. هم اکنون بسیاری از مردم نقاط مختلف دنیا در حال خرید آپارتمانها و ویلاهای این جزیره هستند. به طور مثال، دیویدبکهام، بازیکن مشهور فوتبال انگلیس و جهان، یکی از اولین خریداران یکی از ۲۰۰۰ ویلای واقع در این جزیره است.

هتلی در اعماق دریا
کسانی که سفر را پیشه خود کرده اند، تجربیات جالبی از هتل های مدرن و حتی سنتی در گوشه گوشه دنیا دارند که هیچ گاه از خاطراتشان پاک نمی شود. هتل هایی در قلب قلعه های مخوف انگلستان، در جنگلهای آمازون و حتی در دشت های بکر و وحشی آفریقا. اما حکایت هتل زیر آبی امارات با تمام اینها فرق دارد. تجربه نشستن، خوابیدن، غذا خوردن و حتی دوش گرفتن در عمق

۵۰ متری آب، در حالی که هیچ مشکلی به وجود نیاید، چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. اماراتی ها هم با اتکا به همین اصل و ایجاد فضایی منحصر به فرد، هتلی را می سازند که تا سالها می تواند به مرکز خاطرات گردشگری تبدیل شود. هتل ۵۰۰ میلیون دلاری هیدروپلیس نخستین هتل زیر آبی جهان است. این هتل با ۲۲۰ سوئیت مجهز از مجلل ترین هتل های جهان خواهد بود. این هتل در عمق ۲۰ متری از سطح آب و ۳۰۰ متر پایین تر از ساحل جمیره قرار دارد که پس از ساخت به یک مجتمع غول پیکر که در دنیا لنگر انداخته شبیه خواهد بود.

این هتل به دلیل شرایط خاصی که دارد در ۳ مرحله طراحی و ساخته می شود. قسمت خشکی و ساحلی که پذیرش مهمانان هتل و مرکز اداری در آن قرار دارد. تونل ارتباطی میان بخش ساحلی و بخش زیر دریایی است که دو طرف آن را آب فرا گرفته است، به طوری که عبور از میان آن مانند حرکت در داخل آکواریوم بزرگی است که ماهی ها بیرون آن قرار گرفته و گردشگران در داخل آن.
مجتمع زیر دریایی و بخش سوم این هتل با استفاده از مدرن ترین شیوه های رنگ، نور و صدا محیطی را برای گردشگران در نظر گرفته است که به همراه تصاویر شاید عجیب و وحشتناک دریا آرامش قابل توجهی را پدید آورد. از خصوصیات بارز و شگفت انگیز این هتل تهویه هوای بی نظیر آن و معماری جدید و پیشرفته آن است.

جمیره دبی، شهری مدرن با معماری ایرانی
بادگیرهای یزد در تمام جهان به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس معروف است . بادگیرهایی که آوازه اش از یزد و کویرهای سحر آمیز ایران خارج شده است. جالب است بدانید که از دیر باز عده ای از سران و شیوخ عرب برای تهویه خانه های خود بادگیرهایی به سبک بادگیرهای ایرانی می ساختند که این کار تا به امروز نیز ادامه داشته است . این بادگیرها همسو با اقلیم کویر و هوای

خشک آن به گونه ای عمل می کنند که هیچ هوا ساز دیگری نمی تواند عمل کند . پدیده ای از معماری ایران که از کهن ترین ایام شهر سازی کویری را در سیطره خود داشته است، و امروز که صدها سال از آن تاریخ می گذرد بادگیرها نمادی از معماری سنتی در پروژه های شهری و معماری دبی به کار می رود . جدیدترین این پروژه ها شهر جمیره است که درکنار هتل افسانه ای برج العرب بنا گردیده است . این مجموعه مجلل شامل ۳ هتل مجهز،بازاری قدیمی و آبراههای ویژه رفت و آمد قایق های سنتی است . در بازار جمیره صنایع دستی کشورهای عربی، آفریقایی و فرشهای ایرانی بیشترین طرفدار را در بین گردشگران خارجی دارند.
از ویژگیهای خاص این شهر رنگ آمیزی دیوارهاست ، دیوارهایی به رنگ خ

اک و گل که تصویر خانه های قدیمی را تداعی می کند. دربهای چوبی قدیمی و بازار آن تشابه عجیبی به معماری دوران عباسی در ایران دارد. به عنوان نمونه هتل مینا سلام با بادگیرهای سنتی، رنگ آمیزی قدیمی با معماری کاملاَ سنتی در این مجموعه شهری از بارز ترین بناهایی است که به شیوه و تقلید از معماری ایران ساخته شده است. این هتل ۲۹۲ اتاق و سوئیت مجهز به تمام وسایل مدرن با دکوراسیونی سنتی دارد که در زمره یکی از بهترین هتل های امارات متحده عربی به شمار می رود .

پروژه فالکون سیتی:
مجموعه بزرگ «فالکون سیتی» در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۰۵ در دبی و به دست شیخ محمدبن راشد آل مکتوم آغاز به کار کرد. شهر فالمون سیتی مجموعه ای زیباست از عجایب قدیم و تاریخی دنیا که در یکجا و در مساحتی حدود سه میلیون متر مربع بین دبی و العین در غرب امارات گرد هم آمده اند. هزینه احداث این پروژه چیزی بالغ بر ۵/۵ میلیارد درهم برآورد شده است و شامل ۵ فاز است. هدف این مجموعه معرفی و به نمایش گذاردن زیبا ترین عجایب هفتگانه دنیاست که شامل اهرام ثلاثه ی مصر، تاج محل در هندوستان، دیوار بزرگ چین، فانوس دریای اسکندریه، برج پیزا، شهر ونیز در ایتالیا، برج ایفل و باغهای معلق بابل می باشد . شهر فالکون مکانی عجیب ومرموز برای بازدیدکنندگان خواهد بود. این مجموعه قصد دارد تمامی فرهنگ ها و مدنیت ها را در یک نقطه گرد هم آورد.
درون اهرام ثلاثه ی مصر آپارتمان های مدرن، دفاتر و مغازه های شیکی قرار دارد. باغ زیبای بابل مجموعه ای از آپارتمان های مجلل و مدرن و رستوران ها و کافی شاپ ها است. آپارتمان های

مجلل و مراکز خرید در کنار مغازه های رنگارنگ برج ایفل را می آرایند. هتل ها و رستورانهای زیبا و مدرنی در تاج محل جای خواهند گرفت و پس از آن جاده را به دست دیوار بزرگ چین می دهند که دور تا دور آن را پارکهای موسیقی و شهر بازی های متنوع فرا می گیرند. طرح این شهر به شکل شاهین است، ویلاهای مدرن و زیبایی پرهای شاهین را فرا گرفته اند که سه دسته جداگانه اند: ویلاهای اندلس به شکل معماری شهر اندلس اسپانیا، ویلاهایی با طراحی سبک سواحل مدیترانه و نیز دسته ی سوم با سبک و معماری آمریکای لاتین…

۶-۲-۲- شرایط ، قوانین و مقررات سفر به امارات:
۱- زمان لازم برای دریافت ویزای عادی حداقل هفت تا ده روز کاری و برای ویزای فوری حداقل دو تا سه روز کاری می باشد(بجز پنجشنبه ها و جمعه ها و تعطیلات رسمی ایران و امارات) همراه داشتن گذر نامه که حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده الزامیست.

۲- در صورتی که ویزای شخص یا اشخاصی (حتی از گروه) به هر دلیلی مرفوض (رد) و یا دیرتر از موعد مقرر توسط اداره مهاجرت امارات تحویل گردد، مسافر باید بابت هر ویزای مرفوضی عادی مبلغ ۰۰۰/۴۰۰ ریال و بابت هر ویزای مرفوضی فوری مبلغ ۰۰۰/۶۰۰ ریال به آژانس خدمات مسافرتی طرف قرار داد پرداخت نماید.

۳- عدم صدور ویزا به هر دلیلی برای تعدادی از افراد خانواده ها یا گروهها مسئولیتی برای آژانس ایجاد نخواهد کرد و باقی مسافرین ملزم به استفاده از خدمات درخواستی می باشند و در صورت انصراف ملزم به پرداخت مبلغ تمامی بلیت و ویزاهای درخواستی و هزینه یک شب هتل (وسایر خدمات) می باشند.

۴- مدت اعتبار ویزای کشور امارات متحده عربی فقط ۱۴ روز می باشد و مسافرملزم به ورود به کشور امارات قبل از اتمام تاریخ اعتبار ویزا می باشد، همچنین مسافر و همراهانش می توانند پس از ورود به کشور امارات فقط ۱۴ روز در آن کشور اقامت داشته باشند. بدیهی است تخلف از هر یک از دو مورد فوق (وارد شدن به کشور امارات بعد از اتمام تاریخ اعتبار ویزا و یا ماندن در کشور امارات بیش از ۱۴روز ) باعث ایجاد خسارت مالی می گردد که مسافر ملزم به پرداخت آن خواهد بود.
( حداقل مبلغ ۵۰۰۰ درهم جریمه و زندان و به ازای تا خیر روز اول ۲۰۰ درهم روز دوم به بعد روزی ۱۰۰ درهم و خسارت های دیگر)

۵- خانم های مجرد، دختران و پسرانی که ویزای آنها به واسطه صدور ویزای همراهشان صادر شده، بدون همراه خود نباید به دبی وارد شوند که در غیر اینصورت جریمه سنگین و زندان در انتظار آنها خواهد بود .
۶- از همراه داشتن هرگونه قرص خواب آور، مسکن، آرام بخش و قرصهای کدئین دار و هرگونه مواد مخدر خود داری شود چرا که در صورت مشاهده حداقل مبلغ ۵۰۰۰ درهم جریمه و زندان از جمله قوانین کشور امارات و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می باشد.

۷- نقص قوانین امارات همچون تأخیر در خروج، انجام اعمال خلاف عفت عمومی، شرب خمر در ملأعام، حمل یا استعمال مواد مخدر، زد و خورد، گدایی، دزدی، تصادف و فرار و همراه داشتن قرص های مواد مخدر و غیره ….. به ایجاد خسارت منتهی می گردد که مسافر ملزم به پرداخت تمامی خسارت وارده بدون قید و شرط و ظرف مدت حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.

۸- مسافر هنگام ورود به امارات باید مراقب درج مهر ورود و هنگام خروج نیز باید مراقب درج مهر خروج در گذرنامه خود و همراهانش باشد و هنگام برگشت و تصفیه حساب با آژانس یک کپی از مهرهای ورود و خروج گذرنامه خود و همراهانش همراه با اصل گذرنامه ها را به آژانس تحویل نماید.
۹- در صورتی که مسافر به هر دلیلی ممنوع الخروج باشد و یا از ورود او و همراهانش به هر دلیلی به کشور امارات جلوگیری به عمل آید هیچگونه مسوولیتی متوجه آژانس نمی باشد و مسافرین ملزم به پرداخت مبلغ تمامی بلیت و ویزاهای درخواستی و هزینه یک شب هتل(و سایر خدمات) می باشند.

۱۰- بار مجاز همراه هر مسافر ۲۰ کیلوگرم ( براساس بلیت صادره) می باشد و مازاد بر آن اضافه بار محسوب و مبلغ آن توسط فرودگاه دریافت خواهد شد.
۱۱- در صورت وقوع هر گونه پیشامد غیر منتظره همچون جنگ، شورش، اعتصاب و یا اشکالاتی که از کنترل دفتر خدمات مسافرتی خارج باشد هیچگونه مسؤولیتی متوجه آژانس نمی باشد و مسافرین ملزم به پرداخت مبلغ تمامی بلیت و ویزاهای درخواستی و هزینه یک شب هتل (وسایر خدمات) می باشند

۱۲- در صورتی که هواپیمای مسافرین به هر دلیلی با تأخیر وارد دبی گردد، آژانس مجری تور هیچگونه مسوولیتی بابت عدم انجام ترانسفر فرودگاهی نخواهد داشت .
۱۳- کلیه مواد مصرفی یخچال دارای هزینه جداگانه می باشد که در صورت مصرف از طرف هتل هزینه آن دریافت می گردد.
۱۴- هزینه تلفن از هتل به داخل شهر و به خارج شهر، خارج کشور و یا موبایل توسط هتل دریافت می گردد.
۱۵- استفاده از استخر، سونا و سالن ورزش برای مسافرین هتل مجانی است.
۱۶- هزینه هر گونه گشت فوق العاده و جانبی و هرگونه هزینه اضافی پیش بینی نشده بر عهده مسافر است.

۱۷- زمان ورود مسافرین به هتل حدود ساعت ۱۴ و زمان خروج از هتل ساعت ۱۲ تا ۱۳ ظهر می باشد. در صورت عدم تخلیه اتاق در ساعت مقرر یک شب هزینه هتل را جریمه خواهید شد. ( در اتاق های سه تخته تخت سوم از نوع سفری می باشد که موقتاَ در اتاق دو تخته گذاشته می شود)
۱۸- تعداد وعده های صبحانه و ناهار مسافرین فقط به تعداد شبهای رزرو شده می باشد .
۱۹- حفظ اموال و دارایی های مسافر بر عهده خود اوست و آژانس نسبت به مفقود شدن و یا سرقت اموال ایشان هیچگونه مسؤولیتی ندارد، همچنین در صورت بروز هر گونه حادثه ای برای مسافر، هیچگونه مسوولیتی را نمی پذیرد.

۲۰- پرداخت عوارض خروج ازکشور، عوارض توسعه جهانگردی و غیره بر عهده مسافر می باشد.
۲۱- در صورتی که هتل رزرو شده به هر دلیلی از پذیرش مسافر و همراهانش خودداری نماید، آژانس از طریق کارگزار خود در دبی تنها یک هتل هم درجه و معادل هتل رزرو شده به مسافر خواهد داد.
۲۲- در صورت انصراف مسافر از مسافرت، مبلغ ویزا و بلیت به طور کامل دریافت می گردد( غیر قابل استرداد) و در صورت رزرو هتل مبلغ یک شب هزینه هتل نیز دریافت می گردد. بدیهی است اگر بلیت به صورت چارتر خریداری شده باشد که مبلغ آن سوخت می شود و در صورت چارتر نبودن تنها می توان تاریخ آن را بعد از پرداخت جریمه لازم تا یکسال تغییر تاریخ داد.(همچنین دفتر خدمات مسافرتی مجاز به ابطال ویزای مسافرین خواهد بود.)
۲۳- خدمات شامل خرید بلیت، درخواست ویزا از کشور امارات و رزرو هتل با ترانسفر فرودگاهی، صبحانه و ناهار و ترانسفر مراکز خرید طبق برنامه هتل می باشد وتور محسوب نمی شود.
۲۴- در صورت ایجاد تغییر در قیمت هر یک از خدمات ارایه شده مسافر ملزم به پرداخت ما به التفاوت قیمت های محاسبه شده خواهد شد.
۲۵- در خصوص ثبت نام گروهی، فقط فردی که به نمایندگی از سوی مسافرین اقدام به ثبت نام و عقد قرارداد نموده مجاز به مراجعه به دفاتر خدمات مّسافرتی جهت پیگیری، ابطال و یا دریافت وجوه پرداختی می باشد و سایر مسافرین در این خصوص مجاز به مراجعه به دفاتر نمی باشند.
روادید:

ویزای برای ۷ امیزنشین ابوظبی، دبی، ام القوین، عمان، رأس الخیمه ف شارجه و فجیره از طریق دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی یا فاکس دعوتنامه از یک شخص مقیم امارات أخذ می گردد. بایستی توجه شود که اصل دعوتنامه در امارات از فرد دعوت کننده گرفته شود و مدت زمان دعوتنامه ها عموماً ۱۴ روز است.

۱-۲-۴- گردشگری
کانادایی ها باصرف ۲۷۹ میلیارد دلارکانادا در سفرهای خارجی رکورد جدیدی در این زمینه بر جای گذاشته اند. آخرین آمار منتشر شده در این باره حاکی از رشد۳/۵ درصدی سفر کانادایی ها به خارج نسبت به سال گذشته است و این درحالی صورت گرفت که در سال۲۰۰۶ به طور میانگین دلار کانادا در حدود ۸۳ سنت آمریکا افزایش داشته که نسبت به سال گذشته ۴/۷ درصد رشد

نشان می دهد.در واقع همین موضوع باعث ایجاد علاقه در کانادایی ها برای سفر به آمریکا و خرید در آنجا شده است. درآمد حاصل از گردشگری در کانادا و مبلغی که بازدید کنندگان خارجی در آن کشور صرف کرده اند نیز با کاهشی ۳/۱ درصدی به ۵/۱۶ میلیارد دلار رسیده است. به غیر از سال ۲۰۰۳ که به دلیل شیوع بیماری سارس، درآمد حاصل از گردشگری کاهش داشت از سال ۱۹۸۷ تا سال ۲۰۰۵ درآمد حاصل از گردشگری شاهد افزایش و رشد بوده است. یکی از دلایلی که باعث

کاهش درآمد کانادا از این صنعت شده ، کاهش سفر آمریکایی ها به مناطق شمالی است . سال ۲۰۰۶ آمریکایی ها با ۹/۷ درصد کاهش، ۱/۹ میلیارد دلار در کانادا خرج کردند . کاهش ۶/۴ درصدی سفرهای چند روزه آمریکایی ها به کانادا باعث شده شمارگردشگران آمریکایی به ۴/۱۴ میلیون نفر کاهش یابد . تفاوت میزان درآمد مسافران خارجی کانادایی با میزان مبلغی که کانادایی ها در خارج ازکشورشان هزینه می کنند ، در حدود ۵/۵ میلیارد دلار است که بالاترین رقم طی

۱۲ سال گذشته محسوب می شود ، کانادا سرزمینی است وسیع با دیدنی های جالب و فراوان ، مردم به پاکیزگی شهر اهمیت زیادی می دهند و به شهرداری کمک می کنند . در کانادا هر کس موظف است جلوی منزل یا محل کار خود را همیشه پاکیزه نگه دارد و اگر برف باریده باشد مجبور است آن را پاک کند یا اگر برگ درخت ریخته باید در کیسه پلاستیکی جمع کند و جلوی منزل قرار دهد که مامورین شهرداری ببرند . در کانادا صحبت از اطمینان و اعتماد است . احترامی که مردم

کانادا به عابر پیاده می گذارند از نکاتی است که بسیار جالب توجه است . وقتی عابری از محلهای مخصوص عابر پا به خیابان می گذارد اتوموبیل ها در فاصله ده متری توقف می کنند که شما با خیال راحت رد شوید . از تورنتو به هالی فکس حدود ۲ ساعت پرواز با قیمت ۱۳۰ دلار کانادا است و از هالی فکس به مونترال با هواپیما حدود ۳۰/۱ ساعت است با قیمت ۱۲۶ دلار کانادا . البته

چنانچه روزهای تعطیل سفر نکنید و یا قبلا رزرو کنید ممکن است با قیمت های کمتری بتوانید بلیت هواپیما یا قطار را بخرید. اگر بخواهید با اتومبیل از تورنتو برای دیدن آبشار نیاگارا سفر کنید که یکی از نقاط بسیار دیدنی است از روی پلی که حدود ۱۵ کیلومتر به روی دریاچه زده اند عبور می کنید که بعد از این پل حتما باید به شهر توریستی بسیار زیبای نیاگارا سربزنید . این شهر مخصوص توریست ها طراحی شده است . بوتیک ها ، هتل ها با قیمت های متفاوت و رستوران های مختلف با غذاهای متنوع انتظارتوریست ها را می کشند . برای دیدن داخل این شهر از درشکه های

مخصوص می توانید استفاده کنید . توجه داشته باشید آبشار نیاگارا از طرف کشور کانادا تماشایی تر و زیباتر است تا از طرف آمریکا، بیش از ۳۰۰ هزار ایرانی در کانادا مقیم هستند و کلیه مواد خوراکی ایرانی را به راحتی می توانید در این کشور تهیه کنید . چنانچه قصد خرید دارید روی تمام خریدهای شما به جز مواد خوراکی ۱۵% عوارض محاسبه می شود . از آنجایی که شما توریست هستید و از کشور خارج می شوید ، صورت حساب های بالای ۵۰ دلار را نگهدارید و موقع خروج از کانادا در فرودگاه به قسمت گمرک مراجعه کنید، آنجا تمام این صورت حساب ها را مهر می زنند و فرمی به شما می دهند که آنرا با صورت حساب ها به آدرسی که در فرم است پست می کنید . سپس کلیه عوارضی که پرداخت کرده اید به شما بر می گردانند.

 

تشکیلات جهانگردی در کانادا
یکی از تشکیلات موفق جهانگردی در جهان، تشکیلات جهانگردی کانادا است. این تشکیلات یا سازمان، ابتدا به صورت یک دفتر کار خودرا آغاز کرد و سپس در غالب یک اداره به فعالیت خود ادامه داد ،در سال ۱۹۸۳ م ، این سازمان به شکل فعلی خود در تشکیلات کشوری قرار گرفت. سازمان جهانگردی کانادا، شاخه ای از وزارت صنایع، علوم و فن آوری کانادا است. این سازمان ، اهداف خود را چنین تعریف کرده است:

• تعیین اهداف وبرنامه های جهانگردی در سطح کشور برای بخش های دولتی وخصوصی
• تعیین برنامه های دولتی به منظور ایجاد تسهیلات جهانگردی در کشور
• تهیه وتدارک اطلاعات لازم درباره وضعیت خدمات وکالاهای جهانگردی کشور در بازار
• به منظور ایجاد تسهیلات در امر تصمیم گیری بخش عمومی و بخش خصوصی در زمینه سرمایه گذاری در صنعت جهانگردی
• ایفای نقش فعال در اتخاذ تص

میمات دولتی که در توسعه جهانگردی موثر است
• مساعدت در امر ترویج وتوسعه فعالیتهای جهانگردی برای فروش کالا و سایر خدمات گردشگری در خارج از کشور وایجاد درآمدهای ارزی.
سازمان جهانگردی کانادا ، نمایندگی هایی در داخل وخارج از کشور دارد که درجهت دستیابی به اهداف یاد شده ، فعالیت میکنند.

نمودار ساختار تشکیلاتی سازمان جهانگردی کانادا

منبع: الوانی ، مهدی و پیروزبخت، معصومه: همان منبع ، ص ۱۴۵٫

سفر داخل کانادا
کانادا سرزمینی است وسیع با دیدنی های جالب و فراوان. سفر در داخل کانادا معمولا لذت بخش است، در طول سفر با هرا ران مسافر دیگر روبرو می شوید که نشان می دهد تا چه حد تعداد سفرها زیاد است . اگر قصد سفر در داخل کانادا را دارید بد نیست اطلاعلات لازم را داشته باشید تا هر چه بیشتر از سفر خود لذت ببرید و از امکانات مختلف استفاده کنید .

ا توبوس های شهری دارای دفترچه ای چاپی مخصوص و نقشه خیابانها هستند که نشان دهنده مسیرو شماره خط است و ساعت رسیدن به ایستگاهها در آن درج شده و به صورت رایگان در اختیار شهروندان می گذراند، چنانچه بلیت اتوبوس را یکجا تهیه کنید حدود ۴ دلار تخفیف دارد.
برای رزروبلیت قطار و هواپیما، داخل یا خارج از کانادا می توانید توسط اینترنت به راحتی رزرو کنید و نیازی نیست که به آژانس ها مراجعه کنید و چنانچه برای پروازهای داخلی کانادا از شرکت های هواپیمایی کانادا (مثلCANJET) تعداد حدود ۶ تا ۸ بلیت تهیه کنید یک بلیت رایگان به شما خواهند داد.

در قسمتی از خیابان یانگ استریت شهر تورنتو ، معروف ترین خیابان تورنتوو جهان ، که ۱۹۰۰ کیلومتر طول آن می باشد بسیاری از فروشگاههای ایرانی با تابلوهائی به خط فارسی دیده می شود، این فروشگاهها از انواع آجیل،آب میوه،نان بربری و سنگک،ترشی سیر،سبزی خشک،زولبیا بامیه،خرما،انواع ادویه، چلو خورش،چلوکباب،ماهیچه،کله پاچه،کباب کوبیده و شیشلیک و … را عرضه می کند.

خرید
در کلیه شهرها فروشگاههای بسیار بزرگی برای خرید و جود دارد. چنانچه قصد خرید داریدبه روی تمام خریدهای شما بجز خوراکی۱۵% عوارضTAX محاسبه می کنند. چنانچه قبلاً اشاره شد صورت حسابهای بالای ۵۰ دلار خرید را نگهداری کنید، موقع خروج از کانادا می توانید به قسمت گمرک مراجعه کنیدو تمام این صورت حسابها را مهر می زنند و فرمی به شما خواهند داد که پر

کنید و آن را با صورت حسابها به آدرسی کع در فرم است پست کنید، کلیه عوارض TAX را پرداخت کرده ایدبه شما مسترد می کنند.
شما هر چیزی را که از هر مکانی خریداری می کنید(برقی یا پوشاک و…) به راحتی با ارائه صورت حساب خرید و بدون سؤال می توانید مسترد نماییدو پولی را که پرداخت کرده اید عینا پس بگیرد. فقط توجه داشته باشید چنانچه از فروشگاههای LET OUT (به علت اینکه قیمت های حراجی دارد) اگر خرید کرده باشید امکان مرجوع کردن ندارید ولی تعویض می کنند.

در کانادا تمام اماکن عمومی و فروشگاهها،سوپر مارکتهاو…موظفندبرای مشتریان سرویس های بهداشتی زنانه و مردانه پیش بینی کنند. این دستشویی و توالت های عمومی از نظافت بسیار عالی برخوردارند و در تمام دستشویی ها محل مناسب و کاملا تمیزی برای تعویض کودکان نوزاد در نظر گرفته شده است.

اشخاص مجرد لازم نیست نگران سفر خود باشند،هزاران کانادایی مجرد هر سال در این سرزمین به سفر می روندو در مجموع کانادایی ها با آغوش باز و با صمیمیت با مسافران مجرد روبرو می شوند و به سؤالات آنها پاسخ می دهندیا راهنمایی می کنند، البته اتاق های تکیSingle Rooms در هتل ها کمتر وجود دارد ،به همین خاطر مسافران تنها در اتا ق های تک نفره اسکان داده می شوند،ولی کرایه یک نفر دریافت می شود.

افراد دچار نقص عضو
هتل ها، مراکز خرید و دیدنی معمولا برای بازدید اشخاص دچار نقص عضو آماده اند. مقررات دولتی از کمپانی های حمل و نقل می خواهد که وسایل و سیستمهایشان را چنان طراحی کنند که برای اینکونه اشخاص نیز قابل استفاده باشد. در تمام پارکینگهای عمومی فروشگاهها و مجتمع ها نزدیک در ورودی محل پارک اتومبیل معلولین می باشد که با علامت ویلچر مشخص شده و اتومبیل دیگر مجازبه پارک کردن در این محل ها نیستند.
مسافران زن
اگر خانمی هستید که می خواهید تنها سفر کنید در کانادا هم مثل بیشتر کشورهای غربی مسافران زن به راحتی سفر می کنند. به طور کلی خیابانها در شب امن هستند، اما مسافران باید احتیاط های لازم را برای درامان ماندن از دزدی به عمل آورند، درست مثل خانه خود. البته توجه داشته باشید در کانادا به علت امن بودن هیچ منزلی حتی منازل خارج از شهر دیوار دور ندارد و این یکی از نکات مهم کشور کانادا است.

مسافران دانش آموز
سیستمهای قطار و اتوبوس معمولا به مسافران دانش آموز تخفیف می دهند. مسافران جوان با مراجعه به سایت www.canadacool.com اطلاعات جالبی به دست خواهند آورد.درسراسر کشور اقامتگاه های مخصوص برای مسافران جوان وجود دارد.

بیمه های مسافرتی
برای کسانی که در کانادا مسافرت می کنند بسیار مهم است که برای خود بیمۀ سفر تهیه کنند. این بیمه ها به طور معمول هر خانواده یا شخص را تا ۵۰ هزار دلار در قبال اورژانس های تحت پوشش قرار می دهند، هزینه بستری شدن در بیمارستان،آمبولانس،تستهای آزمایشی،پزشک جراح و نرسینگ معمولا در این پوشش گنجانیده می شود.نیاز به عصا، ویلچر،دارو و بازگشت به خانه در صورت از دست دادن پرواز اولیه به علت بیماری نیز معمولا تحت این پوشش های بیمه ای هستند،با توجه به بالا بودن هزینه های پزشکی داشتن بیمه ها بسیار لازم و مفید است.

 

برنامه ریزی بریتیش کلمبیا در کانادا برای المپیک ۲۰۱۰
بازی های المپیک زمستانی،ممکن است ۳ سال دیگردر ونکوور برگزار شود و کمیته جدید گردشگری و مقامات ورزشی این شهر به دنبال راه هایی هستندتا سایر شهرهای کانادا نیز بتوانند از این بازی ها بهره بیشتری ببرند.به گزارش کاناداپرس،رندی ویلیامز،رییس سازمان گردشگری کانادا گفته است : استرالیا موفق ترین کشوری است که سود بسیار زیادی را از بازی های سیدنی نصیب خود می کند و ما نیز در تلاش هستیم تا با برنامه ریزی مناسب چنین سودی را به دست آوریم. این

کمیته که شامل پال هندرسون،عضو سابق کمیته بین المللی المپیک،وکن رید، رییس الپین کانادا، است اولین جلسه خود را برای بررسی امکان بهره برداری بیشتر از بازیهای زمستانی تشکیل داد. مقامات گردشگری امیدوار هستند تا با استفاده از المپیک بریتیش کلمبیا،بتوانند گردشگری در سایر نقاط کانادا را رونق ببخشند.به هر حال ناظران معتقد هستند که این کار ساده ای نیست، چرا که ونکوور وسایر مناطق کانادا مقصدهای شناخته شده ای هستند.

قوانین ملی برای تشویق همکاریهای بین المللی
در روز ششم سپتامبر ۱۹۷۷ قانون مربوط به صدور آثار فرهنگی از کانادا و ورود غیر قانونی این گونه آثار از کشورهای خارجی به این کشور به اجرا گذاشته شد. در تصویب این قانون، دو هدف ویژه مورد توجه بوده است:تضمین پاسداری از بهترین نمونه های میراث فرهنگی، تاریخی و علمی کانادا و حمایت از منافع مشروع کشورهایی که به فکر پاسداری از آثار فرهنگی منقول خود هستند. قانون صادرات و واردات آثارفرهنگی پس از انجام بررسی های لازم در زمینه قوانین صادرات و واردات

کشورهای دیگر، به ویژه قوانین موجود در انگلیس و فرانسه تدوین شد. این قانون با بهره گیری از بهترین ویژگی های قوانین حاکم در کشورهای دیگر و کنار گذاشتن مسایلی که ممکن بود اجرای آنها مشکلاتی را در کانادا پدید آورد، تنظیم گردید. دراین قانون، همکاری و امضای موافقت نامه با دیگر کشورهای جهان و پیوستن به کنوانسیون های بین المللی در زمینه جلوگیری از نقل وانتقال غیر قانونی آثار فرهنگی نیز پیش بینی شده است.در قانون صادرات و واردات آثار فرهنگی کانادا،

علاوه بر اعمال کنترل بر صادرات اینگونه آثار به منظور حفظ آثار در داخل کشور، بخشودگی های مالیاتی نیز پیش بینی شده است. قانون مالیات بر در آمدکانادا برای بالا بردن قدرت رقابت مؤسسه های دولتی جهت خرید آثار فرهنگی خود، به متولیان این گونه آثار در کانادا، اصلاح شده است. در قانون مالیات کانادا، درآمدهای حاصل از فروش آثار فرهنگی به موسسه های متولی این گونه آثار یا نهادهای دولتی از پرداخت مالیات معاف شده اند.

قانون جدید پاسپورت برای کانادایی ها
علاوه بر قیمت بنزین که باعث شده تا مردم نسبت به برنامه های مسافرتی تعطیلات خود تردید نشان دهند،همچنان موانع دیگری بر سرراه گردشگری در آینده نزدیک وجود دارد. به گزارش تایمز آن لاین، اداره امنیت ایالات متحده امریکا اعلام کرده است از تاریخ ۱ ژانویه۲۰۰۸، تمامی کانادایی ها که قصد ورود به آمریکا را دارند باید پاسپورت معتبر ارایه دهند.علاوه بر این حتی شهروندان

آمریکایی که از سفر به کانادا باز می گردند نیز باید پاسپورت به همرا ه داشته باشند. این اعلامیه برای بخش گسترده ای از صنعت گردشگری یعنی برای گردشگران هر دو طرف مرز آمریکا قابل توجه است. به احتمال زیاد آن دسته از افرادی که تحت تاثیر مستقیم این تصمیم قرار دارند، فروشندگانی تورهای گردشگری هستند.البته این نظر تام پیرسون، رییس سازمان گردشگری انتوریوی شمال غربی است.

پیرسون می گوید: هیچ یک از مشتریان من با خود پاسپورت حمل نمی کنند.اگرچه من احساس می کنم که تعدادی از آنها به پاسپورت نیاز دارند،اما این قانون درصد قابل توجهی از فعالیت های تجاری مارا تحت تاثیر قرار می دهد.

جاذبه های گردشگری کانادا :
برج cn
بلندترین بنای مستقل تورنتو و جهان است باارتفاع ۵۵۳ متر که نماد شهر تورنتو نیز به حساب می آید.
سالانه بیش از ۲ میلیون نفر از آن بازدید می کنند وتقریبا تمام شهر و دریاچه زیبای انتاریو فراز آن دیده می شود، رستوران ۳۶۰ درجه و کف شیشه ای آن در قسمت فوقانی از جاذبه های آن به شمار می رود.( شرکت راه آهن ملی کانادا این بنا را در سال۱۹۷۶ ساخت و در سال ۱۹۹۵ به شرکت زمین کانادا( چیزی شبیه سازمان زمین شهری ایران واگذار کرد.) این بنا آنتن های مخابراتی و رادیو تلویزیونی منطقه را نیز در بر دارد.

قیمت بلیط بازدید از برج بسته به استفاده از سرویسها از ۲۲ تا ۳۳ دلار برای بزرگسالان و ۱۵ تا ۲۵ دلار برای کودکان متغیر است.برج ملی کانادا در خیابان فرونت و نزدیکی ایستگاه متروی یونیون قرار دارد.

ساحل جزیره تورنتو:
این جزیر ه از مراکزدیدنی شهر است که در جنوب آن و در داخل دریاچه انتاریو قرار دارد. برای رفتن به جزیره باید از قایق های مسافربر به نام «فری» استفاده نمود که از لنگرگاه به سه ایستگاه جزیره عازم می شوند.

جزیره تورنتو دارای فضای سبز زیبا،شهربازی، رودخانه،محل دوچرخه سواری،ساحل برای شنا و آب تنی و همچنین فضای شبیه سازی شده مشابه روستا است که در آن حیوانات اهلی و برخی حیوانات جنگلی نگهداری می شود.

منظره شهر تورنتو از جزیره که «اسکای لاین» گفته می شود بسیار زیباست و سوژه مناسبی برای عکسبرداری است. برای سوار شدن به قایق ها باید به ایستگاه harbourfront در جنوب ایستگاه متروی یونیون مراجعه نمود، بلیط قطار برای بزرگسالان۶ و برای کودکان۲٫۵ دلار است. این جزیره همچنین دارای فرودگاه کوچکی است که برای پروازهای خصوصی استفاده می شود.
باغ وحش تو رنتو :

باغ وحش تورنتو بزرگترین مرکز در نوع خود در کانادا به حساب می آید و از نظر جنبه آموزشی در خصوص حیات وحش دارای شهرت فراوان است.
باغ وحش در شمال شرقی تورنتو در شماره ۳۶۱ خیابان فینچ قدیم، شمال بزرگراه۴۰۱ و در ناحیه «اسکاربرو» قرار دارد که می توان هم باوسائط نقلیه عمومی و هم شخصی آنجا مراجعه کرد .
در این باغ وحش بیش از ۵۰۰۰ حیوان از ۴۶۰ نوع گونه متعدد در فضایی به وسعت ۲۸۷ هکتار نگهداری می شود و در حدود ۱۰ کیلومتر مسیر پیاده روی دارد وسالانه بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از آن بازدید می کنند.
منطقه zellers discovery یکی از بخشهای مهم این باغ وحش است که فضا های مهم آن عبارتنداز:
• شامل باغ وحش وی‍ژه کودکان ، بخش ارتباط مستقیم کودکان با حیوانات، جزیره آب بازی، پارک آبی بزرگ با ۷۵۰ صندلی دراطراف آن که منطقه را به محل خانوادگی بدل می کند.

• انواع رستورانها وغذا خوریها
• تعداد ۷ فروشگاه سوغاتی
• نمایشگاه ویژه حیوانات به تفکیک مناطق زیستی نظیر( هندی، آفریقایی ، آمریکایی، استرالیایی، آسیا اروپایی و کانادایی ).

• در ورودی باغ وحش امکان اجاره ویلچر،گاری ویژه بار یا کودک وخودپرداز نیز وجوددارد. بلیط ورودی برای بزرگسالان ۱۹ وبرای کودکان ۱۱ دلار است و پارکینگ ۸ دلار،
• اجاره گاری برای کودک ۵ دلار وسوارشدن به اسب یا شتر ۵ تا ۷ دلار.

کانادا و اندرلند:
شهربازی بزرگ تورنتو یا سرزمین عجایب در سال ۱۹۷۲ درمنطقه واگان شمال شرقی تورنتو ودر زمینی به وسعت ۱٫۳ کیلومتر مربع احداث شده است. این مرکز دارای ۶۰ بازی هیجان انگیز ودر مجموع ۲۰۰ نوع جاذبه مختلف نظیر پارک آبی است . فعالیت شهربازی از اوایل ماه می هر سال آغاز وتا اکتبر ادامه می یابد و طی این مدت سالانه نزدیک به ۴ میلیون نفر از امکانات این مرکز استفاده می کنند.

شهربازی در شرق اتوبان ۴۰۰ بین میجر مکنزی و ردرفورد قرارداردوشایان ذکر است شما پس از پرداخت مبلغ ورودی میتوانید به هر اندازه که می خواهید از بازیهای موجود به هر دفعات استفاده کنید و خاطرتان باشد که حتما نقشه پارک را از گیشه های ورود دریافت کنید وتوسط راهنمایان مسیرهای موجود با توجه به سن خود و همراهانتان مسیر بهینه ای را دنبال کنید تا زمان شما هدر نرود ووقت کافی برای بازیهای مورد علاقه تان داشته باشید.
میدان دانداس( (dundas square
میدان دانداس فضایی است در ضلع شرقی خیابان یانگ، پشت ایتون سنتر که در سال ۲۰۰۲ به روی مردم گشوده شده است. این میدان که تقریبا درتمام ایام سال و بخصوص روزهای تعطیل شاهد برگزاری انواع نمایشگاهها وفستیوال ها است از جذاب ترین مناطق مرکزی تورنتو به حساب می آید. از دیگر جاذبه های میدان فواره های متعددی است که در کف زمین جاسازی شده و اغلب اوقات روشن می شوند.

میدان فیلیپ ناتان :Nathan Phillips square
این میدان در مقابل ساختمان شهرداری تورنتو یا سیتی هال قرار دارد وبه همراه ساختمان دوقلوی نیم دایره شهرداری از نمادهای خاص شهر تورنتو به حساب می آید. میدان فیلیپ ناتان همچنین به دلیل نزدیکی به مرکز خرید ایتون سنتر وخیابان کوئین وزمین اسکیت ویژه خود مشهور بوده و اکثر ماههای سال برنامه های متنوع هنری ونمایشگاهها و فستیوال های گوناگون در آن برگزار می شود. ساختمان شهرداری در سال ۱۹۶۵ ساخته شده و میدان نیز به نام یکی از شهرداران قدیمی تورنتو نامگذاری شد که مجسمه وی نیز در محوطه میدان قرار دارد.

مرکز لنگرگاه : harbourfront
در سال ۱۹۷۲ به عنوان پارک ساحلی توسط دولت مرکزی احداث شد. این مرکز دارای امکانات گوناگون تفریحی برای خانواده هاومحل برگزاری رویدادهای گوناگون هنری است از جمله کمپ اردوگاه،گالری های هنری، باغ موسیقی، زمین اسکیت، مرکز هنرهای زیبا و …
این لنگرگاه در طول سال مملو از مردم وانواع فعالیتهاست به خصوص مراکز خرید در ترمینال کوئینز کوای، مرکز خرید لنگرگاه؛بازار عتیقه لنگرگاه ومسیر پیاده روی کنار لنگر گاه

 

مجموعه انتاریو :
مرکز بزرگ تفریحی جنوب تورنتو است که در سال ۱۹۷۱ احداث شده است. این مرکز از ۳ جزیره مصنوعی زیبا تشکیل شده وطراحی بناهای موجود در آن به قدری جذاب انجام شده که این مرکز را از بهترین محلهای تفریحی جهان تبدیل کرده است.
در این جزایر انواع لوازم و اسباب بازی کودکان و خانواده ها قرار دارد ودر قسمت مرکزی نیز ساختمان کره ای شکل تالار کنسرت خودنمایی می کند.

بجز سالن نمایش مابقی بخش های مرکز دارای برنامه های فصلی بوده و از اکتبر تا آوریل نیز بسته است.
موزه کودکان کانادا :
کودکان یکی از مهم ترین گروههای مخاطب موزه ها در جهان هستند ودر کنار برنامه های ویژه موزه های جهان برای کودکان ، در دو دهه اخیر موزه های خاصی نیز به طور اختصاصی برای مخاطبان کودک ونوجوان طراحی می شوند. موزه های کودکان اغلب بر مبنای تعادل وارتباط دوسویه با مخاطبان شکل گرفته اند واهداف آموزشی خود را به روش های غیر مستقیم واز راه انواع و اقسام بازی ها، ماجراجویی ها و فعالیت های گروهی عملی می کنند. موزه کودکان کانادا که یکی از

مهم ترین موزه های کودکان جهان است، به عنوان بخشی از موزه تمدن کانادا در سال ۱۹۸۹ در شهر کبک رسماً آغاز به کار کرد. موفقیت موزه کودکان تا جایی بود که مسؤولان موزه برای پاسخگویی به تعداد روز افزون بازدیدکنندگان اقدام به بازسازی و گسترش موزه در سال ۱۹۹۴ کردند. این موزه در حال حاضر سه برابر فضای اولیه، یعنی ۱۹/۲۲۶۱متر مربع فضای داخلی

وخارجی را به خود اختصاص داده است. تفاوت موزه کودکان کانادا با دیگر موزه های کودکان جهان در آن است که این موزه با فعالیت در داخل موزه تمدن کانادا به عنوان پلی میان کودکان ومجموعه ها ومنابع موجود در موزه تمدن عمل می کند.این موزه با هدف فراهم آوردن امکان تجربه های نو برای کودکان، کمک به رشد خلاقیت آنها وبرای تشویق آنها به ابرار وجود علاوه برنمایشگاه های

دایمی مرتباً برنامه ها ونمایشگاه های تازه ای را تدارک می بیند.این برنامه ها به بچه ها فرصت می دهد تا در حوزه موضوعاتی که مورد علاقه شان است به کاوش وبررسی نامحدود بپردازند. موزه کودکان کانادا،کودکان زیر ۵ سال را هم فراموش نکرده است ودر ساعاتی خاص برنامه ها وماجراهایی را برای بچه های کوچک وبزرگسالان همراه آنها تدارک است. این موزه دارای مجموعه

ای مشتمل برده هزار شئی، لوازم تزیینی، واشیای قابل لمس است که در نمایشگاهها وبرنامه های مختلف آن مورداستفاده قرار می گیرند، ودر کنار اینها به مجموعه آثار موزه تمدن کانادا هم دسترسی دارد. از نکات قابل توجه در شیوه مدیریت این موزه وجود کمیته ای متشکل از چهارده کودک ۸ تا ۱۴ ساله است که نظرات خودرا در مورد برنامه ها ونمایشگاه های موزه وچگونگی بهبود آنها در اختیار مسوولان قرار می دهند. اعضای این کمیته برای مدت دوسال انتخاب می شوند و سالانه سه تا چهار بار تشکیل جلسه می دهند.
اتوبوس سواری درکانادا :
در کانادا با یک بلیت ۷۵/۱ دلاری می توانید، تمام شهر را با اتوبوس بگردید. اگر هم برای ادامه مسیر باید اتوبوس دیگری را سوار شوید از راننده اتوبوس تقاضای برگه ترانسفر می کنید وادامه مسیر را با همین برگه وبدون پرداخت وجهی اضافی طی می کنید.در صورتی هم که خرید بلیط را فراموش کرده باشید بدون اینکه کسی پول شما را بشمرد، مبلغ بلیت را در مخزنی که به همین منظور در نظر گرفته شده می اندازید، درتمام شهرهای کانادا اتوبوس های شهری دفترچه چاپی مخصوص دارند که نقشه خیابان ها، در مسیرهای اتوبوس رو، شماره خط وساعت رسیدن به

ایستگاهها در آن مشخص شده وبه صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد همکاری با شهرداری در مواقع بحرانی نیز یکی دیگر از کارکردهای اتوبوس های شهری کانادا است و در کنار تمام مجتمع ها و فروشگاهها نیز تلفنی نسب شده که شما با این تلفن ها میتوانید تاکسی بخواهید.

روادید :
عادی : علاوه بر فرم تقاضای روادید کانادا مدارک زیر برای بررسی سریع و به موقع تقاضا نامه اهمیت دارد: گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار – ۲ قطعه عکس – گذرنامه قبلی متقاضی که نشانگر سفر اخیر به خارج از کشور باشد – سند منزل یا زمین و پروانه کار یا مدرک اثبات اشتغال به کار در ایران – صورتحساب بانکی – صورت عملیات حساب جاری و دفترچه پس انداز در ایران یا خارج. در صورت تمایل به دیدار اقوام در کانادا، ارائه فتوکپی کارت تابعیت کانادا یا فتوکپی روادیدی اقامت (IMM1000 ) الزامی است. در صورت تمایل به دیدار فرزندان خود در کانادا، فتوکپی برگه

مالیات ر درآمد (۱-t و یا فتوکپی برگه (۴-t)) فرزندتان و همسرش (در صورت تأهل) مربوط به آخرین سال مالیاتی را ارائه دهید. اگر متقاضی سفر به کانادا را بیش از یک فرزند در این کشور داشته باشد، این مدارک برای یکایک آنان لازم است. فتو

کپی کارت تابعیت یا فتوکپی روادید اقامت فرزند یا فرزندانتان و ترجیحاً داشتن دعوتنامه لازم است.
بازرگانی : دعوتنامه معتبر از شرکت کانادایی یا سابقه فعالیت بازرگانی بسیار معتبر با سایر کشورهای غربی.

تحصیلی و فرصت مطالعاتی : متقاضای باید حتماً بورسیه دولت ایران باشد.
مهاجرت : نوشتن نامه به زبان انگلیسی برای سفارت کانادا در سوریه و ارسال آن از طریق سفارت کانادا در تهران ضروری است. کلیه مکاتبات بایستی در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه بین ساعت ۵/۸ تا ۱۲ به گیشه اطلاعات سفارت در تهران تحویل داده شود.

واحد پول : پوند – دلار استرالیا
شهرهای مهم و توریستی: کانبرا – سیدنی – نیوکاسل – پورتلند – ملبورن – آولائید – بریزیان – داروین – پرت

دین و مذهب : مسیحی (پیرومذاهب انطیکان و پروتستان)
نژاد : سفید پوست ( از تیره انگلوساکسون) – سیاه پوست ( بومیان)
گردشگری

اترالیا کشور تضادهاست . پیشرفت این سرزمین تا حد زیادی تحت تأثیر عاملی قرار داشته است که یک تاریخدان استرالیایی آن را «جبر مسافت» خوانده است ، مسافتی که این کشور را از جهان خارج جدا کرده ارتباط داخلی را دشوار تر کرده است . این کشور در سال ۱۹۸۷ میلادی حدود ۰۰۰/۷۰۰/۳ دلار استرالیا درآمد توریستی داشته است.۲
تعداد گردشگران خارجی وارد شده به استرالیا از کشورهای مختلف بین سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ میلادی (به هزار نفر)

کشورهای گردشگری فرصت ۱۹۸۵ ۱۹۸۶ ۱۹۸۷ ۱۹۸۸
کانادا ۹/۴۰ ۴۷ ۷/۵۲ ۷/۶۶
هنگ کنگ ۱/۲۴ ۵/۳۳ ۵/۴۲ ۴/۴۹
اندولزی ۳/۱۵ ۷/۱۷ ۵/۲۱ ۶/۲۹
ژاپن ۶/۱۰۷ ۶/۱۴۵ ۶/۲۱۵ ۳/۳۵۲
مالزی ۹/۳۲ ۶/۳۸ ۶/۴۷ ۱/۵۲

زلاندنو ۳/۲۴۵ ۷/۳۳۶ ۳/۴۲۷ ۳/۵۳۴
گینه نویا پوا ۷/۲۷ ۹/۳۱ ۸/۳۲ ۸/۳۷
سنگاپور ۳/۳۵ ۴۵ ۵۷ ۵/۶۳
سوئد ۷/۹ ۲/۱۴ ۹/۲۱ –
سوئیس ۳/۱۴ ۹/۱۶ ۳/۲۱ ۲۶

بریتانیا ۴/۱۵۳ ۱۷۶ ۹/۱۹۸ ۳/۲۶۰
آلمان (جمهوری فدرال) – – ۳/۵۳ ۹/۶۵
آمریکا ۵/۱۹۶ ۴/۲۴۵ ۳۰۹ ۳/۳۲۲
جمع (ازجمله کشورهای دیگر) ۶/۱۴۲/۱ ۴/۴۲۶/۱ ۹/۷۸۴/۱ ۳/۲۴۹/۲

استرالیا در سال ۲۰۰۳ میلادی با جذب ۱/۱۹ میلیون نفر جهانگرد و احراف رتبه هفتم به عنوان یکی از ده کشور عمده مقصد گردشگری جهان به شمار می رفته است !
هنر بومیان استرالیا به کهن ترین …. هنری جهان که کلی هزاران سال تداوم یافته است تعلق دارد، این هزار….. به حیات خود ادامه می دهد زیرا در گنجینه خاطرات نسلهای پیاپی مردم بومی حفظ شده است ، مردمی که فراخنا، ژرفا، نماد پروازی، قوت

۱-۳-۲- گردشگری
صنعت گردشگری از اوایل دهه ۱۹۵۰ در چین شروع شد و در سال ۱۹۵۴ آژانس مسافرتی بین المللی چین تاسیس شد که در سراسر کشور ۱۴ شعبه داشت.در سال ۱۹۶۴ نیز اداره جذب گردشگر رسماً تأسیس شد، لکن جمهوری خلق چین تا دهه بعد از تاسیس آن محدودیت و ممنوعیت برای مسافران غربی قائل بود . از سال ۱۹۷۱ اگر چه ممنوعیت از سفر اتباع غربی به

چین برداشته شد ولی ورود جهانگردان از سال ۱۹۷۸ آغاز شد . در این سال ۱۲۰٫۰۰۰ بازدیدکننده خارجی به چین آمدند . در سال ۱۹۸۱ حجم گردشگر به ۱٫۱۱۰٫۰۰۰ نفر رسید که دویست هزار نفر گردشگران خارجی بوده و الباقی بیشتر هنگ کنگی ، سنگاپوری و ماکائویی بودند و در سال ۱۹۸۶ میلادی متجاوز از ۸۲/۲۲ میلیون نفر از ۱۷۰ منطقه و کشور از چین دیدار کردند و میزان درآمد

دولت در این سال بالغ بر ۵۳/۱ میلیارد دلار گردید . در سالهای اخیر در آمد حاصل از گردشگری ۲۵ درصد ارز خارجی حاصله از صادرات بوده است . البته این رقم در هنگ کنگ ۵۰ درصد و در سنگاپور ۶۵ درصد بوده است . تا سال ۱۹۷۸ میلادی مسافرت خصوصی به چین محدود بود و در حال حاضر و علاوه بر بازدیدکنندگان عادی عده ای نیز در قالب هیئتهای دیپلماتیک ، علمی و دوستی به چین سفر می کنند.

دولت نیز از سال ۱۹۷۷ به بعد صنعت گردشگری را تشویق و توسعه داده است و از هنگام اتخاذ سیاست گشودن درها به خارج و اصلاحات در سال ۱۹۷۸ گردشگری وارد مرحله رشد سریع شد . در سال ۱۹۷۸ تعداد گردشگران ۱۱/۷ میلیون نفر بود در حالی که در سال ۹۸ به ۴۸/۶۳ میلیون نفر رسید و در نتیجه درآمد ارزی ناشی از صنعت گردشگری به ۶/۱۲ میلیارد دلار رسید که ۴۸ برابر سال ۱۹۷۸ بود .

گردشگری داخلی نیز در کشور چین رشد قابل توجهی یافته و در سال ۱۹۹۸ میلادی به ۶۹۵ میلیون نفر رسید که ۱/۲۳۹ میلیارد یوآن هزینه شده است که نسبت به سال ۱۹۹۵ به ترتیب ۱۰ و ۷۴ درصد رشد داشته است. مردم چین با بهبود سطح زندگی تمایل زیادی به سفربه خارج دارند ، این کشور با برنامه ریزی های انجام داده در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ از نظر صنعت گردشگری مقام اول جهان را کسب نماید.

جدول – تعداد گردشگران ورودی به کشور چین و درآمدهای حاصله طی سالهای ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۸ میلادی
سال تعداد گردشگر ( به ده هزار نفر ) درآمد ( به صد میلیون دلار )
۱۹۷۸ ۹/۱۸۰ ۶/۲
۱۹۸۵ ۳/۱۷۸۳ ۵/۱۲
۱۹۹۰ ۲/۲۷۴۶ ۲/۲۲
۱۹۹۵ ۷/۴۶۳۸ ۳/۸۷
۱۹۹۸ ۸/۶۳۴۷ ۱۲۶

تعداد ۸۸۸۰ هتل یک تا شش ستاره در سراسر چین با ۸۹۷۰۰۰ اتاق و یک میلیون و ۷۳۰ هزار تخت نقش مهمی در سیاست گردشگری چین باز ی می کنند ، در آمد آنها در سال گذشته با وجود مشکل بیماری سارس بالغ بر ۵/۹۱ میلیارد یوآن بوده است . ۵۷% هتل ها دولتی و ۸ % مالکیت کاملا خارجی و بقیه با مالکیت مشترک اند . ( ۴۹ % سهم خارجی و ۵۱ % سهم داخلی )
بدیهی است در صورتی که سرمایه گذار خارجی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه در گردش داشته باشد می توان صد درصد سهام را مالک شود . در سیاست گردشگری این کشور اولویت بندی سه گانه زیر در مورد گردشگر اعمال می گردد .
اولویت نخست گردشگر خارجی : د رآمد این بخش در سال ۲۰۰۲ بالغ بر نوزده میلیارد دلار آمریکا بوده است .

اولویت دوم گردشگر داخلی : درآمد این بخش در سال ۲۰۰۲ بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار آمریکا با تعداد ۸۰۰ میلیون گردشگر چینی است .
اولویت سوم گردشگران چینی عازم خارج : دفاتر خدمات مسافرتی این بخش در دست معدود آژانس هایی است که با مجوز دولت و بیشتر در سطح ۲۷ کشور مقصد گردشگر اعزام می نمایند .
شایان ذکر است که در روستاهای با قابلیت گردشگری می توان هتل های ۵ ستاره را با ارائه خدمات استاندارد مشاهده نمود . مردم چین حق دارند آزادانه با خارجی ها صحبت کنند و از امسال (سال ۸۴) امکان اسکان خارجی نزد خانواده چینی هم میسر است .

افزون بر جاذبه های طبیعی ، انسان ساخت ( ابنیه تاریخی و هنرهای دستی) و جاذبه های فرهنگی – اجتماعی ، رستوران های مختلف اقلیت های ملی با ارائه غذاهای متنوع ( رنگارنگ ، گیاهی و دریایی ) ، لباس ها و سنت دیرینه خود را به گونه شایسته ارائه می کنند و چون چینی ها به علت کوچکی خانه هایشان اغلب برونگرا و جمع گرا هستند ، غذا را هم بیشتر در خارج از خانه صرف می کنند و این امر سبب اقبال انواع رستوران ها و انواع خوراکیهای دور از ذهن برای غیر چینی شده

است. با وجود رشد قارچ گونه رستورانها، خوراکی های محلی اهمیت ویژه خود را حفظ نموده اند و برای گردشگر خارجی یک جاذبه به شمار می رود . غذاهایی که به ذائقه ایرانی خیلی خوش نمی آید زیرا بدون نمک ، بدون نان ، بدون شیرینی و سوپ گونه اند .

از سال ۱۹۸۵ تاکنون که سال پیوستن چین به یونسکو است تعداد ۳۰ اثر تاریخی چینی به ثبت جهانی رسیده و این بر خلاف پنداشت غلط در کشور ماست که اعلام می دارد یونسکو فقط سالی یک اثر را می تواند ثبت جهانی کند .

با عنایت به اینکه امنیت بعد پنهان گردشگری و از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد باید اذعان نمود که میزان جرم و جنایت در چین در سطح بسیار پایین ، امنیت و احساس امنیت در سطح فوق العاده بالا می باشد . برخلاف ایران نرخ ورودی به ابنیه تاریخی برای گردشگر خارجی معادل همان نرخی است که گردشگر چینی می پردازد ، واقعیتی که برای هتل ها نیز صادق است و سیاست دو نرخی در این کشوراساساً مردود است .
۲-۳-۲ موزه ها
از آنجایی که چین کشوری با سابقه تاریخی است لذا دارای آثار فرهنگی باقیمانده از سلسله های مختلف می باشد . اولین موزه در این کشور توسط خارجیان در اواسط قرن نوزدهم تأسیس شد . اولین موزه توسط خود چین بوسیله « جانگ جیان » در سال ۱۹۰۵ تأسیس شد ، در سال ۱۹۱۲ میلادی تمهیدااتی جهت تأسیس موزه تاریخ به عمل آمده است . در سال ۱۹۴۹ میلادی ۲۱ موزه در سراسر چین وجود داشته است .

در اکتبر ۱۹۴۹ اداره دولتی حفظ آثار فرهنگی توسط وزارت فرهنگ تأسیس شد که مسئول حفظ موزه ها بود و یکسری قوانین و اصول را در این رابطه تدوین کرد . تا سال ۱۹۷۷ در سراسر کشور ۱۲۱۰ موزه تأسیس شد ه بود که تحت نظارت اداره مذکور به کار مشغول بود ند . اگر موزه هایی که تحت نظارت ادارات دیگر نیز هستند را در نظر بگیریم تعداد موزه ها به ۱۸۰۰ خواهد رسید . موزه هایی در رابطه با تاریخ ، هنر ، موادمعدنی ، لباس های محلی ، علوم و تکنولوژی و ….
۳-۳-۲ – منابع گردشگری

چین سرزمینی پهناور و غنی در جذب گردشگری و دارای اماکن تاریخی ، چشم اندازهای شگفت انگیز و آداب و رسوم متعدد و جذابی است .

هم اکنون ، دو محور اصلی گردشگری در کشور چین وجود دارد :
یکی از آنها محور گردشگری سنتی است که به صورت S نشان داده می شود و شامل شهرهای مشهور سیاسی و فرهنگی مانند پکن ، شانگهای ، سوشو و هانگشو است و دیگری خط گردشگری هلالی شکل که نواحی ساحلی و مناطق بازی مانند لیائودونگ و دلتاهای رودخانه پرل و یانگ تسه را در بر می گیرد . به دنبال خط گردشگری S شکل ، گردشگران ممکن است از دیوار بلند بادالینگ بالا روند و از سربازها و اسب های سفالی کشف شده از مقبره اولین امپراطور ، جنگل

(Stele ) ، بتکده غاز وحشی بزرگ درشیان (Xian ) دیدن کنند.
از سد معلق و جاده ناجینگ منطقه جدید پادونگ در شانگهای دچار شگفتی شده و از باغ های سوشو و چشم اندازهای دریاچه «وست درهانگ شو» لذت ببرند . به دنبال محور گردشگری هلالی شکل، گردشگران به تغییرات بسیاری در شهرهای ساحلی باز که پس ا ز آشنایی با جهان خارج در آنها ایجاد شده است ، پی خواهند برد و نواحی ساحلی زیبای شمال و جنوب چین را

تحسین خواهند کرد . علاوه بر آن ، تمامی شهرهای ساحلی دهکده های ییلاقی مناسب و امکانات تفریحی متعددی برای تعطیلات مسافران فراهم کرده اند . در نود و نهمین سال گردشگری اکولوژی بین المللی ، چین یک محور گردشگری اکولوژیکال را حمایت می کند . هدف این برنامه جدید بهبود درک و دانش مردم از حفاظت محیط زیست از طریق گردشگری اکولوژی است .
این تور از ( Inner Mongolia prarrie ) شروع و تا کوه ( Viashanzi ‘s hengshan ) که یکی از ۵ کوه مشهور چین است ، ادامه می یابد .

 

سازمان مسافرتی و سرویس گردشگری
اداره گردشگری دولتی که تحت کنسول کشور چین فعالیت می کند ، سازمان اداری تجارت گردشگری چین به شمار می آید که با اتخاذ تدابیر لازم ، تنظیم طرح های توسعه ، سازماندهی تبلیغات خارجی ، انتشار اطلاعات گردشگری و در پایان به ارزیابی اجرای خط مشی ها و برنامه های توسعه گردشگری می پردازد . اداره گردشگری چین در تمامی استان ها ، ا ز جمله در مناطق دارای حکومت داخلی مستقل و شهرداری ها شعبه هایی دارد ، همچنین اداره هایی در توکیو ، نیویورک ، پاریس ، لندن ، فرانکفورت و هنگ کنگ ( منطقه اداری خاص ) دارد .

سرویس مسافرتی چین در پکن پایه گذاری شده و وظیفه آن بیشتر پذیرایی از جوانان خارجی ، جوانان چینی در کشورهای دیگر از جمله هنگ کنگ ، ماکائو و تایلند است .

در کنار آن شرکت های مسافرتی ورزش های بین المللی ، سرویس مسافرتی فرهنگ چین ، شرکت مسافرت بین المللی و سرویس مسافرتی زنان چین نیز به گردشگران خارجی خدمات ارائه می دهند . پس از باز شدن درهای چین به سوی دنیای خارج ، آنها تعداد زیادی هتل و رستوران مدرن و وسیع برای رفع احتیاجات گردشگران ایجاد کرده اند.
برجسته ترین هتل های ۵ ستاره آن عبارتند از :

( palacehotel- grand china – shangrila hotel ) علاوه براین ، هم اکنون در شهرهای بزرگ و متوسط چین و مناطق پرتردد آن هتل هایی برای پذیرایی ا ز گردشگران وجود دارد .
( zhangjiajie) و ( jiuzhaigou ) به عنوان کلیدی ترین نواحی گردشگری برای سال گردشگری اکولوژیک طراحی شده اند . محور گردشگری اکولوژیکال شامل مناطق خاص ، مکان های تاریخی ، چمنزارهای شمال چین ، قله های عجیب ، صخره هایی با اشکال عجیب و غریب ، رودخانه های زیبا و مناظر روستایی در جنوب چین ، کوه های مشهور و رود خانه های بزرگ داخلی و ساحل ( Beihan ) در ( Guangxi ) است که برای گردشگران فرصت تجربه تمدن کهن و چشم اندازهای زیبای چین را فراهم می کند .

موزیک ، رقص ، اپرای چین و فرهنگ و آداب و رسوم مینیاتور های قومی آن از گنجینه های گران بهای گردشگری هستند .
با سفر به چین ، گردشگران هنر محلی را که شامل اجرای اپرای جذاب و خاص پکینگ ( Pecking ) و گفت و گوهای کمدی است ، تحسین می کنند و همچنین درباره آداب و رسوم قومی مانند جشنواره آواز (zhuang) و نمایشگاه ( Mongolian nadam ) آگاهی می یابند .

در کنار آن ، چشیدن غذاهای محلی چین از بخش های با اهمیت گردشگری این کشور به شمار می رود . مرغابی سرخ شده بوجینگ از رستوران کونجید و خورش گوسفند بخار شده مغولی ، خوراک خوک سرخ شده ، ماهی سرکه ای رودخانه غرب هانشو و لوبیای تند سیچوان؛ اینها تنها قسمتی از خوراکی های لذیذ این کشور محسوب می شوند .

۶-۳- ۲ – جاذبه های گردشگری :
۱-۶-۳-۲ شهر ممنوعه
شهر ممنوعه یکی از بزرگترین عمارتهای معماری جهان محسوب می شود و در آن شش قصر بزرگ، چند سالن مراسم و تعداد بسیاری مجسمه وجود دارد . برای بازدید از این مجموعه حداقل نصف روز لازم است و هر روز بین ساعت ۳۰: ۸ تا ۳۰: ۱۶ می توانید برای بازدید مراجعه کنید . موزه گنجینه سلطنتی هم در یکی از عمارت ها وقع است که ساعت ۱۵ تعطیل می شود .

شهر ممنوعه سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در مرکز شهر بیجینگ واقع بوده و کاخ امپراتوری دو سلسله ( مینگ ) و ( چینگ ) چین است . ۲۴ امپراتور در این ناحیه اقامت و زمانداری کرده اند .

این شهر در سال ۱۴۰۶ ساخته شد و ساخت آن ۱۴ سال طول کشید و بارها مورد تعمیر و تجدید ساخت قرار گرفت . اما ساختار اصلی آن حفظ شده است . مساحت شهر ممنوعه ۷۲۰ هزار متر مربع و دارای بیش از۹۰۰۰ اتاق با مساحت کل معماری در حدود ۱۵۰ هزار متر مربع است و در جهان بزرگترین و کاملترین مجموعه معماری چوبی باستانی محسوب می شود .

دور شهر ممنوعه را دیواری بلند و ضخیم به طول سه کیلومتر در بر گرفته و در بیرون آن کانالی با عرض ۵۲ متر در اطراف شهر به چشم می خورد . در واقع شهر دارای استحکامات سخت و محکم در داخل است . در جنوب آن دو میدان بزرگ وجود دارد و در درون آن حیاط ها و قصرهای بلندی

ساخته شده است . قصر « تای خه » یکی از سه قصر بزرگ است، این قصر ، قصر برپایی فعالیت های مهم از جمله نشست امپراتور بر تخت ، مراسم روز تولد امپراتوران ، جشن ها و مراسم لشکر کشی است . این قصر بر روی سکوی سنگی مرمری سفید به بلندای دو متر ساخته شده و بلندای قصر بیش از ۳۵ متر و عرض آن ۶۳ متر است و پر عظمت ترین و بزرگترین قصر چوبی چین به شمار می آید قصر « تای خه » قصر طلایی نیز نامیده می شود .

۲-۶-۳-۲- معبد آسمانی چین :
معبد آسمانی بزرگ ترین و کامل ترین قربانگان باستانی در چین به حساب می آید . پادشاهان سلسله های مینگ و چینگ ( از سال ۱۳۶۸ تا سال ۱۹۱۱ ) هر سال در این معبد مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا کرده اند . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می شده و با این هویت کشور را حکمفرمایی می کرده است . لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بوده است .

معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد و مساحت آن ۴ برابر شهر ممنوعه است . جنوبی ترین دیوار معبد آسمانی چهارگوشه ، نشانه زمین و شمالی ترین ضلع دیوار نیم دایره نشانه آسمان است . این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین چهارگوشه سرچشمه گرفته است . معبد آسمانی به معبد داخلی و خارجی تقسیم می شود و دو دیوار گرد دور آن را فرا گرفته است . ساختمان های اصلی در یک خط ا ز جنوب تا شمال معبد داخلی آرایش یافته است که شامل یوان چیو ، خوان چون یو و سالن « چی نیان » می باشد . « یوان چیو » یک سکوی

سنگی دارای سه طبقه است ، قطعات سنگ های پله ای و نرده ها همگی با عدد ۹ در ۹ نصب شده است . زیر اعداد ۹ نماد آسمان ها می باشد سکوی « یوان چیو » محل اصلی برای نیایش آسمانی است .

سالن « چی نیان » با شکوه ترین ساختمان معبد آسمانی است و ارتفاع آن ۳۸ متر و قطر آن ۳۲ ممیز ۷۲ متر است و برپایه سنگی دوار قرار دارد.
۳-۶-۳-۲- غار سنگی یون گان چین :
غار سنگی یون گان در جنوب کوه « او جو» و ۱۶ کیلومتری غرب شهر داتون استان شان سی در شمال چین قرار دارد . این غار در کوه ایجاد شده از شرق تا غرب یک کیلومتر است. بسیار با عظمت و پر ا بهت و پر مضمون است . در حال حاضر در این منطقه ۴۵ غار موجود است و دارای ۲۵۲ جای مجسمه در داخل سنگ و ۵۱ هزار مجسمه سنگی است که بزرگ ترین آن ۱۷ متر و کوچک ترین آن تنها چند سانتی متر است .

۴-۶-۳-۲- سه رودخانه موازی در مناطق حفاظت شده یون نان :
این منطقه مشتمل بر هشت گروه از مناطق جغرافیایی است که در میان سه رودخانه موازی در کوهستان های شمال غربی ایالت یون نان کشور چین واقع شده است و با ۷/۱ میلیون هکتار وسعت، بخش های اصلی و عمده سه رودخانه بزرگ آسیا ، یعنی یانگ تسه ، یاهمان جین شا- می کونگ و سالوین را تشکیل می دهند . در حقیقت همه این ها در پارک ملی کشور چین واقع

شده اند . این رودخانه ها ی موازی که در مسیری ناهموار از شمال به جنوب جریان دارند ، از میان گلو گاهها و گردنه های عمیقی می گذرند که در برخی مناطق دارای ۳۰۰۰ متر ژرفا بوده و بوسیله قله های منجمدی که بیش از ۶۰۰۰ متر بلندی دارند ، حاشیه بندی و مرزبندی می شوند . این مکان در واقع مرکز زلزله کشور بوده و بر حسب تنوع اقلیمی و زیست محیطی ، یکی از غنی ترین مناطق معتدل جهان است .

۵-۶-۳-۲- دیوار چین
دیوار چین که یکی از هفت عجائب جهان محسوب می گردد، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگ ترین و بزرگ ترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است . این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد و در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی ثبت شد . تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد . حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه های مرزی برای حصول اطلاعا

تدشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد . در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار چین به ۱۰ هزار کیلومتر رسید . این میزان معادل گردش به دور کره زمین است .
دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند . دیوار متعلق به سلسله مینگ ( سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ ) است که از غرب به دروازه « جایو گوان » در استان گان سو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و در میان آن ۹ استان

– شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم آنرا دیوار طولانی می نامند . دیوار برمسیر کوه ها ی پرفراز و نشیب امتداد یافته است و در بیرون آن پرتگاه های بلند دیده می شود . ل

ذا دشمن به هیچوجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود . دیوار چین معمولا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط آن خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع آن ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴-۵ متر است تا در زمان ا نتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود . دیوار چین دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش دیدنی است و چینی ها می گویند : « کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد ، قهرمان نیست . »
نگهداری و محافظت از دیوار
آکادمی دیوار بزرگ چین ، برای محافظت از این اثر باستانی تاسیس شده است . پس از بررسی و تحقیقی که بر روی این دیوار در استان های مختلف انجام شد، در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۰۲ میلادی ، مسئولین این آکادمی اعلام کردند که بلایای طبیعی از یکسو و تخریب و ویرانی به دست افراد از سویی د یگر باعث شده است که تنها ۳۰ درصد از این دیوار از شرایط خوب و قابل قبولی برخوردار باشد . این تحقیق به مدت ۴۵ روز ، بر روی ۱۰۱ قسمت مختلف دیوار انجام شد .
مسافرت در طول دیوار

اگر تمایل دارید که از این دیوار بازدید نمایید ، بهترین منطقه برای شروع « سیماتای » است که در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی بیجینگ ( پکن ) قرار گرفته است . زیرا این منطقه از دیوار ، هنوز هم فرم اصلی و واقعی خود را حفظ کرده و به علت کمبود وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه از طرف توریست های دیگر هنوز مورد توجه قرار نگرفته است .
۶-۶-۳-۲- آرامگاه امپراطور چین شی خوان :

آرامگاه امپراتور چین شی خوان « ین جن » نخستین امپراتور در تاریخ چین از سال ۲۵۹ تا سال ۲۱۰ قبل از میلاد می باشد که در دامنه شمالی کوه لی شان به فاصله پنج کیلومتری از شرق شهرستان لین تن استان شن سی شمال چین واقع است . این آرامگاه از سال ۲۴۶ تا سال ۲۰۸ قبل از میلاد ساخته شد و ایجاد آن ۳۹ سال بطول انجامید و نخستین آرامگاه امپراطوری در تاریخ چین به حساب می آید که دارای طراحی بسیار کامل است واکنون ارتفاع آن ۵۱ متر است و بیش از ۴۰۰ محل در این منطقه کشف شده است .

گودال مجسمه های سربازان و اسب ها یکی از آنهاست که در ۱۵۰۰ متری ضلع شرقی آرامگاه قرار دارد .
مجسمه های سربازان و اسب های این آرامگاه ثروت های گرانبهای فرهنگی بشر بوده و قابل مقایسه با اهرام مصر و مجسمه های باستانی یونان است .
۵-۳-۲- کسادی کار پارک های تفریحی توسط پارک های ملی
به استثنای سال ۲۰۰۳ که وقفه ای را به دلیل بیماری سارس نشان داد جذب گردشگردر دوران بازنگری یعنی سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ به رشد بالا و پایداری رسید و با افزایش قیمت که سریعتر از مقدار و در کل ۲۹% بود پارک های تفریحی بیشترین در آمد را داشتند اما پارک های ملی یا نواحی با زیباییهای طبیعی در نتیجه افزایش علاقه مردم و پیشرفت محیط های طبیعی سبب کسادی کارپارک های تفریحی شدند که ارتباط نزدیکی با افزایش تعداد شهروندان ثروتمند داشت .
۷-۳-۲- روادید
عادی – توریستی : شرکت در تورهای مسافرتی، داشتن دعوتنامه رسمی، گذرنامه معتبر تا حداقل ۶ ماه، فرم سفارت، ۳ عکس، بلیط رفت و برگشت، تقاضای روادید حداقل یک هفته قبل از مسافرت به سفارت ارائه شود. بین هر دو سفر ۶ ماه فاصله باشد.
بازرگانی : دعوتنامه از شرکت چینی به سفارت تلکس یا فاکس شود. مدارک دال بر سابقه همکاری با چین.
تحصیلی :پذیرش از دانشگاه های چین (برای اطلاعات بیشتر از دانشگاهها به بخش فرهنگی سفارت مراجعه کنید).
ترانزیت : روادید یا دعوتنامه از کشور مقصد و یا داشتن یادداشت دولتی.

۱-۴-۲- گردشگری
عربستان سعودی مهد اسلام و قبله مسلمانان جهان است و به دلیل تاریخ،شعائر و سنن و پیشینه مذهبی غنی کانون توجه جهانیان است و در این راستا، دولت با تشکیل کمیسیون عالی گردشگری سعی در تدوین سیاست های منظم گردشگری دارد تا نقش گردشگری به عنوان مهمترین عامل تعیین کننده آینده عربستان در زمینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی،هرچه بیشتر نمایان سازد.

شهر مکه به عنوان قبله مسلمانان و شهر مدینه به خاطر آرامگاه پیغمبر اسلام (ص) از نظر تاریخی – مذهبی اعتبار و جذابیت خاصی دارند، به همین دلیل دولت سعودی در نظر دارد زائران مسلمان را به اقامت بیشتر در عربستان ترغیب کند، اقتصاد کشور پادشاهی عربستان با استفاده از در آمد فراوان حاصل از فروش نفت،بهبود یافته و دولت این کشور با توسعه زیر ساخت های بنیادین سعی در بهبود فعالیت های اقتصادی دارد. همچنین با تشویق بخش های دولتی و خصوصی در مشارکت فعالانه، درصدد ایجاد فرصت های شغلی و بالابردن سطح اشتغال ملی می باشد.

عربستان سعودی به طور رسمی در قرن هجدهم تشکیل شد. در کشور عربستان،دولت نقش مهمی در صنایع این کشور ایفا می کند، ولی در سال های اخیر بیشتر فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی واگذار شده است. کعبه، در شهر مکه کانون گردهمایی مسلمانان سراسر جهان و از مراکز عمده جذب گردشگران مسلمان خارجی به شمار می رود. در سال های اخیر به رغم

افزایش انوا ع تسهیلات سفر در عربستان سعودی، سعودی ها هنوز برای دریافت اطلاعات سفر به اقوام مراجعه می کنند،از پول نقد به جای کارت اعتباری استفاده می کنند و به استفاده از تورهای پکیج چندان رغبتی نشان نمی دهند .طبق یک بررسی انجام شده اغلب گردشگران عرب برای مسافرتشان برنامه ریزی نمی کنند، آنها با خانواده شان مسافرت می کنندو ترجیح می دهندپول نقد خرج کنند تا از کارت اعتباری استفاده نمایندکه این مورد نه تنها انتخاب آنها را محدود می کند بلکه به دلیل فقدان تخفیف مخصوص، هزینه سفرهای آنان را نیز افزایش می دهد. سعودی ها

عادت ندارند از کارت اعتباری استفاده کنند.بیش از نیمی از افرادی که دراین نظر خواهی از آنها سوال شده است، گفته اند که پول بلیط و هزینه مسافرتشان را نقد می پردازند. اغلب سعودی ها قبل ازعزیمت پول کشوری را که به آن سفر می کنند را تهیه می کنند.تهیه بن غذای رستورانها و

تورها نیز یکی دیگر از کارهایی است که سعودی ها انجام نمی دهند، اما در هر حال، هتل رزرو می کنند. سعودی ها هنوز متوجه اهمیت برنامه ریزی برای سفر نشده اند چون فکر می کنند هرموقع که بخواهند جا برای آنها هست. به رغم بهبود اوضاع در زمینه رزرو محل اقامت نسبت به سال قبل، هنوز تنها ۲۰ درصد از عرب ها برای سفر برنامه ریزی می کنند.

بیشتر خانواده های سعودی پرجمعیت هستند. برخی از آنها به پانزده نفر می رسد که می توان آنها را یک گروه تلقی کرد. امروزه تعداد بیشتری از سعودی ها از برنامه های تورها مطلع شده اند که دلیل آن هم تخفیف قابل توجه تورها، سهولت تهیه محل اقامت، تسهیل در رفت و آمد و برنامه های از پیش تعیین شده تورها است. شرکت های مسافرتی تاثیر بسزایی بر انتخا ب مقصد سفر سعودی ها دارند، اما با این همه ۴۰ درصد ازشرکت کنندگان در این نظر خواهی هنوزاز خدمات و

تخصص این شرکت ها استفاده نمی کنند. بیش از۶۶ درصد از آنها معتقدند که برنامه های شرکت های مسافرتی خوب نیست و اطلاعات دقیقی را ارایه نمی کند. فقط ۲۵ درصد از آنها از اطلاعات شرکت های مسا فرتی در مورد کشور مقصدشان استفاده می کنند، با این همه شرکت های

مسافرتی بعد از بستگان، اینترنت،و روزنامه منبع اصلی آنها هستند. در حدود ۶۰ درصد از آنهایی که نمی دانند به کجا می خواهند سفر کنند. اینترنت نقش بسزایی در اطلاع رسانی گردشگری عربستانی ها ایقا می کند. امسال ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا قانونی وضع کردند که به موجب آن اخذ بیمه برای هر فرد سعودی که متقاضی روادید این کشورها باشد، اجباری خواهد بود. هزینه درمان، و دیگر زیان ها نیز در این بیمه منظور می شود.

قیمت این بیمه به مدت سفر بستگی دارد. در مورد مقصدهای پر طرفدار باید گفت ییش از ۴۲ درصد از آنها کشورهای خلیج فارس به خصوص بحرین و دوبی را برای سفر برگزیدند. پس از آن شرق آسیا و بعد کشورهای عربی و آ فریقای شمالی مقصدهای دیگر بودند. رتبه اروپا و آمریکا افت کرده است اما تعداد سعودی هایی که به بریتانیا سفر کرده اند کمی افزایش یافته است. مقصدهای

واقع در کشورهای عربی مثل قاهره، دوبی و لبنان در همه اوقات سال پرطرفدارند، مالزی هنوز هم مورد علاقه مسافران است و تعداد مسافران عازم به استرالیا روز به روز بیشتر می شود. گفتنی است، در سال جاری تمایل گردشگری در اروپا رو به افزایش است، اما فصل سفر تازه شروع شده است و احتمالا تقاضا بیشتر هم می شود. اوضاع سفر به آمریکا از سال پیش بهتر است اما در مقایسه با چند سال گذشته افت کرده است. با فرارسیدن تابستان سعودی ها می خواهند از هوای گرم و شرجی فرار کنند

، این شلوغ ترین دوره کار عرب ها است مخصوصا همه می خواهند در ماههای ژوئیه (تیر) و اوت ( مرداد) به سفر بروند. طبق این بررسی تعطیلات اغلب سعودی ها یک ماه بیشتر است، به طور متوسط ۱۰ هزار ریال سعودی ، با توجه به طول سفر و مقصد ، در مسافرت خرج می کنند.

طرح های پیشنهادی دولت در بخش گردشگری بر اساس موارد زیر تنظیم گردیده اند:
• ماهیت مهمانپذیری مردم عربستان
• امنیت و آرامش موجود در عربستان
• موقعیت منحصر به فرد عربستان

• گستردگی مساحت عربستان و تنوع آب و هوا ی جغرافیایی و منطقه ای
• پیشینه غنی و تاریخی و باستانی
• وجود زیر ساخت و خدمات پیشرفته مورد نیاز در بخش گردشگری
اهداف اولیه دولت عربستان در بخش گردشگری عبارتند از:
۱- تلاش برای درک و شناخت توسعه متوازن اهداف گردشگری داخلی به منظور توزیع عادلانه سود فعالیت های اقتصادی ، فرهنگی و زیست محیطی در جامعه

۲- توسعه صنعت گردشگری بعنوان بخش تاثیر گذار و متنوع سازی اقتصاد عربستان و توسعه منطقه ای
۳- افزایش در آمدهای محلی ، ترغیب سرمایه گذاری خصوصی و افزایش درآمد ارزی
۴- ایجاد فرصت های شغلی به ترویج و توسعه منابع انسانی و راه اندازی برنامه های تحصیلی و آموزشی لازم در جهت بهبود کیفی زندگی شهروندان
۵- ارزیابی، شناسایی و در نهایت به حداقل رساندن کسری اقتصادی بدون کاستن از تجربیات گردشگری

۶- اتخاد تصمیم های مناسب جهت حفظ و حراست ار منابع طبیعی، انسان ساخت و اجتماعی ، فرهنگی به صورت پایدار
۷- توسعه فرصت های شغلی در بازارهای بالقوه بر اساس ورود مسلمانان مراسم حج و عمره و ارائه تصویری مطلوب از میهمان نوازی جامعه عربستان
۸- تنوع بخشی محصولات گردشگری درون قلمرو عربستان از طریق توسعه تسهیلات و امکانات گوناگون ارائه شده به گردشگران، پشتیبانی از صنایع حمل و نقل و توسعه زیر ساخت های مورد نیاز در هر محدوده

۹- کمک به توسعه تشکیلات و تأسیسات گردشگری با اندازه های کوچک و متوسط بویژه از بعد هنری، صنایع دستی و ایجاد خوابگاههای گردشگری
۱۰- بهبود کیفیت ارائه امکانات وتسهیلات گردشگری در تمام طول سال بمنظور برآوردن نیازهای انواع گروههای گردشگری با درآمدهای مختلف
۱۱- ارتقاء سطح آگاهی جهانی در خصوص منابع موجود و میراث فرهنگی کشور عربستان از نظر جاذبه های گردشگری و بالا بردن غرور اجتماعی مردم

۱۲- افزایش فعالیت ها و تجربیات گردشگری برای گروههای محلی بخصوص خانواده ها، جوانان و سایر گروهها با نیازهای ویژه
اهداف اجرایی
۱- تهیه ، تدو

ن و اجرای قوانین، مقررات و آئین نامه ها در جهت اجرای موثر و کاربردی صنعت گردشگری
۲- تشکیل چارچوب و ساختار سازمانی به منظور هماهنگ سازی عملیات مربوطه ، مسئولیت ها و اختیارات مربوط با عملکرد و توسعه بخش گردشگری
۳- تلاش برای شناسایی و تعیین اصلاحات آئین نامه ای و سازمانی مناسب برای توسعه گردشگری ظرفیت پذیر

۴- تسهیل همکاری مشترک میان طرفین درگیر در سطوح محلی ، منطقه ای، ملی و بین المللی
۵- داخل کردن سازمان های حقیقی و حقوقی ذینفع در صنعت گردشگری بطور فعال و ترغیب بخش های خصوصی و دولتی برای مشارکت با یگدیگر

۶- ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش در امر گردشگری در جامعه و ایجاد مراکز تحقیقاتی
۷- کسب اطمینان از شناخت اثرات اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی هر پروژه گردشگری پیش از آغاز آن
۸- ترویج و معرفی پروژه های توسعه پایدار و امکان ایجاد فضای مناسب گردشگری
۹- توسعه و بکار گیری قوانین و مقررات برای مدیریت حفظ محیط زیست
۱۰- بهبود و توسعه قوانین و استانداردها و نظارت بر کیفیت مطلوب محصولات و خدمات گردشگری
۱۱- توسعه راهکارهای مناسب جهت بازاریابی به منظور شناسائی اهداف ، ایجاد و نقش صنعت گردشگری

۱۲- بهبود کیفی ساختار و ارائه خدمات از طریق بکارگیری آخرین فن آوری های انتقال اطلاعات و ارائه آن از طریق رسانه ها
۱۳- تهیه اطلاعات قابل دسترس مورد نیاز گردشگران و تسهیل در ارئه این اطلاعات برای گردشگران و ارائه منابع اطلاعاتی موجود.
دولت عربستان با استفاده از راهکارهای متنوع اقتصادی سعی در توسعه صنعت گردشگری دارد، در این راستا مرجع عالی تصمیم گیری بخش گردشگری وظیفه تدوین برنامه های گسترش خدمات و تسهیلات گردشگران را بر عهده دارد.

یکی از پروژهای جذب گردشگر در عربستان ، پروژه ایجاد دهکده گردشگری الکار در شهر طائف است که فاز اول آن در سال ۲۰۰۱ آغاز گردیده است . در ژانویه سال ۲۰۰۳ میلادی ، شاهزاده بن عبدالعزیز ، مدیر کل مجمع عالی گردشگری آغاز برنامه های توسعه گردشگری را اعلام نمود. در این برنامه مشارکت بخش های خصوصی و دو لتی، طر ح های اجرایی و برنامه های مدت دار به منظور گسترش گردشگری ملی و توسعه امکانات زیست محیطی و سرمایه گذاری برای بخش گردشگری پیشنهاد شده است.

طبق پیش بینی های این برنامه، با تأمین ۵۰۰۰۰ اتاق در هتل ها و ۷۴۰۰۰ واحد پذیرش گردشگری، تعداد گردشگران در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳/۴۵ میلیون نفر خواهد رسید.
۲-۴-۲ – موارد و مدارک لازم برای اخذ ویزای ورود به عربستان
۱- داشتن گذر نامه معتبر با حداقل اعتبار شش ماهه به همراه ویزای مناسب برای ورود به عربستان الزامی است

۲- بجز اتباع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) و مسافران ترانزیت ، افراد سایر ملیت ها برای ورود به کشور عربستان نیاز به ویزا دارند. این ویزا می تواند بازرگانی،گردشگری، ترانزیت، اقامت، دیدار از خانواده ، انجام مراسم حج و یا شرکت در کنفرانس های مختلف باشد.
۳- ویزای ورود به کشور عربستان باید از بخش ویزای سفارت عربستان در کشورهای مقصد بازدید کنندگان و یا از دفاتر کنسولی موجود در شهرهای مهم این کشور ها در سرتاسر جهان اخذ شود.
برای افراد و گروههای زیر ، ویزای ورود به عربستان صادر نخواهد شد:

۱- دارندگان گذرنامه اسرائیلی و یا گذر نامه هایی که مهر ورود / خروج به داخل یا خارج از اسرائیل را دارند.
۲- افرادی که قوانین ومقررات ظاهری و رفتاری کشور عربستان را رعایت نمی کنند، مانند افرادالکلی.
۳- قوانین ومقررات وی‍ژه ای برای زائران مراسم حج وجوددارد که آنها باید برای کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر کنسولی عربستان در کشور متبوعشان تماس بگیرند.
۴- یهودیان
۳-۴-۲- نکات مه

م در ورود به کشور عربستان
۱- در صورت ورود بدون همراه یک زن به کشور عربستان ، همسرویا ضامن(پشتیبان) این زن بایستی او را از فرودگاه همراهی کند.
۲- هر زن باید در طول اقامتش در عربستان مسکن تایید شده ای را دراختیار داشته باشد.
۳- درعربستان زنان حق رانندگی ندارند، بنابراین تنها در صورتی می توانند با اتومبیل به این کشور سفرکنند که همراه با شوهر،راننده ویا یکی از افراد فامیل باشند.
۴- تمامی بازدید کنندگان از عربستان باید بلیط برگشت به همراه داشته باشند.

۵- زائران مراسم حج وعمره باید مدارک معتبر از جمله گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
۴-۴-۲- ولیعهد شاهزاده سلطان
شاهزاده سلطان در سال ۱۹۲۸ میلادی(۱۳۴۶ هجری قمری) در شهر ریاض متولد شد . در سال ۱۹۵۱ میلادی فرماندار ریاض شد وپس از آن عهده دار مشاغلی از قبیل وزارت کشاورزی(۱۹۵۳ م)، وزارت حمل ونقل (۱۹۵۵ م)ونامزدی عضویت درهیئت نمایندگی عربستان برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای اسلامی عرب به رهبری شاه فیصل بوده است.

اودر سال ۱۹۶۲ میلادی در یست وزارت دفاع وهوا نوردی ، معاونت دوم نخست وزیروبازرس کل مشغول بکار بوده است .بعلاوه به عنوان مدیر عامل خطوط هوایی عربستان در سال(۱۹۶۳م) رئیس مرکزخیریه شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز(۱۹۹۵م) ومعاون رئیس شورای عالی اقتصاد ورئیس کمیته عالی گردشگری(۲۰۰۰ م) فعالیت نموده است.
در سالهای بعد، اومعاونت رئیس کمیته عالی سیاست گذاری تحصیلی وریاست شورای عالی کار ومعاونت کشوری عالی اصطلات اداری را بر عهده داشته است وهم اینک نیز رئیس شورای کمیسیون عالی گردشگری عربستان می باشد.
۵-۴-۲- موزه ها

اداره آثار باستانی وموزه های عربستان در شهرریاض واقع شده است که موزه باستان شناسی ونژاد شناسی زیر نظرآن اداره می شود. این موزه نیز در شهر ریاض واقع وسال تاسیس آن ۱۹۷۸ میلادی می باشد. در این مکان آثار باستانی مربوط به دوره عصر حجر، دوران تجارت و بازرگانی و بعد از ظهور وگسترش اسلام نگهداری می شود. همچنین شش موزه دیگر در نزدیکی موزه باستان شناسی ساخته شده است، سازمان مربوطه در صدد است که یک موزه ملی و پنج موزه ناحیه ای تاسیس نماید.
جدول – وضعیت کلی گردشگری در عربستان سعودی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰میلادی.
شاخص های اصلی واحد کد ۱۹۹۶ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۱۹۹۹ ۲۰۰۰
گردشگری درون مرزی
ورود
بازدید کنندگان
– گردشگران(بازدید کنندگان یک شبه)
– بازدیدکنندگان یک روزه
– مسافران تفریحی(عبوری)

هزار
هزار
هزار
هزار

۱٫۱
۱٫۲
۱٫۳
۱٫۴

..
..
..
..

..
..
..
..

..
..
..
..

..
..
..
..

..
۶۲۹۶
..
..
ورود از نظر منطقه جغرافیائی
– آفریقا
– آمریکا
– اروپا
– شرق آسیا واقیانوس آرام
– شمال آسیا
– خاورمیانه
هزار
هزار
هزار
هزار
هزار
هزار
۲٫۱
۲٫۲
۲٫۳
۲٫۴
۲٫۵
۲٫۶
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
ورود از نظر نوع حمل ونقل
– هوائی
– راه آهن
– جاده ای
– دریائی
هزار
هزار
هزار
هزار
۳٫۱
۳٫۲
۳٫۳
۳٫۴
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
ورود از نظر هدف از سفر
– گذراندن اوقات فراغت،سرگرمی ، تعطیلات
– حرفه ای و تجاری
– سایر
هزار
هزار
هزار
۴٫۱
۴٫۲
۴٫۳
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
۲۶۲
۶۸۸
۵۳۴۵
اقامت های کوتاه مدت/طول مدت اقامت
– اقامت های کوتاه مدت در هتلها ومکان های مشابه
– اقامت های کوتاه مدت در مکان های پذیرش گردشگر
– متوسط طول مدت اقامت گردشگران غیرمقیم هزارشب
هزارشب
شب
۵٫۱
۵٫۲
۵٫۵
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
مخارج / هزینه های گردشگری در کشور مبدأ میلیون دلار ۸٫۱ .. .. .. .. ..

شاخص های اصلی واحد کد ۱۹۹۶ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ ۱۹۹۹ ۲۰۰۰
گردشگری داخلی
– اقامت های کوتاه مدت
– اقامت های کوتاه مدت در هتلها و مکان های مشابه
– اقامت های کوتاه مدت در مکان های مسافر / گردشگر

هزار شب

هزار شب

۵٫۳

۵٫۴

..
..

..
..

..
..

..
..

..
۱۴۵۴۰
گردشگری برون مرزی
– خروج/ عزیمت
– مخارج/هزینه های گردشگری در سایر کشورها
هزار
میلیون دلار
۶٫۱
۸٫۲
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
فعالیت های گردشگری
هتل ها و مکان های مشابه
– تعداد اتاقها
– تعداد تخت
– مدت اقامت/سکونت
– متوسط طول مدت اقامت

H &S

H&S
درصد
شب

۷٫۱
۷٫۲
۷٫۳
۵٫۶

..
..
..
..

..
..
..
..

..
..
..
..

..
..
..
..

۵۵۸۹۳
..
۰۰/۴۲
..
ارقام کلی اقتصادی
-تولید ناخالص(GNP(
– صلدرات (FOB)
– واردات(CIF)
میلیون دلار
میلیون دلار
میلیون دلار
۹٫۱
۹٫۲
۹٫۳
۱۳۷۴۶۹
۶۰۷۲۹
۲۷۷۴۴
۱۴۵۵۲۴
۶۰۷۲۳
۲۸۷۳۲
۱۴۱۲۰۲
۳۸۸۲۲
۳۰۰۱۳
۱۳۹۳۶۵
۵۰۷۶۰
۲۸۰۱۰
..
..
۳۰۲۶۷

منبع: ۲۰۰۱ Condominium

۶-۴-۲- فرهنگ نقاب
پوشش زنان سعودی در مجامع عمومی چادر سیاه گشادی است که سر تا پا را در بر می گیرد و عبابه گفته می شود. پوششی که صورت زنان سعودی را فرا می گیرد نقاب (روبنده) نام دارد. نقاب ها در عربستان به سه شکل هستند . نقاب کامل که معمولا به وسیله یک یا چند پرده نیمه شفاف یا مشبک چشم های زن را هم می پوشاند، نقاب درزدار یا نقاب مشق که دو یا چند شکاف برای چشمها در آن در نظر گرفته شده است، نو ع شوم نیم نقاب است که علاوه بر

چشمها، پیشانی و ابرو زن را نیز نمایان می کتد. (علما این نوع نقاب را حرام دانسته اند) علمای عربستان سعودی از جمله شیخ ابن عثیمین،شیخ ابن باز،شیخ صالح المنجد و عبدالعزیز الشیخ که از مذهب حنبلی و دعوت محمد بن عبدالوهاب مشهور به سلفیه پیروی می کنند اجماعاً معتقد به واجب بودن پوشانیدن صورت( به جز چشمها) هستند. پوشاندن دست ها و صورت برای تمام دخترانی که به بلوغ رسیده اند اجباریست. مدارس سعودی تمام دخترانی را که پیش از ده سال سن دارند مجبور به پوشیدن نقاب می کند. از زنان و دختران انتظار می رود هنگام خروج از خانه

صورت و دستهای خود را به طور کامل بپوشانند. در پایان سال ۲۰۰۴ ، زنان که تا کنون شناسنامه مستقل نداشته اند وفقط اسمشان در شناسنامه پدر ذکر می شد، دارای شناسنامه مستقل گردیدند، اما عبدالعزیز الشیخ با پا فشاری بر حرام بودن گشودن چهره زنان ، مخالفت خود را با عکس دار کردن شناسنامه ها اعلام کرد. رعایت نقاب در عربستان ، پشتوانه قوی فرهنگی و اجتماعی دارد. زنان سعودی خود را ملزم به پوشیدن نقاب می دانند. ارزش های سنتی اسلامی جایگاه اصلی و اساسی را در خانواده های سعودی ایفا می کند. دو لت عربستان رعایت حجاب را در دو شهر جده و ریاض آزاد اعلام کرده است.

۷-۴-۲- مناطق و جاذبه های تاریخی و گردشگری عربستان
۱-۷-۴-۲- یثری یا مدینه النبی

با هجرت پیامبر اکرم از مکه به یثرب ، این شهر به مدینه النبی تبدیل شد. و نام های مختلفی از قبیل المؤمنه، المحبوبه، المقدسه، أرض الله، طیبه، المحرمه و … به آن نسبت داده شد. مهمترین مکانهای دیدنی این شهر تاریخی و مذهبی عبارتند از : مسجد النبی که شریفترین و والاترین مسجد، پس از مسجد الحرام در مدینه منوره است. این مسجد از زمانی که پیامبر اکرم اقدام به

ساخت آن نمودند، در گذر زمان بارها توسعه یافته تا اینکه به شکل کنونی درآمده است. مهمترین بخش های داخلی مسجد النبی عبارتند از : روضه شریف (در ناحیه جنوب شرقی مسجد قرار دارد)، حجره و مرقد مطهر رسول خدا (ص)، منبر، محراب، مقام جبرئیل. درهای این مسجد عبارتند از : ۱- باب الرحمه (در دیوار غربی مسجد) ۲- باب جبرئیل (در مدخل ورودی رسول خدا (ص) و در دیوار شرقی مسجد)۳- باب السلام (در دیوار غربی مسجد) ۴- باب النساء مهمترین ستونهای

مسجد عبارتند از : ۱- ستون حرس ۲- ستون توبه ۳- ستون وفود ۴- ستون سریره ۵- ستون قرعه، عایشه، مهاجرین ۶- ستون حنانه ۷- مقام جبرئیل ۸- محل تهجد ۹- ستون مخلقه

مسجد قبا : در منطقه پر آب و حاصلخیز جنوب مدینه واقع شده است و فاصله آن با مسجد النبی ۶ کیلومتر از سمت جنوب می باشد. این مسجد که یکی از مهمترین و زیباترین مساجدی است که در محدوده فعلی مدینه قرار دارد، چرا که با توسعه شهر، قبا نیز در محدوده مدینه قرار گرفته است و بنای جدید آن مربوط به سال ۱۴۰۶ هجری قمری می باشد.
مسجد جمعه : در محله بنوسالم قرار گرفته و به نام مسجد بنوسالم نیز شناخته می شود.
مسجد الاجابه در شرق مدینه

مساجد سبعه در غرب مدینه : در سمت غربی کوه سلح در شمال غربی مدینه ۷ مسجد سبعه یا هفتگانه شهرت یافته اند که عبارتند از : مسجد قبلتین، فتج، فاطمه الزهراء (س)، امام علی بن ابیطالب (ع)، سلمان ، ابوبکر و عمر.
قبرستان بقیع : یکی از پر خاطره ترین م

کانهای مدینه است. این قبرستان با وسعت نسبتاً زیاد خود مدفن صحابه، تابعین و مهمتر از همه، چهار تن از امامان شیعه بوده و از اینرو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است. قبور چهار امام بنامهای امام حسن (ع)، امام محمد باقر (ع)، امام جعفر صادق (ع) و امام سجاد (ع) در این مکان قرار دارند. شواهدی نیز از محل قبر حضرت فاطمه بنت اسد (س) در پایین تر از قبور ائوه چهارگانه (شمال غرب آنها) وجود دارد.

منطقه و کوه احد : کوه احد که از شرق به غرب کشیده شده در فاصله ۵٫۵ کیلومتری مسجد نبوی واقع شده است. در شمال این کوه جاده ای ساخته شده که به «طریق غیر المسلمین» معرفو است. نامگذاری این کوه به احد از آن روست که منفرد است و به سلسله جبال اطراف پیوند ندارد.
کوه رمات یا جبل عینین : که در جنوب احد واقع شده و قبر حضرت حمزه و دیگر شهدای احد، بین آن و کوه احد فاصله انداخته است.

مقبره مادر پیامبر (ص) در ابواء : در منطقه ابواء و در بین راه مکه و مدینه واقع شده است و قریه ای است آباد و زراعی.
منطقه بدر : در حوالی ۱۵۰ کیلومتری مدینه قرار دارد و در حال حاضر شهری آباد است. و قبرستان شهدای بدر در این منطقه قرار دارد. در این منطقه جنگ معروف بدر در هفدهم رمضان سال دوم هجرت که به پیروزی مسلمانان انجامید، رخ داده است.
خیبر و فدک : در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شمال مدینه قرار دارد و محل زندگی تعدادی از یهودیان بوده است. فدک نیز در فاصله چند کیلومتری در شرق خیبر قرار دارد.

۲-۷-۴-۲- مکه : مکه مکرمه در واقع پایتخت مذهبی کشور عربستان است و اهمیت این شهر به خاطر وجود اماکن مقدسه از جمله : مسجد الحرام (کعبه معظمه) است.
بخشهای مختلف مسجد الحرام عبارتند از : ساختمان کعبه :
کعبه ، خانه خدا

به کعبه، خانه خدا ، بیت ا … الحر ام، بیت العتیق و بیت الحرم نیز می گویند. دلیل نامگذاری به بیت الحرام این است که خداوند ورود مشرکان را به این مکان مقدس حرام و ممنو ع فرموده است. بیت ا….الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاریخ، مورد احترام همگان بوده است. بنابر آیاتی از قرآن و روایات معصومان علیهم السلام خانه کعبه نخستین و مقدس ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده است. در ا حادیث آمده است که در آ غاز آفرینش سراسر زمین را آب فرا

گرفته بود و نخستین خشکی که آفریده شد زمین زیر کعبه بود که خشکی های دیگر از آن گسترده گشت. بر اساس روایات اسلامی، کعبه را ابتدا حصزت آدم ساخت و سپس حضرت ابراهیم (ع) به کمک پسرش اسماعیل(ع) تعمیر و بازسازی کرد. کعبه در زمان رسول خدا صلی ا… علیه وآله

وسلم و قبل از بعثت، به دست قریش و با همگاری رسول خدا، بر اساس بنای اولیه ابراهیم(ع) ، دوباره بازسازی شد . خداوند کعبه و اطراف آن را «حرم» قرار داده است؛ یعنی مقدس شمرده و ارتکاب گناه و قتل شکار و تجاوز به جان و مال مردم و جنگ و دزدی و راهزنی و … را در آن جایز ندانسته است. وفتی مجرمی به آنجا پناه ببرد کسی حق مواخذه او را ندارد. واقعه مهمی که در دوران عبدالمطب ، سرپرست و تولیت کعبه رخ داد،نجات معجزه آسای آن از ویرانی به دست سپاه ابرهه و اصحاب فیل بود. دومین حادثه مهم ، تولد امیر مومنان علی (ع) در آن بود. مقارن با ظهور

اسلام ، صدها بت فلزی و چوبی و سفالی در شکل های گوناگون در داخل و بیرون و بر روی دیوارها و سقف کعبه بود، اما در روز فتح مکه که در رمضان سال هشتم هجری رخ داد، رسول خدا وارد کعبه شد و همه بت ها را از بین برد. ساختمان کعبه به شکل مربع مستطیل و دارای چهار ضلع است که هر ضلع آن را رکن می گویند که سه رکن آن چنین نام دارد: رکن یمانی، رکن شامی و رکن عراقی ، ساختمان کعبه ۸۵/۱۴ متر ارتفاع دارد، طولش ۱۷۵۸ و عرضش ۲۲/۱۰ متر وی آن قرار دارد. می گویند نخستین بارحضرت اسماعیل( ع) پرده ای بر کعبه کشید و بعدها قریش نیز چنین کرده اند و پرده ای، منصبی ویژه برای آنان محسوب می شد. اکنون نیز آن پرده به صورت خاص و بر روی کعبه نهاده می شود.

پرده کعبه : گفته می شود برای نخستین بار حضرت اسماعیل (ع) پرده ای بر روی کعبه کشیده است. در حال حاضر کارگاه جدیدی با وسایل و ابزار مدرن کارهای بافندگی قالیهای مسجد، پرده کعبه و سایر کارهای بافندگی مسجدالحرام را در عربستان انجام می دهد. جامه کعبه از ۵۴ قطعه ترکیب یافته که طول هر قطعه آن ۱۴ متر و عرض آن ۹۵ سانتی متر است و مساحت کلی آن به ۷۰۴ متر مربع بالغ می گردد. برای تهیه جامه کعبه به ۶۷۰ کیلوگرم ابریشم خالص نیاز است، اما کمربند وپرده دروازه کعبه، به رشته های نقره ای و طلافام نیاز دارد که وزن مجموع آن به ۱۲۰ کیلوگرم می رسد.

ارکان کعبه : چهار زاویه کعبه به عنوان چهار رکن شناخته می شود. در دو سوی حجر اسماعیل، ارکان شامی و عراقی و در دو رکن مقابل آن، ارکان یمانی و حجر الاسود قرار گرفته اند. از میان این چهار رکن، فضیلت رکن یمانی و رکن اسود از دو رکن دیگر بیشتر است.
حجر الاسود : حجرالاسود یا سنگ سیاه، سنگی متبرک از مسجد الحرام است که در کنار کعبه و به ارتفاع ۱٫۵ متری زمین قرار گرفته است نقطه آغاز و پایان طواف بوده و برابر آن سنگ سیاهی روی زمین تا انتهای مسجد کشیده شده است. به علاوه چراغی سبز رنگ بر دیوار مسجد مقابل حجر الاسود نصب شده تا راهنمای طواف کنندگان باشد.
ملتزم : قسمتی از دیوار کعبه را که در یک سوی آن حجر الاسود و در سوی دیگرش درب کعبه قرار دارد ملتزم نامیده می شود.
مستجار : در مقابل ملتزم، در سوی دیگر کعبه، دیوار کنار رکن یمانی را مستجار می نامند.
حطیم : یکی از مکانهای مقدس مسجد الحرام و در کنار کعبه قرار دارد.

حجر اسماعیل : در فاصله میان رکن عراقی و شامی، دیواری است قوسی شکل با ارتفاع ۳۰/۱ متر که آن را حجر اسماعیل می نامند که یادگاری است از زمان ابراهیم و اسماعیل (ع).
مقام ابراهیم: زمانی که دیوار کعبه توسط ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) بالا رفت و دیگر دستان ابراهیم بدان نرسید، سنگی آوردند و ابراهیم (ع) بر روی آن ایستاد و سنگها از دست اسماعیل (ع) گرفت و دیوار کعبه را بالا برد. بر روی این سنگ، اثری از انگشتان پای آن حضرت دیده می شود، شکل آن مربع با طول و عرض ۴۰ سانتی متر و ارتفاع تقریبی ۵۰ سانتی متر و رنگ متمایل به زرد است.

زمزم : که با نامهای چاه اسماعیل، شفاء, عافیه , طعم و … شناخته می شود و در سمت شرقی مسجد الحرام قرار دارد و همانند دیگر مشاهد حج، از اثار ابراهیم، اسماعیل و هاجر است.
مسعی : محلی است که حجاج باید در آنجا میان کوه صفا و مروه، به سعی بپردازند کوه صفا در قسمت جنوبی مسجد الحرام و کوه مروه در ناحیه شمال شرقی آن واقع است.
۳-۷-۴-۲- مساجد تاریخی مکه (مساجد داخل مکه)

* مسجد الجن : این مسجد مشهورترین دو کهن ترین مسجد مکه است. و در پایین کوه حجون به سمت حرم کعبه، حدود پنجاه متر بعد از پل حجون و در حاشیه قبرستان حجون قرار گرفته است.
* مسجد الاجابه (مکه ) : این مسجد، پایین تر از میدان معابده در ابتدای خیابان ابطح و در مسیر مسجدالحرام و در ابتدای خیابان باالاجابه واقع است

.
* مسجد شجره : این مسجد ۱۰۰ متر پایین تر از مسجد جن و در امتداد خیابان الجن و مسیر مسجد الحرام، درست قبل از پل سلیمانیه واقع شده است. و طول و عرض تقریبی آن دوازده در بیست متر می باشد.
* مسجد بلال : منسوب به بلال حبشی است و با مساحتی حدود یک متر مربع، بر فراز کوه ابوقبیس قرار دارد و در حال حاضر از میان رفته و اثری از آن بر جای نیست.
* مسجد ابوبکر : مسجدی است منسوب به ابوبکر و فاصله آن تا مسجد الحرام چند صد متر و مساحت آن حدود ۱۶۰ متر مربع است.

* عرفات : منطقه ای است که در حدود ۱۸ کیلومتر مربع وسعت دارد و در شرق مکه و اندکی متمایل به جنوب در بین راه طائف و مکه قرار دارد. زائران بیت الله الحرام در روز عرفه ، یعنی نهم ذی الحجه به این منطقه می آیند و این حضور از ارکان حج تمتع است.

*مشعر الحرام : در راه بازگشت از عرفات به سوی مکه وادی مازم واقع شده که در میان دو کوه قرار دارد. منطقه مشعر با علائم خاصی مشخص شده و وقوف در آن از ارکان حج تمتع است.
* منا : جایی است که حجاج از روز دهم تا دوازدهم برخی تا سیزدهم در آن می مانند وفاصله آن تا شمال مکه ۶ کیلومتر است.
۴-۷-۴-۲- آثار مذهبی و تاریخی م

که مکرمه :
* شعب ابوطالب : منطقه ای است کوهستانی در اطراف مکه و به عبارتی حد فاصل کوه ابوقبیس و کوه خندمه. این شعب محل تولد رسول خدا (ص) و نیز محل معراج آن حضرت بوده است.
* مولد النبی (ص) : خانه ای است که رسول خدا (ص) در آن متولد شده اند.

* کوه حراء و غار حرا: این کوه که به جبل النور و جبل القرآن نیز معروف است در شمال شرقی مکه و در مسیر جاده ای واقع شده که به سمت عرفات می رود و در فاصله ۵/۱ کیلومتری سمت راست آن جاده قرار دارد. در غار به سمت شمال است و فضای آن حدود ۲ الی ۳ متر مربع می باشد.
* کوه ثور ، غار ثور: کوهی است بزرگتر از کوه حرا که در جنوب شرقی مسجد الحرام و در فاصله ای دورتر نسبت به مکه واقع شده است. رسول خدا زمانی که مشرکان مکه قصد کشتن وی را داشتند با کمک ابوبکر وارد غار ثور شدند و مدت سه روز در آن مخفی بودند.
۵-۷-۴-۲ طائف : این شهر به علت آب و هوای خنک در تابستان، پایتخت ییلاقی سعودیه به شمار می رود و جمعیت آن در سال ۱۹۹۸ برابر با ۲۰۴۸۵۰ نفر بوده است.

۶-۷-۴-۲ ریاض : شهر ریاض پایتخت کشور عربستان سعودی است و در فاصله ۳۷۰ کیلومتری خلیج فارس قرار گرفته است. این شهر در سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۰۰۰/۷۶۱/۴ نفر جمعیت داشته است. مهمترین نقاط دیدنی آن عبارتند از مسجد اعظم یا جامع ریاض، نخلستانهای فشرده در تمام اطراف شهر به استثنای شمال شرقی، دوازده دو میری و منطقه بازار در شمال قصر و قصر تاریخی المصمک.

۷-۷-۴-۲ جده : این شهر بندری که به قلب عربستان معروف است با جمعیتی حدود ۳۰۰/۰۴۶/۲ نفر در ساحل دریای احمر واقع شده است و از نظر تجاری و بازرگانی برای عربستان اهمیت بسیاری دارد. این شهر محل ورود اصلی زائران خانه خداست. از نقاط دیدنی جده می توان به فواره بزرگ ملک فهد اشاره کرد که آب این فواره از درون دریای سرخ به ارتفاع ۲۶۰ متر پرتاب می شود، جاده ساحلی جده به طول ۸۰ کیلومتر در شمال، جنوب و «شرم ابحر

»
سفارت ایران در ریاض :
سال تأسیس : ۱۹۳۰ میلادی
آدرس : ریاض – منطقه حی در ریاض – کد پستی ۹۴۳۹۴
تلفن : ۴۸۸۴۰۰۲۷ – ۴۸۸۱۹۳۱ – ۴۸۸۱۹۱۶ – ۰۰۹۶۶۱
نمابر : ۴۸۸۱۸۹۰ – ۰۰۹۶۶۱
کنسولگری ایران در جده :
سال تأسیس : ۱۹۷۵ میلادی
آدرس : جده – خیابان الحمرا دی ، خیابان الاخلاص، خیابان الکرم ، پلاک ۳ ، کدپستی : ۱۴۷۶۶
تلفن : ۶۶۵۹۶۲۸ – ۶۶۷۵۸۱۵ – ۰۰۹۶۶۱
نمابر : ۶۶۷۳۵۴۲ – ۰۰۹۶۶۲

پایگاه اینترنتی رایزنی ذهنی ایران در ریاصض : WWW.Riyadh.icro.ir
تلفن دفتر هواپیمایی جمهوری اسلامی در جده : ۶۶۵۴۶۱۹-۰۰۹۶۶۲

۱-۶-۲- گردشگری:
ژاپن با ۳۴۰ هزار گردشگر، رده دهم فهرست گردشگرانی را که هر ساله از انگلیس دیدار می کنند، به خود ا ختصاص داده است. این در حالی است که از سال ۱۹۸۹ شمار ژاپنی هایی که به انگلیس سفر می کردند به شدت کاهش یافته، اما تازه ترین آمارها حاکی از افزایش ۳۰ درصدی این گردشگران دارد .در سال گذشته هر گردشگر ژاپنی به طور متوسط ۸۷۱ پوند برای انگلیسی ها سود داشت و زمانی که این رقم را با متوسط جهانی ۴۷۶ پوندی این نرخ مقایسه می کنیم، اهمیت گردشگران ژاپنی برای دولت انگلیس پر معناتر می شود.

به واسطه رایزنی های سفارت انگلیس در ژاپن، به اعضای تجارت گردشگری این کشور اجازه داده خواهد شد تا به تور مستقیم با تورگردانان ژاپنی در ارتباط باشند. از سویی دیگر شرکت « ویزا اینتر نشنال» همگام با دو غول هواپیمایی های جهان ،«آل نیپون» و «استار آلیانس» در تلاش است تا وجهه بین المللی گردشگری ژاپن را بهبود بخشد و این در حالی است که از وزارت عمران و ترابری

این کشور این خبر می رسدکه این سازمان از هیچ کمکی دریغ نورزیده و با این شرکت ها همکاری نزدیکی خواهند داشت. هواپیمایی«استار آلیانس» که ۱۵ هواپیمایی برتر دنیا، از جمله هواپیمایی لوفتانزای آلمان و هواپیمایی بین المللی تایلند را تحت پوشش داشته و ۱۴ هزار پرواز روزانه در ۱۳۳ کشور ترتیب می دهد،با هدف گسترش گردشگری ژاپن «ژاپن ایرپس» را راه اندازی کرد که این

خطوط راه آهن ژاپن، این هواپیمایی ها برای پروازهای داخل این کشور تخفیف های ویژه ای را ارائه می دهند، به طوری که ژاپنی ها با تنها ۱۱ هزار ین می توانند به هر جای کشور سفر کنند. این شرکت به منظور ارا ئه تسهیلات ویژه در داخل ژاپن، حوزه کارخود را تا نقاط دور دست این کشور

گسترش می دهد. پیش بینی ها را بر این اساس نهاده است که تا سال ۲۰۱۰ میلادی، شمار گزدشگران داخلی این کشور به ۱۰ میلیون نفر برسد. چرا که دارندگان این کارت ها بیشتر تمایل به خرج کردن دارند تا پول به حساب ریختن و این به معنی جاری شدن حجم قابل توجهی سرمایه به سمت ژاپن است، به طوری که در سال های پیشین، گردشگران خارجی با این کارت ها ۱۵۶ میلیارد ین به ژاپن وارد کردند.از سوی دیگر، به دنبال توفیق سازمان ویزا در دیگر کشورهای آسیایی، این شرکت بین المللی قصد دارد تا تعداد کارت های خود را به ۳/۱ میلیارد برساند.

علاوه براین ژاپن قصد دارد برای برنامه توسعه گردشگری کشور به گردشگران خارجی کد دیجیتالی شخصی، اطلاعات مسافرتی و خدمات ترجمه ارائه دهد. این طرح آزمایشی بخشی از برنامه دولت ژاپن برای جذب گردشگران خارجی است چرا که مشکل بودن زبان ژاپنی و هزینه های بالا در این کشور را موانعی جدی در راه جذب گردشگری ژاپن اعلام کرده اند و این نرم افزار مجهز به زبان های انگلیسی، کره ای و ژاپنی است و مسافرانی که از فوریه تا ماه مارس به فرودگاه«ناریتا» ، در نزدیکی توکیو، وارد می شوند از آن استفاده خواهند کرد. گفتنی است که ژاپن قصد دارد تا شمار گردشگرانش را از ۷۳/۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۷ به ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ برساند.

۲-۶-۲- نحوه اداره گردشگری در ژاپن
اداره توریسم ژاپن JTCA (Japan Transport Cooperatiaon Association) در سال ۱۹۷۳ م . زیر نظر ساز مان راه و ترابری تأسیس و نیمه خصوصی است وهد ف عمده این سازمان برگزاری دوره های مختلف برای کشورهای در حال توسعه می باشد و اهداف برگزاری این دوره ها عبارت است از:
۱- کسب اطلاعات مفید درباره امور اداری و سیاست های توریسم
۲- اطلاعات در مورد توریسم ژاپن، از نقطه نظر : زیر بنائی، خدمات و چگونگی توسعه توریسم منطقه ای
۳- کسب روش های عملی برای توریسم: بازاریابی و تبلیغ در ژاپن
۴- تبادل نقطه نظرات و نتیجه گیری مناسب
سازمان جهانگردی ژاپن در زمینه جذب توریسم تا به حال اقدامات زیادی انجام داده است و قوانین و مقررات گردشگریی را وضع نموده اند که مهمترین انها عبارتند از :
۱- قانون اصل جهانگردی
۲- قانون صنعت سفر

۳- قانون مترجم جهانگردی
۴- قانون احداث هتل در ژاپن
(در ژاپن هتلها درجه بندی ندارد و هتلهائی که استانداردها را رعایت می کنند، به عنوان هتل بین المللی جهانگردی ثبت می گردند.)
۳-۶-۲- بازار جهانگردی ژاپن
ژاپن کشوری کوهستانی و برای زندگی محدودیت های عمده ای دارد که از مهمترین آنها می توان به بلایای طبیعی نظیر زلزله، طوفان، امواج دریا و آتشفشان اشاره کرد. توکیو مرکز و پر جمعیت ترین شهر ژاپن می باشدو دولت ژاپن به صنعت و به خصوص صنعت حمل و نقل توجه ویژه ای نموده است.

پیشرفته ترین خطوط قطارهای سریع السیر در ژاپن به وجود آمده است به طوری که توکیو به وسیله خطوط راه آهن(قطارهای سریع السیر) با تمام شهرها ارتباط دارد.
اکنون جمعیت جهان ۶ تا ۷ میلیارد نفرمی باشد و بیشتر از ۱۰% مردم جهان سفر می کنند. تعداد کل جهانگردان به جمعیتی حدود ۶/۷۰۲ میلیون نفر می رسد وبا توجه به این امر ژاپن برای به

دست آوردن بازارهای جهانی جهانگردی خیلی تلاش می کند ولی در صنعت جهانگردی در حال حاضر نسبت به گذشته از نظر اجتماعی ، اقتصادی، تکنولوژی و سیاسی تغییرات عمده ای به وجود آمده است . تورهای گروهی تبدیل به تورهای انفرادی شده است ومسافران در مقصد ، حق انتخاب دارند. روی هم رفته تغییرات عمده به عمل آمده به شرح زیر می باشد:
۱- تغییرات اجتماعی : مرخصی با حقوق، بازنشستگی زودتر از موعدوعلاقه به س

فر از عوامل اجتماعی محسوب می شود.
۲- تغییرات تکنولوژی : ساخت هواپیما ، رزرو رایانه ای ، بازارهای کوچک برای تورهای هدفدار ازجمله تغییرات تکنولوژی می باشد.

۳- تغییرات اقتصادی : افزایش سطح درآمد سرانه، گوناگونی هزینه های سفر وانتخاب متنوع، آزاد شدن نرخ تغییر پول در کشورها، افزایش رقابت در کشورها و شرکتها
۴- تغییرات سیاسی : از بین رفتن بلوک شرق ویکپارچگی شرق وغرب، جنگ خاورمیانه که متأسفانه هنوز صلح بر قرار نشده است . به وجود آمدن اتحادیه اروپا که مشکل رفت و آمد را حل کرده است ولی بحث امنیت همچنان مطرح است که متأسفانه در حال حاضرچند منطقه دچار مشکل می باشد.
مهمترین بازارهای جهانگردی در دنیا در آسیا در حال شکل گیری می باشد وعلت عمده آن عبارت است از:
الف: توسعه اقتصادی در آسیا
ب: تشکیل گروه New rich در آسیا
ج: و درمورد توزیع جهانگردان در جهان باید گفت که آسیا با ۱۹% بعد از اروپا وآفریقا مقام سوم را دارا می باشد . مردم کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس،ژاپن ، فرانسه،استرالیا ،چین،هنگ کنگ بیشتر برای سفرهزینه می کنند وژاپنی ها معتقدند اگر در بازار ژاپن موفق شوند در دیگر بازارهای آسیا نیزموفقیت خوبی به دست می آورند. از جاذبه های گردشگری ژاپن که دولت ژاپن بر روی آن برنامه ریزی کرده است

 

عبارتند از:
۱- (fuji yama) کوه فوجی یاما
۲- Sakura (گیلاس)
۳- تکنولوژی پیشرفته

کشور تعداد( به نفر)
کره جنوبی ۲۰۰/۱۱۷/۲
تایوان ۱۰۰/۳۰۹/۱
ایالات متحده آمریکا ۷۰۰/۸۱۶
چین ۷۰۰/۸۱۱
هنگ کنگ ۳۰۰/۳۲۵
انگلستان ۴۰۰/۲۱۶
استرالیا ۱۰۰/۱۹۵
کانادا ۴۰۰/۱۵۷
تایلند ۶۰۰/۱۲۵
فرانسه ۷۰۰/۱۱۷
منبع : برازش ، محمد رضا : آشنایی با کشورهای جهان – ژاپن ) انتشارات آفتاب هستم چاپ اول۱۳۸۶،ص۴۹

۴-۶-۲- شهرسازی متجدد ، ابزار توسعه جاذبه شهرهای ژاپن، نمونه یوکوهاما:
یوکوهاما دومین شهر بزرگ ژاپن در سواحل غربی خلیج توکیو ودر ۳۰ کیلومتری شهر توکیوواقع شده و یکی از مراکز پیشرفته تحقیقات وتکنولوژی وهمچنین مرکز مهم فعالیت های تجاری است . یوکوهاما روحیه ای باز و پیشرو دارد، فراز ونشیبهای بسیاری را پشت سرگذارده است وهمواره سعی کرده فرهنگها وآداب و رسوم سایر جوامع را در هم ادغام کرده و به صورت یک سنت جدید در خود متبلور می سازد . در سال ۱۹۸۲پروژه« مینا تومیرای ۲۱» با ایجادمرکز جدیدی در یوکوهاما و توسعه وتقویت عملکرد شهری موجود طراحی شد وساخت مرکز اجتماعات این مجموعه برای ی

ک هتل، یک نمایشگاه با مقیاس جهانی و یک سالن کنفرانس بین المللی است که جزو بزرگترین مجموعه های موجود در دنیا است و «برج نشانه»که بلندترین ساختمان ژاپن است در این مجموعه قرار دارد. علیرغم نزدیکی به توکیو ، یوکوهاما شخصیت وهویت خاص خود را دارد، این خصوصیت خاص دراین شهرمدیون دریاهای اطراف آنست که در خلال بیش از یک قرن گذشته مردم و فکرها را به طرف خود جلب کرده است، محله چینی نشینان یوکوهاما که از محلات پر رونق این شهر است ،شهرت بسزائی کسب نموده است،بیش از ۱۷۰ رستوران سنتی هرکدام ذائقه خاصی را ارضا میکند ودر کنار این رستورانها، فروشگاههای متعددی نیز از انواع کالاهای چینی نظیر لباس ، کتاب، چای، صنایع دستی ،ادویه جات و … را عرضه می کنند.

بیشتر زیبایی وجذابیت یوکوهاما به خاطر سواحل زیبای آنست، این سواحل بافت جدیدی از افکار واندیشه ها را عرضه می کند تا محیط زندگی را برای ساکنین وبازدیدکنندگان وگردشگران غنی سازد، سعی شده است علیرغم استفاده از تکنولوژی جدید، آداب ورسوم وفرهنگ گذشته نیز مورد بی اعتنایی قرار نگیرد . درکنار وهمجوار با برج های بلند جدید،بناهای جذاب قدیمی را می توان دید،بناهای تاریخی مربوط به اوئل قرن نیز مرمت و احیاء شده اند.
پارک آکاکنگا که در سال ۱۹۱۱ ساخته شده دارای انبارهای ساخته شده از آجرهای قرمزرنگی است که با بازسازی ومرمت آنها جلوه ای از گذشته متجلی شده است. اسکله شماره ۲ یوکوهاما که یکی از قدیمی ترین اسکله های خشک ژاپن است نیزبازسازی شده وبه صورت یکی از فضاهای عمومی جهت برگزاری مراسم وگذران اوقات فراغت و بازدید گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

۵-۶-۲- میراث شهری:
عدم طراحی درست ونامنظم بودن ساختمان های بلندی که در طول سال های گذشته ساخته شده اند ، ظاهر شهرهای ژاپن را به مخاطره انداخته اند . به ویژه در توکیو که ساختمان های «روپونچی هیلز» به عنوان توسعه ای تازه درمرکز توکیو دیده می شوند، روپونچی هلیز، نماد ژاپن معاصر و شهر بین المللی توکیو است. البته نمادی بیشتر اقتصادی وکمتر هنری وفرهنگی . شهرهای بزرگ ژاپن واز آن جمله توکیو، سالهاست دستخوش یک بازسازی بزرگ شده اند.

درمناطقی که هنوز بافت سنتی دارند،آسمان خراش ها اغلب به صورت بد فرم ونامنظم سر به فلک کشیده اند . در بعضی جاها قدیمی بودن محل محسوس نیست ولی این قدمت وبافت سنتی را می توان به روشنی از خانه های کوچک یک یا دو طبقه ای که شکل ها، نقشه ها ، جنس ها واندازه های مختلفی دارند، فهمید. امروزه،فقدان مقررات باعث شده که تقریبا تمام آثار متعلق به ژاپن باستان در حال قلع وقمع شدن باشند. دردهه گذشته بعضی بناها توسط قدرت های محلی خصوصی، به عنوان مراکز تاریخی حفاظت شده اند.

 

۶-۶-۲- جاذبه های مهم گردشگری :
مقبره های خلبانان ژاپنی
مقبره های خلبانان ژاپنی که در جنگ جهانی دوم به صورت داوطلبانه هواپیمای خود را به ناوهای آمریکایی می زدند به اماکن تاریخی ومورد بازدید گردشگران ژاپن اضافه شده است و . دولت ژاپن ازآژانس های خدمات مسافرتی که گردشگران اروپایی وآمریکایی خود را برسر مقبره خلبانان

جانباخته در جنگ جهانی دوم می برند تقدیر می کند. روزنامه آساهی شیمبون چاپ ژاپن در این مورد با انتشار مقاله ای نوشته است : متاسفانه رسانه های غربی طی سالیان بعداز جنگ جهانی دوم خلبانان ژاپنی راکه به صورت داوطلبانه هواپیمای خود را به ناوهای آمریکایی می زدند را معتادان به موادمخدرمعرفی وتفریط در این امررا علت اصلی دست زدن به چنین عملیاتی توصیف می کردند. اما در واقعیت آنها علاقه مندی زیادی به کشورشان داشتند.

• کمپ- جو، محلی برای طبیعت گردان در ژاپن
نواحی اطراف محوطه میراث جهانی یونسکو در کوهستان های شیراکامی سانچی در ناحیه توهوکو، یکی از وسیع ترین جنگل های راش بکر جهان، به خاطر بازدید کنندگان بیش از حدی که به این مناطق هجوم می آورند در معرض آسیب وتخریب قرار دارند. از زمان ثبت این جنگل ها در سال ۱۹۹۳در فهرست میراث جهانی یونسکو،تعداد بازدیدکنندگان از این جنگل ها چند برابر شده اند و خسارات وارده به درختان این جنگل ها از میزان مورد پیش بینی کار شناسان بسیار بیشتر است. ناحیه ۱۲ هکتاری داکدای در نزدیکی شهر فوجیتسو،یکی از مناطقی است که بیش از همه در

معرض تخریب قرار گرفته است. از آن جایی که قسمت واقع در ناحیه آکیتای جنگل های شیراکامی منطقه ایست حفاظت شده وتنها پژوهشگران وافراد خاص حق ورود به این جنگل ها را دارند، اتوبوس های جهانگردان دسته دسته وارد جنگل های داکدای، که در عین حال لوکیشن مورد علاقه سازندگان تبلیغات تلویزیونی نیز هست می شوند تا طراوت این کوهستانهای جنگلی را تجربه کنند. بنابر برآورد وزارت محیط زیست ژاپن ، تنها در سال گذشته ، حداقل ۶۸۰۰نفر از جنگل های داکدای

دیدن کرده اند. اما با سرازیر شدن گردشگران به این ناحیه، برگ ها در اثررفت و‌آمد وبارش باران شسته شدند وریشه های درختان در معرض دید قرار گرفته اند. تعدادی از درختان هم اکنون در معرض خطر قرار دارند اما ژاپنی ها عاشق طبیعت هستند وبرای جلوگیری از تخریب محیط زیست ، در کمپ هایی که به همبن منظور ساخته شده است، اقامت می کنند. این کمپ ها که ژاپنی ها به آن

« کمپ – جو» می گویند، انواع مختلفی داردکه به نسبت امکانات هر کمپ قیمت آن هم متفاوت است . معمولا کمپ ها فضاهای کنترل شده امنی هستند ولی گاهی در کمپ های جنگلی کوهستانی خطر حمله حیواناتی از قبیل میمون وخرس نیزوجود دارد که معمولا در چنین فضاهایی تابلو احتیاط نصب شده است. بعضی از کمپ ها فقط در ماه های مشخصی از سال باز هستندوبعضی دیگر در همه فصول حتی در ماه های سرد سال نیز پذیرای میهمانان هستند.
• مراسم گل چینی:

مراسم گل چینی در ژاپن، یکی از هنرها وجاذبه های زیبا برای جهانگردان است. در این مراسم خانمها با لباس سنتی ژاپن(کیمونو) اقدام به ساخت گل چینی با شاخه ها وگلهای تازه چیده شده می کنند. دانشجویان ومهمانان در ابتدا به تماشای هنر نمایی استاد گل چینی نشسته وبعد خوداقدام به دسته بندی وچیدن گل می نمایند که در خاتمه بهترینها انتخاب شده و مورد تشویق قرار می گیرند.

• مجسمه بزرگ بودا:
در شهر نارا در معبد تودای جی نگهداری می شود . این مجسمه از ۵۰۰ تن مس خالص در قرن هفتم وهشتم میلادی ساخته شده است. این معبد یکی از مهم ترین معابد تاریخی کشور ژاپن است. بنای معبد، بزرگترین بنای چوبی جهان است و طبق اظهارات روحانی و راهنمای معبد از چوبهای به کار رفته در معبد میتوان ۳۰ هزار خانه چوبی برای مردم ساخت. از این معبد سالانه حدود ۲ میلیون نفر بازدید می کنند.

در سراسر پارک ملی نارا ومعبد بزرگ بودا آهوهای اهلی رفت و آمد می کنند. جهانگردان از سراسر جهان ونیز مردم ژاپن از مناطق مختلف برای دیدن آهوها به این شهر می آیند. حمایت وعلاقه مردم به حفظ نسل آهوی نارا باعث شده تا حیوان به تعداد زیادی تولید مثل کند. این آهو برای ژاپنیها مقدس است ودارای افسانه ای است مبنی بر این که خداوند بر پشت آهوی نارا سوارشده و به این شهر آمده ودرآن جا اقامت گزیده است.

• پل بزرگ آکاشی :
این پل که جزیره آواجیما را به شهر کوبه وصل می کند بزرگترین پل معلق دنیا به شمار می رود . فاصله میان دو ستون آن ۱۹۹۱ متر بوده و کل طول پل ۳۹۱۱ متر می باشد. ارتفاع هر یک از ستونها از سطح دریا نیز۲۹۷ متر است.
• فوجی یاما :
فوجی یاما ، بلند ترین کوه ژاپن است با ارتفاع ۳۷۷۶ متر از سطح دریا، این کوه بر اثر آتشفشان بوجود آمده است و در حال حاضر آتشفشان خاموش است و به خاطر شکل زیبای آن نزد ژاپنی ها از محبوبیت خاصی برخوردار است.
۷-۶-۲ معرفی مهمترین شهرهای توریستی ژ اپن :
• توکیو:
این شهردرشرق ژاپن ودر جزیره هونشو واقع شده است در سال ۲۰۰۵ میلادی حدود ۵۰/۴۸۳/۸ نفر جمعیت داشته است . این کلانشهر شامل ۲۳ منطقه ، ۲۶ شهر و هفت شهر کوچک و هشت دهکده است و با تمام بخشهاو حومه اش حدود ۲۱۸۰ کیلو متر مربع وسعت و تقریباً۰۰۰/۲۰۰/

 منطقه تجاری مارو نوچی در شرق کاخ امپراتوری ، منطقه خرید نیهون باشی، پارک یویوگی ومعبد جی جی در منطقه اعیان نشین یامانوته، باغ شین جوکوگیوین، منطقه فروش وسایل الکترونیکی به نام آگی هابارا، معبدآسا کوسا در شمال شرق کاخ امپراتوری ، رودخانه سومیدا که ازمیان شهر می گذرد، پارک ونو که در ان موزه ملی توکیو قرار دارد ، شهربازی دیزنی لند در شرق توکیو ، پارک یوکو آمیچو و…

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 30000 تومان در 299 صفحه
300,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد